تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

افسردگی

شرح بیماری

افسردگی‌ عبارت‌ است‌ از احساس‌ غم‌، دلسردی‌، یا ناامیدی‌ به‌ مدت‌ حداقل‌ 2 هفته‌ در اغلب‌ روزها و اغلب‌ ساعات‌ روز، به‌ علاوه‌ علایم‌ همراه‌.


علایم‌ شایع‌

از دست‌ دادن‌ علاقه‌؛ بی‌حوصلگی‌ و دل‌زدگی‌؛ ناتوانی‌ از لذت‌ بردن‌

احساس‌ ناامیدی‌؛ بی‌حالی‌ و خستگی‌

بی‌خوابی‌؛ خواب‌ زیاد یا ناراحت‌

گوشه‌گیری‌ اجتماعی‌؛ احساس‌ بی‌ارزش‌ بودن‌ ومورد نیاز نبودن‌

بی‌اشتهایی‌ یا پرخوری‌؛ یبوست‌

از دست‌ دادن‌ میل‌ جنسی‌

مشکل‌ داشتن‌ در تصمیم‌گیری‌؛ مشکل‌ داشتن‌ در تمرکز

یکباره‌ به‌ گریه‌ افتادن‌ بدون‌ توضیح‌ مشخص‌

احساس‌ گناه‌ شدید به‌ خاطر وقایع‌ بی‌اهمیت‌ یا خیالی‌

تحریک‌پذیری‌؛ بی‌قراری‌؛ افکار خودکشی‌

دردهای‌ مختلف‌، مثل‌ سردرد، درد قفسه‌ سینه‌ بدون‌ شواهدی‌ از بیماری‌ جسمی‌


علل

برای‌ بیماری‌ افسردگی‌ واقعی‌ هیچ‌ علت‌ یگانه‌ و روشنی‌ نمی‌توان‌ متصور بود. بعضی‌ از عوامل‌ زیست‌شناختی‌ مثل‌ بیماری‌های‌ جسمی‌، اختلالات‌ هورمونی‌، یا بعضی‌ داروها می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.
عوامل‌ اجتماعی‌ و روانی‌ نیز می‌توانند نقش‌ داشته‌ باشند.
اختلالات‌ ارثی‌ نیز می‌توانند مؤثر باشند.
بروز این‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ با تعداد وقایع‌ ناراحت‌کننده‌ زندگی‌ فرد ارتباط‌ داشته‌ باشد.

عوامل تشدید کننده بیماری

عصبانیت‌ یا احساس‌ دیگری‌ که‌ فرو خورده‌ شده‌ باشد.

داشتن‌ شخصیتی‌ وسواسی‌، منظم‌ و جدی‌، تکامل‌گرا، یا شدیداً وابسته‌

سابقه‌ خانوادگی‌ افسردگی‌

وابستگی‌ به‌ الکل‌

شکست‌ در کار، ازدواج‌، یا روابط‌ با دیگران‌

مرگ‌ یا فقدان‌ یکی‌ از عزیزان‌

از دست‌ دادن‌ یک‌ چیز مهم‌ (شغل‌، خانه‌، سرمایه‌)

تغییر شغل‌ یا نقل‌ مکان‌ به‌ یک‌ جای‌ جدید

انجام‌ بعضی‌ از اعمال‌ جراحی‌ مثل‌ برداشتن‌ پستان‌ به‌ علت‌ سرطان‌

وجود یک‌ بیماری‌ یا معلولیت‌ عمده‌

گذر از یک‌ مرحله‌ از زندگی‌ به‌ مرحله‌ای‌ دیگر، مثلاً یائسگی‌ یا بازنشستگی‌

استفاده‌ از بعضی‌ از داروها مثل‌ رزرپین‌، داروهای‌ مسدودکننده‌ بتا آدرنرژیک‌، یا بنزودیازپین‌ها
محرومیت‌ از داروها و مواد محرک‌ مثل‌ کوکائین ‌، آمفتامین‌ها، یا کافئین‌

بعضی‌ از بیماری‌ها مثل‌ دیابت‌، سرطان‌ لوزالمعده ‌، و اختلالات‌ هورمونی‌

پیشگیری‌


تغییرات‌ عمده‌ زندگی‌ را پیش‌بینی‌ و آمادگی‌ لازم‌ برای‌ مواجهه‌ شدن‌ با آنها را کسب‌ کنید.


حتی‌الامکان‌ از عوامل‌ خطر پرهیز کنید.


عواقب‌ مورد انتظار

در بسیاری‌ از موارد، بیماری‌ خود به‌ خود خوب‌ می‌شود، اما با کمک‌ گرفتن‌ از پزشک‌ می‌توان‌ مدت‌ افسردگی‌ را کم‌ کرد و روش‌های‌ مقابله‌ با افسردگی‌ را فرا گرفت‌. عود افسردگی‌ شایع‌ است‌. درصد بهبودی‌ بالا است‌، حتی‌ اگر فرد به‌ هنگام‌ افسردگی‌، نسبت‌ به‌ بهبودی‌ خود دید منفی‌ داشته‌ باشد.


عوارض‌ احتمالی‌

خودکشی‌. علایم‌ هشداردهنده‌ آن‌ عبارتند از: ـ گوشه‌گیری‌ از خانواده‌ و دوستان‌ ـ عدم‌ توجه‌ به‌ ظاهر خود ـ به‌ زبان‌ آوردن‌ این‌ که‌ فرد می‌خواهد «همه‌ چیز را تمام‌ کند» یا اینکه‌ «زیادی‌ است‌ و مزاحم‌ دیگران‌.» ـ شواهدی‌ از داشتن‌ نقشه‌ برای‌ خودکشی‌ (مثلاً نوشتن‌ وصیت‌نامه‌ یا توجه‌ به‌ یک‌ سلاح‌ قتاله‌) ـ خوشحالی‌ ناگهانی‌ پس‌ از احساس‌ نومیدی‌ طولانی‌ مدت‌ ـ عدم‌ بهبود افسردگی‌


درمان‌

اصول‌ کلی‌
در صورتی‌ که‌ علایم‌ خفیف‌ تا متوسط‌ باشند، روش‌های‌ به‌ عهده‌ گرفتن‌ مراقبت‌ از خود را در پیش‌ گیرید:

با دوستان‌ و خانواده‌ صحبت‌ کنید.

به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.

یک‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و کم‌چرب‌ داشته‌ باشید.

الکل‌ مصرف‌ نکنید؛

کارهای‌ عادی‌ زندگی‌ خود را ادامه‌ دهید.

فیلم‌های‌ خنده‌دار و شاد ببینید.

در صورت‌ امکان‌ به‌ تعطیلات‌ بروید.

احساسات‌ خود را در یک‌ دفتر خاطرات‌ روزانه‌ بنویسید.

سعی‌ کنید مشکلات‌ در روابط‌ با دیگران‌ را حل‌ کنید (البته‌ بهتر است‌ که‌ در این‌ زمان‌ تصمیمات‌ عمده‌ نگیرید).

تا حدی‌ که‌ می‌توانید فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری خود را حفظ‌ کنید.

مسؤولیت‌های‌ خود را تا زمان‌ بهبودی‌ به‌ فرد دیگری‌ واگذار کنید.

به‌ گروه‌های‌ حمایتی‌ در مورد افسردگی‌ بپیوندید.


داروها
داروهای‌ ضدافسردگی‌ برای‌ بعضی‌ از افراد که‌ افسردگی‌ طولانی‌مدت‌ یا نسبتاً شدید دارند.
لیتیم‌ برای‌ مواردی‌ که‌ دوره‌هایی‌ از سرخوشی‌ غیرطبیعی‌ و افسردگی‌ متناوباً رخ‌ می‌دهند.


فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری ها و علایق‌ روزانه‌ را حفظ‌ کنید حتی‌ اگر حوصله‌ آنها را ندارید.


رژیم‌ غذایی‌
یک‌ رژیم‌ عادی‌ و متعادل‌ داشته‌ باشید حتی‌ اگر اشتها به‌ غذا ندارید.


درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ افسردگی‌ دارید.

اگر احساس‌ تمایل‌ به‌ خودکشی‌ یا ناامیدی‌ دارید.

www.irteb.com

  ==============================================

اختلال دو قطبی چیست ؟

اختلال دو قطبی یكی از اختلالات جدی پزشكی است كه طیف طبیعی روحیه یا خلق افراد را تحت تاثیر قرار می دهد ‏‏؛ به این مفهوم كه افراد مبتلا به اختلال دو قطبی چرخش های خلقی پیدا    می كنند كه بین دوره های خلق بسیار پائین ( افسردگی ) و دوره های خلق بسیار بالا ( مانیا یا شیدایی) تغییر می كند . به همین دلیل اختلال دو قطبی به عنوان اختلال افسردگی – مانیا نیز شناخته می شود . اصطلاح دو قطبی به این دلیل به كار برده می شود كه این اختلال دارای دو قطب یا دو انتها می باشد . به عنوان مثال یك كره را تصور كنید . قطب شمال این كره مانیا یا شیدایی است و قطب جنوب آن افسردگی خواهد بود . هرگاه فردی علایم هركدام از دوره های افسردگی یا مانیا( شیدایی) را برای مدت زمان معینی تجربه كند به اصطلاح گفته می شود دوره افسردگی یا دوره مانیا (شیدایی) داشته است توصیه می شود افرادی كه این دوره ها را تجربه  می كنند مراجعه پزشكی داشته باشند./ر

 

http://www.tehranpi.org/content/view/194/124/lang,pr/

عامل اختلال دو قطبی چیست؟
علت واحد و ثابت شده‎ای در این مورد شناخته نشده است، اما ناهنجاری‎های عملكرد یا ارتباط سلول‎های عصبی به عنوان علت این اختلال مطرح است. جدا از علت اصلی زمینه‎ای اختلال، این افراد به استرس‎های هیجانی و جسمی حساس‎تر هستند. بنابر این تجارب ناراحت‎كننده زندگی مثل مصرف مواد، بی‎خوابی یا سایر استرس‎ها می‎تواند در شروع زودتر حملات مؤثر باشد، اما هیچیك از اینها عامل اصلی اختلال نیست.
فرضیه استعداد سرشتی همراه با محرك محیطی در بسیاری از بیماری‎های طبی نیز وجود دارد. مثلاً در بیماری قلبی، فرد خصوصیت كلسترول بالا یا فشار خون بالا را به ارث می‎برد كه این خصوصیات به تدریج به اكسیژن رسانی قلب آسیب می‎زنند. در طی استرس مثل فعالیت بدنی یا هیجانی عصبی فرد به ناگهان دچار درد قلبی و حمله قلبی می‎شود. درمان در این موارد باید شامل پایین آوردن كلسترول یا فشار خون و تغییر الگوی زندگی باشد. به روش مشابه در اختلال دوقطبی ما با استفاده از داروهای تثبیت كننده خلق به درمان بیماری زمینه‎ای می‎پردازیم و تغییراتی در الگوی زندگی فرد ایجاد می‎كنیم (مانند كم كردن استرس، بهبود الگوی خواب و پرهیز از مصرف مواد).

آیا اختلال دوقطبی به ارث میرسد؟

اختلال دوقطبی در برخی خانوادهها شیوع بیشتری دارد. محققین، گروهی از ژنها را كه با این اختلال ارتباط دارند، تعیین كردهاند كه عامل مشكلات شیمیایی –زیستی مختلف در افراد هستند.

مثل سایر بیماریهای ارثی، اختلال دو قطبی در گروهی از افراد مستعد ایجاد میشود. به طور مثال اگر فردی مبتلا به اختلال دو قطبی است ولی همسر او سالم است، شانس ابتلای كودك آنها یك به 7 خواهد بود. همچنین در صورت ابتلای تعداد بیشتری از بستگان هر فرد، شانس ابتلای او نیز بیشتر میشود. 

پیشگیری از عود تغییرات خلقی       

حتماً تغییرات خلق خود را به سرعت به پزشكتان گزارش كنید، چون تنظیم مقدار دارو بر اساس علائم هشداردهنده اولیه غالباً میتواند موجب طبیعی شدن روحیه و پیشگیری از یك حمله كامل شود. تغییر مقدار دارو بخشی از درمان معمول بیماری است. درمان این بیماری مثل انسولین در دیابت باید بر طبق علائم تنظیم شود.

ادامه مصرف دارو به روش صحیح و طبق مقدار تجویز شده، در دراز مدت غالباً دشوار است. بیماران به دلایل مختلفی وسوسه میشوند كه داروی خود را قطع كنند. اولاً خود را بدون علامت یا بیماری میبینند و حس میكنند نیاز به مصرف داروی بیشتری نیست. ثانیاً گاهی مواجهه با عوارض جانبی برای آنها دشوار است یا تصور میكنند با مصرف دارو سرخوشی خفیف حملات مانیا (شیدایی) را از دست میدهند.

اما تحقیقات نشان داده است كه قطع دارو تقریباً همیشه بعد از چند هفته یا چند ماه منجر به عود میشود. در موارد قطع لیتیوم، احتمال اقدام به خودكشی بعد از قطع دارو افزایش مییابد و اگر قطع لیتیوم ناگهانی باشد احتمال عود را بیش از پیش زیاد میكند. بنابر این توقف مصرف دارو باید تدریجی و با تجویز پزشك انجام شود.

 

پنج رهنمود برای رویارویی با اختلال دوقطبی       

اختلال دوقطبی در حقیقت نام پزشكی بیماری افسردگی – مانیا (شیدایی) میباشد و نه تنها اثراتی بر فرد مبتلا میگذارد بلكه آثار جدی روی اعضای خانواده و حتی دوستان فرد مبتلا دارد. تشخیص زود هنگام و به موقع اختلال دوقطبی فاكتور مهمی در مقابله مؤثر با این اختلال است و در صورت عدم تشخیص، میتواند منجر به عوارض جدی و حتی خودكشی شود.

اختلال دوقطبی سالیانه بیش از دو میلیون نفر بزرگسال آمریكایی را درگیر میكند، لذا اختلال نادری نیست و پزشكان و روانپزشكان آمادگی كمك به شما و خانواده و دوستانتان را دارند.

اگر شما یكی را میشناسید كه به نظر شما از اختلال دوقطبی رنج میبرد، بهترین كاری كه میتوانید برای او انجام دهید این است كه ارتباط او را با یك پزشك برقرار كنید.

1-           به دلیل این كه اختلال دوقطبی یك بیماری عودكننده است لازم است درمان پیشگیرانه به مدت طولانی انجام شود. قطع ناگهانی درمانهای دارویی و یا روانشناسی باعث بازگشت چرخشهای خلقی مرتبط با بیماری میشود.

2-           اگر شما به اختلال دوقطبی مبتلا هستید یا فردی را میشناسید كه به این اختلال مبتلا است، توصیه میشود به روانپزشك مراجعه كنید. هر چند پزشكان عمومی ممكن است به تنهایی نتوانند این اختلال را درمان كنند، ولی میتوانند شما را به یك متخصص ارجاع دهند و این بهترین وضعیت برای دریافت كمكها، حمایتها و اطلاعاتی است كه شما برای رویارویی با این اختلال به آن احتیاج دارید.

3-           داروهایی وجود داد كه به نام ”تثبیت كنندههای خلق“ شناخته میشوند. این داروها توسط روانپزشك برای مبتلایان به اختلال دوقطبی تجویز میشوند. این داروها نه‌تنها در موارد بروز اختلال استفاده میشوند، بلكه به‌طور پیوسته در ادامه زندگی فرد مبتلا نیز مورد استفاده قرار میگیرند و علت آن این است كه اختلال دوقطبی عود كننده است. گاهی اوقات برخی داروهای دیگر نیز همراه با داروهای تثبیت كننده خلق تجویز میشوند، ولی داروهای همراه غالباً برای دوره كوتاهی مورد استفاده قرار میگیرند.

4-           درمانهای غیر داوریی و روانشناسی باید همراه با داروها انجام شوند. این درمانها میتوانند به صورت جلسات انفرادی (در یك جلسه یا بیشتر) و یا كلاسهای درمان گروهی باشند. صحبت كردن با فردی كه با مشكلات مبتلایان به اختلال دوقطبی آشنا است باعث بهتر شدن نتایج درمانی میشود. برای مراجعه به این افراد و این كه به كجا مراجعه كنید با روانپزشك خود مشورت نمایید.

5-           همیشه آماده مقابله با عود بیماری باشید. فراموش نكنید اختلال دوقطبی به معنای دورههای غمگینی و نشاط است و بسیاری از بیماران به عنوان تنها راه رهایی از این وضعیت اقدام به خودكشی میكنند. مراقب این وضعیت باشید و در صورت بروز آن، فوراً با پزشك خود و یا با مراكز فوریت پزشكی تماس بگیرید. در این شرایط، حتی اگر عضو خانواده یا دوست شما، تنها یك روز توأم با افسردگی را میگذراند، از این كه تماس شما با مراكز فوریت باعث اتلاف وقت او شود نترسید، زیرا عواقب تماس نگرفتن میتواند بسیار بدتر باشد.

خانواده و دوستان چه کمکی میتوانند بکنند؟       

شما به عنوان عضو خانواده یا دوست یك فرد مبتلا به اختلال دوقطبی، بهتر است در افزایش اطلاعات خود در زمینه بیماری، علل و روشهای درمان آن بكوشید.

علائم هشدار دهنده در شروع حملات خلقی را در بیمارتان پیدا كنید. وقتی بیمار وضعیت خوبی دارد، با او در مورد چگونگی مواجهه با علائمش صحبت كنید. بیمار را تشویق كنید تا در این شرایط، درمان را ادامه داده، به پزشك خود مراجعه و از مصرف الكل و سایر مواد پرهیز كند. اگر بیمار خوب نشده یا عوارض دارویی شدیدی را نشان میدهد، او را به مراجعه مجدد (به جای قطع دارو) تشویق كنید.

-       اگر بیمار، ‌نگرانیهای شما را نوعی دخالت بیجا تلقی میكند، به یاد داشته باشید كه واكنش او ناشی از بیماری است.

-     علائم هشدار دهنده خودكشی را یاد بگیرید و تهدید به خودكشی را جدی بگیرید. اگر بیمار برخلاف گذشته به همه امور زندگی خود رسیدگی كرده، یا در مورد خودكشی یا روشهای مختلف مردن صحبت میكند و یا احساس شدید ناامیدی نشان میدهد، از پزشك یا سایر اعضای خانواده كمك بگیرید.

-       وقتی بیمار در خطر اقدام به خودكشی است، رازداری مفهومی ندارد.

-     به بیمار فواید دورههای خلقی با ثبات را یادآوری كنید و با او در زمان سلامتی،‌ به راههایی برای جلوگیری از مشكلات حملات بعدی بیماری فكر كنید (مثلاً در مورد در اختیار داشتن كارت اعتباری، حسابهای بانكی، سویچ ماشین و غیره تا پایان حمله شیدایی یا سرخوشی).

-     مسئولیت مراقبت از بیمار را با دیگران تقسیم كنید. این كار از اثرات استرسآور مراقبت كم میكند و از ایجاد فرسایش یا احساس رنجش در شما پیشگیری مینماید.

-       در هنگام كاهش علائم بیمار، اجازه دهید كه به روش خود زندگی كند. سعی كنید همراه با او كارها را انجام دهید نه این كه كارهای او را انجام دهید.

-     شما و بیمارتان باید بتوانید یك روز خوب توأم با سرخوشی را از یك روز بعد توأم با افسردگی تشخیص دهید. با تمرین و افزایش آگاهی خواهید توانست، بین این دو تفاوت بگذارید

=============================================


اختلالهای رفتاری (خلاصه فصل 11- روانشناسی عمومی- گنجه ای)


اختلالهای رفتاری ( بی نظمی های که در رفتار دیده می شود)
سلامتی :


حالتی که فرد خود را خوب، قوی و مطمئن احساس می کند. یک مفهوم فردی است و در حقیقت سازگاری و  تعادل بین ارگانیسم فرد و محیط  است.


کسی سالم است که تعارضهای خود را حل کند و در مقابل ناکتمی ها استقامت داشته باشد.


روانشناسان فردی را از نظر روانی سالم می دانند که :

1-      فعالیت های او در اجتماع مورد قبول باشد.


2-      به فعالیت های خود علاقه نشان دهد و از زندگی خود راضی باشد.

مثال: انسان بهنجار: فردی که شغل شرافتمندانه ای دارد و به حقوق دیگران احترام می گذارد.

بیماری:
یعنی بهم خوردن سلامتی. ضعف در مقاومت بدن در مقابل مسمومیت ها و عفونت ها و حل تعارض های روانی.


بیمار کسی است که از نظر روانی پس­رفت می کند. بیماری برای برخی لذت بخش است زیرا از مسئولیت شانه خالی می کنند
مثال: انسان نابهنجار: اختلال رفتاری دارد، نظم عمومی زندگی خود و دیگران را بهم می زند یا مبادرت به خود کشی می کند.


معیارهای تشخیص سلامتی و بیماری:


آرمانی (ایده آلی) : سلامتی یا به هنجاری یعنی مطابقت با قاعده یا قانونی که از هر جهت در حد مطلوب است.


آماری : سلامتی یعنی میانگین، فردی که از هر جهت در حد متوسط قرار دارد. بیماری در این معیار یعنی فاصله (کمتر یا بیشتر) از میانگین. مثال: کودک بیش از حد لاغر و یا بیش از حد چاق. مبنای این معیار مقایسه است به همین جهت عیب معیار آماری این است که تنها در موارد قابل اندازه گیری کاربرد دارد و در زمینه های کیفی جنبه مجازی داشته و علمی نخواهد بود.


بیماری های روانی با 2 علت تقسیم بندی می شوند:


1-      کنشی (عملکردی): آنهایی که علت عضوی ندارند، یعنی اندام ها سالمند اما وظیفه خود را خوب انجام نمی دهند. و در سازگاری با محیط مشکل دارند.


2-      عضوی: در اثر معیوب شدن قسمتی از مغز یا سیستم عصبی بوجود می آید.


2-     مانیک- دپرسیو

از نوع بیماری های ادواری به حساب می آید ویژگی های زیر را داراست:


دوره های مانی: سرخوشی، شور و شوق، جوش و خروش، زنده دلی، سرحالی.

دورهای دپرسیون: افسردگی، غم، عدم فعالیت، بی علاقه گی و دلسردی

•         دوره­ی مانی: رفتار های فرد سرشار از شادی و سرخوشی است. دائم شوخی های بیمزه می کند و جملاتی از قبیل "از خنده روزه بر شدیم" "از خنده ترکیدیم" و ... به زبان می آورد. همه چیز و همه کس را مسخره می کند. شوخی های خلاف عفت می کند. گاهی زوزه می کشد. مدفوع خود را به در و دیوار می مالد و ...


•         دوره­ی دپرسیون: بعد از طغیان های دوره مانی دوره افسردگی ظاهر می شود. بیمار روی خط مالیخولیایی می افتد، یعنی غم و فقدان شوق زندگی. از خوردن غذا امتناع می کند.در این دوره خطر قتل و خود کشی بسیار زیاد است. اغلب با توهم همراه است و صداهایی می شنود که او را به مرگ فرا می خواند.

درمان مانیک- دسپرسو: جزء بیماری های توارثی است. برخی روان شناسان معتقدند در اثر بی نظمی عضوی یا کنشی پایه­ی مغز (ناحیه ای که آن را هیپوتالاموس در آنجا قرار دارد.) ایجاد می شود. عواملی که ممکن است در بوجود آمدن بیماری نقش داشته باشند، شامل: تصادف، جراحی های مغزی، شوک های هیجانی، ترشح غدد درون ریز. عادات ماهیامه، بلوغ، حاملگی و سقط جنین است. با ترشح غدد درون ریز نواحی هیپوتالاموس عفونت کرده و آسیب پذیر می شود.

دوره های این بیماری ممکن است طولانی (شخصی در طول زندگی فقط یکبار دچار شود) و بعضی کوتاه (سالی یکبار. بعضی ممکن است فقط دچار مانیک یا فقط دچار دپرسیون شود.

نشانه های افسردگی و شیدایی (مانیا)

در یک فرد که افسرده است یا مانیا را تحمل میکند همه نشانه ها وجود ندارد.

اغلب مردمی تعداد کمی از نشانه ها را تجربه می کنند، برخی تعداد زیادی  از نشانه ها را تجربه می کنند.

افسردگی :

* اندوهگینی / دلواپسی مداوم یا بی حوصلگی ( تهی شدن از حوصله)

* احساس نا امیدی کردن، بدبینی

* احساس گناه کردن، بی ارزشی، بیچارگی

* فــقدان علاقه یا لذت بردن از سرگرمیها و فعالیتهایی که سابقاً (برای فرد) لذت بخش

  بوده اند، شامل روابط جنسی.

*  کاهش یافتن انرژی، خسته شدن، قدم به قدم سست شدن

* اشکال (در) تمرکز کردن، به خاطر آوردن، تصمیم گیری

* بیماری بی خوابی، صبح زود بیدار شدن، یا خواب ماندن

* اشتها و / یا کاهش وزن یا پر خوری و زیاد شدن وزن

* اندیشیدن به مرگ یا خودکشی ، مبادرت کردن به خودکشی

* بی قراری، زودرنجی

* مداومت نشانه های جسمانی کـه بـه درمـان  پـاسـخ نــــمی دهند ، مثل سردردها ، اختلالات گوارشی ، و درد مزمن.

دیوانگی / شیدایی:

* شادی غیرطبیعی یا بیش از حد

* زودرنجی غیرعادی

* کاهش یافتن نیاز به خواب

* اندیشه های بزرگ غیر طبیعی

* افزایشِ حرف زدن و مکالمات (پر گویی !!!)

* اندیشه های رقابت (تفکر رقابتی داشتن غیر واقعی با سایرین)

* افزایشِ میل به روابط جنسی 

* افزایشِ انرژی قابل ملاحظه

* ناتوانی در داوری (داوری نامطلوب)

* رفتار اجتماعی نامناسب  

دلایل افسردگی :

برخی از دلایل ادامه یافتن افسردگی در خانواده ها به این امر اشاره میکنند که یک آسیب پذیری زیست شناختی ارثی می تواند دلیل افسردگی باشد. به نظر میرسد اختلالات دو قطبی می تواند (ارثی)باشد. مطالعات درباره خانواده ها هنگامیکه (در) اعضای هر نسل (آنها) اختلال دوقطبی توسعه یافته است نشان داده است که: آنهاییکه داری بیماری (دوقطبی) هستند یک مختصری آرایش ژنتیکی متفاوتی دارند نسبت به آنهاییکه بیماری را کسب نکرده اند.

اگرچه  عکس این مورد صحیح نیست یعنی:  نمیتوان گفت هرکسی که آرایش ژنتیکی کمی متفاوتی نسبت به سایرین داشت قطعاً  به اختلال دوقطبی مبتلا می شود. احتمالاً استرسها در خانه / (محل) کار / یا مدرسه در حمله فرد دخیل هستند. در برخی خانواده ها افسردگی نیز بنظر می رسد نسلی بعد از نسل دیگر اتفاق بیفتد. هرچند این (امر) میتواند در مردمی که هیچ سابقه خانوادگی افسردگی ندارند نیز روی دهد. ارثی بودن یا ارثی نبودن افسردگی غالب اوقات با تغییراتی در ساختار و عمل مغز مربوط شده است. بیماریهایی همچون سکته مغزی/ یک حمله قلبی/ بیماری پارکینسون (فلج مرتعش)/ و اختلالات هورمونی میتوانند موجب اختلال افسرده کننده شوند. این بیماریها فرد بیمار را اندوهگین می سازد و او را برای علاقه داشتن به نیازهای جسمانیِ خودش بی میل می سازد بدینگونه دوره بهبودی (بیمار) به تاخیر می افتد. علاوه بر این یک فقدان جدی / ارتباط مشکل (سخت)/مشکل مالی/ یا هر دگرگونی پر دغدغه ای(ناخواسته یا حتی خواسته) درطرح(الگوی) زندگی می تواند به افسردگی شتاب ببخشد.

==================================================

 داروی  لیتیوم

 لیتیوم دارویی است با طیف درمانی کوچک و خارج شدن از این طیف یا منجر به بروز حمله حاد مانیاک میشود که کنترل آن با مشکلات زیاد برای پزشک و مخاطرات فراوان برای بیمار و اطرافیان در همراه است و یا آنکه موجب مسمومیت بیمار میگردد. که در آن صورت نیز خطرات جدی بیمار را تهدید میکند. با توجه به این امر و با در نظر گرفتن اینکه بیماران مانیک - دپرسیو را اکثر موارد ناچار به مصرف طولانی این دارو هستند و عوارض جانبی لیتیوم بویژه اثر آن بر کلیه حتی در دوزهای درمانی از معضلات مهم درمان با این دارو است پژوهشگران درصدد یافتن راه حلهایی هستند تا این آسیب به حداقل برسد. یکی از مطالعاتی که میتواند برای این منظور راه گشا باشد تعیین پارامترهای کینتیکی لیتیوم در جمعیت‌های مختلف است . علل عمده وجود تفاوت در جمعیت‌های مختلف بطور عمده عبارتند از: 1 - تغییرات وسیع درون فردی در رابطه دوز پاسخ 2 - تفاوت در تحمل و حساسیت افراد نسبت به لیتیوم 3 - حساس بودن کینتیک لیتیوم نسبت به فرمولاسیون‌های متفاوت علاوه بر نکات ذکر شده بیماران ایرانی به علت شرایط فرهنگی خاص متوجه اهمیت مصرف منظم دارو کنترل غلظت خونی آن نیستند و این نکته نیز اهمیت تعیین پارامترهای کینتیکی لیتیوم را در گروه‌های بستری و سرپائی جمعیت بیماران ایرانی بر جسته‌تر میکند. اندازه‌گیری غلظت لیتیوم در بیماران بستری در بخش روان بیمارستان آیت‌الله طالقانی انجام گرفته است . اندازه‌گیری غلظت لیتیوم در سه نوبت و بصورت زیر انجام شد: 1 - یک ساعت پیش از اولین دوز مصرفی روزانه یعنی 1 +- 12 ساعت پس از آخرین دوز شبانه. 2 - بلافاصله پس از مصرف دارو. یک ساعت پس از مصرف دارو. نتایج بدست آمده از آزمایشات فوق برای محاسبه نیمه عمر دارو و سایر پارامترهای کینتیکی در جمعیت یاد شده انجام گرفت . در این مطالعه تعداد 32 بیمار از نظر غلظت خونی لیتیوم و متغیرهایی همچون جنس ، سن، وزن، قد، غلظت کراتینین خون، مورد بررسی و آنالیز کامپیوتری قرار گرفتند. همچنین غلظت سدیم و پتاسیم بیمار اندازه‌گیری و دوز مصرف شده و فواصل تجویز دوز دارو نیز در نظر گرفته شد. پارامترهایی که محاسبه شده‌اند عبارتند از: ka , ke , t1/2 , vd , f بررسی‌های ما نشان میدهد که تجویز دارو با فواصل تجویزی که در بیمارستان صورت نگرفته است نوسان قابل توجهی در حداکثر و حداقل غلظت درمانی ایجاد میکند. در 43.7 درصد بیماران، غلظت یک ساعت قبل و هم زمان با تجویز دارو مساوی بوده است بنابراین محاسبه پارامترهای کینتیکی به نحو مطلوب در این دسته از بیماران مقدور نبود. در گروه دوم که سه غلظت متمایز نشان داده شد. 33.3 درصد از بیماران غلظت خونی زیر طیف درمانی نشان دادند و 16.17 درصد آنان غلظت خونی بالاتر از طیف درمانی. بررسی پارامترهای کینتیکی از طریق برنامه‌ای بنام Likntss-zexe انجام شد و با استفاده از غلظت خونی لیتیوم پارامترهای vd , ka , ke , f محاسبه شد و نتایج به کمک T-Test بررسی گردید. ارقام بدست آمده نشان میدهد که علت عمده تفاوت در غلظت خونی این بیماران مربوط به سهم جذب شده دارو است و تنها پارامتر f در دو گروه مقایسه شده اختلافی معنی‌دار را نشان میدهد داروها / کلیه / بیماران مانیک - دپرسیو / سینتیک / غلظت / لیتیم / اثرات جانبی دارو / اندازه‌گیری

 

 

 


نوشته شده توسط حسام در جمعه 20 بهمن 1385 و ساعت 02:02 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: