تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی - استفاده از کفش‌های تنگ منجر به ایجاد میخچه می‌شود
استفاده از کفش‌های تنگ منجر به ایجاد میخچه می‌شود | عمومي ,

یك متخصص پوست:
استفاده از کفش‌های تنگ منجر به ایجاد میخچه می‌شود

ایسنا
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

یك متخصص پوست با بیان این كه میخچه در اثر ضربه‌های کفش به پوست ایجاد می‌شود، افزود: کفش‌های تنگ یکی از عوامل ایجاد این مشکل است.

دکتر « حبیب انصارین » متخصص پوست در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: میخچه به عنوان زائده دفاعی بدن در مقابل ضربه‌های متعدد از طریق کفش به انگشتان ایجاد می‌شود و معمولا در قسمت‌های استخوانی و یا گاهی در بخش‌های کناری پا و بعضا در بین 2 انگشت مشاهده می‌شود.

این متخصص پوست در ادامه گفت: میخچه معمولا دردناک است و راه رفتن را با مشکل مواجه می‌کند. برای جلوگیری از ایجاد میخچه بهترین راه استفاده از کفش‌های پنجه پهن یا استفاده از یک کفش با یک شماره بزرگ و نهایتا استفاده از کفشی است که بتوان پا را در آن به راحتی تکان داد و یا به عبارتی نرم توصیه می‌شود. زیرا شایع‌ترین میزان میخچه در افرادی است که از کفش‌های نوک باریک استفاده می‌کنند.


دکترانصارین درباره درمان میخچه اظهار داشت: استفاده از داروهای میخچه، چسب، کرم و محلول‌های مختلف در رفع میخچه موثر بوده و در بعضی موارد با استفاده از لیزر و یا دستگاه کوتر با سوزاندن یا برداشتن میخچه می‌توان آن را درمان و در موارد بسیار حاد نیز با عمل جراحی و برداشتن قسمت شاخی شده‌ی پوست آن را از بین برد.

انتهای پیام
=============================================

=============================================

یك متخصص کودکان:
نوع وسایل بازی در تکامل کودکان موثر است


خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

وسایل و اسباب بازی‌های زیادی برای کمک به تکامل کودکان وجود دارند، اما در انتخاب این اسباب بازی‌ها باید کاربرد، ایمنی و مرحله تکاملی کودک را نیز مد نظر قرار داد.

دکتر « رامین مظفری » متخصص کودکان و رییس مرکز رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران در گفت وگو با خبرنگار« بهداشت و درمان » ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، درباره وسایل بازی و ارتباط آن با تکامل کودکان گفت: والدین باید محیط امنی را برای کودکان ایجاد کنند تا آن‌ها بتوانند به راحتی و بدون مشکل، مهارت‌های فیزیکی لازم را کسب کنند. کودکان نیاز به فضایی دارند كه بتوانند آزادانه در آن حرکت کنند و امکان این را بیابند كه در زمینه حرکات ظریف نیز کسب مهارت کنند.

وی افزود: می‌توان فعالیت‌های زیادی را برای کسب مهارت با توجه به مرحله تکاملی کودک طراحی کرد اما این بازی‌ها نباید خیلی سخت و پیچیده و یا آسان باشد چرا که در هر دو حال کودک علاقه خود را به آنها از دست می‌دهد. کودکان نخست تلاش می کنند یک مهارت را کسب کنند، سپس به تمرین آن می پردازند و پس از تکمیل مهارت مورد نظر از به کار بردن آن در انجام فعالیت‌های مختلف لذت می‌برند.

دکتر مظفری با اشاره به اهمیت نوع وسایل بازی در تحریک پذیری کودکان برای تکامل آنان گفت: هر چند خریدن اسباب‌بازی می تواند مفید باشد، اما اشیای زیادی در گوشه و کنار منزل وجود دارند که والدین می‌توانند از آنها برای تحریک تکامل کودک استفاده کنند.

وی به جعبه‌های چوبی برای بالارفتن و داخل شدن به آنها، قفسه‌های اتاق یا آشپزخانه برای کشف اشیاء مختلف، قاشق‌های چوبی، پارچه‌های رنگی و عروسک‌هایی که پدر و مادر می‌توانند آنها را با وسایل ساده درست کنند، اشاره کرد و افزود: همچنین بیرون از منزل در حیاط یا پارک، فضای زیادی برای حرکت کردن وجود دارد. کودک می‌تواند به کشف گیاهان، حشرات و حیوانات بپردازد و با مراقبت والدین آنها را لمس و تجربه کند.


رییس مرکز رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران به ایسنا گفت: بازی کردن در فضای آزاد باید توام با رعایت اصول ایمنی باشد. همچنین در این فضا باید سطوح مختلف، محل‌های محافظت شده برای هوای بارانی یا آفتابی و فضای مناسب برای حرکت کودک یا اسباب‌بازی‌های چرخ دار وجود داشته باشد.

دکتر مظفری، درختان، گیاهان، حیوانات و محیط آزاد را جهت کسب تجربه و آموزش کودک مناسب دانست.

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های ابتکاری کودکان گفت: شرکت در فعالیت‌های ابتکاری، قوای خلاقه کودک را تحریک می‌کند. برای این کار می‌توان از وسایل بسیار ساده مثل جمع‌آوری گیاهان، برگ‌ها، سنگ‌ها و اشیای مختلف طبیعی و ساخت اشکال گوناگون استفاده کرد. همچنین می‌توان عکسی آشنا برای کودک را به قطعات و اشکال گوناگون برید و کودک را تشویق کرد تا با کنار هم قرار دادن آنها عکس را دوباره بازسازی کند.

وی در پایان رعایت تمام نکات یاد شده را سبب رشد محدوده‌های مختلف تکاملی مانند حرکات ظریف و درشت، شناخت زبان، احساس و عاطفه و محدوده اجتماعی ذکر کرد.

انتهای پیام

=============================================

=============================================

توصیه یک متخصص تغذیه:
افراد مسن که قدرت جویدن ندارند باید از تفاله فیبرهای غذایی استفاده کنند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

به توصیه یک متخصص تغذیه، افراد مسنی که به علت کهولت یا نداشتن دندان قادر به استفاده از فیبرهای غذایی از جمله انواع میوه‌ها و سبزیجات نیستند، باید حتما از تفاله این مواد غذایی استفاده كنند.

دکتر ترانه استکی متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار « بهداشت و درمان » ایسنا واحد علوم پزشکی ایران با تاکید بر اهمیت مصرف فیبرهای غذایی برای افراد مختلف به خصوص مسن‌ترها، گفت: این افراد به دلیل آن که غالبا به یبوست دچار هستند، حتما باید از این گروه غذایی استفاده كنند و مشکلاتی از جمله عدم امکان جویدن یا نداشتن دندان نباید مانع مصرف آنان شود.

وی با اشاره به نان‌های سبوس‌دار و نان گندم، انواع سبزیجات همچنین حبوبات به عنوان فیبرهای غذایی، تصریح کرد: بهتر است تا این مواد غذایی رنده و یا ساتوری شده و یا این که بسیار خرد شده و با ریختن تفاله آن در آب به مصرف این افراد برسد.

دکتر استکی در پایان اضافه کرد: همچنین بهتر است تمام افراد از جمله افراد مسن حتی‌الامکان میوه‌ها را با پوست مصرف کنند.

انتهای پیام

=============================================

=============================================

یك فوق تخصص بیماری‌های عفونی:
حدود سه درصد مردم ناقل سالم ویروس هپاتیت B هستند
تزریق واكسن هپاتیت مانع بروز سرطان كبد می‌شود

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

یك فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: تزریق واكسن هپاتیت می‌تواند باعث پیشگیری از سرطان كبد شود.

دكتر مسعود مردانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا، با بیان این كه هپاتیت ویروسی یك بیماری التهابی كبد است، افزود: یرقان، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ و درد شكم از علایم آن به شمار می‌روند كه ناقل آن می‌تواند ویروس، باكتری و عوامل بیماری زا باشد.

وی با بیان این كه شایع‌ترین عامل هپاتیت، عفونت‌های ویروسی هستند، اظهار كرد: هپاتیت‌ها بر اساس طول دوره بیماری به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شوند كه در هپاتیت حاد، بیماران عمدتا با بی‌اشتهایی مفرط، زردی، تهوع، استفراغ و درد شكم مراجعه می‌كنند. اما در موارد مزمن ممكن است علایم بیماری، طولانی شده و با خستگی، ضعف و بی حالی بیمار همراه باشد.

دكتر مردانی تصریح كرد: راه انتقال هپاتیت A از راه مدفوعی دهانی است. به طوری كه عامل ویروس زا در فرد بیمار از راه مدفوع دفع شده و در صورتی كه بیمار رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را نكند، باعث انتقال بیماری به افراد حساس دیگر می شود.

وی با بیان این كه در كشورهای جهان سوم یكی از راه‌های شایع انتقال هپاتیت A به دنبال مصرف مایعات و مواد غذایی در رستوران‌ها و فروشندگان دوره گرد صورت می‌گیرد، اذعان داشت: همچنین راه انتقال هپاتیت B بیشتر به دنبال تزریق خون یا تزریقات آلوده از طریق سرنگ مشترك در معتادان تزریقی مواد مخدر است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با بیان این كه در ایران حدود دو میلیون نفر ناقل سالم ویروس هپاتیت B‌هستند، یادآور شد: هپاتیت یك بیماری بسیار خوش خیم است. به طوری كه قسمت عمده‌ای از بیماران بدون مصرف دارو مداوا می شوند. همچنین در مور هپاتیت A ممكن است یك در هزار به فرم برق آسا منجر به مرگ شود، درهپاتیت B سه تا پنج درصد و درهپاتیت C، سی درصد بیماری می تواند به شكل مزمن بروز كرده و باعث مرگ شود.

وی با بیان این كه هپاتیت به هیچ عنوان نمی‌تواند باعث ایدز شود،‌ تصریح كرد: فرد معتاد به دنبال استفاده از سرنگ مشترك به همان نسبت كه امكان ابتلا به انواع هپاتیت را دارد، ممكن است دچار بیماری ایدز نیز شود.

مردانی رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را در جلوگیری از هپاتیت A بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: می‌توان با شست و شوی مكرر دستها، نظارت بر رستوران‌ها و فروشنده‌های مواد غذایی در معابر از ابتلا به این نوع هپاتیت جلوگیری كرد. همچنین چنانچه دانش‌آموزی دچار هپاتیت A می‌باشد،‌ والدین باید تا بهبودی كامل فرزند خود از رفتن او به مدرسه ممانعت به عمل آورند.

وی خاطرنشان كرد: تزریق واكسن هپاتیت B باعث عدم ابتلا به بیماری هپاتیت شده به طوری كه فرد تا پایان زندگی دچار بیماری نمی‌شود. همچنین از اردیبهشت سال 72 تاكنون به كلیه افراد متولد شده، به صورت رایگان این واكسن تزریق می شود. چنانچه هر فردی واكسن هپاتیت را تزریق كند، از ابتلا به هپاتیت B مزمن و عواقب آن از جمله سرطان كبد مصون می‌ماند.

انتهای پیام

=============================================

=============================================


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: