تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,
پولتان را با خرید شربت های ضدسرفه دور نریزید [ January 15, 2006 ]

آفتاب:پزشكان می‌گویند؛ شربت‌های ضد سرفه كه بدون نسخه پزشك عرضه می‌شوند تاثیری ندارند و خرید این داروها فقط دور ریختن پول است. دكتر ریچارد ایروین ،رییس كمیته رهنمودهای سرفه دانشكده پزشكان قفسه سینه آمریكا، می‌گوید؛ این شربت‌ها عموما حاوی داروهایی هستند كه به خاطر دوز كم بی‌تاثیرند یا تركیبات دارویی دارند كه اثربخشی آنها در درمان سرفه هیچگاه به اثبات نرسیده است.

قفسه‌های داروخانه‌ها معمولا مملو از شربت‌های ضد سرفه است كه نوید تسكین سریع سرفه را می‌دانند بدون آنكه ایجاد خواب آلودگی كنند.
ایروین می‌گوید ؛مطالعات نشان می‌دهد این داروها مفید نیستند و توجیهی برای مصرف آنها وجود ندارد.
رهنمودهای جدید مصرف داروهای ضدسرفه را كه بدون نسخه پزشك قابل ابتیاع است رد می‌كند. این داروها نه تنها سرفه ناشی از سرماخوردگی را تسكین نمی‌بخشند بلكه می‌توانند باعث تاخیر در درمان شده و در نهایت به بروز سیاه سرفه منجر شوند.
براساس این رهنمودها به بزرگسالان توصیه شده است واكسن جدید سیاه سرفه مخصوص بزرگسالان كه سال گذشته تایید شد دریافت كنند.
در برچسب بسیاری از شربت‌های سرفه تبلیغ شده است كه ایجاد خواب آلودگی نمی‌كنند. اما ایروین می‌گوید این امر به خاطر عدم استفاده از داروهای آنتی هیستامین است كه به تسكین سرفه ناشی از سرماخوردگی كمك می‌كنند.
برخی از شربت‌های ضدسرفه حاوی دو دارو كدئین و دكسترومتورفان هستند كه به تسكین سرفه ناشی از سرماخوردگی كمك می‌كنند. اما این داروها به علت كم بودن دوز آنها اثربخش نیستند.
سرفه می‌تواند در اثر چندین علت مختلف مانند آسم، آلرژی، سوزش شدید سردل، یا برونشیت بروز كند. پزشكان به بیمارانی كه سرفه‌های آنها بیشتر از سه هفته طول بكشد یا با تنگی نفس همراه باشد كه می‌تواند نشانه ذات الریه یا بیماریهای حادتری باشد توصیه می‌كنند حتما به پزشك مراجعه كنند.
سرفه ناشی از سرماخوردگی معمولا كمتر از سه هفته طول می‌كشد. نوشیدن مقادیر زیادی مایعات و سوپ مرغ به تسكین سرفه كمك می‌كند.

روغن ماهی، داروی بیماری های قلبی [ January 15, 2006 ]

هموطن :مطالعات جدید نشان می دهد، مصرف چربی های غیر اشباع شده می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قبلی را به گونه ای چشمگیر کاهش دهد.دانشمندان آمریکایی بر این باورند، چربی های غیراشباع نظیر روغن ماهی و روغن زیتون برایافراد مبتلا به بیماری های قلبی مفید است.
با توجه به اینکه بیماری های قلبی به دنبال بالا بودن نوعی كلسترول موسوم به LDL بروز می کنند، این قبیل روغن ها می توانند میزان این کلسترول را در بدن افراد تعدیل کنند.

این بررسی ها نشان می دهند، فیبرهای محلول غذایی و تركیبات آنتی اكسیدان در میوه، سبزیجات تازه و حبوبات به ویژه انواع جو، وجود دارد.
این مواد در واقع مواد غیرمغذی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها هستند که در جذب چربی مواد غذایی در بدن ایجاد اختلال می‌كنند و در نتیجه از اكسیداسیون و رسوب كلسترول LDL جلوگیری می‌كنند.
گفته می شود چربی موجود در ماهی و روغن ماهی، به این علت كه منبع غنی از امگا 3 هستند برای بدن مفید است.

 

بخندید و بخندید! [ January 14, 2006 ]

هموطن- هرگز فراموش نكنید كه "خنده بر هر درد بی درمان دواست". در نقطه سر خط امروز می خواهیم كمی بیشتر از این داروی گرانبها برایتان بگوییم:خنده استرس را كاهش می دهد.
*فشار خون را متعادل می كند. در نتیجه برای افرادی كه به فشار خون مبتلا هستند كمك بسیار خوبی است.*باعث شاد شدن روحیه می شود.

*در ارتقای عملكرد دستگاه ایمنی بدن نقش دارد.
*در ارتقای فعالیت مغز نقش مؤثری ایفا می كند.
*محافظ خوبی برای قلب به شمار می آید.
*روابط افراد را با یكدیگر بیشتر و مطلوب تر می كند.
*كمك خوبی برای آرامش جسم و جان آدمی است.
*باعث می شود كه افراد احساس خوب و نگرش مثبتی داشته باشند.
*می تواند در پیشگیری از سكته مناسب باشد.
*به افرادی كه از درد آرتروز رنج می برتد كمك می كند.
*دشمن افسردگی است.
*از عصبانیت و اضطراب می كاهد.
*در كاهش اثرات منفی استرس و اضطراب مؤثر است.
*ضربان قلب را تنظیم می كند.
*به بدن انرژی مضاعف می دهد.
*توان یادگیری افراد را ارتقا می دهد.
*تنش های عصبی به هنگام بروز مشكلات را آرام می كند. در این مواقع به فرد توصیه می شود كه با خندیدن بر خود مسلط شود.
*در سلامت روانی تاثیر مثبتی دارد.
*عامل خوبی برای برقراری ارتباطات اولیه است و می تواند حتی جای كلام را بگیرد و در طرف مقابل احساس خوشایندی ایجاد كند.
*خنده باعث می شود كه ذهن برای حل مشكلات راحت تر و بهتر عمل كند.
*به افراد توصیه می شود كه برای خندیدن خیلی سخت نگیرند و حتی با شنیدن یك لطیفه ساده هم سعی كنند تا از ته دل بخندند.
*تا جایی كه می توانید با دیدن فیلم های كمدی و یا خواندن لطیفه و داستان های طنز، بخندید.
*اگر لطیفه بامزه ای شنیدید آن را یادداشت كنید تا وقتی چشمتان به آن می افتد دوباره و دوباره بخندید.
*با خویشاوندان و دوستانی معاشرت كنید كه می توانند لبخند را به شما هدیه بدهند.

هموفیلی، عارضه ای درمان نشدنی [ January 14, 2006 ]

هموطن :شاید شما هم تا کنون نام بیماری هموفیلی را زیاد شنیده باشید، اما به هر حال کمتر کسی به درستی می داند که این بیماری چیست و چگونه در بدن هر فرد بروز می کند. هموفیلی‌ عبارت‌ است‌ نوعی كمبود ارثی‌ یكی‌ از فاكتورهای‌ انعقادی‌ خون‌ (فاكتور 8) كه‌ منجر به‌ وقوع‌ خونریزی‌ های‌ خطرناك‌ می‌ شود. این‌ كمبود در یك‌ نفر از هر 10‌ هزار مرد بروز می کندد و در همان‌ اوایل‌ كودكی‌ خود را نشان‌ می‌ دهد.

علایم‌ هموفیلی
اگر چه هموفیلی همانند بسیاری از بیماری ها علایم به خصوصی ندارد و برخی علایم آن با نشانه های شیوع بیماری های دیگر یکسان است، دانشمندان مهم ترین نشانه های بروز هموفیلی را این چنین اعلام کرده اند:
*دردناك‌ و متورم‌ شدن‌ مفاصل‌ یا تورم‌ در پا یا دست‌ و خصوصا زانو یا آرنج‌
*خونمردگی ‌های‌ مكرر
*خونریزی‌ زیاد از بریدگی‌ های‌ مختصر
*خونریزی‌ خود به‌ خودی‌ از بینی‌
*وجود خون‌ در ادرار
علل هموفیلی
بررسی های وسیعی که در این زمینه صورت گرفته تا کنون عوامل متعددی را برای بروز هموفیلی نمایان کرده است. اما در عین حال، مهم ترین عاملی که می تواند این بیماری را بروز دهد نقص ژنتیکی محسوب می شود. نقص‌ ژنتیكی‌ علت‌ كمبود فاكتور 8 در بدن است‌. ژن‌ فاكتور 8 بر روی‌ كروموزم‌ X قرار دارد و در صورتی‌ كه‌ مردی‌ دچار هموفیلی‌ باشد، این‌ ژن‌ در تنها كروموزوم‌ X وی‌ معیوب‌ بوده‌ و به‌ تمام‌ دخترانش‌ ارث‌ می‌رسد، اما چون‌ پسرانش‌ كروموزم‌ Y را از وی‌ به‌ ارث‌ می‌ برند، هیچ‌ كدام‌ از پسرانش‌ از وی‌ دچار هموفیلی‌ نمی‌ شوند. این‌ در حالی‌ است‌ كه‌ دختران‌ وی‌ همگی‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند. بعضی‌ از پسران‌ زنانی‌ كه‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند ممكن‌ است‌ دچار هموفیلی‌ شوند و بعضی‌ از دختران‌ زنانی‌ كه‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند ممكن‌ است‌ حامل‌ ژن‌ هموفیلی‌ شوند.
سابقه‌ خانوادگی‌ هموفیلی‌ می تواند خطر ابتلا به این بیماری را در افراد بالا برد. در حال‌ حاضر نمی‌ توان‌ از بیماری‌ هموفیلی پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. اگر در خانواده‌ شما سابقه‌ هموفیلی‌ وجود دارد قبل‌ از بچه‌دار شدن‌ برای‌ مشاوره‌ ژنتیكی‌ مراجعه‌ كنید.
خطر مبتلا شدن‌ به‌ ایدز یا هپاتیت‌ در اثر تزریق‌ خون‌ یا محصولات‌ خونی‌ اهدایی‌، با عرضه‌ فاكتور 8 ساخته‌ شده‌ توسط‌ مهندسی‌ ژنتیك‌ كمتر خواهد شد.
عواقب‌ هموفیلی
این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیرقابل‌ معالجه‌ است‌ که البته مرگبار نیست‌. اگر بتوان‌ خونریزی‌ را كنترل‌ كرد، می ‌توان‌ انتظار عمری‌ نزدیك‌ به‌ عمر طبیعی‌ را داشت‌.
تحقیقات‌ علمی‌ در زمینه‌ علل‌ و درمان‌ هموفیلی‌ ادامه‌ دارند، بنابراین‌ امید می‌ رود كه‌ روز به‌ روز درمان ‌های‌ موثرتری‌ عرضه‌ شوند و نهایتا بتوان‌ این‌ بیماری‌ را معالجه‌ نمود.
عوارض‌ هموفیلی
*خونریزی‌ خطرناك‌ كه‌ نیازمند درمان‌ اورژانس‌ باشد
*معلولیت‌ دائمی‌ مفصل‌ در اثر خونریزی‌ مداوم‌ در مفصل‌
*سردرد، فلج‌ یا اغما در اثر خونریزی‌ به‌ درون‌ مغز
درمان‌ هموفیلی
هموفیلی‌ با آزمایشات‌ انعقادی‌ تشخیص‌ داده‌ می ‌شود كه‌ نشان‌ دهنده‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری پایین‌ فاكتور 8 خواهند بود. خونریزی‌ را معمولا می‌توان‌ با تزریق‌ فاكتور 8 در منزل‌ كنترل‌ كرد. اگر خونریزی‌ شدید یا غیرمعمول‌ باشد، امكان‌ دارد بستری‌ كردن‌ برای‌ كنترل‌ خونریزی‌ ضروری‌ باشد. همیشه‌ یك‌ دست‌ بند یا گردن‌ آویز كه‌ نشان ‌دهنده‌ بیماری‌ شما باشد به‌ همراه‌ داشته‌ باشید، تا در موارد اورژانس‌ بهتر و سریع ‌تر بتوان‌ به‌ شما كمك‌ كرد. بهتر است‌ قبل‌ از ازدواج‌ یا بچه ‌دار شدن‌ برای‌ مشاوره‌ ژنتیكی‌ مراجعه‌ نمایید.
خونریزی‌ را می‌ توان‌ با تزریق‌ فاكتور 8 تغلیظ‌ شده‌ كنترل‌ کرد. فاكتور 8 باید در زودترین‌ زمان‌ ممكن‌ پس‌ از آغاز خونریزی‌ داده‌ شود. ضمنا می ‌توان‌ دوزهایی‌ از فاكتور 8 را به‌ عنوان‌ پیشگیری‌ مصرف‌ كرد و بیماران‌ خود می‌ توانند تزریق‌ را فرا گیرند. امكان‌ دارد داروهایی‌ برای‌ كاهش‌ درد مفصل‌ تجویز شوند.
سعی‌ كنید هر اندازه‌ كه‌ می ‌توانید زندگی‌ عادی‌ داشته‌ باشید. حفظ‌ آمادگی‌ جسمانی‌ در این زمینه بسیار مهم‌ است‌. از انجام‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هایی‌ كه‌ باعث‌ وارد آمدن‌ آسیب‌ می ‌شوند خودداری‌ كنید، برای مثال، ورزش‌ های‌ پر برخورد. شنا، دوچرخه‌ سواری‌ یا راه‌ رفتن‌ بهترین‌ ورزش‌ ها برای‌ شما هستند. غیر از موارد ذكر شده‌، محدودیتی‌ برای‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.
درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه کرد؟
*اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ هموفیلی‌ را دارید
*اگر یكی‌ از موارد زیر پس‌ از تشخیص‌ رخ‌ دهد:
- آسیب‌ همراه‌ با تورم‌. این‌ ممكن‌ است‌ نشاندهنده‌ خونریزی‌ در زیر پوست‌ باشد.
ـ خونریزی‌ كه‌ به‌ سرعت‌ نتوان‌ آن‌ را كنترل‌ نمود.
ـ دردناك‌ و متورم‌ شدن‌ مفاصل‌


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 26 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: