تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی - رنگ مو را دست كم نگیرید!
رنگ مو را دست كم نگیرید! | عمومي ,

رنگ مو را دست كم نگیرید!

میزان آلرژی و حساسیت ناشی از مصرف رنگ مو در مصرف‌كنندگان رو به افزایش است و این رقم به نسبت چندسال گذشته، دو‌برابر شده‌است.


گذشت آن روزگاری كه روی سر مردم نهایتا سه رنگ مو می رویید: مشكی، قهوه‌ای و بور. حالا به اندازه آدم‌های روی كره زمین، رنگ مو وجود دارد و اغراق نیست اگر بگوییم حتی می‌توان هر كسی را با رنگ مویش معرفی كرد!

البته در كشور ما هنوز آقایان رویشان نمی‌شود مویشان را به رنگ‌های قرمز و بنفش و آبی در بیاورند و كم و بیش به همان رنگ موی طبیعی خود قناعت كرده‌اند و مصرف این رنگ‌های خاص توسط خانم‌ها نیز محدود به مهمانی‌ها می‌شود!

اما در كشورهای دیگر اوضاع كمی متفاوت‌تر است و جوانان‌شان دیگر با انواع و اقسام تاتو و آویزان كردن حلقه به گوش و ابرو ارضا نمی‌شوند و در حال حاضر آرایش مو با رنگ‌های عجیب و غریبی مثل نارنجی جیغ و صورتی متالیك و آبی كهربایی، به یكی از پر طرفدارترین انواع آرایش (و البته ابزار جلب توجه!) تبدیل شده‌است.

یكی از تازه‌ترین هشدارهای بهداشتی كه مدتی پیش منتشر شد، دقیقا در همین رابطه است؛ محققان و متخصصان امراض پوستی اعلام كرده‌‌اند میزان آلرژی و حساسیت ناشی از مصرف رنگ مو در مصرف‌كنندگان رو به افزایش است و این رقم به نسبت چندسال گذشته، دو‌برابر شده‌است.

بر‌اساس بررسی‌های انجام شده، كاهش سن مصرف‌كنندگان و افزایش علاقه به رنگ به رنگ كردن موها از عواملی است كه باعث بروز این مشكل (افزایش حساسیت‌های پوستی) می شود. بر اساس تحقیقاتی كه سال 1992 در ژاپن با مطالعه و بررسی سن مصرف‌كنندگان و میزان استفاده از لوازم رنگ مو، انجام شد، مشخص كرد 13 درصد دختران دبیرستانی، 6درصد زنان 20 تا 30 ساله و 2 درصد مردان همین بازه سنی از محصولات رنگ كردن مو استفاده می‌كنند.

اما فقط چند سال بعد نتایج تحقیق مشابهی در سال 2001 در این كشور، باعث تعجب و نگرانی متخصصان امراض پوستی شد؛ در سال 2001، 41 درصد از دختران دبیرستانی، 85 درصد زنان و 33 درصد مردان 20 تا 30 ساله از این محصولات استفاده می‌كنند.

همچنین تحقیق دیگری كه 4 هزار فرد بزرگسال دانماركی را مورد بررسی قرار داد، حكایت از آمار 18درصدی مردان و 75 درصدی زنان مصرف كننده رنگ مو و مواد آرایشی مشابه داشت كه بیش از 5 درصد آنان تا كنون حداقل یك‌بار دچار حساسیت‌ها و سایر مشكلات پوستی شده‌اند.

نكته جالب توجه در مورد «رنگ مو گزیده‌»ها این است كه فقط 15درصد این افراد برای معالجه به مراكز درمانی مراجعه كرده‌اند. یكی دیگر از اتفاقاتی كه باعث شده توجه محققان به تاثیرات رنگ مو و مضرات آن جلب شود، اتفاقی است كه سال گذشته رخ داده؛ اكتبر سال 2006، گزارشی از حساسیت پوستی در 8 نوجوان 12 تا 15 ساله در كوپنهاگ به دست مسوولان رسید. تاثیر رنگ مو روی 5 نفر از این نوجوانان به قدری شدید بود كه در بیمارستان بستری شدند و یكی از آنها نیز تحت مراقبت ویژه قرار گرفت.

و اما دلیل بروز چنین مشكلی حین رنگ كردن موها، مربوط به ماده‌ای به نام «پارا‌فنیلن‌دیامین» است كه در تركیبات رنگ موها وجود دارد. این ماده در استفاده‌های طولانی مدت و مداوم از محصولات رنگین‌كردن مو، باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود و گاهی این آسیب‌‌های پوستی به حدی شدید است كه می‌تواند فرد را راهی بیمارستان كند.

پارا‌فنیلن‌دیامین همان «PPD» است كه روی بسته‌بندی دو سوم رنگ موها نوشته شده و نوع حساسیتی كه در استفاده از رنگ موی حاوی این ماده ایجاد می‌شود، به صورت تاول روی پوست صورت، به خصوص درناحیه خط رویش موها، بروز می‌كند.

PPD ماده‌ای است كه باعث آسیب‌های جدی به پوست می‌شود و به همین دلیل در قرن 20 میلادی، به دلیل افزایش این مشكل، مصرف این ماده در تركیبات آرایشی مو در كشورهای آلمان، سوئد و فرانسه، ممنوع شد.

بر اساس تحقیقی كه توسط متخصصان امراض پوستی در لندن انجام شده، مشخص شد واكنش منفی پوست نسبت به PPD نه تنها در لندن بلكه در تمام كشورهای جهان در حال افزایش است و آمار گزارش شده از میزان حساسیت به این ماده در شش سال گذشته دو برابر شده و به 1/7 درصد رسیده است و با اینكه خطرات ناشی از مصرف این ماده به اثبات رسیده است، اما بسیاری از كارخانه‌های تولیدكننده محصولات مختلف رنگ مو، نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند و روی بسته‌بندی این محصولات، هیچ هشداری نسبت به عواقب استفاده از این رنگ موها درج نمی‌كنند.

البته این مشكلات فقط برای گروه سنی جوانان پیش نمی‌آید و كودكان زیادی تا كنون با این مشكل دست پنجه نرم كرده‌اند؛ بسیاری از كودكان تحت شرایطی خاص، مجبور به رنگ كردن موهای خود می‌شوند. البته نه اینكه فكر كنید موهای آنها را با ضرب و زور، رنگ می‌كنند، نه! اما در آیین و رسوم خاصی كه در برخی كشورها برگزار می‌شود، موی كودكان شركت‌كننده در مراسم را رنگ می‌كنند و همین امر می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی در كودكان شود.

البته در حال حاضر، مقدار مشخصی از PPD برای استفاده در رنگ موها و سایر محصولات این‌چنینی از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده است و بر این اساس تولیدگنندگان این لوازم آرایشی مجازند تا حداكثر از 6 درصد PPD در تهیه مواد آرایشی استفاده كنند.

اگر شما از كسانی هستید كه رنگ مو مصرف نمی كنید، می‌توانید از دردسرهای ناشی از مصرف رنگ مو در امان بمانید؛ در غیر این صورت دست كم توصیه های ایمنی را جدی بگیرید! تست كردن رنگ مو روی قسمت كوچكی از پوست دست (48 ساعت قبل از رنگ كردن موها)، می‌تواند از هرگونه اتفاق ناگواری در این زمینه جلوگیری كند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: