تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

اما تابستان و

شنــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

قرمزی چشم بعد از شنا در استخر

روزهای گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شنا كردن است. هر چند شنا از جمله ورزش هایی نیست كه آسیب های چشمی یكی از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنیس، بیس بال، ...) ولی قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا كردن بویژه در استخر یكی از مسائلی است كه بسیاری با آن مواجه اند. ولی آیا باید نگران این مسئله بود؟ خیر. قرمزی پس از شنا در استخر سبب آسیب درازمدت نمی شود.

كلر كه برای ضد عفونی كردن و از بین بردن باكتری ها به آب استخر اضافه می شود بخودی خود مشكل ساز نیست. مشكل زمانی رخ می دهد كه كلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاك موجود در آب قرار می گیرد و از تركیب اینها كلرامین تشكیل می شود. در حقیقت علت اصلی قرمزی و چشم كلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با كلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود. كلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می كند كه سبب التهاب، حساسیت، خشكی و قرمزی چشم می شود. به این وضعیت كراتیت می گویند.

بر خلاف بسیاری كه تصور می كنند درمان این وضعیت استفاده از قطره هایی است كه قرمزی چشم را كم می كنند درمان صحیح استفاده از تركیباتی نظیر اشك مصنوعی است. اشك مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد كرده و به آن فرصت می دهد التیام یابد. مكانیسم اثر تركیباتی كه قرمزی چشم را كم می كنند منقبض كردن عروق خونی است و قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشكل خواهد شد. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد و یا به دفعات تكرار شود یك راه دیگر استفاده از عینك شنا است.

اغلب تصور می شود قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن كلر آب استخر است در حالیكه واقعیت دقیقا بر عكس این است و این مسئله اغلب ناشی از كم بودن كلر آب است. حتی بوی تندی كه اغلب افراد تصور می كنند ناشی از زیاد بودن كلر است نیز بخاطر كم بودن كلر آب ایجاد می شود. دلیل این مسئله این است كه  مولكول های آزاد كلر با نیتروژن و آمونیاك تركیب می شوند و كلرامین ایجاد می كنند. افزایش كلر آب علاوه بر اینكه مانع رشد باكتری ها در آب استخر می شود سبب شكسته شده پیوند های شیمیایی كلرامین و شكسته شدن مولكول های آن شده و مشكلات مربوطه را كاهش می دهد. در صورتیكه كلر آب كم باشد احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باكتری ها در آب افزایش می یابد. عفونت چشمی (اغلب كنژنكتیویت) معمولاً علاوه بر قرمزی و التهاب با درد و ترشح همراه است. در صورتیكه قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یك التهاب خفیف فرا تر رفته و با ترشح همراه باشد بهتر است به چشم پزشك مراجعه كنید.

در مجموع رعایت نكات زیر تا حدود زیادی مانع از مشكلات چشم ناشی از شنا در استخر می شود:

  • بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد. دوش گرفتن سبب می شود كلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود.
  • بلافاصله پس از شنا از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.
  • از عینك شنا استفاده كنید.

بهداشت برای شناگران
 

شاید اغلب شناگران ندانند كه كلری كه در آب استخر وجود دارد نمی تواند ایمنی لازم را در برابر میكروبها و انگل ها فراهم كند.

آیا می دانید كه استخرهای عمومی و جاهایی كه از آب به طور مشترك استفاده می شود به راحتی می توانند بعضی بیماری ها را انتقال دهند. اگر شما یا كودكانتان زیاد به استخر می روید یا در جاهای عمومی زیاد شنا می كنید به شما توصیه می كنیم كه مطالب زیر را مطالعه كنید

كیستهای گیاردیا و كریپتوسپوریدیم در برابر كلر بسیار مقاوم هستند و حتی ممكن است در استخرهایی  كه از  كلر مخصوص از بین بردن  این كیستها استفاده شده است برای چند روز بی اثر باقی بمانند.

از این گذشته بخاطر اندازه كوچك خود بوسیله فیلترهایی كه عموماً در استخر ها استفاده می شوند قابل تصفیه نیستند.

كریپتوسپوریدیم ، گیاردیا و ای.كولی و دیگر میكروبها

بیماریهای عفونی ؛ ره آورد شیرجه و شنا در آبهای آلوده

در واقع گرمای تابستان امسال اگر برای همه مردم به خصوص آنهایی که حتی از داشتن یک پنکه دستی هم محرومند، در عوض برای صاحبان استخرهای دولتی و خصوصی ، روزهای مسرت بخش و خوشی است. زیرا با افزایش تقاضا برای آب تنی، میزان درآمدها نیز بالا می رود و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست...

اما شنا و آب تنی در استخر تنها، یک روی قصه است. زیرا عده ای که نمی توانند پول بلیت شنا کردن در استخرهای شیک و گران قیمت را بپردازند، لاجرم تن به آبهای  استخرها و کانالهای آبی می دهند که نمی توان به پاکیزه بودن آبهای آنها مطمئن بود و مشکل اصلی هم از همین جا شروع می شود. به طوری که شنیده می شود برخی از مدیران استخرها در طول روز و بعضا طی دو یا سه روز مبادرت به تعویض آب استخر نمی کنند و همین امر زمینه ای می شود برای انتقال بیمارهای عفونی که اگر متوجه آنها نباشیم، شاید موجب مرگ افراد هم شود.

ضد عفونی آب استخرها معنا ندارد...

کارشناسان امر بهداشت معتقدند ، بر اساس استانداردهای موجود به منظور حفظ سلامت شهروندان و بهداشت عمومی قبل از شروع به کار هر نوبت ، میزان کلر موجود در آب باید سنجیده شود و در صورت وجود آلودگی، آب استخر باید مجددا ضد عفونی شود.

کارشناس محیط زیست اداره بهداشت کار شهرداری تهران با اشاره به این مطلب که هر سال با شروع فصل گرما و رونق یافتن فعالیت استخرها ، کارشناسان این اداره  اقدام به بازرسی از 25 استخر تحت پوشش می کنند ، اظهار داشت: بهداشت ، ایمنی و آلودگی آب این استخرها همواره مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گفته وی فرم ارزیابی ویژه ای برای استخرهای تحت پوشش تهیه شده است که بر اساس آن، تهویه هوای استخرها ، سیستم برق سونا، کلرسنجی ، شستشو و نظافت عمومی و... مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش مهر، شنیده ها حکایت از این واقعیت دارد که با توجه به گران بودن قیمت کلر که از آن برای ضدعفونی آب استخرها استفاده می شود، برخی از مدیران از سایر ضدعفونی کننده ها همچون وایتکس به جای کلر استفاده می کنند که این امر خود موجب بروز بیماری های ریوی، پوستی و... می شود.

از سوی دیگر برخی از مدیران و صاحبان استخرها، کلر را با دست به داخل آب می ریزند و این عمل را توسط دستگاههای ویژه این کار انجام نمی دهند که خود باعث  انتشارنامناسب کلر و غیر استاندارد شدن شرایط بهداشتی استخر می شود.

به گفته پزشکان، بیماری ها و امراض ناشی از شنا در استخر یا سایر آبها به دو دسته عفونی و غیر عفونی تقسیم می شود که به دنبال آنها انواع قارچ ها، ویروسها، انگل ها و باکتری هایی که به وجود آورنده انواع بیماری های عفونی هستند، شکل می گیرد. همچنین آبهای آلوده بعضی از استخرها ناقل قارچ های کچلی هستند که از علائم این بیماری های پوستی می توان به شکل گیری حلقه های بزرگ با پوسته هایی روی بدن افراد اشاره کرد.

به گفته کارشناسان بهداشت، استاندارد میزان کلر آزاد باقی مانده در آب استخر از یک تا 5/3 میلی گرم در لیتر است و این میزان باید به صورت روزانه و در ساعات مختلف روز توسط متصدی استخر یادداشت شود، اما این امر در کمتر استخری به خصوص در استخرهای روباز واقع در جنوب شهر، اجرا می شود. به طوری که برخی از متصدیان استخرها به جای استفاده از کلر در آب استخر، از موادی که هیچ کدام مورد تایید وزارت بهداشت نیست، استفاده می کنند چرا که از نظر وزارت بهداشت برای گند زدایی آب استخر ها فقط کلر مورد تایید است.

آلودگی رودخانه ها و دریا را جدی بگیرد...

اما مشکل فقط استخرهای آلوده نیست، بلکه شنا کردن در روخانه ها و دریا نیز عاری از خطر بیمارهای عفونی و پوستی نیست. زیرا گزارشات کارشناسان نشان می دهد که وضعیت برخی رودخانه ها و دریای خزر برای شنا کردن چندان مساعد و مناسب نیست. زیرا با افزایش آلودگی نفتی دریای خزر، در آینده شاهد بالا آمدن مداوم سطح دریا و آسیب جدی به سواحل خزر خواهیم بود.

یک متخصص هیدرولوژی و منابع آب در این ارتباط گفت: آلودگی های نفتی در این مناطق از جمله مسائل فراموش شده به شمار می رود و همواره این نگرانی وجود دارد که با افزایش آلودگی های نفتی ، میزان تبخیر از دریای خزر هم کاهش پیدا کند.

به گفته این استاد دانشگاه، نتایج تحقیقات نشان می دهد انواع آلودگی های میکروبی در ساحل شمال وجود دارد که می تواند برای افرادی که در این آبها شنا می کنند، مشکل ساز باشد.

به گزارش مهر، "فنل" یکی از الاینده های زیست محیطی بسیار خطرناک است که سالانه مقدار به زیادی وارد دریای خزر شده و توسط آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است باعث از بین رفتن آبزیان شده و یا در صورت استفاده مصرف توسط اسنان، آلودگی های آن به انسان منتقل شود.

از سوی دیگر کارشناس آلودگی آب سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت رودخانه های کشور گفت : فاضلاب های صنعتی و شیمیایی نسبت به پساب های شهری ، خانگی و بیمارستانی عمده ترین عامل آلودگی رودخانه های کشور تلقی می شود که این مساله به بحرانی شدن رودخانه ها کمک می کند.

گفته می شود 50 رودخانه از 80 رودخانه کشور آلوده به مواد صنعتی و شیمیایی، روستایی و کشاورزی و همچنین پساب های بیمارستانی و عفونی هستند که از این میان بیشترین آلودگی رودخانه های کشور به علت روان شدن پساب ها و پسماندهای صنعتی و شیمیایی به داخل رودخانه ها بوده است...

به طوری که تصفیه خانه جاجرود به دلیل احداث در بستر رودخانه و احتمال بروز سیلاب، سلامت آب شرب تهران را تهدید می کند. در صورتی که سیل در جاجرود اتفاق بیفتد فاضلاب های شهری و روستایی منطقه لواسانات و روستاهای اطراف آن وارد آب شرب تهران خواهد شد که به هیچ نحوی در این شرایط  قابل پاکسازی و پایش نخواهد بود.

همچنین در حال حاضر آب رودخانه کارون به درصد بسیار بالای شوری رسیده که این مساله نشانگر افزایش میزان آلودگی آب این رودخانه است. آلودگی صنعتی ناشی از وجود صنعت نفت و گاز، همچنین وفور چاه های نفت در استان خوزستان و آلودگی کشاورزی  در اثر پدیده فراوانی زمین های کشاورزی نیشکر که فاقد خروجی های معین فاضلاب و پسماندهای کشاورزی هستند را برای کارون خطر ناک توصیف می کند...
 

گروه اجتماعی خبرگزاری مهر - غیر قابل پیش بینی بودن گرمای امسال که به هیچ وجه قابل قیاس با تابستانهای گذشته نیست،سبب شده میل و اشتیاق مردم به ویژه جوانان و نوجوانان برای شنا در استخرها و رودخانه ها بیش از پیش فزونی یابد. اما آب تنی در آبهایی که اطمینانی به پاک بودن آنها نیست، همواره مشکلات و دردسرهایی به دنبال دارد که شاید ابتلا به بیماریهای عفونی و پوستی از جمله ره آورد شیرجه زدن و شنا رفتن در آبهای آلوده ای باشد که از تابستان باقی می ماند...
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، گرمای روزهای تابستان امسال باعث شده تقاضا از سوی شهروندان تهرانی برای رفتن به استخر و ساعاتی را غوطه ور شدن در آبهای خنک ، افزایش یابد. به گونه ای که از شواهد امر پیداست همه استخرهای  شهر در تمام اوقات روز به ویژه بین ساعت 12 تا 19 بعداظهر که گرما هنوز موجب آزار و اذیت می شود، از حضور پیر و جوان ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ ، مملو است.
نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 10 خرداد 1385 و ساعت 02:05 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: