| عمومي ,

انواع ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن که در دوران بلوغ به دلیل تسریع در رشد ، نیاز بدن به آنها افزایش می یابد ، با مصرف سبزی ها و میوه ها ، انواع گوشت ، حبوبات ،‌ لبنیات و غلات ( نان و برنج و ... ) تأمین می شوند . 


 ویتامین A:  
ویتامین آ برای رشد و نمو بدن ، سلامت پوست و حفط قدرت بینایی ضروری است . این ویتامین در جگر ، قلوه ، زرده تخم مرغ ، شیر و انواع سبزی های دارای برگ سبز مثل اسفناج و سبزی های زرد و نارنجی مثل هویج و برگهای سبز تر ( خارجی ) کاهو یافت می شود .

ویتامین D :
ویتامین د برای رشد و نمو استخوانها لازم است . این ویتامین در روغن ماهی ، جگر ، زرده تخم مرغ ، پنیر و ماست به مقدار زیاد وجود دارد . در ضمن تابش مستقیم آفتاب بر روی پوست سبب تولید مقدار زیادی ویتامین د در بدن می شود .ویتامین D را کالسفیرول گویند که از ویتامینهای محلول در چربی است و از راههای مختلفی به بدن می رسد. اصلی ترین راه تأمین ویتامین D برخورد نور ماوراء بنفش آفتاب و تغییرات پیش سازهای زیر پوستی است. این ویتامین از راه مواد غذایی حیوانی نیز تامین می شود ، در گیاهان نیز پیش سازهای تولید کننده ویتامین D موجود است . جذب این ویتامین بوسیله چربی ها صورت می گیرد و در خون توسط عامل حمل کننده ویتامین D منتقل می شود ، از اینرو کسانیکه مبتلا به بیماریهای هضمی و جذبی چربی هستند باید به میزان دریافت ویتامین D و عوارض کمبود آن توجه بیشتری بنمایند. نقش اصلی ویتامین D ، حفظ تعادل کلسیم و فسفر است.این ویتامین در تمایز سلولی تاثیر دارد.رشد استخوانی ، استحکام استخوانها و دندانها ، سلامت استخوان در دوران کهنسالی و عدم ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان همه به دلیل تاثیر ویتامین D در حفظ تعادل کلسیم و فسفر است. ویتامین D از یک سو موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده ها ، کاهش دفع از کلیه ها و کنترل متابولیسم در استخوان می شود و از سوی دیگر این ویتامین در رشد سلولهای استخوانی نیز مؤثر است . تاثیر آن در رشد سلولها ، به دلیل عمل آن در ترجمه ژنهای هسته سلول می باشد .

ویتامین B1 :

تیامین یا ویتامین B1 پیروفسفات کوانزیم کربوکسیلاز است که در دکربکسیلاسیون و اکسیداسیون اسید پیروویک دخالت دارند. از این رو انساجی که منحصراً انرژی خود را از مواد قندی کسب می کنند نسبت به کمبود تیامین حساس بوده و با کاهش مقدار آن، عمل آنها مختل می گردد.اولین ویتامینی که از ا گروه ویتامینهای B کشف شده است . این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها دربدن و عملکرد اعصاب دارد . ویتامین B1 از راه روده جذب خون می شود ، تغییراتی بر روی آن صورت می گیرد و آماده استفاده بافتها می گردد . یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند ، الکل است که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین B1 می شود . این ویتامین در بدن ذخیره نمی شود ، از اینرو باید توجه کنیم تا با مصرف درست از کمبود آن جلوگیری نماییم . عملکرد آن در اندامها ، فعال کردن آنزیم های لازم برای سوختن قند در بدن است ، اگر نام چرخه کربس را شنیده باشید ، این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه دارد . نقش مهم دیگر آن در اعصاب است ، ما برای انجام هر حرکت و یا درک احساس از محیط نیاز داریم پیامهای عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند ، ویتامین B1 در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی دارد . در صورتیکه مصرف این ویتامین کمتر از حد مورد نیاز بدن باشد در ابتدا فرد بی اشتها می شود و وزنش کاهش می یابد . کمبود شدید ویتامین B1 سبب ابتلای فرد به بیماری بری بری می شود که حالت وخیم آن به مرگ فرد می انجامد. به دلیل نقش ویتامین B1 در سوخت قند و تولید انرژی ، هنگام کمبود آن فرد ناتوان شده و گاهی اِدم یا ورم اندامها در فرد به وجود می آید و به دلیل نقش ویتامین B1 در اعصاب در صورت کمبود آن ، اعصاب تحلیل می روند خصوصاً اعصاب پا، گز گز کردن پاها که شکایت بسیاری از افراد است می تواند ناشی از کمبود ویتامین B1 باشد . این بیماری در کودکانی که در مرحله از شیر گیری هستند و مادرانشان اهمیت زیادی به غذای تکمیلی آنها نمی دهند نیز عارض می شود .
شما برای شکستن کربوهیدرات های بدنتان نیاز روزانه به این ویتامین دارید. انرژی آزاد شده از این سوخت و ساز صرف فعالیتهای تنفسی و حرکتی بدن میشود. تیامین برای متابولیسم نهائی کربوهیدرات ها ضرورت داشته و هضم و جذب مواد گلوسیدی بستگی به وجود آن دارد. باتوجه به این که متابولیسم کربوهیدرات های انرژی لازم برای دستگاه عصبی مرکزی را تامین می کند، بنابراین با کاهش مقدار تیامین دستگاه اعصاب مرکزی نمی تواند از گلوکز استفاده کند.تیامین محلول در آب بوده ونیاز بدن به آن روزانه 2/1 تا 5/1 میلی گرم می باشد.
خانم های حامله روزانه 5/1میلی گرم و زنان شیرده 6/1میلی گرم از این ویتامین در روز استفاده کنند. قبل از دادن مکمل ویتامین B1 به بچه ها با پزشک مشورت کنید. در صورتی که خانم حامله بخواهد از این ویتامین استفاده کند نیز باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کند.
از ویتامین B1 برای زایمان بدون درد هم استفاده میشود. این ویتامین در اثر حرارت از بین میرود و برای استفاده از آن باید از میوه ها و سبزیجات خام استفاده کرد. مصرف زیاد الکل ذخائر ویتامین B1 بدن را کاهش می دهد.
تحقیقات اخیر نشان می دهد که ویتامین B1 در درمان نارسایی احتقانی قلب مؤثر است. ویتامین B1 همچنین در شیمی درمانی سرطان نقش منفی بازی می کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد این ویتامین در طی شیمی درمانی باعث رشد سریع تومورمیشود.

منابع ویتامین B1
تیامین به مقدار فراوان در جوانه گندم ، نان ، نخود ، لوبیا ، چاودار، برنج کامل، اسفناج ، کلم، هویج و بسیاری از سبزیها ، گردو ، بادام ، فندق ، انجیر ، جگر ، تخم مرغ ، شیر ، پنیر، و ماست در مخمر آبجو، پسته خام ،حبوبات ،سیرابی،شیردان و گوشت، دانه های گل آفتابگردان، سویا فراوان وجود دارد. افراط در خوردن مواد قندی سبب کمبود این ویتامین میشود، همچنین پوشیدن لباسهای نایلونی و پلاستیکی باعث نابودی آن میگردد.سبوس منبع غنی ویتامین B1 است و با گرفتن پوست غلات برای تهیه آرد سفید قسمت اعظم ,ویتامین B1 از دست می رود . از اینرو توصیه می شود از نانهای سبوس دار مثل سنگک ، بربری و بیسکویت هایی که با آرد سبوس دار تهیه می شود استفاده کنید . اگر از جگر غذایی تهیه می کنید ، بهتر است آنرا قبل از پخت در فریزر قرار ندهید و برای پخت از حرارت بالا استفاده نکنید . بهتراست بدانید ، مصرف ماءالشعیر و یا جوانه گندم نیزمیزان زیادی ویتامین B1 به بدن ما می رساند .


 ویتامین C : 

ویتامین ث مقاومت بدن را در برابر بیماری بالا می برد . در بهبودی زخم و سلامت لثه نقش دارد . به علاوه باعث می شود بدن آهن بیشتری جذب کند . این ویتامین در غذاهایی از قبیل جگر ، زرده تخم مرغ ، شیر ، ماهی ، مرغ ، گوشت قرمز ،‌غلات مخصوص و غلات سبوس دار ( غلاتی که پوسته آن گرفته نشده باشد ) یافت می شود .علاوه بر پروتئین ویتامین هایی که ذکر شد بدن به تعدادی از عناصر نیاز دارد که هر کدام از آنها وظیفه خاصی به عهده دارند .
 
روی :
یکی از این عنصر ها « روی » است . نیاز بدن به « روی » در دوران بلوغ افزایش پیدا می کند . این ماده در ساختن پروتئین دخالت دارد . « روی » در غذاهایی مثل جگر ، شیر ، غذاهای دریایی ( مثل ماهی ) ، حبوبات و گندم وجود دارد .

ید :
ید یکی از مواد مورد نیاز بدن است . ید برای رشد و نمو طبیعی بدن ، سوخت و ساز مواد غذایی و تولید انرژی بسیار لازم است . سلولهای عصبی و مغز نیز نیاز زیادی به آن دارند . این ماده در غذاهای دریایی ،‌لبنیات و تخم مرغ وجود دارد . در غلات ، حبوبات ، میوه ها و سبزیها ،‌ید به میزان کم یافت می شود . البته مقدار آن به مقدار ید خاک بستگی دارد . یکی از مشکلات و بیماریهایی که در اثر کمبود ید به وجود می آید « گواتر » نام دارد . به دلیل کمبود ید در آب و خاک کشور ما ، در حال حاضر اکثر نمکهایی که تولید می شود یددار هستند . بنابراین خانواده ها باید حتماً از نمک یددار استفاده کنند .
 
کلسیم :
به دلیل تسریع در رشد استخوانها ، نیاز به کلسیم در سن بلوغ بیشتر است . بنابراین نوجوانان باید از منابع غذایی حاوی کلسیم مثل شیر ، ماست و کشک به میزان فراوان استفاده کنند .

آهن :
یکی از شایعترین انواع کم خونی ،‌ کم خونی از نوع فقر آهن است . یعنی اگر آهن به اندازه کافی به بدن نرسد فرد دچار کم خونی می شود . زیرا وجود آهن برای خون سازی لازم است . البته نیاز بدن به آهن در دوران بلوغ بیشتر می شود . اما دختران به دلیل قاعدگی ماهانه ، مقداری از آهن بدنشان را از طریق خونریزی از دست می دهند . به همین دلیل خوردن غذاهای حاوی آهن بخصوص برای دختران توصیه می شود .
این ماده در غذاهایی از قبیل گوشت ، جگر ، ماهی و زرده تخم مرغ وجود دارد .
خوردن چای طی ? تا ? ساعت قبل و بعد از غذا از جذب آهن جلوگیری می کند . ولی استفاده از مواد دارای ویتامین ث یا میوه های ترش ، مثل مرکبات ، به جذب آهن کمک می کند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 30 دی 1384 و ساعت 12:01 ب.ظ
| عمومي ,

وبلاگ قاطی کرده رفته پایین

اما درستش میکنم

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

وبلاگ درست شده دیگه  نمی پره پایین

اما یه چیزی بگم بغیر ازکاترین و بهناز و محمد بقیتون همه نامردید

ایشالله یه شب کامل از شب تا صبح  دچار سکسکه شید تا مثل من که از نظر ندادن شما حوصلم سریده حوصله شما هم از سکسکه بسره   (خدا نکنه)

واسه این گفتم شب تا صبح که نتونید خواب برید کلافه شید  ها ها ها ها ها ها هاهااااااااااااااااااااااااا

ولی خدائییش اگه میبینید که آپدیت میکنم واسه خاطر همین چند  تا عزیزه

همتون عزیز منید چه  با نظر چه بی نظر

کاترین جان از شماهم قدر تشکر  مخصوص از خودم در وکنم که در پیدا کردنه موضوعات خوبو جدید از خودت همفکری و کمک در وکنی 


نوشته شده توسط حسام در جمعه 30 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ
| عمومي ,

 درباره «اسفناج» چه می‌دانید؟

نتایج تحقیقات علمی جدید نشان می‌دهد كه گیاه اسفناج خاصیت ضد سرطانی بسیار بالایی دارد به همین علت به سلطان گیاهان معروف است.
معمولا از اسفناج هم به صورت خام در سالاد و پخته در تهیه برخی غذاها مانند آش و بورانی استفاده می‌شود.
اسفناج دارای مقادیر زیادی ویتامین‌های A ، B، B2 و C بوده و در درمان برخی بیماریها مفیدست.
همچنین، این گیاه دارای عناصر معدنی مانند آهن و یدست، كه به خاطر داشتن آهن، مصرف آن به اشخاص كم خون توصیه می‌شود.
این گیاه به دلیل داشتن ویتامین‌ها و املاح گوناگون، برای زنان باردار بسیار مفید و نشاط آور و در درمان افسردگی نیز مؤثر و بوی بد دهان را از بین می‌برد.
پس از پختن اسفناج نباید آب آن را دور ریخت، چرا كه سرشار از املاح و ویتامین‌هاست و یك نوشیدنی بسیار مناسب محسوب می‌شود
.


انار بوی بد دهان را از بین می‌برد


انار سرشار از ویتامینهای E,C,B,A، مواد قندی، پتاسیم، منیزیم و اسیدهای آلی است.
پوست، ریشه و ساقه درخت انار تانن فراوان و الكالوئیدهای مختلف دارد كه یكی از آنها پله تیرین است كه بهترین داروی بیماریهای انگلی روده است.
انار میوه‌ای سرد و خنك و خوردن انار از ابتلا به بیماری قند جلوگیری می‌كند.
مركز بهداشت و درمان استان مركزی اعلام كرد: انار خون را تصفیه كرده و تقویت‌كننده قلب است.
مصرف انار بوی بد دهان را از بین برده و دهان را پاك می‌كند.
انار شیرین را جهت تسكین درد سینه، سرفه و انار ترش را جهت كاهش غلظت خون، فشار خون و چربی خون مصرف كنید.
انار شیرین میوه‌ای ‌مقوی و صدا را صاف می‌كند و برای درمان درد سینه و سرفه كاملا مؤثرست و باعث تسكین خارش‌های بدن می‌شود.
خوردن انار شیرین شادی بخش بوده و درخشان كننده چهره است.
انار ترش طبیعت سرد و خشك دارد. زخم‌های دهان را شفا می‌دهد
.


برگ ریحان میگرن را درمان می كند
 
دم كرده برگ ریحان معالج سردردهای میگرن و عصبی است و اثر ضدتشنج دارد.
ریحان با نام علمی (Ocimum basilicum) گیاهی است علفی یكساله و معطر كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتیمتر می رسد.
برگهای این گیاه به صورت متقابل بیضوی، نوك تیز با كناره های دندانه دار است و گلهای آن معطر و كوچك به رنگ سفید، قرمز و گاهی بنفش مشاهده می شود.
ریحان در ایران و افغانستان به صورت خودرو می روید و در اكثر نقاط دنیا كاشته می شود.
از این گیاه اسانسی بنام بازیلیك یا روغن ریحان كه بسیار معروف است تهیه می شود. ریحان از لحاظ مردم قدیم ایران كمی گرم و خشك است و چون بسیار معطر است برای معطر ساختن غذا از آن استفاده می شود.
برگ ریحان درمان كننده ناراحتی های حاصل از نیش حشرات است، كافی است كه محل گزش حشرات را با برگ ریحان ماساژ دهید خارش و درد را برطرف می كند. تخم ریحان برای رفع دل درد مفید است و اگر آن را بكوبید و با صمغ عربی مخلوط كنید داروی خوبی برای درمان اسهال است.
برگ ریحان اثر زیادكننده شیر دارد و مادران شیرده حتما باید از این گیاه استفاده كنند و خوردن آن به همراه غذا به هضم كمك می كند.
مضرات خاصی برای این گیاه گفته نشده است.

 
زردچوبه در معالجه بیماریهاى غیرقابل درمان نقش دارد

براساس یک تحقیق پزشکى گیاه زردچوبه مى تواند بدون آنکه بر بیمار عوارض جانبى بگذارد ، در معالجه بسیارى از بیماریهاى غیر قابل درمان و خطرناک نقش درمانى داشته باشد .
این مطالعات نشان میدهد زردچوبه در درمان التهابات ویروسى کبد، تنظیم مقدار کلسترول خون ومعالجه بیماریهاى سرطان سینه وخون موثر است.
در این گزارش پزشکى آمده است: مصرف روزانه یک قاشق مرباخورى زردچوبه در یک لیوان شیر گرم میتواند مانع از ابتلا به سرطان شود.
مطالعات پزشکى نیز نشان میدهد، زردچوبه در درمان بیمارى قند باتوجه به نقش آن در افزایش ترشح انسولین میتواند موثر واقع شود.
زردچوبه مانع از غلظت خون مى شود و براى درمان دردهاى آنژین نیز مفید است.
براساس این گزارش، گیاه مذکور در تنظیم هضم غذا ،درمان التهابات کولون ، بیماریهاى کلیه، پوست، بویژه درمان عقرب گزیدگى ومارگزیدگى ودردهاى دندان ولثه موثر است.
همچنین زردچوبه در درمان بیمارىهاى انگلى ، سرفه ، سرماخوردگى وتنگى نفس نقش مهمى دارد.
محل اصلى پرورش این گیاه هند است وبه عنوان یک ماده رنگى غذایى از آن استفاده میشود در عین حال بخاطر مواد آنتى باکترى که دارد، نقش مهمى در نگهدارى مواد غذایى ایفا میکند.
 


نوشته شده توسط حسام در جمعه 30 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ
| عمومي ,

بچه ها خیلی خوشحالم میدونید چرا؟

 خودتون بخونید

رژیم غذایی و اصول تغذیه

این هفته وبلاگ برنده در مورد تغذیه و اصول تغذیه برای سلامت است . وبلاگ رژیم غذایی و مطالب آرایشی بهداشتی شامل مطالب متنوعی در مورد استفاده از غذا در دوران های مختلف زندگی زنان و مردان است . همچنین در مورد عوارض پوستی و اصول بهداشت آرایشی نیز مطالب جالبی در این وبلاگ خواهید یافت . آدرس : http://delsash.mihanblog.com

نویسنده : حسین شرفی


نوشته شده توسط حسام در جمعه 30 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
آبمیوه | عمومي ,

آبمیوه

خوردن آبمیوه دیگر یك مد زودگذر نیست. بر اساس نتایج تحقیقات ، خوردن آبمیوه به سرعت تبدیل به یك قسمت از زندگی برای آنهایی كه به سلامت قلب و بدن خود توجه دارند خواهد شد. به همین دلیل است كه رژیم هایی كه در مصرف سبزیجات و میوه ها غنی هستند ، می توانند در جلوگیری یا درمان بسیاری از ناراحتی ها موثر باشند. آبمیوه های تازه با محلول كردن ویتامین ها ، مواد معدنی و آنزیم هایی كه در میوه ها یافت می شود باعث روشی سریع و بی دردسر برای سلامتی و دور ماندن از دكترها می شود.
پدر سلامتی و تناسب اندام ، جك لالن ، در این باره می گوید : " اگر شما از قوانین طبیعت پیروی كنید ، می توانید دوباره متولد شوید . می پرسید قوانین طبیعت چیست؟ ورزش و تغذیه مناسب " خوردن آبمیوه این روزها یك بخش حیاتی از زندگی سالم است.
هنوز متقاعد نشده اید ؟ دلایل واضح زیادی در این زمینه وجود دارند كه با وجود روشنی و واضحی آنها ممكن است هنوز از ذهن شما نگذشته باشد.

زندگی ویژه ای را بدست آورید
اگرچه شما می توانید ویتامین ها و مواد لازم را در قالب یك قرص كوچك مصرف كنید اما می توانید ویتامین ها و مواد معدنی را از آبمیوه های تازه جذب كنید. آب هویج ، ماده معدنی بتا كروتن ( beta-carotene ) را به بدن شما می رساند. آب توت سیاه سرشار از پتاسیم است. و البته آب پرتقال منبع بسیار غنی ای از ویتامین C است.

گوارش بهتر
آبمیوه ها دارای آنزیم های گوارشی هستند كه برای هضم باقی مانده غذا در معده بسیار موثر هستند و این در حالیست كه آبمیوه ها غده های گوارشی را فعال می كنند. آبمیوه ها فرآیند گوارشی را جانی تازه ، ماهیچه ها را نیرویی تازه می بخشند و به بدن شما قدرتی می دهند كه مواد غذایی را بهتر جذب كند. بهبود فرآیند گوارشی باعث افزایش سلامت عمومی بدن شما می گردد و سلامتی عمومی هم برای شما افزایش انرژی را به ارمغان می آورد.

مبارزه با بیماریهای كشنده
آبمیوه های تازه دارای مواد فیتوشیمیایی هستند ( phytochemicals ) ، ماده ای در گیاهان كه با سلامتی و جلوگیری از برخی بیماریهای كشنده ارتباطی نزدیك دارد. فیتوشیمیایی ها در میوه ها و سبزیجات تازه یافت می شوند و آبمیوه گیری یك روش سریع است برای بدست آوردن این داروی سرشار از سلامتی.

كاهش بی اختیار وزن
اگر شما برای كم كردن وزن خود تلاش می كنید و همچنان همیشه گرسنه هستید ، این می تواند به علت كمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی لازم باشد كه در غذاهای پخته شده یافت نمی شوند. خوردن آبمیوه آن مواد را دوباره به بدن بازمی گرداند و بنابراین شما می توانید غذای كمتری بخورید ، انرژی بیشتری ذخیره كنید و وزن كم كنید. خوردن آبمیوه های تازه همچنان می تواند دندان هایی تمیز و سفید را برای شما بسازد و اشتهای غذا خوردن شما را متعادل سازد.

افزایش متابولیسم بدن
آیا برای ورزش كردن خسته اید و كمبود انرژی دارید ؟ با خوردن مقداری آبمیوه ، انرژی زایی كنید و سپس تحرك و ورزش خود را آغاز كنید. افزایش فعالیت و ورزش باعث بالا رفتن متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) بدن می شود و بنابراین شما می توانید كالری بیشتری را بسوزانید.

دست كافئین را كوتاه كنید
كافئین بدن شما را از بسیاری از مواد معدنی ضروری محروم می سازد. عادت خوردن یك استكان مواد كافئین دار ( نظیر قهوه ) در صبح را با خوردن یك استكان آبمیوه تازه در به جای آن جایگزین كنید.

از خوردن شیرینی سالم لذت ببرید
چه باور كنید ، چه نكنید .. موادی با نام شیرینی سالم و طبیعی وجود دارند كه آبمیوه ها حاوی آنها هستند. برخلاف شیرینی هایی پالایش شده ای كه در آب نبات ها ، دسر ها ، شیرینی ها وجود دارند ، این شیرینی های ساده از راهی طبیعی و مقوی به شما انرژی می دهند.

پروتئین های فعال كننده
چه دلیلی وجود دارد كه برای ساختن ماهیچه حتما باید از پروتئین های چرب استفاده كنید ؟ اگر شما مخمر آبجو و گیاهك ( سبوسه )گندم را با آبمیوه تازه خود مخلوط كنید ، شما معجونی پر از انرژی ساخته اید كه بدن می تواند آن را به سرعت جذب كند. این معجون نوعی اسنك ( Snack یعنی غذایی ساده و مختصر و سرپایی ) است.

درباره آب
آبمیوه گیری می تواند در تامین آن هشت لیوان آبی را كه در روز باید بنوشیم بسیار كمك كننده باشد. میوه و سبزیجات حاوی درصد بالایی از آبی هستند كه ما روزانه برای دفع مواد سمی از بدن و سالم ماندن به آن احتیاج داریم.

تغییر عادات غذایی
هنگامی كه شما از خوردن آبمیوه های تازه و سودهای زیاد آن لذت می برید ، به طور نا خود آگاه بدن شما به سمت تغییر و بهبود عادت های غذایی در طول زندگی الهام می پذیرد.

ده دلیل ساده برای مصرف بیشتر آبمیوه ها در وعده های غذایی و به دست گرفتن سلامتی عمومی در بدن.


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 29 دی 1384 و ساعت 05:01 ق.ظ
معجزه گریه کردن | عمومي ,
معجزه گریه کردن [ October 15, 2005 ]

ایسکانیوز ـ آیا به تازگی یک دل سیر گریه کرده‌اید؟ شاید ندانید که این کار چقدر برای روح وجسمتان مفید است.
محققان معتقدند گریه و خنده هر دو از یک قسمت مغز ناشی می‌شوند؛ همان طور که خندیدن مزایای زیادی برای سلامتی دارد (از قبیل پایین آوردن فشار خون و بالا بردن سیستم ایمنی بدن) دانشمندان در مورد گریه کردن نیز به نتایج مشابهی دست یافته‌اند.
به نظر می‌رسد که گریه کردن عمل مفیدی است؛ چراکه در یک بررسی ‌آماری مشخص شده است که 85 درصد زنان و 73 درصد مردان اظهار کرده‌اند که پس از گریه کردن احساس بهتری دارند. علاوه بر نقشی که گریستن در کاهش استرس دارد، موجب جلب توجه و کمک سایرین نیز می‌شود. وقتی ما گریه می‌کنیم رفتار اطرافیانمان ملایم‌تر شده و کمتر پرخاش می‌کنند و بیشتر تمایل دارند که کمک کنند و دلداری دهند. گریه بازگو کننده وضعیت روحی ما نیز هست؛ مثلا گاهی اوقات ما حتی نمی‌دانیم که افسرده هستیم، تا اینکه گریه می‌کنیم.
همانطور که گریه کردن می‌تواند باعث سلامتی شود، خودداری از گریه کردن به هنگام غم و غصه هم می‌تواند برای جسممان مضر باشد، بنا به بررسی‌های انجام شده، سرکوبی احساسات با فشار خون بالا، ناراحتی‌های قبلی و سرطان مرتبط است.
با وجود مزایایی که برای گریه کردن ذکر شد، باید بدانیم چنانچه گریه کردن جزء عادت‌های روزمره‌مان باشد باید به پزشک مراجعه کنیم؛ چرا که این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی باشد.
پزشکان تاکنون مجالس سوگواری را توصیه نکرده‌اند، اما هنگامی که احساسی مثل گریه کردن دارید نباید با آن مقابله کنید؛ این یک امر طبیعی است و عکس العمل روحی که نشانه تندرستی است. گریه کردن با مسایل ژنتیکی، جنسیتی و تربیتی ارتباط دارد، به عنوان مثال زنان چهار برابر بیشتر از مردان گریه می‌کنند.
مؤلف: جمالی


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 29 دی 1384 و ساعت 05:01 ق.ظ
پرتقال | عمومي ,

خواص درمانی لیمو ترش
  

آب لیمو ترش و اسانس آن برای بدن، ذهن و روح بسیار مفید است. اسانس لیمو به واسطه انرژی‌زا بودن آن مشهور است. در كشور ژاپن به واسطه اثرات شاداب كننده و فرح بخش این اسانس، آن را به هنگام كاركردن كارمندان در فضا منتشر می‌كنند.

همچنین می‌توان از چند قطره از اسانس لیمو به عنوان بخور استفاده كرد، یا مقداری ازآن را در وان حمام ریخت. این كار باعث سرحال شدن كلیه اعضا بدن می‌شود. البته نباید هرگر اسانس لیمو را بدون رقیق كردن برروی پوست بكار برد، زیرا باعث بروز مشكلات پوستی می‌شود.

درخشان كننده چشم‌ها: سعی كنید در نوشیدنی‌هایتان از آب لیمو استفاده كنید. فرضا" هر روز صبح یك عدد لیمو را با مقداری آب گرم میل كنید. نوشیدن این مایع به جای نوشیدن چای باعث می‌شود شما بدن سالمتری داشته باشید.

همچنین در اثر نوشیدن مایعات حاوی آب لیمو، چشم‌های شما درخشانتر شده و پوستی سرحال‌تر از قبل خواهید داشت.

در صورت تمایل برای بهتر كردن طعم آن می‌توانید از شكر یا عسل استفاده كنید.

تسكین دهنده گلودرد: لیمو دارای اثرات ضد عفونی كننده و قابض است و بدین جهت می‌توان از آن برای درمان گلودرد استفاده نمود.

با توجه به مقدار بسیار زیاد ویتامین "ث" موجود در لیمو، مصرف آن باعث افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن می‌شود. برای فرد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگی مصرف مخلوطی از آب لیمو تازه با عسل در یك لیوان آب گرم بسیار مفید است.

نیرو بخش و تب بر: مصرف آب لیمو باعث كاهش تب در افراد بیمار می‌شود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس لیمو یا مقداری آب لیمورا به آب سرد اضافه كنید، سپس با استفاده از یك دستمال آن را روی پیشانی تب دار قرار دهید، این كار باعث كاهش تب وتقویت نیروی بدن خواهد شد.

ذكر این نكته ضروری است كه قبل از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب باید از قرار دادن اسانس لیمو به صورت مستقیم برروی پوست خودداری شود، زیرا ممكن است باعث بروز حساسیت‌های پوستی گردد.

تسكین دهنده درد: لیمو باعث تسكین سردردهای معمولی و سردردهای میگرنی می‌شود. برای این منظور می‌توان ‌٥ قطره اسانس لیمو را در‌٢٥ میلی لیتر از یك روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط كرد و آن را با استفاده از یك دستمال كتانی برروی ناحیه مبتلا به درد ماساژ داد.

پاك كننده پوست: اگر پوست شما چرب است، می‌توانید آن را با لیمو كه یك ماده قابض است تمیز كنید. به این ترتیب كه یك قاشق چای خوری آب لیمو را در دو فنجان آب مقطر بریزید و با یك پنبه تمیز صورت خود را با آن پاك كنید. این كار باعث كاهش چربی پوست می‌شود و از پدید آمدن جوش‌های صورت جلوگیری می‌كند. در صورت استفاده از این لوسیون برای جلوگیری از رشد باكتریها بهتر است هرروز یك محلول تازه درست كنید. مصرف این محلول باعث خشك شدن پوست می‌شود و برای پوست‌های چرب بسیار مفید است. اما در صورت داشتن پوست خشك از مصرف آن خودداری كنید.

لیمو ضد شوره و بر طرف كننده خارش پوست سر: آب لیمو برای پوست سر بسیار مفید است و شوره سر را كاهش می‌دهد. عصاره حاصل از آبگیری یك لیموی تازه را حدود ‌١٠ دقیقه برروی پوست سر مالش دهید و سپس آن را با آب به طور كامل بشوئید. همچنین آب لیمو می‌تواند به عنوان یك تقویت كننده مو وضد خارش، به صورت ماساژ برروی پوست سر استفاده شود.

ضد سرماخوردگی: آب لیمو یك ضد ویروس عالی می‌باشد و همچنین مصرف آن برای سرماخوردگی شدید بسیار مفید است. بدین منظور یك عدد لیمو را با مقداری نمك میل كنید. در صورت تمایل می‌توان عصاره گرفته شده را در آب رقیق كرد و سپس مصرف نمود.

یك حالت دهنده خوب برای موها: به علاوه شستشوی موی چرب با استفاده از آب لیمو باعث كاهش چربی آن می‌شود. به این صورت كه عصاره حاصل از ابگیری دو عددلیمو در یك لیتر آب مورد استفاده قرار دهید و موهایتان را با این محلول بشویید. این روش باعث درخشان و شاداب شدن انواع موها می‌شود. همچنین مصرف آن باعث می‌شود موهای طلایی رنگ روشنتر شوند.

نرم كننده مناسب برای پوست آرنج: برای نرم كردن پوست زبر ناحیه آرنج، آرنجتان را حدود ‌١٠ دقیقه برروی یك برش لیمو ترش فشار دهید.

تقویت كننده حافظه: لیمو تقویت كننده حافظه است. چند قطره از اسانس لیمو را روی یك دستمال ریخته و از طریق بینی استنشاق كنید. همچنین می‌توان این كار را در مواقعی انجام داد كه می‌خواهید چیزی رابه یاد بیاورید. مغز شما با استنشاق اسانس لیمو نیروی تازه‌ای بدست خواهد آورد.

آرامش دهنده روح: لیمو همواره به عنوان یك ماده تسكین دهنده روح مطرح بوده است. استشمام رایحه معطر لیمو در طی تمرینات تمركز و تعمق روح (مدیتیشن) بسیار مفید است. برای انجام این كار كافی است كه سه قطره از اسانس لیمو را به یك كاسه حاوی آب گرم افزوده و آن را در هوای اتاق قرار دهید. به این ترتیب در طول استشمام رایحه معطر لیمو به یك آرامش مطلوب فكری و روحی دست خواهید یافت
 

پرتقال و مزایاى مصرف آن [ December 08, 2005 ]

ایران :آناهیتا درودیان

جاى تعجب نیست اگر بگوییم پرتقال ها یكى از محبوب ترین میوه هاى جهان هستند. این میوه نارنجى و خوشرنگ از زمستان تا تابستان در دسترس است و براى تهیه دسرها و حتى برخى از غذاها از آن استفاده مى شود. یك لیوان آب پرتقال هم نوشیدنى خوشمزه و دلچسبى است كه خوردن آن در طول روز به سلامت و شادابى شما كمك مى كند. بنابراین از خوردن پرتقال ها لذت ببرید و این میوه مقوى و خوش طعم را در میان وعده هاى غذایى خود بگنجانید. مانند سایر میوه ها، پرتقال هم حاوى عناصر و تركیبات ارزشمندى است كه به پیشگیرى از انواع و اقسام بیمارى هاى رایج كمك مى كند، از جمله انواع سرطان هاى گوارشى مانند سرطان معده، مرى، لوزالمعده و...
ویتامین C
ممكن است قبلاً هم شنیده باشید كه پرتقال ها یك منبع غنى از ویتامین C هستند، ولى آیا مى دانید كه این ویتامین تا چه حد براى سلامتى ما مفید است؟ ویتامین C یك آنتى اكسیدان قابل حل در بدن است كه رادیكال هاى آزاد و تخریب ناشى از آنها را خنثى مى كند. بنابراین عاملى براى پیشگیرى از ابتلا به سرطان محسوب مى شود. همچنین ویتامین C براى فعالیت درست یك سیستم ایمنى سالم، ضرورى است. توصیه مى شود در فصل زمستان بیشتر از ویتامین C و پرتقال استفاده كنید تا در صورت بروز سرماخوردگى علائم این بیمارى در شما كاهش یابد و سریعتر بهبود پیدا كنید. به علاوه مصرف ویتامین C به جلوگیرى از عفونت هاى گوش كمك مى كند.
یك منبع عالى از فیبرها
مزایاى سلامتى پرتقال را با فیبرها ادامه مى دهیم. یك پرتقال به تنهایى ۱۲‎/۵ درصد از فیبر روزانه مورد نیاز بدن را تأمین مى كند كه براى كاهش سطح كلسترول خون مفید است، در نتیجه از بسته شدن رگ ها جلوگیرى مى كند. از مزایاى دیگر فیبر این است كه مى تواند قند خون را كنترل كند، به همین دلیل خوردن پرتقال براى افراد مبتلا به دیابت هم توصیه مى شود. به اضافه اینكه قند طبیعى موجود در پرتقال (فروكتوز) مى تواند از افزایش قند خون ممانعت كند.
فیبر موجود در پرتقال عوامل شیمیایى ایجاد سرطان را محصور و آنها را از سلول هاى روده دور نگه مى دارد، بدین ترتیب یكى از راه هاى حفاظت در مقابل سرطان روده محسوب مى شود. همچنین فیبر مى تواند براى كاهش یبوست یا اسهال در افرادى كه مزاج تحریك پذیریدارند، مؤثر باشد.
جلوگیرى از ایجاد سنگ كلیه
آیا مى خواهید خطر ایجاد سنگ كلیه در بدنتان را كاهش دهید؟ آب پرتقال بخورید. اسید سیتریك تركیبى است كه در مركباتى چون پرتقال و لیمو یافت مى شود. این اسید قادر است بدن را در مقابل تشكیل سنگ هاى كلیه مصون نگه دارد.
یك مطالعه كه نتایج آن در نشریه تغذیه انگلستان به چاپ رسیده نشان مى دهد هنگامى كه زنان روزانه یك دوم تا یك لیتر آب پرتقال، آب گریپ فروت یا آب سیب بخورند، اسیدیته ادرار و اسید سیتریك مدفوع آنها افزایش یافته، در نتیجه احتمال ایجاد سنگ هاى اكسید شده كلسیم در بدنشان كاهش مى یابد.
البته به یاد داشته باشید كه براى به حداقل رساندن احتمال ایجاد سنگ در كلیه هایتان بین آب پرتقال و شربت آبلیمو، دومى را انتخاب كنید چون مؤثرتر است.
كاهش خطر ابتلا به سرطان معده
خوردن روزى یك عدد پرتقال به شما كمك مى كند تا از ابتلا به زخم معده مصون بمانید. نتایج بررسى هاى دانشكده تغذیه آمریكا نشان مى دهد افرادى كه سطح ویتامین C خونشان بالاست، كمتر از سایرین به سرطان معده دچار مى شوند. همچنین در این اشخاص احتمال ایجاد باكترى هایى كه مسؤول بروز زخم هاى گوارشى هستند، ۲۵ درصد كمتر است. پس براى پیشگیرى از ایجاد زخم هاى گوارشى، مخصوصاً زخم معده، نوشیدن یك لیوان آب پرتقال یا خوردن یك پرتقال تازه را فراموش نكنید.
خطر كمتر ایجاد سرطان ریه پیشرفته
در پرتقال و همین طور نارنگى و هلو، تركیباتى وجود دارد كه مى تواند خطر ایجاد سرطان ریه پیشرفته را كاهش دهد. در تحقیقات دانشمندان چینى بر روى ۶۳۲۵۷ نفر به مدت ۸ سال ثابت شد افرادى كه از این میوه بیشتر مصرف مى كنند ۲۷ درصد كمتر از بقیه به سرطان ریه مبتلا مى شوند. همچنین سیگارى هایى كه پرتقال مصرف مى كنند ۳۷ درصد كمتر از سایر سیگارى ها به این بیمارى مبتلا خواهند شد.
فشار خون
آب پرتقال سرشار از پتاسیم است و خوردن آن براى بیماران مبتلا به فشار خون توصیه مى شود؛ چون این افراد داروهایى مصرف مى كنند كه ممكن است به دلیل استفاده از آنها پتاسیم خونشان كاهش یابد، به همین دلیل مصرف پرتقال مى تواند به جبران این نقصان كمك كند.
آب مروارید
خوردن مركبات و بویژه پرتقال به حفاظت عدسى هاى چشم كمك كرده و از بروز آب مروارید پیشگیرى مى كند. به طور طبیعى مقدارى ویتامین C در عدسى هاى چشم ها یافت مى شود. اگر كمتر از میزان مورد نیاز بدنمان طى روز ویتامین C مصرف كنیم، خطر ایجاد این بیمارى افزایش مى یابد.
كم خونى
عنصر ضرورى براى مبارزه با كم خونى آهن است و ویتامین C یكى از تركیباتى است كه به افزایش جذب آهن در بدن كمك مى كند. یكى از منابع تأمین آهن گوشت است، بنابراین گیاهخواران یا افرادى كه گوشت كمى مصرف مى كنند، باید مركبات و سایر غذاهاى سرشار از ویتامین C را در رژیم غذایى شان بگنجانند تا با بیمارى كم خونى مواجه نشوند.
تاریخچه مصرف پرتقال
منشأ پرتقال ها از هزاران سال پیش چین و كشورهاى آسیاى جنوب شرقى از جمله اندونزى بودند. درخت پرتقال به تدریج گسترش پیدا كرد و به هندوستان رسید و از آنجا به اروپا و سپس به آمریكا راه یافت. مصرف این میوه در اروپا هم قدمت دارد و در تابلوهاى نقاشان دوره رنسانس، از جمله در تابلوى شام آخر، بر روى میزهاى غذا، پرتقال هم دیده مى شود.
قبل از قرن بیستم پرتقال ها بسیار گران بودند، بنابراین به طور مرتب مصرف نمى شدند و خوردن آنها در تعطیلات ویژه مانند كریسمس رایج بود. بعد از ایجاد ابزار حمل و نقل مناسب و ابداع شیوه هایى براى استفاده از محصولات ثانویه پرتقال (مانند اسید سیتریك)، قیمت پرتقال ها پایین آمد و در مقیاس وسیعى مورد استفاده قرار گرفت. امروزه بزرگترین تولیدكنندگان تجارى پرتقال در جهان عبارتند از: ایالات متحده آمریكا، برزیل، مكزیك، اسپانیا و چین.
نكاتى در ارتباط با مصرف پرتقال ها
- پرتقال ها هم مانند سایر مركبات هنگامى كه گرم باشند آب بیشترى دارند، بنابراین قبل از آب گیرى آنها را چند ساعت در دماى اتاق قرار دهید.
- براى گرفتن آب پرتقال مى توانید از دستگاه آبمیوه گیرى استفاده كنید یا طبق یك شیوه سنتى آنها را با دست بچلانید.
- اگر شیوه دوم را براى آبگیرى انتخاب كردید، قبل از بریدن پرتقال ها را با كف دست روى یك سطح صاف فشار دهید تا آب پرتقال بیشترى داشته باشید.
- پرتقال هایى را انتخاب كنید كه پوست نازك و وزن بیشترى داشته باشند. پرتقال هاى سبك و پوك، كم آب هستند.
- پوست شل و چروكیده نشان دهنده ماندگى پرتقال است.
- آب پرتقال را حتماً در یخچال نگهدارى كنید. هر چقدر آب پرتقال سردتر باشد، ویتامین C آن بیشتر حفظ مى شود.
- سعى كنید براى تهیه سالاد میوه، كیك و انواع شربت ها از پرتقال استفاده كنید. به علاوه تهیه سس پرتقال و مصرف آن همراه با مرغ، طعم لذیذى را براى غذاى شما فراهم مى كند.
- براى از بین بردن چین و چروك صورت، پرتقال را پوست گرفته و قسمت هاى داخلى آن را روى پوست قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه و شست وشوى پوستتان شادابى بیشترى احساس خواهید كرد

مواد مغذی اصلی پرتقال (در ۱۰۰ گرم خام)


انرژی (كالری)
۳۷
ویتامین ث (میلی گرم)
۵۴

فیبر (گرم)
۲

فولات (میكروگرم)
۳۱

آهن (میلی گرم)
۴/۰

پتاسیم (میلی گرم)
۱۵۰

كربوهیدرات (گرم)
۹

فروكتوز (گرم)
۲

چربی (میلی گرم)
۱/۰

كاروتن (میكروگرم)
۲۸

مس (میلی گرم)
۰۴/۰

كلسیم (میلی گرم)
۴۷

پروتئین (گرم)
۱

فسفر (میلی گرم)
۲۰

سدیم (میلی گرم)
۱

ویتامین ب
۱ (میلی گرم) ۱/۰

ویتامین ب
۲ (میلی گرم) ۰۴/۰

نیاسین (میلی گرم)
۴/۰

منیزیوم (میلی گرم)
۱۲

منگنز (میلی گرم)
۰۵/۰


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 29 دی 1384 و ساعت 02:01 ق.ظ
| عمومي ,

پرتقال

خوردن یك لیوان آب پرتقال در روز سبب شفافیت پوست می شود. دانشمندان پس از مطالعات در مورد فواید غذاها دریافتند ،آب پرتقال وتوت فرهنگی با داشتن
ویتامین ث سبب فعالیت بیشتر بدن برای ساخت كلاژن می شود كه لطافت پوست را به همراه دارد

مطلب از کاترین خانم  گل


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 28 دی 1384 و ساعت 10:01 ق.ظ
| عمومي ,

برای دیدن   خلاصه ی فهرست مطالب هر ماه   به   لینکدونی   مراجعه فرمائید

برای دسترسی آسان تر به اکثر مطالب سایت این قسمت رو اضافه کردم امیدوارم خوشتون بیاد

می توانید به آرشیو مرا جعه کنید و مطلب مورد نظر رو در  ماه مربوطه دریافت کنید


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 28 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,
این مقاله رو فقط به خاطر بهناز خانم  گل که انشاء الله  همیشه رو لبش لبخند باشه  پست میکنم
امیذوارم مفید باشه
فواید خنده برای سلامتی
--------------------------------------------------------------------------------
cri
در فرهنگ سنتی چین ، گفته می شود که با یک خنده می توان 10 سال جوانتر شد و با خندیدن می توان یک صد بیماری را درمان کرد. در واقع خنده آرامش بخش روح و راز جوانی است. پژوهش های اخیر دانشمندان آمریکایی علت های نقش مثبت خندیدن برای سلامت انسان را مشخص کرده است.
 در این پژوهش ، محققان از عده ای داوطلبان درخواست کردند تا نگاهی به چند کاریکاتور بیندازند و سپس فعالیت مغز آنان را مورد نظارت و سنجش قرار دارند. داستان این کاریکاتورها و موضوعات آنها باعث می شود تا انسان به خنده بیفتد ، اما برخی موضوعات نیز موجب خنده نمی شود. محققان از کسانی که در این آزمایش ها شرکت کردند ، خواستند که پس از خواندن یک بند از داستان خنده آور و خندیدن، دگمه ای را فشار دهند. محققان با استفاده از دستگاه های دقیق سنجش و نظارت فعالیت مغز را در این زمان بررسی کردند. هنگامیکه موضوعات داستان های کاریکاتور باعث خنده می شود، شبکه واکنش حسی درمغز که می تواند باعث شادی انسان گردد، به حرکت می افتد. محققان همچنان متوجه شده اند. زمانی که انسان از داروهای تحریک کننده استفاده می کند ، این نوع شبکه واکنش حسی در مغز فعالیت می نماید.
محققان می گویند: انسان ها غالبا می دانند که خنده برای تندرستی مفید است، اما علت علمی و فعالیت مغز را که چگونه باعث شادی می شود، کاملا درک نکرده اند. مردم اغلب به خواندن داستان های طنز آمیز روی می آورند . به همین علت پس از خندیدن ، حالت روحی آنها بهتر می شود و نظرات آنها نسبت به پدیده های اطراف به طور مثبت تغییر می کند .
 پژوهش ها ثابت می کند : شوخ طبعی و لطایف، مغز را به طور مثبت به فعالیت وا می دارد. از این رو ، خندیدن برای سلامتی انسان مهم است. خندیدن نه تنها باعث شادی می شود بلکه اشتیاق مردم را به دوستی و حتی ارتباطات عاشقانه برای درازمدت افزایش می دهد. خندیدن همچنین عامل تشنج زدایی محسوب می شود. در پژوهش های انجام شده علت خندیدن و یا نخندیدن افراد و مشکلات آنها در زندگی و رابطه با دیگران مطرح شده است. در واقع بر اساس این پژوهش ها اگر در مغز انسان شبکه شادی رشد کافی نکند ، مشکلاتی در اعضای دیگر بدن نیز بوجود می آید .
 خنده بلند یکی از شیوه های تخفیف فشارها در عرض 10 دقیقه
 آثاری که باعث قهقهه می شود برای نمونه کاریکاتور مورد علاقه شما یا غیره و یا نوار ضبط شده صدای فرزندان و دوستان را کنار خود بگذارید. شما حتی با دیدن یک سریال تلویزیونی مورد دوست نیز می توانید بخندید.
" باک " محقق دانشکده بهداشت همگانی دانشگاه " لوما لیندا " ایالت کالیفرینا می گوید " همیشه شیوه مؤثری برای کاهش فشارها یافت می شود ، پس از گرفتاری یک روز روشن کردن تلویزیون و دیدن یک درام تلویزیونی مورد پسند می تواند مفید باشد. پژوهش های وی ثابت می کند : با خندیدن بلند می توان ضمن کاهش قشر هورمونی فشار مصونیت بدن را افزایش داد و در نتیجه 24 ساعت از فشار ها رهایی یافت. حتی آرام خندیدن برای سلامتی سودمند است .
 

خنده و تأثیر آن بر سلامتی

 

زندگی روزانه ما سرشار از فراز و نشیب هایی است كه موجب نوسان روحیه ما می شود. رویدادها زمانی ما را غمگین و ناراحت كرده و گاهی باعث شادی ما می گردد. جمله معروفی است كه : اغلب مردم تقریبا به همان اندازه ای شاد هستند كه انتظارش را دارند . در واقع آنچه كه در زندگی ما رخ می دهد آنقدرها تعیین كننده شادی ما نیست بلكه بیشتر،  نوع واكنش ما به رخدادهاست كه نقش تعیین كننده دارد . از آن جایی كه انسان افكار و اندیشه های خود را برمی گزیند الزاماً تعیین كننده میزان شادی های خویش است .

تحقیقات نشان داده اند كه خنده نه تنها سبب نشاط افراد  می گردد بلكه سلامت آنها را نیز تضمین می كند . خنده سیستم ایمنی بدن را مقاوم ساخته و توانایی بدن را در مبارزه با عفونت افزایش می دهد . از طرفی سبب كاهش سطح هورمونهای استرس زا شده و از تأثیر گذاری آنها بر روی سیستم ایمنی بدن جلوگیری می كند. خنده باعث افزایش ترشح اندورفین از مغز می شود، ماده ای كه نقش تسكین دهنده  را در دردها و رنج های ما دارد . ترشح اندورفین علاوه بر افزایش توان ما در برابر مقاومت در مواجهه با استرس ها و ناراحتی ها موجب افزایش بازدهی سیستم تنفسی ما می شود و تأثیر آن درست مثل زمانی است كه به ورزش دو پرداخته ایم . هنر شاد بودن مستلزم توانایی خندیدن به مشكلات در كوتاه ترین زمان ممكن پس از وقوع آنهاست . اگر دقت كنید می بینید كه كودكان بطور طبیعی و بدون توجه به اطراف و یا احساس خجالت تقریباً به همه چیز می خندند. گویی می دانند كه خندیدن ، آنها را سالم و متعادل نگه می دارد.

برای شاد بودن باید بر افكار شاد متمركز شویم. هر چند ما غالباً برعكس عمل می كنیم. یعنی تعریف ها و تمجیدها را ناشنیده می گیریم و حرف های ناخوشایند را مدتها در ذهن نگه می داریم . لازمه شاد زیستن جستجوی زیبایی ها و خوبی هاست . یكی زیبایی منظره را می بیند و دیگری كثیفی پنجره را . گاهی می توانیم در مواجهه با استرس های محیطی با رفتارهایی مانند صحبت های خنده دار، علاوه بر كاهش استرس ، محیط را برای بررسی مشكل واقعی و پیدا كردن راه حل مهیا كنیم . راه دیگر این است كه سعی كنیم همیشه لبخند به لب داشته باشیم ، هر چند طرف مقابل ما اخمو باشد! شما برای شاد زیستن چه می كنید؟


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 27 دی 1384 و ساعت 08:01 ق.ظ
| عمومي ,
پولتان را با خرید شربت های ضدسرفه دور نریزید [ January 15, 2006 ]

آفتاب:پزشكان می‌گویند؛ شربت‌های ضد سرفه كه بدون نسخه پزشك عرضه می‌شوند تاثیری ندارند و خرید این داروها فقط دور ریختن پول است. دكتر ریچارد ایروین ،رییس كمیته رهنمودهای سرفه دانشكده پزشكان قفسه سینه آمریكا، می‌گوید؛ این شربت‌ها عموما حاوی داروهایی هستند كه به خاطر دوز كم بی‌تاثیرند یا تركیبات دارویی دارند كه اثربخشی آنها در درمان سرفه هیچگاه به اثبات نرسیده است.

قفسه‌های داروخانه‌ها معمولا مملو از شربت‌های ضد سرفه است كه نوید تسكین سریع سرفه را می‌دانند بدون آنكه ایجاد خواب آلودگی كنند.
ایروین می‌گوید ؛مطالعات نشان می‌دهد این داروها مفید نیستند و توجیهی برای مصرف آنها وجود ندارد.
رهنمودهای جدید مصرف داروهای ضدسرفه را كه بدون نسخه پزشك قابل ابتیاع است رد می‌كند. این داروها نه تنها سرفه ناشی از سرماخوردگی را تسكین نمی‌بخشند بلكه می‌توانند باعث تاخیر در درمان شده و در نهایت به بروز سیاه سرفه منجر شوند.
براساس این رهنمودها به بزرگسالان توصیه شده است واكسن جدید سیاه سرفه مخصوص بزرگسالان كه سال گذشته تایید شد دریافت كنند.
در برچسب بسیاری از شربت‌های سرفه تبلیغ شده است كه ایجاد خواب آلودگی نمی‌كنند. اما ایروین می‌گوید این امر به خاطر عدم استفاده از داروهای آنتی هیستامین است كه به تسكین سرفه ناشی از سرماخوردگی كمك می‌كنند.
برخی از شربت‌های ضدسرفه حاوی دو دارو كدئین و دكسترومتورفان هستند كه به تسكین سرفه ناشی از سرماخوردگی كمك می‌كنند. اما این داروها به علت كم بودن دوز آنها اثربخش نیستند.
سرفه می‌تواند در اثر چندین علت مختلف مانند آسم، آلرژی، سوزش شدید سردل، یا برونشیت بروز كند. پزشكان به بیمارانی كه سرفه‌های آنها بیشتر از سه هفته طول بكشد یا با تنگی نفس همراه باشد كه می‌تواند نشانه ذات الریه یا بیماریهای حادتری باشد توصیه می‌كنند حتما به پزشك مراجعه كنند.
سرفه ناشی از سرماخوردگی معمولا كمتر از سه هفته طول می‌كشد. نوشیدن مقادیر زیادی مایعات و سوپ مرغ به تسكین سرفه كمك می‌كند.

روغن ماهی، داروی بیماری های قلبی [ January 15, 2006 ]

هموطن :مطالعات جدید نشان می دهد، مصرف چربی های غیر اشباع شده می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قبلی را به گونه ای چشمگیر کاهش دهد.دانشمندان آمریکایی بر این باورند، چربی های غیراشباع نظیر روغن ماهی و روغن زیتون برایافراد مبتلا به بیماری های قلبی مفید است.
با توجه به اینکه بیماری های قلبی به دنبال بالا بودن نوعی كلسترول موسوم به LDL بروز می کنند، این قبیل روغن ها می توانند میزان این کلسترول را در بدن افراد تعدیل کنند.

این بررسی ها نشان می دهند، فیبرهای محلول غذایی و تركیبات آنتی اكسیدان در میوه، سبزیجات تازه و حبوبات به ویژه انواع جو، وجود دارد.
این مواد در واقع مواد غیرمغذی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها هستند که در جذب چربی مواد غذایی در بدن ایجاد اختلال می‌كنند و در نتیجه از اكسیداسیون و رسوب كلسترول LDL جلوگیری می‌كنند.
گفته می شود چربی موجود در ماهی و روغن ماهی، به این علت كه منبع غنی از امگا 3 هستند برای بدن مفید است.

 

بخندید و بخندید! [ January 14, 2006 ]

هموطن- هرگز فراموش نكنید كه "خنده بر هر درد بی درمان دواست". در نقطه سر خط امروز می خواهیم كمی بیشتر از این داروی گرانبها برایتان بگوییم:خنده استرس را كاهش می دهد.
*فشار خون را متعادل می كند. در نتیجه برای افرادی كه به فشار خون مبتلا هستند كمك بسیار خوبی است.*باعث شاد شدن روحیه می شود.

*در ارتقای عملكرد دستگاه ایمنی بدن نقش دارد.
*در ارتقای فعالیت مغز نقش مؤثری ایفا می كند.
*محافظ خوبی برای قلب به شمار می آید.
*روابط افراد را با یكدیگر بیشتر و مطلوب تر می كند.
*كمك خوبی برای آرامش جسم و جان آدمی است.
*باعث می شود كه افراد احساس خوب و نگرش مثبتی داشته باشند.
*می تواند در پیشگیری از سكته مناسب باشد.
*به افرادی كه از درد آرتروز رنج می برتد كمك می كند.
*دشمن افسردگی است.
*از عصبانیت و اضطراب می كاهد.
*در كاهش اثرات منفی استرس و اضطراب مؤثر است.
*ضربان قلب را تنظیم می كند.
*به بدن انرژی مضاعف می دهد.
*توان یادگیری افراد را ارتقا می دهد.
*تنش های عصبی به هنگام بروز مشكلات را آرام می كند. در این مواقع به فرد توصیه می شود كه با خندیدن بر خود مسلط شود.
*در سلامت روانی تاثیر مثبتی دارد.
*عامل خوبی برای برقراری ارتباطات اولیه است و می تواند حتی جای كلام را بگیرد و در طرف مقابل احساس خوشایندی ایجاد كند.
*خنده باعث می شود كه ذهن برای حل مشكلات راحت تر و بهتر عمل كند.
*به افراد توصیه می شود كه برای خندیدن خیلی سخت نگیرند و حتی با شنیدن یك لطیفه ساده هم سعی كنند تا از ته دل بخندند.
*تا جایی كه می توانید با دیدن فیلم های كمدی و یا خواندن لطیفه و داستان های طنز، بخندید.
*اگر لطیفه بامزه ای شنیدید آن را یادداشت كنید تا وقتی چشمتان به آن می افتد دوباره و دوباره بخندید.
*با خویشاوندان و دوستانی معاشرت كنید كه می توانند لبخند را به شما هدیه بدهند.

هموفیلی، عارضه ای درمان نشدنی [ January 14, 2006 ]

هموطن :شاید شما هم تا کنون نام بیماری هموفیلی را زیاد شنیده باشید، اما به هر حال کمتر کسی به درستی می داند که این بیماری چیست و چگونه در بدن هر فرد بروز می کند. هموفیلی‌ عبارت‌ است‌ نوعی كمبود ارثی‌ یكی‌ از فاكتورهای‌ انعقادی‌ خون‌ (فاكتور 8) كه‌ منجر به‌ وقوع‌ خونریزی‌ های‌ خطرناك‌ می‌ شود. این‌ كمبود در یك‌ نفر از هر 10‌ هزار مرد بروز می کندد و در همان‌ اوایل‌ كودكی‌ خود را نشان‌ می‌ دهد.

علایم‌ هموفیلی
اگر چه هموفیلی همانند بسیاری از بیماری ها علایم به خصوصی ندارد و برخی علایم آن با نشانه های شیوع بیماری های دیگر یکسان است، دانشمندان مهم ترین نشانه های بروز هموفیلی را این چنین اعلام کرده اند:
*دردناك‌ و متورم‌ شدن‌ مفاصل‌ یا تورم‌ در پا یا دست‌ و خصوصا زانو یا آرنج‌
*خونمردگی ‌های‌ مكرر
*خونریزی‌ زیاد از بریدگی‌ های‌ مختصر
*خونریزی‌ خود به‌ خودی‌ از بینی‌
*وجود خون‌ در ادرار
علل هموفیلی
بررسی های وسیعی که در این زمینه صورت گرفته تا کنون عوامل متعددی را برای بروز هموفیلی نمایان کرده است. اما در عین حال، مهم ترین عاملی که می تواند این بیماری را بروز دهد نقص ژنتیکی محسوب می شود. نقص‌ ژنتیكی‌ علت‌ كمبود فاكتور 8 در بدن است‌. ژن‌ فاكتور 8 بر روی‌ كروموزم‌ X قرار دارد و در صورتی‌ كه‌ مردی‌ دچار هموفیلی‌ باشد، این‌ ژن‌ در تنها كروموزوم‌ X وی‌ معیوب‌ بوده‌ و به‌ تمام‌ دخترانش‌ ارث‌ می‌رسد، اما چون‌ پسرانش‌ كروموزم‌ Y را از وی‌ به‌ ارث‌ می‌ برند، هیچ‌ كدام‌ از پسرانش‌ از وی‌ دچار هموفیلی‌ نمی‌ شوند. این‌ در حالی‌ است‌ كه‌ دختران‌ وی‌ همگی‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند. بعضی‌ از پسران‌ زنانی‌ كه‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند ممكن‌ است‌ دچار هموفیلی‌ شوند و بعضی‌ از دختران‌ زنانی‌ كه‌ حامل‌ ژن‌ معیوب‌ هستند ممكن‌ است‌ حامل‌ ژن‌ هموفیلی‌ شوند.
سابقه‌ خانوادگی‌ هموفیلی‌ می تواند خطر ابتلا به این بیماری را در افراد بالا برد. در حال‌ حاضر نمی‌ توان‌ از بیماری‌ هموفیلی پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. اگر در خانواده‌ شما سابقه‌ هموفیلی‌ وجود دارد قبل‌ از بچه‌دار شدن‌ برای‌ مشاوره‌ ژنتیكی‌ مراجعه‌ كنید.
خطر مبتلا شدن‌ به‌ ایدز یا هپاتیت‌ در اثر تزریق‌ خون‌ یا محصولات‌ خونی‌ اهدایی‌، با عرضه‌ فاكتور 8 ساخته‌ شده‌ توسط‌ مهندسی‌ ژنتیك‌ كمتر خواهد شد.
عواقب‌ هموفیلی
این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر غیرقابل‌ معالجه‌ است‌ که البته مرگبار نیست‌. اگر بتوان‌ خونریزی‌ را كنترل‌ كرد، می ‌توان‌ انتظار عمری‌ نزدیك‌ به‌ عمر طبیعی‌ را داشت‌.
تحقیقات‌ علمی‌ در زمینه‌ علل‌ و درمان‌ هموفیلی‌ ادامه‌ دارند، بنابراین‌ امید می‌ رود كه‌ روز به‌ روز درمان ‌های‌ موثرتری‌ عرضه‌ شوند و نهایتا بتوان‌ این‌ بیماری‌ را معالجه‌ نمود.
عوارض‌ هموفیلی
*خونریزی‌ خطرناك‌ كه‌ نیازمند درمان‌ اورژانس‌ باشد
*معلولیت‌ دائمی‌ مفصل‌ در اثر خونریزی‌ مداوم‌ در مفصل‌
*سردرد، فلج‌ یا اغما در اثر خونریزی‌ به‌ درون‌ مغز
درمان‌ هموفیلی
هموفیلی‌ با آزمایشات‌ انعقادی‌ تشخیص‌ داده‌ می ‌شود كه‌ نشان‌ دهنده‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری پایین‌ فاكتور 8 خواهند بود. خونریزی‌ را معمولا می‌توان‌ با تزریق‌ فاكتور 8 در منزل‌ كنترل‌ كرد. اگر خونریزی‌ شدید یا غیرمعمول‌ باشد، امكان‌ دارد بستری‌ كردن‌ برای‌ كنترل‌ خونریزی‌ ضروری‌ باشد. همیشه‌ یك‌ دست‌ بند یا گردن‌ آویز كه‌ نشان ‌دهنده‌ بیماری‌ شما باشد به‌ همراه‌ داشته‌ باشید، تا در موارد اورژانس‌ بهتر و سریع ‌تر بتوان‌ به‌ شما كمك‌ كرد. بهتر است‌ قبل‌ از ازدواج‌ یا بچه ‌دار شدن‌ برای‌ مشاوره‌ ژنتیكی‌ مراجعه‌ نمایید.
خونریزی‌ را می‌ توان‌ با تزریق‌ فاكتور 8 تغلیظ‌ شده‌ كنترل‌ کرد. فاكتور 8 باید در زودترین‌ زمان‌ ممكن‌ پس‌ از آغاز خونریزی‌ داده‌ شود. ضمنا می ‌توان‌ دوزهایی‌ از فاكتور 8 را به‌ عنوان‌ پیشگیری‌ مصرف‌ كرد و بیماران‌ خود می‌ توانند تزریق‌ را فرا گیرند. امكان‌ دارد داروهایی‌ برای‌ كاهش‌ درد مفصل‌ تجویز شوند.
سعی‌ كنید هر اندازه‌ كه‌ می ‌توانید زندگی‌ عادی‌ داشته‌ باشید. حفظ‌ آمادگی‌ جسمانی‌ در این زمینه بسیار مهم‌ است‌. از انجام‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هایی‌ كه‌ باعث‌ وارد آمدن‌ آسیب‌ می ‌شوند خودداری‌ كنید، برای مثال، ورزش‌ های‌ پر برخورد. شنا، دوچرخه‌ سواری‌ یا راه‌ رفتن‌ بهترین‌ ورزش‌ ها برای‌ شما هستند. غیر از موارد ذكر شده‌، محدودیتی‌ برای‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.
درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه کرد؟
*اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ هموفیلی‌ را دارید
*اگر یكی‌ از موارد زیر پس‌ از تشخیص‌ رخ‌ دهد:
- آسیب‌ همراه‌ با تورم‌. این‌ ممكن‌ است‌ نشاندهنده‌ خونریزی‌ در زیر پوست‌ باشد.
ـ خونریزی‌ كه‌ به‌ سرعت‌ نتوان‌ آن‌ را كنترل‌ نمود.
ـ دردناك‌ و متورم‌ شدن‌ مفاصل‌


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 26 دی 1384 و ساعت 02:01 ق.ظ
| عمومي ,
بهانه های پسرها واسه رد کردن دخترها (خنده دار) [ December 21, 2005 ]

تو برای من مثل خواهر می مونی ! یعنی : خیلی زشتی !!!
فاصله سنیمون کمی زیاده ! یعنی خیلی زشتی !!!
من به تو علاقه به اونصورت ندارم ! یعنی خیلی زشتی!!!
من الان تو موقعیت بدی از زندگیم هستم ! یعنی : خیلی زشتی !!!
من دوست دختر دارم ! یعنی : خیلی زشتی !!!
تقصیر تو نیست ، تقصیر منه ! یعنی : خیلی زشتی !!!
من الان توجهم به کارمه ! یعنی خیلی زشتی !!!
من تصمیم گرفتم مجرد بمونم ! یعنی خیلی زشتی !!!
بهتره فقط با هم دوست معمولی باشیم ! یعنی بطور وحشتناکی زشتی !!!!!!!!!!!!!!!!

آکنه عارضه ناشی از مصرف فرآورده‌های آرایشی ]

ایسنا:ضایعات آکنه روی پیشانی، گونه و بینی از شایعترین عوارض مصرف لوازم آرایشی غیر استاندارد است. دکتر «زهرا لهراسبی»، متخصص پوست، مو، زیبایی و فلوشیب لیزر، در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا، واحد علوم پزشکی ایران، با بیان این مطلب تصریح كرد: استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد، با تحریک بیش از حد غدد چربی روی پوست همراه است؛ به طوری که حتی در اشخاصی که زمینه ژنتیکی ابتلا به آکنه را ندارند، مصرف این فرآورده‌ها باعث بروز مشکل آکنه می‌شود.

وی خارش، پوسته‌ریزی و التهاب پوست را از دیگر عوارض مصرف فرآورده‌های غیر استاندارد آرایشی دانست و توضیح داد: خصوصا در افرادی که پوست حساسی دارند، این عوارض با شدت بیشتری نمایان شده و تا مدت زمان نسبتا طولانی نیز باقی می‌ماند.
این متخصص پوست برخی از لکه‌های پوستی ناشی از مصرف لوازم آرایشی را دائمی خواند و گفت: دیده شده که پودرهای آرایشی غیر استاندارد، به مرور زمان لک‌های تیره‌ای روی پوست صورت ایجاد می‌کنند که تنها با روشهایی از قبیل لیزر رفع می‌شوند.
وی در نهایت آزمایش مقداری از فرآورده‌های آرایشی روی پوست بازو را بهترین روش امتحان کیفیت این لوازم دانست و تصریح کرد: در این صورت چنانچه با گذشت 18 تا 24 ساعت هیچگونه التهاب، خارش و قرمزی در محل دیده نشود می‌توان از آن محصول استفاده کرد

روغن زیتون، ضد درد؟ [ January 15, 2006 ]

آفتاب:پژوهشگران ماده‌‌اى در روغن زیتون كشف كرده‌اند، كه تركیب آن از نظر شیمیایى مانند تركیب قرص‌هاى مسكن ایبوبروفن است. این ماده كه آن را "اوله آ كانتال" Oleacanthal نام‌گذارى كرده‌اند تنها در روغن زیتون تازه یافت مى‌شود و اثرى مشابه اثر قرص‌هاى ضد درد ایبوبروفن دارد. اوله آ كانتال كاهنده درد است.درخت زیتون قرن‌هاست كه جایگاه ویژه‌اى در فرهنگ یونان و روم باستان دارد. این درخت به درخت مقدس معروف است.

n3.jpg
یونانیان و رومیان براى گرامی‌داشت یاد مردگان درخت زیتون مى‌كاشتند. نه تنها میوه زیتون، بلكه چوب و برگ این درخت نیز موارد مصرف فراوانى دارند. چوب زیتون از مستحكم‌ترین انواع چوب است. دم كرده برگ درخت زیتون تب‌بر است و مصرف روزانه این دم كرده به عنوان چاى آرامش‌بخش و كاهنده استرس است. چاى برگ زیتون فشار خون را هم پایین مى‌آورد.
روغن زیتون كه عصاره میوه زیتون است یكى از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین روغن‌هاى گیاهى است كه نه تنها طعم خوبى دارد بلكه سرشار از خاصیت است. از چهار هزار سال پیش مصریان باستان خواص جادویى روغن زیتون را مى‌شناختند. این روغن نه تنها در وعده‌هاى غذایى بلكه در پزشكى باستان هم جایگاه خاصى داشته است. از قرن دوازدهم میلادى به بعد دنیاى پزشكى غرب نیز به اهمیت روغن زیتون پى برد و این روغن جادویى هر روز محبوبتر و معروفتر شد.
بیش از سه چهارم چربى موجود در روغن زیتون را اسیدهاى چرب اشباع نشده تشكیل مى‌دهند. اسیدهاى چرب اشباع نشده چربى‌هاى مفیدى هستند كه در روغن‌هاى گیاهى مانند روغن آفتابگردان نیز یافت مى‌شوند. به همین علت متخصصین تغذیه مصرف روغن‌هاى گیاهى را توصیه مى‌كنند.
چربى روغن زیتون یكى از چربی‌هاى تشكیل دهنده دیواره سلول‌هاى بدن است و خاصیت آنتى‌ا‌كسیدان طبیعى به سلول‌ها مى‌دهد. یعنى مقاومت سلول‌ها را در برابر بیمارى سرطان افزایش مى‌دهد. زیتون یا روغن آن خون را هم رقیق مى‌كند. به علت مصرف روزانه زیتون در كشورهاى منطقه مدیترانه، انواع بیمارى سرطان و سكته‌هاى قلبى آمار بسیار پایین‌ترى را در این مناطق نسبت به سایر نقاط جهان نشان مى‌دهند.
مصرف روغن زیتون بخصوص در سنین رشد سبب بهبود حافظه و بالا رفتن قدرت یادگیرى در كودكان مى‌شود. به خانم‌هاى باردارنیز توصیه مى‌شود براى تأمین چربى مورد نیاز بدنشان روغن‌هاى گیاهى به خصوص روغن زیتون مصرف كنند. چربى روغن زیتون تنها چربى است كه موجب كاهش LDL یا ”كلسترول بد“ در خون مى‌شود و ریسك ابتلا به سكته قلبى را پایین مى‌آورد اما ”كلسترول مفید“ یا همان HDL را افزایش مى‌دهد.
روغن زیتون همچنین حاوى ویتامین E است، ویتامینى كه براى حفظ سلامت و زیبایى پوست و مو ضرورى است. مصرف مداوم روغن زیتون پوست را شاداب نگاه مى‌دارد و كمك مى‌كنند سلول‌هاى پوست فرم و انعطاف‌پذیرى خود را حفظ كنند.

بسیارى از مراكز تحقیقاتى دارویى در سراسر دنیا مشغول تحقیق بر روى خواص روغن زیتون هستند. محققان هر روز به نكات جالب و جدیدترى دست پیدا مى‌كنند.
پژوهشگران مركز ”Monell Chemical Senses“ در امریكا، به تازگى مقاله‌اى منتشر كرده‌اند كه نتیجه آخرین تحقیقات این مركز بر روى خواص روغن زیتون است. این پژوهشگران ماده‌اى در روغن زیتون كشف كرده‌اند، كه تركیب آن از نظر شیمیایى مانند تركیب قرص‌هاى مسكن ایبوبروفن است.
این ماده كه آن را ”اوله آ كانتال Oleacanthal“ نامگذارى كرده‌اند، تنها در روغن زیتون تازه یافت مى‌شود و اثرى مشابه اثر قرص‌هاى ضد درد ایبوبروفن دارد. ”اوله آ كانتال“ كاهنده درد است.
آنزیم مخصوصى در بدن سبب آغاز درد مى‌شود. ”اوله آ كانتال“ مانند كلیدى است كه این آنزیم مخصوص را قفل مى‌كند و از آغاز پروسه درد جلوگیرى مى‌كند. این پژوهشگران در ادامه این مقاله كه در مجله تخصصى طبیعت در امریكا به چاپ رسیده است عنوان مى‌كنند:
” با مصرف روزانه حدود پنجاه گرم روغن زیتون بدن نزدیك به نه میلى‌گرم ”اوله آ كانتال“ دریافت مى‌كند. این مقدار یك دهم میزان ایبوفرونى است كه براى كاهش درد در یك بزرگسال تجویز مى‌شود.“
هر چند كه روغن زیتون مرغوب قیمت بالایى دارد، اما به قیمتش مى‌ارزد!

تف كردن زشت است [ January 15, 2006 ]

جام جم: سازمان خیریه مسوول پاكیزه نگهداشتن انگلیس از بازیكنان فوتبال این كشور خواست از ریختن آب دهان خود در روی چمن ورزشگاه‌ها یا انداختن تف برای بازیكنان دیگر خودداری كنند زیرا جوانان حتی از این كار زشت آنان تقلید می‌كنند.گروه فوق كه در ویگان، منچستر بزرگ مستقر است ، از بازیكنان برای انجام این كار زشت انتقاد كرد.در نظرسنجی از حدود 300 تماشاگر فوتبال 75 درصد گفتند از كار بازیكن تیم بولتون برای انداختن آب دهان به روی بازیكن پورتموث ناراحت شدند.

آنان از مربی منچستریونایتد نیز گله كردند كه بعد از هر مسابقه آدامس خود را از دهانش به روی چمن می‌اندازد.
آلن وودز رییس اجرایی «انگلیس را پاكیزه نگهدارید» گفت تف كردن كار زشتی است و انجام این كار مخصوصا از طرف بازیكنان كه سرمشق جوانان هستند، ناپسندتر است.

جام جم آنلاین: بی تردید ژنها ی موثر در ابتلا به افسردگی شدید در زنان نقش مهمتری دارند.
به گزارش مدلاین پلاس ، پیش از این مطالعات دو تفاوت ژنتیکی را بین مردان و زنان نشان داده اند که شامل تفاوت کمی (نقش کلی ژن ها و تفاوت های محیطی) و اختلافات کیفی (ژنهای مستعد بودن) بوده است

اکنون در یک بررسی برای افزایش یافته ها محققان اطلاعات مربوط به افسردگی شدید در 42161 دوقلو را مورد بررسی قرارداده و دریافتند که ارثی بودن استعداد فرد برای ابتلا به افسردگی شدید در زنان به میزان قابل ملاحظه ای بیشتر است و اینکه ژنهای موثر در افسردگی در دو جنس به هم مرتبطند اما عینا مانند هم نیستند.
بنظر می رسد بطور متوسط اثر ژنها اساسا درزنان مهم تر از مردان است. همچنین ممکن است ژنهایی وجود داشته باشند که احتمال افسردگی را در زنان در پاسخ به محیط هورمونی متغیرشان ، تغییر دهند.
مدارک مستدلی در دست است که نشان می دهد گروهی از زنان بویژه در دروان پس از زایمان و طی فاز پیش از قاعدگی مستعد افسردگی هستند.
این نوع افسردگی در خانواده ها وجود دارد اما مردان را تحت تاثیر قرار نمی دهد چراکه آنها بهاین تغییرات هورمونی دچار نمی شوند.


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 26 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,

دید کلی

همه ما توانایی متمرکز شدن را داریم. نوشتن یک داستان ، نواختن پیانو یا مجذوب یک فیلم سینمایی شدن ، همگی به تمرکز نیاز دارند. ولی گاهی اوقات افکار شما پراکنده است و ذهنتان از موضوعی به موضوع دیگر کشیده می‌شود. در چنین مواقعی است که نیاز دارید یاد بگیرید چگونه حافظه خود را تقویت کنید؟ تقویت حافظه عبارت است از یادگیری های منظم ذهنی و مرتب کردن عواملی که یکباره به ذهن ما خطور می‌کنند.

افزایش فعالیت ها

اگر یک مطلب را سرسری بخوانید، تمرکز شما به راحتی برهم می‌ریزد. در عوض برای هر قسمت ، سرتان را تکان دهید و به دنبال پرسش بگردید. برای این مرحله باید بگویید "چگونه می‌توانم سطح فعالیتم را در حین مطالعه بالا ببرم؟" سپس مطالعه کنید تا جواب این پرسش را پیدا کنید. این کار ساده را انجام دهید. پرسشهایی که برای هر قسمت طرح می‌کنید مرکزیتی به افکار شما می‌دهند و باعث می‌شوند که روی مطلب مورد مطالعه مسلط شوید. همچنین هنگامی که درس می‌خوانید می‌توانید لیستی از پرسشها را تهیه کنید و برای پیدا کردن جواب پرسشها ، به درس گوش دهید. هر از گاهی ، مکان خود را تغییر دهید. در جایی که خیلی سرد است، ننشینید. جا به جا شدن ، به حرکت خون در بدن کمک می‌کند و باعث می‌شود که اکسیژن بیشتری به مغز شما برسد و شاداب و سرحال باشید.

روشهای ذهنی دیگر

چوب خط زدن برای افکار مزاحم

کارتهای کوچکی درست کنید و آنها را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید. یک قسمت را به صبح ، یک قسمت را به بعد از ظهر و قسمت سوم را به شب اختصاص دهید. هر بار که تمرکزتان به هم ریخت و حواستان پرت شد، یک خط در قسمت مخصوص به آن بکشید. برای هر روز یک کارت برای خود تهیه کنید. وقتی به اندازه کافی ماهر شدید خواهید دید که تعداد خطها روز به روز کاهش می‌یابد و این واقعاً جالب و هیجان انگیز است.

زمان استراحت

استراحت کوتاهی برای خودتان در نظر بگیرید. هنگامی که استراحت می‌کنید، اکسیژن بیشتری به مغزتان می‌رسد. بلند شوید و برای چند دقیقه در اتاق قدم بزنید. وقتی ما برای مدت طولانی می‌نشینیم، خون بدن ما به دلیل نیروی جاذبه ، به طرف پایینترین نقطه بدنمان ، یعنی پاها کشیده می‌شود. ماهیچه‌های ما همانند یک پمپ عمل می‌کنند و هنگامی که ما راه می‌رویم، خون را بطور یکنواخت به سرتاسر بدن ما می‌رسانند. در نتیجه ، اکسیژن بیشتری به مغز می‌رسد و باعث احساس شادابی و نشاط در بدن می‌شود.

عوض کردن موضوع

بسیاری از دانش آموزان بوسیله تغییردادن موضوع مطالعه ، به تمرکزشان کمک می‌کنند. شما هم می‌توانید موضوعات متفاوتی را در نظر گرفته و با عوض کردن عنوان درسهایی که باید مطالعه نمایید، آنها را منظم کنید.

جایزه و پاداش

هنگامی که کاری را بطور کامل انجام دادید، به خودتان پاداش دهید. کار شما ممکن است خیلی کوچک باشد و یا شاید یک مسئولیت بزرگ ، که شما باید آن را به پایان برسانید. پاداشی که برای خودتان در نظر می‌گیرید، ممکن است قدم زدن در اطراف ساختمان ، یک لیوان آب و یا خواندن یک مطلب جالب و خنده‌دار در روزنامه باشد. برای پروژه‌ های مخصوص ، مانند پروژه پایان ترم یا دوره کردن یک کتاب حجیم ، پاداش و جایزه ویژه‌ای در نظر بگیرید که اگر آنها را انجام دادید برای خودتان مثلاً یک پیتزای مخصوص بخرید، به سینما بروید و یا بعد از ظهر را تلویزیون تماشا کنید. بعضی از جایزه ها می‌توانند خیلی بزرگ باشند. از این جوایز برای تکالیف سخت یا پروژه های طولانی استفاده کنید. وقتی کار بزرگی را انجام دادید، از پاداشهای معمولی استفاده نکنید.

پرورش ذهن آشفته

پرورش تمرکز ، یک مهارت است. پرتاب توپ بسکتبال به طرف حلقه ، تایپ کردن و یا مطالعه ، نیاز به مهارت دارند. یادگیری یک مهارت نیز نیاز به تمرین و ممارست دارد. همانطور که وقتی دارویی را مصرف می‌کنید ، در بدن بدون کمک شما عمل می‌کند و با کارهای شما تداخل پیدا نمی‌کند، در مورد یک موضوع هم همین طور است و نباید با ورود افکار دیگر بر هم بریزد. عمل تمرکز ، به تمرین احتیاج دارد. شاید در هنگام شروع تمرینات ، ابتدا تغییرات کمی را حس کنید، ولی پس از 4 تا6 هفته که از پرورش ذهن و یادگیری مهارتها گذشت، متوجه پیشرفتهای قابل توجهی خواهید شد و پس از مدت کوتاهی درمی‌یابید که چه سالهایی را برای تقویت حافظه و تمرکز ذهن خود هدر داده‌اید.

سعی کنید از تکنیکهایی که مفید و مؤثر به نظر می‌رسند، استفاده کنید و حداقل به مدت 3 روز آنها را بطور صحیح بکار ببندید. اگر متوجه تغییرات کمی شدید ، پیشنهاد می‌شود تمرینات خود را ادامه دهید، چون در تمرکز ذهن شما مؤثر خواهد بود. همچنین می‌توانید در محیط اطرافتان نیز تغییراتی بدهید که ممکن است برای شما مفید باشند. عمده تکنیهای پرورش ذهن برای کسب تمرکز حواس در زیر آمده است.

حواست را جمع کن

این شیوه ممکن است ظاهراً ساده به نظر بیاید، ولی در عین حال بسیار مؤثر است. هنگامی که حواستان پرت می‌شود و ذهنتان سرگردان است، مرتب به خودتان هشدار دهید که "حواست را جمع کن". این روش کم کم سبب می‌شود که توجه شما به موضوع مورد نظرتان جلب شود. برای مثال ، هنگامی که در کلاس هستید و ذهن شما را کنفرانس کلاسی ، تکالیفی که دارید، تاریخ ، ساعت صرف غذا و یا هر چیز دیگری پر کرده ، به خودتان بگویید: "حواست را جمع کن و به کنفرانس توجه کن". به هر حال تا حدی که ممکن است اجازه ندهید تمرکزتان به هم بریزد. و دوباره این هشدار را پیش خودتان تکرار کنید: "حواست را جمع کن".

هنگامی که افکار مزاحم خود را پیدا کردید، کم کم با تکنیک "حواست را جمع کن" به حال بر می‌گردید. اگر یک شخص معمولی باشید، ممکن است این عمل را صدها بار در هفته انجام دهید. ولی طی روزهای آینده مدت زمانی که افکار خاصی در ذهن شما می‌ماند، طولانیتر می‌شود، یا به عبارت دیگر تمرکزتان در مورد موضوعی خاص بالا می‌رود. بنابراین باید صبور باشید تا شاهد پیشرفتهای خود در این زمینه باشید.

روش عنکبوتی

این روش نیز یکی دیگر از تکنیکهایی است که پایه و اساس تمرکز است و به شما کمک می‌کند تا تمرکز داشته باشید و از حواس پرتی جلوگیری کنید. اگر تار عنکبوتی را تحریک کنید، تار تکان می‌خورد و عنکبوت نسبت به جنبش تار ، از خود واکنش نشان داده و می‌خواهد علت حرکت را بیابد، ولی وقتی چندین بار این عمل را تکرار کنید، خواهید دید که عنکبوت ، دیگر نسبت به حرکت تار هیچ عکس العملی از خود نشان نمی‌دهد و متوجه می‌شود که حشره‌ای به دام او نیامده است. این روش را یاد گرفته و ذهن خود را پرورش دهید و در برابر حواس پرتی تسلیم نشوید.

وقتی کسی داخل اتاق می‌شود یا وقتی در با صدای بلند به هم می‌خورد، نباید به خودتان اجازه دهید که حواستان پرت شود. شما باید تمرکزتان را برای هدفی که در ذهن دارید، حفظ کنید. مثلاً در یک کنفرانس کلاسی اجازه دهید که دیگران جلوی شما حرکت کنند و سرفه کنند، بدون اینکه به آنها نگاه کنید فقط بین خودتان و کنفرانس ، تونل ارتباطی ویژه‌ای ایجاد کنید و بگذارید دیگران از این تونل خارج باشند. و یا وقتی که با کسی صحبت می‌کنید، حواستان فقط به او باشد و به صورتش نگاه کنید و از حرفهایی که می‌زند یادداشت بردارید. بگذارید همه چیز از ذهنتان خارج شود و به هیچ چیز جز او توجه نکنید.

فرصتی برای افکار مزاحم

در طول روز ، زمان ویژه‌ای را به فکر کردن درباره مسائلی که به ذهن شما خطور می‌کنند و تمرکزتان را به هم می‌زنند اختصاص دهید. به طور مثال ساعت 30/ 4 تا 5 بعد از ظهر زمانی است که شما می‌توانید به این افکار بپردازید. هنگامی که این افکار مزاحم در طول روز به ذهن شما خطور کرد و باعث نگرانی شما شد، به یاد آورید که زمان ویژه‌ای را برای آنها در نظر گرفته‌اید و اجازه دهید که از ذهن شما خارج شوند. کسانی که از این روش استفاده کرده‌اند، توانسته‌اند 35 درصد از افکار مزاحم را در طول 4 هفته در خود کاهش دهند. این تغییر بزرگی است. گامهای اساسی این روش عبارت اند از:

 • زمان ویژه‌ای را هر روز به این افکار اختصاص دهید.
 • وقتی افکار مزاحم وارد ذهن شما شدند، بدانید که زمان خاصی را برای فکر کردن به آنها گذاشته‌اید.
 • با تکنیک "حواست را جمع کن" هم می‌توانید این افکار را از ذهن خارج کنید.
 • به خودتان اطمینان بدهید که در زمان مخصوصی حتماً به این افکار مزاحم که تمرکز شما را بر هم می‌زنند، فکر خواهید کرد.

عوامل موثر در تمرکز حواس برای مطالعه

سطح انرژی خود را تعیین کنید.

چه زمانی از روز ، انرژی شما در سطح بالایی قرار دارد؟ چه زمانی، انرژی شما پایین است؟ مطالعه درسهای دشوار به انرژی زیادی نیاز دارد. امروزه بیشتر دانش آموزان مطالعه درسهای سخت را به زمانی که خیلی خسته‌اند، به تأخیر می‌اندازند. وقتی شما خسته‌اید، تمرکز داشتن بسیار مشکل است و درس خواندن در این مواقع نتیجه معکوس دارد. درسهای مشکل باید زمانی مطالعه شوند که انرژی شما در اوج خود قرار دارد. درسهای آسانتر را می‌توانید بعد از درسهای مشکل قرار دهید.

نور

استفاده از نور کافی در هنگام مطالعه یک عامل اصلی به حساب می آید. برای اینکه چشمانتان خسته نشوند از نور مستقیم و همچنین نور خیلی کم استفاده نکنید.

میز و صندلی

هنگام مطالعه ، روی یک صندلی معمولی که خیلی راحت نباشد، پشت میز بنشینید. روی تختخواب ، درس نخوانید. تختخواب برای خوابیدن و استراحت کردن است، نه برای درس خواندن!

وضع و حالت بدن

صاف و درست نشستن به تمرکز شما کمک می‌کند.

علامت و نشانه

اصلاً معطل نکنید، همین حالا بلند شوید و برگه‌ای را روی در بچسبانید و روی آن بنویسید: "من به آرامش نیاز دارم، لطفاً اجازه دهید درس بخوانم یا ، لطفاً آرامشم را برهم نزنید. متمرکز شدن کار دشواری است. با رفتنتان به من کمک کنید." بعضی از اشخاص بی ملاحظه ممکن است نسبت به خواهش های شما بی تفاوت باشند. از آنها بخواهید بعداً بیایند. اگر آنها اتاق را ترک نکردند، تمرین کنید که نسبت به آنها بی توجه باشید.

تلفنها را جواب ندهید.

در هنگام مطالعه نسبت به تلفنها بی تفاوت باشید. بله ، ممکن است شما یک تلفن را از دست بدهید، ولی حفظ تمرکز شما مهمتر است. ممکن است از این به بعد این روش در زندگی شما مفید واقع شود.

کجا بهتر درس را می‌فهمید.

فکر کنید که کجا تمرکزتان بالاست. اغلب ، درس خواندن در جایی که شما زندگی می‌کنید، دشوار است. بنابراین گوشه‌ای از یک کتابخانه را که آرام است و دری وجود ندارد که مردم مرتب از آن رفت و آمد داشته باشند و نه پنجره‌ای دارد که منظره پشت آن باعث حواس پرتی شود را برای خواندن انتخاب کنید. بعضی از دانش آموزان هم در جایی که زندگی می‌کنند بهتر می‌توانند درس بخوانند. در هر صورت ، مهم خود شمایید.

شنیدن موسیقی

اگر هنگام مطالعه نیاز به موسیقی دارید نوعی از آن را انتخاب کنید که ضرب آهنگی نسبتاً یکنواخت داشته باشد. موسیقی های بی قاعده ، به راحتی ذهن را منحرف می‌کنند. اگر از یک موسیقی یکنواخت استفاده کنید صدایی که در محیط اطرافتان پخش می‌شود، حواس پرتی شما را به حداقل می‌رساند. رادیوی شما هم می‌تواند یک منبع خوب و در عین حال ارزان برای صداهای یکنواخت باشد.

زمانی کافی برای انجام دادن کارها

ابتدا تخمین بزنید که برای هر درس چند ساعت در هفته نیاز به مطالعه دارید. سپس یک جدول زمانی شامل تمام کارهایی که باید درطول هفته انجام دهید، تهیه کنید. مثل کلاسها ، جلسات ، غذا خوردن ، لباس شستن و غیره. آنگاه یک زمان ویژه برای درس خواندن در جدول قرار دهید. حالا وقتی درسی را مطالعه می‌کنید، نگران درسها و کارهای دیگرتان نیستید. چون می‌دانید که وقت کافی برای همه آنها دارید.

جدول زمانی خود را طوری طراحی کنید که قابل تغییر باشد مثلاً بتوانید برای درسی که به وقت بیشتری نیاز دارد و مطالعه آن درس در زمان مخصوص انجام نشده تغییر کوچکی را در جدول زمان بندی ایجاد کنید و به مطالعه خود ادامه دهید. خلاصه این که مهارت تمرکز به شما کمک می‌کند که به خودتان اطمینان داشته باشید، چون توانایی این را دارید که هر آنچه را قبلاً خوب به آن توجه کرده‌اید و روی آن تمرکز داشته‌اید، به یاد آورید

مقدمه

همه دنبال این هستند که با اشتیاق مفاهیم عمیق علمی را حتی در اوقات فراغت ، سفر و … فرا گیرند. گاهی این اشتیاق در جماعت کم رنگ می‌شود. افراد درمی‌یابند کتابهایی که آنها با امید و اشتیاق برای یادگیری باز می‌کنند، به چیزی مافوق فهمشان مبدل می‌شود. هر کتابی قصد دارد مفاهیمی را به خواننده‌اش برساند و این مقدور نیست، مگر آنکه نحوه مطالعه آن به درستی صورت گیرد. پس راه صحیح مطالعه یک کتاب با محتوای سنگین چیست؟

قواعد صحیح خواندن

پاسخ سوال اخیر در یکی از قواعد مهم خواندن نهفته است. شما باید کتاب را قبل از تسلط بر آن ، سطحی بخوانید. ابتدا چیزهایی را دنبال کنید که می‌توانید آنها را بفهمید و خودتان را در برابر مطالب دشوار گرفتار نسازید. پاراگراف‌های پیشین ، زیرنویس‌ها ، مباحث و مراجعی را که از آنها می‌ترسید، درست بخوانید. کتاب دارای مطالبی است که شما سریعا آنها را درک می‌کنید. حتی اگر نصف مطالب یا کمترش را درک کردید، شما می‌توانید کتاب مورد مطالعه را تا حدودی بفهمید. یکی از روشهای کتاب خوانی سطحی به خواندن اجمالی معروف است.

درست است که با مطالعه سطحی نمی‌توانید به آنچه که با خواندن و مطالعه عمیق بدست می‌آورید، برسید. با این حال خواندن اجمالی روش کاربردی است. در مواقعی که شما با انبوهی از کتابها روبرو هستید، با سطحی خوانی و با دقت شگفت آوری می‌توانید درکی کلی از محتوای کتاب بدست آورید.

مراحل سطحی خوانی

برای سطحی خوانی مراحل زیرین روش مناسب برای شروع مطالعه کتاب به صورت اجمالی است:

عنوان صفحه و مقدمه

به عنوان صفحه و مقدمه نگاه کنید و بویژه به عناوین فرعی یا دیگر نشانه‌هایی توجه کنید که به هدف و چشم انداز کتاب یا نویسنده اشاره دارد. از این طریق آشنایی مختصری با محتوای کتاب هم خواهید یافت.

مطالعه فهرست مطالب

فهرست مطالب را برای کسب دریافت کلی از ساختار کتاب بخوانید. از فهرست کتاب به عنوان نقشه جاده ، قبل از شروع سفر کمک بگیرید، این عمل نیز یک دید عمومی از کتاب برای شما بدست می‌دهد.

مطالعه فهرست موضوعی

فهرست موضوعی کتاب را بازبینی کنید تا با دامنه موضوعات تحت پوشش یا منابع مورد استفاده مولفان و حتی خود مولفان آشنا شوید. هرگاه فهرست اطلاعات در پایان هر فصل ، مهم و حساس به نظر رسید، برای درک بهتر ، آنها را در متن پیدا کنید، بدین طریق شما کلید نزدیک شدن به مولف را پیدا می‌کنید.

شروع مطالعه محتوا

شما دیگر برای خواندن کتاب یا سطحی خوانی ، هر کدام را که انتخاب کنید، آماده هستید. اگر سطحی خوانی را انتخاب کنید به فصولی از کتاب نگاه کنید که حاوی بندهای اصلی یا عبارات خلاصه شده در شروع یا پایان فصل هستند. پس صفحات را ورق بزنید. در عین حال یکی دو پاراگراف و گاهی هم چند صفحه متوالی را بخوانید. بدین صورت کتاب را ورق زده، همواره در پی یافتن نبض مطلب باشید، با این روش و تعمیم آن به کل کتاب شما آن را خوانده‌اید و محتوا و مطالبش را یاد گرفته‌اید.

تذکر مهم

اگر با این روش شروع به سطحی خوانی کتاب بکنید، چه بسا در پایان پی ببرید که به هیچ وجه در حال سطحی خوانی نیستید، بلکه آن را با دقت می‌خوانید، آن را می‌فهمید و از آن لذت می‌برید. بنابراین زمانی که کتاب را زمین بگذارید، درمی‌یابید که بعد از این هیچ موضوعی برایتان دشوار نخواهد بود. به عبارتی مطالعه هیچ کتاب و مطلبی برای شما مشکل نخواهد بود و در کل کتاب مشکلی ندارید

مطالعه جریانی است که در طی آن شخصی مطلبی را از نوشته یا موضوعی دریافت می‌کند.

اقسام مطالعه

 • مطالعه برای زیاد کردن علم و سواد
 • مطالعه برای پرکردن اوقات بیکاری و سرگرمی
 • مطالعه برای پیداکردن جواب سوالی

گروههای مطالعه کننده

 • گروه اول کسانی است که با صدای بلند مطالعه می‌کنند.
 • گروه دوم کسانی است که با زمزمه مطالعه می‌کنند.

  عیوب این دو گروه این است که مزاحم دیگران می‌شوند، در وقت بیشتری مطالب کمتری را می‌خوانند، چون انرژی بیشتری مصرف می‌کنند زود خسته می‌شوند.

 • گروه سوم کسانی است که با چشمانشان می‌خوانند (گروه صامت خوان).

  حسن کار این گروه این است که مزاحم دیگران نمی‌شوند، از مطالعه خسته نمی‌شوند، چون خوب می‌توانند حواس خود را جمع کنند در نتیجه بهتر یاد می‌گیرند، در وقت کمتر مطالب بیشتری را می‌خوانند.

عوامل موثر در یادگیری

داشتن هدف و انگیزه ، میل داشتن به یادگیری ، تمرکز حواس (جمع کردن کلیه حواس) ، واکنش فعال (خط کشیدن به زیر کلمات مشکل و جمله‌های مهم) ، حداقل یکبار مرور .

چگونه تمرکز حواس داشته باشیم؟

 • وضعیت جسمی : هنگام مطالعه بدنمان باید کاملا راحت باشد.

 • مکان مطالعه : مکان مطالعه باید بدور از سروصدا بوده ، همچنین زیاد گرم ، سرد و یا کم‌نور نباشد و بهتر است محلی که در آن مطالعه می‌شود با رنگ سبز نقاشی شده باشد و باید در اتاق مطالعه گلهای طبیعی با رنگهای سبز و زرد موجود باشد و محل مطالعه نزدیک به آشپزخانه و پرنور هم نباشد.

 • زمان مطالعه : درسهایی که نیاز به حفظ کردن ندارند بلکه به فکر کردن نیاز دارند (مانند دروس ریاضی و فیزیک) باید به موقع صبح خوانده شود. و درسهایی که نیاز به حفظ کردن دارند باید موقع شب و قبل از خواب و استراحت خوانده شوند.

چند توصیه مهم


 • وضو گرفتن
 • خواندن دعای مطالعه
 • هیچوقت با شکم و معده پر و یا خالی مطالعه نکنیم.
 • فاصله چشمان تا کتاب حداقل 40 سانتیمتر باشد.
 • پشتمان نباید خم شود برای این کار بهتر است بر روی میز و صندلی مطالعه کنیم.
 • در حال درازکش نباید مطالعه کنیم.
 • خود را مقیّد نکنیم که حتما این مقدار کتاب را بخوانیم.
 • عمیق و با فکر مطالعه کنیم.
 • از انجام کارهای دیگر در موقع مطالعه خودداری کنیم.

  دعای مطالعه

   

  خدایا مرا از تاریکیها و خیال بیرون ببر و با نور فهم بزرگوارمان کن و درهای رحمتت را بر ما بگشا و گنجینه‌های مطالعه بر ما عطا کن ای مهربانترین مهربانان.  نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 26 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,
نحوه عطسه كردن ،شخصیت افراد را بازگو می‌كند!] مرجع : خبرگزاری ایسنا آفتاب:بر اساس مطالعات انجام شده از سوی یک دانشمند آمریكایی، نحوه عطسه كردن می‌تواند نکته های زیادی درباره شخصیت افراد بازگو كند. این آزمایش شامل مطالعه بر روی صداهای مختلفی است كه مردم به هنگام عطسه كردن از خود تولید می‌كنند. نتایج این مطالعه كه 547 فرد داوطلب در آن شركت كردند نشان می‌دهد ؛ شخصیت‌های مختلف به شكل‌های مختلفی عطسه می‌كنند. دكتر پاتی وود كه این پژوهش را انجام داده می‌گوید ؛ 4 نوع مختلف عطسه كردن وجود دارد و عطسه افراد مطابق با شخصیت‌های آنها است. طبق نتایج این پژوهش افرادی كه با صدای بلند عطسه می‌كنند تمایل دارند كه رهبران و روسایی با نفوذ و خوب باشند. آنهایی كه ملایم‌تر عطسه می‌كنند عموما شخصیت‌ آرام‌تر، وفادار و وابسته‌تری دارند. كسانی كه هنگام عطسه كردن جلوی دهان خود را می‌گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع عطسه كه در این پژوهش آمده مربوط به افرادی است كه سریع عطسه می‌كنند كه این افراد اغلب شخصیتی تند و تیزی دارند.
نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 26 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,

بچه ها میدونید رشته تحصیلی من چیه؟ اصلا ربطی به ای وبلاگ نداره............

من دانشجو ترم ۵ مهندسی اکتشاف معادن .... البته حالا دیگه باید گفت ۶  .................

اصلا ربطی داره؟ ها ها ها ها


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 21 دی 1384 و ساعت 12:01 ب.ظ
| عمومي ,

شرح بیماری

آکنه‌ (جوشهای‌ غرور) عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ مزمن‌ پپوست که‌ در دوران‌ نوجوانی‌ شایع‌ است‌، اما گاهی‌ بطور متناوب‌ در سراسر زندگی‌ رخ‌ می‌دهد. مشخصه‌ این‌ بیماری‌ عبارت‌ است‌ از بروز جوشهایی‌ روی‌ صورت ‌، قفسه سینه‌ و کمر. این‌ بیماری‌ در مردان‌ شایع‌تر از زنان‌ است‌. 

علایم‌ شایع‌

 • نقاط‌ سر سیاه‌ به‌ اندازه‌ سر سوزن‌
 • نقاط‌ سر سفید شبیه‌ نقاط‌ سر سیاه‌
 • جوش‌های‌ کوچک‌ چرکی‌
 • قرمزی‌ و التهاب‌ در اطراف‌ جوشها
 • در آکنه شدید ممکن‌ است‌ کیست‌ و آبسه‌ دیده‌ شود. کیست به‌ صورت‌ تورمی‌ بزرگتر و سفت‌تر از جوشهای‌ معمولی‌ در پوست پدیدار می‌شود.
 • آبسه‌ نیز به‌ صورت‌ یک‌ ناحیه عفونی‌ متورم‌ ،ملتهب‌ و دردناک‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و حاوی‌ چرک‌ است‌.

علل‌

غدد چربی‌ پوست به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمونهای‌ جنسی‌ در دوران‌ نوجوانی‌ نقش‌ دارد. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌ پوست‌ راه‌ یابد، این‌ چربی‌ تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باکتریهایی‌ که‌ بطور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود. برخلاف‌ برخی‌ عقاید رایج ‌، عواملی‌ چون‌ عدم‌ رعایت‌ پاکیزگی‌ یا غذاها نقشی‌ در ایجاد آن‌ ندارند. البته‌ تمیزی‌ می‌تواند آن‌ را تخفیف‌ دهد، اما فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری جنسی‌ هیچ‌ تأثیری‌ روی‌ آن‌ ندارد.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

 • مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ یا سرد
 • استرس
 • پوست‌ چرب‌
 • اختلالات‌ غدد درون‌ ریز
 • استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ کورتیزول، هورمونهای‌ مردانه‌، یا قرص‌های‌ ضد بارداری‌
 • سابقه خانوادگی‌ آکنه‌
 • بعضی‌ مواد آرایشی‌

پیشگیری‌

در حال‌ حاضر روشی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.

عواقب‌ مورد انتظار

 • درمان‌ در اغلب‌ موارد مؤثر است‌، و خود بیماری‌ نیز معمولا پس‌ از دوران‌ بلوغ‌ و نوجوانی‌ خود به‌ خود برطرف‌ می‌شود.

 • البته‌ علی‌رغم‌ درمان‌ خوب‌ و مناسب‌، آکنه‌ گاهی‌ شدت‌ می‌یابد.

عوارض‌ احتمالی‌

 • داشتن‌ تصوری‌ بد از ظاهر خود
 • بروز جوشگاههای‌ دائمی‌ یا حالت‌ حفره‌ای‌ روی‌ پوست‌ صورت‌ 

درمان‌

 • اگر پوست‌تان‌ چرب‌ است‌، به‌ ترتیب‌ زیر آن‌ را تمیز نمایید: به‌ آرامی‌ صورت‌ خود را با صابون‌ غیرمعطر برای‌ 5 - 3 دقیقه‌ ماساژ دهید. اما نواحی‌ شدیدا جوش‌دار و دردناک‌ را ماساژ ندهید (زیرا باعث‌ گسترش‌ عفونت‌ می‌شود). پوست‌ را به‌ آرامی‌ تمیز نمایید. صورت‌ خود را 2 - 1 دقیقه‌ بشویید و از صابون‌ پاک‌ کنید. گاهی‌ صابون‌ آنتی‌باکتریال‌ کمک ‌کننده‌ است‌. پس‌ از شستشوی‌ پوست‌ از الکل‌ برای‌ پاک‌ کردن‌ چربی‌ استفاده‌ نمایید. هر روز حوله‌ صورت‌ را عوض‌ نمایید. باکتریها این‌ توانایی‌ را دارند که‌ به‌ سرعت‌ در حوله‌های‌ مرطوب‌ رشد کنند.

 • موهایتان‌ را حداقل‌ دو بار در هفته‌ با شامپو بشویید. اجاره‌ ندهید که‌ موهایتان‌ روی‌ صورت‌ بیاید، حتی‌ در شب‌ و به‌ هنگام‌ خواب‌ مو باعث‌ پخش‌ چربی‌ و باکتری‌ها می‌شود. برای‌ پیشگیری‌ یا درمان‌ شورةه سر از شامپوی‌ ضد شوره‌ استفاده‌ نمایید.

 • پس‌ از ورزش‌ شدید ، عرقتان‌ را بشویید و در اسرع‌ وقت‌ چربی‌ صورت‌ را پاک‌ نمایید.

 • از مواد آرایشی‌ روغنی‌ سنگین‌ استفاده‌ نکنید. مواد آرایشی‌ غیر روغنی‌ نازک‌ که‌ به‌ صورت‌ لوسیون‌ هستند بسیار بهتر هستند.

 • از مصرف‌ مرطوب‌کننده‌ها خودداری‌ نمایید مگر با نظر پزشک.‌

 • به‌ هیچ‌ وجه‌ پوست خود را فشار ندهید، نخارانید، یا مالش‌ ندهید.

 • زمانی‌ که‌ پوست‌ با این‌ حرکات‌ آسیب‌ ندیده‌ باشد بهتر و زودتر خوب‌ می‌شود. البته‌ پزشک‌ ممکن‌ است‌ بسته‌ به‌ صلاحدید ، نقاط‌ سر سیاه‌ را بردارد.

 • با توجه‌ پزشک‌ مقداری‌ در معرض‌ اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرید.

داروها

 • آنتی بیوتیکها ، خوراکی‌ و موضعی‌، برای‌ مبارزه‌ با عفونت

 • تزریق‌ کورتیزون به‌ داخل‌ ضایعات

 • بنزیل پراکسید 5/2% ، 5% یا 10% ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.

 • رتین‌ ـ آ باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود.

 • آکوتان‌ نیز باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود و حداقل‌ سه‌ ماه‌ مانده‌ به‌ شروع‌ بارداری‌ مصرف‌ آن‌ باید متوقف‌ شود.

رژیم‌ غذایی‌

غذا علت‌ آکنه‌ نیست‌، اما بعضی‌ غذاها آن‌ را بدتر می‌کنند. یادداشتی‌ از غذاهایی‌ که‌ می‌خورید داشته‌ باشید. برای‌ اینکه‌ بفهمید به‌ کدام‌ غذا حساسیت‌ دارید، آن‌ غذاهایی‌ را که‌ شک‌ دارید آکنة‌ شما را بدتر می‌کنند از رژیم‌ خود حذف‌ کنید. بعد آنها را دوباره‌ یکی‌ یکی‌ به‌ رژیم‌ غذایی‌ اضافه‌ نمایید. اگر مشخص‌ شد که‌ آکنه‌ 3-2 روز بعد از اضافه‌ کردن‌ یک‌ غذا تشدید می‌شود، آن‌ غذا را به‌ کلی‌ از رژیم‌ خود حذف‌ کنید. اما اگر این‌ اتفاق‌ نیفتاد، می‌توانید آن‌ را در رژیم‌ غذایی‌ نگاه‌ دارید. آکنه‌ معمولاً در تابستان‌ بهتر می‌شود، بنابراین‌ بعضی‌ غذاها را که‌ در زمستان‌ نمی‌توان‌ خورد شاید بتوان‌ در تابستان‌ نمود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 • اگر خود شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ دچار آکنه‌ است‌.
 • اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ بروز کرده‌اند. توجه‌ کنید که‌ داروهای‌ مورد استفاده‌ برای‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 11:01 ق.ظ
| عمومي ,

 
 میزان کالری مورد نیاز بدن

 

 

آیا تا به حال در مورد غذایی که در طول روز مصرف می کنید، فکر کرده اید؟ متاسفانه بسیاری از افراد کالری، به اندازه نیاز بدن را مصرف نمی کنند. کالری بیش از اندازه باعث ایجاد جاقی شده و کمبود آن نیز مشکلات دیگری را برای بدن شما ایجاد می کند. خوب پس کمی در مورد "کالری" برای شما توضیح می دهیم.

عملکرد کالری
هر نوع ماده خوراکی (بجز آب) شامل کالری است که باعث تولید انرژی در بدن می شود. اما اگر می خواهید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، باید طرز استفاده کالری مورد نیاز بدن را یاد بگیرید. مشکل این جاست که میزان کالری مورد نیاز در افراد مختلف، متفاوت است؛ چراکه هر فرد به میزان بخصوصی کالری نیاز دارد.

میزان مصرف کالری روزانه ما به عوامل مختلفی از جمله: وزن، قد، جنسیت، سن و فعالیت روزانه بستگی دارد. هر چه فردی جوان تر و خوش اندام تر باشد، نیاز به کالری بیشتری دارد. البته این مقدار کالری با افزایش سن افراد کاهش می یابد.

علیرغم اینکه کالری ها برای بدن بسیار مفید هستند، می توانند عملکرد مضری نیز از خود نشان دهند. آقای دکتر ریچارد ویندراک پروفسور دانشگاه ویسکونسین معتقد است که اگر افراد به اندازه کافی کالری مصرف نمایند هیچ گاه دچار پیری زودرس نمی شوند. یکی از عوامل ایجاد پیری نفوذ رادیکال های آزاد به بافت ماهیچه ای است. اگر بتوانید به اندازه کالری مصرف کنید، از فرایند نفوذ رادیکال ها به داخل بافت ها جلوگیری کرده و بنابراین سلامتی شما تضمین خواهد شد.

کالری موردنیاز

یک رژیم غذایی سالم حاوی چه مقدار کالری است؟

پیش از هر چیز باید بدانید که بدن انسان پروتئین، چربی و کربوهیدارت ها را نیز به کالری تبدیل می نماید. 1 گرم پروتئین و کربوهیدارات برابر است با 4 کالری است و همچنین 1 گرم چربی برابر با 9 کالری می باشد. واضح است که غذاهای پر چرب حاوی کالری بیشتری نسبت به غذاهای کم چرب هستند. اما ساده لوح نباشید! منظور ما این نیست که چون چربی غذایی پایین است پس شما هر چقدر که دوست داشتید می توانید از آن بخورید.

حتی اگر شما در یک وعده غذایی از مقدار زیادی پروتئین استفاده کنید این کار می تواند سلامت شما را به خطر اندازد. یک مرد بالغ قادر به هضم 40 گرم پروتئین در هر وعده غذایی می باشد. هر چه بیش از این مقدار مصرف شود به عنوان چربی در بدن فرد ذخیره می شود. این نکته را زمانیکه در حال رژیم گرفتن به خاطر بسپارید.

کالری مورد نیاز بدن شما باید از 55-60 درصد از کربوهیدرات، 25-30 درصد از پروتئین و 15-20 درصد از چربی تشکیل شود. یک انسان سالم باید میزان کالری مورد نیاز بدن خود را طی 4-6 وعده به بدن برساند که البته به دلیل شرایط شغلی و فرهنگی به ما آموزش داده اند که غذای خود را در 3 وعده نسبتا بزرگتر میل کنیم که این امر به عنوان یک رژیم غذایی سالم به شمار نمی رود.

میزان کالری مورد نیاز یک مرد بالغ فعال ( منظور از فعال بودن ، داشتن حداقل 3-5 مرتبه ورزش در طول هفته می باشد) بر اساس عوامل فوق الذکر در حدود 2500-3000 کالری در هر روز می باشد.

 مصرف روزانه کالری

BMR
راه های متفاوتی برای تشخیص میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن وجود دارد که ما در این قسمت یکی از آنها را به نان فرمول "هریس بندیک" را برای شما انتخاب کرده ایم. این فرمول یکی از آسانترین راه های محاسبه فرایند بنیادین متابولیک است (BMR ). عوامل مهم در این فرمول عبارتند از: جنسیت، وزن بدن (به کیلو )، قد (به سانتی متر)، و سن. فرمول مذکور به این شکل است.

    (سن × 8.6) – ( قد × 5 ) + ( وزن × 13.7 ) + 66 = MRM

به عنوان مثال:

1- مرد: 66

2- وزن 75 کیلو : 1027.5 = (75 × 13.7)

3- قد 175 سانتی متر : 875 = (175 × 5 )

4- سن 28 سال : 190.4 = (28 × 6.8 )

مرحله 1 تا 3 و بعد هم مرحله 4 را از مجموع کم کنید که رویهم می شود 1778.1

مضرب فعالیت

بالاخره هر چه میزان فعالیت فرد بیشتر باشد بدن او کالری بیشتری طلب می کند.

افراد بدون فعالیت=  (میزان کم یا هیچ گونه فعالیت)1.2 × BMR

افراد کم فعالیت = (کمی نرمش در حدود 1 تا 3 روز در طول هفته)1.375 × BMR

افراد با فعالیت متوسط = (نرمش متعادل در حدود 3 تا 5 بار در طول هفته) 1.55 × BMR

افراد فعال = (ورزش روزانه) 1.725 × BMR

افراد بیش فعال = ( ورزش های سنگین روزانه ) 1.9 × BMR

در این حالت اگر فردی که در مثال بالا میزان کالری مصرفی روزانه او محاسبه شد، دادرای فعالیت فیزیکی متوسطی هم باشد می بایست عدد بدست آمده (1778.1) را در 1.55 ضرب کند تا کالری نهایی مورد نیاز بدن خود را بدست آورد که این مقدار برابر است با 2756 در هر روز.

میزان صحیح کالری

شاید برای بعضی از افراد انجام دادن تمام کارهایی که ذکر شد اندکی دشوار باشد به همین دلیل در این قسمت برای شما یک نمونه از غذاهایی که مصرف آنها در طول روز باعث ایجاد 2700 کالری می شود را آورده ایم (به راحتی با زیاد و کم کردن مصرف می توانید کالری را افزایش و یا کاهش دهید)

 صبحانه

3 تکه نان، ¼ فنجان شربت قند : 410 کالری 

1 فنجان آب پرتقال : 112 کالری

میان وعده

·         گرانولا (نوعی شیرینی) : 140 کالری

·         200 گرم ماست کم چرب: 140 کالری

نهار

ساندویچ سبزیجات (پیاز، سیب زمینی، کاهو) : 530 کالری

سالاد فصل: 110 کالری

میان وعده

نوشیدنی دارای پروتیین ( به عنوان مثال شیر موزی که حاوی شیر 2% چربی و یک موز باشد)

شام

یک قطعه ماهیچه ( به همراه نان و تخم مرغ): 380 کالری

برنج پختخ شده: 160 کالری

سالاد کلم : 70 کالری

میان وعده

یک عدد تون ماهی همراه با پیاز و 2 قاشق سوپ خوری سس مایونز : 150 کالری

شکستن رسم و رسومات

نهار باید مقدار بیشتری کالری نسبت به شام دارا باشد. فرهنگ غربی ها معمولا شام را مفصل تر از نهار در نظر می گیرد. این کار از نظر علمی صحیح نیست، چرا که شام معمولا در آخر روز زمانی که فعالیت های انسان پایان می پذیرد مصرف می شود (زمانیکه بدن به انرژی زیادی نیاز ندارد). از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد مردم معمولا به تماشای تلویزیون مشغول می شوند.

12 تا 6 بعد از ظهر معمولا پر فعالیت ترین ساعت روز به شمار می رود. زمانی است که افراد بیشترین فعالیت را انجام می دهند. به همین دلیل نهار نسبت به سایر وعده های غذایی باید حاوی بیشترین میزان کالری و کربو هیدارت باشد.

به علاوه شام آخرین وعده غذایی است. مجددا باید بگوییم که این کار اشتباه است. چرا باید بعد از شام و وعده بعدی غذایی یعنی صبحانه چیزی نخوریم؟ زمانی که شکم شما برای مدت زمان زیادی خالی بماند، سطح انرژی در آن دگر گون می شود. این امر باعث می شود زمانیکه شما دوباره غذا مصرف می کنید میزان چربی بیشتری در بدن شما ذخیره می شود و همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد بعضی از مواد غذایی خاص اگر بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شوند در بدن تبدیل به چربی می شوند. این امر باعث ایجاد شکاف در روند غذایی فرد می شود که خود یکی از مهمترین عوامل بروز چاقی در آمریکای شمالی به شمار می رود.

استفاده مکرر از مواد غذایی در وعده های کوچک تر خیلی سالم تر از مصرف زیاد غذا در چند وعده مختصر می باشد.

چگونه به هدف برسیم؟

چگونه می توانید چنین رژیم سالمی را نگه دارید؟ بهتنرین راه خریداری کتاب "حساب تغذیه" است. قیمت چنین کتاب هایی در حدود 700 تومان است، اما می توانند زندگی شما را از نابودی نجات دهند. در آنها جداول معینی برای  ثبت کالری، پروتیین، چربی و کربوهیدرات می باشند.

برخی از آنها میزان کالری برخی محصولات غذایی معروف مثل مک دونالد و یا تاکو بل را نیر در خود گنجانده اند. شما باید تمام مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنید را در آن یادداشت نمایید. و بعد از کتاب خود برای تعیین ارزش غذایی رژیم خود استفاده کنید.

محاسبه میزان مصرف کالری روزانه شما آنقدرها هم که تصور می کنید، مشکل نیست. خیلی از افراد تصور می کنند که رژیم غذایی سالمی استفاده می کنند اما، زمانی که چشمشان به یکی از این کتالب ها می خورد تازه متوجه می شوند که چقدر در اشتباه بوده اند. برای یکبار هم که شده این شیوه را به کار امتحان کنید، حتم دارم که همه شما از مواجهه با حقیقت شگفت زده خواهید شد. خیلی از ما بدون اینکه خودمان هم متوجه باشیم از رژیم غذایی نا مناسبی استفاده می کنیم. بنابراین به خودتان لطف کنید و برای یکبار در کل زندگی تان هم که شده مصرف روزانه کالری خود را محاسبه کنید؛ قول می دم که پشیمان نخواهید شد.


 

   تغذیه متعادل و هرم مواد غذایی


برای اکثر ما،بدست آوردن تعادل در زندگی یک امر بسیار حیاتی و مهم است و جنبه های مختلف زندگی نظیر فعالیت های درسی،ورزشی،شغلی،اجتماعی و...را در بر می گیرد.ایجاد تعادل در تغذیه نیز به همین ترتیب است.برای اینکه بدن خود را در بهترین وضعیت حفظ کنید لازم است که نوع و زمان مصرف مواد غذایی را به دقت تنظیم نمایید.

یک رژیم غذایی متعادل به معنا مصرف مواد مختلف برای اشخاص مختلف است.یک رژیم غذایی خاص لزوماً برای همه افراد مناسب نیست ولی صرف نظر از سن یا سطح فعالیت برای تغذیه مناسب سه اصل کلی وجود دارد:تعادل ، تنوع و میانه روی

تعادل

بدست آوردن تعادل دو حیطه را در بر می گیرد.نخست آنکه شما باید مابین مقدار کالری دریافتی و میزان کالری که می سوزانید تعادل برقرار کنید به عنوان نمونه یک دختر شانزده ساله ممکن است در فعالیت روزمره تنها نیاز به 1800 کالری داشته باشد اگر این فرد در یک تیم بسکتبال نیز بازی کند ممکن است نیازش تا 2400 کالری در روز افزایش یابد.برای ثابت نگه داشتن وزن این ورزشکار باید به طور متوسط 2400 کالری در روز مصرف نماید.دوم آنکه لازم است دریافت مواد غذایی انرژی زا یعنی کربوهیدراتها،پروتئین و چربی را متعادل سازد.حدود 50 تا60 درصد کالری شما باید از کربوهیدراتها،12 تا 20 درصد از پروتئین و 20 تا 25 درصد از چربی تأمین شود.

تنوع

برای اینکه بدن شما سالم بماند نیاز به مواد غذایی بسیار متفاوتی دارد و بهترین راه برای اینکه اطمینان بیابید تمام مواد غذایی مورد نیازتان تأمین شده،مصرف مواد غذایی متنوع است.هر گروه غذایی تأمین کننده مواد غذایی خاص است و هر غذای خاص ترکیب منحصر به فردی از مواد مغذی دارد. به عنوان مثال:

فراورده های لبنی پروتئین و کلسیم را فراهم می سازد.

فراورده های گوشتی آهن،روی و پروتئین را فراهم میکند.

غلات دارای کربوهیدرات و ویتامین های خانواده B فراوان است.

میوه جات و سبزیجات حاوی ویتامین های C و A و تعدادی از عناتصر معدنیم کم یاب هستند .

اگر یکی از گروه های غذایی را از وعده های غذایی خود حذف کنید در واقع آن دسته از مواد غذایی را که توسط آن گروه تامین می شود از دست داده اید و خطر پیدایش عدم تعادل و عدم کیفیت مواد مغذی وجود دارد. این امر می تواند به کاهش کارآیی و مشکلات احتمالی طو لانی مدت برای سلامتی منجر شود.

در میان گروه های غذایی، هر غذا تا حدودی مواد مغذی متفاوتی دارد سیب و موز غنی از پتاسیم فراوانی هستند.حال آنكه مركبات و طالبی دارای ویتامین سی هستند رژیم خود را از تمام گروههای غذایی تشكیل دهید و در هرگروه نیز انتخابهای خود را تغییر دهید

 

میانه روی

اکثر مردم بیش از آنکه از کمبود مواد غذایی رنج ببرند،بیش از حد مورد نیاز از مواد غذایی استفاده می کنند و معمولاً غذای مصرفی آنها دارای کالری زیاد و چربی،کلسترول و سدیم بسیار بالا میباشد.میانه روی در مصرف این قبیل غذاها بخشی از یک رژیم غذایی متعادل است.

بریدن و دور ریختن چربی قابل مشاهده نظیر دنبه گوشت،پوست مرغ و... آسان است.ولی حذف چربی نهفته در غذاها دشوار میباشد.غذاهایی از قبیل پیراشکی،کلوچه،کیک،گوشت سرخ کرده،سیب زمینی سرخ کرده،لازانیا و پیتزا ممکن است مقدار زیادی چربی داشته باشد.

هرم مواد غذایی

باز کردن کلید تغذیه موفقیت آمیز از طریق تعیین نیازهای تغذیه ای فرد بر مبنای سن و میزان فعالیت  و سپس ترجمه این نیازها به انتخاب های غذایی امکان پذیر است . هرم مواد غذایی میتواند به شما کمک کند تا غذاهای را بر گزینید که به تعادل ، تنوع و میانه روی برسید .

در قاعده این هرم غلات و حبوبات نظیر انواع نان ، برنج و ماکارونی قرار دارد . این مواد غذایی دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند و باید اساس و زیر مبنای رژیم غذایی شما را تشکیل دهند و بیش از سایر مواد غذایی از آنها استفاده کنید .

میوه جات و سبزی جات لایه بعدی هرم را تشکیل می دهند. اغلب مردم به اندازه کافی از میوه و سبزی استفاده نمی کنند . بدین ترتیب از مواد مغذی موجود در این غذاها محروم می شوند .

فرآورده های گوشتی و لبنی لایه بعدی را تشکیل می دهند . این غذاها اغلب منشاء حیوانی دارند. از آنجا که این مواد غذایی دارای چربی زیادی هستند سعی کنید از انواع کم چرب ( مثل شیر کم چرب ، گوشت لخم و...) استفاده نمایید.

در رأس هرم چربی ها ، شیرینی جات و انواع روغن قرار دارند. غذاهایی نظیر سس سالاد ،پنیر خامه ای،کره،مارگارین،شربت،شیرینی دارای کالری زیادی هستند و ویتامین و مواد معدنی آنها کم است. حتی الامکان کمتر از این غذاها استفاده کنید

 


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 11:01 ق.ظ
| عمومي ,

برای دیدن مطالب قبلی به صفحه های ۲.۳.۴..... مراجعه کنید

نظر؟


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,
مصرف1100‬كیلو كالری بیش از غذای روزانه، وزن را افزایش می‌دهد - خبرگزاری ایرنا12/10/84
حذف یک گروه غذایی در رژیم درمانی، سلامت فرد را تهدید می‌كند-خبرگزاری ایرنا 28/9/84
تغذیه در ورزش(بخش سوم)- روزنامه شرق 29/9/84
تغذیه در ورزش(بخش دوم)- روزنامه شرق 27/9/84
تغذیه در ورزش(بخش اول)- روزنامه شرق 22/9/84
علل ناکامی در برنامه های رژیم درمانی - روزنامه ایران 22/9/84
عوارض مصرف داروهای لاغری را جدی بگیرید-خبرگزاری ایرنا8/9/84
سبزیجات و میوه ها ضامن سلامتی-روزنامه شرق6/9/84
تغییر در رفتارهای تغذیه‌ای در متعادل نگهداشتن وزن موثر است-خبرگزاری ایرنا 21/8/84
چاقی زمینه ی بروز ۲۰ بیماری مهلک را در انسان فراهم می آورد-خبرگزاری ایسنا-20/8/84
نقش لبنیات در کاهش وزن-روزنامه شرق 17/8/84
بدغذایی در کودکان- روزنامه شرق 10/8/84
مصرف سبزیجات از افت ناگهانی قند خون جلوگیری می کند-خبرگزاری ایرنا 10/8/84
چاقی، خطرات و زیان های اقتصادی آن- روزنامه ایران10/8/84
چاقی هم بیماری است - روزنامه اعتماد 9/8/84
رژیم لاغری مناسب در ماه مبارک رمضان- روزنامه شرق 24/7/84
روزه داران از مصرف غذاهای شیرین و چرب پرهیز کنند- خبرگزاری ایرنا 23/7/84
رژیم درمانی کامپیوتری، آری یا نه؟- روزنامه شرق 17/7/84
تغذیه صحیح در روزه داری - روزنامه ایران 13/7/84 (دریافت نسخه pdf)
قرص های لاغری و عوارض آن- روزنامه شرق 5/7/84
سلامت را در آشپزخانه جستجو كنید نه در داروخانهوزنامه اعتماد 2/7/84

رازهای طولانی كردن عمر -روزنامه ایران 30/6/84

داشتن شكم بزرگ چه عوارضی دارد -روزنامه آفتاب 20/6/84

پانزده توصیه علمی برای سلامتی- روزنامه اعتماد 20/6/84

چرا چاقی یك بیماری است - روزنامه فجر 16/6/84

توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از وبا- روزنامه شرق 19/5/84

در باره وبا، پیشگیری و درمان آن  بیشتر بدانیم-مجله راه زندگی 15/6/84 

وبا و راههای پیشگیری از آن - روزنامه آسیا21/5/84

تغذیه در بیماران قلبی عروقی قسمت دوم- هفته نامه زنجان شورا 9/7/83

تغذیه در بیماران قلبی عروقی قسمت اول- هفته نامه زنجان شورا 2/7/83

توصیه هایی برای كاهش وزن - ماهنامه عصر تامین -بهمن 83

كشفیات جدید در مورد سم چیپس و سیب زمینی - هفته نامه زنجان شورا - 19/6/83

تغذیه در رمضان - شبكه خبر دانشجو- 1/8/83

در مورد سحری و افطار-خ برگزاری ایسنا 28/7/83

چاقی و بیماریها - خبرگزاری ایسنا 26/7/83


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,

تغذیه تکمیلی شیرخواران

 

شیر مادر بهترین و كاملترین غذا برای شیرخواران زیر 6 ماه می‌باشد و در این دوران شیر مادر به تنهایی به علاوه قطره مولتی ویتامین (از 15 روزگی) كلیه نیازهای تغذیه‌ای شیرخوار را تامین می‌كند.

غذای كمكی برای شیرخوار باید پس از 6 ماهگی شروع شود، زیرا بعد از6ماهگی نیازهای غذایی شیرخوار به تنهایی با شیر برآورده نمی‌شود و لازم است علاوه بر شیر مادر، تغذیه كودك با غذاهای نیمه جامد نیز شروع شود. تغذیه تكمیلی علاوه بر تامین انرژی، دوران بسیار حساسی برای ایجاد عادات صحیح غذایی و استفاده از غذای سفره خانواده استشروع تغذیه تكمیلی قبل از 6 ماهگی به دلیل آماده نبودن دستگاه گوارش شیرخوار برای پذیرش غذاهای دیگر غیر از شیر، اقدام نادرستی است. چون دستگاه گوارش كودك هنوز تكامل نیافته و با كوچكترین آلودگی به علت عدم رعایت بهداشت امكان ابتلا به عفونت‌ها از جمله اسهال افزایش می‌یابد و باعث كاهش یا توقف رشد شیرخوار می‌شود. از طرف دیگر شروع زودرس تغذیه تكمیلی سبب كاهش مدت زمان مكیدن پستان مادر می‌شود. بعلاوه ممكن است غذای كمكی در مقایسه با شیر مادر، انرژی و مواد مغذی كمتری به كودك برساند كه موجب اختلال رشد كودك و در نهایت سوءتغذیه او می‌شود. همچنین زود شروع كردن تغذیه تكمیلی احتمال بروز حساسیت به بعضی از مواد غذایی را در كودك افزایش می‌دهد.

 

نتیجه‌ این كه بهترین سن شروع غذای كمكی بعد از پایان ماه ششم زندگی است. البته‌ این به آن معنی نیست كه باید دفعات شیردهی را كم كرد، بلكه باید مادر ترغیب شود هر زمان كه كودك تمایل دارد شیر خود را به او بدهد و براساس سن كودك چند نوبت نیز غذای كمكی بعد از شیر مادر به او داده شود. اگر غذای كمكی دیر شروع شود كودك تمایل خود را به خوردن غذاهای دیگر و امتحان كردن مزه و طعم‌های جدید از دست می‌دهد. همچنین تكامل عمل جویدن به تعویق می‌افتد و كودك غذای دیگری جز شیر مادر و یا مایعات را نمی‌خورد كه‌ این خود منجر به كم غذایی، اختلال رشد و سوء تغذیه می‌شود.

 

اصول كلی كه باید در مورد تغذیه تكمیلی رعایت شوند عبارتند از:

 

1_ مواد غذایی باید از نظر مقدار و نوع به تدریج به غذای شیرخوار اضافه شود.

2_ ابتدا از یك نوع غذای ساده شروع و به تدریج مخلوطی از چند نوع غذا داده شود.

3_ از مقدار كم شروع و به تدریج بر مقدار آن افزوده شود.  

بین اضافه كردن مواد غذایی مختلف حدود 7ـ5 روز فاصله لازم است. زیرا شیرخوار باید به یك نوع غذا عادت كند و بعد غذای جدید اضافه شود. اضافه كردن یك به یك مواد سبب می‌شود اگر كودك ناسازگاری به یك ماده غذایی داشته باشد شناخته شود و بتوان آن را از غذا حذف كرد. همچنین دستگاه گوارش كودك فرصت پیدا كند تا به غذا عادت كند. ابتدا باید غذا رقیق تهیه شود به طوری كه غلظت آن كمی‌بیشتر از شیر مادر باشد.

سپس به تدریج بر غلظت آن افزوده شود. سفت كردن تدریجی غذا سبب یاد گرفتن عمل جویدن می‌شوداگر در شروع غذای تكمیلی، شیرخوار به غذای خاصی بی‌میل بود، نباید در خوردن آن پافشاری كرد و می‌توان یك تا دو هفته آن غذا را حذف و سپس دوباره به او داد.  

 

 تغذیه شیرخوار 

 

كودك در ابتدا در مرحله نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌كند. با بزرگ‌تر شدن او مواد خوراكی دیگر نیز به فهرست غذایی او اضافه می‌شود تا زمانی كه او هم مانند دیگر افراد خانواده تغذیه كند. برخی مادران به راستی نمی‌دانند چه زمان می‌توان كودك را با موادی غیر از شیر تغذیه كرد و حتی گاهی نوع مواد غذایی و مقدار مصرف آنها را بخوبی نمی‌شناسند. در این مبحث سعی شده است در مورد پخت غذاهای كمكی در سنین معین اطلاعاتی داده شود.

 

شروع غذای كمكی از 6 ماه به بعد است كه با فرنی آغاز می‌شود و طرز تهیه آن را در طرز تهیه فرنی  می‌توانید ببینید. بعد از فرنی، تغذیه كمكی كودك حریره بادام و پوره سیب زمینی و … است. كم كم تا یك سالگی، تنوع غذایی باعث رشد قوه چشایی كودك و كشف رنگها و مزه‌ها و بوهای مختلف توسط او می‌شود. با این كار كودك قدرت انتخاب پیدا می‌كند و این مرحله از رشد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

آشنایی با بیماریهای پوستی دوران بارداری

 

از آن جایی كه تغییرات متعددی كه در ساختمان و كاركرد عروق پوست در طی بارداری ممكن است رخ دهد منحصر به دوران حاملگی نیست و ممكن است در سایر حالات نیز دیده شود بنابراین توجه به این تغییرات و درمیان گذاشتن آن با پزشك معالج ضروری است.

آنژیوم عنكبوتی: این عارضه به شكل یك برجستگی قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق كه دارای یك قسمت مركزی است و از اطراف آن عروق خونی متسع به شكل شعاعی خارج می‌شود. این ضایعه در افراد طبیعی نیز دیده می‌شود، اما شیوع آن در حاملگی افزایش می‌یابد به گونه‌ای كه در 70 درصد زنان باردار بروز می‌كند.

 

پیداست آنها بین ماههای دوم تا پنجم حاملگی بوده و به طور عمده در نیمه فوقانی بدن ظاهر شده و بیشتر در زنان سفیدپوست مشهود است. این ضایعات معمولاً در طی 3 ماه پس از زایمان از بین می روند.

 

قرمزی كف دست 

 

در 40 درصد زنان سفیدپوست و 30 درصد زنان تیره پوست باردار دیده می‌شود كه ممكن است به صورت نقطه نقطه‌های منتشر در تمام كف دست باشد و یا فقط در برجستگی‌های كف دست ظاهر شود.

 

وریدهای واریسی 

 

این وریدها در پاها و هموروئید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی است. بسیاری از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلك‌ها، دست‌ها و پاها می‌شوند. این تورم صبحها بیشتر است و بتدریج در طی روز از بین می‌رود. با توجه به این مورد مشكلات قلبی، كلیوی و عوارض ناشی از حاملگی نیز می‌توانند نمای مشابهی ایجاد كنند، مشورت با پزشك در این خصوص الزامی است.

 

لثه‌ها 

 

حدود 80 درصد زنان باردار دچار قرمزی و تورم در لثه‌ها می‌شوند كه مخصوصا اگر بهداشت دهان خوب نباشد می‌تواند به دردناك و زخمی شدن آنها منجر شود. گاها ضایعات عروقی كوچكی نیز ممكن است در لثه ایجاد شوند كه به دنبال تماس (مواد غذایی، مسواك و ...) دچار خونریزی می‌شوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین می‌روند. توجه به بهداشت دهان یك ضرورت مهم است.

 

خطوط كشش یا استریا 

 

پیدایش استریا یك یافته شایع و مشخص در اكثر حاملگی‌هاست. این خطوط در 90 درصد زنان باردار در ماههای ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شكم ظاهر شده و بعدا به میزان كمتری بر روی سینه‌ها نیز نمایان می‌شوند و با شیوع و شدت كمتر ممكن است در سایر نواحی بدن نیز دیده شوند علت پیدایش این خطوط را به مجموعه‌ای از تغییرات هورمونی، كشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگاهدارنده آن نسبت می‌دهند. طول این خطوط چند سانتیمتر بوده و پهنای آنها از 1 تا 10 میلیمتر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می‌شوند و رنگ این خطوط معمولا مدتی پس از خاتمه بارداری تبدیل به رنگ پوست شده، مختصری فرو رفته و سرانجام چروكیده می‌شوند.
 

استریا معمولاً یك مشكل ظاهری است ولیكن در برخی موارد مخصوصاً اگر وسیع باشد ممكن است زخمی شده و یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت كه استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحی ران‌ها، باسن، كمر و سینه ممكن است ایجاد شود. همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی از

بیماریها و یا مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیك، خصوصاً تركیبات كورتون دار، ایجاد شود كه شامل آویزه های پوستی می گردد.  آویزه‌های پوستی ضایعاتی هستند كه در ماههای آخر حاملگی ظاهر شده و به طور نسبی یا كامل پس از زایمان ناپدید می‌شوند. اندازه آنها از سر یك سوزن تا نخود متفاوت بوده و به صورت زواید برجسته به رنگ پوست یا كمی تیره‌تر در طرفین صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر پستانها دیده می‌شوند. به خاطر شباهت آنها به بعضی از انواع زگیل گاهی بیماران این زائده های پوستی را با زگیل اشتباه می گیرند.

 

بیماریهای شایع خاص دوران بارداری 

 

یك خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتاری به انواع بیماری های پوست نظیر افراد دیگر، در معرض ابتلا به برخی بیماری ها نیز قرار دارد كه اختصاص به دوران بارداری دارند.

 

خارش حاملگی 

 

حدود 20 درصد زنان باردار به درجاتی دچار خارش می‌شوند كه در اكثر موارد ناشی از یك بیماری شناخته شده نظیر كهیر، اگزما، حساسیت‌های دارویی و یا ابتلا به عفونت‌های انگلی نظیر گال است.  اما گروه كوچكی از خانم های حامله تنها مبتلا به یك خارش شدید هستند كه با هیچ ضایعه پوستی مشخص همراه نیست كه به این حالت، خارش حاملگی اطلاق می‌شود. این حالت، كه در سه ماهه سوم حاملگی شروع شده و اغلب محدود به شكم است اگر چه ممكن است كاملاً منتشر باشد و ناشی از اختلال در ترشح صفرا در كبد است. این خارش معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود ولیكن در حاملگی‌های بعدی و یا هنگام مصرف قرصهای ضدبارداری عود می‌كند. این حالت عموماً تأثیری بر سرنوشت حاملگی و یا سلامت جنین نداشته و تنها خطر بالقوه آن این است كه احتمال بروز سنگ‌های صفراوی در زنان مبتلا به این عارضه بیشتر است.

 

بثورات كهیری دوران حاملگی 

 

این اختلال كه در 5/0 درصد تمام حاملگی‌ها بروز می‌كند، به صورت پیدایش ضایعات كهیری است كه در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر می‌شوند. این بیماری عموما در بارداری اول بروز می‌كند و به ندرت در حاملگی‌های بعدی تكرار می‌شود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن كمتر است. علت بیماری دقیقا معلوم نیست و به افزایش غیرطبیعی وزن در مادر و جنین نسبت داده شده است.نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,

نکات مهم تغذیه زنان ، در هنگام شیردهینوشته شده توسط حسام در سه شنبه 20 دی 1384 و ساعت 01:01 ق.ظ
| عمومي ,

*** توجه *** توجه *** توجه *** لطفا برای رفتن بهآدرس مورد نظر روی آن کلیک نکنید بلکه آدرس رو زحمت بکشید تایپ کنید

چون ممکنه وارد سایت مورد نظرتون نشه

پیشگامان عطر ایران
 
 نشانى اینترنتىhttp://www.iranperfumepioneer.com/F-home.php  
 
 عنوان انگلیسى  iranperfumepioneer 
 
 عنوان فارسى  پیشگامان عطر ایران 
 
    
 توضیحات  با درنظرگرفتن فضای امروز جامعه ایرانی وجوانانی پرنشاط و پرانرژی كه خواستار رایحه های روزدنیا می باشند وعطریات را به عنوان اولین هدیه انتخاب می كنند تا خاطراتی زیبا وجاوادانی را برای خود رقم زنند، پیوسته به دنبال معتبر ترین مكانها برای رفع نیاز خود میباشند، گروهی از خبرگان و متخصصین این صنف كه اكثر آنان دارای ربع قرن تجربه و سابقه در امرارائه عطریات میباشند گردهم آمده وبا تشكیل گروهی به نام پیشگامان عطر ایران جهت راهنمایی وارائه خدمات به مصرف كنندگان با ذوق و با سلیقه ایرانی این سایت را برپا كرده اند كه با معرفی فروشگاههای معتبری كه در این زمینه مشغول فعالیت هستند گامی هر چند كوچك را جهت رفاه حال مصرف كنندگان عزیز برداشته باشیم.

اولین و جامع ترین پایگاه اینترنتی لیزر درمانی ایران
 
 نشانى اینترنتى  http://www.laserdarmani.com   
 
 عنوان انگلیسى  laserdarmani 
 
 عنوان فارسى  اولین و جامع ترین پایگاه اینترنتی لیزر درمانی ایران 
 
    
 توضیحات  با توجه به اقبال روز افزون پزشکان و فیزیوتراپیست های کشور به شیوه جدید درمان با لیزر و نیز روی آوردن این عزیزان به شیوه های جدید جستجوی اطلاعات و ارتباط با همکاران ، سایت لیزردرمانی تصمیم دارد بکمک شما همکاران گرامی تمامی لیزرتراپیست ها و علاقمندان درمان با لیزر را به دور هم گرد آورد تا در جمعی صمیمی و بدور از هر گونه آلایش با هم به تبادل نظر دوستانه بپردازندو در ارتقای این علم در این خطه پهناور بکوشند 

درمان بیماریهای پوستی
 
 نشانى اینترنتى  http://www.iranderma.com/Farsi.htm 
 عنوان انگلیسى  iranderma 
 
 عنوان فارسى  درمان بیماریهای پوستی 
 
    
 توضیحات  ایران درما یک تارنمای غیر انتفاعی است که اساسا به عنوان یک سایت راهنما برای متخصصین پوست و پزشکان سراسر دنیا ساخته شده است. در عین حال به منظور ارتقای آگاهی خوانندگان فارسی زبان در زمینه مراقبت از پوست وبیماریهای آن صفحاتی در این ارتباط برای خواننده عام نیز در نظر گرفته شده است که به تدریج بر حجم آنها افزوده خواهد شد.


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 19 دی 1384 و ساعت 09:01 ق.ظ
| عمومي ,

سرطان پستان
  
 
 امروزه سرطان پستان به عنوان یكی از شایع ترین و كشنده ترین بیماری های زنان به شمار می رود كه با وجود شیوع آن متاسفانه دلایل آن كاملاً روشن نیست. یكی از دلایل كشنده بودن این سرطان تشخیص دیرهنگام آن به دلیل تاخیر بیمار در مراجعه به پزشكان صورت می پذیرد. این در حالی است كه در صورت تشخیص به موقع، این بیماری قابل درمان است. «هورمون درمانی» از دیگر مباحثی است كه بر سر استفاده كردن یا نكردن از هورمون در سنین یائسگی، هنوز هم میان متخصصان بحث و اختلاف نظر وجود داشته تا جایی كه پژوهش های انجام شده هر روز ایده جدیدتری را مطرح ساخته كه نظریات قبلی را زیر سئوال می برد. تكنیك های درمان ناباروری نیز نویدبخش داشتن فرزند به كسانی است كه در گذشته از داشتن آن محروم بوده اند و... به بهانه بررسی بیماری های شایع زنان با دكتر رسول اكبریان متخصص زنان، زایمان و نازایی گفت وگویی انجام داده ایم كه از نظرتان می گذرد.


••••همان طوری كه می دانیم، امروزه سرطان پستان در زنان بسیار شایع شده است، دلیل این شیوع را در چه می دانید؟


متاسفانه سرطان پستان بنا به دلایل نامعلومی روبه افزایش است. این سرطان یكی از شایع ترین علت مرگ ومیر در خانم ها است. البته عوامل متعددی مانند چاقی، عوامل ارثی و ژنتیك، مسائل هورمونی، اشعه ایكس و مواد رادیواكتیو نیز در بروز آن دخیل است.با توجه به اینكه از هر ۱۰ زن یكی به سرطان پستان مبتلا می شود، با احتساب اینكه نیمی از جمعیت دنیا را زنان تشكیل می دهند، متوجه می شویم سالانه چند نفر به این بیماری مبتلا می شوند.


•آیا این سرطان كشنده، قابل پیشگیری و درمان است؟


بلی، اگر در مراحل اول این بیماری زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. اما متاسفانه شاهدیم زمانی افراد به پزشك مراجعه می كنند كه سرطان آثار منفی خود را برجای گذاشته است. ضروری به نظر می رسد كه با دادن آموزش به خانم ها از طریق شركت در كلاس های آموزشی مراكز بهداشتی و تعلیم روش «خودامتحانی» تا حد زیادی به تشخیص به موقع این بیماری كمك كرد. به ویژه افرادی كه دارای سابقه ارثی در این زمینه هستند و اقوام نزدیك آنان مانند مادر، خواهر، خاله و عمه به سرطان پستان مبتلا بوده یا هست، بایستی از سنین پایین تر به پزشك متخصص مراجعه كنند تا با انجام «ماموگرافی» در صورت ابتلا به این بیمار در مراحل نخست آن را درمان كنند. آموزش از طریق وسایل ارتباط جمعی نیز در كنار آموزش های بهداشتی مراكز درمانی بسیار تاثیرگذار است. آشنایی با نحوه «خودامتحانی» برای افرادی كه در كلاس های قبل از ازدواج شركت كنند نیز می تواند بسیار مفید واقع شود.


•آیا سرطان پستان در افراد مجرد شایع تر از متاهلان است؟


خیر، اما بسیاری از مجردها با این استدلال كه مشكلی ندارند، به پزشك متخصص كمتر و یا اصلاً مراجعه نمی كنند. این مسئله سبب می شود، در صورت ابتلای فرد به سرطان پستان، به دلیل مراجعه دیرهنگام، شانس درمان وی از دست برود.


•یكی از مباحثی كه امروزه میان متخصصان اختلاف نظر است، مسئله «هورمون درمانی» زنان به ویژه در سنین یائسگی است، آیا اصولاً با این شیوه موافق هستید؟


برخی از افراد بعد از یائسگی دچار حالاتی از قبیل «گرگرفتگی»، بی خوابی و بی قراری ناشی از قطع هورمون ها می شوند.پوكی استخوان نیز از عواملی به شمار می رود كه افراد یائسه را به دلیل قطع هورمون تهدید می كند. یعنی حتی تجویز داروهایی كه از پوكی استخوان جلوگیری می كند، جای ترشح هورمون را در بدن به منظور مبارزه با پوكی استخوان نمی گیرد.از طرف دیگر، گروهی دچار یائسگی زودرس می شوند. برای مثال در سن ۳۵ سالگی بر اثر برداشتن تخمدان ها یا از كار افتادن تخمدان ها بر اثراشعه یا آلرژی، شخص دچار یائسگی زودرس می شود. تجویز این هورمون برای این افراد به منظور جلوگیری از پیری زودرس، پوكی استخوان، بی حركتی، نداشتن انرژی و ریزش مو كه ناشی از قطع هورمون است، بسیار ضروری به شمار می آید.چنین افرادی كه قبل از ۴۰ سالگی دچار یائسگی می شوند، همچنین گروهی كه از عوارض یائسگی در رنجند، می بایست، حتماً زیرنظر پزشك متخصص، «هورمون درمانی» شوند.


•امروزه داروهای گیاهی كه خاصیت هورمونی دارند، بسیار به افراد یائسه توصیه می شود. نظر جنابعالی در این زمینه چیست؟


بلی. داروهای گیاهی كه تركیباتی شبیه «استروژن» دارند كه روی گیرنده های استروئیدی می نشینند. اما نبایستی فراموش كنیم كه این داروها قادر نیستند كاركردی مانند خود استروژن و یا سایر داروهای غیرگیاهی داشته باشند؛ بلكه مصرف این داروها برای عده ای كه در سنین یائسگی قادر به استفاده از هورمون نیستند تا حدودی مفید است.


•بالا بودن آمار سزارین در كشور انتقادهای مختلفی را از سوی كارشناسان و دست اندركاران امور پزشكی و بهداشتی دربرداشته است. مهم ترین دلایل بالا بودن آمار سزارین در ایران را در چه ارزیابی می كنید؟

طی سال های اخیر آمار سزارین در كل دنیا بالا رفته است كه ایران نیز از آن مستثنی نیست. البته بایستی پذیرفت كه این آمار در كشور ما بیش از كشورهای دیگر است كه دلایل متعددی در آن دخیل است. شاید اولین دلیل آن كسب اطلاعات خانم های باردار از افراد غیرمطلع در مورد عوارض زایمان طبیعی است. برای مثال پایین افتادن رحم و مثانه كه بیشتر خانم ها آن را به عنوان پیامدهای منفی زایمان طبیعی قلمداد می كنند. مسئله دیگر كاهش آستانه تحمل خانم های امروزی به درد است. نسل امروز قادر به تحمل دردهای شدید نیست. زایمان نخست به شكل طبیعی، معمولاً بین ۱۴ تا ۱۸ ساعت زمان می برد كه این مدت با دردهای شدید همراه است.از طرف دیگر زنان به محض آغاز دردهای زایمان، از آنجایی كه گزینه دیگری را به نام سزارین در اختیار دارند، بدان متوسل می شوند.


•شاید یكی از دلایل شیوع سزارین در كشور را بتوان تمایل پزشكان نسبت به این امر دانست. به عبارتی، پزشكان به دلیل عوامل متعدد، خود مراجعان را به سوی سزارین سوق می دهند؟


یكی از دلایل این موضوع مشكلات قانونی است كه بر سر راه پزشكان متخصص زنان و زایمان وجود دارد.
برای نمونه دادن دیه در صورت آنكه به هنگام زایمان، صدمه ای به مادر و نوزاد وارد آمده باشد جزء قصور پزشكی تلقی شده و مشكلات حقوقی متعددی را برای پزشك متخصص زنان و زایمان ایجاد خواهد كرد. در صورتی كه نوزاد به هنگام تولد، دچار كمبود اكسیژن شود و یا مشكلات دیگری برای وی و مادر به وجود آید، از طریق شكایت قضایی علیه پزشك در مراجع قانونی قابل پیگیری است كه متاسفانه هیچ قانونی هم طرفدار پزشك نیست.در صورت هرگونه نقص جسمی كودك به هنگام زایمان، پزشك متخصص به دلیل انتخاب نكردن روش سزارین مورد بازخواست قرار می گیرد و در مواردی مشاهده شده است كه پزشك زنان ملزم به پرداخت دیه ۲۴ تا ۲۸ میلیون تومانی شده است.یكی از دلایل شیوع سزارین مربوط به مسائل اقتصادی است. اگر پزشك متخصص بخواهد حدود ۱۸ ساعت بالای سرمریض بایستد، با احتساب فشارهای جسمی و روحی و نیز خستگی ناشی از كار می بایست دستمزد بالایی بگیرد كه این امر در كشور ما هنوز محقق نشده است.


•آیا می توان با تربیت ماماها تا حد زیادی بار زایمان را از دوش پزشكان متخصص برداشت و این مسئولیت را برعهده ماماها گذاشت؟


بلی. در سایر كشورها ماماها برای زایمان طبیعی آموزش های لازم را می بینند. از طرف دیگر پزشك متخصص در بخش دیگری و به كمك سیستم «مانیتورینگ» وضعیت حركت، ضربان قلب و نیز سایر حركات جنین را كنترل می كند.


•با توجه به تمام مسائل مطرح شده، به نظر شما زایمان طبیعی بر سزارین مزیت دارد یا برعكس؟


مسلم است كه انجام همه مسائل از كانال طبیعی آن منطقی تر به نظر می رسد، اما برای كاهش آمار سزارین می بایست چند برنامه را به طور همزمان دنبال كرد. اولین گام، آموزش مادران باردار و سپس آموزش ماماها است. تجهیز اتاق های زایمان بیمارستان ها به سیستم های مانیتورینگ، از اقدامات بعدی است كه می بایست توسط نظام بهداشت صورت پذیرد.


•مهم ترین نقش كاركرد سزارین را چگونه ارزیابی می كنید؟


با بهره گیری از روش سزارین طی سال های اخیر از مرگ ومیر مادران و نوزادان، به میزان قابل ملاحظه ای كاسته شده است. در واقع سزارین نجات دهنده جان بسیاری از افراد به شمار می رود اما با توجه به شرایط قرار گرفتن جنین، جفت، وضعیت مادر و... پزشك متخصص می بایست میان زایمان طبیعی و سزارین گزینه مناسب تر را انتخاب كند.


•تكنولوژی های نوین تا چه حد مشكلات زوج های نابارور را برطرف كرده است؟


به كمك تكنولوژی های نوین، آرزویی كه در گذشته یك زوج برای فرزندآوری داشتند و محقق نمی شد، امروزه به مدد دانش های نوین می توان آن را برآورد ساخت.در حال حاضر بسیاری از خانواده ها كه به طور طبیعی قادر به آوردن فرزند نیستند با یاری سیستم های نازایی پیشرفته از قبیل انجماد تخمك و لقاح آن با اسپرم طی سال های بعد می توانند صاحب فرزند شوند.از طرف دیگر داروها و هورمون های مختلف كه به منظور تخمك گذاری تجویز می شود و همچنین اعمال جراحی روی رحم، زنان را قادر به باروری می سازد. اعمال جراحی روی دستگاه تناسلی مردان به ویژه بیضه و كشت نطفه با هدف لقاح از دیگر تكنیك های نوینی است كه مردان نابارور را قادر می سازد كه صاحب فرزند شوند.انتقال تخمك بارور شده به داخل رحم فرد دیگر نیز گزینه دیگری برای زنانی است كه به دلایل پزشكی قادر به نگه داشتن جنین در داخل رحم خود نیستند كه مشكلات شرعی و حقوقی این روش نیز حل شده است. هر چند هنوز مشكلات عاطفی در زمینه انتخاب مادر واقعی طفل وجود دارد. اما از نظر پزشكی مانعی برای این عمل وجود ندارد.


•یكی از مشكلات زنان امروزی بحث تنش های عاطفی است كه این امر بر مسائل باروری و... آنان تاثیرگذار است. نقش متخصصان زنان را در این زمینه چگونه ارزیابی می كنید؟


همان طوری كه اشاره كردید، تنش های عاطفی زنان به دلیل مسائل اخلاقی، اقتصادی و مشكلات درونی زیاد شده است و ضروری به نظر می رسد كه این امر با كمك روانپزشكان و متخصصان علوم اجتماعی حل شود. یعنی تشخیص این امر كه مشكلات یك خانم كه به متخصص زنان مراجعه كرده است ناشی از مسائل روان تنی او است یا خیر و در صورت تشخیص این موضوع معرفی او به روانپزشك خود گام مهمی است كه می بایست متخصصان زنان به محض تشخیص این امر بیمار را نزد یك روانپزشك بفرستند. به ویژه این موضوع در میان خانم های جوان بیشتر شایع است.آموزش اطلاعات جنسی نیز از دیگر سو سبب كاهش بیماری های مقاربتی و حاملگی های ناخواسته می شود زیرا امروزه حاملگی های ناخواسته یكی از علل عمده مرگ و میر خانم های جوان به شمار می رود.


•لطفاً كمی هم در مورد مهمترین مباحث ششمین كنگره بین المللی زنان و زایمان توضیح دهید

.این كنگره بیشتر حول سرطان های دستگاه تناسلی مانند رحم، تخمدان و پستان، تكنیك های نوین نازایی در جراحی های زنان و زایمان برپا شد. جراحی با لاپاراسكوپ كه سبب كاهش مشكلات ناشی از جراحی مانند كوتاه شدن طول مدت بستری می شود و نیز برداشتن رحم، تخمدان یا توده های شكمی به كمك این تكنیك از موارد دیگری است كه متخصصان جدیدترین یافته های خود را پیرامون آن ارائه دادند. در این روش به كمك چند سوراخ- به جای شكافتن- می توان سرطان های دستگاه تناسلی را به راحتی درمان كرد. هیستروسكوپی كه دستگاهی به منظور دیدن داخل رحم است برای ریشه یابی خونریزی با علل نامشخص و در افرادی كه در سنین یائسگی خونریزی شدید داشته و مشكوك به سرطان هستند و یا در خانم های جوان كه دچار نازایی و چسبندگی رحم هستند كاربرد دارد. در كنگره مذكور روی جدیدترین تكنیك های این روش نیز بحث و هم اندیشی شد. 


اشعه درمانی در درمان مردان مبتلا به سرطان پستان موثر نیست 
  
 
 
  برخلاف نظریه رایج كه اشعه درمانی را تا شش برابر بیش از زنان مبتلا به سرطان پستان ، برای مردان مبتلا به این سرطان توصیه می‌كند، اشعه درمانی در درمان مردان مبتلا به سرطان پستان موثر نیست.
  
 
 
 
 
  
 
 به گزارش پایگاه اینترنتى ‪ hvanhoe.com‬اشعه درمانى به دنبال خارج ساختن بافت سرطانى از طریق برداشتن سینه شایع‌ترین روش درمانى این سرطان محسوب مى‌شود. به دلیل كوچك بودن بافت پستان خروج كل توده سرطانى توسط جراحى كار سختى است. بنابراین ممكن است كه بخش‌هایى از توده سرطانى در بدن باقى بماند .به منظور افزایش ضریب ایمنى جراحى و پیشگیرى از عود مجدد سرطان در مردان مبتلا به سرطان پستان به دنبال جراحى از اشعه درمانى استفاده مى شود. با وجود این محققان آژانس سرطان دانشگاه بریتیش كلمبیا در ونكوور نشان دادند كه جنس فاكتور تعیین‌كننده عود سرطان نیست. شانس بقاى ‪ ۵‬و ‪ ۱۰‬ساله پس از درمان سرطان به ترتیب ‪ ۸۹‬و ‪ ۸۱‬درصد براى مردان و ‪ ۸۸‬و ‪ ۷۹‬درصد براى زنان است. به این ترتیب بین شانس بقاى مبتلایان به سرطان پستان چه مرد و چه زن با یا بدون اشعه درمانى تفاوتى وجود ندارد. استفاده از اشعه درمانى در درمان سرطان در مردان شش برابر بیشتر از زنان است.از آنجایى كه تفاوتى بین میزان بقاى زن و مرد پس از درمان‌هاى اولیه سرطان پستان وجود ندارد بنابراین مى‌توان با یك الگوى مشترك زنان و مردان را درمان كرد. این مطالعه نشان مى‌دهد كه باید از اشعه درمانى‌هاى مكرر در مردان مبتلا به سرطان پستان پیشگیرى كرد.
 


به گزارش پایگاه اینترنتى ‪ hvanhoe.com‬اشعه درمانى به دنبال خارج ساختن بافت سرطانى از طریق برداشتن سینه شایع‌ترین روش درمانى این سرطان محسوب مى‌شود. به دلیل كوچك بودن بافت پستان خروج كل توده سرطانى توسط جراحى كار سختى است. بنابراین ممكن است كه بخش‌هایى از توده سرطانى در بدن باقى بماند .به منظور افزایش ضریب ایمنى جراحى و پیشگیرى از عود مجدد سرطان در مردان مبتلا به سرطان پستان به دنبال جراحى از اشعه درمانى استفاده مى شود. با وجود این محققان آژانس سرطان دانشگاه بریتیش كلمبیا در ونكوور نشان دادند كه جنس فاكتور تعیین‌كننده عود سرطان نیست. شانس بقاى ‪ ۵‬و ‪ ۱۰‬ساله پس از درمان سرطان به ترتیب ‪ ۸۹‬و ‪ ۸۱‬درصد براى مردان و ‪ ۸۸‬و ‪ ۷۹‬درصد براى زنان است. به این ترتیب بین شانس بقاى مبتلایان به سرطان پستان چه مرد و چه زن با یا بدون اشعه درمانى تفاوتى وجود ندارد. استفاده از اشعه درمانى در درمان سرطان در مردان شش برابر بیشتر از زنان است.از آنجایى كه تفاوتى بین میزان بقاى زن و مرد پس از درمان‌هاى اولیه سرطان پستان وجود ندارد بنابراین مى‌توان با یك الگوى مشترك زنان و مردان را درمان كرد. این مطالعه نشان مى‌دهد كه باید از اشعه درمانى‌هاى مكرر در مردان مبتلا به سرطان پستان پیشگیرى كرد.


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 19 دی 1384 و ساعت 09:01 ق.ظ
| عمومي ,

عفونت ها

عفونت های دستگاه تناسلی زنان:

عفونت های دستگاه تولید مثل زنان یکی از علت های مراجعه خانم ها به مراکز بهداشتی درمانی و پزشک است. به همین دلیل آشنایی زنان با علامت های این عفونت ها باعث مراجعه به موقع و درمان صحیح بیماران خواهد شد.عفونت های دستگاه تناسلی زنان در اثر موجودات ریز ذره بینی ایجاد می شوند. مثلاْ می توان قارچ ها ـ میکروب ها و تک سلولی ها را نام برد. این موجودات می توانند قسمت های خارجی دستگاه تناسلی و قسمت های داخلی مثل گردن رحم و رحم را مبتلا کنند.

عفونت های قارچی

دستگاه تولید مثل خارجی پناهگاه انواع قارچ ها است. در بعضی موارد قارچ ها عفونت شدید ایجاد می کنند. با شدید شدن عفونت ممکن است ترشح سفید پنیری شکل پدیدار شود. این بیماری با مصرف داروهای ضد قارچ که پزشک تجویز می کند قابل درمان است.

علائم عفونت های دستگاه تناسلی

سایر علامت های عفونت های دستگاه تناسلی خارجی شامل زخم ـ تاول ـ خارش ـ ترشحات بدبو و درد می باشد. هر خانم در صورت وجود هر کدام از این علامت های عفونت باید به پزشک مراجعه کند. از علامت های عفونت های دستگاه تناسلی داخلی لکه بینی و خونریزی را می توان نام برد. اگر درد پایین شکم ـ تب و لرز ـ ترشح بیش از حد و خونریزی غیر طبیعی وجود دارد خانم ها باید به پزشک مراجعه کند.

پیش گیری و درمان عفونت های دستگاه تناسلی

تمام عفونت های دستگاه تناسلی با مراجعه به موقع به پزشک قابل درمان هستند. درمان صحیح از شدیدتر شدن و پیشرفت بیماری جلوگیری می کند. رعایت بهداشت فردی و نکات بهداشتی به حفظ سلامتی و پیش گیری از عفونت کمک زیادی خواهد کرد و این نکات ساده اما لازم به زن کمک می کند تا از بیمار شدن و مشکلات بعدی جلوگیری کند.

غده های غیر طبیعی دستگاه تناسلی

این غده ها به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند. این غده های اضافی می توانند در تمام قسمت های دستگاه تناسلی به وجود بیایند. بیشتر این غده ها قابل دیدن نیستد بنابراین باید به علامت های مهم آنها توجه کرد. در صورت توجه به علامت ها و معاینه به وسیله پزشک و انجام آزمایش های لازم و درمان به موقع می توان از پیشرفت کردن بیماری جلوگیری کرد.

نشانه های غده های غیر طبیعی زنان

این بیماری ها علامت های زیادی دارند. ولی در اینجا به علامت های مهم تر اشاره می شود. در صورت وجود هر یک از این علامت ها باید به پزشک مراجعه کنید:

در مورد غده های اضافی تخمدان مهم ترین علامت بزرگ شدن شکم است. ممکن است این غده ها در هر سنی از زندگی زنان یعنی از کودکی تا پیری به وجو آیند. از علامت های غده های رحم و گردن رحم :خونریزی نامنظم ـ زیاد شدن مقدار خون ریزی در موقع قاعدگی یا طول کشیدن دوران خون ریزی قاعدگی می باشد. گاهی نیز لکه های خون در غیر از موقع قاعدگی یا بعد از عمل مقاربت دیده می شود.ممکن است این افراد دچار ترشحات شوند. گاهی وقت ها این غده ها بزرگ می شوند و به روده ها و مثانه فشار می آورند. به همین دلیل باید به ناراحتی های گوارشی و ادراری هم توجه شود.

لازم است تمام خانم های شوهردار و در سنین ۲۰ تا ۶۵ سال هر سه سال یک بار از نظر بیماری سرطان آزمایش شوند.

سرطان پستان

یکی از سرطان هایی که در زنان بیشتر دیده می شود سرطان پستان است. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود و درمان نگردد خطر مرگ در اثر آن زیاد خواهد بود. از ایجاد سرطان پستان نمی توان جلوگیری کرد ولی با تشخیص زودرس آن در ابتدای بیماری و درمان مناسب می توان عمر طولانی داشت. پستان طبیعی در لمس حالت پشته پشته دارد سفتی پستان در همه افراد به یک اندازه نیست و حتی در طی یک دوره ماهیانه هم متفاوت است. اندازه و شکل ظاهری پستان در افراد متفاوت است حتی ممکن است دو پستان از نظر اندازه هم فرق داشته باشند. تیرگی رنگ نوک پستان در افراد با هم فرق دارد.

غده های پستان

اگر سلول های یک قسمت ناگهان رشد و افزایش زیادی پیدا کنند به آن غده می گویند. همه غده ها سرطانی نیستند.

غده های خوش خیم

به غده های غیر سرطانی خوش خیم می گویند. از هر صد غده پستان که تکه برداری می شود هشتاد غده خوش خیم هستند. با این که بیشتر غده های خوش خیم پستان خطر سرطان را زیاد نمی کنند اما بهتر است اگر این غده ها به وجود آمد به پزشک مراجعه شود.

غده های بدخیم

غده های سرطانی بدخیم هستند. این غده به صورت یک جسم سفت بدون درد در پستان به وجود می آید. گاهی از نوک پستانی که غده بدخیم دارد موادی خارج می شود. حتی شکل ظاهری نوک پستان و پوست آن تغییر می کند. اگر غده بدخیم پستان زود تشخیص و درمان نشود خیلی سریع رشد می کند و به قسمت های دیگر بدن مثل زیر بغل ـ استخوان های دنده ـ ریه (شش) و کبد (جگر) حمله می کند.

روش های تشخیص سرطان پستان

روش های تشخیص در اوایل کار شامل معاینه پستان توسط خود زن ـ معاینه توسط پزشک و عکس برداری از پستان است. بهترین و آسان ترین راه تشخیص سرطان پستان معاینه توسط خود زن است که برای انجام این آزمایش وقت زیادی لازم نیست و در هر سنی لازم و قابل اجرا است.

هر خانمی باید برای حفظ سلامتی و جلوگیری از شدید شدن بیماری خود روش معاینه پستان را یاد بگیرد. برای آموزش و اطمینان از انجام درست و صحیح این معاینه ها لازمست به کارکنان بهداشتی مراجعه کنید.

دوستان عزیز امیدوارم که از خوندن مطالب خسته نشده باشید برای امروز دیگه کافیه اما من همچنان در خدمت شما هستم با مطالب جدید.....

نظر یادتون نره

بر گرفته از وبلاگ دانستنی های مفید که لینکشو گذاشتم

 حتما سر بزنید


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 19 دی 1384 و ساعت 07:01 ق.ظ
| عمومي ,

رژیم غذایی درسرما خوردگی و آنفلوآنزا


سلامتی مجاری تنفسی وابسته به دریافت هوای فاقد میكروب و آلودگی است. بیش ازدویست نوع ویروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسی فوقانی اثر گذاشته و باعث سرماخوردگی می‌شوند. در اغلب موارد سرماخوردگی‌ها خفیف بوده و به طور معمول برای حدود یك هفته باقی می‌مانند. آنفلوانزا نامی‌است كه به عفونت ویروسی بسیار شدید نسبت داده می‌شود و این عفونت نیز بر دستگاه تنفسی فوقانی تاثیر می‌گذارد. نام آنفلوانزا از این باور قدیمی ‌منشاء می‌گیرد كه این بیماری را ناشی از تاثیرات ماوراالطبیعه می‌دانسته‌اند.
علایم سرماخوردگی به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ویروس به بدن ظاهر می‌شود. شایع‌ترین علایم شامل: ‌گلودرد، گرفتگی و یا ریزش آب بینی، سرفه، عطسه و درد قسمت‌های دست و پاست. خستگی، ریزش آب از چشم‌ها و مشكلات خوابیدن نیز ممكن است رخ دهند. در صورتی كه علائم، بیش از یك هفته باقی بمانند و به همراه سردرد شدید، ضعف، از دست دادن اشتها و تهوع نیز باشند احتمال این كه بیماری به علت ویروس آنفلوانزا باشد بیشتر است.
بروز تب نیز به طور معمول شایع است. باید توجه كرد كه در موارد عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، علت بیماری را نمی‌توان برطرف كرد و فقط درمان علائم امكان پذیر است. به هنگام سرماخوردگی ‌استراحت زیاد، مصرف فراوان مایعات و قرقره كردن آب نمک ولرم به بهبود علائم كمك می‌كند. مصرف قرص‌های مسكن به رفع سردرد و كاهش تب كمك می‌كنند. تنها در مواردی كه به دنبال عفونت ویروسی،‌ عفونت باكتریایی نیز بروز می‌كند،‌ آنتی‌بیوتیك‌ها مفید واقع می‌شوند. كودكان، سالمندان، زنان باردار و افراد دچار مشكلاتی از قبیل دیابت و بیماری‌های كلیوی به توصیه‌های پزشكی بیشتری نیاز دارند. گاهی اوقات، برای گروه سالمندان (در خطر) به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت، استفاده از واكسن توصیه می‌شود

چه غذاهایی برای سرماخوردگی مفید هستند؟
برای این كه سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو به وظیفه‌اش كه مبارزه علیه ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا است، عمل كند باید مواد مغذی حیاتی را دریافت كند از جمله منابع اصلی طبیعی تامین‌كننده ویتامین ث كه در درمان سرماخوردگی موثرند عبارت اند از :
 پرتقال، گریپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌ای، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از قبیل انواع كلم. دریافت زیاد و منظم ویتامین ث به كاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگی كمك می‌كند.
 غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذایی خوب یكی از ویتامین‌های گروه ب به نام پانتوتنیك اسید هستند. كمبود پانتوتنیك اسید، سبب بروز عفونت‌های مكرر دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود.
 سیر دارای آهن، روی و آلیسین است كه سبب تقویت سیستم ایمنی و كمك به كاهش خطر عفونت‌های ویروسی می‌شود.
 ماهی قباد، قزل‌آلا، ساردین و ماهی‌های روغنی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. همچنین تخم كتان،‌ دانه كدو حلوایی و روغن شاه‌دانه نیز از دیگر منابع خوب امگا 3 هستند.
 دانه كنجد، تخمه كدو حلوایی و آفتاب‌گردان منابع غنی اسیدهای چرب امگا 6 هستند. این اسید‌های چرب در مبارزه علیه عفونت‌های سرماخوردگی به سلول‌های دستگاه تنفسی كمك می‌كنند .
 جگر، انواع ماهی از جمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهی، كره و تخم‌مرغ منابع ویتامین آ هستند. هویج، انبه، سیب‌زمینی،‌ زردآلو، كدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تامین‌كننده بتاكاروتن هستند كه در بدن به ویتامین آ تبدیل می‌شوند.
 عفونت‌های مكرر تنفسی در كودكان با كاهش ذخایر ویتامین آ مرتبط است. یك رژیم غذایی متنوع و مخلوط حاوی این غذاها، مواد كافی برای یك كودك در حال رشد را تامین می‌كند .
 ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات و مخلوطی از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامین كننده پروتئین هستند. كمبود دریافت پروتئین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.
 گوشت، شیر، غلات و حبوبات تامین كننده ویتامین‌های ب‌ـ6 و پانتوتنیك اسید هستند كه برای تامین سلامتی سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردارند.
غلات صبحانه (برشتوك)، نان و عصاره مخمر،‌ تامین كننده اسیدفولیك هستند كه برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. به علاوه چغندر، لوبیا چشم بلبلی و انواع كلم منابع خوب فولات (فرم طبیعی اسید فولیك) هستند ، انواع صدف، گوشت‌های قرمز بدون چربی و غلات سبوس‌دار حاوی روی هستند. روی یك ماده معدنی مورد نیاز برای سیستم ایمنی است
از چه غذاهایی پرهیز كنیم؟
غذاهای آماده بسته بندی شده و كنسروها از لحاظ ویتامین‌ها و مواد معدنی فقیر هستند. بنابراین به جای مصرف این نوع غذاها از انواع میوه و سبزیجات تازه، گوشت، ماهی، غلات، مغز‌ها و دانه‌ها استفاده كنید.

نكته
استفاده از بخور برای رفع گرفتگی بینی كمك می‌كند. برای این كار، به مدت 10 دقیقه سر را بر روی بخارات یك ظرف آب در حال جوشیدن بگیرید. بهتر است دستمال یا حوله‌ای را روی سر بگذارید و این عمل را سه بار در روز تكرار كنید.
می‌توان مقداری روغن منتول یا اوكالیپتوس به آب در حال تبخیر اضافه كنید تا عمل تنفس را تسهیل كند مقدار زیادی مایعات مصرف كنید. در طول حملات شدید آنفلوانزا، بهتر است از مایعات مقوی و مغذی مثل انواع سوپ‌ها و آش‌ها به عنوان جایگزین وعده اصلی غذا استفاده كنید. البته به شرطی كه تعادل صحیحی از انواع مواد مغذی را دارا باشد . تا جایی كه می‌توانید استراحت كنید. سیستم ایمنی برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد. عدم توجه به علائم یك عفونت ویروسی و سعی در ادامه كار و فعالیت در حین بیماری، مدت ابتلا را طولانی می‌سازد.

بر گرفته از وب سایتhttp://www.razmpa.com


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 18 دی 1384 و ساعت 12:01 ب.ظ
| عمومي ,

سینوزیت به طور ساده یعنی التهاب یا عفونت سینوسها . 


متخصصین ، سینوزیت را به سه گروه حاد (سابقه كمتر از یك ماه ) ، تحت حاد (سابقه یك تا سه ماه ) و مزمن (سابقه بیش از سه ماه ) تقسیم می كنند .. البته یك نوع هم سینوزیت عود كننده می باشد كه در طی سال چندین بار اتفاق می افتد .
براساس آمار موجود در ایالات متحده هرسال 37 میلیون نفر به سینوزیت مبتلا می شوند . حدود 33 میلیون نفر نیز مبتلا به سینوزیت مزمن می باشندو هر ساله میلیاردها دلار خرج درمان سینوزیت می شود .
در ایران آمار تحقیقی نداریم ولی می دانیم كه یكی از شایعترین علل مراجعه بیماران به درمانگاهها و مطبهای پزشكان عمومی ، داخلی ،‌اطفال و بالاخره گوش و حلق و بینی سینوزیت است .

سینوسها فضاهائی در داخل استخوانهای صورت و سر و اطراف بینی و چشم می باشند . به طور طبیعی این سینوسها پر از هوا بوده و توسط یك لایه مخاط ساده پوشیده شده و به وسیله یك مجرای باریك به بینی متصل میشوند و از طریق این مجرا ترشحات خود را به بینی می ریزند .
چهار گروه سینوس وجود دارد :

1- سینوسهای پیشانی كه در پیشانی وسمت بالای چشم قرار دارند .

2- سینوسهای فكی كه در گونه ، بالای دندانهای بالائی وزیز چشم قرار گرفته اند .

3- سینوسهای اتموئید كه در زیر پل بینی و در قسمت بین دو چشم واقع شده اند .

4- سینوسهای اسفنوئید كه از تمام سینوسها عقب تر بوده و پشت چشم قرار دارند .

برای عملكرد صحیح سینوسها حتما مجرای آن باید باز باشد . هر گونه عاملی كه مجاری را تنگ یا مسدود كند می تواند ایجاد بیماری نماید . این عامل معمولا یك سرما خوردگی ساده است ولی آلرژی ، پولیپ و انحراف تیغه بینی و عوامل دیگری هم وجود دارند . وقتی مجرای سینوس بسته شد مخاط متورم می گردد . سپس ترشحات درداخل سینوس به دام می افتد و با كمتر شدن فشار اكسیژن در آن آسیب مخاط هم شروع شده و آنگاه باكتریها شروع به تكثیر و ایجاد عفونت می نمایند . هوا و ترشحاتی كه در سینوس گیر می افتند روی دیواره آن فشار می آورند و باعث درد شدید می شوند . حتی خلاء، ایجاد شده به دنبال عدم ورود هوا می تواند ایجاد درد نماید .

علائم دیگر سینوزیت چیست ؟
v درد : بسته به اینکه کدام سینوس گرفتار است محل درد متفاوت است . وقتی درد درناحیه پیشانی باشد نشاندهنده درگیری سینوس پیشانی می باشد عفونت در سینوس فكی باعث درد در فك بالا و دندانها می گردد . درد در بین دو چشم نشانه درگیری سینوس اتمویید و در بالا یا پس سر نشانه عفونت سینوس اسفنویید می باشد . البته این تقسیم بندی حتمی نیست . و درد در هر مكانی ممكن است وجود داشته باشد . درد معمولا“ به صورت ضرباندار بوده و با خم شدن بدتر می شود .

v تب : معمولا“ خفیف می باشد ولی بچه های كوچك ممكن است تب بالا داشته باشند .

v ضعف و بی حالی و خستگی

v سرفه : به خصوص در بچه ها و عمدتا“ در شب روی می دهد .

v ترشح بینی به صورت چرك سبز یا زرد رنگ و گاهی همراه خون

v ترشحات پشت حلق كه خصوصا“ صبح ها بیشتر است و علامت آن تمیز كردن مرتب گلوست . همین ترشحات می توانند ایجاد گلو درد بكنند .

v درموارد نادر سینوزیت می تواند باعث عوارض خطرناك چشمی و مغزی گردد .

علل سینوزیت حاد چیست ؟

بیشتر سینوزیتهای حاد با سرما خوردگی شروع می شوند كه ویروسی است . ویروسها باعث ایجاد علائم سینوزیت نمی شوند ولی می توانند مخاط سینوسها را ملتهب كنند . این حالت معمولا“ ظرف یك هفته تا ده روز خود به خود خوب می شوند ولی گاهی به دنبال این التهاب و گیر كردن ترشحات داخل سینوس باكتریها نیز هجوم آورده و تكثیر می شوند . این باكتریها معمولا“ به صورت طبیعی در بینی و حلق اكثر افراد و جود دارند ولی در حالت معمول ایجاد عفونت نمی كنند . تنها در زمانی كه موقعیت مناسب باشد ایجاد بیمار میکنند .

گاهی مواقع قارچها ایجاد سینوزیت حاد می كنند و با این كه قارچها در محیط زندگی ما فراوانند ولی برای افراد سالم خطری ندارند و این نشانه مقاومت خوب بدن در مقابل آنهاست . در مواقعی كه به هر دلیل مقاومت بدن كم شود قارچها بیماری زا می شوند . Aspergillus می تواند در این شرایط ایجاد بیماری كند . در شرایط خاص نیز برخی افراد به قارچ ها حساسیت دارند .

التهابات مزمن بینی و سینوس ها كه به علت حساسیت ،رینیت وازوموتور ، هوای سرد ، الكل و برخی شرایط محیطی به وجود می آیند می توانند سینوزیت مزمن به وجود بیاورند . برخی افراد به سینوزیت مستعد ترند مثل افرادی كه نقص ایمنی دارند یا كسانی كه عملكرد غیر طبیعی مژكها و یا ترشحات بینی دارند .

علت سینوزیت مزمن چیست ؟
اگر شما مبتلا به آسم یا آلرژی هستید احتمال این كه مكررا“ دچار سینوزیت شوید وجود دارد . در هر حالتی كه مجرای سینوسها بسته شود و این بسته شدن مجراوقتی ادامه یابد سینوزیت مزمن به وجود می آید . این حالتها ممكن است به علت انحراف شدید تیغه بینی ، تومور ، پولیپ و یا آلرژی باشد . افرادی كه كمبود و نقص ایمنی مثل
AIDS دارند و یا حركت مژكها اختلال داشته باشد و یا ترشحات غیر طبیعی دارند دچار سینوزیت مزمن می شوند .

سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود ؟
در سینوزیت حاد علائم مشخص و واضح است تنها ممكن است سرما خوردگی با سینوزیت حاد اشتباه شود ولی سرماخوردگی معمولا“ تا یك هفته بهبود می یابد . در سینوزیت مزمن علائمی مثل سردرد، انسداد بینی و ترشحات بینی و ترشحات پشت حلق یا شدت كمتر به مدت طولانی وجود دارند . انجام معاینه دقیق به خصوص با استفاده از اندوسكوپ و همچمنین گرفتن عكسهای
CTS برای تشخیص سینوزیت مزمن ضروری است .

درمان سینوزیت ؟
در سینوزیت حاد استراحت ، خوردن مایعات فراوان ، بخور ، شستشوی با سالین نرمال ، خوردن غذاهای ملایم و سبك ضروری است . كمپرس با حوله یا آبگرم روی پیشانی و صورت به كاهش درد كمك می كند . استفاده از مسكنها مثل استامینوفن یا قرص سرما خوردگی موثر است .

دكوژنستانهای خوراکی مثل پزودوافدرین و همچنین قطره بینی مثل فنیل افرین دركاهش التهاب و بیرون آمدن ترشحات چركی مفید می باشد .

آنتی بیوتیكهایی كه روی emophillus influensa ، Streptococcus pnumonia ، moraxella catarhal اثر داشته باشند باید به كار روند . آموكسی سیلین هنوز در بسیاری از مراكز به عنوان اولین دارو استفاده می شود ولی در مطالعات متعدد مشخص شده كه در حال حاضر بسیاری از انواع باكتریهای ذكر شده به این دارو مقاومند . تركیب Cotrimoxasol+ erythromycin داروهای نسل سوم سفالوسپورین ها مثل cefaclil و همچنین آموكسی سیلین های مقاوم b-lactaman مثل co-amoxiclav داروهای انتخابی هستند دارو باید حداقل به مدت 5 روز با دوز كافی استفاده شود .

آنتی هیستامینها و اسپری های استروئید بینی باید در افراد مبتلا به آلرژی استقاده شود .

-درمان سینوزیت مزمن :

به دلیل طولانی بودن بیماری درمان سینوزیت مزمن سخت و پیچیده است . استفاده از داروهای آنتی بیوتیكی و استروئید به مدت حداقل 6-4 هفته لازم است . چنانچه بیمار به درمان های داروئی و آلرژیك پاسخ ندهد نیاز به جراحی دارد . هدف از جراحی باز كردن مجرای سینوسها و برقراری تهویه مناسب بینی و سینوس است . امروز با استفاده از اندوسكوپ به نحو موثری سینوزیتهای مقاوم به دارو درمان می شوند .

گاهی برداشتن لوزه و لوزه سوم كودكان مبتلا یه سینوزیت مزمن را درمان می كند .

چگونه می توان از بروز سینوزیت جلوگیری كرد ؟

با این كه نمی توان از تمامی سینوزیتها جلوگیری كرد ولی می توان تعداد و شدت آن را كاهش داد . همچنین می توان در برخی موارد از تبدیل نوع حاد به مزمن جلوگیری نمود .

چنانچه از مرطوب كننده ها استفاده شود علائم كاهش می یابد .

فیلترهای الكترواستاتیك كه به تجهیزات تهویه ای متصل می شوند برای جلوگیری از ورود آلرژنها مفیدند .

اگر بیماری مستعد به بیماریهای سینوس است به خصوص اگر آلرژی داشته باشد باید از سیگاریا هر گونه آلوده كننده هوایی اجتناب نماید . مصرف الكل نیز باعث افزایش التهاب مخاط سینوسها می گردد.

در افراد مستعد همچنین شنا در استخر های با آب كلر دار باعث تحریك بیشتر می گردد . این افراد نباید غواصی كنند برخی افراد كه در مسافرتهای هوایی دچار درد در ناحیه سینوس ها می شوند باید در زمانی كه سینوزیت حاد یا سرما خوردگی دارند از مسافرت اجتناب كرده و در بقیه موارد قبل از مسافرت از داروهای دكونژستان استفاده گردد .بر گرفته از سایت irsanews

   به سفارش کاربر گرامی بیتای عزیز و بر گرفته از وبلاگ

gdarya.blogfa.com


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 18 دی 1384 و ساعت 12:01 ب.ظ
| عمومي ,
9 اشتباه در تغذیه
در دنـیای اینترنـت پـرسـرعـت، ماشـیـن های خـودپــرداز، اتومبیل های تند رو و غذاهـای حـاضـری، وقـت گـذاشـتـن برای حفظ عادتهای سالم و مناسب غذایی دشـوار بنـظر میرسد.
غذاخوردن که پیش ازاین یک اولویت مهم محسوب میشد، به موضوعی جنبی تبدیل گشته است که توجه زیـادی به آن نشده و معمولا در لابه لای کارهای روزانه دیگر گنجانده می شود.
گذشته از این، برخی از عادتهای غذایی که بتصور شـما موجب کاهش وزن می گردند، در واقع ممکن است منجر به افزایش وزن شوند. خوشبختـانه ترک عادتهای غذایی غلط آسـان بـوده و وقـت زیادی نمی گیرد و موجب خواهد شد تا از زندگی سالم تر و اندامی متناسب تر برخوردار شده و از غذا خوردن بیشتر لذت ببرید.
برخی از این عادت های نادرست بشرح زیر می باشند:   1- نخوردن صبحانه

اشکال چیست؟
نخوردن صبحانه یک اشتباه بزرگ محسوب میشود. صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازشدن فکر و ذهـن میـگردد، بـلـکه مـوجب انتخاب و مصرف مناسب وعده های غذایی دیگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد.

همچنین خوردن صبحانه ممکن است به شـما در مـصـرف کمتر کالری در ادامه روز کمک نماید. یک تحقیق دانشگاهی نشان داده که مصرف مقدار کالری مشخص در ابتدای روز اثر سیر کنندگی بیشتری نسبت بمصرف همان مقدار کالـری در ساعتهای دیرتر خواهد داشت که این امر موجب کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می گردد.

راه حل
خوردن صبحانه مناسب احتمال بکارگیـری عـادتهای نادرسـت غـذایـی را در وعـده هـای دیگر کاهش میدهد. صبحانه را کامل صرف نـمایـیـد. از مـواد لـبنی کم چرب، تخم مرغ و نانهای سبوس دار استفاده کنید.

2- غذا خورن پیش از خواب

اشکال چیست؟
اگر میخواهید رویاهای شیرین ببینید، پیش از خواب از غذا خوردن دوری کنـیـد. با اینکه نتایج قطعی مبنی بر افزایش وزن بر اثر خـوردن غذا پیـش از خواب وجود ندارد، پرخوری، مصرف غذاهای ادویه دار و چرب، یـک تا سـه سـاعت پیش از وقت خواب منجر به کاهش کیـفیت و مدت خواب و مـوجـب کـسـالـت، خـستـگـی و کـوفــتــگی در روز بــعد خواهــد شد. خوردن غذاهای چرب پیش از خواب سبب کند شدن تخلیه معده و تشدید سوءهاضمه و مصرف غذاهای ادویه دار منتهی به صـدمات و سـوزشـهای قلـبی و نـیز سوء هاضمه خواهد شد.

راه حل
سعی کنید حداقل 4 ساعت قبل از خواب اقدام به خـوردن غذا نـموده و چنانچه پیش از خواب احساس گرسنگی کردید مقداری میوه جات تازه مصرف نمایید.

3- پرخوری
اشکال چیست؟
شـاید اگـر پرخوریهای رایج مربوط به سبزیجات میشد، متخصصان تغذیه مشکلی با این نوع خوردن پیدا نمیکردند، اما متاسـفـانـه پرخـوری مـعـمـولا" در مـورد غـذاهـای چـرب و نشاسه دار نـمودار میشود. زیاده روی در ایـن نـوع مـواد غـذایی منجر به افزایش وزن و نارضایتی شده و جنبه اجتماعی خوشایندی به دنبال نخواهد داشت.
راه حل
وعده های غذایی خود را بجای 3 وعده پرحجم، به 5 یا 6 وعـده کـم حـجـم تـر تـقـسـیم کنید. خوردن غذاهای سالم و کم حجم حاوی کربوهیدراتهای کمپلکس و پروتئین درطول روز نه تنها اشتهای شما را کنترل می کند، بلکه احتمال پرخوری را نیـز کـاهـش خواهـد داد.تعدد وعده های غذایی همچنین باعث سوزانده شدن مقدار بیشتری کالری میگردد چرا که متابولیسم بدن همواره به فعالیت می پردازد.

4- گرسنه ماندن
اشکال چیست؟
برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث میشود وزن بدن بدلیل ذخیره سازی چربـی افزایـش یابد. هنگامیکه برای مدتی طولانی غذا نمی خورید، بدن شما بدلیل مـحروم مـانـدن از مواد غذایی دچار آشفتگی میگردد و در انتها هنگامیکه دوباره شروع به خوردن میکنید، بدن شما گمان میکند که باید کالری مصرفی را بچربی تبدیل نماید چون نمیداند چـقدر طول می کشد که دوباره غذا بخورید. بنابراین چربیها با شما باقی میمانند.
راه حل
اگر هدفتان از گرسنگی کشیدن کاهش وزن است باید در برنامه رژیمی خود تجدید نظر نمایید. بجای گرسنگی یک برنامه مناسب ورزشی برای خود تعیین نموده و بـیشـتـر بـه باشگاه بروید.از میوه جات، سبزی جات، حبوبات، گوشتهای کم چرب و ماهی استفاده کنید. سعی کنید چهار یا پنج بار در هفته طبق یک برنامه منظم ورزش نـمایـیـد. بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب و رژیم غذایی مناسب است و نه محـروم کـردن بـدن از مواد غذایی مورد نیاز آنهم به مدت طولانی.

5- انجام کاری دیگر بهمراه غذا خوردن
اشکال چیست؟
نه تنها پرداختن به کاری دیگر همزمان با غذا خـوردن مـوجب ریـخت و پـاش آن در اطراف شما می شود، منجر بـه پـرخوری و در نتیجه افزایش وزن نیز خـواهد شـد. اگـر هنـگام تماشای تـلوزیـون، صـحبـت بـا تـلفـن و یا بـازی ویـدئـویی مشــغول غـذا خـوردن شوید، این عوامل خارجی پرت کننده حواس باعث میشوند شـما توجه کمتری به گـرسنـگی و نشانه های سیرشدن که بیان کننده کافی بودن مقدارغذا و احساس سیری میباشند، بنمایید. بعلاوه وقتی در حین انجام کاری شروع به غـذا خوردن میـکنید، دیگر توان توقف نخواهیـد داشت چرا که عمل خوردن تبدیل بـه حرکـی غـیر هوشیارانه و مکانیکی بدون توقـف می شود.
راه حل
سعی کنید در هر لحظه فقط روی یک چیز تمرکز نمایید. چرخ زدن در آشپزخـانـه هـنـگام صحبت با تلفن ایده مناسبی نیست. اگر فقط می خواهـید دست یا دهانـهتـان مشغول باشد، سرگرمی غیر از مواد خوراکی پیـدا کـنـیـد. آدامـس بجوید، گیتار بنوازید و یا گردن همسرتان را ماساژ دهید.

6- سریع خوردن
اشکال چیست؟
زندگی بسرعت می گذرد. ولی آیا دوست دارید زندگی شما نیز سریع تمام شود؟ بعید اسـت. دفـعـه بـعـد سـعـی کنـید غـذای خود را آهسته تر بخورید چون سریع غذا خوردن کمکی بـشما نکرده و برعکس باعث افزایش وزن می گردد. از زمان شروع غذا تقریبا 20 دقیقه طول میـکشد که علائم سیری به مغز برسند بنابراین اگر شما ظرف 5 یا 6 دقیقه غذای خود را تمام کنید، مغز فرصتی پیدا نمی کند که به بدنتان بگوید که سیر شده اید و این باعث زیاده خوری و پر کردن معده بیش از مقدار مورد نیاز خواهد گردید.
راه حل
آهسته غذا بخورید،ریلکس باشید، خوب بجوید و از مزه غذا لذت ببرید. به اینصورت مغز شما متوجه می شود که در حال غذا خوردن هستید بنابراین می تواند به بدنتان بگوید که سیر شده اید.

7- آب نخوردن به اندازه کافی

اشکال چیست؟
پوشـیده نیـسـت که آب مایعی حیات بخش برای هـمـه موجودات طبـیعت از جـمله انـسـان اسـت. نـکتـه جالب اینجا است که ننـوشـیدن مقـدار کـافـی آب در طـول روز متابولیسم و سـوخت ساز بدن را کنـد نـمـوده و مـمکن است باعث اضافـه وزن نیـز بـشـود. آب ماده ای ضـروری برای فعالیتهای متابولیک بدن، از جمله سوزاندن کالری، محسوب می گردد.

راه حل
تا زمانیکه در کویر لوت زندگی نمی کنید، آب فراوانی اطراف شما وجود داشته و باید زیاد از آن بـنـوشـیـد. 8 تا 10 لیـوان و اگر ورزش میـکـنید حتی بیشتر از این مقدار. خوردن آب بجای انـواع نـوشـانه نـیـز بـسیـار مـنـاسـب است. نوشابه ها معمولا" زودتر احساس تشنگی را نـسبت به آب از بـیـن مـی بـردنـد و دارای کالریهای بی ارزش بوده و باعث می شود بعد از 30 دقـیـقه مـجددا" احساس گرسنگی نمایید.

8- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار کافی

مشکل چیست؟
بسیاری از مواد غذایی مـورد نـیـاز بـدن در انـواع میـوه و سبزی وجـود دارند که امتناع از خودن آنها باعث کمبودها و مشکلاتی در بدن خواهد شد.

راه حل
تنها راه تامین مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بـدن، مـصرف مـیـوه و سـبـزیجات تازه و خالص می باشد. بنـابـرایـن بـاید سـعی شـود این مواد را جزء لاینفک رژیم غذایی قرار داده و همیشه به مقدار کافی از آنها استفاده نمایید.

9- خوردن تنقلات هنگام گرسنگی

مشکل چیست
خوردن تنـقلات هنگام گرسنگی باعث ایجاد عادتهای غذایی ناسالم میشوند. استفاده از مـواد غـذایـی کم ارزش و شکم پرکن مانند شکلات، چیپس و پوفک، تنـها باعث برهم خوردن رژیم غذایی شده و مشکلاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

راه حل
با شکم سیر از خانه خارج شوید. گـرسـنـگی مـمکـن اسـت منـجـر بـه خـریدن و خوردن تنقلات گردد. شکلات، پوفـک و چـیـپس هیـچ کـدام نـمی توانند جای یک صبحانه، نهار و شام سالم و رضایت بخش را بگیرند.خوب بخورید، خوب زندگی کنید

برنـامـه هـای غـذایـی سـاده و دخیل نمودن خوردنی های سبک و سالم میتواند دنیایی از تغییرات در رژیم غذایی ایجاد کنـد. مـتـنـاسب بـمانید، انرژی خود را افزایش دهید و از غذا خوردن لذت ببرید.
منبع

آنفلوانزای طیور

 آنفلوانزای طیور یكی از مهمترین بیماریهای تنفسی طیور است كه عفونت های شدیدی را ایجاد كرده و خسارات اقتصادی سنگینی را به صنعت مرغداری در سرتاسر دنیا وارد نموده است . این ویروس واجد 3 تیپ A, B, C میباشد كه تیپ B,C فقط در انسان و تیپ A این ویروس ها در انسان، خوك، اسب و در بسیاری از گونه های پرندگان بیماریزا میباشد. تیپ A دارای زیر گروههای H1 تا H15 میباشد كه در پرندگان همه زیر گروههای H1 تا H15 مشاهده اما در انسان بیشتر زیر گروههای 1 و 2 و3 و 5 و7 دیده شده است كه بین انسان و طیور مشترك میباشند. زیر گروههای H5 و H7 غالباً در طیور بشدت بیماریزا میباشند و منجر به تلفات سنگینی در گله ها میگردند و بعضاً نیز مشكل و عوارض و تلفاتی را در انسان ایجاد مینمایند از نیمه دوم قرن گذشته تا كنون  بیش از20 مورد واگیری با زیر گروههای H7 و H5 در طیور و ماكیان رخ داده است مانند واگیریهای سالهای 1924، 1929، 1983 آمریكا، سال 1994 پاكستان، سال 1995 مكزیك، واگیریهای سالهای 1976، 1985، 1992، 1994 استرالیا، سال 1997 هنگ كنگ، واگیری سالهای 1997 و 1999 ایتالیا، سال 1997 ماكیان هنك كنگ (منجر به عبور ویروسهای H5N1 از سد بین گونه ای انسان شده و موجب مرگ 5 كودك گردید) سال 2003 هلند و بلژیك و بالاخره اواخر سال 2003 و اوایل سال 2004 به كشورهای خاور دور كه موجب مرگ 22 انسان گردید.
گزارش هایی از عفونت های آنفلوانزا طیور در ماكیان در چندین كشور از جمله امریكا، بلژیك ، اسكاتلند، ایتالیا، شوروی سابق، استرالیا، هنك كنگ فرانسه، انگلستان، مجارستان، ایرلند، كانادا گزارش گردیده كه این امر نشان دهنده وجود یك چرخه ویروس در بین پرندگان در سراسر دنیا میباشد. در ایران بیماری آنفلوآنزای طیور در تیر ماه سال 1377 با تحت تیپ H9N2 بروز نمود كه این تحت تیپ در گروه غیر بیماریزا و یا نه چندان بیماریزا طبقه بندی گردیده و برای انسان نیز مخاطره ای نداشته اما بهر حال این بیماری خسارات اقتصادی هنگفتی را بر صنعت طیور تحمیل نمود و در نهایت، با تلاش های انجام گرفته و اقدامات پیشگیرانه از سوی سازمان دامپزشكی كشور این سازمان موفق به كنترل بیماری در سطح كشور گردید. در مورد رخداد اخیر بیماری در كشور هلند كه با ویروس آنفلوانزای H7N7 به وقوع پیوست دولت هلند سریعاً‌ اقدام به معدوم سازی كلیه گله های مشكوك به آلودگی و گله‌ های آلوده نموده و حدود 770 میلیون یورو به عنوان خسارت به پرورش دهندگان غرامت پرداخت كرد.آخرین مورد واگیری آنفلوانزا، شیوع سویه H5N1 در كشورهای آسیای جنوب شرقی در اواخر سال 2003 و اوایل سال 2004 شامل تایلند، ویتنام، چین، كره جنوبی، ژاپن، لائوس، اندونزی و ...در بین ماكیان و اردك بوده كه منجر به تلفات و حذف 100 میلیون قطعه پرنده گردیداین سویه همچنین تا بحال باعث مرگ 22 نفر انسان در تایلند و ویتنام شده است. در حال حاضر هیچ نوع واكسنی علیه سویه H5N1 شایع در آسیای جنوب شرقی وجود ندارد. علت شیوع جهانی این بیماری، تنوع وسیع میزبانی این ویروس میباشد بطوریكه بسیاری از گونه های اهلی و وحشی پرندگان توسط ویروس آنفلوانزا آلوده میگردند در بسیاری از پرندگان از قبیل بوقلمون، طیور، مرغ شاخدار، كبك خاكستری، بلدرچین، غاز، یلوه، قرقاول، اردك ، قو، حواصیل و همچنین از پرندگان زینتی از جمله مینا، طوطی، سهره جدا گردیده پرندگان آلوده، ویروس را از طریق مجاری تنفسی، ملتحمه چشم و مدفوع دفع مینمایند بدین جهت احتمالاً نحوه انتقال ویروس به دو روش انتقال مستقیم بین پرندگان آلوده و حساس و نیز انتقال غیر مستقیم شامل ذرات آئروسل و یا وسایلی كه در معرض آلودگی به ویروس هستند صورت می گیرد. از آنجایی كه پرندگان مبتلا مقادیر زیادی از ویروس را توسط مدفوع خود دفع میكنند بنابراین آلوده شدن آب، دان، تجهیزات، سیلوی دان، قفس ها، لباس ها، وسایط نقلیه و حشرات با مواد دفعی باعث پخش و انتشار ویروس میگردد. از اینرو انتقال ویروس ها به مناطق دیگر توسط افراد، سرویس های تهیه و توزیع مواد و تجهیزات به سهولت انجام می گیرد. بطور كلی منابع اصلی آلودگی طیور شامل 1- گونه های مختلف پرندگان اهلی 2- پرندگان زینتی 3- پرندگان وحشی 4- سایر حیوانات میباشند كه در بین گروههای نامبرده پرندگان وحشی عمده ترین منبع آلودگی برای طیور اهلی بوده بخصوص در این گروه مرغان آبی مهاجر از نقش بسزایی برخوردارند. از علائم بیماری در طیور میتوان از كاهش فعالیت، بی اشتهایی، لاغری مفرط، افت تولید و علائم خفیف تا شدید تنفسی شامل سرفه، عطسه، ترشح زیاد اشك، ادم در سر و صورت و اختلالات عصبی و اسهال نام بردكه هر یك از علائم فوق ممكن است به تنهایی یا به صورت مجموعه ای از علائم بروز نمایند واگیری و تلفات بسته به سویه ویروس و سن میزبان متفاوت است بطوریكه در واگیریهای با ویروس های با بیماریزایی بالا واگیری و تلفات به 100 درصد هم میتواند برسد. بمنظور پیشگیری و كنترل ویروس باید به منابع انتقال دهنده ویروس توجه نمود عمده ترین منبع ویروس برای پرندگان، سایر پرندگان آلوده میباشند لذا رعایت موارد قرنطینه ای و بیوسكیوریتی كه اولین خط دفاعی در مقابل هر بیماری عفونی میباشد بمنظور مقابله با ویروس از اهم موارد میباشد بر این اساس پیشگیری از عفونت با ویروس آنفلوانزا شامل جدا كردن پرندگان حساس از پرندگان آلوده و دور نگه داشتن پرندگان حساس از ترشحات و محتویات دفعی پرندگان آلوده میباشد كه اینگونه عفونت ها میتوانند بوسیله‌آلودگی تجهیزات، وسائط نقلیه، وسایل تلقیح و مایه كوبی، دان، آب و غیره جابجا شوند. تصمیم به ریشه كنی بر اساس طبیعت، ابعاد مشكلات و خصوصیات بیولوژیكی متفاوت میباشد كه بدین منظور حذف یك منبع عفونی از جمله مزارع عفونی و آلوده و همچنین پرندگان زینتی و زنده موجود در فروشگاههای پرندگان زنده الزامی میباشد تصمیم گیری در خصوص استفاده از واكسن در واگیری های ویروسی كه بیماریزایی بالایی دارند در كشورهای مختلف متفاوت است.


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 18 دی 1384 و ساعت 04:01 ق.ظ
| عمومي ,
انفلوانزای طیور چیست؟
آنفلوانزای طیور یكی از مهمترین بیماریهای تنفسی طیور است كه عفونت های شدیدی را ایجاد كرده و خسارات اقتصادی سنگینی را به صنعت مرغداری در سرتاسر دنیا وارد نموده است . این ویروس واجد 3 تیپ A, B, C میباشد كه تیپ B,C فقط در انسان و تیپ A این ویروس ها در انسان، خوك، اسب و در بسیاری از گونه های پرندگان بیماریزا میباشد. تیپ A دارای زیر گروههای H1 تا H15 میباشد كه در پرندگان همه زیر گروههای H1 تا H15 مشاهده اما در انسان بیشتر زیر گروههای 1 و 2 و3 و 5 و7 دیده شده است كه بین انسان و طیور مشترك میباشند. زیر گروههای H5 و H7 غالباً در طیور بشدت بیماریزا میباشند و منجر به تلفات سنگینی در گله ها میگردند و بعضاً نیز مشكل و عوارض و تلفاتی را در انسان ایجاد مینمایند از نیمه دوم قرن گذشته تا كنون  بیش از20 مورد واگیری با زیر گروههای H7 و H5 در طیور و ماكیان رخ داده است مانند واگیریهای سالهای 1924، 1929، 1983 آمریكا، سال 1994 پاكستان، سال 1995 مكزیك، واگیریهای سالهای 1976، 1985، 1992، 1994 استرالیا، سال 1997 هنگ كنگ، واگیری سالهای 1997 و 1999 ایتالیا، سال 1997 ماكیان هنك كنگ (منجر به عبور ویروسهای H5N1 از سد بین گونه ای انسان شده و موجب مرگ 5 كودك گردید) سال 2003 هلند و بلژیك و بالاخره اواخر سال 2003 و اوایل سال 2004 به كشورهای خاور دور كه موجب مرگ 22 انسان گردید.
گزارش هایی از عفونت های آنفلوانزا طیور در ماكیان در چندین كشور از جمله امریكا، بلژیك ، اسكاتلند، ایتالیا، شوروی سابق، استرالیا، هنك كنگ فرانسه، انگلستان، مجارستان، ایرلند، كانادا گزارش گردیده كه این امر نشان دهنده وجود یك چرخه ویروس در بین پرندگان در سراسر دنیا میباشد. در ایران بیماری آنفلوآنزای طیور در تیر ماه سال 1377 با تحت تیپ H9N2 بروز نمود كه این تحت تیپ در گروه غیر بیماریزا و یا نه چندان بیماریزا طبقه بندی گردیده و برای انسان نیز مخاطره ای نداشته اما بهر حال این بیماری خسارات اقتصادی هنگفتی را بر صنعت طیور تحمیل نمود و در نهایت، با تلاش های انجام گرفته و اقدامات پیشگیرانه از سوی سازمان دامپزشكی كشور این سازمان موفق به كنترل بیماری در سطح كشور گردید. در مورد رخداد اخیر بیماری در كشور هلند كه با ویروس آنفلوانزای H7N7 به وقوع پیوست دولت هلند سریعاً‌ اقدام به معدوم سازی كلیه گله های مشكوك به آلودگی و گله‌ های آلوده نموده و حدود 770 میلیون یورو به عنوان خسارت به پرورش دهندگان غرامت پرداخت كرد.آخرین مورد واگیری آنفلوانزا، شیوع سویه H5N1 در كشورهای آسیای جنوب شرقی در اواخر سال 2003 و اوایل سال 2004 شامل تایلند، ویتنام، چین، كره جنوبی، ژاپن، لائوس، اندونزی و ...در بین ماكیان و اردك بوده كه منجر به تلفات و حذف 100 میلیون قطعه پرنده گردیداین سویه همچنین تا بحال باعث مرگ 22 نفر انسان در تایلند و ویتنام شده است. در حال حاضر هیچ نوع واكسنی علیه سویه H5N1 شایع در آسیای جنوب شرقی وجود ندارد. علت شیوع جهانی این بیماری، تنوع وسیع میزبانی این ویروس میباشد بطوریكه بسیاری از گونه های اهلی و وحشی پرندگان توسط ویروس آنفلوانزا آلوده میگردند در بسیاری از پرندگان از قبیل بوقلمون، طیور، مرغ شاخدار، كبك خاكستری، بلدرچین، غاز، یلوه، قرقاول، اردك ، قو، حواصیل و همچنین از پرندگان زینتی از جمله مینا، طوطی، سهره جدا گردیده پرندگان آلوده، ویروس را از طریق مجاری تنفسی، ملتحمه چشم و مدفوع دفع مینمایند بدین جهت احتمالاً نحوه انتقال ویروس به دو روش انتقال مستقیم بین پرندگان آلوده و حساس و نیز انتقال غیر مستقیم شامل ذرات آئروسل و یا وسایلی كه در معرض آلودگی به ویروس هستند صورت می گیرد. از آنجایی كه پرندگان مبتلا مقادیر زیادی از ویروس را توسط مدفوع خود دفع میكنند بنابراین آلوده شدن آب، دان، تجهیزات، سیلوی دان، قفس ها، لباس ها، وسایط نقلیه و حشرات با مواد دفعی باعث پخش و انتشار ویروس میگردد. از اینرو انتقال ویروس ها به مناطق دیگر توسط افراد، سرویس های تهیه و توزیع مواد و تجهیزات به سهولت انجام می گیرد. بطور كلی منابع اصلی آلودگی طیور شامل 1- گونه های مختلف پرندگان اهلی 2- پرندگان زینتی 3- پرندگان وحشی 4- سایر حیوانات میباشند كه در بین گروههای نامبرده پرندگان وحشی عمده ترین منبع آلودگی برای طیور اهلی بوده بخصوص در این گروه مرغان آبی مهاجر از نقش بسزایی برخوردارند. از علائم بیماری در طیور میتوان از كاهش فعالیت، بی اشتهایی، لاغری مفرط، افت تولید و علائم خفیف تا شدید تنفسی شامل سرفه، عطسه، ترشح زیاد اشك، ادم در سر و صورت و اختلالات عصبی و اسهال نام بردكه هر یك از علائم فوق ممكن است به تنهایی یا به صورت مجموعه ای از علائم بروز نمایند واگیری و تلفات بسته به سویه ویروس و سن میزبان متفاوت است بطوریكه در واگیریهای با ویروس های با بیماریزایی بالا واگیری و تلفات به 100 درصد هم میتواند برسد. بمنظور پیشگیری و كنترل ویروس باید به منابع انتقال دهنده ویروس توجه نمود عمده ترین منبع ویروس برای پرندگان، سایر پرندگان آلوده میباشند لذا رعایت موارد قرنطینه ای و بیوسكیوریتی كه اولین خط دفاعی در مقابل هر بیماری عفونی میباشد بمنظور مقابله با ویروس از اهم موارد میباشد بر این اساس پیشگیری از عفونت با ویروس آنفلوانزا شامل جدا كردن پرندگان حساس از پرندگان آلوده و دور نگه داشتن پرندگان حساس از ترشحات و محتویات دفعی پرندگان آلوده میباشد كه اینگونه عفونت ها میتوانند بوسیله‌آلودگی تجهیزات، وسائط نقلیه، وسایل تلقیح و مایه كوبی، دان، آب و غیره جابجا شوند. تصمیم به ریشه كنی بر اساس طبیعت، ابعاد مشكلات و خصوصیات بیولوژیكی متفاوت میباشد كه بدین منظور حذف یك منبع عفونی از جمله مزارع عفونی و آلوده و همچنین پرندگان زینتی و زنده موجود در فروشگاههای پرندگان زنده الزامی میباشد تصمیم گیری در خصوص استفاده از واكسن در واگیری های ویروسی كه بیماریزایی بالایی دارند در كشورهای مختلف متفاوت است.
ضمناً با توجه به شیوع بیماری انفلوانزای فوق حاد در آسیای جنوب شرقی و پاكستان مواردی به شرح زیر جهت برخورد با بیماری مذكور در سازمان دامپزشكی انجام شده است.
1- تشكیل ستاد آنفلوانزا با عضویت سازمان دامپزشكی كشور‏، وزارت جهاد كشاورزی (معاونت امور دام)، دامپزشكی ارتش،‏ سازمان حفاظت محیط زیست‏، ناجا،‌ وزارت بهداشت و سایر ارگانهای مربوطه
2- برقراری مقررات شدید در مورد واردات هر گونه پرنده و فرآورده های طیور از مبادی ورودی كشور
3- محدودیت جابجایی طیور زنده در داخل كشور
4- پیگیری سیاست معدوم سازی در صورت تشخیص هر گونه كانون مشكوك و آلوده
5- پیگیری تصویب اعتبار جهت تإمین خسارات ناشی از معدوم كردن كانونهای فوق
6- تشكیل سمینار آنفلوانزا جهت توجیه مسئولین فنی و مسئولین طیور و آزمایشگاههای بخش دولتی
7- تشكیل جلسات توجیهی جهت مدیران كل استانها
8- صدور اطلاعیه های بهداشتی از طریق رسانه های گروهی ادارات كل دامپزشكی استانها به تولیدكنندگان و واردكنندگان و ...
9- تشكیل جلسات متعدد فنی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، دانشگاهها، مؤسسه رازی و ...
10- تشدید مقررات بهداشتی قرنطینه ای در مزارع پرورش طیور
11- طراحی و چاپ پوستر و بروشور آموزشی
12- تعیین یك بخش ویژه در داخل سازمان بعنوان دفتر ستاد آنفلوانزا جهت اطلاع رسانی و اطلاع گیری و پیگیری لازم
گربه ها میتوانند ناقل آنفلوانزای مرغی باشند
دانشمندان دریافته اند که بیماری آنفلوانزای مرغی که می تواند موجب مرگ انسان شود امکان دارد توسط گربه ها نیز انتقال بیابد.
پیش از این تصور می شد که گربه نسبت به ویروس ناقل انواع آنفلوانزا از جمله آنفلوانزای مرغی مصونیت دارد.

این بیماری اوایل امسال دست کم بیست نفر را در آسیا کشت.

این پژوهش تازه در باره نحوه انتقال نفلوانزای مرغی توسط مرکز پزشکی اراسموس در روتردام هلند منتشر شده است.

هشدار

پژوهشگران هشدار می دهند که ممکن است نتایج تحقیقات آنها بدان معنی باشد که گربه یک منبع بالقوه انتقال بیماری به انسان است.

این گزارش همچنین هشدار می دهد که این ویروس توانایی آن را دارد که گونه های دیگری از جانداران را نیز آلوده کند.

در حال حاضر این ویروس که H5N1 نام دارد از انسان به انسان منتقل نمی شود. اما دانشمندان از آن بیم دارند که اگر ویروس این توانایی را پیدا کند، می تواند جان میلیونها تن را به خطر اندازد.

تیم هلندی پس از آن به این یافته ها دست پیدا کرد که با آلوده کردن گربه ها از طریق هوا یا خوراندن گوشت مرغ آلوده به آنها در صدد بررسی احتمال سرایت بیماری از طریق گربه ها برآمد.

شش گربه ای که مورد آزمایش قرار گرفتند، عفونت ریوی خود را به دو گربه دیگر که در نزدیکی آنها نگهاری می شدند انتقال دادند.

دانشمندان نمونه دیگری از همین ویروس موسوم به H3N2 را که موجب بیماری انسان می شود نیز به همین طریق آزمایش کردند اما این ویروس گربه ها را بیمار نکرد.

راههای گسترش

به این ترتیب پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که در صورت شیوع آنفلوانزای مرغی از نوع H5N1، گربه های خانگی می توانند از راه تغذیه یا از راه تماس با طیور آلوده شوند.

نتیجه دوم این است که نقش گربه در انتقال بیماری بین مرغداری ها، و از مرغ به انسان نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تیجه سوم این است که گربه ها ممکن است باعث شوند که این ویروس قابلیت حمله به دیگر پستانداران را پیدا کند و احتمال واگیری گسترده آنفلوانزای مرغی را ایجاد کند.

پروفسور آکسفورد از اعضای این تیم پژوهشگر می گوید: "ویروس H5N1 رفته رفته موجب نگرانی فزاینده ای می شود. اگر قرار باشد در آینده ویروسی موجب همه گیر شدن یک بیماری در میان انسانها شود، احتمالا همین ویروس است."

دانشمندان از آن بیم دارند که اگر ویروس توانایی انتقال از انسان به انسان را پیدا کند، می تواند جان میلیونها تن را به خطر اندازد

به سفارش  آقا امیر عزیز فکر کنم از یزد

نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 18 دی 1384 و ساعت 04:01 ق.ظ
| عمومي ,

خیلی نامردی  چرا نظر نمیدی؟

هر کی نظر نده................................................

نا مردا امروز این همه بازدید کننده داشتم امایه نظر ندادن


نوشته شده توسط حسام در جمعه 16 دی 1384 و ساعت 11:01 ق.ظ
| عمومي ,

تره تیزک یا شاهی

دارای ید و آهن و فسفر و مقدار زیادی ویتامین C می باشد. برطرف کننده ناراحتی های کبدی و سده و اسپرز و دفع کننده سنگ کلیه و این خواص آن بعلت وجود ید در آنست.

توجه: تره تیزک آبی همان شاهی آبی است.

تخم تره تیزک: تخم تره تیزک کاملاً خواص خود تره تیزک ولی در سطح قوی تر و کاملتری می باشد.

ایجاد قی: خوردن آب گرم با تخم تره تیزک قی آور است.

درمان ماه گرفتگی: ضماد آن جهت برطرف کردن لک های سیاه ماه گرفتگی مفید است. درمان  لکهای سفید و بیماریهای جلدی و نقطه ولک های سرخ پوست ضماد ترکیبی از تخم تره تیزک و عسل بسیار مفید است این خواص آن بعلت وجود ویتامین ث آنست.

درمان ترکیدگی ناخن: ترکیب مرهمی از تخم تره تیزک و زهره گاو مفید است.

درمان بیماری قند: وجود ویتامین ث در آن باعث شده است که مفید برای درمان این بیماری باشد.

تغییر درخت انار ترش به انار شیرین: هرگاه درخت انار ترش را با آب تخم تره تیزک آبیاری کنند تبدیل به درخت انار شیرین می شود.

درمان و جلوگیرنده بیماری قند: خوردن تره و تره تیزک انسان را از ابتلاء به بیماری قند مصون می دارد.

زیانهای تره تیزک: عامل رودل و سنگینی معده ،  و زیان آور چشم و خنثی کننده زیان های آن کاسنی یا کانی و سرکه است اصولاً کانی با سرکه خیلی بهتره است. تخم تره تیزک سیلان خونریزی را شدید می کند و برای معده نیز مضر است و بهتر است همراه با شیر تازه مصرف شود. میزان مصرف آن در هر وعده 15 گرم و هرگاه تخم تره تیزک در دسترس نبود، تخم زردک یا تخم پیاز می تواند جانشین آن شوند.

پایین آورنده فشار خون: انواع تره و تره تیزک ها فشار خون را پایین می آورند.

کاهو


 

 کاهو سبزی اشتها آور و ممتازی است که خواص زیادی به آن نسبت می‌دهند و برای اشخاص مبتلا به نفریت و بیماران عصبی و کبدی توصیه شده است. اثر ضد تب ، ضد رماتیسم و ضد خونریزی نیز به آن نسبت داده می‌شود گذشته از خواص فوق ، کاهو به علت داشتن ماده‌ای به نام لاکتوکاریوم خواب آور است. در درمان برونشیت‌های سخت ، سیاه سرفه ، تحریکات عصبی و رمانیسم نیز موثر است. کاهو به علت داشتن مقدار زیادی سلولز ، امعا را آسان می‌کند و برای مبتلایان به یرقان ، انسداد مجاری کیسه صفرا و حبس البول و نیز اشخاصی که کلسترول خونشان زیاد است و استعداد چاق شدن دارند بسیار مفید است.

عصاره کاهو به مقدار زیادی آهن و منیزیم دارد. از طرفی یکی از وظایف مهم کبد و طحال این است که در خود مقداری آهن ذخیره می‌کند که در موارد ضروری کبد از آهن ذخیره موجود در خود استفاده می‌کند منیزیمی که در کاهو موجود است دارای قوای حیاتی فوق العاده است. مس مقاومت بدن را در مقابل امراض عفونی بخصوص سیاه زخم زیاد می‌کند و کاهو که به مقدار زیاد دارای آن است برای عموم بخصوص زنان باردار مفید به شمار می‌رود. از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که کاهو خون را صاف می‌کند کاهو می‌تواند به مقدار گلبولهای قرمز بیفزاید و در گونه‌ها ، سرخی مطلوب پدید آورد و اعصاب را منظم کرده ، بینایی را تقویت کند.

مهمترین خواص دارویی کاهو

درمان آفتاب سوختگی : کمپرس و ضماد پخته کاهو درمان آفتاب سوختگی است.


تقویت ریشه مو : نوشیدن مخلوطی از عصاره‌های کاهو ، هویچ و یونجه ، ریشه مو را تقویت می‌کند.


برطرف کردن سرخی صورت : برگهای سبز کاهو را بکوبید و به مدت نیم ساعت روی قسمتهای سرخ صورت قرار بدهید سپس صورت بشویید. این کار را چند بار تکرار کنید تا مقصود حاصل شود.


زیانها

افراط در خوردن کاهو موجب نفخ و باد شکم می‌شود و کسانی که درد سینه دارند نباید از کاهو استفاده کنند. تخم کاهو نیز برای قوه باء مضر است. خنثی کننده این زیانها نبات است.

به

به سرشار از ویتامین‌های A و B و املاح آهکی و تانن است. به دارای پروتید ، گلوسید ، لیپید و آب است و صد گرم آن تولید 112 کالری انرژی می‌کند. این میوه مقوی معده و متوقف کننده اسهال‌های ساده و خونی است. در ورم حاد در روده‌ها ، خونریزی‌های قاعدگی و بواسیری ، اثر بسیار موثری دارد. به ضمن تقویت اعمال دستگاه گوارش ، مخاط و سرفه کاملا موثر است. دم کرده برگهای به برای تسکین سرفه شهرت فراوان دارد. فواید

''رفع سرفه:'' 25 تا 30 گرم برگ تازه یا خشک به را در یک لیتر آب جوش دم کنید پس آن را از صافی بگذرانید سه بار در روز بنوشید بار سوم را قبل از خواب بنوشید این دم کرده برای رفع سرفه بکار می‌رود. همراه با بهار نارنج خواب راحتی را نصیب انسان می‌کند.


''درمان اسهال:'' چند به درسته را بپزد. در پارچه تمیزی آنقدر فشار بدهید تا شیره‌اش خارج بشود. ده برابر وزنش شکر به آن افزوده بگذارید بپزد تا آنکه مایع غلیظی بدست آید. برای درمان اسهال روزانه سه قاشق از شربت را بنوشید.


''درمان گلو درد:'' یک قاشق شربت را به را در یک لیوان آب گرم رقیق کنید و به صورت غره غره به کار ببرید. برای درمان گلو درد بسیار مناسب است.


''رفع التهاب پلک ، استراحت چشمان خسته:'' چند قاچ به تازه را مستقیما روی موضع درد قرار بدهید. البته باید قبل از این کار به را به دقت بشوئید.


''ترکیدگی پوست:'' یک قاشق قهوه خوری به دانه را در شب و در یک فنجان آب سرد خیس کنید صبح آن را صاف کنید آب غلیظی بدست می‌آید که ترک پوست و لب سوختگی پوست را از طریق ماساژ درمان می‌کند.


''درمان و ورم روده بزرگ:'' به سرشار از تانن است و این ماده براتی ورم معده موثر است بنابراین کمپوت به و شربت به برای رفع این ناراحتی مفید است. 40 تا 50 گرم به را ریز ریز کرده، حدود 15 دقیقه در یک لیتر آب بجوشانید و مصرف کنید.


''درمان ورم معده:'' 4 گرم به دانه را در 120 گرم آب سرد بخیسانید. پس از خیش خوردن ، آنقدر با قاشق آن را بهم بزنید تا مایعی به شکل سفیده تخم مرغ بدست آید. پس هر موقع میل داشتید از آن بنوشید.


''درمان بی‌خوابی:'' در موقع بی‌خوابی شدید ، یک مشت به تازه را بچینید و با یک لیتر آب جوش 10 دقیقه بخیسانید. پس از خوردن آن را صاف کنید و با شکوفه نارنج مخلوط و شیرین کنید. هر شقب موقع خواب یک یا دو قاشق از آن بنوشید تا به خواب آرامی فرو رفتید.


''درمان عصبانیت:'' مصرف یک قاشق از شربت برگ (طرز تهیه همان است که در قسمت بی‌خوابی گفته شد) چاره ساز این ناراحتی است.


زیانها

تفاله به سنگین و بهتر است از پخته یا مربا یا لااقل آب آن استفاده بشود. مربای به و خود آن برای سینه و ریه و معده‌های وضعیت خوب نیست و اشخاصی هم که مبتلا به رعشه هستند بهتر است تا برطرف شده بیماریشان از آن مصرف نکنند.

تهیه و تنظیم: خانم معصومه وحیدی


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 13 دی 1384 و ساعت 05:01 ق.ظ
| عمومي ,
مطب
چگونه با او زندگى كنیم
دكتر كیوان رضوانى :نكاتى كه در زیر بیان شود اقداماتى است كه بیمار مبتلا به میگرن باید قبل از بروز حمله میگرنى رعایت كند تا كمتر دچار حمله میگرنى شود:• خوردن غذا و آب كافى: از گرسنگى به دور باشید. تحمل گرسنگى یكى از مهم ترین مواردى است كه شما را تهدید مى كند. به دنبال مدتى كوتاه كه شما گرسنگى را تحمل كرده باشید سردرد میگرنى شروع مى شود و شما دچار حمله مى شوید. پس سعى كنید در طول روز خوب بخورید. تشنگى هم مثل گرسنگى مى تواند بسیار خطرناك باشد. سعى كنید در طول روز حداقل ۵/۱ لیتر آب مصرف كنید و از كم آبى و تشنگى حذر كنید.• هرگز دارویى را هر چند ساده بدون تجویز و مشورت با پزشكتان مصرف نكنید چرا كه عوارض ناخواسته آنها مى تواند باعث بروز حمله در شما شود پس حتماً قبل از مصرف با پزشكتان مشورت كنید.• خانم هاى میگرنى اكیداً از مصرف داروهاى ضد باردارى خوددارى كنند چرا كه استروژن موجود در این قرص ها از عوامل بسیار مستعد كننده شروع حمله میگرنى است.•از بى خوابى بپرهیزید. برنامه خوابتان را منظم كنید. به میزان كافى بخوابید. چرا كه بى خوابى یكى از عوامل مهم مستعد كننده بروز حمله سردرد میگرنى است.•محیط هاى شلوغ و پرسروصدا: از محل هاى پر از آشوب بپرهیزید. از محیط هاى شلوغ و پر سروصدا دورى كنید. همه این شرایط باعث مى شوند كه به طور ناگهان حمله سردرد شروع شود.•مواد غذایى و تغذیه بر الگوى سردرد هاى میگرنى بسیار موثر است ولى بیش از آنكه بر تعداد حملات موثر باشد بر طول مدت زمان یك حمله تاثیر مى گذارد. گوشت مانده كنسرو شده و یا نمك سود شده، پنیر كهنه، شكلات، عدس، كشمش، انجیر، نخود، ترشى ها، خیارشور و پیاز از جمله موادغذایى هستند كه اثر تشدیدكنندگى در بروز حملات میگرنى دارند.
•در هنگام بروز حمله : اما اگر حمله سردرد رخ داد چطور و چگونه باید رفتار كنید تا زودتر از شر حمله خلاص شوید و تحمل آن برایتان آسانتر باشد•به هنگام بروز حمله سردرد میگرن و اولین نشانه هاى حمله روى سر خود یك پارچه سرد یا كیسه یخ بگذارید و یا به صورت خود آب خنك بزنید. سپس به یك اتاق تاریك و خلوت بروید و دو عدد بالش در دو طرف سر خود بگذارید كه سرتان تكان نخورد. چراغ ها را حتماً خاموش كنید و در اتاق را ببندید تا هرگونه صدا و نور و یا مزاحمت دیگر برطرف شود.•هرگز سیگار نكشید و این تصور را كه سیگار آرامتان مى كند را از سر بیرون كنید چرا كه سیگار جز تشدید درد و مشكلاتتان هیچ چیزى را در پى ندارد.•به هنگام حمله از رانندگى بپرهیزید چرا كه كارى بس خطرناك است. همچنین در هنگام وقوع حمله از كار با وسائل و ماشین هاى خطرناك خوددارى كنید.
اندام
داریم چاق مى شویم
 
متخصصان بهداشتى درباره چاق تر شدن ابناء بشر و بروز مشكلات جدى بهداشتى همچون بیمارى قلبى در آنان هشدار دادند. یك تحقیق جدید نشان مى دهد حتى در كودكان دور كمر در طول ده سال گذشته افزایش قابل ملاحظه اى یافته است. بیشترین افزایش دور كمر مربوط به دختران است كه اندازه آن ۲/۵ درصد بیشتر شده است.محققان در جدید ترین شماره نشریه بین المللى «اوبیسیتى» (چاقى) اعلام كردند این یافته ها باید سازمان هاى بهداشتى را بیشتر ترغیب كند تا شیوه هاى زندگى سالم از جمله افزایش فعالیت جسمى به ویژه براى نوجوانان را در اولویت قرار دهند.محققان موسسه بهداشت دانشگاه «بریستول» و دانشگاه «متروپولیتن» لندن، اندازه دور كمر و میزان جرم بدن (بى ام آى) از یك گروه سنى را از سال ۱۹۸۹ و به مدت ده سال اندازه گیرى كردند. میزان جرم بدن عامل سنجش چربى كل بدن بر حسب قد و وزن فرد است.این نكته كه خوردن غذاهاى چرب مى تواند موجب ازدیاد چربى بدن و گرفته شدن راه عروق خونى شود مطلبى است كه همگان از آن اطلاع دارند، اما اینكه جزئیات علت و معلولى این زنجیره از فعالیت ها چیست كمتر شناخته شده است. یك گروه از محققان به تازگى موفق شده اند نور تازه اى بر این مسئله بتابانند و یكى از ابعاد ناشناخته آن را آشكار سازند.پژوهشگران در تحقیقات اخیر خود دریافته اند غذاهاى پرچرب موجب تحریك كبد و تولید ماده پى جى سى مى شود. این ماده پروتئین خاصى است كه با همكارى عوامل دیگر به تولید مولكول هاى چربى نظیر كلسترول و ترى گلیسرید كمك مى كند.یافته هاى اخیر این نكته را بهتر روشن مى سازد كه رژیم هاى غذایى پرچربى چگونه موجب مى شوند میزان كلسترول و ترى گلیسرید در خون بالا برود. به اعتقاد این محققان احتمالاً كنترل فعالیت پى جى سى-۱ بتا در كبد مى تواند خطرات ناشى از غذاهاى پرچربى را به حداقل كاهش دهد. البته خود این محققان اذعان دارند كه مى توان به همین نتیجه از راه آسان ترى دست یافت كه عبارت است از مصرف كمتر چربى هاى اشباع شده!
مطبخ
چاى جو
نوشین دیانتى: چاى در ایران نوشیدنى پرطرفدارى است. به كار بردن قید «همه» جایز نیست اما به جرات مى توان گفت ۹۹ درصد از ما ایرانیان روز خود را با نوشیدن چاى آغاز مى كنیم. حتى بعضى از هموطنان واژه «چاى» را مترادف با «صبحانه» به كار مى برند. چاى در بسیارى از دیگر كشورهاى دنیا هم نوشیده مى شود. اما ممكن است آداب و رسوم یا عادات نوشیدن متفاوتى داشته باشد. به عنوان مثال چاى در ایران داغ یا حداقل گرم صرف مى شود در حالى كه در غرب در لیوان چاى یخ مى اندازند یا اینكه به آن شیر اضافه مى كنند. این تفاوت ها آنقدر براى نوشندگان حرفه اى مهم است كه كشورهاى صاحب نام در تولید و مصرف چاى را بر آن داشته تا از دو سال پیش در مسكو فستیوال چاى به راه بیندازند. این افراد دور هم جمع مى شوند و طى روزهاى برگزارى این فستیوال انواع چاى آداب و عادات تولید، فرآورى و نوشیدن چاى را به نمایش مى گذارند.از خواص چاى هم كه هر روز نكته تازه اى فاش مى شود. علاوه بر آنكه این نوشیدنى خاصیت ضدعفونى كننده دارد و نوشیدن آن مى تواند فعالیت ویروس آنفلوآنزا و تبخال را متوقف كند، ثابت شده نوشیدن ۳ لیوان چاى در روز خطر ابتلا به بیمارى هاى قلبى و بعضى سرطان ها را تا حد زیادى كاهش مى دهد. با این همه، در بعضى كشورها نوشیدنى هاى دیگرى پرطرفدارتر از چاى هستند. مثلاً مردم كره (جنوبى و شمالى) جوشانده اى به نام «بورى چا» را ترجیح مى دهند. در حقیقت بورى چا دم كرده «جو» است و براى دستگاه گوارش بسیار مفید.
طرز تهیه : جو با پوست را در ظرف بزرگى حدود ۱۰ دقیقه با حرارت ملایم بو دهید. تا رنگ آن مانند دانه قهوه تیره شود. در این مدت ظرف را تكان دهید یا جوها را با قاشق به هم بزنید. وقتى رنگ دانه ها برگشت، ظرف را از روى شعله بردارید و صبر كنید تا خنك شود. سپس جوى بو داده را در آب در حال جوش بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روى حرارت كم به هم بزنید. جوها را با استفاده از صافى جدا كرده و دور بریزید. این جوشانده را مى توان سرد یا گرم نوشید. خود كره اى ها معمولاً بورى چا را پس از شام میل مى كنند.
زندگى سلامت
تفاله هاى خوراكى
گرفتارى آدم هاى امروزى كه یكى دو تا نیست. اصلاً مرتفع ساختن برخى از مشكلات از توان ما خارج شده است. یعنى چاره اى براى انسان دوران پسامدرن باقى نمانده است، یا باید بگذارد و برود و از هر چه مظاهر تمدن است دل بكند یا بسوزد و بسازد. البته در این میان برخى از دانشمندان و نظریه پردازان معتقدند جاى نگرانى نیست چرا كه هر میزان كه بر مشكلات بشرى افزوده مى شود به طور همزمان علم نیز پیشرفت مى كند و براى حل آنها راه هایى مى یابد.برپایه این نظریه است كه جهانیان را در آینده نه چندان دور نوید به حل بسیارى از معضلات با بهره گیرى از تكنولوژى «نانو» مى دهند كه قرار است تكلیف بشر را در مرحله مولكولى حل كند.اصولاً مقوله پیشرفت همواره این پرسش را مطرح مى سازد كه این موضوع فى نفسه خوب است یا بد. آیا پیشرفت سلاح گرم یا چرخ یا رسانه ها به نفع بشر بوده است یا خیر. اینها در حوزه ابزار و وسائلى است كه بشر طراحى مى كند و مى سازد و به واقع كلیت آنها زاده ذهن خلاق انسان است. اما در بقیه مسائل زیستى انسان از طبیعت بهره گیرى مى كند. مثلاً سعى كرده است كه دام هاى خود را پروار تر پرورش دهد تا شیر و گوشت بیشترى عرضه كند و یا در ترویج گونه هاى پرمحصول گیاهان بكوشد تا شكم هاى گرسنه بیشترى سیر شوند، ولى آیا این اعمال در نهایت نتایج مثبتى به همراه داشته اند. خیر...نتایج یك مطالعه در مورد مواد غذایى نشان مى دهد میوه ها و سبزیجات امروزى نسبت به ۵۰ سال قبل پروتئین، كلسیم و ویتامین C كمترى دارند. در این تحقیق كه مقادیر ۱۳ ماده مغذى موجود در ۳۹ سبزى، ۳ نوع صیفى و انواع توت فرنگى مربوط به سال هاى ۱۹۵۰ و ۱۹۹۹ مورد مطالعه قرار گرفته  نشان مى دهد: میزان پروتئین، ویتامین B12، كلسیم، فسفر، آهن و ویتامین C كاهش یافته است. محققان براى رفع این مشكل راهى كه پیشنهاد مى كنند مصرف بیشتر میوه  و سبزى توسط انسان ها است، ولى نمى گویند این مصرف بیشتر تا كجا باید ادامه یابد. ضمن اینكه این كاهش مواد مغذى خود حاصل بهره گیرى بیشتر از توان گیاهان از سوى كشاورزان است.پس در وضعیت كنونى همچنان توصیه مى كنیم میزان بیشترى میوه و سبزى و صیفى بخورید. گرچه هر چقدر بیشتر بخوریم از كیفیت كاسته مى شود و گویا در نهایت تا چند دهه دیگر میوه هایى كه مى خوریم چیزى جز تفاله نیستند!

نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 13 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ
| عمومي ,
علم و زندگى
«شوید شبت» و درمان ناراحتى كبد و صفرا

میوه گیاه «شوید شبت» در مواردى چون كاهش اشتها، تب و سرماخوردگى، سرفه، برونشیت، احتمال بروز عفونت، ناراحتى كبد و صفرا، التهاب دهان و حنجره وسرما خوردگى معمولى كاربرد دارد. با توجه به اثرات قاعده آور آن، مصرف مقادیر زیاد میوه این گیاه در اوایل باردارى ممنوع بوده وتوصیه شده در زمان شیردهى بهتر است با احتیاط مصرف شود.

خرما، التیام بخش امراض مختلف

مصرف خرما در نگهدارى از دستگاههاى عصبى، جلوگیرى از شب كورى و تنشهاى عصبى مؤثر است. مطالعات جدید نشان مى دهد، خرما همچنین در ایجاد اشتها، سلامت دهان و لبها نقش دارد و به عنوان تمیز كننده كبد وكلیه ها نقش مؤثرى دارد. خرما علاوه بر داشتن خاصیت ضدسرفه و التهاب مجارى تنفسى، خلط آور نیز هست. محققان توصیه مى كنند زنان بعد از زایمان خرما بخورند.

.

كوتاه نگه داشتن موى سر چاره ریزش مو نیست

به گفته دكتر آرین فرج اللهى متخصص پوست و مو، كوتاه نگه داشتن موى سر در جلوگیرى از ریزش مو بى تأثیر است.ضمن آنكه شامپوهاى ویتامینه نیز در این امر بى تأثیر بوده و تنها باعث حالت دادن موها مى شوند. برخى رنگ موها، سشوار نامناسب موها و شانه زدن زیاد باعث شكنندگى موها مى شود. گذشته از این استفاده از شامپوهاى نامناسب و شستن زیاد موها باعث ایجاد «موخوره» مى شود.

ضرورت مراقبت جسمانى زنان باردار

براساس مطالعات جدید ، زنانى كه هنگام باردارى دچار مشكلات جدى جسمانى مى شوند بیشتر از دیگر زنان باردار دچار بیماریهاى قلبى - عروقى مى شوند. براین اساس مادرانى كه در انتظار نوزاد به سر مى برند و دچار سندروم جفت نابه جا هستند و هنگام باردارى به فشار خون بالا مبتلا مى شوند، دو برابر بیشتر از دیگر زنان به بیماریهاى قلبى - عروقى مبتلا مى شوند.

كشف ژن ترس

خبرگزارى رویتر اعلام كرد كه دانشمندان ژن ترس را كشف كرده اند و دریافته اند كه این ژن تولید پروتئینى را در منطقه اى از مغز كه با ترس ارتباط دارد، كنترل مى كند و پاسخ هاى ترسناك ایجاد مى كند. این یافته ها مى تواند منجر به درمان بیماریها و اختلالات مغزى همچون استرس بعد از تروما و اضطراب شود.


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 13 دی 1384 و ساعت 03:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic