تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

ده توصیه مهم برای پوست

همه ما بطریهای رنگارنگ محصولات بهداشتی و آرایشی اتظار معجزه داریم و تبلیغات متعدد نیز ما را به سوی این باور سوق میدهند كه با استفاده از این محصولات، پوستی صاف و محكم، بدون جوش و به نرمی حریر داشته باشیم.


اما این وسواس برای بینقص بودن به حدی نامعقول رسیده است. چین و چروكها بالاخره می آیند و به چهره شخصیت و عمق میدهند. تغییرات دیگر هم به دنبال آن از راه میرسند، طرح صورت مشخصتر شده و استخوانها در طول زمان زاویه دارتر میشوند. چهره زخمی میشود، كك و مك در می آورد و خلاصه از گذشت زمان تاثیر میگیرد.

آیا این آثار فاجعه هستند؟ یا تنها نقشی از زندگی به شمار میروند؟ محصولات خاصی برای پوشاندن تمام اینها وجود دارند، اما پا به سن گذاشتن روندی طبیعی و زیباست برای همه رخ میدهد و ما با پذیرفتن آن به چشم همه زیباتر خواهیم بود.

تعداد بسیاری از محصولات ماجرا را بیش از حد پیچیده كرده اند و علاوه بر گران بودن، وقت گیر هم هستند. شما میتوانید از روشهایی بسیار ساده تر و به همان اندازه موثر استفاده كنید. از افراط بپرهیزید، اگر پوستی خشك دارید آنرا بیش از حد مرطوب نكنید و اگر پوستتان چرب است، تمام چربی آن را نگیرید. در اینجا به ده توصیه برای داشتن پوستی سالم و زیبا اشاره میكنیم:

1. پوست را در برابر خورشید محافظت كنید. از كرمهای ضد آفتاب استفاده كرده و از تابش مستقیم آفتاب در ساعات 10 تا 2 بپرهیزید.

2. سیگار نكشید. پوست اندامی بزرگ است و به مقدار زیادی خون نیاز دارد. سیگار به شدت به این جریان خون آسیب میرساند. به همین دلیل پوست افراد سیگاری كدر و خاكستری است. زیرا خونی كه باید اكسیژن را به پوست برساند سرشار از سموم و مواد اكسید كننده است.

3. استراحت و تغذیه كافی و صحیح داشته باشید.

4. تا حد امكان در شرایط تنش زا-چه احساسی و چه محیطی- قرار نگیرید. ممكن است مشكل به نظر برسد اما كافی است صفحه حوادث روزنامه را مطالعه نكنید!


5. دو مرتبه در روز صورت خود را بشویید و سپس از یك محصول مناسب استفاده كنید. عده ای به تصور تمیزی چهره، صبح صورت خود را نمیشویند و این بسیار عجیب است. پوست صورت در طول شب پر از گرد و غبار رختخواب و سلولهای مرده میشود. حتما صبح صورت خود را با آب و صابون بشویید.


6. گاهی بخشهایی از پوست فراموش میشوند. آرنج، پاشنه پا، گردن و سینه نیز به كرم مرطوب كننده نیاز دارند. اگر در تابستان صندل میپوشید، روی پا را هم كرم ضد آفتاب بزنید.

7. تا حد امكان از دستكاری پوست صورت خودداری كنید و دستهای خود را بیشتر بشویید. گاهی نمیتوان از خراشاندن، فشردن و كندن دانه های پوست خودداری كرد. اما هرچه بیشتر به پوست خود آسیب برسانید، آثار باقی مانده روی صورت بیشتر و عمیق تر میشوند.

8. لوازم آرایش خود را تمیز نگهدارید. اسفنجها و برسهای پودر و سایه چشم را در داخل قوطی دربسته و تمیز نگهدارید. درب لوازم آراش را محكم ببندید و هر از گاهی لوازم كهنه را دور ریخته و برسها را بشویید. عمر مفید لوازم آرایش بین 6 تا 12 ماه است. از خریدن لوازم بسیار گران خودداری كنید تا در زمان مشخص بتوانید با دل راحت آن را دور بیاندازید.

9. اعتدال را رعایت كنید. دلیل نمیشود كه چون محصولی خوب است ان را بیش از حد مصرف كنید. برای مثال، مرطوب كننده ها از جمله محصولات بسیار پرطرفدار هستند و معمولا بیش از حد مصرف میشوند. ما تحت تاثیر تبلیغات تصور میكنیم كه هر سانتی متر از پوست بدنمان باید با یك نوع كرم پوشانده شود. یك محصول دیگر كه مورد استفاده افراطی قرار میگیرد مواد لایه بردار هستند كه استفاده بیش از حد آنها میتوان پوست را به شدت تحریك پذیر و آسیب دیده كند.

10. مراقب فروشندگان محصولات آرایشی باشید. اگر بخواهید به نصایح تبلیغاتی آنها توجه كنید باید روزی دو ساعت و نیم جلوی آینه باشید و 80 لایه مختلف روی پوست خود قرار دهید. تعداد و تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی خود را مختصر و مفید نگهدارید و هنگام به كار بردن یك محصول جدید، عجله نكنید، ابتدا آنرا روی پوست بازو یا مچ امتحان كنید. هر محصول آرایشی حاوی 20 تا 40 ماده مختلف است و شما با بكار بردن یك محصول جدید، بدن خود را در معرض 20 تا 40 ماده جدید كه ممكن است آلرژی زا باشند قرار میدهید.

===============================================

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو


در این میوه ویتامینA به حد وفور یافت می شود كه به رشد اطفال كمك كرده و باعث تقویت قوه بینایی انها می شود.

زردآلو منبع بتا كاروتن
دربین سبزیجات، هویج بیشترین مقدار بتا كاروتن را دارد ودربین میوه ها ، زردآلو اینگونه است. هیچ میوه دیگری به این اندازه دارای بتا كاروتن نیست. بتا كاروتن از دسته كاروتنوئیدها و پیش ساز ویتامین  A دربدن است . همچنین به عنوان یك آنتی اكسیدان، بدن را از صدمات رادیكال های آزاد حفظ می كند.

اخیراً ثابت شده است كه تعداد زیادی كاروتنوئیدهای دیگر مثل كورستین ومقادیر زیادی اسید سالیسیلیك در زردآلو وجود دارد . این مواد متعلق به گروه بزرگی از مواد بیواكتیو هستند ومی توانند از مواد غذایی ، مواد درمانی بسازند و غشاء مخاطی را نوسازی  بكنند.

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو

بتا كاروتن موجود در زرد آلو مانع پینه بستن وخشك شدن پوست می شود. وقتی پوست بدن ، پوسته پوسته شده وسفید یا خاكستری رنگ می شود نشانه كمبود بتا كاروتن است. بتا كاروتن مثل یك پوست طبیعی از داخل اثر می كند.

زرد آلو محافظی درمقابل صدمات ناشی از اشعه ما وراء بنفش خورشید

درتابستان مقدار كاروتن محافظ موجود درپوست كم می شود و هر قدر اشعه ماوراء بنفش شدیدترباشد، به همان نسبت كاروتن بیشتری در بدن مصرف می شود. بتا كاروتن دربدن یك پوشش محافظ در مقابل رادیكال های آزاد به وجود می آورد .

نور آفتاب ، نیكوتین سیگار، استرس ومواد مضر ، سبب تولید رادیكال های آزاد خطرناك دربدن می شوند. بتا كاروتن این توانایی را دارد كه به مقابله با این رادیكال ها برخیزد وانرژی تخریبی آنها راكم كند.

كاروتن موجود در پوست به عنوان یك محافظ درمقابل اشعه ماوراء بنفش عمل می كند. اگر از كرمهای ضد آفتاب هم استفاده نشده باشد، قهوه ای شدن پوست راتسهیل واز سرخ وسوختن پوست جلوگیری می كند.

روغن مغز هسته شیرین زرد آلو

ملین معده و نرم كننده مفید است وروغن مغز هسته تلخ زردالو اماس است وخوردن ومالیدن ان برای مبتلایان به بواسیر مفید است وریختن چند قطره از ان در گوش باعث تسكین درد می شود.

جوشانده برگ درخت خشك زرد الو كرم معده (یك نوع انگل ) را از بین می برد و ادرار را زیاد می كند . شكوفه درخت ان ضد خونریزی است واگر جوشانده ای از ان تهیه كرده و چند قطر در بینی مبتلایان به خون دماغ بچكانید اثر معجزه اسای ان را بسیار سریع مشاهده می شود .


=================================================

چرا پوست خشك می شود؟

 
محتوای آب موجود در پوست زنده ( اپیدرم و درم ) تقریبا 80 درصد است. لایه ی خارجی تر پوست، یعنی لایه ی كراتینوز ( شاخی ) از سلول های مرده ای تشكیل شده كه محتوای آب كمتری در حدود 30 – 10 درصد دارد.

تصویر بالا سه لایه ی تشكیل دهنده ی پوست را نشان می دهد (روی آن كلیك كنید) كه به ترتیب از خارج پوست به داخل شامل:

1- اپیدرم (EPIDERMIS) كه خارجی ترین لایه ی پوست است.

2- درم(DERMIS) كه لایه ی میانی پوست است.

3- هیپودرم یا آندودرم(HYPODERMIS) كه داخلی ترین لایه هی پوست است.

در صورتی كه محتوای آب موجود در پوست طبیعی باشد، پوست نرم، صاف، قابل ارتجاع و درخشان است. در حالت طبیعی یك حركت مداوم آب از لایه های عمقی پوست به طرف لایه های سطحی وجود دارد و در نهایت این آب از سطح پوست تبخیر می شود.

هنگامی كه پوست به عللی اعم از عوامل داخلی یا خارجی نتواند این میزان آب را حفظ كند، پوستی خشك ایجاد می شود.


عوامل خارجی مسبب خشكی پوست
از عوامل خارجی كه سبب خشكی پوست می شوند، می توان مواجهه با آب و هوا یا باد گرم را نام برد.

از طرف دیگر شستن زیاد از حد پوست سبب از بین رفتن لایه های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشك می كند.

مواجهه ی پوست با بعضی از مواد نیز از دسته عوامل خارجی محسوب می شود. مشاغلی كه در تماس مداوم با مواد شوینده و پاك كننده هستند، مانند جراحان و تكنسین های آزمایشگاه نیز، فرد را مستعد پوست خشك می سازند.

همچنین درمان هایی كه برای آكنه(جوش)  و روی سطح پوست انجام می شود، اگر به صورت بی رویه و بیش از حد اعمال گردد، می تواند پوست خشك ایجاد نماید.


عوامل داخلی مسبب خشكی پوست
عامل داخلی مربوط به توانایی پوست در نگهداری رطوبت است.

یك عامل مهم، بالا رفتن سن است كه سبب كم شدن توانایی پوست در حفظ رطوبت می شود. همچنین بعضی از بیماری ها مانند درماتیت آتوپیك (یا اگزمای سرشتی كه یك بیماری شایع خارش‌دار، مزمن و عود كننده ی پوستی است كه در نوزادان و كودكان شایع تر است) از میزان این توانایی می كاهد.

رژیم های سخت، سوء تغذیه و كمبود مواد غذایی نیز می تواند سبب به هم ریختگی این سد حفاظتی شود. پوست خشك، ظاهری خشن و مات دارد و گاهی پوسته های ریزی روی آن دیده می شود.

همچنین خطوط پوست در این موارد واضح تر به نظر می رسد. ممكن است خشكی پوست به حدی باشد كه سبب ایجاد خارش شود كه خود این امر، پوست را مستعد عفونت های باكتریایی و قارچی  می كند. هنگامی كه خشكی پوست به حد بالایی برسد، اصطلاحا به آن XERPSIS گفته می شود.

علی رغم تبلیغاتی كه می شود هرگز ثابت نشده كه مرطوب كردن پوست، باعث برگرداندن و برعكس كردن روند پیری پوست و تاثیر نور آفتاب شود، ولی می توان منافع زیر را از مرطوب كننده ها انتظار داشت.

اثرات مرطوب كننده ها بر پوست
1- جلوگیری از آسیب پوست در اثر خشكی

2- محافظت از پوست به دلیل ایجاد لایه ی نازكی از چربی بر روی آن

3- بهبود بخشی ظاهر پوست كه پوست را نرم تر و صاف تر نشان می دهد.

به هر حال كار عمده ی مرطوب كننده ها، حفاظت از رطوبت پوست و دفاع در برابر آسیب های محیطی است.

معمولا همه ی افراد نیاز به استفاده از مرطوب كننده ندارند و افرادی كه پوست شان چرب است به مصرف مرطوب كننده احتیاجی پیدا نمی كنند. هر چند این افراد هم در مواجهه با هوای گرم و خشك ، باد یا هوای سرد ممكن است نیاز به استفاده از مرطوب كننده ها پیدا كنند.


محافظ های طبیعی كه سبب جلوگیری از خشكی پوست می شوند:
1- لایه ی چربی روی پوست:

این لایه ی چربی نازك میزان تبخیر آب را كاهش می دهد.

2- عامل مرطوب كننده طبیعی یا NMF ((NATURAL MOISTURIZING FACTOR:

این عامل تركیبی از چند ماده ی ساخته شده توسط پوست است و حدود 25 – 20درصد لایه ی كراتینوز(لایه ی سطحی و خارجی تر پوست) را تشكیل می دهد. این عامل سبب باقی ماندن محتوای آب در لایه ی كراتینوز می گردد.

مواد متشكله NMF :

1- اوره

2- اسید لاكتیك

3- اسید گلیكولیك

4- فسفولیپیدها

5- اسید مالئیك

6- اسید پیرویك

7- نمك های اسید كربو كسیلیك پیرولیدوننوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: