تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

از آنجا که برروی ورزشکاران زن تحقیقات دقیق و گسترده ای صورت نگرفته است،یک اتفاق نظر کلی در مورد سطح عملکرد آنها وجود ندارد.وجود اختلافات فیزیولوژیک و نیز ساختاری بین جنس زن و مرد هم مزید بر علت شده است.اما با توجه به آنچه که تا به امروز میدانیم،به تعدادب از خصوصیات و ویژگی های جنس مونث در ارتباط با ورزش و فعالیت بدنی اشاره میکنیم.اگر چه بر اساس نظر سنجی ها،اکثر ورزشکاران زن معتقد به افت عملکرد بدنی در جریان دوران قاعدگی هستند،اما از لحاظ فیزیکی زنان بوده اند که در طی زمان قاعدگی قادر به شکستن رکورد های جهانی شده اند.فعالیت ورزشی شدید باعث کاستن سطح استروژن خون میشود،اما لزوماً روی سطح عملکرد بدنی اثری نمی گذارد.در تمرینات با شدت برابر،اختلافی در میزان بروز آسیبهای ناشی از ورزش در زن ومرد دیده نمیشود.قرص های ضد بارداری احتمالاً سبب تغییرات چشمگیر فیزیولوژیک در بدن زن می شوند،اما تاثیر عمده ای روی عملکرد فرد نخواهند گذاشت.حاملگی در 2 تا 3 ماه اول،اثر منفی روی عملکرد نمی گذارد.لابد میدانید در المپیک سال 1956 ملبورن،3 تن از برندگان مدال طلا حامله بودند.حتی بعد از طی حاملگی اگر وضعیت جسمی و شکل پیش از حاملگی زن بازگردد،مشکلی در رقابتهای ورزشی نخواهد داشت.ورزش سبب بهبود دانسیته(تراکم)استخوانی زنان نمیشود بلکه فقط سبب حفظ آن میگردد.در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم،ورزش احتمالاً در شکل گیری استخوانهای قویتر کمک خواهد کرد.هیچ محدودیت سنی برای شرکت در ورزشهای استقامتی وجود ندارد.حتی زنان80 ساله هم توانایی شرکت منظم در دوهای ماراتن را دارند،گرچه که مدت زمان طی شده بیشتر خواهد بود.دقیقاً معلوم نیست که آیا زنان سریعتر می دوند یا مردان،فقط می دانیم که در ازای هر دهه عمر،زنان توانایی سرعت بخشی در دویدن به میزان 14 متر در دقیقه دارند.در حالیکه این رقم برای مردان 7 متر در دقیقه است البته با توجه به اختلافات فیزیکی به نظر نمیرسد که زنان توانایی غلبه بر مردان در مسافتهای کوتاه را داشته باشند.اما عکس این موضوع در دوهای در مسافت طولانی صدق می کند که به نظر میرسد به علت چربی بالاتر موجود در بدن زنان است که به عنوان منبع انرژی عمل میکند.به علاوه تعریق ران در دماهای بالاتر بدنی،سبب حفظ و نگهداری بیشتر آب بدن خواهد شد.

آیا بین مردان و زنان ورزشکار اختلافات فیزیولوژی وجود دارد؟

بله این اختلافات در زمینه سیستم اسکلتی و عوامل بیومکانیکی نمود دارند.ورزشکاران زن بطور معمول(ولی نه همیشه)کوچکتر و کوتاهتر بوده،لگنی پهن تر دارند،زانوها به داخل متمایل شده و ساق پاها انحنای کمتری دارند.این خصوصیات از جمله مواردی است که احتمال ایجاد بعضی از آسیبها مانند دردهای کشککی-رانی را بالا میبرد.ورزشکاران زن درصد بالاتری از چربی بدن داشته و حدود30 درصد قدرت عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند که خصوصاً مربوط به اندام فوقانی است.اما در هر صورت به رشته ورزشی خاص است تا اینکه جنسی خاص عاملشان باشد.

آیا ورزش کردن برای زنان سودمند است؟

تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است.یعنی کاهش فشار خون،پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن،تمام تمام موارد فوق به پیشگیری از آترواسکلروز و بیماریهای قلبی کمک میکنند.به علاوه ورزشهای توام با اعمال وزن روی بدن،سبب تقویت استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند.

در چه مواردی بانوان نباید ورزش كنند ؟

زمانی تصور میشد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب وارد میکند.در ضمن عقیده داشتند که زنان خصوصاً در جریان عادت ماهیانه نباید ورزش کنند.امروزه خلاف هر دوی این موارد ثابت شده است.

 اثرات ورزش روی قاعدگی

ورزشکاران زن مستعد اختلالات قاعدگی از جمله تأخیر در شروع آن،فقدان اولیه و ثانویه  ،افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری می باشند.مثلاً فقدان قاعدگی در 3 تا 5 درصد کل جمعیت رخ میدهد اما در 15تا60 درصد زنان ورزشکار مشاهده میشود.از جمله علل آن وزن پایین بدن،از دست دادن سریع وزن،شروع سریع ورزشهای سنگین،تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس های فیزیکی و روانی است.

خطر فقدان قاعدگی در چیست؟

در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی،خطر کاهش دانسیته استخوانی و ایجاد پوکی استخوان زودرس وجود دارد.به نظر میرسد سایر اختلالات قاعدگی ناشی از ورزش هم در کاهش دانسیته استخوان در دراز مدت موثر باشند.فقدان هورمون استروژن،لااقل به صورت تئوریک سبب بالا رفتن چربیهای خون و ایجاد آتروسکلروز زودرس میشود.پس درمان مناسب اختلالات قاعدگی اهمیت بسزایی دارد.

بهترین راه جلوگیری از حاملگی در یک زن ورزشکار در سنین باروری چیست؟

در کل روشهای متعددی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد.یکی از قابل پذیرش ترین این روشها،استفاده از قرصهای ضدبارداری است که با توجه به نسل جدید آنها که دارای تعادل مناسبی از هورمونهای استروژن و پروژسترون است،دارای عوارض کمتری میباشند.از جمله فواید دیگر آنان میتوان به رفع علائم دردناک پیش از شروع قاعدگی،کاهش آنمی فقر آهن،ضایعات خوش خیم پستانی،بیماریهای التهابی لگن،کیستهای تخمدانی و رماتیسم مفصلی اشاره کرد.به هر حال در صورت نیاز،از طریق مشاوره با پزشک نوع و نحوه مصرف دارو معلوم خواهد شد.

فواید  فعالیت بدنی و ورزش در یک زن باردار

انجام تمرینات منظم بدنی در طی حاملگی سبب بهبود خواب،بالا رفتن حس اعتماد به نفس،کاهش شدت و یا بروز درد کمر و وریدهای واریسی،جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و حفظ سطح آمادگی بدنی مادر میشود.اگرچه از لحاظ تئوریک،ورزش شدید در جریان حاملگی میتواند سبب ایجاد آسیب هایی به نوزاد و یا مادر شود.با توجه به تحقیقات انجام شده لزومی به کاهش شدت ورزش در زن باردار حس نمی شود.

چه ورزشهایی در یک حاملگی سالم و بی خطر توصیه میشوند؟از انجام
چه ورزشهایی باید خودداری کرد؟آیا شکل ورزش برای تمام زنان باردار یکسان است؟

در جریان حاملگی،ورزشهای با شدت کم تا متوسط انجام میشود.ورزش منظم(حداقل 3 بار درهفته)به شکلهای مقطع ترجیح داده میشود.بعد از سه ماه اول حاملگی از ورزش در حالت خوابیده به پشت خودداری ورزند.چرا که این حالت سبب کاهش برون ده قلبی در بعضی زنان میشود.در ضمن دوره های طولانی مدت ایستادن هم توصیه نمیشود.در صورت احساس خستگی باید ورزش را قطع کنند.اصولاً فعالیت تا حدی توصیه میشود که به خستگی نیانجامد.ورزشهای بدون وزنه مثل دوچرخه سواری و شنا با حداقل خطر آسیب به مادر و جنین همراه بوده و میتوانندتا پایان دوران حاملگی ادامه یابند.انجام هر گونه ورزش که با خطر برخورد ضربه و آسیب به شکم هر ماه باشد،ممنوع است.خصوصاً در سه ماه آخر حاملگی،با توجه به وزن رحم حامله و نیز اضافه وزن،مادر باید مراقب از دست دادن تعادل بدن،ناشی از تغییر در محور ثقل باشد.باید رژیم غذایی مناسب در جریان حاملگی و ورزش تأمین شود،به علاوه تأمین آب مورد نیاز بدن داراری اهمیت است.ورزشهای دوران حاملگی وابسته به وضعیت هر فرد تفاوت خواهد کرد.نوع این ورزشها بسته به سطح آمادگی بدنی قبلی خانم باردار،وضعیت پزشکی وی،در دسترس بودن وسایل تمرینی و ترجیح خود وی است.

قطع ورزش در صورت وجود هر یک از علائم زیر توصیه میشود:تنگی نفس،سردرد،ضعف عضلانی،تهوع،خستگی،درد قفسه سینه،درد پشت،درد لگن،اشکال در راه رفتن،کاهش فعالیت جنین،انقباضات متوالی رحم،خونریزی از واژن و ترشح مایع آمنیوتیک.

منع مطلق انجام ورزش در حین حاملگی شامل موارد زیر است:خونریزی های اخیر رحمی،دیسترس جنینی،بیماریهای قلبی،سابقه سقط یا زایمان زودرس(بیش از یکبار)،فشار خون حاملگی دیابت و بیماری کلیوی کنترل نشده،پارگی اخیر پرده ها. از شیرجه زدن در آب،رفتن به مکانهای با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم،شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد و اسکی روی آب نیز خودداری شود

منبع : پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

نقش بدنسازی در سلامت بانوان

ایسکانیوز ـ آن چه اخیرا توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته است، ارایه روش مناسبی است در جهت ایجاد و حفظ تناسب اندام در زنان البته با ارایه میزان معین از تمرینات فیزیکی و جسمی.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش‌های نامناسب و سنگین می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. علی‌رغم بررسی‌های گسترده‌ای که بر روی نقش و جایگاه فعالیت‌های جسمانی در زندگی و البته میزان ظرفیت افراد برای انجام فعالیت‌های فیزیکی، صورت گرفته است، هنوز هم در بسیاری از موارد فقدان اطلاعات مناسب وجود دارد. با این وجود محققان توانسته‌اند نمودار و نقشه‌ای را ترسیم کنند که طبق این نمودار مشخص می‌شود فرد با هر شرایط سنی، چه میزان نیاز به فعالیت‌های جسمانی دارد تا بتواند به تناسب اندام دست یابد. همچنین طی تحقیقات جدید که صورت گرفته، محققان توانسته‌اند به رابطه‌ای که میان مرگ و میر انسان‌ها با میزان فعالیت‌های جسمانی آنها وجود دارد، دست پیدا کنند. در این راستا مشخص شده که در آن دسته از زنانی که کمتر از 85 درصد به تناسب اندام دست می‌یابند، 5/2برابر احتمال مرگ آن هم به دلیل ناراحتی‌های قلبی بیش از دیگران است.


سلامSmiley

 بالاخره در اوج بدبختی امتحانام به پایان رسید و من به انتظار  نمره های در حد جام جهانی میشینم  (خدا کنه در حد نتایج تیم ملی ما نباشه هر چند میدونم هستSmiley)

تازه هایی از جهان پزشکی


ویتامین D بیشتر ، لثه های سالم تر

افرادی که سطوح بالایی از ویتامین D را در خونشان دارند احتمالا کمتر دچار بیماری های لثه می شوند.
به گزارش مدلاین پلاس ، محققان دریافته اند نوجوانان و بزرگسالانی که در خونشان سطوح بالایی از این ویتامین وجود دارد ، 20 تا 30 درصد کمتر از افرادی با سطح ویتامین D پایین علائم ژنژیویت را نشان می دهند.
ژنژیویت نوعی بیماری خفیف لثه است که در آن لثه متورم می شود و براحتی خونریزی می کند.
مطالعه فوق تنها وجود ارتباط بین وضعیت ویتامین D را در بدن با سلامت لثه نشان می دهد و این ویتامین را بعنوان یک عامل دخیل در این سلامتی معرفی نمی کند.


هم اکنون محققان در حال انجام مطالعاتی هستند که دریابند آیا ویتامین D واقعا بر حساسیت افراد به ژنژیویت تاثیر می گذارد.
آنها می گویند ممکن است ویتامین D مستقیما بر احتمال بیماری لثه تاثیر نگذارد اما در عوض مارکر الگوی سلامت عمومی است.
سطوح این ویتامین تا حد زیادی به قرار گرفتن در معرض نور خورشید دارد و افرادی که وقت زیادی را در حال ورزش در محیط بیرون می گذرانند دارای سطوح بیشتری از آن هستند.

بالش ها ، پناهگاهی برای قارچها هستند!
نتایج یک مطالعه نشان می دهد بالشی که سر بر آن می گذاریم ممکن است میزبانی برای قارچهای مضر باشد.
به گزارش بی بی سی ، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه منچستر در بالش هایی که بررسی کرده اند 16 نوع قارچ یافته اند.
محققان می گویند بالش های پر نسبت به انواع سنتتیک کمتر دارای قارچ بویژه قارچی که آلرژِ را تشدید می کند ، هستند.
اسپورهای قارچی یافت شده در بالش ها از پوسته های بدن انسان تغذیه می کنند.
آلودگی قارچی تختخواب و ملحفه اولین بار در دهه 1930 مشخص شد اما از آن پس تحقیق زیادی در این مورد صورت نگرفت.
محققان دریافتند هر 10 بالشی که مورد بررسی قرار دادند حاوی تعداد قابل ملاحظه ای از 4 تا 16 گونه قارچی بودند.
قارچ میکروسکپی آسپرژیلوس فومی گاتوس بویژه در بالش های سنتتیک موجود بود.این قارچ معمولا به ریه و سینوس حمله می کند و می تواند موجب تشدید آسم هم بشود.
همچنین مشخص شده که عامل عفونت در بیماران مبتلا به لوسمی و دریافت کنندگان پیوند مغز استخوان است.
موضوع دیگر این بود که در میان گونه های قارچی یافت شده در بالش ها کپک نان نیز به چشم می خورد.
برخی از بالش ها هم حاوی انواع قارچی موجود در دیوارهای نمناک بودند.
به گفته سرپرست این تحقیق در واقع یک اکوسیستم کوچک در درون بالش های که سر بر آن می گذاریم عمل می کند.
وی می گوید از آنجا که افراد یک سوم طول زندگی خود را در حالت خواب می گذرانند و در تماس نزدیک با منبع بزرگ و متنوعی از قارچها نفس می کشند ، یافته های فوق بویژه برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی بخصوص آُسم و سینوزیت پیادهای مهمی در بردارد.


سیب غذاست یا دارو؟
ضرب المثل انگلیسی می گوید یك سیب در هر روز شما را از رفتن پیش پزشك بی نیاز می كند. به نوشته الحیات‘ تحقیقات جدید نشان می دهد سیب‘ نقش بسیار زیادی در كاهش احتمالی ابتلا به خیلی از بیماری ها دارد.
سیب دارای مواد جلوگیری كننده بیماری قلبی و سرشار از ماده كرستین از خانواده فلافونیات و آنتی اكسیدان هاست. محققان می گویند مصرف كرستین تا 70 درصد باعث كاهش ابتلا به بیماری  های قلبی می شود.
محققان فنلاندی با بررسی 5000 زن و مرد دریافتند كسانی كه سیب می خورند 43 درصد كمتر از دیگران به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.
سیب در عین حال دارای ماده پكتین است كه در محافظت از قلب و ریه نقش دارد. بكتین به همراه كرستین از اسیدهای صفراوی در معده جلوگیری می كند و بدن را مجبور به ساخت اسیدهای دیگری به طور مشخص از كلسترول می كند و این موضوع باعث كاهش میزان كلسترول خون می شود.
هر دانه سیب 100 گرمی ‘ 78 گرم پكتین دارد. گرشوین‘ محقق آمریكایی دانشگاه كالیفرنیا گفت: آب سیب مانع رسوب كلسترول به دور رگ ها می شود و این موضوع در جلوگیری از بیماری قلبی بسیار موثر است.
سیب همچنین دارای مواد جلوگیری كننده از انواع سرطان است.
محققان فنلاندی با بررسی 10000 نفر كه به میزان زیاد سیب می خوردند‘ به این نتیجه رسیدند كه این گروه تا 58 درصد از ابتلا به سرطان ریه در امان ماندند.

پسته سرشار از ویتامین
پسته سرشار از ویتامین و مواد معدنی است و برای معالجه بند آوردن خون و بیماری های زنان بسیار مفید است.
پسته از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است و برای جلوگیری از تشمع كبد تقویت حافظه و از بین بردن سرفه مزمن خیلی مفید است.
همچنین پسته دارای ویتامین های ای و بی 2 و بی 1 و سرشار از مواد غذایی مثل كلسیم آهن و منگنز است.
پزشكان همواره این میوه را دارای فواید بسیاری می دانستند و می گفتند: پسته به دلیل روغنی بودن خشكی كبد را از بین می برد و برای معده نیز مفید است.

خرما سرشار از انرژی
خرما جدا از داشتن اهمیت فراوان غذایی دارای مواد مقاوم ساز بدن در برابر سم هاست و از ابتلا به سرطان جلوگیری می كند.
به گزارش پایگاه اینترنتی خوردن ده خرمای بدون هسته به وزن 80 گرم ، 10 درصد از نیازهای بدن به ویتامین نیاسین را جبران می كند. نیاسین برطرف كننده مشكلات گوارشی ، روانی و پوستی است.
این مقدار خرما همچنین 5 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین های بی 1 و بی 2 را تامین می كند كه باعث سلامت اعصاب و دستگاه گوارشی می شود.
وی افزود: سعی كنید در روز حداقل این مقدار خرما بخورید تا فسفر، كلسیم و آهن بدن تان تامین شود. دكتر نوفل اضافه كرد: بسیاری از شركت های تولید كننده غذا سعی دارند از خرما به عنوان ماده اصلی تولیدات خود استفاده كنند.

لزوم دریافت كلسیم كافی در صورت مصرف قرص ضدبارداری

نتایج یك مطالعه جدید نشان میدهد زنانی كه از داروهای ضدبارداری استفاده میكنند، می توانند با دریافت كلسیم كافی در رژیم غذایی روزانه خود با كاهش جرم استخوانی مقابله كنند.
پیش از این نیز مشخص شده بود بهینه‌سازی جرم استخوان در نوجوانان و جوانان از پوكی استخوان در سالهای بعد جلوگیری میكند.
طبق اعلام آكادمی ملی علوم، میزان كلسیم مجاز و توصیه شده برای زنان 19 تا 50 ساله، هزار میلی‌گرم در روز است. میزان مجاز برای نوجوانان بین 9 تا 18 سال نیز 1300 میلی گرم در روز است.

ویتامین E كافى مصرف مى كنید؟

دانشمندان هنوز هم مطمئن نیستند كه مصرف چه مقدار ویتامین E در روز مناسب و لازم است، اما معتقدند بسیارى از جوانان و كودكان در دنیا مقدار لازم و مناسب ویتامین E را در روز مصرف نمى كنند.
زیرا اكثر آنها از رژیمهاى غذایى استفاده مى كنند و مقدار لازم چربى و روغن مصرف نمى كنند، درحالى كه چربیها و انواع روغنها مهمترین منابع اصلى ویتامین E هستند.
مقدار لازم ویتامین E توصیه شده توسط پزشكان براى جوانان حدود ۱۵ میلى گرم است. روغنهاى گیاهى اصلى ترین منبع ویتامین E هستند. یك قاشق غذاخورى روغن زیتون حدود ۱‎/۹ میلى گرم ویتامین E داراست.
در میان خشكبار نیز بادام مهمترین و بهترین منبع است و یك سوم فنجان بادام داراى ۱۳‎/۵ میلیگرم ویتامین E است. همین مقدار بادام زمینى ۲‎/۴۴ میلیگرم ویتامین E داراست. همین مقدار حبوبات حدود ۷ تا ۱۷ میلیگرم ویتامین E داراست. سبزیجاتى كه داراى برگهاى سبز تیره و پخته شده اند، حدود ۲ میلیگرم ویتامین E دارا هستند.
به دلیل اینكه بسیارى از غذاهاى غنى از ویتامین E كالرى زیادى دارند، چون افراد تمایل به كاهش كالرى و كم كردن خون خود دارند، بنابراین كمتر از منابع غنى ویتامین E استفاده مى كنند.
ویتامین E به عنوان یك آنتى اكسیدان عمل مى كند و براى قلب نیز مفید است و با كاهش تمایل سلولهاى خونى نسبت به لخته شدن و چسبیدن به دیوارهاى رنگ خونى از قلب محافظت مى كند و با بى اثر كردن و خنثى كردن موادى كه رادیكالهاى آزاد نامیده مى شوند و سلولهاى DNA را از بین مى برند و موجب آسیب دیدگى آنها مى شود، از بروز سرطان جلوگیرى به عمل مى آمد و ویتامین E همچنین مى تواند سلولهاى سرطانى را كه از رشد منابع خونى كه احتیاج به رشد و شیوع دارند، متوقف كند.
۲۱ درصد افرادى كه ویتامین E مصرف مى كنند، به خاطر مشكلات قلبى در بیمارستان بسترى مى شوند، ولى چنانچه میزان مصرف آن را كمتر كنند، بروز چنین خطرهایى كاهش پیدا مى كند.
منبع  www.ashena.com پیام آشنا


نوشته شده توسط حسام در جمعه 2 تیر 1385 و ساعت 07:06 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: