تبلیغات
رژیم غذایی و تغذیه و مطالب بهداشتی آرایشی
| عمومي ,

فصل بهار و حساسیت به گرده گیاهان و ...Smiley

درمان آلرژى با طب سنتى و داروهاى گیاهى

منبع خبر : روزنامه ایران Smiley

منبع : بى بى سى

شاید گل هاى بهارى و سبزى و گیاه در این فصل بسیار چشمگیر و زیبانشان بدهند، اما از آن جا كه بسیارى از مردم نسبت به گرده افشانى گلها حساسیت دارند و میلیونها انسان در اطراف محل هایى زندگى مى كنند كه نمادهاى روشن محیط و طبیعت در آن آشكار است، باید مراقبت بازتاب این مسأله بر روى خود باشند.
اینجا است كه بحث هاى دارو و درمان و موضوع مداواى افراد مبتلا به این حساسیت مطرح مى شود. برخى مى پرسند تا چه حد مى شود روى درمان هاى طبیعى و استفاده از داروهاى گیاهى و بواقع از خود طبیعت و موارد موسوم به طب سنتى براى حل این مشكل و كاستن از تأثیر گذارى محیط بر افراد صاحب حساسیت سود جست. نوعى داروى گیاهى و طبیعى به نام باتر بور «butterbur» نمونه خوبى در این ارتباط است. وقتى مسأله تب گیاهى و تب برخاسته از حساسیت هاى بهار پیش مى آید، این دارو و امثال آن به كار مى آید. نشریه پزشكى بریتانیا در یكى از شماره هاى اخیر خود با اشاره به این مسأله و نتیجه تحقیقات صورت گرفته در این خصوص نوشته است: «آنتى هیستامین ها مهمترین و عمده ترین داروهایى هستند كه براى این گونه موارد تحت استفاده قرار مى گیرند زیرا فرض این است كه به طور كلى از حساسیت ها مى كاهند و هرگونه آثار آن را مى زدایند، اما این فقط یك باور كلى است، وقتى بدن در قبال آثار معمولى و رایج زندگى در یك فصل عكس العمل نشان مى دهد و ضعیف مى شود و یا دچار انواع التهاب ها مى شود مى توان از آنتى هیستامین هاى مصنوعى و داروهاى مشتق از آن سود جست، اما این فقط یك راهكار و باور كلى است و نه یك درمان جزء به جزء. گاهى برخورد طبیعى با یك مسأله برخاسته از كج كردارى طبیعت راه و روش بهترى است و به آن باید بیشتر از راههاى استفاده از قرص و داروهاى مصنوعى روى آورد. البته باید به خود افراد و ویژگى هاى آنان نیز براى حل این مسأله توجه كرد و براى هر فرد با احتساب خصلت هایى كه دارد، به تصمیم گیرى پرداخت.»
اینجا است كه باید به بحث استفاده قرص هاى بتار بور بازگشت و آن را عمده ساخت. با خوردن این قرص در ۴ نوبت طى هر روز مى توان از حجم حساسیت هاى بدن در قبال گرده افشانى گلها كاست و این بخصوص براى مناطقى صدق مى كند كه در نزدیكى مراتع و مزارع بزرگ قرار دارند و آدم هاى حول و حوش این مزارع بزرگ، حتى كسانى كه حساسیت زیادى ندارند، مى توانند با استفاده از داروهایى از این دست مشكلات خود را كاهش دهند. نقطه اوج این عارضه، آب ریزى چشم و آماس قسمتى از بدن و منجمله بخشى از صورت بر اثر حساسیت در قبال رویش مجدد گلها است. برخى آنتى هیستامین ها در این گونه موارد در عین حل مشكل حساسیت و آلرژى یك نوع از عوارض جنبى را هم در برداشته و بهتر بگوییم ضرر ساز هم بوده اند و فرد استفاده كننده در عین رفع مشكل حساسیت اش دچار عوارض دیگرى شده كه عصبیت ها، ناراحتى دستگاه گوارش، خواب آلودگى و خستگى جسمانى از آن جمله است. در ژورنال پزشكى بریتانیا آمده است كه استفاده از باتر بور این مشكلات را تا حدى كاهش داده است. به ادعاى این نشریه، «باتربور» هم حداقل ۵۰ درصد از حساسیت هاى فصل بهار را از بین برده و از آلرژى ها كاسته و هم عوارض جانبى را كمتر كرده، چون خود نوعى از داروهاى گیاهى و درمان هاى سنتى است.
آلرژى ها، برخاسته از عوارض محیطى و از مسائل طبیعى _ زیستى هستند و به تبع آن اگر از طریق درمان با مواد طبیعى با آن برخورد شود، شاید بهتر باشد. آمار موجود مى گویند استفاده از باتر بور موجب بهبودى فرد مبتلا به عارضه آلرژى در عرض ۳۰ تا ۵۰ دقیقه شده، اما این فقط ۵۰ درصد از حساسیت ها را در بر گرفته و باقى آن نیاز به استمرار در استفاده از این قرص داشته است.
با این حال استفاده از باتربور به شكل وسیع بدون تجویز و نظر پزشك هم مى تواند مضر باشد زیرا بدن انسان ها در قبال استفاده از هر نوع داروى سنتى و قرص هاى گیاهى عكس العمل هاى متفاوتى را بروز مى دهد و گاهى یك داروى سنتى مؤثر در خصوص یك آدم اثرى منفى بر دیگران دارد. با این حال گمان مى رود باتربور یك داروى مفید براى قاطبه مردم دچار آلرژى ها در اوایل و اواسط بهار و فصل سبز شدن درخت ها و رویش مجدد گل ها باشد.
باتر بور در اكثر داروخانه ها در سطح اروپا در دسترس نیازمندان قرار دارد و مى تواند از تب هاى برخاسته از حساسیت ها هم بكاهد اما افرادى كه مى توانند با قدرى ملاحظه و روندهاى بدون رویكرد به این قرص به مقصود برسند و از آلرژى هاى خود بكاهند ارجح است كه چنین كنند تا فصل بهار و آلرژى را بدون استفاده از هیچ ماده شیمیایى مصنوعى و یا طبیعى پشت سر بگذارند و از حساسیت هاى خود بكاهند، بدون آن كه به بدن خود لطماتى عمده و تازه را وارد كنند.


نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 01:05 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: