تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی - شایع ترین علل ایجاد لك صورت
شایع ترین علل ایجاد لك صورت | عمومي ,

شایع ترین علل ایجاد لك صورت


ملاسما یا لك حاملگی :
ملاسما یكی از شایع ترین علل ایجاد لك صورت است و اغلب در خانم های مراجعه كننده برای درمان لك صورت دیده می شود كه یك لك اكتسابی قهوه ای رنگ است كه به صورت آهسته به وجود می آید.

به دلیل اینكه این لك ها بیشتر در زنان حامله  ظاهر می شود یا عود می كند، به لك های حاملگی شهرت دارد، ولی می تواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان نیز دیده شود. این لك ها بیشتر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده می شود و در افراد سبزه مشخص است.

تیرگی یا لك پوست معمولا پس از زایمان ناپدید می شود، اما ممكن است برای ماه ها یا سال ها باقی بماند. این نوع لك صورت ممكن است بدون علت مشخص یا به صورت خانوادگی، مخصوصاً در افرادی كه حتی در تماس با نور آفتاب خفیف تیره می شوند، دیده شود.

بعضی خانم ها متوجه می شوند كه درست قبل از قاعدگی، لك ها واضح تر می شود. ملاسما یا لك حاملگی به طور شایع در خانم هایی كه قرص ضد بارداری مصرف می كنند، دیده می شود كه در تماس با نور آشكارتر می شود.

این خانم ها هنگامی كه حامله شوند، همین لك را پیدا می كنند. زمان زیادی طول می كشد تا پس از قطع قرص ضد حاملگی، این لك بر طرف شود و یا ممكن است كه هرگز به طور كامل برطرف نشود.


كك مك یا فركل(FRECKLE):


كك و مك بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده می شود و از سن 5 سالگی شروع می شود كه به صورت لك های كوچك قهوه ای روشن، در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت دیده می شود.

در تابستان تعداد، اندازه و عمق كك مك افزایش می یابد و در زمستان كوچك تر، روشن تر و كم تعدادتر می شود. این نوع پیگمانتاسیون ممكن است از نظر زیبایی آزار دهنده باشد، ولی خطری ندارد.

در افراد مبتلا به فركل، شیوع خال های بدن افزایش می یابد. كك مك هایی كه در سنین پایین شروع می شود و در زمستان هم باقی می ماند، بایستی حتما توسط پزشك بررسی گردد.


لك های پیری:


این لك ها در اثر تماس حاد یا مزمن با نور آفتاب و افزایش سن بوجود می آید. معمولا لك های قهوه ای رنگ مسطح به اندازه ی یك سانتی متر یا بیشتر كه روی صورت و پشت دست ها، در سنین 30 تا 40 سالگی شروع می شود و با افزایش سن گسترده تر، پررنگ تر و با تعداد بیشتر نمایان می شوند.

هر چند در نمونه برداری تغییرات بدخیمی ندارند، ولی می توانند در سال های بعد تبدیل به ضایعات بدخیم شوند. لذا بایستی درمان شوند.


لك های ناشی از سوء تغذیه و كمبود ویتامین :


این لك ها در اثر كمبود ویتامین B12  اتفاق افتاده و در نژادهای با پوست تیره شایع تر است. این لك ها ظاهر لكه لكه دارند.

در اثر كمبود ویتامین A  این لك ها گسترده بوده و همراه با برجستگی های شبیه پوست مرغ ظاهر می شود. همچنین در كمبود اسید فولیك ، كمبود اسید اسكوربیك (ویتامین C)  و در انواع كم خونی ها نیز لك های مشابه دیده می شود.


لك در اثر مصرف بعضی داروها :


مصرف بعضی داروها از قبیل كلرپرومازین، دی پنیسیلامین، هیدانتوئین، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان باعث ایجاد لك به اشكال گوناگون به همراه علائم دیگر می شوند. مصرف طولانی مدت قرص ماینوسیكلین در درمان جوش و غرور جوانی، باعث تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.


لك ناشی از التهاب پوست:


این نوع لك پس از التهاب های پوستی در اثر بیماری هایی مثل لیكن پلان (بیماری التهابی پوست و دهان)، لوپوس اریتماتویا (بیماری التهابی بافت همبند پوست)، بعد از سوختگی پوست در اثر آفتاب سوختگی  یا سوختگی خفیف با عوامل دیگر، جوش غرور جوانی  دست كاری شده، سائیدن پوست برای برطرف كردن اسكار(جای زخم) و فرو رفتگی پوست در همان محل ایجاد می شود.

این لك ها در نژادهای تیره و افراد سبزه شایع تر است و بیشتر در نواحی باز بدن مثل صورت رخ می دهد. همچنین ضربه به پوست، محكم كشیدن كیسه و لیف زبر در حمام یا مالش پوست ران ها روی یكدیگر هنگام راه رفتن در افراد چاق، می تواند باعث ایجاد لك در همان محل شود.


لك ناشی از بیماری ها:


لك در اثر بیماری هایی مثل آسم ، نارسایی كبدی و كلیوی كه در زمان حملات آسماتیك، تیرگی منتشر پوست برای سه تا چهار روز ممكن است وجود داشته باشد.

همچنین در روماتیسم و نارسایی كلیه  و سیروز كبدی و بعضی بیماری های دیگر تیرگی گسترده ی پوست دیده می شود.


لك هایی با علل متفرقه:


سایر علل ایجاد لك های تیره ی پوست شامل: ملانیسم یا لك ارثی منتشر بدن؛ لك اطراف دهان؛ لك اطراف چشم و لك های كوچك قهوه ای در نقاط مختلف بدن است كه می تواند همراه یا بدون علایم دیگر باشند.

عطرها و ادوكلن هایی كه حاوی 5- متوكسی پورالن و برگاموت هستند، اگر پس از استعمال روی پوست در معرض نور آفتاب قرار گیرند، باعث لك های تیره در پشت گوش، گردن و صورت می شوند.

لك های شغلی نیز در اثر تماس با تركیبات حاوی تار مانند آسفالت و روغن های معدنی، و تماس با نور آفتاب به وجود می آیند.

علل زیاد دیگری نیز در ایجاد لك روی صورت و بدن موثرند كه به دلیل نادر بودن، ذكر آنها ضروری نیست، ولی حتما بایستی توسط پزشك در موقع مراجعه مد نظر قرار گیرد.


درمان لك های قرمز


لك های تیره ی پوست، همان طوری كه گفته شد، علل مختلفی دارند كه بایستی بعد از بررسی علمی علت، معاینه ی دقیق و گرفتن شرح حال از بیمار، و بعضی مواقع پس از انجام آزمایشات و حتی تكه برداری از پوست، درمان شوند.


گاهی افراد غیرمتخصص یا آرایشگاه ها، برای درمان لك صورت، یك یا چند نوع كرم ضد لك را بدون توجه به علت آن تجویز می كنند. بعضی از این داروها تحت عنوان داروهای گیاهی، ممكن است حاوی تركیباتی باشند كه در دراز مدت برای پوست وضعیتی بوجود می آورند كه حتی توسط متخصصین پوست هم غیر قابل درمان شوند.


روش های متعددی برای درمان لك صورت وجود دارد كه پزشك پس از بررسی های اولیه، از آنها استفاده می كند.

استفاده از داروهای موضعی مثل هیدروكسین، تره سنیونین، اسیدهای آلفا هیدروكسی، اسید كوجیك، اسید آزلاتیك و كراتركسی ها مثل اسید ساسبك، اسید لاكتیك؛ و نیز روش های درمانی مانند پلیگیك های شیمیایی مثل TCA ، فنول، محلول جستر و پا ارم بریزن، كوتر كرایو؛ و به كارگیری لیزرهای اربیوم یاك، لیزر CO2 و لیزر روبی مواردی هستند كه پزشك با توجه به وضعیت بیمار، نوع لك و علت آن، برای درمان از آنها استفاده می كند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: