| عمومي ,

بچه هاقسمت آرشیو وبلاگ چند تا آلبوم که خودم دوست داشتم رو قرار دادم امیدوارم شما هم خوشتون بیاد


نوشته شده توسط حسام در جمعه 6 آبان 1384 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

خواهش یه دوست

به عنوان یه برادر کوچکتر ازتون خواهش میکنم اگه  مبتلا به  این سیگار لعنتی هستید خودتونو نجات بدید و اگه هم انشاء الله مبتلا نیستید حتی بهش فکر هم نکنید

یا علی


الگوی مصرف سیگار و عوامل موثر بر گرایش به آن در دانش‌آموزان دبیرستانی
 
حیدری غلامرضا,شریفی میلانی هومن,حسینی مصطفی,مسجدی محمد رضا 
 
 
 سابقه و هدف :مصرف سیگار به عنوان اولین علت قابل پیشگیری از مرگ و میر در دنیا می‌باشد. تعداد نخ سیگار مصرفی روزانه و سال‌های مصرف به عنوان خطر اساسی در بروز بیماری‌ها و مرگ و میر وابسته به سیگار هستند. از آنجایی كه به نظر می‌رسد سن شروع مصرف سیگار در جامعه ما پایین آمده است لزوم دانستن علل و عوامل گرایش به مصرف سیگار در این رده سنی قابل اهمیت می‌باشد.
مواد و روش ها به این منظور مطالعه فوق بر اساس پرسشنامه‌های سازمان بهداشت جهانی و طرح جهانی دخانیات جوانان (GYTS) طراحی و از 1119 دانش‌آموز دبیرستانی كه به طور تصادفی در مناطق آموزش و پرورش شهر تهران انتخاب شده‌اند، در خلال سال‌های 1381 و 1382 پرسشگری انجام شد.
یافته ها بر اساس نتایج این طرح 2/28% دانش‌آموزان(25.25% دختران و 30.8% پسران) به صورت گهگاهی و 3.4% آنها (1.5% دختران و 6.06% پسران) به صورت روزانه مصرف سیگار داشته‌اند. 67.7% دانش‌آموزان سیگاری قبل از 15 سالگی و 88.7% آنها قبل از 17 سالگی شروع به مصرف سیگار كرده‌اند. مهمترین علت مصرف سیگار در دانش‌آموزان، كنجكاوی (55.3%) و تفنن (19.3%) بوده است. همچنین وجود فرد سیگاری در خانواده از عوامل مؤثر در شروع مصرف سیگار در دانش‌آموزان می‌باشد كه از نظر آماری معنی‌دار (000/0p = ) بوده است.
نتیجه گیری و پیشنهادات نتایج این طرح نشان می‌دهد كه برای پیشگیری از شروع مصرف سیگار، آموزش‌های لازم با استفاده از روش‌های مطلوب در مقطع تحصیلی قبل از دبیرستان و عدم مصرف سیگار در اعضای خانواده بسیار ضروری می‌باشد.
  

تأثیر آموزش و توصیه های رفتار درمانی در ترك سیگار (گزارش نخستین كلینیك ترك سیگار در كشور)
 
حیدری غلامرضا,شریفی میلانی هومن,حسینی مصطفی,مسجدی محمد رضا 
 
 
 سابقه و هدف: مصرف سیگار به عنوان شایعترین علت مرگ و میر قابل پیشگیری شناخته شده است. این مطالعه به بررسی تأثیر آموزش و توصیه های رفتار درمانی در ترك سیگار پرداخته است.
مواد و روشها: در این مطالعه 743 نفر داوطلب ترك سیگار طی 2 سال در دوره های آموزش و درمان ماهیانه كلینیك ترك سیگار شركت كرده اند. این افراد تحت آموزشهای سمعی و بصری و توصیه های رفتار درمانی قرار گرفته اند. میزان وابستگی به نیكوتین این افراد در ابتدای هر دوره بر اساس نتایج تست تحمل فاگرشتروم جهت انجام درمان جایگزین نیكوتین ارزیابی شده است.
یافته ها: 170 نفر (31.2%) نمره پایین تر از 7 (وابستگی كم به نیكوتین) و 376 نفر (68.8%) نمره 7 یا بالاتر (وابستگی زیاد به نیكوتین) داشته اند. در گروه اول 90% و در گروه دوم با توجه به وابستگی زیاد به نیكوتین 87.5% افراد موفق به ترك سیگار در پایان دوره ماهیانه شده اند. در گروه اول 23.5% و در گروه دوم 48.9% از افراد علاوه بر آموزش و توصیه های رفتار درمانی از داروهای جایگزین نیكوتین داده شده است و مصرف و عدم مصرف آن بر اساس آموزشهای دوره در اختیار خود فرد می باشد.
این بدین مفهوم است كه نیمی از افراد گروه دوم (51.1%) فقط به وسیله آموزش و توصیه های رفتار درمانی و بدون استفاده از دارهای جایگزین نیكوتین موفق به ترك سیگار گردیده اند.
نتیجه گیری و پیشنهادات: نقش اینگونه آموزشها در اجرای برنامه های ترك سیگار ضروری به نظر میرسد. 
 


نوشته شده توسط حسام در جمعه 6 آبان 1384 و ساعت 10:10 ق.ظ
| عمومي ,

عوارض پوستی با شروع فصل سرما افزایش می یابد


    
    
    عوامل ژنتیكی، محیطی مانند تغییرات فصلی، استفاده از وسیله های گرم كننده رایج در فصل زمستان و همچنین افزایش دفعات استحمام دلایل خشكی پوست در افراد است.
    دكتر مسعود داوودی -متخصص پوست و مو- ضمن بیان مطلب فوق افزود: افراد دارای پوست خشك معمولاً دچار سوزش، خارش و در موارد شدیدتر پوسته ریزی و ترك های پوستی می شوند كه متاسفانه این مشكلات با شروع فصل سرما، افزایش می یابد. وی با اشاره به این كه عارضه خارش زمستانی در فصل زمستان شیوع می یابد، تصریح كرد: البته عارضه خارش پوستی در زمستان در افراد پیر و سالمند، به دلیل این كه ذخایر چربی زیر پوست كاهش یافته و دچار خشكی پوست شدیدتری نسبت به سایر افراد هستند شیوع بیشتری دارد. دكتر داوودی درباره دیگر عوامل تحریكات خارشی پوست گفت: تغییر دما، ورود از محیط سرد به گرم، تعویض لباس ها هنگام ورود به منزل و همچنین استحمام با آب داغ نیز می تواند باعث افزایش بروز این تحریكات شود.
    وی درباره علت تحریكات خارشی بعد از استحمام با آب داغ، گفت: استحمام با آب داغ باعث می شود تا میزان مختصر چربی پوست توسط آب و صابون از بین برود كه در نتیجه آن، تحمل پوشیدن لباس هایی با الیاف زبر و خشن، پشمی و كاموایی برای افراد دشوار می شود.
    این متخصص پوست و مو برای كاهش عوارض و علائم خارش به افراد توصیه كرد: رعایت نكاتی همچون كاهش دفعات استحمام در فصل پاییز و زمستان ( حداكثر یك یا دو بار در هفته )، عدم استفاده از كیسه و لیف در حمام، انتخاب صابون های ملایم كه حاوی مقادیر بیشتری از چربی نظیر صابونهای گلیسیرینه و كرم صابون ها باشد، استفاده از دستگاه های بخور یا وسایل مشابه در منزل كه باعث افزایش بخار و رطوبت شود، پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ با الیاف زبر و خشن، استفاده از پوشاك نرم و لطیف در زیرلباس های زمستانی و چرب كردن بدن با كرم، روغن های گیاهی و یا معدنی بعد از هر استحمام می تواند از علائم و عوارض خارش در افراد به طور چشمگیری بكاهد.
    
ksabz.net

 نشریه  خانواده سبز


نوشته شده توسط حسام در جمعه 6 آبان 1384 و ساعت 07:10 ق.ظ
| عمومي ,

ملاسما یا لك صورت لكهای قهوه‌ای مایل به تیره است كه به تدریج روی صورت ایجاد می‌شود و بیمار را رنج می‌دهد.

به اعتقاد پزشكان این حالت بیشتر در زنان و دختران رخ می‌دهد اما گاهی در مردان جوان هم می‌توان علایم این بیماری را دید.

ملاسما خصوصا در زنان جوان شایع بوده و بیشتر ناحیه پیشانی، گونه‌ها و لب فوقانی را دربر می‌گیرد.

لك صورت در دوران حاملگی ماسك حاملگی نیز نامیده می‌شود، ملاسما یا لك صورت در افرادی كه پوستهای گندم گون و سبزه دارند بیشتر ایجاد می‌شود و براساس تحقیقات علمی افرادی كه پوست روشن دارند كمتر به آن مبتلا هستند.

دكتر " علی ابراهیمی " عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : دلایل عمده لك صورت نور آفتاب ، حاملگی و مصرف قرص ، كپسول و یا آمپولهای جلوگیری از حاملگی است.

وی افزود : به همین دلیل لك صورت در تابستان و یا به دنبال حاملگی، یا مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی تشدید می‌شود.

این متخصص پوست ، مو و زیبایی گفت : البته لك صورت گاهی در زنان غیر حامله نیز دیده می‌شود كه ممكن است به دلیل اختلالات خفیف و بی‌ضرر در تعادل هورمونهای بدن (تخمدان ) باشد.

وی تاكید كرد: بر خلاف عقیده عوام لك صورت ارتباطی با بیماریهای كبد یا كلیه ندارد.

وی گفت : استفاده از بعضی كرمها و صابونهای آرایشی و تماس با آفتاب می‌تواند باعث لك صورت شود كه به دلیل وجود مواد لك ساز در بعضی از كرمها و صابونهاست كه به دنبال تماس با آفتاب باعث ایجاد لكه‌های قهوه‌ای در صورت می شوند.

وی افزود: پیلینگ یا لایه برداری عمیق پوست نیز گاهی باعث تیره تر شدن پوست می‌شود.

وی با اشاره به راههای درمان این عارضه گفت: كسانی كه قرص ، آمپول یا كپسول زیر پوستی جلوگیری از حاملگی استفاده می‌كنند باید آنرا قطع كرده و از روش دیگری استفاده كنند.

وی استفاده از كرم ضد آفتاب را در بهبود این بیماری موثر دانست و گفت:
ضد آفتاب باید در تابستان و زمستان و حتی بعد از بهبود ضایعات استفاده شود.

وی افزود : برای شستشوی صورت یك صابون ملایم كافی است،و افراد باید از مالیدن مواد محرك روی پوست خودداری كنند، چون استفاده از صابونهای محرك و قوی ، صابونهای لایه بردار و كشیدن كیسه و لیف باعث بدتر شدن لك صورت می‌شود.

وی گفت :كرمهای ضد لك اكثرا حاوی "هیدرو كینون" هستند كه مانع تشكیل لكه جدید می‌شوند.

وی افزود: این كرمها را باید حداقل برای شش ماه استفاده كرد تالكه ها كمرنگ شوند و پس از بهبودی كله‌ها خصوصا در فصل تابستان باید دوباره از كرمهای ضد لك استفاده كرد.

وی تاكید كرد: از مالیدن آب میوه یا پوست میوه‌هایی مانند نارنج، نارنگی و پرتقال به پوست خودداری كنید چون این مواد می‌توانند باعث تیرگی و لك صورت شوند.

وی گفت :بعضی از كرمهای ضد لك ممكن است ایجاد حساسیت كنند ابتدا مقدار كمی از دارو را در كنار گوش و روی پوست صورت بمالید در صورتیكه ایجاد قرمزی خارش یا پوسته ریزی نكرد دارو را شبها به لكها بمالید .

وی افزود: مالیدن داروهای حاوی كورتون قوی مانند پمادهای كلوبتازول و بتامتازون هرچند گاهی لك صورت را كاهش می‌دهند اما عوارض شدید و ناخواسته‌ای ایجاد می‌كنند كه دائمی بوده و به درمان پاسخ نمی‌دهند .

این عوارض شامل قرمزی پایدار پوست صورت گشاد شدن عروق سطحی پوست نازك شدن پوست و ایجاد جوش در صورت است.

این متخصص موثرترین داروی درمان لك صورت را "ترتینوئین" دانست وگفت:استفاده از این دارو می‌تواند باعث درجاتی از قرمزی پوسته ریزی و سوزش پوست شود كه این حالت در پوستهای خشك بیشتر است .

وی افزود: برای جلوگیری از عوارض ناخواسته این دارو حتما آن را در شبها استفاده كنید و ابتدا مقادیر كمی از دارو رادر سه نقطه از صورت گذاشته و آن را روی گونه هاو پیشانی بمالید.

ابتدا دارو را دور دهان و چشم نمالید تا چند شب دارو را پس از دو ساعت با آب و صابون ملایم بشویید ودر صورتیكه پوست دچار قرمزی و خارش شدید نشد شبهابه صورت بمالید و صبحها بشویید و روزهااز ضد آفتاب قوی و موثر استفاده كنید .

وی در پایان توصیه كرد ، چون دوره درمان این بیماری طولانی است و آفتاب ممكن است لك‌های صورت را برگرداند پس درمان را خود سرانه قطع نكنید.

----------------------------------------------------------------------------------

فاطمه نقى زاده
فریب نخورید؛یك شبه زیبا نمى شوید

این روزها زنان و دختران جوان به صورت مكرر و دائمى از مواد آرایشى استفاده مى كنند. مواد آرایشى توسط كارخانه هایى ساخته مى شود كه در تبلیغات خود ادعا دارند ساخته هایشان باعث زیبایى و سلامت بیشتر مى شوند. این تصویرى است كه سازندگان ارائه مى دهند ولى این مصرف كننده است كه باید تصمیم بگیرد آیا این مواد آرایشى واقعاً زیبایى و جاودانگى به همراه دارد؟ امروزه مصرف كنندگان مصر هستند تا مواد اولیه ساخته شده مواد آرایشى را بدانند. دكتر عفت السادات فربود - دكتراى داروسازى از دانشگاه علوم پزشكى تبریز و استادیار دانشكده داروسازى دانشگاه علوم پزشكى تهران - در گفت وگویى به این مبحث نكاتى را در این زمینه روشن مى كند.

از چه زمانى بشر به سوى مواد آرایشى و استفاده از آن گرایش پیدا كرد؟
از بدو تمدن بشرى لوازم آرایشى و بهداشتى همواره توسط زنان براى بالابردن جذابیت و آراستگى مورد استفاده قرار گرفته است. قدمت استفاده از مواد آرایشى خصوصاً انواع سایه هاى چشم به پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح برمى گردد. استفاده از لوازم آرایشى و بهداشتى به اشكال جدید در اروپا اززمان جنگ هاى صلیبى آغاز شد. جالینوس دانشمند یونانى در حدود ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح «كلد كرم» را ساخت كه هنوز پس از گذشت قرن ها با كمى تغییرات به عنوان كرم آرایشى و پایه كرم هاى دارویى مورد استفاده قرار مى گیرد.
مواد آرایشى از چه چیزهایى ساخته مى شوند؟
مواد مصرفى در فرآورده هاى آرایشى به چند دسته تقسیم مى شوند: دسته اى از عصاره هاى گیاهى و روغن ها كه برخى اثرات دارویى آنها ثابت شده است و البته اثر بسیارى از آنها ثابت نشده است و تنها بر پایه ملاحظات تجربى و ادعاها مصرف مى شوند. دسته دیگر مواد معدنى خصوصاً سیلیس، روى، سلنیوم و املاح آلومینیوم كه مورد مصرف قرار مى گیرند و دسته سوم محصولاتى است كه از بافت هاى گیاهى و حیوانى استخراج مى شوند، محصولات گرفته شده از ماهى، صدف، حشرات، محصولاتى كه از جداكردن بخش هایى از پوست، مو یا ناخن به دست مى آید و یا از اجزاى انسانى استفاده مى شود از این گروهند. بخش بعدى محصولات خالص است این مواد خالص شده از بافت هاى گیاهى و حیوانى هستند كه برخى سابقه مصرف طولانى تر دارند مانند پروتئین ها و ویتامین ها و برخى به تازگى جداسازى و ارائه شده اند و مانند كلاژن، DNA، الاستین و ملانین. دسته بعدى محصولات طبیعى یا مصنوعى تغییر یافته اى هستند كه جهت بالابردن كارایى محصولات افزوده مى شود.
در هنگام خرید مواد آرایشى چه نكاتى را باید در نظر داشت؟
در انتخاب یك فرآورده آرایشى مسائلى از قبیل: اولویت هاى زیبایى (داشتن آرایش سبك یا غلیظ)، نوع احساس مطلوب مورد نظر (مثل نوع عطر)، نوع پوست فرد مصرف كننده (خشك، چرب، معمولى)، شرایط آب وهوایى و محیطى (مثل دما و رطوبت محیط زندگى)، رنگ پوست (سفید، گندمگون و سیاه و ...) محل مصرف فرآورده در روى بدن (دست، صورت، بدن و ...)، شغل (استفاده از حلالها، آلودگى و ...)، سن (جوانى، میانسالى و پیرى) اهمیت دارند و انتخاب باید براساس موارد بالا انجام گیرد.
چرا روى مواد آرایشى تاریخ انقضا نوشته نمى شود؟
طبق قوانین اداره دارو و غذا (FDA) در آمریكا بر مبناى تعریفى كه براى فرآورده هاى آرایشى و بهداشتى شده نوشتن تاریخ انقضا روى بسته بندى ضرورتى ندارد درحالى كه اتحادیه اروپا براى محصولاتى كه داراى عمر قفسه اى كمتر از ۳۰ ماه هستند نوشتن تاریخ انقضا خصوصاً با عبارت Best used before the end of (بهتر است قبل از تاریخ...) را ضرورى دانسته و براى باقى فرآورده ها الزامى ندارد.
در مورد لوازم آرایشى و كشورهاى سازنده آن توضیح بفرمایید؟
نهضت فرآورده هاى آرایشى و مراقبت شخصى در دنیاى امروزى یك قطب بزرگ اقتصادى به شمار مى رود. كافى است سرى به فروشگاههاى بزرگ زنجیره اى، داروخانه ها و فروشگاههاى بزرگ و كوچك در سرتاسر دنیا زده شود تا مقدار و چرخش فروش این فرآورده ها را مشاهده كرد. جهان از نظر كشورهاى سازنده محصولات آرایشى به سه بخش تقسیم مى شود: آمریكا، اتحادیه اروپا و ژاپن. این سه منطقه بزرگترین تولیدكنندگان و صادركنندگان فرآورده هاى آرایشى و بهداشتى هستند. در هر سه منطقه تعریف خاصى براى فرآورده هاى آرایشى و بهداشتى وجود دارد. قوانین، مقررات، كنترل، ثبت، مواد اولیه مجاز در هر منطقه خاص آنجا است. در اتحادیه اروپا بزرگترین سازنده فرانسه بوده است. اعتبار جهانى هر یك از كارخانجات موجود به مؤسسه تحقیقات، بررسى ایمنى، بررسى حساسیت، بررسى كاربرد، انتخاب نوع بسته بندى، ظاهر، رنگ، عطر مطابق با سلیقه مصرف كنندگان و در نهایت بازاریابى آنها است. متأسفانه در اكثر موارد مصرف كننده اطلاعات بسیار كمى در مورد مصرف، انتخاب و ارزیابى این سرى محصولات دارد و در بیشتر مواقع تصمیم براى خرید، برمبناى ادعاى فروشنده و شكل ظاهرى بسته بندى و یا توصیه دوستان صورت مى گیرد.
كشور ایران از لحاظ تولید مواد آرایشى و بهداشتى چگونه است و آیا ایران در این زمینه پیشرفتهایى داشته است؟
صنعت ساخت فرآورده هاى آرایشى و بهداشتى در قبل از انقلاب نظیر صنایع دارویى یك صنعت وابسته بود. در سالهاى پس از انقلاب متأسفانه اهمیتى به ساخت این فرآورده ها به صورت اصولى داده نشده و این اصل فراموش گردید كه بشراز روز نخست تولد تا آخرین لحظه زندگى خود نیاز به استفاده از فرآورده هاى بهداشتى به طور روزمره دارد. صابون، خمیردندان، شامپو، ضدآفتاب، مرطوب كننده و ... فرآورده هایى هستند كه ما روزانه ناگزیر از مصرف آنها هستیم و نباید به پوست و موى ما آسیبى برسد. صنعت ساخت و فرمولاسیون اكنون سالهاست كه پى به اهمیت كیفیت محصولات خود برده و در این جهت كوشش نموده است. ورود بى رویه فرآورده هاى آرایشى و بهداشتى ازكشورهاى خارجى مزایا و معایب خاص خود را به همراه آورده است. مزیت آن توسعه عرصه رقابت و تلاش درجهت بالابردن كیفیت محصول داخلى بوده لذا محققین داخلى تلاش نمودند كه با به كارگیرى تكنولوژى نوین و آمیزه آن با هنر محصولات داخلى را رونق بخشند و عیب بزرگ ورود فرآورده هاى خارجى نداشتن استانداردهاى لازم در كشور براى مقایسه و ارزیابى و كنترل فرآورده هاى فوق است. اكنون در كشور محصولاتى به فروش مى رسد كه دركشورسازنده شناخته شده نیستند و استانداردهاى كشور خود را ندارند.
محصولات زیادى دركشورهاى همجوار و یا در داخل با نام هاى معتبر تقلب مى شوند و از این نظر آشفته بازارى فراهم شده است. بجاست درهمین جا یادآور شد كه ایمنى و سلامتى محصول آرایشى و بهداشتى در درجه اول اهمیت قراردارد و علت آن مصرف روزانه ما بوده است. اگر یك محصول آرایشى و بهداشتى كوچكترین آسیبى به سلامتى انسان وارد سازد تمام آن محصولات باید جمع آورى و سازنده تحت پیگرد قانونى قرارگیرد. توصیه دوستانه و تخصصى اینجانب این است كه به جاى استفاده ازمحصولات خارجى كه به سلامتى، كیفیت، اعتبار و شرایط نگهدارى آن اعتمادى نیست از فرآورده هاى داخلى كه توسط آزمایشگاههاى كنترل و دیگر بخش هاى وزارت بهداشت بررسى و ارزیابى مى گردند استفاده شود.
آیا مواد آرایشى از بقایاى جنینى مانند جفت ساخته مى شود و اگر اینگونه است آیا امكان انتقال بیماریهایى نظیر هپاتیت و ایدز و... ازطریق بقایاى جنینى و جفت به وسیله مواد آرایشى به انسان وجوددارد؟
جفت لایه تغذیه كننده جنین در رحم مى باشد كه پس ازتولد دورریخته مى شود. بسیارى از كارخانجات از آن براى تهیه مواد آرایشى استفاده مى كنند. البته استعمال آن ممنوع اعلام شده است ولى تولیدكنندگان فرآورده هاى آرایشى ادعادارند كه موادموجود درجفت باعث رشد بافتى و برطرف شدن چین و چروك مى شود. درحالى كه تحقیقات نشان مى دهد این مواد هیچگونه اثر ضد چین و چروك ندارند و فقط اثر مرطوب كنندگى بالایى دارند. سازندگان مواد آرایشى ازجفت، با استفاده از الكل و سایر مواد پاك كننده سعى مى كنند جفت را ازهرگونه آلودگى میكروبى پاك كنند ولى باید درنظرداشت این مواد همانقدر كه میكروبها را مى كشند اثر سمى روى سلولهاى بدن هم دارند و ازسویى امكان انتقال هپاتیت و ایدز نیز وجوددارد. به طور مثال از آلبومین و كلاژن گاوى در فرآورده هاى آرایشى استفاده مى كنند. گاوهایى كه جنون گاوى دارند امكان انتقال این بیمارى را به انسان مى دهند.
استفاده از مواد آرایشى تاچه حدى مجاز است؟
استفاده از مواد آرایشى سلیقه اى است ولى اگر كشورهاى شرقى و غربى را با هم مقایسه كنیم مى بینیم كه درمناطق آسیایى مانند كشورهاى عربى، تركیه، ایران و هند بیشتر فرآورده هاى آرایشى رنگى استفاده مى شود.
اما دركشورهاى اروپایى و آمریكایى فرآورده هاى آرایشى بیشتر جنبه مراقبتى از پوست را دارد و بیشتر از تقویت كننده ها، مرطوب كننده ها و جلوگیرى كننده ها از ریزش مو استفاده مى شود.
آیا از كرم پودر و سفیدكننده هاى آرایشى مى توان به جاى كرم ضدآفتاب استفاده كرد؟
كرم پودر و سفیدكننده ها داراى تركیبات معدنى مانند اكسیدروى و تیتانیوم هستند كه منعكس كننده نور خورشیدند. بنابراین به عنوان ضدآفتاب با SPF پایین یعنى درحد ۱۰-۸: SPF عمل مى كنند ولى بهتر است ابتدا یك لایه ضدآفتاب با SPF كه براى شرایط آب و هوایى لازم است مالیده شود و بعد از كرم پودر و سفیدكننده ها استفاده شود. ا
ستفاده از كرم پودر و سفیدكننده ها و ریمل، خط چشم و... چه اثرات منفى روى پوست و چشم دارد؟
اگر در تهیه مواد آرایشى ماده اولیه مشكل داشته باشد فرآورده باعث ایجاد عوارض جانبى خواهدشد. مانند درماتیت پوستى، ریزش مژه ها، سوزش چشم و... بنابراین سلامتى و ایمنى فرآورده اى كه استفاده مى شود در درجه اول اهمیت قرار دارد. البته یك سرى افراد نسبت به هر تركیب واكنش تحریكى نشان مى دهند مثلاً با استفاده از لاك ها با رنگ تیره دچار عفونت قارچى و زردشدن ناخن ها مى شوند. لذا این افراد در استفاده از محصولات آرایشى حتماً با متخصصین پوست و زیبایى مشورت كنند.
آیا مصرف مواد آرایشى در فصل گرما كه تعریق بیشتر است داراى اثرات منفى بیشترى نسبت به فصل سرما است یا بالعكس؟
در فصل تابستان به علت گرما و افزایش تعریق باید از فرآورده هاى سبك (Light) استفاده كرد كه امكان تعریق و دفع گرماى بدن را فراهم كند. درحالى كه در فصل سرما استفاده از فراورده هاى (heavy) كه با خشكى پوست مقابله كند بیشتر ترجیح داده مى شود. لذا در فصل تابستان مصرف مرطوب كننده ها و در فصل زمستان مصرف نرم كننده ها افزایش مى یابد.
افرادى كه ازمواد آرایشى استفاده مى كنند چه مراقبت هاى ویژه اى را براى پوست درطول شبانه روز باید انجام دهند؟
افرادى كه از فرآورده هاى آرایشى استفاده مى كنند باید به عواقب سوء مصرف هرمحصول نیز واقف باشند. مثلاً استفاده مداوم از رنگ موها، فركننده ها و صاف كننده هاى مو مى تواند باعث خشكى پوست و مو به علت افزایش PH شود. لذا استفاده از شامپوهاى اسیدى و فرآورده هاى نرم كننده مو دراین هنگام ضرورى است. موبرها همین عمل را در پوست انجام مى دهند و مصرف كرم هاى نرم كننده باید پس از به كار بردن موبر افزایش یابد.

گزارش خبرگزاری "مهر" به بهانه فرارسیدن 10 مرداد ( روز جهانی شیر مادر)


شیره جانم متعلق به توست ...


گروه اجتماعی خبرگزاری مهر - همه ساله 10 میلیون کودک به دلیل عوامل قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند که بیماریهایی مانند اسهال ، سینه پهلو ، سرخک و مالاریا از این جمله هستند، در صورتی که اگر هر کودک به طور خاص در طول 6 ماه پس از تولد خود شیرمادر مصرف کند، تخمین زده می شود روزانه از مرگ 3 هزار و 500 نفر از آنها جلوگیری خواهد شد .
گزارش های سازمان حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) در خصوص تغذیه نوزادان با شیر مادر حاکی از آن است، مادرانی که با شیر خود فرزندشان را به مدت 6 ماه تغذیه کرده اند، موجب زنده ماندن حداقل 1 میلیون و 300 هزار کودک در سال شده اند.

کارشناسان یونیسف معتقدند که اگر مادری، کودک خود را تا 6 ماه از شیر خود تغذیه کند باید از حمایت و خدمات دولتی بهره مند شود.شیر مادر تغذیه بی نظیر و بدون جانشین برای کودک بوده اما ممکن است بدون کمک و مادران شیر خوار از این مائده الهی محروم شود.

شیر مادر ، نخستین واکسن برای کودک

شیر مادر تمام نیازهای غذایی شیرخوار را برای سلامت و رشد مطلوب او تامین می کند به گونه ای که آغوز شیر در روزهای اول شیردهی، سرشار از مواد ایمنی زا و محاظت کننده شیرخوار است و به عنوان نخستین واکسن او محسوب می شود همچنین شیر مادر بویژه آغوز به خاطر داشتن ترکیب مناسب با موقعیت نوزاد در بهبود رشد و تکامل نوزاد نارس و بیمار نقش حیاتی دارد.

شیر خوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، احتمال ابتلای آنها به عفونت بویژه عفونت های گوارشی و تنفسی کمتر از سایر شیرخواران است حتی در صورت بروز آن نیز شدت بیماری و احتمال مرگ و میر آنها به مراتب کمتر خواهد بود.

میزان بروز انواع آلرژی، آسم و خرابی دندان درصورت تغذیه با شیر مادر کاهش می یابد همچنین شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از درجه هوشی بالاتری نسبت به سایر شیرخواران برخوردار خواهند بود.

افزایش امنیت روانی دوران بلوغ با تغذیه نوزاد از شیر مادر

تغذیه با شیر مادر رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد را حتی در آینده بیشتر می کند به گونه ای که شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در دوران بلوغ و سال های بعدی زندگی از امنیت روان بیشتری برخوردارند همچنین شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در دوران بزرگسالی کمتر به عوارض قلبی عروقی، مفصلی و بیماری قند مبتلا می شوند.

کارشناسان معتقدند که حتی شیر دادن به سلامت جسم و روان مادر نیز کمک زیادی می کند چون این امر موجب می شود که محور خانواده محکم و استوار نگه داشته شود همچنین تغذیه مکرر و به دلخواه شیرخوار در روز و شب به جلوگیری از بارداری های ناخواسته و فاصله گذاری بین حاملگی ها کمک می کند.

تغذیه با شیر مادر به میزان زیادی از بار اقتصادی خانواده به علت ضرورت صرف هزینه هایی که برای خرید شیر خشک، شیشه و سوخت و همچنین درمان بیماریهای ناشی از تغذیه مصنوعی نظیر اسهال و ... ایجاد می شود، کم می کند چرا که بخش زیادی از درآمد این خانواده ها به این امر اختصاص خواهد داشت  در صورتی که می توان با صرف هزینه ای بسیار کمتر از خرید شیر خشک و ... به بهبود تغذیه مادر کمک کرد.

نقش مهم پدران در تغذیه نوزاد با شیر مادر

پدران نقش بسیار مهمی هرچند غیر مستقیم در تغذیه با شیر مادر ایفا می کنند بنابراین حمایت پدر یکی از عوامل موثر در موفقیت شیردهی مادر است.

 تحقیقات انجام شده نشان داده که 75 درصد شیرخواران که به طور کامل باشیر مادر تغذیه شده اند، پدرانشان اعتقاد به تغذیه با شیر مادر داشتهاند ، بنابراین ایجاد فرهنگ تغذیه با شیر مادر به حمایت هر یک از اعضای جامعه وابسته است و شروع آن نیز باید ازخانواده صورت گیرد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد زنانی که پس از زایمان به نوزادان خود شیر می دهند وزن بدن آنها به صورت منظم کاهش می یابد، بنابراین دیگر نیازی به لاغر شدن و رساندن وزن به میزان طبیعی از طریق رژیم های سخت غذایی نیست.

بررسی ها نشان می دهد که شیر مادر حاوی مواد مغذی، پادتن، هورمونهای مختلف، عوامل ایمنی ساز و دیگر موادی است که کودک در 6 ماه اول زندگی خود به آنها نیاز دارد همچنین شیر مادر نوزاد را در برابر اسهال و عفونتهای شدید تنفسی مصون  داشته و سیستم ایمنی نوزاد را تحریک می کند.

محققان معتقدند که نوزدانی که در 2 ماه نخست زندگی از مادر خود تغذیه نشده اند نسبت به نوزادانی که شیر مادر خود را می خورند تا 25 برابر احتمال بیشتری دارد که جان خود را بر اثر اسهال از دست بدهد همچنین آنها 4 برابر بیشتر به سینه پهلو مبتلا می شوند.

نتایج تحقیقات نشان داده، کودکانی که کمتر از سه ماه از شیر مادر تغذیه شده اند، از نظر مهارتهای سنی در 13 ماهگی و از جهت بهره هوشی در 5 سالگی نسبت به کودکانی که 6 ماه یا بیشتر از شیر مادر خورده اند، در سطح پایین تری قرار داشته اند.

پیشگیری از ابتلای نوزاد به بیماریهای فصلی با تغذیه شیر مادر

یک متخصص بیماریهای نوزادان می گوید: تغذیه نوزادان با شیر مادر موجب جلوگیری از بیماریهای شایع فصلی به ویژه بیماری های رایج در ماه های گرم می شود .

دکتر فاطمه اعلمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر می افزاید: بیماری های شایع فصلی به ویژه بیماری هایی که به طور معمول در ماه های گرم شایع می شوند نظیر اسهال و بیماری های گوارشی  را می توان  به راحتی با تغذیه نوزادان به وسیله شیر مادرمهار کرد .

وی اظهار می دارد: برای نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند باید پیش از مصرف، شیشه مورد استفاده کاملا جوشانده شود تا راه های احتمال آلودگی  کنترل شود.

دکتر اعلمی در خصوص جلوگیری از سوء تغذیه در نوزادان می گوید: تا شش ماهگی تغذیه با شیر مادر برای نوزادان کافی است اما  پس از این دوره، از آنجا که در این دوره احتیاجات پروتئینی در نوزادان بیشتر می شود باید برای پیشگیری از سوء تغدیه نوزادان، روزانه دو تا سه نوبت مواد پروتئینی نظیر گوشت در رژیم غذایی آنها گنجانده شود.

دکتر اعلمی درباره غذاهای کمکی موجود در بازار اظهار داشت: این نوع از غذاها باید روزی یک یا دو بار در روز برای تغذیه کودک شیر خوار مورد استفاده قرار گیرد اما باید توجه داشت که این غذاهای آماده هیچ گاه نمی تواند جایگزین غذاهای کمکی پخته شده در خانه نظیر حریره بادام و شیر برنج شوند. 

شنیدن گریه نوزاد موجب افزایش شیر مادر می شود

دبیر انجمن علمی مامایی می گوید: تحقیقات نشان داده زمانی که مادر گریه نوزاد را می شنود به طور ناخود آگاه ترشح شیر در سینه مادر افزایش می یابد.

ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر می افزاید: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با دیگر نوزادانی که شیر خشک و یا شیر گاو استفاده می کنند از هوش بالاتر برخوردار خواهند بود.

وی ادامه می دهد: تکامل شناختی در نوزدانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در مقایسه با دیگر نوزادان بیشتر است به گونه ای که این نوزادان در مورد شناخت محیط زندگی و اطراف خود سریعتر عمل کرده و همچنین در زمینه تحصیلات و یادگیری ها نیز موفق تر بوده اند.

دبیر انجمن علمی مامایی در خصوص موانع موجود برای تغذیه نوزاد با شیر مادر می گوید: در صورتی که مادر مبتلا به بیماری تیروئید، در دوران شیردهی با دستور پزشک ناچار به انجام رادیوگرافی و عکسبرداری از غده تیروئید باشد تغدیه نوزاد با شیر خود را باید به پزشک خود اطلاع دهد چون مواد رادیواکتیو بر بدن وی تاثیر گذاشته و از طریق شیر وارد بدن نوزاد می شود.

وی ادامه می دهد: مواردی نظیر استفاده مادر از مواد مخدر، حساسیت نوزاد به شیر مادر یا گالکتوزم، ابتلای مادر به بیماری ایدز، سل فعال، هپاتیت B و سرطان پستان و نیز مصرف دارو در این دوران، موجب مانع شیر دهی مادر می شود که در این موارد حتما باید با پزشک مشورت شود.

نقش ماماها در تغذیه نوزاد با شیر مادر فراموش شده است

خداکرمی در خصوص نقش ماماها در آگاه کردن مادران نسبت به تغذیه نوزاد با شیر مادر، می گوید: ماماهای شاغل در مراکز بهداشتی در دو دهه نقش بسیار مهم و موثری در تشویق مادران و ارائه آگاهی به آنها در تغذیه نوزاد با شیر مادر داشته اند اما متاسفانه امروزه این نقش به علت عدم حمایت مدیران کلان کشور کمرنگ جلوه داده شده است.

وی ادامه می دهد: تحقیقات در دو سال اخیر نشان داده که میزان تغذیه نوزاد با شیر مادر نسبت به گذشته کاهش یافته است که علت آن هم به کاهش چشمگیر نقش ماماها در انجام زایمان های طبیعی و مراقبت های پس از آن مربوط می شود.

خداکرمی افزود: برای به دست آوردن و حفظ  روند پیشرفت گذشته کشور در زمینه تغذیه نوزاد با شیر مادر، راهی جز واگذاری مجدد مسوولیت هایی نظیر مراقبت های بارداری، مشاوره مادر باردار و مراقبتهای پس از زایمان به ماماها وجود ندارد چون امروزه کمبود پرسنل مامایی در مراکز بهداشتی موجب ارائه آموزش های کمتر به مادران شده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون در برنامه های مربوط به تغذیه با شیر مادر، از نظرات ماماهای کشور استفاده نشده و یا کمتر توجه می شو بنابراین برنامه ریزان کلان کشور و مدیران بخش سلامت جامعه باید این برنامه ها را به ماماها سپرده چون در تمامی دنیا زمانی که ماماها در زمینه تغذیه نوزاد با شیر مادر دخیل بوده اند، نتایج مثبت و مطلوبی حاصل شده است.

 

 


نوشته شده توسط حسام در جمعه 6 آبان 1384 و ساعت 07:10 ق.ظ
| عمومي ,

قرقره کردن آب، از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می کند  
 
 
  محققان ژاپنی می گویند افرادی که هر روز مقداری آب قرقره می کنند، کمتر از سایرین دچار سرماخوردگی می شوند.به گزارش ایسنا، به نقل از مجله آمریکایی طب پیشگیری، پژوهشگران معتقدند : تاثیر قرقره کردن آب ، حتی از دهان شویه های آنتی باکتریال نیز در جلوگیری از سرماخوردگی بیشتر است.این محققان می گویند : افرادی که چندین بار در طول روز آب قرقره می کنند یک سوم سایر افراد مبتلا به سرماخوردگی می شوند زیرا دستگاه تنفس فوقانی این افراد مرتب پاکسازی می شود و امکان باقی ماندن میکروبها و تکثیر آنها در این قسمت كاهش یافته، در نتیجه فرد کمتر بیمار می شود.به علاوه طی تحقیقات مشخص شده است که قرقره کردن روزانه با آب، علاوه بر پاک کردن ریه و نای، باعث شستشوی دهان و گلو می شود و میکروبهای موجود در این قسمتها که خود عامل بوی بد دهان یا فساد دندان هستند را از بین می برد
 


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 4 آبان 1384 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

بچه ها سلام امیدوارم هیچ وقت رنگ بیماری رو نبینید اما تو ساری یکی هست که بیماری سرطان خون داره ۲ تا بچه هم داره حالش خیلی بده یکی از فامیلهاش از بچه های چته دیگه به هرچیزی متوسل شدن همه این هم اومده تو چت و از بچه ها کمک گرفته کاری بود که از دستش بر میومد

تو ساری پیغامی که اون فرستاد واسه همه سند تو آل میشه از طرف هرکی  که میخونه ....از شماهم خواهش میکنم  این متن پایین رو تو وبلاگتون بذارید و واسه سلامتی این عزیز دعا کنید 

یا علی

bacheha azato0n khahehs mikonam jone harki ke dost darin doa konin man ye mariz darimke saratane khon dare alan to bimarestane 2 bache ham dare toro khoda joone harki dost darin doa konin shayad ba doa haye shoma shafa peyda kone

بچه ها متن بالا رو بخونید و تورو خدا دعا کنید 

این بیمار از آشناهای یکی از بچه های چت ه و این متن متنیه که واسه همه اد لیستاش فرستاده


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 2 آبان 1384 و ساعت 10:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو