تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

   چگونه میتوان از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور پیشگیری نمود؟Smiley

 

گزینه اول : انصراف زوجین ناقل از ازدواج با یکدیگر :Smiley

کودک مبتلا به تالاسمی ماژور تنها از زوجینی که هر دو ناقل تالاسمی (مینور ) هستند متولد میگردد , لذا ازدواج نکردن دو فرد ناقل تالاسمی  با یکدیگر , آسانترین راه پیشگیری از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور میباشد .

گزینه دوم : پرهیز زوجین تالاسمی از بچه دار شدن :Smiley

پرهیز از بچه دار شدن و در صورت تمایل به داشتن فرزند انتخاب کودک به صورت فرزند خواندگی برای زوجین ناقل تالاسمی , دومین گزینه ممکن در پیشگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور است.

گزینه سوم : تشخیص پیش از تولد Smiley (prenatal diagnosis) PND  و تعیین چگونگی به ارث رسیدن ژنها از والدین به جنین سومین گزینه ممکن در پیشگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور است.

بدین منظور میبایستی ژنها , جایگاه و نوع جهش در هر یک از زوجین بررسی و سپس وضعیت توارث آنها به جنین مشخص شود .

بدیهی است در صورت اتنقال ژن معیوب توسط هر دو والد , جنین تالاسمی ماژور خواهد بود وتنها با سقط جنین میتوان از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور پیشگیری نمود .

تذکر : در صورت تشخیص تالاسمی ماژور در جنین زوج جهت دریافت مجوز سقط جنین به پزشک قانونی معرفی میگردد و پس از اخذ مجوز توسط متخصصین زنان و زایمان و در بیمارستان سقط درمانی انجام میشود . مهلت قانونی جهت انجام سقط جنین حداکثر تا هفته ی 16 بارداری است .

·      شرائط ارائه خدمات تشخیص پیش از تولد تالاسمی

بدلیل خطر تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در زوجهای ناقل تالاسمی (مینور)خدمات زیر تنها به این دسته از زوجها ارائه می شود :

مراحل انجام آزمایش ژنتیک و تشخیص پبش از تولد(PND) :

مرحله اول: بمنظور شناسائی ژن  تعیین جایگاه و نوع جهش می باستی از زن و شوهر و در موارد از سایر افراد خانواده نمونه خون تهیه و آزمایشات لازم بعمل آید.

مرحله دوم: پس از بارداری و در حدود هفته 10 بارداری نمونه بافت جنینی تهیه گردیده و در آزمایشگاه نحوه ی انتقال ژن والدین به جنین بررسی می شود . 

توصیه های ضروری :

1- با توجه به امکان طولانی شدن آزمایشات ژنتیک برای شناسایی جایگاه و نوع جهش واحتمال ضرورت انجام آزمایش ژنتیک در افراد دیگر خانواده (مانند پدر , مادرو یکی از برادران وخواهران هر یک از زوجها) اکیدا توصیه میشود قبل از تصمیم به بارداری نسبت به انجام مرحله اول  PND  اقدام شود اما در صورت بارداری قبل از انجام مرحله اول میبایستی در اسرع وقت جهت انجام مرحله اول ودوم PND به آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد مراجعه نمود.

2- به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته در زوجهای ناقل تالاسمی که مرحله اول PND را انجام نداده اند توصیه میشود تا انجام مرحله اول PND از یکی از وسایل مطمئن پیشگیری از بارداری (ترجیحا قرص ضدبارداری ) استفاده نمایند.

کارکنان و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی , پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت از آگاهی و مهارت لازم جهت راهنمایی زوجهای ناقل تالاسمی در راستای پیشگیری از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور برخوردار میباشند. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به نزدیکترین واحد بهداشتی محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

معرفی آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد امیرکلا :

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل در سال 1378 با مشارکت مردمی اقدام به تاسیس آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد در بیمارستان کودکان امیرکلا نموده است.

این آزمایشگاه با بهره وری از امکانات پیشرفته ی روز تا کنون بیش از 400 تشخیص پیش از تولد موفق (بدون خطا ) داشته است.

نمونه برداری از بافت جنینی CVS (choronic villus sampling )  در شهرستان بابل توسط متخصص  زنان و زایمان دارای فلوشیپ پرناتولوژی انجام میشود.

آزمایشگاه با اکثر بیمه ها قرارداد داشته و کلیه هزینه ها طبق تعرفه دولتی دریافت میشود.

آزمایشگاه ژنتیک امیرکلا با معاونت بهداشتی دانشگاه و کمیته منطقه ای تشخیص پیش از تولد شمال کشور جهت پیگیری و حل مشکلات زوجین ناقل تالاسمی در راستای پیشگیری از تولد کودک تالاسمی ماژور همکاری نزدیک دارد.

آدرس : بابل- امیرکلا- بیمارستان کودکان امیرکلا

تلفن : 3245874 – 3242151 – 0111

نمابر : 3240656

بر گرفته از وبلاگ

 talasemi.blogfa.com

یک نفس اگر مرا به حال خود رها کنی
برای حمایت از بیماران تالاسمینوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:05 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: