درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید! | عمومي ,

درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!


استاد ایرانی دانشگاه هاروارد در تحقیقاتش برای نخستین بار موفق به كشف تفاوت ساختاری در ناحیه حسی كورتكس مغز بیماران مبتلا به میگرن با افراد عادی شد كه این یافته می‌تواند افقی تازه در شناخت این بیماری مرموز باشد.

دكتر نوشین حاجیخانی، استادیار ایرانی رادیولوژی دانشكده پزشكی «هاروارد» درباره تحقیقات خود كه بازتاب وسیعی در محافل علمی و رسانه‌یی جهان داشته است به ایسنا گفت: در این مطالعه ما بر روی كورتكس حسی مغز بیماران مطالعه انجام دادیم. در این بررسی كه در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد، اسكن‌های مغزی از 24 نفر با سابقه طولانی ابتلا به میگرن - كه به طور معمول چهار نوبت در ماه در طول 20 سال دچار میگرن شده ‌بودند - و 12 نفر كه میگرن نداشتند تهیه شد. نتایج مطالعات نشان داد كه در بیماران میگرنی بخشی از كورتكس مغز كه مسوول پردازش اطلاعات حسی از سر و صورت است در مقایسه با مغز افراد سالم، 21 درصد ضخیم‌تر است.

وی در پاسخ به این سؤال كه آیا این كشف می‌تواند به درمان یا پیشگیری از میگرن كمكی كند، گفت: این كشف هنوز كاربرد مشخصی در درمان بیماری میگرن ندارد ولی روشن است كه هرچه بیشتر در باره پاتوفیزیولوژی میگرن بدانیم بهتر خواهیم توانست برای این بیماری داروهای موثر ومفید تهیه كنیم. این یافته در عین حال نشان می‌دهد كه افراد مبتلا به میگرن به محض پی بردن به بیماری‌شان باید سریعتر برای درمان اقدام كنند چرا كه ممكن است بیماری به مرور زمان به مغز آسیب وارد كرده و خطرناك باشد.

دكتر حاجیخانی در این خصوص كه آیا حساسیت بیشتر بیماران میگرنی به نور و صدا در مقایسه با افراد سالم به دلیل همین ضخیم‌تر بودن كورتكس حسی مغز آنها می‌تواند باشد، تصریح كرد: چنین رابطه مستقیمی در تحقیقات مشاهده نشده اما كاملا بدیهی است كه عواملی چون نور، صدا و دود برای این بیماران تحریك كننده است و سردردهای آنها را تشدید می‌كند.

وی با اذعان به این كه هنوز معلوم نیست كه این تفاوت‌های مغزی د اثر ابتلا به میگرن است یا این تفاوت‌ها عامل بروز میگرن می‌شوند گفت: یك احتمال این است كه تحریك طولانی مدت و مكرر نواحی حسی در كورتكس باعث ضخیم شدن این بخش شود و احتمال دیگر این است كه افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض سردردهای میگرنی دچار این تغییرات در كورتكس مغزشان شده باشند.

حاجیخانی در پاسخ به این سؤال كه با توجه به این یافته، آیا میگرن عارضه‌ای مادرزادی است یا این تفاوت در كورتكس مغز در اثر عوامل محیطی بروز می كند، خاطر نشان كرد: ژنها عامل بروز این بیماری هستند و بیماران میگرنی در واقع ژن این بیماری را با خود دارند اما عوامل بیرونی و محیط زیستی همانطور كه گفته شد می‌توانند تشدید كننده میگرن باشند.

به گزارش ایسنا، دكتر نوشین حاجیخانی از پدری ایرانی و مادری سوییسی در لوزان سوئیس به دنیا آمده و تحصیلات خود را تا مقطع دكتری پزشكی در آن كشور پشت سرگذاشته و پس از آن به مدت یك سال برای كار و تحصیل به سوئد عزیمت كرده است.

وی در سال 1996 راهی آمریكا شده و در تمام این سالها در بوستون مشغول به فعالیت است.

دكتر حاجیخانی كه استادیار رادیولوژی دانشكده پزشكی هاروارد است، همچنین در دسامبر سال گذشته آزمایشگاهی را در شهر لوزان افتتاح كرده و فعالیت‌هایش را در آنجا نیز ادامه می‌دهد.

salamatnews.com


***************************************************

شنا كردن كمر درد را درمان می‌كند

***************************************************


دانشمندان آلمانی بر این باورند كه روش‌های نوین آب درمانی، باعث تقویت عضلات و كاهش دردهای شدید كمر می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات بر روی90 بیمار نشان داد؛ حركتهای ورزشی در آب از روشهای بسیار موثر است.

دانشمندان جراحی را تنها در مواردی لازم می دانند كه اختلالات حركتی در فرد ایجاد شود.

همچین آنها دلیل اصلی عارضه كمر درد را كم تحركی، نشستن بیش از حد، اضافه وزن، استرس و فشار آوردن به فقرات می‌دانند.


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 15 آذر 1386 و ساعت 02:12 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic