تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

وسایل مورد نیاز برای رفتن به ساحل

بـا شـروع تـابسـتان خـیـلی از مـردم تصمیم می گیرند که بخـشی از وقـت خــود را در زیر نور آفتاب صرف کنند. شما چـه ورزش کـنـید، چـه بـاغـبـانی کنـیـد و یا تنها استراحت کـنـید، بـاید حتما از محصولات محافظتی پوست در مقابل خورشید استفاده کنید تا پوست شما آسیب نبیند.

اولـیـن دلیـل ایـجـاد سرطان پوست اشـعـه فرابنفش (UV) مـی بـاشد کـه هر سـاله میـلـیون هــا نفر را به خود مبتلا مـی سازد. در حالی کـه تشعشعات زیان آور نور خورشید همواره رو به افزایش است شما میـبایست هنگامیکــه در مـعـرض نـور آن قـرار می گیـریـد از پـوست بـدن، لـب هـا و
موی خـود در مـقـابـل ایـن اشـعـه های خطرناک و زیان آور مراقبت کنید.

در این قسمت لیستی از وسایلی را آماده کرده ایم که باید حتما در ساک مسافرتی شما قرار داشته باشد:

1- کرم ضد آفتاب (که ضد آب هم باشد)-- یک کرم ضد آفتاب با عیار محافظتی 25 یا بالاتر به شما کمک می کند تا از پوست خود در مقابل اشعه زیان آور UV محافظت کنید. شما می بایست حداقل 15 دقیقه پیش از خارج شدن از منزل کرم ضد آفتاب را بر روی پوست خود بمالید تا به داخل پوست نفوذ کند. همچنین پس از شنا کردن و تعرق کرم باید مجددا استعمال شود. تقریبا یک انس کرم برای پوشاندن مناسب نقاطی که در معرض آفتاب قرار می گیرند ، کافی است.

2- مرهم لب (با عیار حفاظتی)-- بهترین محافظ برای مراقبت از لب ها در مقابل نور خورشید داروهای ضد آبی هستند که هم لب ها را مرطوب نگه می دارند و همچنین دارای عیار محافظتی 15 درصدی و یا بالاتر نیز هستند. مرهمی مانند زیلاکتین مرهمی است با عیار محافظتی 24 که ضد آب هم می باشد و در مقابل آفتاب دوام خوبی دارد. این دارو حاوی نوعی نرم کننده غیر روغنی است که لب ها را صاف و نرم و منعطف نگه می دارد.

3- کلاه لبه دار بزرگ-- جدا از اینکه صورت خود را با پوششی از ضد آفتاب ها محفوظ نگه می دارید، کلاه می تواند از موهای شما در مقابل آفتاب محافظت کند و از فرسودگی ، فساد و شکنندگی لایه های خارجی مو جلوگیری کند. یک کلاه راحت و مناسب انتخاب کنید که دارای لبه های بزرگ باشد نا بتواند از گردن شما نیز محافظت کند و بهتر است در صورت امکان زیر سایه بنشینید.

4- اسپری ضد آفتاب برای موها-- یکی دیگر از روش های محافظتی برای موها در مقابل نور خورشید استفاده از اسپری محافظتی است که مخصوص همین کار ساخته شده است. اسپری ضد آفتاب باید قبل، بعد و در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده شود.

5- پماد برای جوش ها-- این بیماری به علت قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بروز می کند به همین دلیل لازم است که داروهای لازم را برای وقایع پیش بینی نشده در دسترس داشته باشید. زلاتین محصولی تولید می کند شبیه به نوعی ژل خنک که فرایند بهبودی را تسریع می بخشد و مایع دیگری نیز دارد که باعث خشک کردن جوش و تسکین آن شده و مانع انتشار آنها به سایر نقاط بدن میشود.

اجازه ندهید که آفتاب سفر تابستانی شما را خراب کند. می توانید این محصولات محافظتی مخصوص تابستان را از داروخانه و دراگ استورها تهیه کنید. همچنین اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری در این زمینه پیدا کنید می توانید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

mardoman.com

در تمام فصول از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید


ایسنا:یک متخصص بیماریهای پوستی گفت: محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب باید از سنین کودکی شروع شود.


دکتر علی ابراهیمی استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کرمانشاه - با بیان این که حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب تنها مختص به یک فصل خاص نیست و در تمام فصول سال باید انجام شود، بر لزوم حفاظت از پوست در دوران کودکی تاکید کرد و گفت: 80 درصد نور آفتابی که به پوست ما می‌خورد و ممکن است به پوست آسیب برساند مربوط به سنین زیر 18 سالگی است، یعنی زمانی که فعالیت شغلی نداریم تا در مکان ثابتی باشیم.


ابراهیمی اظهار كرد: محافظت از پوست در دوران کودکی مهمتر از دوران بزرگسالی است، لذا توصیه
می‌شود کودکان از سنینی که شروع به راه رفتن می‌کنند محافظ آفتاب داشته باشند، البته این تنها به معنای استفاده از کرم های ضد آفتاب نیست، بلکه استفاده از یک کلاه آفتاب‌گیر ساده و یا پوشیدن لباس آستین بلند می‌تواند محافظ پوست در دوران کودکی باشد.

وی با بیان این که در سنین بالاتر چه در فصل تابستان وچه در فصل زمستان فرد باید برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند، در خصوص بهترین نوع کرم‌های ضد آفتاب به ایسنا گفت: بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب با فاکتور محفاظتی حدود 25 درصد استفاده شود، زیرا ممکن است ریسک حساسیت در افرادی که از کرم های ضد آفتاب با درجه بالاتر استفاده کنند بیشتر شود.

ابراهیمی افزود: تعداد موادی که در کرم های ضد آفتاب با SPF های بالا بکار می‌رود بیشترست و ممکن است پوست به یکی از این مواد حساسیت داشته باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان این که هر پوستی خصوصیت خاص خود را دارد،

اظهاركرد: پوست برخی افراد جوش می‌زند و باید از کرم های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنند، برخی

پوست‌ها نیز خشک هستند و افراد دارای این پوست‌ها باید از کرم‌های ضد آفتابی که مقداری مرطوب کننده هم دارد استفاده کنند.

ابراهیمی افزود: بطور کلی باید از کرم ضد آفتابی استفاده کرد که پوست با آن راحت باشد.
vajeb.com

مصرف كرم‌های ضد آفتاب غیر استاندارد ، ضایعات پوستی را تشدید می‌كند
یك فوق تخصص پوست و مو و زیبایی معتقد است : باتوجه به این كه كرم‌های ضد آفتاب در كاهش ضایعات پوستی كه یك عامل سرطانی است، نقش موثری دارند، اما مصرف غیراستاندارد آن نیز باعث بروز و تشدید ضایعات پوستی می‌شود.


دكتر" كامران جزایری " روز دوشنبه افزود : افزایش رویكرد مردم به‌استفاده ازكرم‌های ضدآفتاب درسال‌های اخیرموجب شده برخی محصولات قلابی با مارك محصولات معروف واردبازار شود كه نه‌تنها هیچ مزیتی برای پوست ندارد بلكه باعث تشدید ضایعات پوستی نیز می‌شود.

وی اظهار داشت : به‌نظر می‌رسد عدم نظارت مناسب برنحوه تولید و عرضه كرم‌های ضدآفتاب یكی از مهمترین عوامل در بروز این مشكلات است .

این متخصص با تاكید بر اینكه كرم‌های ضدآفتاب باید حتما استاندارد باشد ، گفت:
استانداردبودن محصولات آرایشی بخصوص كرم‌های ضدآفتاب مهمترین عامل در شناخت آن می‌باشد، در این صورت مارك آن چندان مهم نیست.

وی ادامه‌داد: كرم ضدآفتاب بستگی به سن فرد، نوع پوست وشرایط آب و هوایی منطقه دارد و باید توسط متخصص پوست تعیین شود.

این متخصص تصریح كرد: میزان محافظت ضدآفتاب‌ها با عیارهای حفاظتی بالاتر از ‪ ،۲۵‬تفاوت مختصری با عیار ‪ ۲۵‬دارند، زیرا عیار محافظتی ‪ ،۲۵‬حدود ‪۹۲‬ درصد پوست را در مقابل اشعه آفتاب محافظت می‌كند.

جزایری استفاده‌از كرم ضدآفتاب بعداز شش ماهگی را نیز مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از پیرشدن پوست عنوان كرد و افزود: علاوه براین، كرم‌های ضد آفتاب در جلوگیری از سرطان، لك شدن و سالم و زیبا نگه‌داشتن پوست نقش مهمی دارند.

جزایری باذكراینكه استفاده ازبعضی ازكرم‌های ضدآفتاب خارجی ویا داخلی موجب حساسیت پوستی می‌شود،گفت:باتوجه به‌اینكه ضدآفتابها از سه‌نوع شیمیایی، فیزیكال و شیمیایی - فیزیكال تشكیل شده‌اند، بهتراست افرادی كه به ضدآفتاب حساسیت دارند و همچنین زنان باردار و كودكان از ضدآفتابهای فقط فیزیكال استفاده كنند.

به‌اعتقاد وی، كرم‌های ضدآفتاب از موارد آرایشی و بهداشتی هستندكه استفاده از آن برای جلوگیری از پیروی زودرس و اثرات مخرب نور آفتاب ضروری است.

متخصص پوست ومو افزود: اگر از این كرمها باغلظت كافی و به دفعات استفاده نشود، خطر بروز لك‌های پوستی وجود دارد.

وی بااشاره به‌اینكه ازتماس طولانی‌مدت با نور خورشید در ساعاتی كه بیشترین میزان تابش نور خورشید وجود دارد، خودداری شود، گفت: حتی در روزهای ابری نیز باید از ضدآفتاب استفاده‌كرد، زیرا دراین روزها‪ ۷۰‬تا‪ ۸۰‬درصد نورخورشید وجود دارد.

جزایری همچنین در پایان برنزه كردن پوست را بسیار مضر خواند و گفت: بهترین رنگ پوست همان رنگ طبیعی آن است پس باید حتی الامكان از برنزه كردن آن خودداری شود.

irna.ir

با پوست خود بیشتر آشنا شویم

درست است که کتاب را از روی جلد آن نباید قضاوت کرد، اما انصافاً کتاب هایی که جلد زیباتری دارند، لااقل در نظر اول، توجه انسان را بیشتر به خود جلب می کنند!!

این موضوع خیلی هم بی دلیل نیست، پوست چیزهای زیادی درباره شکل ظاهری و سلامتی انسان مشخص می کند و تا حد زیادی هم نشان دهنده سن و سال شخص است.

داشتن پوستی سالم، شفاف و زیبا کار سختی نیست، اما از آنجا که ما انسان ها فقط به دنبال راحت ترین راه هستیم، نه مؤثرترین راه، دستیابی به پوستی با این مشخصات، تبدیل به آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از افراد، بخصوص بانوان شده است.

همه ساله میلیون ها تومان، فقط در ایران، صرف انواع و اقسام کرم ها، لوسیون ها و ماسک های آرایشی، تقویتی و بهداشتی می شود، بدون این که فکر کنیم پوست ما واقعاً بهاین مواد احتیاج دارد؟ یا به عبارت بهتر، آیا نیازهای پوست ما فقط همین کرم ها و لوسیون ها هستند؟

جالب اینجاست که انجام کارهای واقعاً مؤثر و رفع نیازهای واقعی پوست نه تنها دشوار نیست، بلکه هزینه زیادی هم ندارد.

بعضی از نیازهای پوست که به آنها بی توجهی می شود آن قدر ساده و کم هزینه هستند که باور آن برای خود افراد هم مشکل است.

در برخورد با مراجعینی که از پوست خشک و چروک های زودرس گله مند بودند، افرادی را دیده ام که کم آبی و بی توجهی به نوشیدن مقادیر کافی آب در طول روز مشکل اصلی شان بود، حال آن که مبالغ هنگفتی صرف کرم های مرطوب کننده و چرب کننده کرده بودند.

مشکل اصلی بسیاری از آنان این است که شناخت کافی از پوست، ساختمان آن، نیازهای اصلی و تقویت کننده هایش ندارند.

برای این که بتوانیم پوستی زیبا داشته باشیم و پوست مان شاداب بماند یا شاداب تر شود، ابتدا باید شناخت بهتری از ساختمان و عملکرد گسترده ترین عضو بدن پیدا کنیم، سپس نیازها، دوستان و دشمنانش را بشناسیم و در نهایت کارهای مؤثری برای تقویت آن انجام دهیم.

 

انواع پوست

بر حسب مقدار چربی پوست، چهار نوع پوست داریم:

پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند، پوست شان همیشه براق و درخشان به نظر می رسد و همواره دارای لایه  ای از چربی روی پوست شان هستند.

علت های چربی زیاد پوست عبارتند از: زمینه ارثی، فعالیت غدد داخلی، تغذیه (چربی و شیرینی زیاد)، تنش، مصرف بعضی از داروها.

این افراد باید از کرم های مرطوب کننده که پایه آنها آب است و برای جلوگیری از اشعه آفتاب از کرم های ضد آفتاب بر پایه الکل استفاده کنند.

پوست خشک

این نوع پوست معمولاً نازک و کشیده است؛ زبر است، گاهی پوسته پوسته می شود و ضمناً مستعد چروک های زودرس است. این پوست به اشعه آفتاب و باد حساس است.

استفاده از صابون های معمولی برای این نوع پوست توصیه نمی شود زیرا خشکی آن را تشدید می کند و بهتر است از انواع صابون های نرم کننده برای شستشوی این پوست استفاده کرد.

بی توجهی به این پوست، باعث چین و چروک های زودرس می شود و از آنجا که این نوع پوست رطوبت و چربی کافی ندارد، باید به مرطوب کردن و چرب کردن آن توجهی ویژه داشت؛ نوشیدن آب کافی، استفاده مرتب از کرم های مرطوب کننده و چرب کننده؛ به طوری که پوست همیشه لطافت، رطوبت و چربی کافی داشته باشد؛ توصیه می شود.

افرادی که دارای پوست خشک هستند نیاز به کرم مرطوب کننده باپایه روغن و برای جلوگیری از نفوذ اشعه آفتاب نیاز به کرم های ضد آفتاب با پایه کرم دارند.

پوست معمولی

پوست خوش اخلاق!! حالتی مابین خشک و چرب که دردسری برای صاحب خود ایجاد نمی کند و با مراقبت های معمول و کمی توجه سلامت و شادابی آن حفظ می شود.

پوست مختلط

بیشتر منظور پوست صورت است زیرا مثلاً پیشانی و بینی پر چربی هستند و گونه ها و اطراف چشم خشک است.

 

بهداشت پوست

هدف اساسی بهداشت پوست، زیبایی و تمیزی آن است. پوست اگر کثیف هم نباشد استحمام روزانه به پاک کردن مواد زائد روی آن کمک می کند.

در عین حال آب نیمه گرم باعث تسکین و آرامش اعصاب می شود؛ صابون اثر آب را زیاد می کند و چربی پوست بدن را به خوبی از بین می برد. چربی ای روی پوست اغلب با گرد و غبار مخلوط می شود و به صورت چرک در می آید   و منافذ روی پوست را می پوشاند و در نتیجه بدن نمی تواند از راه پوست تنفس کند و دفع عرق و نمک را انجام دهد.

هنگام استحمام باید از حوله و لوازم اختصاصی استفاده کرد زیرا تعدادی از بیماری ها واگیردار هستند و از این طریق منتقل می شوند؛ پس از حمام این لوازم و حوله را در مقابل تابش نور خورشید قرار دهید.

 

تعذیه و پوست زیبا

پوست انسان بافتی زنده است و همانند دیگر ارگان های زنده بدن برای حفظ حیات و سلامت خود نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارد.

غذایی که ما می خوریم، پس از هضم و جذب در دستگاه گوارش از طریق گردش خون به قسمت های مختلف بدن و از جمله به پوست می رسد.

با آن که انواع لوسیون ها و داروها از جمله عوامل خارجی زیباسازی پوست هستند، اما بدون برنامه غذایی سالم، تلاش در اصلاح ظاهر آن، چون از درون رسیدگی کافی به آن نشده است، نتیجه مطلوب نخواهد داد، زیرا مواد غذایی پوست از راه گردش خون تأمین می شود.

این که آیا ویتامین ها و موادی که در ماسک های مختلف وجود دارند از راه پوست جذب می شوند و مفیدند، هنوز ثابت نشده است.

شما نیز حتماً در تبلیغ بسیاری از کرم ها یا ماسک ها دیده اید که این مواد باعث تغذیه پوست می شوند؛ ولی آن چه باید دانست این است که پوست نسبت به بیشتر مواد همانندسدی نفوذ ناپذیر عمل می کند و به طور کلی تغذیه پوست از سطح خارجی آن از نظر عملی فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضی از داروها می توانند از این سد دفاعی بگذرند و بر روی بافت های عمقی تر اثر کنند ولی این گونه مواد نقشی در تغذیه پوست از سطح خارجی آن از نظر علمی فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضی از داروها می توانند از این سد دفاعی بگذرند و بر روی بافت های عمقی تر اثر کنند ولی این گونه مواد نقشی در تغذیه پوست ندارند.

بیشتر این تبلیغات فقط برای سوء استفاده از ناآگاهی مردم است. به طور مثال آگهی ایی که با عنوان ویتامینه کردن پوست با کرم های حاوی ویتامین و... هر روز در روزنامه ها، مجلات و سالن های آرایش با آن برخورد می کنید.

اصولاً ویتامینه کردن پوست از سطح خارجی آن به هیچ وجه از نظر علمی صحت ندارد و ویتامینی که به صورت موضعی بر پوست مالیده شود فایده ای بیشتر از آن چه کرم خود به تنهایی به پوست می بخشد، ندارد و این کار در بسیاری از مواقع برای خالی کردن جیب مشتری است.

به عبارت دیگر نرم و لطیف شدن پوست پس از مصرف کم مرطوب کننده حاوی ویتامین های متعدد ناشی از وجود ویتامین های موجود در آن نیست، بلکه به دلیل مواد دیگری است که با افزایش میزان آب موجود در لایه شاخی (سطحی ترین لایه پوست) و جلوگیری از تبخیر آب سطح پوست، باعث نرم شدن پوست می شوند و این موضوع ربطی به تغذیه شدن پوست یا ویتامینه شدن آن از سطح خارجی ندارد.

بنابراین شکی نیست که داشتن تغذیه صحیح، مناسب وکافی برای حفظ طراوت و شادابی پوست ضروری است و هرگونه نقصی در این نظام غذا رسانی وجود داشته باشد، بر روی پوست اثر می گذارد و باعث خراب شدن پوست می شود.

کمبود مواد غذایی همیشه به دلیل فقر مواد غذایی نیست و گاهی اوقات بیماری هایی باعث عدم هضم و جذب غذا و سوخت و ساز صحیح آن در  اعضایی نظیر کبد می شوند، یا اشکالاتی که در عروق تغذیه کننده آن به وجود می آید، می توانند این مشکل را ایجاد کنند.

 

مواد غذایی موردنیاز پوست

 پوست نیز همانند اعضای دیگر بدن به تمامی مواد غذایی از جمله پروتئین چربی، قند و ویتامین ها و املاح نیازمند است.

اگر وضعیت تغذیه طوری باشدکه نیازهای اساسی بدن تأمین شود، پوست نیز حالت طبیعی خود را حفظ می کند ولی این بدان معنی نیست که مصرف زیاد و بیشتر از حد مورد نیاز واقعی آنها، باعث بهتر شدن پوست می شود.

در برخی موارد زیاده روی در مصرف ویتامین ها، مثل ویتامین A، خود باعث ایجاد بیماری پوستی می شود.

بنابراین فردی که در حد معمول در طی روز از انواع مواد غذایی، مانند سبزی ها، میوه، حبوبات، لبنیات و غلات استفاده می کند، نیازی به مصرف مکمل های ویتامینی ندارد، مگر این که در حال رعایت یک رژیم غذایی جهت کاهش وزن باشد، یا تغذیه مناسبی نداشته باشد.

متأسفانه امروزه بسیاری از کتاب ها و مجلات مملو از توصیه هایی در مورد پوست و زیبایی هستند؛ توصیه هایی بی فایده از افرادی که بدون داشتن اطلاعات علمی صحیح اقدام به رواج چنین شایعاتی می کنند.

مثلاً مصرف زیاد فلان میوه یا ماده غذایی باعث نرمی و لطفت پوست می  شود یا پوست را به طور معجزه آسایی شاداب می کند، در صورتی که اگر شما روزانه حتی چند کیلو از آن میوه بخورید حتی ذره ای حالت پوست را تغییر نمی دهد.

 

آب

مهم ترین عنصر ضروری بدن آب است، برای ادامه حیات بعد از اکسیژن، آب اهمیت دارد و بدن در برابر بی آبی مقاومت کمی دارد.

هر چند نوشیدنی های گرم نیز می توانند نیاز بدن به آب را رفع کنند، اما موادی مانند کافئین که در بعضی از آنها موجود است، می توانند موجب دفع آب و کم آبی شدیدتر شوند. هیچ چیز خود آب نمی شود!

آب در تمامی سلول های بدن وجود دارد و دو سوم وزن بدن را تشکیل می دهد و برای جابه جایی آسان مواد غذایی و هورمون ها و رسیدن آنها به سلول های گرسنه و منتظر و همچنین برای کمک به کلیه ها در دفع فضولات بدن و مواد مازاد و پاک کردن خون، ضرورت اساسی دارد.

آب هم چنین از طریق مکانیزم خنک کننده، حرارت بدن را تنظیم می کند و پوست و بافت های مخاطی را مرطوب نگه می دارد و اثر زیادی بر بافت های پیوندی و مفاصل دارد.

اغلب افراد دچار بی حالی و سستی می شوند ولی نمی دانند آب بدن شان کم شده است و فقط یک لیوان آب کافی است تا بدن دوباره انرژی از دست رفته را باز یابد.

اکثر این افراد در حین خستگی می گویند، نیاز به یک لیوان چای یا قهوه دارند و بعد با نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه، سر حال شدن «موقت» خود را به اثرات آن مواد نسبت می دهند در صورتی که در حقیقت وارد شدن آب به جریان خون و بهبود کارکرد دستگاه قلبی عروقی است که موجب سرحال شدن آنها می شود.

از این نظر گفتیم سر حال شدن موقت، چون موادی مانند قهوه و چای در حقیقت ادرارآور هستند و باعث دفع بیشتر آب از بدن می شوند.

پیشنهاد من این است اگر احساس نیاز به یک لیوان قهوه یا چای داشتید، اول یک لیوان آب بنوشید. اگر بعد از چند دقیقه خستگی شما رفع نشد، آن وقت است که واقعاً نیاز به کافئین دارید. اگرچه آب در غذاهایی که می خوریم، وجود دارد، اما روزانه باید حداقل هشت لیوان آب نوشید تا واقعاً نیاز بدن به آب برطرف شود.

ما معمولاً آن قدر صبر می کنیم، تا کاملاً تشنه شویم و آن وقت به فکر نوشیدن آب می افتیم و در این موقع ممکن است که مقدار زیادی از آب بدن از طریق تعرق، گرگرفتگی (در بانوان یائسه) یا گرمای روز و غیره از بدن خارج شده باشد.

خشکی و چروک پوست بسیاری از افراد، به دلیل کم آبی بدن است؛ فرد دائماً سعی می کند با کرم های مرطوب کننده این مشکل را برطرف کند، حال آن که خانه از پای بست ویران است!

این افراد با نوشیدن منظم چند لیوان آب در طول روز در مدت کوتاهی می توانند پوستی شاداب، شفاف و لطیف داشته باشند.

در عین حال با بالا رفتن سن، آب سلول های بدن کم می شود. در سنین بالای شصت سال حتی تا 15 درصد آب سلول ها از دست رفته است.

دلیل بعضی افراد برای ننوشیدن آب، نگرانی از چاقی است؛ مطمئن باشید، آب موجب چاقی نمی شود؛ در روزهای گرم تابستان، شاید بیش از این هم بدن به آب نیاز داشته باشد.

 

ویتامین ها و املاح

ویتامین A برای رشد و ترمیم بافت پوست لازم است و کمبود آن موجب خشکی، خارش و از بین رفتن انعطاف پذیری پوست می شود. غذاهایی که سرشار از این ویتامین هستند عبارتند از: جگر، ماهی، شیر، کره و مارگارین، تخم مرغ، روغن ماهی، هویج، سبزی ها و میوه های زرد. افرادی که پوست چرب یا اضافه وزن دارند بهتر است از منابع گیاهی برای تأمین ویتامین A استفاده کنند.

مصرف مقدار زیادی از این ویتامین به کبد و پوست آسیب می زند و در حقیقت ضرب المثل «هر چه بیشتر بهتر» لااقل در مورد این ویتامین صدق نمی کند و نباید برای بهبود وضعیت پوست، مقدار زیادی از آن مصرف کرد.

ویتامین C آنتی اکسیدانی قوی است و در ساخت کلاژن هم نقش دارد و به این ترتیب به طور چند جانبه ای از پوست محافظت می کند. اولاً موجب خنثی شدن موادی می شود که به پوست آسیب می رسانند، دوماً جذب مواد مورد نیاز پوست را تسهیل می کند، سوماً با دخالت در ساخت کلاژن، به حفظ استحکام و انعطاف پذیری آن کمک می کند. توت فرنگی، مرکبات و سبزی ها سرشار از این ویتامین  هستند. مصرف بیش از حد آن، حتی تا 10 برابر حد مجاز، در روز نیز برای افرادی که از هر نظر طبیعی هستند، ضرری ندارد و مقادیر اضافی از ادرار دفع می شود.

ویتامین E نیز آنتی اکسیدانی قوی است و باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد و جذب بیشتر ویتامین ها و املاح دیگر می شود. به علاوه کارکرد صحیح غشای تمام سلول های بدن ما به این ویتامین بستگی دارد.

منابع غذایی آن عبارتند از جوانه گندم، روغن غلات و دانه های نباتی، فندق، گردو، تخم مرغ، لبنیات.

روی نیز به همراه ویتامین A در تولید کلاژن و الاستین نقش دارد و متأسفانه تحقیقات جدید نشان دهنده این است که کمبود آن فعلاً بیش از آنچه تصور می شد، درکشور ما زیاد است.

 

پوست را از نور آفتاب حفظ کنید

اشعه ماوراء بنفش خورشدی اثرات ثابت شده ای بر روی افزایش انواعی از سرطان های پوست، تسریع و تشدید پیری و چروک پوست و بدتر شدن برخی از بیماری های پوستی و ایجاد و تشدید لک صورت و کک و مک دارد.

در حقیقت یکی ازمهم ترین علت چین و چروک پوست، نور آفتاب است و از همه مهم تر این که یکی از دلایل بروز سرطان پوست، قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه آفتاب است.

اشعه ماوراء بنفش آفتاب صدمه هایی عمیق به پوست وارد می آورد و شدت آن بین ساعت یازده صبح تا سه بعدازظهر به حداکثر خود می رسد.

همه باید هر روز از .کرم ضد آفتاب استفاده کنند، چه در تابستان و چه در زمستان، چه مرد، چه زن. برخلاف تصور عامه مردم، پرتوهای زیان آور آفتاب نه تنها در روزهای گرم تابستان، بلکه در ماه های سرد زمستان نیز خطرناکند.

مصرف کرم ضد آفتاب پوست را از پیری زودرس، آفتاب سوختگی و سرطان محافظت می کند. افرادی که پوست روشن دارند بیشترین صدمه را از اشعه آفتاب می بینند و لازم است این افراد بیشتر مراقب باشند.

بر روی تمام نقاطی که در معرض اشعه آفتاب هستند، باید لایه ای از این کرم های محافظ قرار دارد: دست ها و صورت معمولاً در معرض آفتاب هستند.

در تابستان زمانی که پیراهن آستین کوتاه می پوشید، یا در کنار ساحل و استخر رو باز باید تمامی نواحی در معرض خورشید با لایه ی از این کرم ها محافظت شوند.

اگر پوست شما چرب است یا دائماً جوش می زنید، باید از ضد آفتاب های مایع استفاده کنید که الکل هم دارند.

اگر پوست شما خشک است ضد آفتابی تهیه کنید که دارای کرم و مواد مرطوب کننده است.

در هر صورت ضد آفتاب را حتماً روی بینی، لب ها و پشت دست ها بمالید زیرا این نواحی بیش از قسمت های دیگر بدن در معرض آفتاب قرار دارند و اشعه آن را جذب می کنند.

 

ضد آفتاب

به موادی که بتوانند از نفوذ اشعه فرابنفش به قسمت های عمقی اپیدرم و درم جلوگیری کنند، محافظ یا ضد آفتاب می گویند.

نحوه اثر این ضدآفتاب ها جذب یا انعکاس اشعه، از رسیدن آن به پوست جلوگیری می کنند؛ هر مانع فیزیکی که این عمل را انجام دهد از این گروه است؛ مانند پمادهای حاوی اکسید روی که از نفوذ اشعه به روش انعکاس آن جلوگیری می کند یا استفاده از کلاه لبه دار و حتی نقاب که مانع رسیدن اشعه به پوست می شوند را جزء این گروه به حساب می آورند.

2. ضد آفتاب های شیمیایی: این گروه از ضد آفتاب ها از طریق جذب اشعه از رسید‌ن آن به لایه های عمقی پوست جلوگیری می کنند.

 

یار محافظتی ضد آفتاب ها SPF

این واژه  مخفف اصطلاح Sun Protection Factor است، یعنی ضریب محافظت در برابر آفتاب.

هر چه فرآورده ضد آفتاب SPF بالاتری داشته باشد، حفاظت کنندگی آن در برابر پرتوهای زیانبار فرابنفش بیشتر خواهدبود، اما عملاً در عیارهای بالاتر را انتخاب کنیم، به طور مثال در مناطق جنوبی ایران.

هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعت  روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از سه ساعت تکرار شود. بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی ده صبح تا سه بعدازظهر به زمین می رسد. بهتر است در این فاصله زمانی از قرار گرفتن به طور مستقیم در برابر اشعه آفتاب خودداری کنید.

توصیه شده در ورزش هایی مانند کوهنوردی، شنا، اسکی، فوتبال و... از ضد آفتاب استفاده شود.

با توجه به این که بعضی از ضد آفتاب ها در آب محلول هستند و با شستشو، شنا، یا تعریق پاک می شوند یا از انواع ضد آب آن استفاده شود یا مصرف آن تکرار شود.

در کودکان از سن شش ماهگی به بعد به راحتی می توان از ضد آفتاب های شیمایی استفاده کرد.

ترکیبات موجود در ضد آفتاب در بعضی افراد حساسیت ایجاد می کندو باید نوع ضد آفتاب در این مواقع عوض شود. افرادی که جوش صورت دارند باید از ضد آفتاب های محلول یا لوسیون استفاده کنند چون کرم ها و پمادهای چرب می توانند باعث بدتر شدن جوش صورت شوند.

نکته مهم: استفاده از ضد آفتاب ها به معنی ایمنی 100 درصد نیست و باید سایر موارد محافظتی را نیز رعایت کرد.

 

پوست را مرطوب نگه دارید

همواره با استفاده منظم از کرم های مرطوب کننده، رطوبت لازم را به پوست خود برسانید، به هر میزانی که به آن احتیاج دارد.

اگر پوست شما مرطوب و چرب است، ممکن است یک یا دوبار در روز مرطوب کردن آن به وسیله کرم، کافی باشد، اما برای پوست خشک خود، محدودیتی قائل نباشید و به میزان موردنیاز به آن برسید، اما پوست را خفه نکنید، یعنی همواره لایه ای نازک از کرم را روی پوست خود بمالید تا سریع جذب شود و امکان تنفس از پوست گرفته نشود.

کسانی که دارای پوست چرب هستند باید کرم های مرطوب کننده ای تهیه کنند که پایه آنها آب است و پوست های خشک نیاز به کرم مرطوب کننده با پایه روغن دارند.

بهترین زمان برای استفاده از کرم های مرطوب کننده، زمانی است که فرد از حمام بیرون می آید؛ سه تا پنج دقیقه اول بعد از حمام کرم های مرطوب کننده بیشترین تأثیر خود را خواهند داشت به طوری که اثر آنها در این زمان چندین برابر زمان های معمول دیگر است.

مراقب هوای بد باشید، هوای بسیار سرد یا گرم، بخصوص اگر خشک باشد، موجب از دست رفتن رطوبت مورد نیاز پوست، خشکی و آسیب به آن می شود. به همین سبب در آب و هوای بد، پوست رابه طور منظم مرطوب نگه دارید.

ضمناً بدانید که اگر در طول روز به مقدار کافی آب ننوشید، هر چه سعی در مرطوب کردن پوست، با کرم های مختلف داشته باشید، فایده ای نخواهد داشت؛ حتماً روزانه 5 تا 8 لیوان بنوشید.

 

آکنه یا جوش صورت

آکنه یا جوش یک اختلال پوستی است که در سنین نوجوانی شروع می شود و تا آخر جوانی همراه فرد مبتلا است و شدت و مدت آن در میان افراد متفاوت است.

این بیماری ممکن است جزئی باشد و فقط با تعداد کمی جوش سر سیاه یا چرکی همراه باشد یااین که به صورت جوش های چرکی شدیداً ملتهب که حفراتی بر روی پوست ایجاد می کنند، رخ دهد.

شدیدترین انواع آکنه بیشتر در مردان دیده می شود، اما این بیماری معمولاً در زنان، که ممکن است پیش از هر دوره قاعدگی با عود آن مواجه شوند، دیرپاتر است و ممکن است تا هنگام یائسگی تداوم یابد.

بعضی از ضایعات پوستی شباهتی زیادی به جوش دارند و باید مطمئن شد که آنچه واقعاً می  بینیم واقعاً جوش است یا نه.

جوش بیشتر در نواحی ای از بدن که دارای غدد چربی فراوان هستند، دیده می شود.

غدد چربی مسئولیت چرب نگه داشتن سطح پوست هستند و در عین حال به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند.

این غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند و بیشترین تراکم آنها در صورت، سر، سینه و قسمت بالای پشت است.

آکنه بیشتر در صورت دیده می شود و اشکال گوناگونی دارد، مانند، کومدون (جوش های ریزی که به صورت سر سیاه و سر سفید دیده می شوند)، پاپول (جوش های برجسته و قرمز رنگ)، پاسچول (جوش های چرکی) و بالاخره ناجول و کیست (جوش های بزرگ و دارای عمق و مواد داخل آنها).

از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی به علت های گوناگون جوش به وجود می آید.

علل بسته شدن این منافذ و ایجاد آکنه به طور خلاصه عبارتند از تولید و ترشح زیادی چربی، مسدود شدن دهانه این غدد و رشد میکروب در دهانه آنها.

افزایش تولید و ترشح چربی می تواند به علت ارثی بودن یا عدم تنظیم هورمونی باشد. البته گاهی سطح هورمون در سطح طبیعی است ولی پوست به این مقدار طبیعی حساسیت بیشتری دارد.

 

با دیدن چند جوش ساده هم حتماً به متخصص مراجعه کنید

اغلب اوقات جوش های صورت را نمی توان به طور کامل از بین برد اما می توان آنها را تحت کنترل درآورد.

درمان این جوش ها بستگی به نوع آن انجام می گیرد. نکته مهم اینجاست که به هیچ عنوان نباید بروز آنها را دست کم گرفت و شروع به خوددرمانی کرد. گاهی اوقات در شروع ایجاد آکنه تعداد آنها کم است و به خوبی هم قابل کنترل هستند.

اما اگر اینها به حال خود رها شوند، می توانند به جوش های بزرگی که اثرات نامطلوب از خود برجای می گذارند، تبدیل شوند.

این حرف پوسیده را که می گوید: «اگر جوش را به حال خود بگذاری، خود به خود خوب می شود» فراموش کنید.

اولاً که این طور نمی شود، دوماً گر نشد چی؟ چه کسی پاسخگوی اثرات نامطلوب آن روی پوست صورت خواهد بود، اثراتی که نمی توان پنهان شان کرد، از اثرات نامطلوب روانی و ذهنی صرف نظر می کنیم!

اغلب خانواده ها توصیه به شستشوی مکرر یا تهیه صابون های گوگرددار و... می کنند، اما این کارها معمولاً بی فایده هستند و بعضاً عوارض ناگوار و ماندگار از خود بر جای می گذارند.

 

برای درمان حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید، حتماً!

در صورت عدم مراجعه به موقع به متخصص پوست، جوش ها می توانند گسترش پیدا کنند و اِسکارها یا به عبارت ساده تر چاله های ماندگاری روی پوست بر جای بگذارند که نه تنها بر زیبایی اثر نامطلوب می گذارند، بلکه اثرات ذهنی و روانی بدی نیز بر جای می گذارند. بخصوص در میان بعضی از جوانان مبتلا به آکنه، افسردگی و حتی میل به خودکشی به دلیل احساس زشت بودن، دیده می شود.

از نظر علمی و آن چه در کتب علمی و تحقیقات پزشکی موجود است هیچ نوع غذا و خوراکی در ایجاد و تشدید جوش صورت دخیل نیست ولی بر اساس طب قدیم و گفته افرادی که جوش می شود.

از جمله غذا و خوراکی هایی که به عنوان علل آکنه از آنها نام برده شده است، می توان به آجیل و خشکبار، شکلات، چیپس، غذاهای چرب، خرما، کشمش، موز، خرمالو، نارگیل و گاهی اوقات محصولات دریایی اشاره کرد.

بهتر است اگر فرد احساس می کند با خوردن غذا یا میوه خاصی جوش می زند، از خوردن آن پرهیز کند.

یکی از عوارض مصرف مواد آرایشی هم ایجاد آکنه است و این نوع آکنه را به اسم آکنه آرایشی یا آکنه کاسمیک نام گذاری کرده اند.

پس استعمال مواد آرایشی در نوجوانانی که در حوالی سن بلوغ هستند و خودبه خود استعداد ابتلا به آکنه را دارند موجب مضاعف شدن گرفتاری آنها می شود.

این خاصیت مواد آرایشی به آکنه زایی یا قدرت تولید آکنه یا به عبارت بهتر قدرت تولید جوش های سرسیاه و سر سفید معروف است. آکنه یعنی جوش های قرمز و چرکی در عرض چند روز و کمدون یعنی جوش های سرسیاه و سرسفید دیرتر و در عرض چند هفته پدید می آیند.

روی این اصل کارخانه های بزرگ مواد آرایشی محصولات خود را از این بابت آزمایش می کنند، در صورتی که مواد مصرفی آنها این عیب را نداشته باشد، روی آنها برچسب غیر آکنه زا یا به اصطلاح noncomedogenic می چسبانند.

با وجود این صرف داشتن برچسب غیر آکنه زا همیشه کفایت نمی کند و در صورت بروز یا تشدید آکنه در هنگام مصرف مواد آرایشی باید از استعمال آنها خودداری کرد.

بنابراین بهتر است نوجوانان و افرادی که مستعد جوش زدن هستند، از مصرف مواد آرایشی حتی الامکان خودداری کنند و درصورت تمایل، از مواد آرایشی کم ضررتر که دارای برچسب غیر آکنه زا باشد مصرف کنند و در صورت ایجاد آکنه یا تشدید آن در حین مصرف این مواد، به طور کلی آن را کنار بگذارند.

تعدادی از کارخانه های مواد آرایشی محصولات خود را تحت عنوان مواد طبیعی، گیاهی و... به بازار عرضه و تبلیغ می کنند، اما خوش بینی زیاد به این محصولات هم جایز نیست و نباید جانب احتیاط را از دست داد.

علت ایجاد آکنه در اثر مواد آرایشی یکی انسداد مجاری غدد چربی است و دیگری افزایش چربی پوست است که اکثر مواد آرایشی به درجات مختلف باعث انسداد مجاری چربی و افزایش چربی پوست می شوند.

 

میخچه

مالش یا فشار طولانی مدت باعث تحریک پوست و تکثیر بیش از حد سلول های پوستی می شود. محل شایع میخچه و پینه در پاها و به طور عمده روی برجستگی استخوانی است.

 

تفاوت میخچه و پینه

در مرکزِ میخچه هسته سفتی وجود دارد و نوک تیز آن در اثر فشار درد می گیرد. اما پینه عموماً دردناک نیست.

 

درمان

درمان موفقیت آمیز و قطعی میخچه و پینه با از بین بردن عامل مالش و فشار امکان پذیر است. برای این کار باید از کفش با اندازه مناسب استفاده کرد.

محلول ها و برچسب هایی که باعث از بین رفتن میخچه می شوند نیز وجود دارند، اما گاهی اوقات بعضی از میخچه ا به آنها پاسخ نمی دهند یا تعداد آنها آن قدر زیاد و دردناک است که تنها راه باقی مانده، انجام یک جراحی کوچک با بی حسی وضعی است که پزشک آن را انجام می دهد.

 

توصیه های کلی به خانم های خانه دار

1.              سعی کنید در طول روز دست های تان کمتر به طور مستقیم با آب و صابون تماس داشته باشد. هر چند این کار سختی است، بخصوص برای خانم های ایرانی که تا حدی وسواس شستن دارند، اما با کمی تمرین، این مسئله جا می افتد.

2.              استفاده از کرم های مرطوب کننده بسیار کمک کننده است، اما در مورد نوع و مارک مصرف باید با متخصص پوست مشورت کرد و هیچ گاه نباید سر خود آن را از داروخانه خرید؛ علت این است شما می خواهید این کرم را مرتب و مکرراً استفاده کنید و اگر این کرم به هر دلیل مناسب پوست شما نباشد.

بسیار مضر است و چه بسا مشکل دست تان را بدتر کند. بلافاصله بعد از شستشو یا حمام، با یک حوله نرم پوست را به آرامی خشک کنید و فوراً کرم نرم کنند یا مرطوب کننده بمالید. از همین کرم درطول ساعات بیداری هم باید به دفعات و مکرراً استفاده شود.

3.              ارتباط خوردن برخی مواد  غذایی با اگزمای تماسی دست دقیقاً مشخص نیست. اگر فکر می کنید رابطه ای بین بیماری شما و ماده غذایی خاصی وجود دارد بهتر است حداقل برای سه ماه آن ماده غذایی خاص را از رژیم خود حذف کنید.

البته گاهی تماس دست با آن ماده غذایی در حین خوردن موجب بروز اگزما می شود یعنی ورود آنها به دستگاه گوارش نقشی ندارد. به طور کلی بهتر است که از خوردن نوشیدنی های حاوی رنگ های خوراکی و مواد شیمیایی افزودنی، قهوه، کاکائو، شکلات، تنقلات مثل پفک نمکی، سوسیس و کالباس، کنسرو و بخصوص کنسروهای مانده، سس، ادویه و فلفل پرهیز کنید.

4.              داشتن آرمش فکری و پرهیز از تنش در کلیه مراحل زندگی و برای هر کس 0(بیمار یا سالم) مفید است.

5.              از مصرف مواد آرایشی، عطرها، اسپری های خوشبو کننده و سیگار حتی الامکان پرهیز کنید.

6.              جهت کارهای منزل حتماً از دستکش استفاده کنید. دستکش پوشش محافظی است که پوست شما را از گزند مواد آسیب رسان خارجی حفظ می کند. بهانه هایی مانند این که با دستکش نمی توان کارهای منزل را انجام داد یا ظرف ها خوب تمیز نمی شوند و غیره، حتی اگر هم صحیح باشند، فایده ای برای پوست ندارند.

باید به فکر پوست دست خود باشید و این وسواس ها را از خود دور کنید اگر دستکش به طور منظم و مرتب استفاده نشود دیر یا زود پوست خراب می شود و هیچ وقت به حال اول (حتی با درمان) بر نمی  گردد، پس تا دیر نشده به فکر باشید.

7.              صابون مصرفی باید ملایم، خنثی یا چرب باشد.

8.              از خاراندن موضع تا حد امکان خودداری کنید و در عوض داروهای ضد خارش را کهبرای شما تجویز شده مصرف کنید. اگر داروها مؤثر نبود یا عوارضی (مانند خواب آلودگی) داشتند، با متخصص پوست خود مشورت کنید. داروها باید منظم و طبق دستور استفاده شوند و مراجعات به متخصص پوست مطابق برنامه باشد.

9.              غالباً بیماران به محض اندکی بهبودی از مصرف داروها خودداری می کنند یا این که داروها را به صورت نامنظم استفاده می کنند. این کار بسیار غلط است. بدون دستور متخصص پوست، هیچگاه درمان خود را تغییر ندهید یا قطع نکنید.

از به کاربردن نصایح درمانی دیگران جداً پرهیز کنید، به پزشک خود اعتماد کنید و مشکلات درمانی خود را فقط با ایشان (نه با افراد خانواده، کوچه و محله) در میان بگذارید. برای درمان صحیح منحصراً به متخصص پوست مراجعه کنید.

10.         بهترین جنس لباس برای اشخاص دارای اگزما، لباس های نخی خالصی (کتان) است و باید از پوشش های پشمی، نایلونی، پلاستیکی و کلاً موادمصنوعی تا حد امکان پرهیز کنند. در ضمن لباس باید نرم و لطیف یا حداقل پرز و نسبتاً آزاد (نه تنگ نه گشاد) باشد.

11.         دما و رطوبت محل کار و منزل شما باید متعادل و سیستم تهویه منزل به خصوص آشپزخانه مناسب باشد. از هر موقعیت و مکانی که ذرات معلق در هوا باشد پرهیز کنید (عدم استفاده از گیاهان گل دار در منزل، استفاده از موکت کم پرز به جای قالی و جارو برقی به جای جاروی دستی و...).

 

پیسی یا برص

بیماری شایعی نیست، اما آزارنده و تا حدی لاعلاج است: بیماری است که تمام نژادها را گرفتار می کند. علت آن ناشناخته است ولی به نظر می رسد که اختلالی در سیستم ایمنی و دفاعی بدن است که بر علیه سلول های سازنده رنگدانه های پوست پادتن ساخته می شود یا بر اساس فرضیه دیگری آنها خود را تخریب می کنند، اما متأسفانه فعلاً درمان قطعی ندارد.

ایجاد لکه های سفید بر روی سر، صورت، دست و پا و قسمت های در معرض دید از علائم بارز این بیماری است.

در هر سنی دیده می شود ولی در نیمی از موارد قبل از بیست سالگی است و به تدریج پیشرفت می کند.

در پوست مبتلا، سلول های رنگدانه ای و رنگدانه وجود ندارد. در بعضی از نقاط پوست یا مو، رنگدانه از بین می رود و در تشکیل آن نقصانی رخ می دهد. برعکس گاهی اوقات در مرز این لکه، پوست تیره

نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 7 تیر 1385 و ساعت 10:06 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: