تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی - پیوند مو چیست؟
پیوند مو چیست؟ | عمومي ,

پیوند مو چیست؟

جناب آقای دكتر محمد علی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو، فلوشیپ جراحی پوست و لیزر از انگلستان و بورد تخصصی جراحی پیوند مو از كانادا، دانشیار دانشگاه و ریاست مركز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالك می باشد. ایشان یكی از جراحان پیوند مو و فردی صاحب نظر در سطح بین المللی و دارای تئوری تعیین حداكثر تراكم F.U در واحد سطح و Minimum Scar in donor site كه در مجله علمی Forum ارگان رسمی ISHRS آمریكا بچاپ رسیده میباشد. وی همچنین در كنگره بین المللی سالیانه ESHRI اروپا كه در سال 2002 لندن و سال 2003 برلین برگزار گردیده بعنوان Medical Faculty در دو سال پیاپی برگزیده شده و در كنگره سال 2005 استرالیا متد جدید پیوند مو Nilforoush Method را ارائه كرده است. ایشان در سالهای 1383 و 1384 موفق به اخذ جایزه برتر جشنواره رازی گردیده و توانسته است كتب، مقالات و نوآوریهایی در زمینه لیزر و زیبایی پوست داشته باشد. كار بر روی سلولهای بنیادی پوست، انجام موفقیت آمیز استفاده از فیبروبلاستها در جوانسازی و درمان چین و چروك پوست كه با همكاری مشترك مركز تحقیقات پوست و پژوهشكده رویان انجام گردید از جمله موارد فوق است. لذا سلسله گفتگوهایی در مورد پوست، لیزر و پیوند مو با ایشان انجام شده كه در این شماره و شماره های آتی به نظر خوانندگان گرامی میرسد.

1- لطفا بطور خلاصه بفرمائید كه پیوند مو چیست؟
پیوند مو عمل جراحی است كه  به صورت سرپایی و  با بیحسی موضعی انجام می شود. در این عمل یك نوار باریك از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیكولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر كاشته می شود. پیوند مو به روش جدید یك عمل راحت ، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اكثر بیماران می باشد. هر چند  كه این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت كامل نكات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای كاشته شده در الویت قرار می گیرد.عمل در مكانی انجام می شود كه تجهیزات چراحی آن كامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب كنترل میشود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت، این كار توسط یك تیم چند نفره انجام میشود.این عمل 4 تا 6 ساعت طول می كشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.


2- اصولا میزان فراوانی طاسی در آقایان و خانمها در جامعه چقدر است ؟
گزارش شده 3 نفر از هر 5 مرد تا قبل از سن 50 سالگی از درجات متفاوتی از طاسی رنج میبرند.البته زنان هم از این مسئله ایمن نیستند 1 نفر از هر 4 زن از دست دادن مو و نازك شدن مو را تجربه میكنند و بعد از یائسگی بیشتر مستعد طاسی هستند.   


3- عمل پیوند مو شامل چه مراحلی است؟
بطور كلی  میتوان مراحل مختلف پیوند مو را به مرحله مقدماتی، مرحله برداشت گرافت از پشت سر، مرحله آماده كردن ناحیه گیرنده مو، مرحله آماده كردن گرافتهای فولیكولی و در نهایت مرحله كاشت گرافتهای ظریف تقسیم كرد.


4-  آیا این عمل دردناك است؟
بیشتربیماران از اینكه هیچ گونه دردی در حین عمل احساس نكرده اند و حتی زمان زیادی از آن را خواب بوده اند متعجب می شوند. فقط ممكن است مقداری درد به هنگام تزریق اولیه بی حسی درسر احساس شود بعد از یك تا دو تزریق پوست بی حس شده و دیگر هیچ دردی احساس نمی شود.در حین عمل در صورتی كه دردی احساس شود دوباره بی حسی تزریق می شود در ضمن یك آرام بخش هم به بیماران داده میشود و معمولا بیماران به خواب عمیقی می روند.


5-عمل پیوند مو در چند جلسه انجام میشود؟
بطور كلی تعداد جلسات كاشت به عوامل زیربستگی دارد: 
1- اهداف بیمار ( تراكم مورد نظر بیمار)  2- وسعت منطقه طاسی 3- تعداد گرافتهایی كه در هر جلسه كاشته می شود4- تراكم و خصوصیات ظاهری موها  مانند ضخامت و رنگ و مجعد بودن 5- مهارت و تجربه جراح 6- موقعیت اقتصادی بیمار. در طی جلسه مشاوره قبل از عمل بعد از معاینه موهای بیمار و وسعت طاسی می توان تعیین كرد به چند جلسه عمل احتیاج دارد. البته تیم جراحی ما از روش «نیلفروش متد» استفاده میكند و لذا شیوه كار به گونه ای است كه با یك جلسه عمل تراكم موهای جدید كاملا مورد قبول بیماران می باشد و به ندرت به جلسه دوم احتیاج دارند.


6- مزایای روش نیلفروش متد نسبت به سایر روشها چیست؟
با بهره گیری از این متد كه در كنگره استرالیا نیز مطرح و به عنوان یك روش نوین در عمل كاشت مو پذیرفته شده است در بیشتر موارد  میتوان عمل پیوند را صرفا در یك جلسه انجام داد. به علاوه ظاهر موهای  بیمار كاملا طبیعی است و جای بخیه پشت سر دیده نمیشود.


7- آیا زنان هم می توانند این عمل را انجام دهند؟
   بله، در بعضی از خانم ها افزایش غیر طبیعی هورمون مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود. در مواردی هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیكی فولیكولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یك ریزش موی منتشر در سر ایجاد میشود كه در این موارد میتوان عمل پیوند مو را انجام داد.


8- چه مدت بعد از عمل موهای كاشته شده رشد خواهند كرد؟
 در طی ماه اول بعد از عمل موهای كاشته می ریزند در حالیكه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد كرد.رشد تمام موهای كاشته شده 9 تا 12 ماه بعد كامل می شود.موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت، زاویه، جهت رشد حفظ كرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیكولهای كاشته شده می شود. در ابتدا ممكن است موهاظاهر نرم ونازك داشته باشند و به ندرت ضخیم تر می شوند.


9- آیا امكان دارد موهای كاشته شده دوباره ریزش پیدا كنند؟
       خیر. زیرا موهای كاشته شده از پشت سر برداشته می شود و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو یعنی دی  هیدروتستوسترون حساس نیستند .عامل از بین رفتن فولیكولها اثر این هورمون می باشد بنابراین بقای این موها همیشگی است.


10 –آیا محل  بخیه های پشت سر مشخص می باشد؟
خیر.در صورتی كه جراح مهارت و اطلاع كافی داشته باشد می تواند با رعایت نكات دقیق در زمان برش و برداشت نوار دهنده و همچنین حین بخیه زدن یك اسكار ناچیز در حد یك خط بسیار نازك ایجاد كند كه به خوبی توسط موهای اطراف آن پوشیده می شود.


11-آیا زیر 25 سال پیوند مو می توانند انجام دهند؟
 معمولا پیوند مو در افراد زیر 25 سال انجام نمی شود. این افراد كاندید مناسبی برای جراحی نمی باشند زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امكان پذیر نمی باشد.اگر در یك فرد جوان با موی كم پشت ناحیه پیشانی با یك جلسه پیوند موبنا به در خواست خود فرد  یك خط رویش موی جدید كه پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می كند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش می یابد كه موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست كه بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد كند. در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست . ولی در مواردی خاص با توجه به نحوه و میزان ریزش موی جراحی می شوند.


12-آیا شامپوها و تركیبات خاصی كه برای ریزش مو تبلیغ می كنند موثر هستند؟
 این تركیبات هنوز مورد تایید FDA  قرار نگرفته اند و تنها داروی مورد تایید مینوكسیدیل و فیناستراید می باشد.


13-آیا شدت فعالیت جنسی در ریزش مو موثر است؟
میزان فعالیت جنسی در آقایان به ریزش موی آنها هیچ گونه ارتباطی ندارد.


14-آیا ریزش های سكه ای با پیوند مو درمان می شوند؟
خیر. بهترین درمان برای این نوع ریزش استفاده از دارو می باشد و جراحی در این مورد بی فایده است.


15-آیا پیوند مو فقط در افراد كاملا طاس انجام می شود یا به منظور پرتر كردن موهای كم پشت هم می توان از این عمل استفاده كرد؟
در هر دو صورت پیوند مو انجام می شود و احتیاج نیست شما صبر كنید تا كاملا طاس شوید .


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: