تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

iranhealers.com

استرس

استرس نوعی نیاز جسمی یا ذهنی است كه در ما پاسخ‌های خاصی را بر می‌انگیزد و به ما امكان می دهد تا با خطر مبارزه كنیم یا از آن بگریزیم. مقادیر كم استرس قادر است عملكرد شما را در اوضاع و احوال خاصی مثل ورزش و كار بهبود بخشد اما استرس بیش از حد به سلامت شخصی آسیب می رساند. با مشخص نمودن شرایط استرس‌زا و یافتن راه‌هایی برای مقابله با آن، قادر خواهید بود، استرس‌های مضر را به حداقل برسانید.
منشأ استرس
استرس ممكن است از حوادث یا شرایط برونی، واكنش های فردی به تنش ها یا تركیبی از این عوامل ناشی شده باشد. از جمله منابع عمده برونی استرس می توان مشكلات درازمدتی مثل روابط خانوادگی ناراحت‌كننده، بیماری‌های ناتوان كننده یا بیكاری و نیز تغییرات عمده حتی تغییرات خوشایندی مثل ازدواج یا اثاث‌كشی و جمع شدن استرس های روزانه مثل دیررفتن سركار یا گیركردن در ترافیك را نام برد. از جمله الگوهای رفتاری ایجادكننده یا تشدیدكننده استرس هم می توان ناشكیبایی و پرخاشگری، عدم اعتماد به نفس و احساسات سركوبگری مثل تنش یا اضطراب را بر شمرد.
تشخیص های نشانه‌های استرس
اگر نشانه های استرس، زود تشخیص داده شوند، برای پیشگیری از مشكلاتی كه برای سلامت ایجاد ممكن است شود، باید اقداماتی انجام داد. داشتن انرژی كمتر از حد معمول، كاهش اشتها یا خوردن بیش از حد معمول از جمله این نشانه‌ می‌باشد، ممكن است دچار سردرد یا زخم‌های دهان شوید و بیش از حد مستعد ابتلا به عفونت‌های خفیفی همچون سرماخوردگی شوید. اگر احساس استرس، زیاد باشد، ممكن است مضطرب، بغض كرده، تحریك‌پذیر یا غمگین باشید. خواب ممكن است مختل شود و روابط با دیگران كدورت یابد. برای آن كه از این حالت رهایی یابید ممكن است به الكل، تنباكو یا موادمخدر وابسته شوید. اگر استرس موجب هر یك از این مشكلات شود، درصدد كمك از خانواده، دوستان یا پزشك خود برآیید.
تغییر دادن روش زندگی
اگر روش زندگی‌تان پر از استرس است، سعی كنید آثار مضر استرس را كم كنید. وقتی را برای گذراندن اوقات خود با خانواده یا دوستان كنار بگذارید و فعالیت‌های لذت‌بخش انجام دهید. ورزش كردن منظم نیز همانند آموختن، آسوده سازی و تمدد اعصاب هوشیارانه‌ بدن، قادر است تنش ‌های جسمی را تسكین دهد (به مبحث «تمرین‌های تمدد اعصاب» در همین صفحه مراجعه نمایید). كارهای پراسترس را به بخش های كوچك و آسان تقسیم كنید. بیشتر برروی كارهای مهم تمركز كنید و برای حفظ زمان و انرژی خود، تعداد كارهایی را كه كمتر ضروریند، كاهش دهید . اگر افراد، توقعات بیش از حد از شما دارند، سعی كنید این توقعات را كمتر كنید.
تمرین‌های تمدد اعصاب
در صورتی كه دچار استرس شوید، عضلات منقبض شده، قلب تندتر می زند و تنفس كم عمق و سریع می شود. با یادگیری برنامه‌های ساده تمدد اعصاب به ذهن و جسم خود آرامش ببخشید. این برنامه پاسخ بدن را به استرس كاهش می دهند. شیوه تنفسی كه در این جا نشان داده شده است ممكن است موجب كاهش استرس شود. برای كسب اطلاعات بیشتر، از پزشك خود پرسش نمایید و ببینید كه آیا او كلاس های تمدد اعصاب را تمدید می نماید یا خیر.
تنفس برای تمدد اعصاب
با استفاده از دیافراگم و عضلات شكم خود، آرام و عمیق تنفس كنید. دستی را برروی قفسه سینه و دست دیگر را برروی شكم قرار دهید. دستی كه برروی شكم است باید بیش از دست دیگر حركت كند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 20 بهمن 1385 و ساعت 03:02 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: