تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

خطاهای ۱۱گانه در آرایش

اگرچه بیشتر خانم‌ها آرایش كردن را بلدند و اغلب اوقات، آرایش را خودشان انجام می‌دهند اما به هر حال در روش آرایش، اشتباه می‌كنند. هم اشتباهات و هم توصیه‌ها را بخوانید.

رنگ‌ها و جعبه‌های بزرگ و كوچك با بسته‌بندی‌های جالب در فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی بهداشتی، این محصولات را به یكی از پرفروش ترین كالاها تبدیل كرده است. آرایش كردن راهی برای زیباتر شدن است و راه و روش خاص خودش را دارد تا به زیبایی‌ طبیعی چهره لطمه‌ای وارد نسازد.
● خطای انتخاب
اگر میل دارید یكی از لوازم آرایشی راخریداری كنید، به‌دنبال مارك‌های جدید و ناشناخته نباشید بلكه بهترین روش كه دردسرهای كمتری نیز دارد این است كه مارك‌ها و انواعی را انتخاب كنید كه دیگران آنها را امتحان كرده‌اند و از آن محصولات راضی بوده‌اند. حتما قبل از استفاده از این محصولات آن را روی بخش كوچكی از پوست‌تان امتحان كنید تا به آن آلرژی نداشته باشید.
خطای سفر
بسیاری از بانوان لوازم آرایشی و بهداشتی را كه در منزل استفاده می‌كنند، همراه خود در كیف دستی به خارج از منزل و یا حتی مسافرت می‌برند ولی بهترین كار این است كه شما لوازم خود را دو دسته كنید. بخشی از وسایل را كه جعبه‌های بزرگ‌تری دارند مثل سایه‌های ۲۴ تایی یا ۳۶ تایی، شیشه‌های عطر بزرگ، موس، ژل و... را برای استفاده در منزل قرار دهید و كیف كوچكی با لوازم ابتدایی برای بردن به خارج از منزل تدارك ببینید.
● خطای روز
لوازم و مواد آرایشی را برای روز استفاده كنید كه دوام كافی روی پوست‌تان داشته باشند و شما مجبور نشوید دایما آنها را تجدید كنید. فراموش نكنید كه آرایش روز باید بسیار سبك و كم‌رنگ باشد، در غیر این صورت به شكل عروسك‌های نمایشی در خواهید آمد. برای پشت چشم از سایه‌های روشن و محو استفاده كنید. رژ‌لب‌های كم‌رنگ برای روز بهترین و طبیعی‌ترین جلوه را به چهره شما می‌بخشند. ریمل‌های ضد آب و رژلب‌های مات بهترین دوام را در آرایش شما خواهند داشت.
● خطای تعریق
برای حل مشكل پوست‌هایی كه عرق می‌كنند. باید از مواد و محصولات ضد عرق كه حاوی درصد بیشتری از نمك‌های آلومینیم هستند، استفاده كرد. می‌توان از این محصولات به ویژه برای پوشاندن گردن استفاده كرد.
●خطای لوسیون
شما می‌توانید برای شستشو و مراقبت از پوست‌تان از لوسیون‌هایی با PH ۵/‌۵ استفاده كنید. این لوسیون‌ها برای پوست‌های خشك و حساس بهترین جواب را می‌دهند. لوسیون‌هایی كه دارای تركیب شیمیایی پنتانتریول هستند، برای برداشتن و جذب باكتری‌هایی كه موجب جوش‌های پوستی و سایر ضایعات پوستی می‌شوند، مناسب‌اند. اگر پوست شما دچار خارش شده است، لوسیون‌هایی را برگزینید كه حاوی تركیب شیمیایی پولی‌دكانول باشند.
● خطای دئودورانت
در صورتی كه به تازگی اصلاح و از تیغ استفاده كرده‌اید یا پوستی بسیار حساس دارید، باید در انتخاب دئودورانت مناسب دقت كنید. بهترین دئودورانت برای شما دئودورانتی است كه بدون الكل باشد یا حداقل مقدار بسیار اندكی الكل در تركیب شیمیایی آن به كار رفته باشد، در این غیر این صورت دچار خارش و حساسیت خواهید شد.
● خطای رنگ
یكی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی كه بانوان در آرایش می‌كنند، انتخاب فوندیشن نامناسب برای پوست‌شان است، به همین علت، صورت بعضی‌ها بسیار طبیعی و شاداب به نظر می‌آید و برخی دیگر از خانم‌ها مثل این است كه یك ماسك بر چهر‌ه‌شان زده‌اند. به طور كلی رنگ پوست بیشتر بانوان یك ته زمینه زردرنگ دارد و این ته‌رنگ پوست در بانوان آسیایی، آمریكای لاتین و برخی از مناطق آفریقا دیده می‌شود. بنابراین برای اینكه پوست‌شان طبیعی‌تر به نظر بیاید، باید فوندیشنی را انتخاب كنند كه یك ته رنگ زرد داشته باشد. بیشتر فوندیشن‌های موجود در بازار، ته رنگ نارنجی یا صورتی رنگ دارند. به همین دلیل بانوانی كه این رنگ فوندیشن‌ها را استفاده می‌كنند، صورتی مصنوعی پیدا می‌كنند.
● خطای شستشو
پوست، پیش‌زمینه یك آرایش است و شادابی و سلامت پوست اولین شاخص یك چهره زیبا است. برای اینكه لوازم و مواد آرایشی بهتر روی صورت شما بنشینند، پوست شما باید سالم و صاف و بدون چین و چروك و جوش باشد. در پایان هر روز صورت‌تان را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید. غذاهای چرب و سرخ كردنی، سلامت پوست شما را تهدید می‌كنند.
● خطای تثبیت
مشكل بسیاری از بانوان این است كه پوست بسیار چربی دارند و لحظاتی پس از اینكه آرایش چهره‌شان تمام شد، مواد آرایشی روی پوست آنها راه می‌افتد. راه حل این مشكل، استفاده از یك پودر سبك روی كل آرایش صورت است كه آرایش را در محل خود تثبیت می‌كند. اگر شما به‌ویژه در مناطقی كه آب و هوا گرم است زندگی می‌كنید یا مجبورید در یك مهمانی یا عروسی در هوای گرم ساعاتی را بگذرانید، لازم است حتما آرایش را با پودر، روی پوست‌تان تثبیت كنید.
● خطای تقارن
اگر لب‌های شما شكل متقارن ندارد، به آسانی می‌توانید با استفاده از رژ لب این مشكل را حل كنید. فقط كافی است رژ لب‌هایی را انتخاب كنید كه رنگ روشن‌تر و براق‌تری داشته باشند چون در این صورت، شما با استفاده از آرایش اصلاحی، نقایص صورت‌تان را پنهان كرده‌اید. این رژلب‌ها، لب‌های شما را پرتر نشان می‌دهند. برای اینكه دندان‌هایتان را رنگی نكند، انگشتان را در در دهان‌تان قرار دهید و در همین حالت لب‌هایتان را روی هم بگذارید، رنگ اضافی رژ لب به انگشتان خواهد چسبید. برای اینكه لب‌هایتان خشك و ترك‌خورده به نظر نرسند، می‌توانید پیش از استفاده از رژ لب، مقداری ویتامین E‌ روی لب‌تان بمالید. اگر سن‌تان بالای ۴۰ است، از رژ لب‌های مات استفاده نكنید بلكه به جای آن رژ لب‌های براق را همراه خط لب به كار ببرید تا افتادگی و جمع‌شدگی لب‌هایتان كمتر به نظر بیاید. برای پاك‌كردن لك رژ لب از روی لباس‌تان، از گلیسیرین استفاده كنید و سپس لباس‌تان را بشویید. برای اینكه لب‌هایتان را با استفاده از خط لب، آرایش كنید، باید ابتدا رژ لب و پس از آن، خط لب را دور لب‌هایتان بكشید. هیچ‌گاه از رژ لب و خط لبی كه با هم تفاوت رنگ زیادی دارند، استفاده نكنید چون جلوه زیبایی نخواهد داشت.
● خطای فرچه
نخستین اشتباه رایج برای استفاده از رژگونه استفاده از رنگ‌های تند است. فراموش نكنیدكه همیشه یك ته رنگ، زیباتر و طبیعی‌تر جلوه می‌كند. رژ‌گونه را در امتداد استخوان گونه‌تان به كار ببرید. محل شروع آن باید خط رویش مو در كنار گوشتان باشد. برای اینكه گونه‌هایتان برجسته‌تر به نظر بیایند، باید از یك پودر روشن در زیر استخوان گونه‌تان استفاده كنید. رنگی را برای رژگونه انتخاب كنید كه ته رنگ قرمز زیادی نداشته باشد چون در این صورت، چهره شما بسیار آفتاب‌سوخته به نظر خواهد رسید. قبل از استفاده از فرچه مخصوص رژگونه، آن را حتما تمیز كنید و اضافات رژگونه را از لابه‌لای موهای آن بتكانید. برای پخش رژگونه، روی استخوان گونه، از حركت‌های نیمه هلالی فرچه روی استخوان گونه استفاده كنید. فراموش نكنید كه شما نباید رژگونه را تا نزدیكی پره‌های بینی پخش كنید. برای آرایش روز از مقدار بسیار كمی رژگونه استفاده كنید چون چربی روی پوست شما رنگ را به خود گرفته و آن را شدیدتر نشان می‌دهد

==================================================

8 توصیه برای پاك‌كردن آرایش

 اگر شما از آن دسته بانوانی هستید كه بدون پاك‌كردن آرایش صورت‌تان به رختخواب می‌روید، بدانید كه دارید بزرگ‌ترین خیانت را به پوست صورت‌تان می‌كنید. در صورتی كه باقی‌مانده مواد آرایشی روی سطح پوست شما باقی بمانند، جذب روزنه‌های پوستی شده و می‌توانند سلامت پوست‌تان را به خطر بیندازند. پاك‌‌كردن آرایش به پوست فرصت می‌دهد تا نفس بكشد.

فراموش نكنید بهتر است یك پاك‌كننده آرایش خوب تهیه كنید. این از آن مواردی است كه خرج كردن پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارك‌های معروف تجاری لوازم آرایش، به‌طور معمول پاك‌كننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌كنند.

برای پاك‌كردن آرایش چشم، از مواد پاك‌كننده آرایش كه ویژه چشم است، استفاده كنید. چشمان شما بسیار حساسند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

* آرایش صورت شما مانند كرم‌پودر و رژ لب به راحتی به وسیله پاك‌كننده‌های آرایشی كه پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاك می‌شوند. ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاك‌كننده قوی‌تری دارند. این مواد پاك‌كننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاك كنند.

برای پاك كردن آرایش چشمان‌تان، از حركات ملایم‌تر دست‌تان روی پوست اطراف چشم استفاده كنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امكان آسیب‌دیدن و چروك خوردن آن زیاد است.

* برای پاك‌كردن آرایش یك تكه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مواد پاك‌كننده آغشته كنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشید. در صورتی كه با این روش، آرایش شما پاك نشد، چند نقطه از ماده پاك‌كننده را در چند جای صورت‌تان بگذارید، سپس با یك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورت‌تان پخش كنید با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ كرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

در صورتی كه اصلا آرایش نمی‌كنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورت‌تان را با یك پاك‌كننده ملایم تمیز كنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی‌های هوا از روی سطح پوست‌ شما پاك شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگیری می‌كند. تمیزكردن منظم پوست آن را براق و سالم می‌كند.

* پاك‌كننده‌هایی را كه در آن الكل به كار رفته است، خریداری نكنید. این پاك‌كننده‌‌ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی كنید ولی در طولانی مدت موجب خشكی پوست شما می‌شوند.

* كسانی كه پوست حساسی دارند باید در هنگام خرید پاك‌كننده‌ها دقت بیشتری به خرج دهند. می‌توانید نمونه این محصولات را روی پوست بازوی‌تان امتحان كنید و اگر به آن حساسیت نداشتید، آن را خریداری كنید. پاك‌كننده‌های ملایم برای شما مناسب‌ترند.‌

iranianuk.com منبع


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: