تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,
هنگام تشنج کودکان مصروع چه باید كرد؟

مهمترین اقداماتی که در صورت بروز تشنج در کودکان مبتلا به صرع می‌توان انجام داد، شامل حفظ خونسردی والدین و اطرافیان، دور کردن فرد مصروع از قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناک و پرهیز از اقدامات نامناسب برای آنهاست.
در صورتی که فرد مصروع دچار تشنج شود، باید او را از مکانهای خطرناک همانند پرتگاه، بخاری و آب جوش دور کرده و سر او را به طرفین خم کرد؛ همچنین، با درآوردن لباس‌هایش باید یک بالش کم ارتفاع زیرشانه‌اش گذاشت تا راه تنفسی‌ وی باز شود.
دکتر محمدی افزود: بعد از انجام اقدامات مذکورمعمولا تشنج برطرف می‌شود ولی در صورت برطرف نشدن، والدین باید از شیاف دیازپام برای آنها استفاده کنند و سپس در اولین فرصت فرد مصروع را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل كنند.
والدین از فرو بردن اجسام تیز، خطرناک و حتی دست خود در حلق كودك خودداری نمایند؛ همچنین باید بدانند فرو بردن این کودکان در آب سرد هیچ تاثیری در کنترل تشنج آنها نداشته و برای آنها خطرآفرین است
===============================================
صــرع

صرع به تشنجی گفته می شود كه در اثر تخلیه و دشارژهای الكتریكی در كل یا بخشی از مغز روی می دهد.
انواع حمله های صرعی :
حمله های صرعی ممكن است تشنجی یا غیر تشنجی باشند و بستگی به این دارد كه اختلال عملكرد در كجای مغز اتفاق افتاده و چه وسعتی از مغز را درگیر ساخته است.
حمله های تشنجی صرعی ، آن حملاتی هستند كه وقتی بیشتر مردم كلمه صرع را می شنوند بطور معمول به ذهنشان خطور می كند در این نوع از حمله صرعی شخص دچار تشنجاتی می شود كه معمولاً از 2 تا 5 دقیقه طول كشیده و هوشیاری بطور كامل از بین می رود.(صرع بزرگ)
حمله های غیر تشنجی صرعی ممكن است شامل موارد زیر باشد:
خیره شدن نگاه فقط به مدت چند ثانیه، یك حركت غیر ارادی دست یا پا و یا یك سری حركات اتوماتیك و تكراری كه در آن آگاهی شخص نسبت به محیط كاهش یافته یا از بین رفته باشد.
از آنجایی كه انواع این حملات صرعی بسیار گوناگون می باشد، لذا برخوردهای متفاوتی را از سوی امدادگر طلب می كنند و برخی هم هیچ اقدامی را لازم ندارند.
علائم مراحل مختلف صرع بزرگ:
مرحله پیش از حمله
آگاه شدن فرد از وقوع قریب الوقوع حمله به صورت دیدن خطوط زیكزاك ، استشمام بوی خاص ، سردرد، تهوع و علائم غیر اختصاصی دیگر.
مرحله حمله
1- كشیدن آه كوتاه ( در اثربسته شدن ناگهانی حنجره)
2- سفت شدن بدن و افتادن ناگهانی حركات شدید اندامها ( مثل مرغ سربریده)
3- دفع بی اختیار ادرار یا مدفوع
4- خروج كف از دهان
مرحله بهبودی
1- بازگشت هوشیاری در عرض چند دقیقه
2- عدم اطلاع از روند تشنجات
3- خستگی و خواب آلودگی و ضعف متعاقب حمله
4- فلج موقت بعضی اندامها
================================================
ایمنى دانش آموزان مصروع در مدرسه
مدرسه در زندگى بچه ها نقش حساس و مهمى دارد و این عجیب نیست كه خانواده هاى داراى فرزند مبتلا به صرع، راجع به آن سئوالات فراوانى داشته باشند. هركس با فرزند شما سروكار دارد، از راننده سرویس گرفته تا معلم و ناظم مدرسه بایستى از بیمارى فرزند شما اطلاع داشته باشد. اگر به سلامت فرزند خود اهمیت مى دهید حتماً بایستى اطلاعات درستى را به اولیاى مدرسه بدهید. بدیهى است اطلاعات درست و علمى اولیاى مدرسه راجع به صرع در عكس العمل آنها در زمان حمله مى تواند كمك موثرى باشد.براى برقرارى امنیت فرزندتان در مدرسه، ابتدا مى بایست سطح اطلاعات اولیاى مدرسه را راجع به این اختلال ارزیابى كرد. اگر اطلاعات در سطح قابل قبولى نیست بهتر است از پایه نكات اصلى در مورد اختلال صرع را توضیح و آموزش داده و اطلاعات لازم در مورد مشكلات خاص فرزندتان را در اختیار مدرسه بگذارید. در واقع مدرسه بایستى اطلاعات زیر را از والدین و دانش آموز مبتلا به صرع كسب كند.
- صرع دانش آموز مبتلا به حمله تشنجى چگونه است؟

- آیا حمله صرع این دانش آموز علائم هشداردهنده دارد؟ اگر دارد علائم آن چیست؟
- حمله تشنجى چه مدت طول مى كشد؟
- فرد مبتلا چه زمانى براى بازگشت به حال عادى پس از حمله نیاز دارد؟
- چه اقدامات كمكى اولیه هنگام حمله نیاز است؟
- حمله چندبار در هفته یا ماه رخ مى دهد؟
- عوامل مستعدكننده حمله در مورد دانش آموز مذكور كدامند؟
- آیا دانش آموز مبتلا دارویى مصرف مى كند؟ یا در روز چند قرص بایستى مصرف كند. در هر حال اطلاعات كافى راجع به چگونگى مصرف دارو را در اختیار اولیاى مدرسه قرار دهید. همچنین بایستى اطلاعاتى كه راجع به نحوه تحصیل فرزندتان دارید از محدودیت هایى كه پزشك معالج براى نوع درس و فعالیت فیزیكى دانش آموز قائل شده تا بسیارى موارد دیگر در اختیار مدرسه بگذارید.
•دارو در مدرسه
اگر دانش آموز بایستى در بین روز دارو مصرف كند، چه تصمیمى مى گیرید؟ مسئولیت مصرف دارو را به عهده خود دانش آموز باید گذاشت و یا به عهده مدرسه یا والدین؟ در مواردى دانش آموز از هر نظر توان پذیرش مسئولیت مصرف داروى خود را دارد و در بسیارى موارد نیز مدرسه مانند والدین این مسئولیت را به عهده مى گیرد. اما در هر حال امكان فراموش شدن دوز مصرفى میان روز وجود دارد و گاه ممكن است دانش آموز داروى خود را نخورد. بهترین راه در این موارد مشاوره با پزشك معالج است كه داروها را به گونه اى تنظیم كند كه نیازى به مصرف دارو در بین روز و در مدرسه نباشد و احیاناً بتوان پس از بازگشت از مدرسه دارو را مصرف كرد.
•ورزش در مدرسه
براى آنكه بخواهید فرزندتان فعالیت هاى ورزشى را به خوبى و كامل انجام دهد بایستى به سه عامل توجه كنید: طبیعت و فرم نوع فعالیت هاى ورزشى، طبیعت و نوع صرع دانش آموز و مراقبت در دسترس و امكانات موجود در حین ورزش كردن و توجه به میزان خطراتى كه امكان دارد فرزند شما را دچار آسیب كند. به یاد داشته باشید اگر فرزند شما تنها در جایى باشد كه عده اى مراقب او باشند احتمال حمله برایش بیشتر از زمانى است كه در كنار دیگر دانش آموزان و در جمع باشد.
•صرع و ضعف تحصیلى
علل متفاوتى براى ضعیف بودن درس یك دانش آموز مصروع وجود دارد و البته همه آنها به مشكل صرع آنها مربوط نمى شود. براى اطمینان از علت افت تحصیلى فرزند خود باید به دقت به نكات بسیارى توجه كنید. بیشترین دلیل افت تحصیلى دانش آموزان و یا تنفر از مدرسه مشكلى است كه این كودكان در بین بچه هاى دیگر احساس مى كنند. عوارض دارویى ضدصرع نیز در كاهش حافظه، یادگیرى و تمركز دانش آموزان نقش مهمى خواهد داشت. یادگیرى برخى دروس نیز ترس از وقوع حمله را در دانش آموز افزایش مى دهند. در این موارد بایستى آموزش مقابله با استرس و یا پرهیز از موارد دسترس زا را به فرزند خود بیاموزید و سعى كنید به جاى روحیه شكست در مقابل مشكلات و رنج به آنها راه تطابق را بیاموزید.
•صرع و امتحان
معمولاً دانش آموزان دچار صرع همانند دیگر دانش آموزان قادر به گذراندن امتحانات خود هستند ولى در مواردى كه حمله صرع هنگام امتحان رخ مى دهد قضیه به كلى فرق مى كند و قطعاً اولیاى مدرسه بایستى این مورد را در محاسبه نمره درنظر بگیرند. مواردى كه حملات صرع، شدید و كاملاً تحت كنترل نیست لازم است پزشك متخصص توضیحات لازم را در اختیار اولیاى مدرسه گذاشته و در مورد وضعیت و شرایط امتحان به آنها توضیح دهد.
================================================

نوشته شده توسط حسام در جمعه 18 اسفند 1385 و ساعت 12:03 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: