| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 31 اردیبهشت 1385 و ساعت 10:05 ق.ظ
| عمومي ,

فصل بهار و حساسیت به گرده گیاهان و ...Smiley

درمان آلرژى با طب سنتى و داروهاى گیاهى

منبع خبر : روزنامه ایران Smiley

منبع : بى بى سى

شاید گل هاى بهارى و سبزى و گیاه در این فصل بسیار چشمگیر و زیبانشان بدهند، اما از آن جا كه بسیارى از مردم نسبت به گرده افشانى گلها حساسیت دارند و میلیونها انسان در اطراف محل هایى زندگى مى كنند كه نمادهاى روشن محیط و طبیعت در آن آشكار است، باید مراقبت بازتاب این مسأله بر روى خود باشند.
اینجا است كه بحث هاى دارو و درمان و موضوع مداواى افراد مبتلا به این حساسیت مطرح مى شود. برخى مى پرسند تا چه حد مى شود روى درمان هاى طبیعى و استفاده از داروهاى گیاهى و بواقع از خود طبیعت و موارد موسوم به طب سنتى براى حل این مشكل و كاستن از تأثیر گذارى محیط بر افراد صاحب حساسیت سود جست. نوعى داروى گیاهى و طبیعى به نام باتر بور «butterbur» نمونه خوبى در این ارتباط است. وقتى مسأله تب گیاهى و تب برخاسته از حساسیت هاى بهار پیش مى آید، این دارو و امثال آن به كار مى آید. نشریه پزشكى بریتانیا در یكى از شماره هاى اخیر خود با اشاره به این مسأله و نتیجه تحقیقات صورت گرفته در این خصوص نوشته است: «آنتى هیستامین ها مهمترین و عمده ترین داروهایى هستند كه براى این گونه موارد تحت استفاده قرار مى گیرند زیرا فرض این است كه به طور كلى از حساسیت ها مى كاهند و هرگونه آثار آن را مى زدایند، اما این فقط یك باور كلى است، وقتى بدن در قبال آثار معمولى و رایج زندگى در یك فصل عكس العمل نشان مى دهد و ضعیف مى شود و یا دچار انواع التهاب ها مى شود مى توان از آنتى هیستامین هاى مصنوعى و داروهاى مشتق از آن سود جست، اما این فقط یك راهكار و باور كلى است و نه یك درمان جزء به جزء. گاهى برخورد طبیعى با یك مسأله برخاسته از كج كردارى طبیعت راه و روش بهترى است و به آن باید بیشتر از راههاى استفاده از قرص و داروهاى مصنوعى روى آورد. البته باید به خود افراد و ویژگى هاى آنان نیز براى حل این مسأله توجه كرد و براى هر فرد با احتساب خصلت هایى كه دارد، به تصمیم گیرى پرداخت.»
اینجا است كه باید به بحث استفاده قرص هاى بتار بور بازگشت و آن را عمده ساخت. با خوردن این قرص در ۴ نوبت طى هر روز مى توان از حجم حساسیت هاى بدن در قبال گرده افشانى گلها كاست و این بخصوص براى مناطقى صدق مى كند كه در نزدیكى مراتع و مزارع بزرگ قرار دارند و آدم هاى حول و حوش این مزارع بزرگ، حتى كسانى كه حساسیت زیادى ندارند، مى توانند با استفاده از داروهایى از این دست مشكلات خود را كاهش دهند. نقطه اوج این عارضه، آب ریزى چشم و آماس قسمتى از بدن و منجمله بخشى از صورت بر اثر حساسیت در قبال رویش مجدد گلها است. برخى آنتى هیستامین ها در این گونه موارد در عین حل مشكل حساسیت و آلرژى یك نوع از عوارض جنبى را هم در برداشته و بهتر بگوییم ضرر ساز هم بوده اند و فرد استفاده كننده در عین رفع مشكل حساسیت اش دچار عوارض دیگرى شده كه عصبیت ها، ناراحتى دستگاه گوارش، خواب آلودگى و خستگى جسمانى از آن جمله است. در ژورنال پزشكى بریتانیا آمده است كه استفاده از باتر بور این مشكلات را تا حدى كاهش داده است. به ادعاى این نشریه، «باتربور» هم حداقل ۵۰ درصد از حساسیت هاى فصل بهار را از بین برده و از آلرژى ها كاسته و هم عوارض جانبى را كمتر كرده، چون خود نوعى از داروهاى گیاهى و درمان هاى سنتى است.
آلرژى ها، برخاسته از عوارض محیطى و از مسائل طبیعى _ زیستى هستند و به تبع آن اگر از طریق درمان با مواد طبیعى با آن برخورد شود، شاید بهتر باشد. آمار موجود مى گویند استفاده از باتر بور موجب بهبودى فرد مبتلا به عارضه آلرژى در عرض ۳۰ تا ۵۰ دقیقه شده، اما این فقط ۵۰ درصد از حساسیت ها را در بر گرفته و باقى آن نیاز به استمرار در استفاده از این قرص داشته است.
با این حال استفاده از باتربور به شكل وسیع بدون تجویز و نظر پزشك هم مى تواند مضر باشد زیرا بدن انسان ها در قبال استفاده از هر نوع داروى سنتى و قرص هاى گیاهى عكس العمل هاى متفاوتى را بروز مى دهد و گاهى یك داروى سنتى مؤثر در خصوص یك آدم اثرى منفى بر دیگران دارد. با این حال گمان مى رود باتربور یك داروى مفید براى قاطبه مردم دچار آلرژى ها در اوایل و اواسط بهار و فصل سبز شدن درخت ها و رویش مجدد گل ها باشد.
باتر بور در اكثر داروخانه ها در سطح اروپا در دسترس نیازمندان قرار دارد و مى تواند از تب هاى برخاسته از حساسیت ها هم بكاهد اما افرادى كه مى توانند با قدرى ملاحظه و روندهاى بدون رویكرد به این قرص به مقصود برسند و از آلرژى هاى خود بكاهند ارجح است كه چنین كنند تا فصل بهار و آلرژى را بدون استفاده از هیچ ماده شیمیایى مصنوعى و یا طبیعى پشت سر بگذارند و از حساسیت هاى خود بكاهند، بدون آن كه به بدن خود لطماتى عمده و تازه را وارد كنند.


نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:05 ب.ظ
| عمومي ,

ارزیابی اثر ضد قارچی عصاره برگ اوكالیپتوسSmiley

منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد عصاره برگ اوكالپتوس داری اثر ضد قارچ است.
به گزارش باشگاه خبرنگارن جوان دكتر مهربان فلاحتی استادیار دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی ایران در پژوهشی به ارزیابی اثر ضد قارچی عصاره برگ اوكالیپتوس و مقایسه آن با داروی گریز و فولوین بر روی 6 نمونه قارچ پرداخت.
در این مطالعه نمونه‌ای قارچی در حضور غلظت‌های مختلف تركیبات اوكالیپتوس و داروی گریز و فولوین كشت داده شد و مقادیر حداقل غلظت مهار كنندگی از رشد و حداقل غلظت كشندگی هر یك از آنها به طور جداگانه تعیین شد.
نتایج این مطالعه حاكی است عصاره برگ اوكالیپتوس همانند داروی گریز و فولوین موجب مهار رشد تمامی گونه‌های مورد بررسی می‌شود و مقادیر حداقل غلظت برای ممانعت از رشد قارچ در عصاره برگ اوكالیپتوس در محدود یك هزارم تا هشت هزام میلی گرم در لیتر در داروی گریز و فولوین در محدوده دو دهم تا یك و شش دهم میلی گرم در لیتر محاسبه شد.
همچنین در این پژوهش حداقل غلظت كشندگی عصاره برگ اوكالیپتوس در محدود هشت دهم تا شش چهاردهم میلی گرم در لیتر تعیین شد كه نشان دهنده خاصیت كشندگی عصاره اوكالیپتوس بر روی تمام گونه‌های قارچی مورد مطالعه است.

معجزه سبز در حاشیه شهرSmiley

منبع خبر :  جام جم آنلاین

یکی از عمده ترین کاربردهای گیاه اوکالیپتوس ، استفاده از اسانس آن به عنوان پرمصرف ترین اسانس در جهان است.اوکالیپتوس درختی است بومی قاره استرالیا و از آنجا بسرعت به نقاط مختلف جهان منتقل و کشت شده است.
این درخت با آب و هوای متفاوت بخوبی سازگار شده است و مصرف متنوعی همچون تولید چوب ، اسانس ، مواد تجاری و... دارد و در بسیاری از مناطق ، جنگلکاری گزینه اول در ایجاد فضای سبز محسوب می شود.
به همین دلیل است که امروزه کشت آن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. اگر چه طی سالیان گذشته گونه های مختلف این درخت به ایران نیز وارد شده و با شرایط آب و هوایی این مرزوبوم سازگاری یافته اند، اما این بار از این گیاه برای نجات مناطق مردابی جنوب شرق استان تهران استفاده شده است.
دکتر محسن بیگدلی ، عضو هیات علمی سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی استان تهران و مجری این طرح ، از توانایی ها و ویژگی های متفاوت این گیاه می گوید.


با توجه به آن که اوکالیپتوس از مدتها پیش به ایران وارد شده است ، چرا دوباره مورد توجه قرار گرفته است؟
در حدود 50سال پیش اولین پایه های اوکالیپتوس به ایران آورده شد و از حدود 30سال پیش هم به صورت تحقیقاتی و البته با دیدگاه جنگلکاری مورد توجه قرار گرفتند؛ اما در حال حاضر به این گیاه از منظر فضای سبز و با توجه به دایم سبز بودن و رشد سریعش توجه شده است.
به این منظور تا به حال 3طرح تحقیقاتی در کشور انجام شده اندکه در 2طرح اولی ، شناسایی گونه های مناسب و سازگار با کشور مدنظر بوده و در ادامه ترکیبات اسانس اوکالیپتوس از نظر کمی و کیفی مورد بررسی قرار گرفتند.
در طرح سوم هم کشت اوکالیپتوس در جنوب شرق استان تهران و در مناطق شهرری ، کرج و اسلامشهر مورد بررسی قرار گرفت.

این گیاه چه ویژگی هایی دارد که باعث شده برای کاشت در این مناطق انتخاب شود؟
در کلانشهر تهران ، روزانه مقادیر زیادی آب به عنوان آب شرب و بهداشتی مصرف می شود که متاسفانه در نهایت به صورت زه آب به سمت مناطق جنوب شهر تهران جاری می شوند و در آنجا سطح آب بالا می آید و این معضل علاوه بر مشکلات متعدد بهداشتی ، باعث غیرقابل کشت شدن زمینهای این مناطق نیز می شود.
به همین دلیل ، برای نجات منطقه ، کشت اوکالیپتوس را پیشنهاد کرده ایم. با کاشت اوکالیپتوس ضمن آن که فضای سبز تهران گسترش پیدا می کند، می توان هزینه نگهداری فضای سبز را هم از اسانس های استحصالی از این گیاه به دست آورد.
این گیاه چون دایم سبز است پوششی مناسب در فضای سبز محسوب می شود و اگرچه آب دوست بودن و نیاز بسیار زیاد آن به آب در بسیاری مواقع جزو معایبش به حساب می آید.
این خصوصیت در مناطق جنوب شرق تهران مزیتی است که باعث خشک کردن زمین می شود. چون اوکالیپتوس مانند یک پمپ قوی عمل می کند و به کمک ریشه های عمیق خود آب را از سطوح مختلف زمین جذب می کند. این همان چیزی است که ما برای نجات منطقه احتیاج داریم.
خوشبختانه با توجه به اهمیت موضوع ، شهرداری تهران ، ورامین و اسلامشهر همکاری خوبی با ما دارند و برای کاشت این گیاه در سطح وسیع اعلام آمادگی کرده اند.

کشت اوکالیپتوس در این مناطق از چه زمانی شروع می شود؟
این طرح در دست اقدام است و در حال حاضر گونه های مناسب منطقه را شناسایی کرده ایم و برای اطمینان سازگاری آنها را مورد بررسی قرار داده ایم.
پیش بینی ما این است که کشت را به صورت مکانیزه در بیاوریم و در اراضی به صورتی کشت کنیم که سالی دو سه بار ماشین برداشت داخل ردیف ها برود و به صورت مکانیزه برگها را برای استحصال اسانس برداشت کند.
بررسی سازگاری و انتخاب بهترین و مناسب ترین گونه برای منطقه ، سه سال به طور می انجامد که طی این زمان رشد قطر و ارتفاع گیاه همراه با میزان اسانس آن مورد بررسی قرار می گیرد.
پس از آن گونه نهایی تکثیر می شود به صورت بذر و قلمه در اختیار مردم و شهرداری قرار می گیرد.

فکر می کنید کشاورزان منطقه هم از کشت این گیاه استقبال کنند و در صدد جایگزینی آن با کشت و کار فعلی خود برآیند؟
اراضی جنوب تهران عمدتا سبزی و صیفی کاری می شوند، اما از آنجا که آبهای این مزارع از فاضلاب های صنعتی و خانگی شهر تهران تامین می شوند، آلودگی های شیمیایی و بیولوژیک بسیاری خواهند داشت و در نتیجه مصرف مستقیم محصولات کشاورزی این منطقه خالی از خطر نیست ؛ بنابراین کشت اوکالیپتوس به عنوان کشتی جایگزین که محصولات آن به طور مستقیم مورد استفاده قرار نمی گیرند، گزینه بسیار مناسبی است. با توجه به آن که کشت این گیاه هم مقرون به صرفه است و حداقل درآمدی برابر با سبزیکاری دارد، مورد توجه زمین داران منطقه قرار خواهد گرفت.
در ضمن این کشت دایمی است و لازم نیست کشاورز به طور مرتب روی زمین کار کند و تجدید کشت انجام دهد.

به طور کلی چقدر از اراضی استان قرار است تحت کشت این گیاه قرار بگیرد؟ آیا نمی توان از آن در فضای سبز تمامی مناطق تهران استفاده کرد؟
اکنون در استان تهران 56هزار هکتار اراضی زه آب وجود دارند و هر سال بر این میزان افزوده می شود و پیش بینی می شود دست کم 10هزار هکتار از این زمینها زیر کشت اوکالیپتوس بروند؛ اما درخصوص بقیه مناطق تهران باید گفت یکی از معایب اوکالیپتوس حساسیت آن نسبت به سرماست ، به صورتی که سرمای کمتر از 10درجه را تحمل نمی کند.
ما برای مناطق جنوب شهر با کوتاه نگهداشتن گیاه کوشیدیم این مشکل را برطرف کنیم ، اما برای نقاط کوهستانی و مرتفع شهر گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

بخور اوكالیپتوس ایران داروك -محلول غیر خوراكیSmiley

  حجم فایل  (22189 بایت)

منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

شرح خبر

تولید كننده :ایران داروک

اشكال دارویی :

محلول غیر خوراكی (اینهالر ) در شیشه های 60 میلی لیتری

موارد مصرف :

این فرآورده برای برطرف نمودن نشانه های سرماخوردگی ، سرفه و احتقاق بینی بكار می رود.

اجزاء فرآورده :

پودر بخور اكالیپتوس از اجزاء زیر تشكیل شده است :

1- تنتوراكالیپتوس 49% Eucalyptus globulus

2-بتنتورمورد 25% Myrtus communis

3-بتنتورپوتار 25% Cymbopogon sp

4-منتول 1% Mentolمواد موثره :

روغن های فرار نظیر سینئول (اكالیپتول) ، سیترونلول ، تیمول و فلانویید كورستین

آثار فارماكولوژیك و مكانیسم اثر :

اسانسهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب ف خلط آور و ضد عفونی كننده می باشند . به نظر می رسد اثرات ضد میكروبی اكالیپتول روی باكتریهای گرم مثبت بیشتر بوده بخصوص باسیلوس ساب تیلیس و میكرو كوكوس گلوتامیس به آن حساس تر می باشد . آزمایشات در آزمایشگاه نشان داده است كه كورستین و هاپیروزید موجود در اكالیپتوس اثرات ضد ویروس آنفلونزا تیپ A دارند .

مقدارمصرف :

روزانه چند بار هر بار یك قاشق سوپخوری از پودر را در ظرف مناسب آب داغ ریخته و به مدت 10-5 دقیقه در حالی كه چشمها بسته است بخور داده شود .

عوارض جانبی :

تیمول موجود در این فرآورده ممكن است باعث تحریك غشا مخاطی گردد .

موارد منع مصرف :

این فرآورده در بیماران مبتلا به تب بالا ، سرفه های مداوم و خون ریزی دستگاه تنفسی ممنوعیت مصرف دارد

نكات قابل توصیه :

این دارو باید به صورت بخور مصرف شودو از خوردن آن اكیدا خودداری شود

در خلال بخور دادن چشمها باید بسته باشند

سرفه های مداوم ممكن است نشانگر یك بیماری جدی باشد در صورت تداوم نشانه های بیماری مصرف دارو را قطع و به پزشك مراجعه كنید .

بخور اوكالیپتوس ایران داروك (پودر)Smiley

  حجم فایل  (27565 بایت)

منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

تولید كننده :ایران داروک

اشكال دارویی :

پودر در بسته های 70 گرمی

موارد مصرف :

این تركیب برای برطرف نمودن نشانه های سرماخوردگی و احتقان بینی بكار میرود .

اجزاء فرآورده :

پودر بخور اكالیپتوس از اجزاء زیر تشكیل شده است :

1- برگ اكالیپتوس 55% Eucalyptus globulus

2-برگ مورد 10/7% Myrtus communis

3-برگ پوتار 8/3% Cymbopogon sp

4-برگ آویشن باریك 13% Ziziphora regia

5-برگ آویشن صغیر 13% Thymus kotshyanus

مواد موثره :

روغن های فرار نظیر سینئول (اكالیپتول) ، سیترونلول ، تیمول و فلانویید كورستین

آثار فارماكولوژیك و مكانیسم اثر :

اسانسهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ضد التهاب ف خلط آور و ضد عفونی كننده می باشند . به نظر می رسد اثرات ضد میكروبی اكالیپتول روی باكتریهای گرم مثبت بیشتر بوده بخصوص باسیلوس ساب تیلیس و میكرو كوكوس گلوتامیس به آن حساس تر می باشد . آزمایشات در آزمایشگاه نشان داده است كه كورستین و هاپیروزید موجود در اكالیپتوس اثرات ضد ویروس آنفلونزا تیپ A دارند .

مقدارمصرف :

روزانه چند بار هر بار یك قاشق سوپخوری از پودر را در ظرف مناسب آب داغ ریخته و به مدت 10-5 دقیقه در حالی كه چشمها بسته است بخور داده شود .

عوارض جانبی :

تیمول موجود در این فرآورده ممكن است باعث تحریك غشا مخاطی گردد .

موارد منع مصرف :

این فرآورده در بیماران مبتلا به تب بالا ، سرفه های مداوم و خون ریزی دستگاه تنفسی ممنوعیت مصرف دارد

نكات قابل توصیه :

این دارو باید به صورت بخور مصرف شودو از خوردن آن اكیدا خودداری شود

در خلال بخور دادن چشمها باید بسته باشند

سرفه های مداوم ممكن است نشانگر یك بیماری جدی باشد در صورت تداوم نشانه های بیماری مصرف دارو را قطع و به پزشك مراجعه كنید .

نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:05 ب.ظ
| عمومي ,

بارداری مصنوعی باز هم حادثه آفریدSmiley 
 

یک پسر با سه مادرSmiley

بالاخره یک بچه هم متولد شد که جای یک مادر 3 مادر داشته باشد. چارلی پسری است که چند هفته پیش در لندن به دنیا آمده است و 3 مادر دارد که هر سه با یکدیگر خواهرند. وقتی خواهر دوقلوی الکس یعنی شارلوت، موافقت کرد تا یک تخمک به خواهرش هدیه بدهد، درهمان زمان هم خواهر دیگر الکس، هلن، به او پیشنهاد کرد که او هم می‌تواند رحمش را در اختیار این نطفه قرار دهد تا این فرزند در بدن او رشد کند. حاصل این قضیه هم چیزی که البته بهتر است بگوییم بچه ای شد که نامش چارلی است. در واقع چارلی از تخمک شارلوت و اسپرم شوهر الکس به وجود آمده است. چارلی 16 هفته پیش به دنیاآمد و هم اکنون حدود 4 کیلوگرم وزن دارد.

الکس که در لندن زندگی می‌کند می‌گوید:‌<او یک فرشته است. کاش توانایی این را داشتم که به خاطر این لطفی که خواهرهایم به من کرده‌اند از آنها تشکر کنم اما فکر می کنم که تنها کاری که می‌توانم انجام دهم این است که می‌توانم تا آخر عمر مدیون آنها باشم.>

آخر هدیه های دنیا
الکس 28 سالش بود که تصمیم گرفت با شوان، شوهرش، یک زندگی خانوادگی را شروع کند که فرزندان زیادی در خانه‌شان وول بخورند. اما وقتی که تشخیص داده شد که الکس سرطان گردن رحم ‌دارد، مجبور شد به شیمی درمانی بپردازد؛ چیزی که باعث می شد تا او قدرت باروری اش را از دست بدهد. الکس در باره این سرطان‌می‌گوید: <وقتی فهمیدم دیگر بچه دار نخواهم‌شد‌آرزومی‌کردم کاش بمیرم. چون واقعا بچه نداشتن تا پایان عمر، خیلی دردناک تر از این بود که سرطان داشته باشم. من و شوان تازه می خواستیم یک زندگی جدید را شروع کنیم و تشکیل یک خانواده درست و حسابی را بدهیم که وضع این طور شد.>
اما داستان تازه از این جا شروع می شود یعنی جایی که خواهرهای آلکس می بینند که او واقعا دچار افسردگی و دلتنگی شده است و تصمیم می‌گیرند که پایشان را به زندگی خواهرشان باز کنند. الکس در مقابل دوربین شبکه بی.بی.سی و در کنار دو خواهر دیگرش، در حالی که چارلی را در آغوشش گرفته است، می‌گوید:< آنها آمدند و پرسیدند که آیا کاری هست که ما بتوانیم برایت انجام دهیم؟ من اول کمی جا خوردم ولی کمی بعد با شوان شوهرم مشورت کردم و به آنها گفتم که ما می خواهیم بچه داشته باشیم.
همینطور‌هم‌دلم می‌خواهد این بچه تا جایی که ممکن است به من و شوان نزدیک باشد. باورتان نمی شود که شارلوت چه جوابی به من داد، او گفت اشکالی ندارد می‌توانی از نطفه من استفاده کنی. من یک حالت عجیب داشتم. آن لحظه شاید بهتر است بگویم خنده دارترین و اشک آورترین لحظه زندگی من بود.>
اما شارلوت واقعا برای الکس لاف نزده بود. او و خواهر 35 ساله شان یعنی هلن تصمیم گرفته بودند که یک بچه به الکس بدهند که این کار را هم کردند.آی وی اف تنها 25 درصد به آنها شانس این را می داد که هلن بچه دار شود. اما خوشبختانه او به خوبی توانست از پس این کار بر بیاید و بعد از اولین تلاش برای بارداری به روش آی وی اف بچه دار شد. او 9 ماه تمام هم بچه را در شکم خود نگاه داشت.
اگر چه این مدت برای مادر شدن یک مدت طبیعی است و حس مادر شدن را به هر زنی می دهد اما هلن می گوید:<من ابدا احساس ناخوش آیندی نداشتم وقتی که چارلی را به مادر واقعی اش‌باز می‌گرداندم. من شاید تنها دایه بچه بودم که او را مدتی پیش خود نگه می دارد.> او همچنین با اظهار اینکه به هیچ وجه از این کارش پشیمان‌نیست می‌گوید:< اگر الکسی یک بار دیگر هم بخواهد بچه دار شود من باز هم برایش این کار را انجام می دهم.>
شارلوت هم در این مورد اعلام می کند که از خوشحالی خواهرش بیش از اندازه خوشحال است و می گوید: <نمی‌دانم شاید این یکی دیگر از مزایای دوقلویی باشد که من تاکنون نمونه‌اش را ندیده بودم. شاید هم این صمیمانه ترین کاری بود که دو خواهر می‌توانستند در حق یکدیگر انجام دهند. اگر او باز هم از من تقاضای چنین کاری را بکند من حاضرم که برایش کاری انجام بدهم اخر من بچه های خودم را دارم.>
منبع: بی.بی.سی
 


نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 12:05 ب.ظ
| عمومي ,

   چگونه میتوان از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور پیشگیری نمود؟Smiley

 

گزینه اول : انصراف زوجین ناقل از ازدواج با یکدیگر :Smiley

کودک مبتلا به تالاسمی ماژور تنها از زوجینی که هر دو ناقل تالاسمی (مینور ) هستند متولد میگردد , لذا ازدواج نکردن دو فرد ناقل تالاسمی  با یکدیگر , آسانترین راه پیشگیری از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور میباشد .

گزینه دوم : پرهیز زوجین تالاسمی از بچه دار شدن :Smiley

پرهیز از بچه دار شدن و در صورت تمایل به داشتن فرزند انتخاب کودک به صورت فرزند خواندگی برای زوجین ناقل تالاسمی , دومین گزینه ممکن در پیشگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور است.

گزینه سوم : تشخیص پیش از تولد Smiley (prenatal diagnosis) PND  و تعیین چگونگی به ارث رسیدن ژنها از والدین به جنین سومین گزینه ممکن در پیشگیری از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور است.

بدین منظور میبایستی ژنها , جایگاه و نوع جهش در هر یک از زوجین بررسی و سپس وضعیت توارث آنها به جنین مشخص شود .

بدیهی است در صورت اتنقال ژن معیوب توسط هر دو والد , جنین تالاسمی ماژور خواهد بود وتنها با سقط جنین میتوان از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور پیشگیری نمود .

تذکر : در صورت تشخیص تالاسمی ماژور در جنین زوج جهت دریافت مجوز سقط جنین به پزشک قانونی معرفی میگردد و پس از اخذ مجوز توسط متخصصین زنان و زایمان و در بیمارستان سقط درمانی انجام میشود . مهلت قانونی جهت انجام سقط جنین حداکثر تا هفته ی 16 بارداری است .

·      شرائط ارائه خدمات تشخیص پیش از تولد تالاسمی

بدلیل خطر تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور در زوجهای ناقل تالاسمی (مینور)خدمات زیر تنها به این دسته از زوجها ارائه می شود :

مراحل انجام آزمایش ژنتیک و تشخیص پبش از تولد(PND) :

مرحله اول: بمنظور شناسائی ژن  تعیین جایگاه و نوع جهش می باستی از زن و شوهر و در موارد از سایر افراد خانواده نمونه خون تهیه و آزمایشات لازم بعمل آید.

مرحله دوم: پس از بارداری و در حدود هفته 10 بارداری نمونه بافت جنینی تهیه گردیده و در آزمایشگاه نحوه ی انتقال ژن والدین به جنین بررسی می شود . 

توصیه های ضروری :

1- با توجه به امکان طولانی شدن آزمایشات ژنتیک برای شناسایی جایگاه و نوع جهش واحتمال ضرورت انجام آزمایش ژنتیک در افراد دیگر خانواده (مانند پدر , مادرو یکی از برادران وخواهران هر یک از زوجها) اکیدا توصیه میشود قبل از تصمیم به بارداری نسبت به انجام مرحله اول  PND  اقدام شود اما در صورت بارداری قبل از انجام مرحله اول میبایستی در اسرع وقت جهت انجام مرحله اول ودوم PND به آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد مراجعه نمود.

2- به منظور پیشگیری از بارداری ناخواسته در زوجهای ناقل تالاسمی که مرحله اول PND را انجام نداده اند توصیه میشود تا انجام مرحله اول PND از یکی از وسایل مطمئن پیشگیری از بارداری (ترجیحا قرص ضدبارداری ) استفاده نمایند.

کارکنان و پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی , پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت از آگاهی و مهارت لازم جهت راهنمایی زوجهای ناقل تالاسمی در راستای پیشگیری از تولد کودک مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور برخوردار میباشند. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به نزدیکترین واحد بهداشتی محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

معرفی آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد امیرکلا :

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بابل در سال 1378 با مشارکت مردمی اقدام به تاسیس آزمایشگاه ژنتیک و تشخیص پیش از تولد در بیمارستان کودکان امیرکلا نموده است.

این آزمایشگاه با بهره وری از امکانات پیشرفته ی روز تا کنون بیش از 400 تشخیص پیش از تولد موفق (بدون خطا ) داشته است.

نمونه برداری از بافت جنینی CVS (choronic villus sampling )  در شهرستان بابل توسط متخصص  زنان و زایمان دارای فلوشیپ پرناتولوژی انجام میشود.

آزمایشگاه با اکثر بیمه ها قرارداد داشته و کلیه هزینه ها طبق تعرفه دولتی دریافت میشود.

آزمایشگاه ژنتیک امیرکلا با معاونت بهداشتی دانشگاه و کمیته منطقه ای تشخیص پیش از تولد شمال کشور جهت پیگیری و حل مشکلات زوجین ناقل تالاسمی در راستای پیشگیری از تولد کودک تالاسمی ماژور همکاری نزدیک دارد.

آدرس : بابل- امیرکلا- بیمارستان کودکان امیرکلا

تلفن : 3245874 – 3242151 – 0111

نمابر : 3240656

بر گرفته از وبلاگ

 talasemi.blogfa.com

یک نفس اگر مرا به حال خود رها کنی
برای حمایت از بیماران تالاسمینوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 11:05 ق.ظ
| عمومي ,

هر کی استفاده کنه از وبلاگ ولی  نظر نده الهی یه شب تا صبح سکسکه کنه نتونه  بخوابه Smiley

الهی قولنج کنه بگرده دنبالعرق بادرنجویه تا درما ن شه Smiley

نفرین من میگیره هااااااااااااااا ببین کی گفتم

دوست عزیز به خلاصه مطالب هر ماه در قسمت لینکدونی وبلاگ  مراجعه کن  و مطلب مورد نظرتو  راحت تر پیدا کن

آشنایی با بیماریهای پوستی دوران بارداری(( دی ماه))

نکات مهم تغذیه زنان ، در هنگام شیردهی((دی ماه))


نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 09:05 ق.ظ
| عمومي ,

کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن در سنین مدرسه و دوران بلوغ


کم خونی فقر آهن

کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن در سنین بلوغ کاهش سرعت رشد ضریب هوشی، ‌قدرت یادگیری و کاهش ظرفیت کاری را به
دنبال دارد.
وزارت بهداشت در گزارشی تغییرات رفتاری مثل خستگی و بی تفاوتی،افزایشابتلا به بیماریها،افزایش غیبت از مدرسه، افزایش شیوع و شدت کم خونی فقر آهن در دوران بارداری و به دنبال آن افزایش مرگ و میر مادران و افزایش و تولد نوزادان کم وزن و نارس را از دیگر عوارض فقر آهن اعلام کرد. بنا به این گزارش، مصرف قرص آهن و غنی‌سازی مواد غذایی در پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن مؤثرست.

کمبود آهن و کم خونی فقر آهن چیست؟
اگر برای ساختن گلبول های قرمز خون ، آهن به مقدار کافی در دسترس نباشد، ابتدا فرد از ذخایر آهن بدن خود استفاده می کند، سپس در صورت ادامه کمبود ذخایر آهن بدن کاهش می یابد . اگر کمبود آهن ادامه پیدا کند ذخایر آهن بدن تخلیه می شود و کم خونی فقر آهن بروز می کند. آهن اساسی ترین ماده اولیه برای ساختن گلبولهای قرمز خون است. البته علاوه بر آهن موادمغذی دیگر هم مثل اسید فولیک، ویتامین B6 ، ویتامین B12، ویتامین C، و پر.تئین برای خونسازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود.

عوارض ناشی از کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه و نوجوانان:
آهن کافی برای حفظ سلامت ، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیل ضروری است. اگرچه کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری گردد ولی اثرات نامطلوب کم خونی در دوران شیرخوارگی و در اوایل کودکی غیر قابل جبران است.کم خونی فقر آهن در کودکان زیر 2 سال و کودکان سنین مدرسه با تاخیر رشد خفیف همراه است و درمان کم خونی موجب افزایش سرعت رشد در کودکان کم خونن ممکن است به علت نقش کلی آهن در واکنش های حیاتی بدن ، رابطه آن با سیستم ایمنی و یا تاخیر آن بر اشتها باشد.
کم خونی فقر آهن در سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری میشود. ضریب هوشی این کودکان 5 تا 10 امتیاز کمتر از حد طبیعی بر آورد شده است. همچنین در این کودکان میزان ابتلا به بیماریهای عفونی بیشتر است زیرا سیستم ایمنی آنان قادر به مبارزه با عوامل بیماریزا نیست. کودکان و دانش آموزانی که دچار کم خونی فقر آهن هستند همیشه احساس خستگی و ضعف می کنند. این افراد اغلب از ورزش و فعالیتهای بدنی دوری میکنند و یا در هنگام ورزش خیلی زود خسته می شوند. در این افراد تغییرات رفتاری به صورت بی حوصلگی و بی تفاوتی مشاهده می شود. کم خونی فقر آهن به علت تاثیر بر قدرت یادگیری و کاهش آن ، افت تحصیلی دانش آموزان را باعث می شود.

علل ایجاد کم خونی فقر آهن در دوران مدرسه و بلوغ
در سنین مدرسه بدن به دلیل رشد به آهن بیشتری نیاز دارد و مصرف ناکافی منابع غذائی حاوی آهن در این دوران منجر به کمبود آهن می شود . در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد نیاز دختران و پسران نوجوان به آهن بیشتر از دوران قبل است و در صورتی که از منابع غذائی حاوی آهن در برنامه غذائی روزانه مصرف نشود نوجوان به سرعت در معرض خطر کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن قرار می گیرد. در دوران بلوغ ، دختران علاوه بر جهش رشد و در نتیجه نیاز بیشتر به آهن ، به علت عادت ماهیانه و از دست دادن خون نسبت به کم خونی فقر آهن بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر هستند و به این دلیل کم خونی فقر آهن در در دختران نوجوان در مقایسه با پسران نوجوان شیوع بالاتری دارد.امروزه بخش چشمگیرى از جمعیت جهان دچار كمبود مواد معدنى و ویتامین هایى هستند كه آنها را مجموعاً ریزمغذى مى نامند.این مواد در مقادیر بسیار اندك نقش مهمى در بقاى تكامل جسمى و ذهنى، سلامت عمومى و به طور كلى كیفیت زندگى تمامى افراد ایفا مى كند.
آهن، ویتامین A و ید سه عضو خانواده ریزمغذى ها هستند كه به ویژه در چند دهه اخیر بیش از سایر ریزمغذى ها توجه محافل علمى را به خود جلب كرده است.براساس اطلاعات موجود كمبود ویتامین A، ید و كم خونى ناشى از فقر آهن در تمامى دنیا از شیوع بسیار بالایى برخوردار است.
كم خونى ناشى از كمبود آهن یكى از مشكلات عمده بهداشت عمومى است تا جایى كه تاثیر فراوانى بر روى تكامل جسمانى، رفتارى، روانى و بازده كارى افراد مى گذارد.كمبود آهن زمانى رخ مى دهد كه آهن جذب شده كمتر از حد نیاز طبیعى بدن باشد و این مسئله ممكن است ناشى از مصرف ناكافى آهن، افزایش نیاز به آهن یا از دست دادن خون به طور مزمن باشد. كمبود آهن شایع ترین علت كم خونى است و مى تواند با كمبود فولات به ویژه در دوران باردارى همراه باشد.شیرخواران و كودكان در سنین قبل از مدرسه، نوجوانان و زنان در سن بارورى به ویژه زنان باردار آسیب پذیرترین افراد نسبت به وقوع كم خونى ناشى از كمبود آهن هستند. البته در جایى كه مصرف غذاى ناكافى یا آلودگى هاى انگلى شایع باشد، مردان نیز آسیب پذیر هستند.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانى (WHO) كودكان كم سن و سال و زنان باردار به ترتیب ۴۳ و ۵۱ درصد تاثیرپذیرترین گروه هستند.شیوع كم خونى در میان كودكان سنین مدرسه ۳۷ درصد، زنان غیرباردار ۳۵ درصد و مردان بالغ ۱۸ درصد است.كم خونى عموماً با علائمى نظیر رنگ پریدگى پوست، خستگى، تنگى نفس و بى اشتهایى همراه است.كم خونى در زنان و دختران به دلیل خونریزى هاى دوران باردارى و ماهیانه، در كودكان نارس با وزن كم و سالمندان به علت مشكلات دندانى و گوارشى و عدم مصرف غذاهاى مناسب بیشتر از بقیه افراد جامعه دیده مى شود.كم خونى عوارضى نیز با خود به همراه مى آورد كه در زنان باردار و كودكان زیر ۹ سال بیشتر خود را بروز مى كند.
عوارض كم خونى ناشى از فقر آهن در بزرگسالان، كاهش فعالیت بدنى و خستگى زودرس و در زنان باردار ضعف و ناتوانى بدنى، افزایش خطر مرگ ومیر به هنگام زایمان و افزایش خطر تولد نوزاد نارس و كم وزن و یا احتمال سقط جنین است.
كم خونى در كودكان منجر به اختلال در تكامل گفتارى و حركتى و كاهش میزان یادگیرى و گاهاً افت تحصیلى مى شود.كم خونى همچنین میزان مقاومت بدن در برابر عفونت ها را پایین مى آورد، به طورى كه میزان ابتلا به بیمارى هاى عفونى در مبتلایان به كم خونى فقر آهن بیشتر از سایرین دیده مى شود.
استفاده از غذاى كافى و متنوع ساده ترین و مستقیم ترین روش براى رساندن آهن مورد نیاز به بدن است.

عواملى كه موجب افزایش جذب آهن در بدن مى شوند، عبارتند از:
- ویتامین ث یا اسید اسكوربیك كه در مركبات ترش، سبزى هاى برگى نظیر شاهى و جعفرى و در گوجه فرنگى و فلفل سبز به میزان فراوان یافت مى شود.
- گوشت قرمز و گوشت حیوانات دریایى
- حبوبات، غلات، خشكبار، سبزیجات، ماست و تخم مرغ
بسیارى از تركیبات نیز به عنوان عامل بازدارنده جذب آهن شناخته شده اند كه در این میان مى توان به پروتئین سویا، نان سبوس دار و چاى و قهوه اشاره كرد كه خوشبختانه این اثر بازدارنده به وسیله مصرف میوه هاى حاوى ویتامین ث خنثى مى شود.
به منظور افزایش جذب آهن مى توان توصیه هاى تغذیه اى و موثرى را در پیش گرفت كه تا حدود زیادى كیفیت رژیم غذایى را بهبود مى بخشند:
- از نوشیدن چاى و قهوه حداقل ۱ تا ۲ ساعت پس از غذا خوددارى كنید.
- همراه غذا به ویژه غذاهاى حاوى آهن با جذب پایین از غذاهاى حاوى ویتامین ث نظیر آب لیمو، میوه و سالاد و سبزى تازه استفاده كنید.
- از خرید نان هاى پرسبوس پرهیز كنید. نان هاى سبوس دار اگر چه به علت دارا بودن فیبر در پیشگیرى از سرطان روده بزرگ، كاهش جذب قند و چربى و جلوگیرى از یبوست نقش دارند، ولى مانع جذب آهن مى شوند و نباید در مصرف آنها زیاده روى شود.

علائم کم خونی فقر آهن

خستگی‌ و ضعف‌ ،رنگ‌ پریدگی‌، به‌ خصوص‌ در دست‌ها و سطح‌ داخلی‌ پلك‌ها علایم‌ با شیوع‌ كمتر عبارتند از: التهاب‌ زبان‌ ،غش‌ ،حالت‌ تنگی‌ نفس‌ ،تند شدن‌ ضربان‌ قلب‌ ،احساس‌ ناراحتی‌ در شكم‌ ،علاقه‌ شدید به‌ خوردن‌ یخ‌، رنگ‌، یا خاك‌ ،استعداد ابتلا به‌ عفونت‌، بی اشتهایی، موارد کم خونی فقرآهن شدید با تنگی نفس و طپش قلب و ورم قوزک پا همراه است.

پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن:

بطور کلی چهار روش اساسی پیشگیری از کم خونی فقر آهن عبارتند از:

1- آهن یاری:
آهن یاری عبارتست از توزیع قرص آهن بین گروههای آسیب پذیر و در معرض خطر کم خونی فقر آهن ( مانند زنان باردار، کودکان زیر 5 سال ، کودکان سنین مدرسه و دختران نوجوان.)
در برخی از کشورها آهن یاری یعنی توزیع قرص آهن به کودکان مدرسه ای و دختران نوجوان در زمره اقدامات پیشگیری از کم خونی فقر آهن دارد. در این روش ، قرص توسط معلمین مدارس بین دانش آموزان توزیع می شود.

2- آموزش تغذیه و ایجاد تنوع غذائی:

در برنامه غذائی روزانه دو نوع آهن " هم" ( Hame) و "غیر هم " ( Non Hame) وجود دارد. آهن " هم" در گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و جگر وجود دارد. آهن " غیر هم" در غذاهای گیاهی مانند غلات ، حبوبات، سبزیجات، مغزها ( پسته، بادام ، گردو، و فندق ) وانواع خشکبار ( برگه هلو، زردآلو،انجیر ، کشمش و خرما)وجود دارد. آهن غذاهای حیوانی از قابلیت جذب بالایی برخوردار است و به میزان 20 تا 30 درصد جذب می شود. در حالیکه آهن غذاهای گیاهی به میزان 3 تا 8 درصد جذب می شود و جذب آن بستگی به وجود عوامل کاهش دهنده و افزایش دهنده جذب آهن دارد.آهن موجود در زرده تخم مرغ نیز از قابلیت جذب کمی برخوردار است.گوشت قرمز، مرغ و ماهی افزایش دهنده جذب آهن هستند. این مواد غذائی ارزش دوگانه دارند. از یک سو دارای آهن " هم" می باشند و از سوی دیگر موجب افزایش جذب آهن " غیر هم" که در منابع گیاهی موجود است می شوند. یعنی اگر حتی مقدار کمی گوشت در غذا وجود داشته باشد آهن موجود در آن موجب افزایش جذب آهن غیر هم از مواد گیاهی می شود. اسید اسکوربیک ( ویتامین C) که در سبزی ها و میوه های تازه و خام وجود دارد یکی دیگر از افزایش دهنده های جذب آهن می باشد. از طریق مصرف مقداری سبزی خوردن ، پیاز و یا انواع سالاد همراه با آب لیمو یا آب نارنج تازه جذب آهن غذاهای گیاهی افزایش می یابد. البته خطر ابتلاء به آلودگی های انگلی به علت مصرف سبزی خام آلوده را نباید از نظر دور داشت. به این دلیل شستشوی صحیح و ضدعفونی سبزیجاتی که بطور خام مصرف می شوند نباید فراموش شود.
یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از کم خونی فقرآهن آموزش تغذیه به منظور ایجاد تعادل و تنوع در برنامه غذائی روزانه است. اساس آموزش تغذیه برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن بر این اصل استوار است که در وعده های غذائی افزایش دهنده های جذب آهن و هم چنین آهن " هم " مصرف شود و یا اینکه از مصرف کاهش دهنده های جذب آهن مانند چای همراه با غذا و یا بلافاصله پس از خودداری شود. روش دیگر ، استفاده از جوانه غلات و حبوبات است که موجب افزایش آهن قابل جذب در مواد غذایی می شود. وقتی غلات جوانه می زنند ویتامین C  در آنها افزایش می یابد و میزان تانن ها و اسید فتیک کم می شود.مثلا جوانه زدن بعضی از غلات و حبوبات مثل ماش و عدس به مدت 24 تا 48 ساعت می تواند آهن قابل جذب راتقریبا به دو برابر افزایش دهد.

بطور کلی کودکان سنین مدرسه و نوجوانان باید برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن به توصیه های ذیل عمل کنند:

- در برنامه غذائی روزانه از مواد غذائی حاوی آهن مثل انواع گوشت ها ( گوشت قرمز ، مرغ، ماهی) جگر، حبوبات ( مثل عدس، لوبیا) و سبزی های سبز تیره ( اسفناج، جعفری،....) بیشتر استفاده کنند.
- همراه با غذا ، سبزی های تازه و سالاد ( گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای ، کلم ، گل کلم و ....) مصرف نمایند.
- در میان وعده ها بجای استفاده از تنقلات غذائی کم ارزش ( پفک نمکی، چیپس، شکلات و نوشابه و... )از انواع خشکبار ( برگه هلو، آلو، زردآلو، توت خشک، انجیر خشک، کشمش، خرما) و انواع مغزها ( گردو، بادام ، فندق، پسته) استفاده نمایند. از نشیدن چای ، قهوه و دم کرده های گیاهی یکساعت قبل و یک تا دو ساعت پس از صرف غذا خودداری نمایند.
- اگر خیلی زود خسته می شوند و یا قدرت تمرکز و یادگیری آنها کم شده است ممکن است دچار کمبود آهن باشند در این مورد باید به پزشک مراجعه نمایند تا در صورت وجود کمبود آهن که با اندازه گیری میزان فریتین سرم ( شاخص ذخیره آهن بدن ) تعیین می شود درمان شوند.
- برای کاهش عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آهن توصیه می شود که قرص آهن را پس از غذا میل نمایند.
- یکی از علائم بروز کم خونی در دختران نوجوانی که عادت ماهیانه آنها شروع شده است و خونریزی دارند رنگ پوست سبزه مایل به زرد است.

3- کنترل بیماریهای عفونی و انگلی
ابتلا به بیماریهای عفونی موجب کاهش اشتها شده و در نتیجه دریافت مواد مغذی از جمله آهن کاهش می یابدو از سوی دیگر ،  بیماریهای عفونی در جذب و استفاده بدن از مواد مغذی اختلال ایجاد می کند و درمان به موقع و مناسب می تواند دوره عفونت و شدت آن را کاهش دهد. رعایت اصول بهداشت فردط از جمله شستن کامل دستها با آب و صابون  قبل از تهیه و مصرف غذا و پس از اجابت مزاج به منظور جلوگیری از ابتلا به آلودگی های انگلی از دیگر اقداماتی است که در آموزش دانش آموزان باید مورد تاکید قرار گیرد.

4- غنی سازی مواد غذائی:
غنی سازی مواد غذائی با آهن یکی از روش های عمده و موثر برای کاهش کمبود آهن و کم خونی فقر آهن در جامعه می باشد. در این روش آهن را به مقدار معینی به مواد غذائی اصلی که غذای عمده مردم است و هر روز مصرف می شود اضافه می کنند. نان یکی از مواد غذائی است که کشورها از سالیان پیش اقدام به غنی سازی آن با آهن و سایر املاح و ویتامین ها نموده اند. برخی از کشورها مواد غذائی دیگری مانند بیسکویت، کیک، کلوچه و سایر مواد غذائی که توسط کودکان و دانش آموزان مصرف می شود را نیز با آهن و مواد مغذی دیگر غنی کرده اند و در برنامه غذائی تغذیه مدارس از آن استفاده می کنند. مطالعات انجام شده در کشورهایی که برنامه غنی سازی را اجرا کرده اند حاکی از کاهش شیوع قابل ملاحظه کم خونی فقر آهن می باشد. در کشور ما ، غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک در استان بوشهر از سال 1380 به مورد اجرا گذاشته شده است و در طی سالیان بعد ، بتدریج در سایر استانها نیز انجام خواهد شد.

درمان کم خونی فقر آهن:
مهمترین‌ قسمت‌ درمان‌ كم‌خونی‌ فقر آهن‌ تصحیح‌ یا رفع‌ علت‌ زمینه‌ساز است‌. در این‌ صورت‌ فقر آهن‌ را می‌توان‌ به‌ خوبی‌ با مكمل‌ آهن‌ درمان‌ كرد. از عوامل‌ خطر عفونت‌ اجتناب‌ كنید.داروهای مورد نیاز برای درمان عبارتند از: مكمل‌ آهن‌: آهن‌ را وقتی‌ معده‌ خالی‌ است‌ میل‌ كنید (حداقل‌ نیم‌ ساعت‌ قبل‌ از غذا) تا جذب‌ آن‌ بهتر باشد. اگر معده‌تان‌ را به‌ هم‌ می‌ریزید، می‌توانید با مقدار غذای‌ كمی‌ آن‌ را میل‌ كنید (البته‌ به‌ غیر از شیر). اگر داروهای‌ دیگری‌ مصرف‌ می‌كنید، بعد از خودرن‌ آهن‌ حداقل‌ 2ساعت‌ صبر كنید و سپس‌ آن‌ داروها را مصرف‌ نمایید. به‌ خصوص‌ داروهای‌ ضداسید و تتراسیكلین‌ها در جذب‌ آهن‌ اختلال‌ ایجاد می‌كنند. مكمل‌های‌ آهن‌ می‌توانند اجابت‌ مزاج‌ را سیاه‌ رنگ‌ كنند، یا باعث‌ اسهال‌ یا یبوست‌ شوند. مكمل‌های‌ آهن‌ را تا 3-2 ماه‌ پس‌ از طبیعی‌ شدن‌ آزمایش‌ خون‌ ادامه‌ دهید. مصرف‌ آهن‌ به‌ مقدار زیاد خطرناك‌ است‌. یك‌ شیشه‌ قرص‌ آهن‌ می‌تواند یك‌ كودك‌ را مسموم‌ كند. مكمل‌های‌ آهن‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ قرار دهید.

منبع : www.tbzmed.ac.irطراحی و تنظیم: مینا منگوری


نوشته شده توسط حسام در شنبه 30 اردیبهشت 1385 و ساعت 09:05 ق.ظ
| عمومي ,

وبلاگی برای بانوان

گل سرخ

taksetareh135.blogfa.com
وبلاگ جالبیه حتما سر بزنید

نوشته شده توسط حسام در جمعه 29 اردیبهشت 1385 و ساعت 10:05 ق.ظ
| عمومي ,

سندرم تخمدان پرکیست (PCO)

تعریف

          سندرم  تخمدان پر کیست وضیعتی است که اغلب با قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد موهای زائد ( هیرسوتیسم) و چاقی مشخص می شود. اما می تواند زنان را به اشکال متفاوت مبتلا کند. قاعدگی های نامنظم یا سنگین می توانند علامتی از این وضعیت در بالغین باشد. سندرم تخمدان پرکیست امکان دارد در زمانی که خانمی برای باردار شدن مشکل دارد بارز شود.

          علائم و نشانه های سندرم تخمدان پر کیست از اختلال در  چرخه تولید مثل منشاء می گیرد. که بصورت طبیعی هر ماهه با آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ( تخمک گذاری ) تکمیل می شود. نام این وضعیت از ظاهر تخمدانها، در زنانی که این اختلال را دارند گرفته شده است. ( تخمدان بزرگ و پر از کیست است) این کیست ها فولیکولهایی هستند که از کیسه های مایع حاوی تخمکهای نابالغ پر
شده اند.

          گرچه این وضعیت از زمانهای دور ذکر شده است، اولین بار در سال 1930 وقتی که ایرونگ استاین و میشل لونتال در مورد گروهی از زنان بدون دوره های قاعدگی که دارای تخمدانهای بزرگ و پر کیست نوشتند د رکتب پزشکی توضیح داده شد. گاهی پزشکان این وضعیت را استاین – لونتال ، تخمدانهای پر کیست یا سندرم تخمدان پرکیست هم می نامند.

          سندرم تخمدان پر کیست یکی از اختلالات شایع هورمونی در سنین باروری در زنان در ایالات متحده است که حدود 5 تا 10 درصد افراد را گرفتار می کند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پرکیست می تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را کم کند .

          سندرم  تخمدان پر کیست اختلالی است که باعث قاعدگی نامنظم و افزایش هورمون مردانه می شود. تخمدانها کیست پیدا می کنند و ممکن است نتوانند تخمک آزاد کنند.

علائم و نشانه ها

          زنانی که سندرم  تخمدان پر کیست دارند ممکن است هر کدام از چندین علامت را به شدت متفاوت نشان دهند. کمیته ای از انستیتو ملی سلامت آمریکا سه معیار برای تشخیص این اختلال تعیین کرده است.

- قاعدگی نامنظم یا فقدان قاعدگی

          این شایعترین یافته در سندرم تخمدان پر کیست است. قاعدگی نامنظم به معنای داشتن چرخه های قاعدگی است که در فواصل طولانی تر از 35 روز یا کمتر از 8 بار در سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممکن است در هنگام بلوغ و شروع قاعدگی آغاز شود.

- هورمون مردانه زیاد

          افزایش سطوح هورمونهای مردانه ممکن است منجر به علائم فیزیکی مانند رویش موهای بلند و ضخیم در صورت و سینه، زیر شکم ، پشت ، بالای بازوها یا بالای پاها شود.جوش صورت و طاسی مدل مردانه بشود . به هر حال همه زنانی که سندرم تخمدان پر کیست دارند علائم فیزیکی ازدیاد هورمون مردانه را نشان نمی دهند. آزمایشات خونی برای تشخیص سطح بالای هورمون مردانه در دسترس است.

- رد کردن سایر وضعیتهایی که باعث ازدیاد هورمون مردانه و قاعدگی غیر طبیعی می شوند.

          علل بالقوه مانند هیپوتیروئیدی – وضعیتی که در آن بدن هورمون تیروئید کمی ترشح می کند– هم می توانند باعث ایجاد علائم شوند. هیپوتیروئیدی می تواند باعث قطع قاعدگی شود. علت محتمل دیگر افزایش پرولاکتین است که در آن غده هیپوفیز هورمون پرولاکتین زیادی ترشح می کند. این هورمون تحریک کننده تولید شیر از غدد شیری است و تخمک گذاری را مهار می کند.

          منابع دیگری برای افزایش هورمون مردانه، می تواند وجود تومور در غدد فوق کلیوی یا تخمدانها باشد. غده فوق کلیه غده کوچکی نزدیک کلیه است که هورمونهای مردانه و هورمونی به نام کورتیزون را  ترشح می کند.

          حضور کیستهای تخمدانی که در سونوگرافی توسط پزشک تشخیص داده می شود،
می توانند نشانه سندرم تخمدان پرکیست باشند. زنی ممکن است تخمدانهای پرکیستی داشته باشد ولی سندرم  تخمدان پر کیست نداشته باشد . از سوی دیگر زنی با سندرم تخمدان پر کیست ممکن است تخمدانهائی با ظاهر طبیعی داشته باشد.

          بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پر کیست چاق هستند. به نظر می رسد توزیع چربی بر شدت علائم اثر می گذارد. یکی مطالعه نشان داد که زنانی که چاقی مرکزی دارند ( وجود چربی در قسمت میانی بدن یا تنه ) هورمون مردانه، سطح قند و چربی بالاتری نسبت به زنانی که تجمع چربی آنها در اندمها است دارند.

          وضعیت های احتمالی دیگری که با PCO همراه می شوند این موارد هستند:

-           نازایی

-          آکانتوزیس نیگریکانس ( پوست بنفش تیره در اطراف گردن ، گودی بازو، داخل ران ، زیر پستانها و نواحی تناسلی )

-          درد مزمن لگنی

علتها  

          فرآیند چرخه تولید زنان بوسیله سطوح نوسانی هورمونهایی که در مغز تولید می شود مانند هومورن LH و FSH  و هورمونهای تخمدانی تنظیم می شوند.

          تخمدانها هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون و همچنین هورمونهای مردانه را ترشح
می کنند. هورمونهای مردانه شامل " تستسترون " و " آندروستن دی ان " و " دی هیدرواپی آندروستن (
DHEA) " هستند و به طور کلی هورمونهای مردانه نامیده می شوند.

          در PCO بدن زن هورمونهای مردانه زیادی تولید می کند. تخمدانها تخمک  های کمتری از زمان طبیعی تولید می کنند (کم تخمک زایی)، ممکن است اصلاً هیچ تخمکی آزاد نکنند
( عدم تخمک گذاری) در غیاب تخمک گذاری چرخه قاعدگی نامنظم یا غایب است.

          پزشکان دلیل PCO  را نمی دانند ولی تحقیقات ارتباطاتی را بین افزایش انسولین ( هورمونی که در لوزالمعده تولید می شود و به سلولها اجازه استفاده از قند را که اولین منبع انرژی بدن است می دهد ) پیشنهاد کرده اند. تصور می شود که انسولین توسط چندین مکانیسم تولید هورمون مردانه توسط تخمدانها را افزایش می دهد.

عوامل خطر

          مطالعات نشان می دهد که زنانی که خواهرانی با PCO  دارند احتمال بیشتری برای ایجاد این وضعیت دارند. تحقیقات دیگر ارتباطاتی را بین PCO و سابقه خانوادگی تولید هورمون مردانه زیادی، مقاومت به انسولین ، اختلالات قاعدگی و پرمویی نشان می دهند.

چه زمان باید بدنبال توصیه پزشکی بود.

          تشخیص زود هنگام PCO  می تواند به کاهش خطر عوارض دراز مدت مانند دیابت و بیماری قلبی کمک می کند. در صورتیکه قاعدگی های نامنظم یا سنگین دارید، اضافه وزن دارید، رشد موهای زائد صورتتان زیاد است و جوش می زنید با پزشک خود مشورت کنید .

          پزشک ممکن است شما را به یک متخصص غدد معرفی کند.

غربالگری و تشخیص

          پزشکتان ممکن است شما را از نظر بیماریهای قلبی عروقی، هورمونی و تولید مثلی ارزیابی کند. او ممکن است تاریخچه علائم شما را بگیرد و یک معاینه بالینی کامل شامل معاینه لگن انجام دهد. سایر آزمایشات ممکن شامل موارد زیر است :

- آزمایشات خونی

          امکان دارد خون شما برای انجام اندازه گیریهایی آزمایشگاهی جهت اندازه گیری سطح چند هورمون گرفته شود. این هورمونها شامل تستوسترون، DHEA و آندروستن دی ان ، LH و FSH پروژسترون و پرولاکتین و هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ) که آزاد شدن هورمون تیروئید از غده تیروئید را تحریک می کند باشد. به همین شکل احتمالاً میزان قند ناشتا ، کلسترول و تری گلیسیرید هم اندازه گیری می شود.

- سونوگرافی

          پزشک ممکن است برای اندازه گیری ضخامت رحم درخواست سونوگرافی کند. سونوگرافی بدون درد است. زمانی که شما به آرامی بر روی تخت معاینه قرا گرفته اید، یک وسیله کوچک روی بدن شما قرا می گیرد. این دستگاه امواج صوتی غیرقابل شنیدن را که به شکل تصاویری در کامپیوتر ظاهر می شوند به تصویر می کشد.

- نمونه برداری از لایه داخل رحم

          برای تعیین وضعیتهای پیش سرطانی که می توانند باعث خونریزی غیر طبیعی از رحم شوند،  این کار انجام می شود. که معمولاً یک روش بدون بی حسی است و می تواند در مطب هم  انجام شود. در این روش پزشک یک نمونه بافتی را از لایه داخل رحم شما برای تحلیلهای آزمایشگاهی برمی دارد.

عوارض

          زنان دارای PCO در خطر دیابت نوع 2 ( که نام دیگر دیابت غیر وابسته به انسولین می باشد و در بزرگسالی بیشتر دیده می شود )، فشار خون، افزایش تری گلسیرید، کاهش کلسترول خوب و بیماریهای قلبی هستند. از آنجا که PCO باعث مختل شدن چرخه تولید مثل می شود و رحم در معرض میزان ثابتی از استروژن قرار می گیرند. زنان دارای PCO در خطر بیشتری برای خونریزی های غیرطبیعی رحمی و سرطان لایه داخلی بدن هستند.

درمان

          درمان PCO بستگی به توانگری اصلی هر زن مثل نازائی ، پرموئی ، جوش یا چاقی دارد . در طولانی مدت مهمترین جنبه درمان کنتـــرل خطرات قلبی عروقی مانند چاقی ، کلسترول بالا ، دیابت و فشارخون بالاست . احتمالاً پزشک از شما می خواهد که بطور منظم به او مراجعه کنید تا معاینه بالینی انجام دهد، فشارخون و سطوح قندخـــون ناشتا را برای کمک به تصمیمات درمانی پیوسته اندازه گیری کند.

زنان باردار دارای PCO   که اضافه وزن دارند علایم و نشانه های شدیدتری دارند . چاقی مقاومت به انسولین را بدتر میکند . کاهش وزن میتواند سطوح هورمونی مردانه و انسولین را کم کند . بهر حال ممکن است نسبت به زنان دیگر مشکل بیشتری در کم  کردن وزن داشته باشید یک متخصص تغذیه را ببینید و یک برنامه غذائی کاهش وزن دریافت نمایید . پزشک ممکن است یک یا چند نوع از داروهای زیر را برای کمک به کنترل علایم و خطرات همراه با PCO تجویز کند.

داروهائی برای تنظیم چرخه قاعدگی 

          اگر قصد باردار شدن ندارید، پزشک ممکن است قرصهای جلوگیری از بارداری کم هورمون را که حاوی استروژن و پروژسترون صناعی هستند تجویز کند. این داروها تولید هورمون مردانه را کم میکنند و جلوی تولید دائمی استروژن در بدن را میگیرند. این داروها خطر سرطان لایه داخلی رحم را کم میکنند و خونریزی غیرطبیعی را تصحیح می نمایند.

          درمان جایگزین دیگر دریافت پروژسترون به مدت 10 تا 14 روز در ماه است. این دارو چرخه قاعدگی را تنظیم میکند و از سرطان لایه داخلی رحم جلوگیری میکند اما سطوح هورمون مردانه را بهبود نمی بخشد.

          تحقیقات استفاده از متفورمین را برای درمان PCO ارزیابی میکنند، این دارو بصورت خوراکی در درمان دیابت نوع 2 استفاده میشود. متفورمین از تولید و آزادسازی قند از کبد جلوگیری میکند و بنابراین برای انتقال قند به سلولها به انسولین بیشتری نیاز است. چندین کار آزمائی بالینی دریافته اند که متفورمین تخمک گذاری را بهبود بخشیده و سطوح هورمون مردانه را در زنان دچار PCO کاهش داده است . امید است متفورمین در طولانی مدن عوارض قلبی عروقی ناشی از PCOرا کم کند.

داروهائی برای کاهش رشد مو

          پزشک ممکن است برای تعدیل اثرات ناشی از افزایش هورمون داروهایی را تجویز کند. اسپیرنولاکتون(آلداکتون)اثر هورمونهای مردانه را متوقف میکند و تولید هورمونهای جدید مردانه را متوقف میکند . اسپیرنولاکتون یکی از داروهای دفع کننده آب است و ممکن است باعث شود بیش از روزهای دیگر ادرار کنید. عوارض جانبی دیگر آن ، خشکی پوست، سوزش سردل ، سردرد و خستگی است. دیگر داروهای ضدهورمون مردانه فیناسترید و فلوتامید هستند اما این داروها گرانتر از اسپیرنولاکتون هستند و عوارض جانبی بیشتری دارند.

داروهایی برای دستیابی به حاملگی

          ممکن است برای حاملگی نیاز به داروهائی برای تحریک تخمک گذاری داشته باشید. کلومیفن یک داروی ضد استروژن است که 5 روز در هفته در اولین بخش چرخه قاعدگی استفاده میشود. اگر کلومیفن به تنهائی موثر نباشد ممکن است در همراهی با آن نیاز به کورتیکواستروئیدها ، ترکیبی از LH و FSH بنام گونادوتروپین یا FSH به تنهائی داشته باشید .

 

جراحی

          اگر داروها به ایجاد و حاملگی کمک نکنند ، پزشک امکان دارد توصیه به یک جراحی سرپائی بنام لاپاراسکوپی تخمدان کند . در این روش جراح برش کوچکی روی شکم میدهد و لوله ای را که به یک دوربین کوچک وصل است ( لاپاراسکوپ ) در آن قرار میدهد . دوربین تصاویری با جزئیات از تخمدانها و اندامهای لگنی مجاور آن در اختیار جراح قرار میدهد . سپس جراح وسایل جراحی را از برشهای کوچک پوستی دیگر وارد میکند . و از جراحی لیزر یا الکتریکی برای ایجاد سوراخهایی در فولیکولهای بزرگ شده در سطح تخمدانها استفاده میکند .

          هدف این کار تحریک تخمک گذاری با کاهش سطوح LH و هورمونهای مردانه است. پزشکان مطمئن نیستند این چگونه اتفاق می افتد. یک فرضیه این است که سوراخ کردن سلولهای تخمدانی تولید کننده هورمون را تخریب میکند .

برداشتن موها

          چندین راه برای برداشتن موها وجود دارد. این موارد برداشتن با تیغ plucking و استفاده از ژلها و کرمها و لوسیونها است. بهرحال برداشتن موها امکان دارد که پوست را تحریک کند بنابراین از راهنمائی های موجود در بسته استفاده کنید و میزان کمی از آن را روی ناحیه ای دلخواه از پوست برای تعیین اینکه آیا برایتان مناسب است یا خیر امتحان کنید.

          درمان هفته ها ادامه خواهد داشت . بعد از آن میتوانید درمان را تکرار کنید.

سایر انتخابها برای برداشتن مو شامل موارد زیر است .

الکترولیز

          برای برداشتن دائمی موهای زائد ، بعضی از زنان علاوه بر درمان طبی تحت الکترولیز هم قرار میگیرند. در این روش سوزن نازکی داخل فولیکول مو قرار داده میشود و از جریان الکتریکی برای از بین بردن فولیکول مو استفاده میشود. از آنجا که تنها یک فولیکول در هر مرتبه درمان میشود ، این روش برای نواحی بزرگ بدن مفید نیستند . کیتهای الکترولیز خانگی بی اثر هستند چرا که فولیکول در عمق مو قرار دارد و بنابراین سعی کنید یک کارشناس الکترولوژیست این کار را برایتان انجام دهد .

درمان لیزر

          ماده ای که به مو رنگ می دهد، ملانین نام دارد. این ماده نور را از لیزر جذب کرده و آن را تبدیل به حرارت می کند که باعث از بین رفتن فولیکول مو می شود. نیاز به چندین مرحله درمان است. درمان لیزر بیشترین اثر را برروی موهایی که در مرحله رشد هستند دارد و همه موها در یک مرحله یکسان رشدی قرار ندارند. این روش می تواند در هر محلی در بدن به جز اطراف چشمها به کار گرفته شود.

          لیزر درمانی بیش از همه در افرادی با موهای تیره و پوست روشن قابل استفاده است. علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانین می گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می تواند، انرژی لیزر بیشتری را جذب کند که منجر به آسیب پوست و بی رنگ شدن آن می شود. به هرحال پزشکان شروع کرده اند به استفاده از وسایل و تکنیکهای لیزرئی که نتایج بهتری را برای افراد تیره پوست دارند.

مراقبت از خود

          ممکن است توصیه های گیج کننده ای را از رسانه های ارتباط جمعی، گروههای حمایتی و کارشناسان بهداشتی در مورد نقش تغذیه در کنترل وزن شنیده باشید. بیشترین عدم توافقات مربوط به نقش کربوهیدراتها است. کربوهیدراتهای با زنجیره های بلند مثل گلوکز که نوعی قند است می باشند. دستگاه گوراشی شما این زنجیره ها را به مولکولهای کوچک قند که وارد جریان خون شما شده و باعث آزاد شدن انسولین می شود تقسیم می کند.

          رژیم غذایی کم چرب و پرکربوهیدرات که در سالهای اخیر عمومیت یافته می تواند سطح انسولین را افزایش دهد. بسیاری از کارکنان تغذیه و سلامتی به زنان دارایPCO  توصیه می کنند که رژیم کم کربوهیدارت داشته باشند. به هر حال رژیمی که برای جبران کاهش کربوهیدرات ، پروتئین بیشتری را توصیه کند ممکن است جذب چربیهای اشباع را افزایش دهد، سطح کلسترول خون شما را زیاد کند و خطر بیماری قلبی را در شما بیشتر و بیشتر نماید.

          بعضی برنامه های رژیمی PCO کربوهیدرات را به درصد مشخصی از کالری محدود می کند. مثلاً 40 تا 45 درصد کالری کل. بقیه رژیمها توصیه به خوردن کربوهیدراتهای پرفیبر می کنند. هر چه غذایی فیبر بیشتری داشته باشد آهسته تر هضم شده و سطح قند خون آهسته تر زیاد
می شود. کربوهیدراتهای پر فیبر شامل نان و غلات کامل، ماکارونی کامل، برنج قهوه ای و لوبیاها  است .

          رژیم بسیار کم کربوهیدرات هدف مطلوبی نیست. کربوهیدراتها مواد مغذی بسیار مهمی هستند بنابراین آنها را به شدت محدود نکنید . به جای آن از کربوهیدراتهای پر فیبری که در بالا گفته شد به همراه محدودیت در کربوهیدراتهای کم سالم مثل سودا ، آبمیوه زیاد، کیک ، آبنبات ، بستنی ، شیرینی و کلوچه استفاده کنید.

          مطالعات بیشتر می تواند نشان دهد که چه برنامه رژیمی بهتر است. اما واضح است که کاهش وزن به وسیله کم کردن کل کالری دریافتی برای زنان دچار PCO سودمند است.

          با پزشک متخصص تغذیه خود در تماس باشید تا بهترین رژیم را برای شما تعیین کنند. اهمیت ورزش کمتر مورد بحث و جدل است. ورزش قند خون را با افزایش انتقال قند از خون به سلولهای شما از طریق کاهش مقاومت به انسولین کاهش می دهد. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنان دچار PCO و شرکت آنها در یک برنامه منظم فعالیت بدنی برای درمان و پیشگیری از مقاومت به انسولین و کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.

 

ترجمه: دکتر رها پازکی مرداد 84


نوشته شده توسط حسام در جمعه 29 اردیبهشت 1385 و ساعت 09:05 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو