تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

هسته زردآلو کشنده است

محققان می گویند هسته زردآلو به علت داشتن ترکیبات سیانور در صورتی که زیاد مصرف شود، ممکن است کشنده باشد. بر اساس توصیه های پزشکان مقدار مصرف هسته های زردآلو به مدت طولانی در صورتی که تلخ باشند نباید بیش از دو عدد در هر روز باشد و مقادیر بالاتر ممکن است برای سلامت زیان آور باشد.  خوردن  هسته  زردآلو به علت داشتن ویتامین ب 17 موجب تقویت دستگاه ایمنی می شود به همین علت از این ماده در درمان بیماران سرطانی استفاده می شود.

نقش اختلالات خواب در بروز بیماری ها

محققان می گویند اختلا لات خواب که چندان مورد توجه پزشکان قرار نگرفته است نقش قابل ملا حظه ای در ایجاد بیماریهای مختلف دارد . به گفته دانشمندان اختلالات خواب علا وه بر تاثیر بر زندگی شخصی و حرفه ای فرد سبب بروز بیماریهایی نظیر چاقی ، دیابت و بیماری های قلب و عروق می شود. آنان اختلالات خواب را شامل دیر به خواب رفتن ، زود  بیدار شدن ، بیدارشدن مکرر پس از شروع خواب وهمچنین اختلالاتی مانند خرخرکردن درخواب می دانند. به گفته پژوهشگران بسیاری از افراد از ابتلای خود به این اختلالات بی اطلا عند اما درطول روز احساس خستگی و ناکارآمدی در انجام وظایف شغلی خود می کنند

استرس موجب ریزش مو می شود

استرس و تنش عصبی زیاد عامل مهم ریزش مو در جوانان به ویژه نوجوانان 16 ساله است. کارشناس برجسته علوم پزشکی هند گفت: استرس و فشارهای روانی سطوح گلوکوکورتیکوید در بدن را افزایش می دهد و همین امر موجب نازکتر شدن موها می شود. به گفته وی عوامل دیگری همچون رژیم غذایی و آلودگی هوا نیز در ریزش مو تاثیر

تاثیرسرب موجوددرهوا بر پوکی استخوان

سرب موجود درهوای آلوده ، نقش زیادی در پوکی استخوان دارد . محققان دانشگاه روچستر درتحقیقات خود دریافته اند، سرب موجود در محیط زندگی ، بـــه تدریج دراستخوان ها جمع و موجب بـــروز واکنش هـــای شیمیـــایی می شود و امکان پوکی استخوان را در آینده افزایش می دهد. پیش ازاین نیز تاثیر سرب برکم خونی وکاهش بهره هوشی افراد، به ویژه کودکان، ثابت شده بود .

لامپ‎ روشن‎‎ در شب‎ خطر آفرین است‎

 برای‎‎‎ اجتناب از ابتـلای کـودکـان بـه‎ سرطان‎‎‎ خون، والدین آنها هنگام‎ خـواب‎ کـودک‎ باید چراغ اتاق‎ خوابش‎‎ را خاموش کنند. به‎‎ گزارش‎ پایگـاه اینترنتی‎ ایونینگ‎ استاندارد، اختلال‎ در تولید مواد شیمیایـی‎ بدن‎‎‎ در زمان خواب‎ می‎تواند با بروز سـرطان خون‎‎ در کودکان مرتبط باشد. پیش‎ از این‎‎ پژوهشگران اعلام‎ کرده‎ بودند:زنانی‎‎ که‎ در شیفت‎ های‎ شـب‎ کار می کنند بیشتر از سایر زنان‎‎ به‎‎ سـرطان سینه مبتـلا می شـوند و افرادنابیناکه ‎ به کاهش میزان‎ ملاتونین‎‎ حساس‎ نیستند کمتر به‎ سرطان مبتـلا می‎شوند.پزشکان‎‎‎ فکر می‎کننـد بـروز سـرطان خـون درکودکان‎‎‎ نیز ممکن است‎ مشابه‎ همین روند باشد. به‎‎ گفته پزشکان‎‎‎‎ روشن بودن چراغ در زمـان خواب‎‎ کودک‎ سبب می‎‎ شود واکنش‎ شیمیایی بـدن‎ کودک‎ دچار اختلال‎ شود و تولیـد مـلاتـونیـن‎ مختل‎ شود. ملاتونین‎ از تولید غـدد بـدخیـم‎ جلـوگیـری‎ می‎کند. پزشکان‎ هشدار داده‎اند: نور چراغ های‎ خیابانها برای کسانی که تا دیروقت در خیابانها می مانند، خطر ساز است‎. پزشکان‎‎ توصیه‎‎‎ کرده اند، هر زمان افراد به رختخواب‎ مـی‎‎رونـد دیگـر چـراغـی را روشـن‎ نگذارند زیرا به‎ محض‎ روشن‎‎ شدن چـراغ مغـز انسان‎‎‎ نور را تشخیص‎ می‎ دهد و بدن انسان به‎ گمان این‎‎ که‎ روز است‎ تولید ملاتونین را متوقف‎ می‎کند. از همین رو حتی روشن کردن چراغ برای رفتن به دستشویی در شب را مخاطره آمیز می دانند!

تاثیر غذاهای‎ چرب‎ بر ریزش‎ مو

 تحقیقات‎ نشان می‎دهد مصرف‎ غذاهای‎ چرب‎ ریزش‎ مو را در مردان‎ تسریع‎ می‎کند. به‎‎ گفته متخصصان، وجود چربی‎ زیاد در غـذا با افزایش‎‎ فعالیت‎ برخی‎ از غدد مو ریزش آن‎ را سرعت‎ می‎بخشد. در حالیکه اسیدهای‎ چـرب‎ امگـا 3 و امگا 6 که‎‎ در روغن‎ ماهـی‎ و تـخمـه آفتـابگردان‎ وجود دارد بر‎ سلامت‎‎ مو تأثیرگذار است. افزون بر این پژوهشگران‎ بر این باورند عامل‎ اصلـی‎ ریـزش‎ مو در زنان‎ تغذیه نامناسب است که به علت رژیم سخت غذایی برای تناسب‎ اندام‎ استفاده‎ می‎ کنند.

خواب راحت حافظه را تقویت می‌کند

 پژوهشگران معتقدند اتفاقاتی که در طی یک روز پرمشغله رخ می دهد و برخی از افراد قادر نیستند آنها را به یاد بیاورند، می تواند به دنبال یک خواب راحت و عمیق در طی شب یکبار دیگر احیا شود. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو در یک کار تحقیقاتی از داوطلبان خواستند کلمات ساده را به یاد آورند. بسیاری از افراد مورد مطالعه اظهار نمودند حافظه آنها در ساعات پایانی روز آنها را یاری نمی‌دهد، اما افرادی که شب را به خوبی خوابیده بودند صبح روز بعد حافظه بهتری داشتند. پژوهشگران ضمن انتشار مقاله ای در نشریه "نیچر" اظهار داشته‌اند که مغز می تواند خاطرات را از فراموشی نجات دهد. وقتی ابتدا از مغز خواسته می شود چیزی را به یاد آورد، خاطره مربوطه در یک وضعیت "ناپایدار" قرار دارد. به این معنی که امکان از میان رفتن آن وجود دارد. مغز به تدریج خاطراتی را که مهم تلقی می شود تقویت و وارد وضعیت "پایدار" می کند. با این حال پژوهشگران دانشگاه شیکاگو تأکید نموده‌اند که امکان دارد یک خاطره "پایدار" بار دیگر وارد مرحله "ناپایدار" شود. دکتر دنیل مارگولیاش، یکی از پژوهشگران فوق‌الذکر می نویسد: خواب خاطرات را تقویت و از فراموش شدن آنها جلوگیری می‌کند.

کم خوابی عامل چاقی و مرگ زودرس

 تازه‎ ترین تحقـیقـات‎ نشـان مـی‌دهد: کم‎ خوابی‎‎ موجب‎ کاهش‎ متوسـط عمر می‌شود. به عقیده پژوهشگران امریکایی‎ کمبود خواب‎ مـوجب‎ کاهش‎ توانایی‎‎ حافظه‎ نیز می شود ، زیرا مغز انسان‎ فقط می‎توانـد اطلاعات‎ و یافته‎ های‎ ذهنی‎ را هنگام‎ خواب‎ عمیق‎ و بلند مدت‎ ساماندهی‎ کند. بر اثر کمبود خواب‎ هورمونی به نام‎‎ گارلین در بـدن‎ ترشح‎ می‎ شود که‎ موجب‎ افزایش‎ اشتهای‎ انسان‎‎ و در نتیجه‎ چاق‎ شدن فرد می‌شود. پیش‎ از این‎ نیز رابطه‎ کم‎ خـوابی‎ بابیماری‌های قلبی‎ و اختلال‎ در دستگاه‎ گوارش‎‎ و گردش خون‎ ثابت‎ شده‎ بود.

غبار روی‎ صفحه‎ مانیتور خطرناک‎ است‎

غبار روی‎ صفحه‎ مانیتور وتلویزیون سمی‎ ترین‎‎ و آلوده‎ ترین غبارها است‎. پژوهشگران‎ معتقـدنـد، غبار روی‎‎ مانیتور رایانه‎ هـا دارای مـواد شیمیایی‎ موثر در بروز عارضه های گوناگون از قبیل اختلال در‎‎ تولید مثـل و بیماریهای‎ عصبی‎‎ است‎ که‎ می تـوانـد بـسیـار خطرآفرین‎ باشد. این‎ غبارها درمانیتورهای‎ صفحـه‎ مسـطح‎ یـا دراصطلاح‎ فلت (flat‎‎) بسیار سمی‎ تر است. پژوهشگران‎‎ توصیه‎‎ کردند کاربران رایانه از تماس‎ دست‎ با صفحه‎ مانیتور خودداری‎ کنند یا یـک‎ روز در میـان‎‎ صـفحـه‎ آن را بـا دستمال‎ مرطوب‎ پاک‎ کنند.

ورزش مرتب و رژیم غذایی مناسب بهترین داروی بیماری قند

پژوهشگران فنلاندی با بررسی بسیار جالبی بر روی 522 نفر به این نتیجه رسیده اند که ورزش مرتب ، داشتن وزنی مناسب و رژیم غذایی سالم می تواند از بروز بیماری قند نوع دوم (بیماری قند که معمولاً اشخاص از 40 سالگی به بعد به آن متبلا می شوند) جلوگیری یا آن را کنترل کند.

زندگی کردن در کنار خطوط انتقال قوی الکتریسیته خطرناک است

 سال ها است که محققین در مورد ضرر و زیان اثر خطوط انتقال برق در سلامت و بهزیستی مردم اختلاف نظر دارند و بسیاری از مطالعات علمی این نظریه را تأیید کرده و گروهی نیز آن را رد نموده اند. با وجود این اکثراً معتقدند که زندگی کردن در محدوده خطوط انتقال برق می تواند موجب سرطان خون در کودکان گردد.

رژیم غذایی حاوی ویتامین C زیاد، می تواند از مرگ و میرهای زودرس جلوگیری کند

پژوهشگران انگلیسی مقاله ای در نشریه علمی Lanccl منتشر کردند که بیانگر نقش مهم ویتامین C موجود در غذاها جهت پیشگیری از مرگ و میرهای زودرس ناشی از بسیاری بیماری ها علی الخصوص بیماری های قلبی و سرطان است . مثلاً مصرف روزانه سبزیها و میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، می تواند 20 درصد امکان مرگ و میر را کاهش دهد. در این مطالعه از 20 هزار نفر آزمایش خون به عمل آمده و عادات غذایی آنها به طور جامع بررسی گردیده است .

 

www.tici.info


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 26 مرداد 1385 و ساعت 11:08 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: