| عمومي ,

ازدواج ناموفق انسان را بیمار می‌كند

ازدواج همواره پیام آور شادی و سلا‌مت نیست .

به اعتقاد روان شناسان با اینكه ازدواج كردن در مجموع از مجرد بودن بهتر است و سبب بهبود سلا‌مت انسانها می شود با این حال نمی توان گفت هر ازدواجی این تاثیر را می گذارد.

محققان معتقدند ازدواج پر استرس سبب به خطر افتادن سلا‌مت می شود.

همچنین ازدواجهای ناموفق خطری برای سلامت انسان است و درموارد زیادی به طلا‌ق منجر می‌شود .

رابطه تبخال با سرطان

مطالعات نشان داد: تبخال‌هایی كه منشا آنها مشخص نیست، می‌تواند نشان‌دهنده سرطانی باشد كه تاكنون مخفی باقی مانده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه تومورشناسی لانست، تبخالی كه به بیش از سه هفته طول بكشد، دمایی بیش از 38 درجه داشته باشد و منشا و علت پدید آمدن آن مشخص نباشد، می‏تواند علامت نوعی سرطان مخفی باشد.
بر اساس این گزارش، به سختی می‌توان عوامل اصلی به وجود آمدن چنین تبخال‌هایی را مشخص كرد، ولی تحقیقات نشان می‌دهد عواملی همچون عفونت‌ها، سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌توانند؛ مهم‌ترین منشاهای اینگونه تبخال‌ها باشند.
افرادی كه به تبخال‌های بی منشا مبتلا می‌شوند در معرض خطر بیشتری در ابتلا به سرطان قرار دارند.
مطالعه بر روی بیش از 43 هزار نفر كه به تبخال‌های بدون منشا دچار شده‌اند نشان می‌دهد میزان ابتلای این افراد به سرطان بیش از دیگر افراد جامعه است.

برداشت از : شریف نیوز

بینا شدن ۴ نابینا با پیوند سلول‌های بنیادین در ایران

چهار بیمار كه بینایی یك چشم خود را از دست داده بودند، از طریق درمان بوسیله پیوند سلول‌های بنیادین، بینایی خود را به دست آوردند.

به نوشته «كیهان»، دكتر بهاروند عضو تیم سلول‌های بنیادین پژوهشكده «رویان» در پنجمین نشست علمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشكی كه با عنوان «سلول های بنیادین، انقلاب دوم بیوتكنولوژی» برگزار شد، تصریح كرد: اخیراً با استفاده از سلول‌های بنیادین و با كمك مركز تحقیقات چشم بیمارستان «لبافی‌نژاد»، چهار بیمار را كه بینایی یك چشم خود را از دست داده بودند، از طریق استخراج سلول‌های بنیادی چشم سالم و پیوند آن به چشم معیوب، درمان كردیم؛ به گونه‌ای كه هم اكنون بیماران بینایی چشمان خود را به طور كامل به دست آورده‌اند.

گفتنی است، در پایان این مراسم ضمن پاسداشت مجاهدت‌های علمی مرحوم دكتر سعید كاظمی آشتیانی، رئیس فقید پژوهشكده رویان، یاد و نام وی گرامی داشته شد.

خبر خوش به زوج‌های نابارور

دبیر علمی دوازدهمین کنگره باروری و ناباروری ایران اعلام کرد: سالانه حدود 100 هزار زوج جوان به تعداد زوج‌های نابارور کشور اضافه می‌شود که 90 درصد این افراد صاحب فرزند می‌شوند.

به گزارش مهر، دکتر محمدرضا نوروزی امروز در جمع خبرنگاران افزود: این کار با روش‌های درمانی دارویی، جراحی و در نهایت درمان‌های کمکی مانند IVF ،IUI و میکرواینجکشن انجام می‌شود.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به عوارض و پیامدهای مخرب محدود کردن مراکز اهدای جنین به چند مرکز خاص گفت: در حال حاضر حدود 40 مرکز درمان پیشرفته ناباروری در کشور فعالیت می‌کنند حال آن که برخی دست اندرکاران مربوطه در وزارت بهداشت با صدور بخشنامه‌هایی در صدد ایجاد محدودیت جدی در فعالیت مراکز اهدای جنین هستند؛ این در حالیست که این محدودیت‌ها به بروز اختلالات جدی ژنتیکی و تنوع قومی در مناطق مختلف کشور منجر خواهد شد.

نوروزی تصریح کرد: عدم ثبت اطلاعات دقیق اهداکنندگان و گیرندگان جنین با توجه به حفظ اسرار زندگی مردم از طریق بانک ثبت اطلاعات و نگهداری جنین از مهمترین کاستی‌های پیش‌روی دست‌اندرکاران این علم است.

وی تاکید کرد: قرار است طی طرحی از طرف انجمن باروری و ناباروری به سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، طرح طبقه‌‌بندی کیفی و همچنین قیمت تمام شده خدمات مشخص شود.

نوروزی اظهار داشت: تبلیغات گمراه کننده در درمان ناباروری جرم تلقی می‌ شود و جلوگیری از چنین تبلیغاتی و استاندارد کردن مراکز باروری و ناباروری در کشور مهمترین هدف انجمن باروری و ناباروری ، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور است.
نوشابه بخورید، پوكی استخوان بگیرید!

یک متخصص تغذیه گفت: خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان در بین زنانی که بر اساس عادات نامناسب تغذیه، روزانه یک لیوان نوشابه مصرف می‏کنند 3 برابر دیگر افراد است.
دکتر علی کشاورز در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: عادات غذایی مناسب و یا نامناسب ابتدا توسط خانواده ایجاد می‏شود و تحمیل آن از سوی جامعه در مرحله بعد قرار دارد. بنابراین اگر از همان ابتدا با ایجاد ذائقه غذایی مناسب، مواد مغذی جایگزین مواد غذایی کم ارزش شود، این شیوه صحیح غذایی به طور طبیعی برای فرزندان نیز تبدیل به عادت می‏شود.

وی اظهار داشت: اگر 80 درصد زنان کشور در سنین بعد از 35 سالگی به مشکلات استخوانی دچار می‏شوند ناشی از عدم مصرف لبنیات بوده، چون این مواد مغذی که از جمله مهمترین گروه غذایی است مورد توجه قرار نمی‏گیرد.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: مصرف سرانه لبنیات در کشور 80 تا 85 لیتر است، در صورتی که در برخی از کشورهای دیگر نظیر هلند این مقدار 480 لیتر یعنی 6 برابر مصرف سرانه ایران است.

وی گفت: استاندار میزان مصرف گروه لبنیات در کشور به گونه ای است که هر فرد حداقل باید طی روز 3 واحد لبنیات یعنی معادل یک لیوان شیر، دو فنجان ماست و یک قالب کوچک پنیر مصرف کند اما اغلب افراد این گروه غذایی را به علت حذف وعده صبحانه مصرف نمی‏کنند.

کشاورز با بیان اینکه مشکلات استخوانی در کشور هم اکنون به معضل تبدیل شده است، گفت: در تنظیم برنامه غذایی باید از 4 گروه اصلی غذایی که به ترتیب بیشترین و کمترین مصرف شامل گروه غلات نظیر نان، برنج و ماکارانی، گروه لبنیات نظیر شیر، ماست، پنیر و کشک، گروه گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ و حبوبات، گروه سبزی‌ها ‌و میوه‌ها ‌استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه در قاعده هرم غذایی که بیشترین حجم را به خود اختصاص داده غلات و حبوبات و در راس آن که کمترین حجم را شامل می‏شود، چربی‌ها ‌و شکر قرار دارند بنابراین باید مصرف روغن و شکر در زندگی روزانه محدود شود، تصریح کرد: در الگوی جدید غذایی، میوه‌ها ‌و سبزی‌ها ‌در قاعده هرم به عنوان بیشترین حجم مصرف قرار داده شده است.

یك شیوه جدید برای درمان چاقی

دانشمندان مرکز پرتو درمانی «ولمن» در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد برای اولین بار از لیزر در درمان چاقی استفاده کردند. با استفاده از این کشف می‌توان بدون گرم شدن پوست نواحی چاق بدن را لاغر کرد.

به گزارش مهر، در این تحقیق دانشمندان توانستند طول موجی از لیزر را شناسایی کنند که بدون تبخیر آب بافتی تنها بر چربی‌های بدن تاثیر می‌گذارد.

لیزر با سه طول موج 915، 1210 و 1720 نانومتر می تواند بدون تاثیر بر آب سلولی و بافتی تنها چربی‌های بدن را گرم کند.

این پژوهشگران با آزمایش تاثیر لیزر با طول موج 1210 در خوک‌ها دریافتند با استفاده از این لیزر می‌توان بدون ایجاد شکاف در پوست، چربی‌های زیر پوستی را به عمق یک سانتیمتر برش داد.

اثرات اختصاصی این طول موج بر بافت‌های بدن می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند آکنه‌های مقاوم به درمان استفاده شود.

دانشمندان آمریکائی عقیده دارند: با استفاده از این لیزر می‌توان غدد سباسه پوست افراد مبتلا به آکنه که میزان معتنابهی چربی تولید می‌کند را بدون آسیب به پوست تخریب کرد. به این ترتیب نه تنها آکنه‌های شخص درمان می‌شود بلکه از مصرف داروهای پر عارضه‌ای مانند اکوتان هم پیشگیری می‌شود.

با استفاده از این نوع لیزر می‌توان بسیاری از بیماری‌ها مانند سلولیت و تجمع چربی درون رگ را طی بیماری آترواسکلروزیس درمان کرد.

این مطالعه به طور مشروح در 26 نشست سالانه انجمن لیزر در طب و جراحی در بوستون مطرح شد

رزیمهای غذایی خطرناك

در دنـیای اینترنـت پـرسـرعـت، ماشـیـن های خـودپــرداز، اتومبیل های تند رو و غذاهـای حـاضـری، وقـت گـذاشـتـن برای حفظ عادتهای سالم و مناسب غذایی دشـوار بنـظر میرسد.
غذاخوردن كه پیش ازاین یك اولویت مهم محسوب میشد،به موضوعی جنبی تبدیل گشته است كه توجه زیـادی به آن نشده و معمولا در لابه لای كارهای روزانه دیگر گنجانده می شود.
گذشته از این، برخی از عادتهای غذایی كه بتصور شـما موجب كاهش وزن می گردند، در واقع ممكن است منجر به افزایش وزن شوند. خوشبختـانه ترك عادتهای غذایی غلط آسـان بـوده و وقـت زیادی نمی گیرد و موجب خواهد شد تا از زندگی سالم تر و اندامی متناسب تر برخوردار شده و از غذا خوردن بیشتر لذت ببرید.
برخی از این عادت های نادرست بشرح زیر می باشند:
1- نخوردن صبحانه ;اشكال چیست؟ نخوردن صبحانه یك اشتباه بزرگ محسوب میشود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فكر و ذهـن میـگردد، بـلـكه مـوجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.همچنین خوردن صبحانه ممكن است به شـما در مـصـرف كمتر كالری در ادامه روز كمك نماید. یك تحقیق دانشگاهی نشان داده كه مصرف مقدار كالری مشخص در ابتدای روز اثر سیر كنندگی بیشتری نسبت بمصرف همان مقدار كالـری در ساعتهای دیرتر خواهد داشت كه این امر موجب كاهش مجموع كالری مصرفی در روز می گردد.راه حل: خوردن صبحانه مناسب احتمال بكارگیـری عـادتهای نادرسـت غـذایـی را در وعـده هـای دیگر كاهش میدهد. صبحانه را كامل صرف نـمایـیـد. از مـواد لـبنی كم چرب، تخم مرغ و نانهای سبوس دار استفاده كنید.2-غذا خورن پیش از خواب ;اشكال چیست؟اگر میخواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری كنـیـد. با اینكه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خـوردن غذا پیـش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب، یـك تا سـه سـاعت پیش از وقت خواب منجر به كاهش كیـفیت و مدت خواب و مـوجـب كـسـالـت، خـستـگـی و كـوفــتــگی در روز بــعد خواهــد شد. خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب كند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منتهی به صـدمات و سـوزشـهای قلـبی و نـیز سوء هاضمه خواهد شد. راه حل:سعی كنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خـوردن غذا نـموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی كردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید. 3- پرخوری; اشكال چیست؟شـاید اگـر پرخوریهای رایج مربوط به سبزیجات میشد، متخصصان تغذیه مشكلی با این نوع خوردن پیدا نمیكردند، اما متاسـفـانـه پرخـوری مـعـمـولا" در مـورد غـذاهـای چـرب و نشاسه دار نـمودار میشود. زیاده روی در ایـن نـوع مـواد غـذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت. راه حل: وعده های غذایی خود را بجای 3 وعده پرحجم، به 5 یا 6 وعـده كـم حـجـم تـر تـقـسـیم كنید. خوردن غذاهای سالم و كم حجم حاوی كربوهیدراتهای كمپلكس و پروتئین درطول روز نه تنها اشتهای شما را كنترل می كند، بلكه احتمال پرخوری را نیـز كـاهـش خواهـد داد.تعدد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری كالری میگردد چرا كه متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.
4- گرسنه ماندن ;اشكال چیست؟برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث میشود وزن بدن بدلیل ذخیره سازی چربـی افزایـش یابد. هنگامیكه برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما بدلیل مـحروم مـانـدن از مواد غذایی دچار آشفتگی میگردد و در انتها هنگامیكه دوباره شروع به خوردن میكنید، بدن شما گمان میكند كه باید كالری مصرفی را بچربی تبدیل نماید چون نمیداند چـقدر طول می كشد كه دوباره غذا بخورید. بنابراین چربیها با شما باقی میمانند.. امروز میخواهم كه شما را با یك رمان عشقی بسیار غمناك آشنا كنم . یك داستان واقعی كه با یك عشق خالص بین یك پسر و دختر جوان آغاز شد و با وجود تمام حسادتها به سرانجام رسید اما افسوس از دست تقدیر كه عاقبت غم انگیزی برای آنها رقم زد.عشقی كه از یك نگاه ساده اما عمیق در یك جشن تولد در یك اتاق كوچك آغاز شد و با چرخش در شهرها ی دور به دنیای ابدی ختم شد. اگر میخواهید تمام این داستان زیبا را بخوانید و سرنوشت 2قهرمان این داستان واقعی را بدانید میتوانید ازاینجا را كلیك كنید تا در قسمت فایل این گروه جذاب تمام قسمتهای این رمان عشقی زیبا ولی غمناك را بخوانید . داستانی كه هر خواننده ای را تحت تاثیر قرار داده است راه حل: اگر هدفتان از گرسنگی كشیدن كاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر نمایید. بجای گرسنگی یك برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بـیشـتـر بـه باشگاه بروید.از میوه جات، سبزی جات، حبوبات، گوشتهای كم چرب و ماهی استفاده كنید. سعی كنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یك برنامه منظم ورزش نـمایـیـد. بهترین روش كاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محـروم كـردن بـدن از مواد غذایی مورد نیاز آنهم به مدت طولانی.5- انجام كاری دیگر بهمراه غذا خوردن ; اشكال چیست؟ نه تنها پرداختن به كاری دیگر همزمان با غذا خـوردن مـوجب ریـخت و پـاش آن در اطراف شما می شود، منجر بـه پـرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز خـواهد شـد. اگـر هنـگام تماشای تـلوزیـون، صـحبـت بـا تـلفـن و یا بـازی ویـدئـویی مشــغول غـذا خـوردن شوید، این عوامل خارجی پرت كننده حواس باعث میشوند شـما توجه كمتری به گـرسنـگی و نشانه های سیرشدن كه بیان كننده كافی بودن مقدارغذا و احساس سیری میباشند، بنمایید. بعلاوه وقتی در حین انجام كاری شروع به غـذا خوردن میـكنید، دیگر توان توقف نخواهیـد داشت چرا كه عمل خوردن تبدیل بـه حركـی غـیر هوشیارانه و مكانیكی بدون توقـف می شود ; راه حل سعی كنید در هر لحظه فقط روی یك چیز تمركز نمایید. چرخ زدن در آشپزخـانـه هـنـگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست. اگر فقط می خواهـید دست یا دهانـهتـان مشغول باشد، سرگرمی غیر از مواد خوراكی پیـدا كـنـیـد. آدامـس بجوید، گیتار بنوازید و یا گردن همسرتان را ماساژ دهید.
6- سریع خوردن ; اشكال چیست؟زندگی بسرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید اسـت. دفـعـه بـعـد سـعـی كنـید غـذای خود را آهسته تر بخورید چون سریع غذا خوردن كمكی بـشما نكرده و برعكس باعث افزایش وزن می گردد. از زمان شروع غذا تقریبا 20 دقیقه طول میـكشد كه علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف 5 یا 6 دقیقه غذای خود را تمام كنید، مغز فرصتی پیدا نمی كند كه به بدنتان بگوید كه سیر شده اید و این باعث زیاده خوری و پر كردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد گردید. راه حل ; آهسته غذا بخورید،ریلكس باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به اینصورت مغز شما متوجه می شود كه در حال غذا خوردن هستید بنابراین می تواند به بدنتان بگوید كه سیر شده اید.
- 7-آب نخوردن به اندازه كافی ;اشكال چیست؟ پوشـیده نیـسـت كه آب مایعی حیات بخش برای هـمـه موجودات طبـیعت از جـمله انـسـان اسـت. نـكتـه جالب اینجا است كه ننـوشـیدن مقـدار كـافـی آب در طـول روز متابولیسم و سـوخت ساز بدن را كنـد نـمـوده و مـمكن است باعث اضافـه وزن نیـز بـشـود. آب ماده ای ضـروری برای فعالیتهای متابولیك بدن، از جمله سوزاندن كالری، محسوب می گردد.راه حل تا زمانیكه در كویر لوت زندگی نمی كنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بـنـوشـیـد. 8 تا 10 لیـوان و اگر ورزش میـكـنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب بجای انـواع نـوشـانه نـیـز بـسیـار مـنـاسـب است. نوشابه ها معمولا" زودتر احساس تشنگی را نـسبت به آب از بـیـن مـی بـردنـد و دارای كالریهای بی ارزش بوده و باعث می شود بعد از 30 دقـیـقه مـجددا" احساس گرسنگی نمایید.8- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار كافی;مشكل چیست؟بسیاری از مواد غذایی مـورد نـیـاز بـدن در انـواع میـوه و سبزی وجـود دارند كه امتناع از خودن آنها باعث كمبودها و مشكلاتی در بدن خواهد شد.
راه حل تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بـدن، مـصرف مـیـوه و سـبـزیجات تازه و خالص می باشد. بنـابـرایـن بـاید سـعی شـود این مواد را جزء لاینفك رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار كافی از آنها استفاده نمایید.;9- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی
مشكل چیست ؟ خوردن تنـقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم میشوند. استفاده از مـواد غـذایـی كم ارزش و شكم پركن مانند شكلات، چیپس و پوفك، تنـها باعث برهم خوردن رژیم غذایی شده و مشكلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.
راه حل: با شكم سیر از خانه خارج شوید. گـرسـنـگی مـمكـن اسـت منـجـر بـه خـریدن و خوردن تنقلات گردد. شكلات، پوفـك و چـیـپس هیـچ كـدام نـمی توانند جای یك صبحانه، نهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.خوب بخورید، خوب زندگی كنید:برنـامـه هـای غـذایـی سـاده و دخیل نمودن خوردنی های سبك و سالم میتواند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد كنـد. مـتـنـاسب بـمانید، انرژی خود را افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید.

وزن خود را برای همیشه ثابت کنید

دانشمندان راهی پیدا کرده اند که با آن می توان به آسانی این کار را انجام داد و دیگر سراغ رژیم های غذایی سخت نرفت.
بررسی هایی که به تازگی انجام شده نشان می دهد، کلید این معمای خیلی سخت که سال ها ذهن بشر را به خود جلب کرده بود در دست یک هورمون کوچک است که وظیفه کنترل اشتها را بر عهده دارد.
این هورمون که لپتین نام دارد اگر به بدن کسی تزریق شود، وزن او را در همان حالت نگه می دارد و فرد دیگر چاق نمی شود تا مجبور شود با گرفتن رژیم های سنگین وزنش را پایین بیاورد.
هورمون کارآمد لپتین در بافت های چربی بدن ساخته می شود و به همین خاطر، وقتی که وزن بدن کم می شود مقدار لپتین در بدن نیز کاهش پیدا می کند و ما اشتهای خودمان را نمی توانیم راحت کنترل کنیم و به خاطر همین بیشتر می خوریم.

زنجبیل، دوای سرطان بدخیم

بنا به یک پژوهش تازه، فلفل و زنجبیل سرطان‌های بدخیم را درمان می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مطالعات تازه از سوی یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان آمریکا نشان می‌دهد که زنجبیل (ginger) قادر است سلول‌های سرطان تخمدان را از بین ببرد و مصرف ترکیبی از زنجبیل و فلفل غدد سرطانی لوزه المعده را درمان می‌کند. این مطالعات تازه شواهد پیشین مبنی بر خاصیت ادویه‌های پرطرفدار برای درمان یا جلوگیری از رشد سرطان‌ها را تایید می‌کند.


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 3 اسفند 1384 و ساعت 12:02 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic