تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی - همه چیز در باره ریزش مو و پیوند مو
همه چیز در باره ریزش مو و پیوند مو | عمومي ,

همه چیز در باره ریزش مو و پیوند مو

مصاحبه ای با دكتر نیلفروش زاده متخصص پوست و مو،پیرامون علل و درمان ریزش مو،پیوند موی سر ومراحل پس از عمل جراحی انجام داده ایم كه در ادامه آمده است.

-علل ریزش مو را به اختصار توضیح دهید:

ریزش مو می تواند ناشی از عوامل متعددی مانند بیماری تیروئید، تب مالاریا، رژیم غذایی، زایمان و استفاده از برخی داروها باشد. شایعترین نوع ریزش موی سر، طاسی مردانه (آلوپسی آندروژنیك) می باشد. این نوع طاسی در مردان ناشی از عوامل ژنتیكی و عمل هورمونهای مردانه یا آندروژنها شامل، تستوسترون و دری هیدروتستوسترون می باشد. زمینه ژنتیك این نوع طاسی از طریق پدر و مادر انتقال یافته است و پس از دوران بلوغ شروع می شود. بخشی از موهای سر كه از لحاظ ژنتیكی تحت تاثیر دی هیدروتستوسترون می باشد شامل موهای پیشانی و جلو سر است كه شروع به ریزش می كنند و طاسی كامل می تواند پیشرفت كند. اما موهای پشت سر و طرفین سر، موهای دائمی می باشد چون تحت تاثیر هورمون نمی باشد.

 

-لطفا بفرمائید برای درمان و مقابله با طاسی مردانه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

در حال حاضر، راههای بیشتری برای درمان این نوع طاسی وجود دارد. عمل جراحی پیوند مو، تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته می باشد. درمان های دارویی در دسترس شامل قرص فیناستراید و استفاده از اشكال دارویی (محلول و اسپری) مینوكسیدیل می باشد.

روشهای غیر جراحی ترمیم مو از قبیل استفاده از كلاه گیس یا موهای طبیعی یا مصنوعی كه به موی سر بافته می شوند و یا توسط كلیپس یا چسب به موهای اصلی سر متصل می گردد. روشهای ترمیمی گرچه در مقایسه با جراحی كم قیمت تر هستند ولی نگهداری آنها بسیار مشكل تر است این موها فاقد رشد هستند،‌ سایر افراد ممكن است متوجه طبیعی نبودن آن بشوند كه برای فرد خوشایند است و برای حفظ حالت اولیه و اطلاح آن، هر چند ماه یكبار مراجعه به موسسه ترمیم مو ضروری می باشد.

- آقای دكتر لطفا روش های جراحی پیوند مو، و پیشرفت های جدید بفرمائید.

با پیشرفت های علمی اخیر، موهای طبیعی و قابل رشد امكان پذیر شده است. در این روش یك نوار از موهای دائمی پشت سر  برداشته می شود سپس با استفاده از روشهای متعدد به قطعات میكروگرافت (حاوی 1 تا 3 مو) و مینی گرافت (حاوی 3 تا 8 مو) تقسیم می گردد. این قطعات در نواحی بدون مو یا كم تراكم جلوی سر كاشته می شوند. پیوند میكروگرافت می تواند باعث ایجاد خط موی كاملا طبیعی در جلوی سر شود. بسته به شدت طاسی سر از 1000 تا 4000 یا بیشتر تار مو كاشته می شود تا تراكم مناسبی در این ناحیه ایجاد شود در صورت طاسی شدید ممكن است بیش از یك جلسه برای ایجاد پوشش مناسب لازم باشد. موهای پیوند شده اغلب در طی 18 تا 22 هفته پس از عمل شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می دهند. استفاده از كاشت مو بوسیله لیزر CO2 یاEr-Yag موفقیت چندانی نداشته است. همچنین كاشت مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتیك توسط دستگاه كاشت موAutomated Hair Restoration system امروزه در دنیا كنار گذاشته شده و همچنین توسط انجمن تخصصی پوست و وزارت بهداشت به دلیل مشكلات فراوانی مطرود گشته است. بهترین روش كاشت مو در حال حاضر استفاده از اسلیت گرافت و پیوند مو به روش فولیكولاریونیت است كه در این روش می توانیم تراكم خوب و مناسب و ظاهر بسیار زیبا و طبیعی را داشته باشیم. روش F.U.E هم برای افرادی كه پشت مو (donor) مناسبی ندارد بصورت محدود كاربرد دارد.

-آقای دكتر فرمودید كه انجمن متخصص پوست ایران استفاده از دستگاه كاشت مو را ممنوع اعلام كرده است. این به چه دلیلی است و آیا امكان دارد كه این نامه را در اختیار بخش علمی این مجله قرار دهید؟

بله، انجمن متخصصین پوست ایران طی نامه شماره 751485/پ مورخ 18/12/81 در مورد دستگاه Omni graft ساخت كارخانه Medicaenot فرانسه (AHRS) درخواست ممنوعیت این دستگاه را به دلیل زیان آور بودن برای افرادیكه تحت عمل پیوند قرار می گیرند نموده است كه بدنبال آن به دعوت اداره  كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت كمیته تخصصی متشكل از متخصصین پوست،‌ جراحی پلاستیك و ENT تشكیل شده و این كمیته تخصصی نیز نظریه انجمن متخصصین پوست را تایید نمودند این كمیته عمده عللی كه برای غیر علمی بودن این دستگاه (AHRS) ذكر كرده، احتمال انتقال بیماریها و ایجاد تخریب در Donor و گیرنده و استفاده از مكانیزم قدیمی و مطرود شده پانچ گرافت دانسته است،‌ البته در ESHRS 2002 لندن، یكی از پزشكان فرانسوی كه جزو شركت سازنده دستگاه می باشد،‌ مقاله ای ارائه داد كه مورد مخالفت تمامی اعضاء و متخصصین كشورهای دیگر قرار گرفت و ایشان نتواست پاسخ سوالات مختلف مطرح شده را بدهد و یكی از ایرادات عمده ی مطرح شده این بود كه مكانیسم دستگاه طوری است كه 30 تا 50 درصد فولیكولهای ناحیه دهنده را از بین میبرد و بقیه دستگاه همان دستگاه پانچ قدیمی است كه دیگر همه جراحان كاشت مو بدلیل اسكارهای ناحیه گیرنده چند سالی است كه آن را كنار گذاشته اند و كسی هم خریدار آن نیست زیرا نه بیمار راضی است و نه  پزشك راضی می شود كه با آن كار كند و حتی الان سازندگان دستگاه اعلام كرده اند این دستگاه برای آموزش كاشت مو و برای افراد مبتدی و تازه كار خوب است و خلاصه در هیچ كشور پیشرفته دنیا توفیق نیافته اند، در حقیقت امروز پیشرفتهای جدید كاشت مو این است كه در ناحیه دهنده و تقسیم فولیكولی از روشهای میكروسكوپی و تهیه F.U استفاده می شود و در ناحیه كاشت در قسمت گیرنده با دقت و ظرافت توسط اسیلت كاشت می وشد و این روشی است كه تمامی بزرگان این رشته انجام می دهند و نتایج بسیار خوب و رضایت بخش است. 

-پیوند مو را درمورد چه كسانی می توان انجام داد؟ و توضیح مختصر در مورد محل پیوند بفرمائید:

هر فردی كه دچار ریزش دائمی موها باشد می تواند یك كاندیدای بالقوه برای عمل پیوند باشد لذا در طاسی موی مردانه در مردان و زنان و در افرادی كه دارای اسكارهای (جوشگاه) فاقد مو در ناحیه سر می باشند همینطور در مواردی برای ایجاد پوشش مناسب در برخی نواحی ابرو یا ریش از این روش پیوند مو می توان استفاده كرد. روش های پیوند مو معمولا 3 تا 6 ساعت طول می كشد. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و بیمار هوشیار است ولی چون داروی آرام بخش ملایم دریافت می كند احساس راحتی می كند. در طی عمل معمولا دردی احساس نمی كند (و یا خیلی خفیف است) پس از عمل یك بانداژ توری شكل روی سر قرار داده می شود تا مانع جابجایی گرافت شود. روز پس از عمل پانسمان تعویض و این بانداژ برداشته می شود، ناحیه پشت سر كه موها از آن برداشته می شوند بخیه می شود كه بین 7 تا 12 روز پس از عمل بخیه ها كشیده می شوند و بهبودی كامل دارند.

-پس از عمل جراحی پیوند مو چه مراحلی وجود دارد؟

پیوند مو یك روش بسیار بی خطر است و یك عمل جراحی كوچك محسوب می شوند بیمار پس از عمل یك داوری مسكن ملایم دریافت می كند. در طی 2 تا 3 روز پس از عمل بیمار باید در وضعیت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روی هر كدام از گرافتها دلمه ای بسته می شود كه حداكثر طی 10 تا 14 روز پس از عمل می افتد. ممكن است تعدادی از موهای پیوند شده در ابتدا ریزش داشته باشند، ولی چون پیاز مو زنده و سالم است پس از طی یك دوره سكون 3-4 ماهه، شروع به رشد می كنند و تا ماه هشتم رویش موها كامل می شود و چون این موها تحت تاثیر آنزیم 5 آلفا ردوكتاز نیستند، به هیچ وجه تا آخر عمر ریزش ندارند. ممكن است احساس كرختی خفیفی در ناحیه دهنده یا گیرنده پیوند وجود داشته باشد كه در طی 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف می شود، عوارض پس از عمل پیوند بسیار نادر است. عفونت خفیفی ممكن است در ناحیه گیرنده پیوند ایجاد شود كه براحتی با تجویز آنتی بیوتیك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و براحتی با موهای اطراف پوشانده می شود. موهای گرافت شده در جلوی سر هیچ اسكاری بر جای نمی گذارند و پس از رویش موهای پیوند شده كاملا پوشانده میشوند تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحیه پیشانی و اطراف چشم متورم شده كه ظرف مدت چند روز جذب و كاملا پوشانده و اطراف چشم متورم شده كه ظرف مدت چند روز جذب و كاملا بهبود می یابد. در بعضی بیماران 4-6 ماه پس از عمل بر اثر پدیده تلوژن افلوویوم موهای قبلی بمار ریزش موقت پیدا می كند. در تعداد زیادی از بیماران 6-8 ماه پس از عمل كاشت مو، ریزش مو قطع شده و حتی بعضی موهای نازك قبلی بیمار ضخیم تر می شود،‌ لذا بسیاری از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرایط،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

بر گرفته از iranianuk.com


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: