| عمومي ,

با غرض پوزش به همه دوستای گلم

من تا ۲ تیر به دلیل امتحانام  آپدیت نمیکنم آخرین مطالب رو امروز گذاشتم با رنگ سبز وارد لیست کردم


نوشته شده توسط حسام در دوشنبه 15 خرداد 1385 و ساعت 10:06 ق.ظ
| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 14 خرداد 1385 و ساعت 12:06 ب.ظ
| عمومي ,

 بلوغ

بلوغ فرایندی بیولوژیک و شامل تغییرات جسمانی است که نوجوانان هنگام گذرازدوران کودکی به بزگسالی آن را تجربه می کنند. بلوغ بوسیله تحریک قسمت هایی ازمغزوآندوکرین آغاز می شود که کانون هورمون های جسمی می باشد. تغییراتی که در بدن نوجوانان ایجاد می شود درنتیجه آزاد شدن هورمون های مانند استروژن و تستوسترون می باشد.

بلوغ ازچه زمانی آغاز می شود؟ سن آغاز بلوغ در افراد مختلف متفاوت می باشد . بنابراین صحبت درباره سن «معمول»  شروع بلوغ تا حدودی گمراه کننده است.دردختران بلوغ زودرس در7 سالگی و بلوغ دیررس در 13سالگی آغاز می شود.در پسران بلوغ زود رس در5/9 سالگی و بلوغ دیررس در5/13سالگی آغاز می شود. ولی درکل فرایند بلوغ به 2 تا 5 سال زمان برای کامل شدن نیاز دارد . به طور کلی ،بلوغ در دختران 2 سال زودتر آغاز می شود و پایان می پذیرد.

 چه نوع تغییراتی در دوران بلوغ بوجود می آید ؟ بلوغ حد اقل دارای 4 نوع پیشرفت جسمانی است. یکی از نشانه های بلوغ رشد سریع و ناگهانی نوجوان است. در این دوران قد و وزن نوجوان به سرعت افزایش می یابد. در نقطه اوج رشد ، بدن نوجوان مانند بدن نوزاد رشد می کند.

دومین تغییر فیزیکی ، کامل شدن ویژگی های اولیه جنسی یا سیستم تناسلی است .

قابل توجه ترین این تغییرات ، تغییر سوم یعنی تکامل ویژگی های ثانویه جنسی است. ویژگی های ثانویه جنسی ویژگی هایی هستند که سبب تمایز مردان از زنان می شوند.

چهارمین تغییر فیزیکی در دوران بلوغ تغییر ریخت بدنی است . بدن نوجوانان چه دختر و چه پسر دارای ماهیچه ها و چربی بیشتری می شود . ولی این افزایش در دختران و پسران دارای سرعت متفاوتی است ، بطوریکه در پایان دوران بلوغ نسبت عضله به چربی در بدن پسران 3 به1 است، درصورتی که در دختران میزان عضله و چربی با یکدیگر برابراست .

 آیا نوجوانان دمدمی تر می شوند؟

معمولاً ما نوجوانان را سخت می پنداریم . ما چنین فرض می کنیم که نوجوانان  از بزرگسالان دمدمی تر هستند. زیرا در دوران بلوغ تغییرات هورمونی در بدن نوجوانان رخ می دهد . آیا دلیل دمدمی بودن نوجوانان در دوران بلوغ است ؟ پاسخ این سوال هم مثبت و هم منفی است.

تحقیقات نشان می دهند نوسان شدید هورمون ها در بدن نوجوان، وی را تحریک پذیرتر، پرخاشگرترو افسرده تر می سازد. بالا رفتن و پایین آمدن سطح هورمون ها در شروع دوران بلوغ دیده می شود ولی به زودی ثابت می شود. بنابر این رابطه بین هورمون ها و دمدمی بودن نوجوان فقط در اوایل دوران نوجوانی و زمانی که سطح هورمون ها دارای نوسان است وجود دارد. پس می توان گفت هورمون ها فقط دراوایل دوران بلوغ مسئول دمدمی بودن نوجوانان هستند.

تحقیقات بیشتر نشان داده اند که دمدمی بودن نوجوان بیشترازخود بلوغ با تغییرات محیط اجتماعی اطراف وئ ارتباط دارد. در نوجوان تغییر خلق و خوئ با تغییر فعالیت ها همزمان می شود. از این رو نوجوانان همچنانکه در طول روز وارد محیط های مختلف می شوند دارای رفتارها و خلق و خوئ خوهای متفاوتی نیز می گردند ممکن است نوجوان نوسان زیادی در رفتار وخلق وخوی خود احساس کند زیرا او در طول روز دچار تغییرات زیادی درفعالیت ها و بافت های اجتماعی میشود.

 خود- تصوری

صرف نظراز مبا حث زیست شناختی، بلوغ می تواند دررفتار نوجوانان و پیشرفت آنها از بسیاری جهات  تاثیر       بگذارد.  بلوغ باعث بوجود آمدن تغییراتی در نحوه نگرش نوجوان به خویشتن می شود. تغییرات بوجود آمده در ریخت بدن و کامل شدن صفات ثانویه جنسی نیز بر تصوری که نوجوان از خویش دارد اثرمی نهد و در نتیجه رفتار وئ  دچار تغییر خواهد شد. برای مثال هم دختران وهم پسران نوجوان تمایل بیشتری به تنهایی دارند و در دوران اولیه بلوغ از تغییرات بوجود آمده در بدنشان دچار ناراحتی می شوند . هم دختران و هم پسران حساسیت بیشتری نسبت به ظاهر خود پیدا خواهند نمود و با کامل شدن دوران بلوغ تغییراتی در عادات غذایی و ورزش آنها نیز بوجود خواهد آمد.

تغییرات بوجود آمده درظاهر نوجوان رفتار ودید دیگران را نسبت به آنها تحت تاثیر قرار خواهند داد. غالبا در دوران بلوغ از یک نوجوان انتظار می رود رفتار بهتری داشته باشد که معمولا فراتر از دسترس یک نوجوان است.

 آنها را درک کنید.

بسیاری از تغییراتی که نوجوانان شاهد آنها هستند مانند تغییرات جسمانی و تغییر توانایی آنها برای تفکر و استدلال و نیز پتانسیل های اجتماعی می توانند برای آنها بسیار سخت و دشوار باشند. تمام این تغییرات واکنش و انتظارات دیگران را از نوجوان و نیز شیوه تفکر آنها را نسبت به خودشان تحت تاثیر قرار خواهد داد. با وجود تمام این تغییرات ، نوسانات کم اهمیت رفتاری کاملاً طبیعی هستند و بیشتر به دلیل تنظیم های چند گانه بوجود می آید. چه چیزی می تواند چنین با سرعت و در چندین مسیر توسعه پیدا کند؟! پس تعجبی ندارد که گاهی اوقات نوجوان دمدمی باشند.

اما مهمترین مساله این است که درک کنیم بر خلاف باورعمومی ، افسردگی طولانی مدت درنوجوانان طبیعی نیست. افسردگی که به مدت 2هفته  یا بیشتر طول بکشد ، نشانگر این مساله است که نوجوان با دشواری های زیادی روبه رو است و نیاز به یک کمک خارجی دارد. در این هنگام باید از پزشک یا یک متخصص سلامت روان کمک گرفت.

بلوغ زودرسوالدین باید با ایجاد یک ارتباط صادقانه و دوستانه با دختر یا پسر مبتلای خود ، برای او توضیح دهند که پیدایش این تغییرات در چه سنی طبیعی است و حالا که در وی به صورت زودرس ایجاد شده ،‌ چه مراقبت ها و درمانهائی ضروری است . ارتباط والدین با معلمان آنها ، در برقراری ارتباط دوستانه این کودکان با هم سن و سالهای خود بسیار حیاتی است . در واقع در محیط مدرسه است که عدم توجه به شرایط جسمی و روحی این کودکان می تواند باعث بروز مشکلات روانی جدی گردد . و لذا معلمان آگاه و دلسوز در برقراری ارتباط طبیعی بین این کودکان و همشاگردیهایشان نقش کلیدی دارند.  روشهای جراحی برای درمان توده هایی که در مغز بصورت نابجا هورمون ترشح می کنند استفاده می گردد .  پیش آگهی : در صورت درمان مناسب و به موقع علائم و رشد قدی بصورت طبیعی خواهد بود ، درمان قبل از سن استخوانی ۱۲ سال برای دختران و ۱۳ سال برای پسران باید شروع گردد

تعریف : به ظاهر شدن علائم بلوغ از جهت فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از سن ۸ سالگی و در پسران قبل از سن ۹ سالگی بلوغ زودرس اطلاق می گردد . در ابتدا این کودکان بلندتر از همسن های خود هستند . ولی بدلیل بلوغ زودرس استخوانها ، در نهایت قد کوتاهتری در بلوغ خواهند داشت . در دختران با بزرگ شدن پستانها شروع پریود ماهانه ظاهر شده و در پسران با افزایش شهوت که بصورت اختلالات رفتاری تظاهر می کند .

* چرا بلوغ زودرس مهم است ؟

بلوغ زودرس از دو جنبه اهمیت زیادی دارد ، جنبه اول علت ایجاد کننده آن است که پزشک متخصص با انجام آزمایشات لازم و پیگیریهای منظم و دقیق نوجوانان مبتلا ، در طی مدت طولانی بدنبال علت ایجاد آن می گردد و جنبه دوم اثر بلوغ زودرس روی رشد قدی و روانی نوجوان است .

* علل ایجاد کننده علائم بلوغ زودرس کدامند ؟

در اکثر دخترها ،‌علت خاصی برای بلوغ زودرس دیده نمی شود و بیشتر جنبه خانوادگی دارد و در سایر افراد خانواده ( مادر یا خواهران وی ) نیز چنین حالتی دیده می شود . ولی در مواردی بیماریهای مهم دستگاه عصبی مرکزی مثل تومورهای مختلف ، عفونت و التهاب مغز یا ضربه به جمجمه می تواند این حالت را ایجاد کند . گاهی کیست های تخمدانی با تولید هورمون های جنسی زنانه باعث بلوغ زودرس می شوند . در پسرها حالت سرشتی کمتر دیده می شود و بیماریهای زمینه ای مثل تومورهای سیستم عصبی مرکزی بیشتر شایع است . لذا در این کودکان ( پسر یا دختر ) بررسی مغز با MRI حتماً انجام می شود . سونوگرافی از تخمدانها و شکم و بررسی آزمایشگاهی هورمون های مختلف و نیز تعیین سن استخوانی انجام می شود . در صورت طبیعی بودن معاینات و آزمایش ها ، حتماً باید هر ۶ ماه یک بار توسط پزشک بررسی انجام شود .

عوارض بلوغ زودرس : کودکان در مقابل استرسهای زمان جوانی قرار می گیرند و نمی دانند چه کار باید بکنند . این کودکان از نظر جسمی تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه کافی را ندارند . دختران با ظاهر شدن علائم پریود ممکن است دچار مشکلات روحی گردند . در هر دو جنس بدلیل افزایش تمایل به شهوت ، رفتارهای ناهنجار مثل خودارضایی شیوع دارد .

علائم و تظاهرات : در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل یکطرفه یا دوطرفه ظاهر می شود و بعد از آن موهای زهار و زیربغل دیده می شوند و پریود شدن در مرحله انتهایی است ، دور نوک سینه تیره و ضخیم می گردد و نوک سینه به جلو می آید . جوش نیز در صورت این کودکان افزایش می یابد .

در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزاء اندام تناسلی است .

قد ابتدا در این کودکان بزرگتر از همسن های خود می باشد . صدا در این کودکان ضخیم شده و موهای صورت بصورت زوردسی  در صورت ظاهر می گردند .

بررسیهای آزمایشگاهی و عکسبرداری : اندازه گیری میزان هورمونهای بلوغ می تواند کمک کننده باشد . تصویربرداری سر بصورت رادیوگرافی یا ام . آر . آی از نواحی مختلف مغز در تشخیص کمک کننده است .

* آیا درمان بلوغ زودرس لازم است ؟

هنگامیکه بلوغ در سنین پائین شروع شود رشد قدی کودکان بیشتر می شود و به نسبت کودکان هم سن خود قدبلندتری خواهند داشت ولی پس از ۳-۲ سال که بلوغ کامل شد ، رشد قدی متوقف شده و در نهایت بزرگسالان کوتاه قدی خواهند شد . از نظر شکل فیزیکی نیز ممکن است مشکلاتی دیده شود . بعلاوه از نظر روانی نیز این کودکان دچار مشکلات زیادی خواهند شد .

رشد سینه ها یا ایجاد قاعدگی در دختران کم سن و یا رویش موهای صورت و کلفتی صدا در پسران کم سن و مقایسه با سایر همسالان خود ، باعث بروز اضطراب شدید در این کودکان و والدین آنها می شود . بخصوص در دختران مبتلا ، احتمال سوء استفاده های جنسی نیز وجود دارد .

در صورت استفاده از هورمون های محرک گونادوتروپین با سرکوب تولید هورمون از تخمدانها یا بیضه ها باعث توقف یا پسرفت صفات ثانویه جنسی می گردد . بعلاوه رشد قدی نیز ادامه می یابد . باید دقت شود که درمان باید زود شروع شود . در صورت موفقیت ، درمان را تا رسیدن کودک به سن طبیعی بلوغ ادامه می دهیم و سپس قطع می کنیم تا بلوغ بطور طبیعی در سن طبیعی پیش رود . در واقع آگاهی والدین به نشانه های بلوغ زودرس با مراجعه زود و به موقع ، موفقیت درمان را بدنبال دارد . نکته مهم این است که هوش این کودکان طبیعی و حتی در مواردی بالاتر از کودکان هم سن خود است ولی بدلیل تغییرات ظاهری و نیز تأثیر هورمون ها ممکن است دچار اختلالات رفتاری ، حالتهای تهاجمی و حتی افسردگی شوند . در واقع بلوغ زودرس برای کودک و خانواده او ، مشکل مهمی است و بخصوص در دختران مبتلا احتمال سوء استفاده جنسی و در پسران ، گرایش به پسران بزرگتر و تأثیر پذیری از رفتارهای نامناسب آن وجود دارد . لذا آموزش دقیق به والدین الزامی است .

 

خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی فرد

آمار موجود از اوایل قرن نوزدهم نشان می دهد که کشیدن سیگار میان اقشار تحصیل کرده و مرفه بین سنین 35 تا 64 مرسوم بوده است اما امروزه کشیدن سیگار میان نوجوانان (18- 24 ساله) بخصوص آنها که از رفاه کامل برقرار نیستند رایج می باشد. همچنین رشد مصرف سیگار از دهه 1990 به بیش از 50 درصد رسیده است که عامل اصلی آن را تبلیغات می دانند. در ادامه مطلب قبل در این قسمت به گوشه ای از خطرات کشیدن سیگار اشاره می شود.

آزمایشها و شواهد پزشکی نشان داده است که تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود سیگار در بدن قرار دارند مانند لب، دهان، گلو، حنجره، مری، ریه و ... در خطر ابتلا به سرطان می باشند. همچنین ارتباط بسیار نزدیکی میان کشیدن سیگار و سرطان لوزالمعده نیز وجود دارد. از دیگر خطرات مشخص شده که به سیگار مربوط می باشد انواع غیر سرطانی بیماری های ریوی و قلبی می باشند.

نکته بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمیکشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن اینکه کشیدن سه یا چهار سیگار در روز بصورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد.

نگاه داشتن سیگار روی لب باعث تشدید خطرات آن می شود. بخصوص هنگامی که دود سیگار در بزاق دهان حل می شود و شما آنرا می بلعید، سموم و مواد سرطان زا با تمامی قسمت های جهاز هاضمه برخورد خواهد داشت.


تفاوت سیگار معمولی و برگ

علاوه بر ابعاد که معمولا" سیگارهای برگ بزرگتر هستند نوع و میزان تنباکویی که در آنها بکار رفته نیز متفاوت می باشد. سیگارهای معمولی که معمولا" سایز واحدی دارند کمتر از یک گرم تنباکو را در خود دارند. در حالی که سیگار های برگ با توجه به ابعادشان می توانند بین 5 تا 17 گرم تنباکو را در خود داشته باشند. کشیدن سیگار های برگ بزرگ ممکن است تا یک ساعت هم بطول انجامد اما سیگار های معمولی حدود 10 دقیقه بیشتر عمر ندارند.

اینکه کدام نوع از سیگارها خطر بیشتری دارد به میزان مصرف و استنشاق دود و همچنین مقدار کشیدن دود به داخل ریه بستگی دارد. چرا که سموم و مواد سرطان زایی که در هر دو وجود دارند تقریبا" مشابه می باشد.

اغلب افرادی که به سیگار معمولی اعتیاد دارند، هر روز و به مقدار زیاد آنرا مصرف می کنند در حالی که آمار نشان می دهد افرادی که سیگار برگ می کشند بصورت گاه و بیگاه آنرا مصرف کرده و نیز کمتر از افراد معتاد به سیگار معمولی دود آنرا به درون ریه خود می کشانند بنابراین معمولا" افرادی که سیگار برگ می کشند در معرض خطر کمتری هستند. در هر صورت چه دود سیگار را به درون ریه خود بکشانیم چه نه، لب، زبان، دهان، گلو و حنجره در معرض خطر سرطان خواهند بود.

خطر استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری

دود سیگاری که در محیط وجود دارد به Environmental tobacco smoke یا ETS معرف است. ETS ناشی از سیگار معمولی یا برگ همانند دود سیگاری که به دهان وارد می شود شامل همان سموم و مواد سرطان زا می باشد. تنها نکته آن است که سیگار برگ به علت دارا بودن میزان تنباکوی بیشتر ETS بیشتری طولید می کند.

با این حال میان ETS

نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 14 خرداد 1385 و ساعت 11:06 ق.ظ
| عمومي ,

هفت نمونه مواد غذایی، خوراكی غیرمجاز اعلام شدند  Smiley

روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با صدور اطلاعیه‌ای هفت نمونه مواد غذایی خوراكی را غیرمجاز اعلام كرد.

به گزارش روز یكشنبه این روابط عمومی،آلوچه تك ستاره با مجوز بهداشت ‪ ،۸۳۵۳‬آلوچه ملت با مجوز بهداشت ‪ ،۵۲۹۲‬قره قروت با مجوز بهداشت ‪،۳۵۸۹/۲۱‬ آلوچه بهاران با مجوز بهداشت ‪ ،۸۳۵۲‬قره‌قروت با مجوز بهره‌برداری‪ ،۸۹۳‬تمبر ایرانی شاهپرك با مجوز بهداشت ‪ ۷۸۵۲‬و آلوچه یاشار با مجوز بهداشت ‪۹۲۰۶‬ غیرمجاز هستند.

بر اساس این گزارش، دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور موظف شدند از عرضه لواشك و آلوچه‌های غیربهداشتی و غیرمجاز كه مشخصات لازم بر روی بسته‌بندی آنها درج نشده و یا به‌صورت سنتی و فله‌ای عرضه می‌شوند، جلوگیری كنند


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 14 خرداد 1385 و ساعت 06:06 ق.ظ
| عمومي ,
Smileyنمیدونم چی بگم فقط واسه خودم متاسفم که واسه کسایی مطلب میذارم که حتی زحمت یه نظر  دادن هم به خودشون نمیدنSmiley
نوشته شده توسط حسام در جمعه 12 خرداد 1385 و ساعت 12:06 ب.ظ
| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 10 خرداد 1385 و ساعت 05:05 ق.ظ
| عمومي ,

تغذیه در دوران بارداری


یكی ازمهم ترین عوامل موثردرروند صحیح بارداری، كه منجربه تولد نوزادی سالم می شود ، تغذیه مناسب مادر و دریافت تمام موادمغذی به مقدارلازم ، دراین دوران می باشد.


 به عبارتی دیگر، رشد وتكامل جنین وهمچنین حفظ سلامت مادر ، رابطه ای مستقیم با نحوه تغذیه و تامین مواد مغذی دردوران حاملگی دارد .


وزن جنین ازیك گرم در8 هفتگی ( دو ماهگی ) به 3200 گرم در9 ماهگی می رسد ؛ به همین سبب توصیه های تغذیه ای زنان باردار ، با بقیه افراد متفاوت است . رژیم غذایی مادر باردار باید از نظر كمیت و كیفیت ، حاوی تمام مواد غذایی لازم باشد .


این رژیم،غذایی به دوبخش تامین انرژی موردنیاز(دریافت كالری مورد نیازبدن ازطریق رژیم متعادل كربوهیدراتها،پروتئین ها وچربی ها) وتامین انواع ریز مغذی ها(اعم از ویتامین هاومواد معدنی)، تقسیم می شود.


 درحالی كه نیاز به انرژی دردوران بارداری ، فقط به  میزان10 تا %20 افزا یش می یابد، نیاز به بسیاری ازریزمغذی ها   به مقدار200- 50 %  بالا میرود.


بخشی از این مواد مغذی، از طریق یك برنامه غذایی متعادل ومتناسب تامین خواهد شد؛ ولی نیاز به اكثر ریز مغذی ها،  به واسطه دریافت مكمل های غذایی تامین می گردد.


اشتباهات و عادات غلط تغذیه ای بعضی مادران باردار، بخصوص آنها كه به دستورات سنتی قدیمی ترها عمل می كنند و برای تامین  كلیه ریز مغذی ها، حجم غذایی مصرفی خود را بالا می برند (افزایش كمیت برای تامین كیفیت) باعث افزایش وزن بیشتر از استاندارد شده وموجب بروز عوارض خطرناكی ، از جمله مسمومیت حاملگی و زایمان زودرس می گردد.                                                                                                               


دریك خانم با وزن طبیعی، میزان افزایش وزن قابل قبول طی دوره بارداری 20% یعنی حدود 10- 15 كیلو گرم است .


این مقدار، دریك خانم باردارلاغر، می تواند از این هم بیشتر باشد؛ امادریك خانم حامله چاق، باید از این رقم كمتر باشد.


پس، تامین غذای مورد نیاز مادر وجنین ، ودر عین حال ، كنترل حجم غذای مصرفی، برای پرهیز از افزایش وزن بیش ازحد معمول (یعنی خوب خوری به جای پر خوری) لازم است.


طی دوران بارداری میزان پروتئین موردنیازتا30% ، كلسیم وفسفرتا50 % آهن حداقل تا100% واسید فولیك تا200% افزایش می یابد.


پس به طور معمول، میزان دریافت ویتامین ها مثل   B6 ،B9  یا فولیك اسید، Eومواد معدنی مانند: آهن، كلسیم، روی ومنیزیم، ازرژیم غذایی روزانه ناكافی است؛ وبدون دریافت بیشتراین ویتامین  ها واملاح، اكثریت زنان باردار، در معرض خطر كمبود این مواد قرار خواهند گرفت.

جیره توصیه شده روزانه جهت دریافت كافی ومطمئن

املاح و ویتامین ها برای زنان در سنین بارداری

ماده مغذی                          زن غیر باردار  ــــ   زن باردار  ــــ   زن شیرده

پروتیئن (گرم )                            ۴۶                     ۶۰                  ۶۵

ویتامین A(معادل رتینول)             ۸۰۰                   ۸۰۰                ۱۳۰۰

ویتامین D(میكروگرم)                  ۱۰                     ۱۰                   ۱۰

ویتامین E(میكروگرم)                   ۸                       ۱۰                   ۱۲

ویتامین K(میكروگرم)                   ۵۵                     ۵۵                   ۶۵

ویتامین C(میلی گرم)                  ۶۰                      ۷۰                  ۹۵           

تیامین (میلی گرم )                     ۱.۱                   ۵.۱                 ۶.۱           

ریبوفلاوین (میلی گرم)                ۳.۱                     ۶.۱               ۸.۱        

نیاسین (معادل نیاسین )              ۱۵                      ۱۷                ۲۰            

پیریدوكسین (میلی گرم )            ۶.۱                   ۲.۲                 ۵.۰                 

اسید فولیك (میلی گرم )            ۱۸.۰                 ۴.۰                ۲۸.۰                       

ویتامین B12(میكروگرم)               ۲                       ۲.۲                ۶.۲           

كلسیم (میلی گرم )                  ۸۰۰                  ۱۲۰۰             ۱۲۰۰  

فسفر (میلی گرم )                      ۸۰۰               ۱۲۰۰              ۱۲۰۰       

منیزیم (میلی گرم )                     ۲۸۰                ۳۰۰                 ۳۵۵         

آهن (عنصر)(میلی گرم)                ۱۵                  ۳۰                   ۱۵           

روی (میلی گرم )                          ۱۲                   ۱۵                   ۱۹                 

ید (میكروگرم )                             ۱۵۰                   ۱۷۵              ۲۰۰                     

سلنیوم (میكروگرم                ۵۵                           ۶۵                  ۷۵

رعایت دستور العمل های تغذیه ای ذیل، طی دوران بارداری، توصیه می شود:

*از آنجا كه بیشترین رشد وتكامل جنین در سه ماهة دوم وبه خصوص سوم صورت می گیرد، طی سه ماههً اول حاملگی، نیازبه افزایش حجم غذای مصرفی نیست (افزایش نیازمادرطی سه ماه اول حاملگی حدود 100كیلوكالری درروزاست كه معادل  40 گرم نان یا تقریبا5/2 قاشق غذا خوری برنج پخته است)؛ ومعمولا نیازهای جنین، با رژیم غذایی متعادل ومعمولی روزانه مادر، تامین می شود(مگر اینكه، مادر باردار به دلیل استفراغ های شدید یا سوء تغذیه ،لاغری مفرط داشته باشد).


هیچ غذایی نیست كه بتواند به تنهایی، تمام احتیاجات مادروجنین راتامین كند؛ پس،این افزایش باید به طورمتناسب، در تمام گروه های غذایی اصلی ایجاد شود.
 گروه های غذایی اصلی ،همان طور كه در شكل  نشان داده شد شامل موارد زیر می شود:


1. نان وغلات (كلیه انواع نان ها، برنج، ماكارانی)


2. میوه وسبزیجات (شامل كلیه میوه ها وسبزیجات)


3. گوشت وحبوبات(شامل گوشت ماهی،مرغ،گاو،گوسفند، تخم مرغ، لوبیا،عدس، لپه وباقلا و...)


4. شیر ولبنیات (شیر وماست ،خامه،كره وپنیر و...)


5. چربی ها


بیشتر مواد اولیه گروهای1و2 را كربوهیدرات یا قندوگروهای 3و4 را پروتئین تشكیل می دهد.


ویتامین ها واملاح معدنی نیز درهمه گروهای فوق وجود دارند؛ مثلا: شیر یا گوشت مرغ؛ بیشتر حاوی پروتئین هستند،  هرچند حاوی مقداركمتری كربو هیدرات، چربی، ویتامین هاواملاح معدنی هم می باشند.


مصرف خوراكی های ذیل هرروزبرای یك خانم بارداربا وزن طبیعی ومتوسط (70كیلوگرم)لازم است وبقیه انرژی مورد نیاز، باید بع دلخواه واز غذاهای دیگر تامین شود:


1. روزانه 3 واحد ازگروه نان وغلات:هرواحد عبارت است ازیك واحد نان 30گرمی یا نصف فنجان برنج یارشتهً پخته شده یا 30 گرم غلات آماده


(30گرم نان= یك كف دست نان سنگك وبربری یادوكف دست نان تافتون یا سه كف دست نان لواش)


2. روزانه 4 واحد از گروه شیر و لبنیات : هر واحد عبارت است از یك فنجان شیریا ماست یا 30gr پنیر


3. روزانه 3 واحد ازگروه گوشت وحبوبات : هر واحد عبارت است از 80 گرم گوشت پخته گوسفند یا گاو یا مرغ


یا مرغ یا ماهی  (یك فنجان حبوبات پخته یا یك عدد تخم مرغ هم یك واحد ازاین گروه می باشد.)


4. روزانه 3 واحد از گروه سبزیجات :  هر واحد عبارت است از نصف فنجان سبزیجات پخته شده یا خام (مصرف این گروه محدودیت ندارد.)


5. روزانه 3 واحد از گروه میوه جات : هرواحدعبارت است از سه چهارم فنجان آبمیوه یا سه چهارم لیوان میوه كنسرو شده یا 80 كیلو كالری از میوه دلخواه


 ( جدول كالری میوه هارا در صفحه اصلی ملاحظه كنید .)
* صبحانه یكی ازوعده های غذایی مهم وضروری برای زنان بارداراست . در صورتی كه تهوع صبحگاهی شمارآزار نمی دهد ، صبحانه مناسبی میل كنید.


صبحانه باید تركیبی از : نان گندم ( نان های موجود در بازار ،  ترجیحا ًتهیه شده باآرد معمولی ، مثل سنگك ، بربری ، تافتون ، لواش ،نه نان های تهیه شده با آرد سفید ) لبنیات ( پنیر ، شیر یامختصری خامه پاستوریزه ) و تخم مرغ باشد.


* طی ساعات اولیه روز میوه تازه یا آبمیوه تازه میل كنید.( مصرف میوه نسبت به آبمیوه ارجحیت دارد.)


مصرف میوه وسبزیجات تازه ، در فاصله ئ بین وعده های غذایی، در طول دوران بارداری توصیه می شود.


این رفتار غذایی سالم ، باعث می شود ، ضمن تامین املاح معدنی وویتامین های مورد نیاز وضروری بدن شما از مصرف تنقلات ناسالم و بعضا مضر مانند : چیپس ، پفك ، انواع شیرینی جات وشكلا ت ها ، كه علاوه بر داشتن چربی های مضر ، به شدت چاق كننده نیز هستند، پرهیز كنید .


* هرچه سبزیجات ، رنگ سبز تیره تری داشته باشند ( كاهو ، جعفری ، گشنیز ) دارای آهن وویتامین ث بیشتری بوده وهرچه رنگ آنها به زردی گراید ( هویج) دارای ویتامین A  بیشتری هستند.


هر 100gr سبزیجات تیره 60gr كلسیم دارد وبه تامین كلسیم مورد نیاز بدن شما هم كمك می كند .


شما می توانید با قرار دادن سوپ در رژیم غذایی روزانه خود واستفاده از سبزیجات تازه ، به تامین آ هن ، املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن خود ،به طریقی سالم ومستقیم كمك كنید .


* مصرف شكر را طی دوران بارداری حتی ا لمقدور كم كنید. شما میتوانید ، به جای هر سه حبه قند مصرفی یك عدد خرما میل كنید كه علاوه برشیرینی دارای املاح وویتامین های موردنیاز بدن شما می باشد .


* نیاز بدن به پروتیئن وگوشت طی دوران حاملگی تا30% افزایش می یابد ؛ وبا تامین آن برای رشد وتكامل اعضا وجوارح جنین ضروری است . پروتیئن مورد نیاز بدن ، باید ازطریق مصرف لبنیات ( منشا حیوانی ) ، گوشت ها وتخم مرغ  ( منشا حیوانی ) و حبوبات ( منشا گیاهی ) تامین گردد.


* برای مصرف لبنیات، توصیه می شود حتی المقدور روزانه به میزان حداقل 3 فنجان ( 3 واحد ) لبنیات كم چرب


( شیر یا ماست )، به همرا ه 30gr  ( 1 واحد) پنیركم چرب ، یعنی جمعا ً، 4 واحد لبنیات كم چرب استفاده شود .


* تخم مرغ یك غذای سالم وكامل است ، درصورتی كه ، كلسترول LDL  خون شما از حد مجاز بالاتر نیست ، از خوردن یك عدد تخم مرغ غافل نشوید .


* در مورد گوشت ها هم،گوشت سفید از گوشت قرمز، مطلوب تر و بهتر است . اگر قراراست از گوشت قرمز استفاده شود باید مصرف آ ن محدود شده وضمنا قبل از پخت، تمام چربی های آ ن پاك شوند.


* برای گوشت سفید، هم مرغ وهم ماهی توصیه می شود؛هرچند كه گوشت ماهی سالمتر ومفیدتراست.


درصورت مصرف گوشت مرغ ، حتما پوست آ ن را قبل از پخت ، جدا كنید؛ زیرا سرشار از چربی مضر (كلسترول LDL ) ومیكروبهای بیماریزاست. ( معمولا هورمونها وداروهایی كه برای رشد مرغ ها وسمومی كه برای بهداشت مرغداریها استفاده می شود در چربی زیر پوست مرغ جمع شده وتا مدتها باقی می ماند).


گوشت ماهی ، سالم ترین و بهترین گوشتهاست ،ودرقرآ ن مجید هم بر تازگی ، شادابی وسلامتی گوشت جانوران دریایی چه د رآ بها ی شیرین چه د رآ بهای شور تاكید شده است .


در اینجا ضمن اشاره به این آیات ، آخرین یافته های علمی در این مورد را نیزذكر می كنم :

 


((   وَهُوَاَلّذی سَخَّرَ الْبَحْرِ لَتَآكُلُوا مِنْهُ لَحْمَاً طَریّا ))


واو خدایی است كه دریا را تسخیر كرده تا از گوشت تازه آن تناول كنید .


                                                                                                                      سوره نحل آیه چهارده 


(( وَما یَسْتَویِِ ِالْبَحْرانِ هذْا عَذْبٌ فُرْاتُ سْا ئِغُ شَرابُهُ وَ هذآ مَلِحْ اِجاجَ وَ مِنْ كُلِ تآ كُلُونَ لَحْمِاً طَریِّا ))  
وهرگز یكسان نیستند آن دودریا كه یكی آب شیرین وگوارا دارد ودیگری آب تلخ و شور ، اما با وجود این شما از هر دو گوشت تازه می خورید .


                                                                                                                                                                        سوره فاطر آیه دوازده                         
خواص گوشت ماهی :


1 . چربی های حیوانی به دلیل دارا بودن اسید ها ی چرب اشباع شده و كلسترول بخصوص LDL ، زمینه ساز بیماریها ی قلب و عروق می باشند ؛ اما گوشت ماهی ، ضمن دارا بودن تمام خاصیت های پروتیئن های حیوانی ،  


خواص چربیهای گیاهی ، یعنی افزایش چربی مفید (HDL) و كاهش چربی مضر خون (LDL) را داراست ؛ ولذا،


مصرف روزانه حدود 30gr ( حدودنصف واحد ) گوشت ماهی ، احتمال بروز سكته قلبی را ، از بین می برد.


2.ماهی، اكسیداسیون چربی هارادربدن افزایش داده وبه همین دلیل از چاقی جلوگیری می كند.


3.گوشت ماهی سرشاراز اسید های چرب امگا-3است،كه خواص اثبات شده زیر رادارا می باشد:


الف-كاهش چربی های مضر خون


ب-كاهش عوامل انعغادی وجلو گیری ازلخته شدن خون


ج-افزایش انعطاف پزیری وانبساط رگ هاوپیشگیری از سكته های قلبی ومغزی


د-كاهش ناراحتی های مفصلی، ازجمله:آرتریت روماتوئید،دردوخشكی مفاصل


ه-پیشگیری از بیماری های لتهابی مزمن رودهیا كولیت وهمچنین پیشگیری ازبروزبیماری های لوپوس وپسوریازیس


و-پیشگیری از بیماری های روانی، وبخصوص افسردگی


ز-پیشگیری ودرمان موًثر آسم


ح-كاهش میزان زایمان زودرس وپیشگیری از تولد نوزادان نارس وكم وزن


ط-افزایش بهره هوشی نوزاد


*ماهی های چرب كه در آب سردوعمیق زندگی می كنند،میزان چربی امگا-3بیشتری دارند،مثل:ماهی شیر،قباد،تن،


قزل الا،ساردین یا كیلكا.


*مصرف ماهی های دریایی وبخصوص ماهی های بزرگ با طول عمرزیادبه دلیل احتمال تجمع موادسمی یا آلودگی
جیوه در پوست آنها ، برای مادران باردارو كودكان زیر6 سال توصیه نمی شود. مصرف ماهی های پرورشی، كه احتمال آلودكی آنها باجیوه كمتر است برای این دسته ازافراد مناسب تر است.


مدارك نشان می دهد كه جیوه فقط برای زنان بارداروكودكان زیر 6سال مضر است؛وتاثیری روی سیستم عصبی افراد بزرگسال ندارد.


*مصرف 360gr ماهی در هفته،برای بهره بردن از تمام خواص مفید ماهی كافی است؛وترجیحاً توصیه می شود،


رژیم غذایی ماهی،هفته ای 3بار(هربار120gr )وهربارازانواع مختلف ماهی باشد(نه فقط ازیك نوع ماهی)


*كمسرو ماهی( پخته شده درآب) یاماهی منجمد شده،به اندازه ماهی تازه سالم هستند؛وانتخاب آنها سالم ارزان وراحت است.


*برای مصرف ماهی ان را خوب بپزید.سالم ترین روش پختن ماهی ،گذاشتن آن درفر وپختن با دمای بسیار بالا،با زمان كوتاه است.(از قانون،10دقیقه زمان برای پخت هر تكه ماهی با زخامت5/2سانتی متر،دردمای230درجه سانتیگراد استفاده كنید.)

 


كلسیم


یكی از مواد معدنی مورد نیازمادر بارداركلسیم است كه به جهت تامین نیاز روزانه مادروتشكیل استخوان های جنین  نیازبه آن دردوران بارداری به حدود  1000 تا 1300 میلی گرم درروزمی رسد. این مقدار باید با مصرف روزانه حداقل 3تا4 واحد از گروه شیروفراورده های آن تامین شود. درصورتی كه مادر نتواند به هر علتی كلسیم كافی را از مواد غذایی دریافت كند، دریافت آن از طریق  مكمل های غذایی با توصیه پزشك ومتخصص تغذیه ، می تواند مفید باشد.

در صورت تجویز مكمل ، بهترین روش مصرف آن،همراه با وعده های غذایی است.هم چنین به منظور جذب بهترو كاهش خطر یبوست، نیاید بیش از500میلی گرم در روز ازمكمل استفاده كرد.چنانچه آهن تكمیلی نیز در این دوران دریافت گردد، باید آنها رادرزمان های متفاوت درطی روز مصرف كرد.

آهن

آهن یكی ازموادمعدنی ضروری دردوران بارداری است كه برای تولیدهموگلوبین قرمز جنین ومادرضروری است؛ گلبول قرمزدر انتقال اكسیژن به تمام سلول های بدن نقش به سزای دارند.همچنین آهن باعث افزایش عملكرد سیستم ایمنی می شود. درطی بارداری نیاز به آهن دوبرابرشده یعنی به میزانmg30 در روزمی رسد. بخشی ازاین مقدار با مصرف كافی منابع غذایی به ویژه منابع حیوانی مثل گوشت قرمز، سفید، جگر تامین می شود؛ ولی دریافت تمام این نیازازطریق غذا مشكل است، بخصوص كه بسیاری از زنان، دوران بارداری را باذخایر كم آهن بع دلیل اتلاف خون ماهیانه ورژیم غذایی فقیرازآهن شروع می كنند. مصرف مكمل های آهن دراین دوران به ویژه از سه ماه دوم توصیه می شود. مادران باردار باید آگاه باشند كه مكمل های آهن می توانند سبب بروز عوارضی مثل یبوست (به  خصوص اگررژیم غذایی روزانه ازغذاهای كم فیبر باشد) و تهوع گردد كه برای پیشگیری از این مشكلات بهترین زمان مصرف آن،آخر شب وقبل از خواب است. برای افزایش جذب آهن دریافتی از رژیم می توان غذاهای غنی از ویتامینC مثل مركبات،گوجه فرنگی، فلفه دولمه ای و...را به همراه غذاهای گیاهی غنی از آهن مصرف كرد واز نوشیدن چای یا قهوه حداقل یك ساعت قبل وبعداز غذا اجتناب نمود.

فولاتB9

اسید فولیك (فولات) یكی از ویتامین های گروه B است كه در تشكیل گلبول های قرمز سالم وجدید نقش موثری دارد؛ به علاوه كمبودآن می تواند منجر به یك اختلال خونی به نام خونی مگالوبلاستیك گردد. یك مشكل وخیم ترازاین كم خونی، نقایصی است كه بدلیل كمبود فولات درهمان اوایل بارداری درلوله های عصبی  ایجاد می شود (Neural Tube defects).

 به تازگی توصیه های منتشرشده دررابطه با مصرف فولات تاكید می كند كه همه زنان درسنین باروری ومیانسالی (14تا50 سال)، بایدروزانه400 میكروگرم اسید فولیك دریافت كنند.این میزان می توان ازطریق غذاهای غنی شده با این مادهً مغذی یا مكمل های ویتامین ویا تركیبی از هر دو تامین گردد.

 به دلیل اینكه تامین مقدار كافی فولات در  بارداری بسیار مهم است، مصرف مولتی ویتامین حاوی آن ، به ویژه اگر احتمال دریافت كافی آن از طریق مصرف غذا پایین است، توصیه می شود.

 زمانی كه حاملگی ایجاد می شود، میزان نیاز به فولات دوبرابر می گردد واین نیازبه این دلیل كه از طریق منابع غذایی به تنهایی تامین نمی شود، بایداز مكمل های غذایی كه توسط پزشك و متخصص تغذیه تجویز می شود تامین گردد. منابع دركناریك برنامه غذایی متناسب برای دوران بارداری،استفاده ازیك تركیب متعادل از مولتی ویتامین و مواد معدنی، می تواند باعث كاهش نواقص مادرزادی جنین، و همچنین نقص لوله ی عصبی وشكاف كام گردد.همچنین می تواند ازكم خونی ، دیابت، پر فشاری خون در مادران پیشگیری كند.

تجویز مكمل مولتی ویتامین ومواد معدنی، ومصرف متعادل وصحیح آن زیرنظرپزشك ومتخصص تغذیه بخش مهمی از سلامت دوران بارداری را تضمین می كند.

مصرف داروهای زیر برای خانم های باردار ضروری است:

1.كپسول آهن(هماتینیك اسید)(روزانه یك كپسول ازپایان ماه چهارم حاملگی تا 3 ماه پس از زایمان)

2. كپسول مولتی ویتامین مینرال ( روزانه یك كپسول ، ازپایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس اززایمان )

3. قرص اسید فولیك : در صورتیكه مادر كم خونی خاصی داشته باشد یا نتواند كپسول آ هن (هماتینیك اسید )مصرف كند ، باید روزی یك قرص اسید فولیك + یك عدد قرص آهن ( فروس سولفات ) مصرف كند .( با پزشك خود مشورت كند . )

تهوع واستفراغ در دوران بارداری :

یكی ازمشكلات رایج تغذیه ای كه به خصوص در ماه سوم بارداری(هفته دوازدهم)به اوج خود می رسد،تهوع واستفراق است؛كه گاهی موجب بی اشتهاهی وسوتغذیه می شود؛این روند می تواندباعث ایجاد اختلال در روند طبیعی حاملگی وبا صدمه به جنین ومادر شود،كه در اینجا به نكاتی برای حل این مشكل می پردازیم.

دستورالعمل های ساده كنترل تهوع واستفراغ عبارتند از:

1. صبح ها بعدازبیدار شدن وقبل از ترك بستر، چندعددنخودچی شورپخته یا بیسكویت نمكی تردوخشك واگر موجود نبود مقداری نان خشك بخورید.                                                                                                    2. تعداد دفعات غذا خوردن را زیاد، وحجم آن را كم كنید؛ یعنی سعی كنیدغذایی 3 وعده خودرادر5 وعده مصرف كنید.

3. هیچ گاه گرسنه نمانید؛آهسته غذا بخورید؛زیرا گرسنگی وتند حوردن ،تهوع واستفراغ را فزایش می دهد.

 4. از غذا های كم چرب استفاده كنید. بهتر است غذایی شما سرخ شده وبودار نباشد.                                     

5. سعی كنید درفاصله بین غذاهاازمیان وعده های غذایی كم چرب ،مثل:میوه جات ،ماست بدون چربی، چوب شور وبیسكویت نمكی استفاده كنید.

 6. در محیط خنك غذا بخورید.سعی كنید موقع آشپزی ، تهویه آشپز خانه به خوبی صورت گیرد.

7. از خوردن آب،همراه غذا خودداری كنید واز مایعات، بیشتردر فاصله میان روز استفاده نمائید.

8. 1-2 ساعت بعداز خوردن یا نوشیدن، دراز نكشید یا نخوابید؛ وترجیحا مقداری پیاده روی كنید.

 9. از خوردن مواد محرك وحساسیت زا مثل: نعناع ، قهوه، كافئین، غذاهای تند وپرچرب، گوجه فرنگی و...، پرهیز كند.

10. از مواد معطر وخوشبو استفاده نكنید.

11. از پوشیدن لباسهای تنگ بخصوص پیراهن وبلوز تنگ پرهیز كنید.

یبوست مزاج در دوران بارداری

*طی سه ماههً دوم بارداری به بعد، با افزایش میزان هورمون پروژسترون درخون، ممكن است یبوست پدید آید. یبوست باعث بی اشتهایی نفخ شكم وحتی هموروئید یا بواسیرمی شود.                         

دستور العمل های سادهً پیشگیری ودرمان یبوست عبارتند از:

1. مایعات مصرفی روزانه را افزایش دهید؛ یعنی 4 تا 5  لیوان بیشتر از نیاز خود آب وچای بنوشید.

 2. غذاهای پرفیبر(میوه وسبزیجات) را بیشترمصرف كنید. خیار، نخود، كاهو، سبزی پخته، میوه های خشك مثل: آلوبخارا ی خیس شده ویا برگه قیسی وامثال این هارا زیاد مصرف كنید. مصرف زیاد سالاد(بدون سس) نیز، مفید می باشد.

3. نان سبوسدار(نان سنگك وبربری و...) مصرف كرده، واز مصرف نان های كه باآرد تصفیه شده یا آرد سفید تهیه شده اند ، پرهیز كنید.

 4. روزانه، نصف قاشق روغن زیتون همراه سالاد مصرف نمائید.

5. فعالیت بدنی خفیف ومتوسط هوازی ، مثل پیاده روی ودویدن نرم ونرمش سبك را انجام دهید. 

سوءهاضمه در دوران بارداری

*طی سه ماهه سوم حاملگی بعضی ازخانم ها، بعد از غذا خوردن، دچار سوزش سر دل یا ترش كردن          می شوند؛كه علل مختلفی دارد ولی مهمترین علت، رشد وبالا آمدن جنین وفشار به معده است؛ كه باعث می شود،غذا واسید معده به مری برگردد وباعث سوزش سر دل شود. توصیه های ذیل برای كنترل این ناراحتی مفید هستند:                   

1. تعداد دفعات غذا خوردن را بیشتر وحجم آن را كم كنید. به خصوص قبل از خواب ، از خوردن غذا ها ی حجیم و سنگین بپرهیزید.

 2.غذایی پر چرب ونفاخ (باددار) نخورید.

 3. به پهلو بخوابید.

 4. بعد از خوردن غذا تا یك ساعت دراز نكشید.


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 10 خرداد 1385 و ساعت 03:05 ق.ظ
| عمومي ,

اما تابستان و

شنــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

قرمزی چشم بعد از شنا در استخر

روزهای گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شنا كردن است. هر چند شنا از جمله ورزش هایی نیست كه آسیب های چشمی یكی از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنیس، بیس بال، ...) ولی قرمزی و سوزش چشم بعد از شنا كردن بویژه در استخر یكی از مسائلی است كه بسیاری با آن مواجه اند. ولی آیا باید نگران این مسئله بود؟ خیر. قرمزی پس از شنا در استخر سبب آسیب درازمدت نمی شود.

كلر كه برای ضد عفونی كردن و از بین بردن باكتری ها به آب استخر اضافه می شود بخودی خود مشكل ساز نیست. مشكل زمانی رخ می دهد كه كلر در مجاورت نیتروژن یا آمونیاك موجود در آب قرار می گیرد و از تركیب اینها كلرامین تشكیل می شود. در حقیقت علت اصلی قرمزی و چشم كلرامین است. عروق سطحی روی سفیدی چشم بر اثر تماس با كلرامین ملتهب شده و چشم قرمز می شود. كلرامین همچنین لایه موقتی روی قرنیه ایجاد می كند كه سبب التهاب، حساسیت، خشكی و قرمزی چشم می شود. به این وضعیت كراتیت می گویند.

بر خلاف بسیاری كه تصور می كنند درمان این وضعیت استفاده از قطره هایی است كه قرمزی چشم را كم می كنند درمان صحیح استفاده از تركیباتی نظیر اشك مصنوعی است. اشك مصنوعی لایه ای روی قرنیه ایجاد كرده و به آن فرصت می دهد التیام یابد. مكانیسم اثر تركیباتی كه قرمزی چشم را كم می كنند منقبض كردن عروق خونی است و قطع این داروها سبب شدیدتر شدن مشكل خواهد شد. اگر قرمزی و سوزش چشم شدید باشد و یا به دفعات تكرار شود یك راه دیگر استفاده از عینك شنا است.

اغلب تصور می شود قرمزی چشم ناشی از زیاد بودن كلر آب استخر است در حالیكه واقعیت دقیقا بر عكس این است و این مسئله اغلب ناشی از كم بودن كلر آب است. حتی بوی تندی كه اغلب افراد تصور می كنند ناشی از زیاد بودن كلر است نیز بخاطر كم بودن كلر آب ایجاد می شود. دلیل این مسئله این است كه  مولكول های آزاد كلر با نیتروژن و آمونیاك تركیب می شوند و كلرامین ایجاد می كنند. افزایش كلر آب علاوه بر اینكه مانع رشد باكتری ها در آب استخر می شود سبب شكسته شده پیوند های شیمیایی كلرامین و شكسته شدن مولكول های آن شده و مشكلات مربوطه را كاهش می دهد. در صورتیكه كلر آب كم باشد احتمال عفونت چشم ناشی از وجود باكتری ها در آب افزایش می یابد. عفونت چشمی (اغلب كنژنكتیویت) معمولاً علاوه بر قرمزی و التهاب با درد و ترشح همراه است. در صورتیكه قرمزی بعد از شنا در استخر از حد یك التهاب خفیف فرا تر رفته و با ترشح همراه باشد بهتر است به چشم پزشك مراجعه كنید.

در مجموع رعایت نكات زیر تا حدود زیادی مانع از مشكلات چشم ناشی از شنا در استخر می شود:

  • بلافاصله پس از بیرون آمدن از آب دوش بگیرد. دوش گرفتن سبب می شود كلرامین از پوست، مو و چشم شما شسته شود.
  • بلافاصله پس از شنا از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.
  • از عینك شنا استفاده كنید.

بهداشت برای شناگران
 

شاید اغلب شناگران ندانند كه كلری كه در آب استخر وجود دارد نمی تواند ایمنی لازم را در برابر میكروبها و انگل ها فراهم كند.

آیا می دانید كه استخرهای عمومی و جاهایی كه از آب به طور مشترك استفاده می شود به راحتی می توانند بعضی بیماری ها را انتقال دهند. اگر شما یا كودكانتان زیاد به استخر می روید یا در جاهای عمومی زیاد شنا می كنید به شما توصیه می كنیم كه مطالب زیر را مطالعه كنید

كیستهای گیاردیا و كریپتوسپوریدیم در برابر كلر بسیار مقاوم هستند و حتی ممكن است در استخرهایی  كه از  كلر مخصوص از بین بردن  این كیستها استفاده شده است برای چند روز بی اثر باقی بمانند.

از این گذشته بخاطر اندازه كوچك خود بوسیله فیلترهایی كه عموماً در استخر ها استفاده می شوند قابل تصفیه نیستند.

كریپتوسپوریدیم ، گیاردیا و ای.كولی و دیگر میكروبها

بیماریهای عفونی ؛ ره آورد شیرجه و شنا در آبهای آلوده

در واقع گرمای تابستان امسال اگر برای همه مردم به خصوص آنهایی که حتی از داشتن یک پنکه دستی هم محرومند، در عوض برای صاحبان استخرهای دولتی و خصوصی ، روزهای مسرت بخش و خوشی است. زیرا با افزایش تقاضا برای آب تنی، میزان درآمدها نیز بالا می رود و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست...

اما شنا و آب تنی در استخر تنها، یک روی قصه است. زیرا عده ای که نمی توانند پول بلیت شنا کردن در استخرهای شیک و گران قیمت را بپردازند، لاجرم تن به آبهای  استخرها و کانالهای آبی می دهند که نمی توان به پاکیزه بودن آبهای آنها مطمئن بود و مشکل اصلی هم از همین جا شروع می شود. به طوری که شنیده می شود برخی از مدیران استخرها در طول روز و بعضا طی دو یا سه روز مبادرت به تعویض آب استخر نمی کنند و همین امر زمینه ای می شود برای انتقال بیمارهای عفونی که اگر متوجه آنها نباشیم، شاید موجب مرگ افراد هم شود.

ضد عفونی آب استخرها معنا ندارد...

کارشناسان امر بهداشت معتقدند ، بر اساس استانداردهای موجود به منظور حفظ سلامت شهروندان و بهداشت عمومی قبل از شروع به کار هر نوبت ، میزان کلر موجود در آب باید سنجیده شود و در صورت وجود آلودگی، آب استخر باید مجددا ضد عفونی شود.

کارشناس محیط زیست اداره بهداشت کار شهرداری تهران با اشاره به این مطلب که هر سال با شروع فصل گرما و رونق یافتن فعالیت استخرها ، کارشناسان این اداره  اقدام به بازرسی از 25 استخر تحت پوشش می کنند ، اظهار داشت: بهداشت ، ایمنی و آلودگی آب این استخرها همواره مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گفته وی فرم ارزیابی ویژه ای برای استخرهای تحت پوشش تهیه شده است که بر اساس آن، تهویه هوای استخرها ، سیستم برق سونا، کلرسنجی ، شستشو و نظافت عمومی و... مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش مهر، شنیده ها حکایت از این واقعیت دارد که با توجه به گران بودن قیمت کلر که از آن برای ضدعفونی آب استخرها استفاده می شود، برخی از مدیران از سایر ضدعفونی کننده ها همچون وایتکس به جای کلر استفاده می کنند که این امر خود موجب بروز بیماری های ریوی، پوستی و... می شود.

از سوی دیگر برخی از مدیران و صاحبان استخرها، کلر را با دست به داخل آب می ریزند و این عمل را توسط دستگاههای ویژه این کار انجام نمی دهند که خود باعث  انتشارنامناسب کلر و غیر استاندارد شدن شرایط بهداشتی استخر می شود.

به گفته پزشکان، بیماری ها و امراض ناشی از شنا در استخر یا سایر آبها به دو دسته عفونی و غیر عفونی تقسیم می شود که به دنبال آنها انواع قارچ ها، ویروسها، انگل ها و باکتری هایی که به وجود آورنده انواع بیماری های عفونی هستند، شکل می گیرد. همچنین آبهای آلوده بعضی از استخرها ناقل قارچ های کچلی هستند که از علائم این بیماری های پوستی می توان به شکل گیری حلقه های بزرگ با پوسته هایی روی بدن افراد اشاره کرد.

به گفته کارشناسان بهداشت، استاندارد میزان کلر آزاد باقی مانده در آب استخر از یک تا 5/3 میلی گرم در لیتر است و این میزان باید به صورت روزانه و در ساعات مختلف روز توسط متصدی استخر یادداشت شود، اما این امر در کمتر استخری به خصوص در استخرهای روباز واقع در جنوب شهر، اجرا می شود. به طوری که برخی از متصدیان استخرها به جای استفاده از کلر در آب استخر، از موادی که هیچ کدام مورد تایید وزارت بهداشت نیست، استفاده می کنند چرا که از نظر وزارت بهداشت برای گند زدایی آب استخر ها فقط کلر مورد تایید است.

آلودگی رودخانه ها و دریا را جدی بگیرد...

اما مشکل فقط استخرهای آلوده نیست، بلکه شنا کردن در روخانه ها و دریا نیز عاری از خطر بیمارهای عفونی و پوستی نیست. زیرا گزارشات کارشناسان نشان می دهد که وضعیت برخی رودخانه ها و دریای خزر برای شنا کردن چندان مساعد و مناسب نیست. زیرا با افزایش آلودگی نفتی دریای خزر، در آینده شاهد بالا آمدن مداوم سطح دریا و آسیب جدی به سواحل خزر خواهیم بود.

یک متخصص هیدرولوژی و منابع آب در این ارتباط گفت: آلودگی های نفتی در این مناطق از جمله مسائل فراموش شده به شمار می رود و همواره این نگرانی وجود دارد که با افزایش آلودگی های نفتی ، میزان تبخیر از دریای خزر هم کاهش پیدا کند.

به گفته این استاد دانشگاه، نتایج تحقیقات نشان می دهد انواع آلودگی های میکروبی در ساحل شمال وجود دارد که می تواند برای افرادی که در این آبها شنا می کنند، مشکل ساز باشد.

به گزارش مهر، "فنل" یکی از الاینده های زیست محیطی بسیار خطرناک است که سالانه مقدار به زیادی وارد دریای خزر شده و توسط آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است باعث از بین رفتن آبزیان شده و یا در صورت استفاده مصرف توسط اسنان، آلودگی های آن به انسان منتقل شود.

از سوی دیگر کارشناس آلودگی آب سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت رودخانه های کشور گفت : فاضلاب های صنعتی و شیمیایی نسبت به پساب های شهری ، خانگی و بیمارستانی عمده ترین عامل آلودگی رودخانه های کشور تلقی می شود که این مساله به بحرانی شدن رودخانه ها کمک می کند.

گفته می شود 50 رودخانه از 80 رودخانه کشور آلوده به مواد صنعتی و شیمیایی، روستایی و کشاورزی و همچنین پساب های بیمارستانی و عفونی هستند که از این میان بیشترین آلودگی رودخانه های کشور به علت روان شدن پساب ها و پسماندهای صنعتی و شیمیایی به داخل رودخانه ها بوده است...

به طوری که تصفیه خانه جاجرود به دلیل احداث در بستر رودخانه و احتمال بروز سیلاب، سلامت آب شرب تهران را تهدید می کند. در صورتی که سیل در جاجرود اتفاق بیفتد فاضلاب های شهری و روستایی منطقه لواسانات و روستاهای اطراف آن وارد آب شرب تهران خواهد شد که به هیچ نحوی در این شرایط  قابل پاکسازی و پایش نخواهد بود.

همچنین در حال حاضر آب رودخانه کارون به درصد بسیار بالای شوری رسیده که این مساله نشانگر افزایش میزان آلودگی آب این رودخانه است. آلودگی صنعتی ناشی از وجود صنعت نفت و گاز، همچنین وفور چاه های نفت در استان خوزستان و آلودگی کشاورزی  در اثر پدیده فراوانی زمین های کشاورزی نیشکر که فاقد خروجی های معین فاضلاب و پسماندهای کشاورزی هستند را برای کارون خطر ناک توصیف می کند...
 

گروه اجتماعی خبرگزاری مهر - غیر قابل پیش بینی بودن گرمای امسال که به هیچ وجه قابل قیاس با تابستانهای گذشته نیست،سبب شده میل و اشتیاق مردم به ویژه جوانان و نوجوانان برای شنا در استخرها و رودخانه ها بیش از پیش فزونی یابد. اما آب تنی در آبهایی که اطمینانی به پاک بودن آنها نیست، همواره مشکلات و دردسرهایی به دنبال دارد که شاید ابتلا به بیماریهای عفونی و پوستی از جمله ره آورد شیرجه زدن و شنا رفتن در آبهای آلوده ای باشد که از تابستان باقی می ماند...
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، گرمای روزهای تابستان امسال باعث شده تقاضا از سوی شهروندان تهرانی برای رفتن به استخر و ساعاتی را غوطه ور شدن در آبهای خنک ، افزایش یابد. به گونه ای که از شواهد امر پیداست همه استخرهای  شهر در تمام اوقات روز به ویژه بین ساعت 12 تا 19 بعداظهر که گرما هنوز موجب آزار و اذیت می شود، از حضور پیر و جوان ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ ، مملو است.
نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 10 خرداد 1385 و ساعت 02:05 ق.ظ
| عمومي ,

این مطالب همگی از درنا دات کام برداشت شده

www.2rna.com

تاثیر استرس بر دوران بارداری

 تاریخ ارسال: چهارشنبه، 3 خردادماه 1385
ایسکانیوز ـ استرس معمولی و اضطراب در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از رویترز، تحقیقات جدید نشان داد که خانم‌های بارداری که شاغل هستند و یا وظایف خانه‌داری دارند نگران استرس‌های عادی زندگی و یا دلواپسی در دوران بارداری و تاثیر آن نوزادانشان نباشند. این تحقیقات بر روی 137 مادر سالم انجام شد، یکی از شرایط ثبت نام در این آزمایش دارا بودن سطح سوادی بالاتر از حد متوسط بود. دانشمندان در این آزمایش مقدار استرس، اضطراب و افسردگی این زنان را از دو سال قبل از بارداری تا 6 ماه بعد از زایمان مشخص کردند. این تحقیقات نشان داد که استرس معمولی در مادران تاثیری بر روی جنین ندارد و بعد از زایمان نیز این کودکان اختلافی در شخصیت و یا رفتار نخواهند داشت.

نویسنده: یوردخانی

معجزه ارزان مرطوب‌كننده‌ها
هفته نامه سلامت : خارش، پوست‌پوست شدن و قرمزی پوست، همه‌ از علا‌یم خشكی پوستند كه اگرچه بسیار آزاردهنده اما قابل درمانند كمتر چیزی به اندازه یك پوست سالم و با طراوت در زیبایی آدم نقش دارد. اهمیت سلامت پوست به حدی است كه خیلی وقت‌ها صفاتی كه با دیدن یك نفر به ذهنمان می‌رسد، چیزی نیستند جز همان ویژگی‌های پوست او: شاداب، زنده، با طراوت، زیبا و... بنابراین تعجبی ندارد كه بعضی‌ها به همان اندازه كه به سلامت بدنشان اهمیت می‌دهند و حتی بیشتر از آن، به زیبایی پوستشان اهمیت دهند. یكی از مشكلات پوستی كه با شروع فصل سرما بیشتر دیده می‌شود، خشكی پوست است. حتما شنیده‌اید كه می‌گویند پوست‌های خشك، زودتر پیر می‌شوند. این یك واقعیت است. پوست خشك، یك پوست بیمار و آسیب‌پذیر است. خیلی راحت‌تر چروك می‌شود، خیلی سریع‌تر دچار لك می‌شود و خیلی زودتر پیر می‌شود. اما اینها عوارض بلند مدت خشكی پوست هستند. خشكی پوست در كوتاه‌مدت حتی آزاردهنده‌تر است، زیرا باعث خارش، ترك‌خوردگی‌ و پوسته‌ریزی می‌شود. چرا پوست خشك می‌شود؟ برای اینكه بهتر متوجه شوید چه چیزهایی باعث خشكی پوست می‌شوند، ابتدا باید كمی با ساختمان‌ پوست آشنا شوید. پوست از 3 لایه تشكیل شده است كه عبارتند از: )1 اپیدرم: خارجی‌ترین لایه پوست است كه ضخامتی در حد یك ورقه كاغذ دارد. )2 درم: لایه میانی و قسمت عمده تشكیل‌دهنده پوست است. درم حاوی الیاف كلاژن و الا‌ستین است، یعنی همان چیزهایی كه پوست شما را محكم و انعطاف‌پذیر نگه می‌دارند. قوام پوست شما به وجود این الیاف بستگی دارد. )3 زیر پوست: این لایه كه در زیر درم قرار گرفته، عمدتا از چربی تشكیل شده است. عروق و اعصاب، فولیكول‌های مو، غدد چربی و غدد عرق هم در همین قسمت قرار دارند. در قاعده لایه اپیدرم، یك‌سری سلول به‌نام سلول‌های قاعده‌ای وجود دارند. این سلول‌ها دائما تقسیم می‌شوند و تكثیر می‌یابند و سلول‌های پوستی جدید ایجاد می‌كنند. سلول‌های پوستی جدید سپس به طرف خارج پوست حركت می‌كنند و وقتی به سطح پوست رسیدند، به تدریج چروكیده می‌شوند و می‌میرند و جای آنها را سلول‌های جدید می‌گیرند. این سلول‌های مرده، لایه شاخی پوست را تشكیل می‌دهند كه خارجی‌ترین قسمت اپیدرم به حساب می‌آید. با این توضیحات ممكن است تصور كنید كه لایه شاخی پوست به هیچ دردی نمی‌خورد و فقط باید با لیف و كیسه به جنگ آن رفت، در حالی كه سلول‌های لایه شاخی وظیفه‌ای به مراتب مهم‌تر از مردن دارند! در واقع لایه شاخی یك ساختار كاملا پویا است كه نه تنها در ظاهر شما نقش عمده‌ای دارد، بلكه به‌طور مستقیم روی سلامتی شما تا‡ثیر دارد. به‌طور طبیعی، عمده فضای بین سلول‌ها در لایه شاخی از چربی‌ها پوشیده شده است. این چربی‌ها یك سد حفاظتی قوی به‌وجود می‌آورند كه باعث می‌شود رطوبت بدن حفظ شود و اگر به هر دلیلی این چربی‌ها از بین بروند، رطوبت بدن و پوست شما از دست می‌رود. حتما تا حالا متوجه شدید كه وقتی پوست شما خشك می‌شود، چه اتفاقی برای آن رخ داده است. یك لایه شاخی سالم، حدود 30 درصد آب دارد كه وجود آن برای حفظ شفافیت و انعطاف‌پذیری ضروری است. میزان این آب هم ارتباط مستقیم با رطوبت هوا دارد. این قانون را به خاطر بسپارید كه: <هرچه هوا خشك‌تر، پوست خشك‌تر> یك پوست بی طراوت خشكی پوست می‌تواند یك مشكل موقتی باشد كه فقط زمستان‌ها شما را آزار دهد و یا اینكه یك مشكل دائمی باشد. علائمی كه در اثر خشكی پوست ایجاد می‌شود، به سن فرد، وضعیت سلامتی او، محل زندگی او، مدت زمانی كه در فضای باز می‌گذراند و البته علت ایجاد خشكی پوست بستگی دارد. این علائم عبارتند از: احساس كشیده شدن و سفتی پوست به‌ویژه بعد از استحمام یا شنا از دست رفتن طراوت پوست و چروكیده شدن آن ناصافی و زبری پوست خارش كه گاهی می‌تواند شدید باشد پوسته‌‌ریزی خفیف تا شدید خطوط یا ترك‌های پوستی قرمزی البته این علائم همیشه در اثر یك خشكی پوست معمولی به‌وجود نمی‌آیند، گاهی اوقات بعضی بیماری‌ها هم می‌توانند چنین علائمی را ایجاد كنند كه معمولا هم، علائمشان شدیدتر است. معروف‌ترین بیماری‌هایی كه باعث خشكی پوست می‌شوند عبارتند از اگزما، پسوریازیس و ایكتیوز. هر 3 این بیماری‌ها باعث خشكی شدید پوست، پوسته‌های خشن، ترك‌های عمیق و قرمزی شدید پوست می‌شوند و نیاز به درمان‌های جدی‌تر دارند. كم‌كاری غدد تیروئید هم به دلیل اینكه باعث كاهش فعالیت غدد چربی و غدد عرق می‌شود، باعث خشكی پوست می‌شود. با این وجود، در اغلب اوقات خشكی پوست یك بیماری نیست، بلكه وضعیتی است كه در اثر یك سری عوامل محیطی و به دست خود شما ایجاد شده است. عواملی كه پوست شما راخشك می كنند )1 آب و هوا: به‌طور طبیعی در زمستان و مواقعی كه درجه حرارت و رطوبت محیط كاهش می‌یابد، پوست خشك‌تر است. وضع وقتی بدتر می‌‌شود كه شما از هوای سرد بیرون وارد فضای گرم و خشك منزل شوید. وزش باد و زندگی در ارتفاع هم خشكی پوست را تشدید می‌كند. )2 ایركاندیشن و سیستم‌های حرارت مركزی: با وجودی كه این سیستم‌ها در زندگی یك موهبت محسوب می‌شوند اما برای پوست شما چندان مفید نیستند. سیستم‌های گرمایشی مركزی، شومینه‌ها، اجاق‌هایی كه با سوزاندن چوب كار می‌كنند و ... همگی باعث از دست رفتن رطوبت پوست شما می‌شوند. )3 شستشوی زیادی: دوش گرفتن‌های مكرر به‌ویژه اگر شما علاقه دارید برای مدت طولانی زیر آب داغ بمانید، سد چربی موجود در پوست شما را می‌شكند. شنا كردن مكرر به‌ویژه در استخرهایی كه كلر زیادی دارند نیز همین اثر را دارد. )4 صابون‌ها و پاك‌كننده‌های قوی: بسیاری از صابون‌ها و پاك‌كننده‌هایی كه مردم به‌طور عادی از آنها استفاده می‌كنند، چربی و رطوبت موجود در پوست را با خود می‌برند. دئودورانت‌ها و صابون‌های آنتی‌باكتریال هم وضع بدتری دارند و به شدت برای پوست مضر هستند. علاوه بر این موارد كه به‌طور مشخص باعث خشكی پوست می‌شوند، عوامل دیگری هم وجود دارند كه خطر ابتلا به خشكی پوست را در شما افزایش می‌دهند. برخی از این موارد عبارتند از: سن: با بالارفتن سن، فعالیت غدد تولیدكننده چربی در پوست كاهش می‌یابد و در نتیجه پوست خشك می‌شود. نور خورشید: مثل هر چیزی كه حرارت تولید می‌كند، خورشید هم باعث می‌شود پوست شما رطوبت خود را از دست بدهد. در ضمن اشعه ماوراء بنفش خورشید از اپیدرم عبور می‌كند و آسیب‌ عمده‌ای هم به الیاف كلاژن والاستین لایه درم وارد می‌كند. تخریب بین الیاف باعث ایجاد چین و چروك و شل‌ و آویزان شدن پوست می‌شود. جنس: معمولا پوست آقایان در مقایسه با خانم‌ها مدت طولانی‌تری رطوبت خود را حفظ می‌كند. همچنین كاهش تولید چربی در پوست آقایان در حدود 80 سالگی شروع می‌شود در حالی كه پوست خانم‌ها بعد از یائسگی شروع به خشك‌شدن می‌كند. چه موقع به پزشك مراجعه كنیم؟ اغلب افرادی كه كه دچار خشكی پوست هستند، با یك‌سری مراقبت‌های ساده مشكلشان حل می‌شود اما در این موارد مراجعه به پزشك ضرورت دارد: با وجود تلاش‌های فراوان، پوست شما بهبود نمی‌یابد. خشكی پوست و خارش مانع از استراحت شما می‌شود. پوست شما زخمی و دچار عفونت شده است. مناطق وسیعی از بدن شما، پوسته‌ریزی دارد. خشكی پوست اگر درمان نشود می‌تواند منجر به اگزما، فولیكولیت (التهاب فولیكول مو) و سلولیت (عفونت میكروبی بافت‌های زیر پوست) شود. نكاتی برای درمان چقدر شستشو؟ وسواسی نباشید كه یك بار دوش گرفتن در روز برای رعایت بهداشت معمولا كفایت می‌كند. اما اگر پوست شما خیلی خشك است، دوش‌گرفتن یك روز در میان برای شما مناسب‌تر است. به یاد داشته باشید كه هرچه بیشتر زیر آب بمانید، پوست شما چربی بیشتری از دست می‌دهد، بنابراین مدت زمان استحمام را به حداكثر 15 دقیقه یا كمتر كاهش دهید. به‌جای لذت‌بردن از آب جوش هم بهتر است زیر آب گرم ملایم خود را شستشو دهید. در مورد صورت، حتی باید كمتر شستشو دهید. اگرچه خیلی از مردم عادت دارند یك‌بار صبح و یك بار بعدازظهر صورتشان را بشویند، اما واقعا یك بار شستشو در روز برای پاك‌كردن چربی‌های اضافی و آلودگی پوست صورت می‌تواند كافی باشد. اگر این وضع شما را راضی نمی‌كند، توصیه می‌كنیم صبح صورتتان را با آب سرد بشویید و هنگام شب از یك پاك‌كننده استفاده كنید. از صابون‌های قوی پرهیز كنید: اگر شما پوست خشكی دارید، بهترین كار این است كه از كرم‌ها و ژل‌های پاك‌كننده كه داخل خود مرطوب‌كننده دارند، استفاده كنید. اما اگر شما بدون استفاه از صابون دلتان آرام نمی‌گیرد، از یك صابون ملایم كه چربی یا روغن به آن افزوده شده باشد مثل نوتروژنا، بیسیس‌ یا داو می‌توانید كمك بگیرید. از مصرف دئودورانت‌ها و محصولات آنتی‌باكتریال هم خودداری كنید زیرا خیلی قوی هستند. پوست خود را نسابید: برای شستشوی صورت از كیسه یا لیف استفاده نكنید. كمك گرفتن از یك اسفنج و یا حتی دست‌هایتان، برای شستشوی صورت كافی است. بعد از شستشو، با یك حوله لطیف به آرامی آب روی بدن خود را جمع كنید. در واقع نباید آن‌قدر حوله را به بدنتان بكشید كه هیچ اثری از رطوبت روی بدن شما نماند. سپس بلافاصله از یك مرطوب‌كننده استفاده كنید. مرطوب‌كننده‌ها را فراموش نكنید:شاید مهم‌ترین توصیه‌ای كه می‌توانیم به شما بكنیم، مصرف مداوم مرطوب‌كننده‌هاست. اشتباه نكنید؛ مرطوب‌كننده‌ها مخصوص خانم‌های پول‌دار كه نمی‌دانند با پولشان چه كار كنند، نیست. در واقع همه افراد، زن و مرد، به مرطوب‌كننده‌ها نیاز دارند. مرطوب‌كننده‌ها اكنون چیزی مابین محصولات زیبایی و دارویی هستند. كرم‌های مرطوب‌كننده مكانیسم اصلی مرطوب‌كننده‌ها، حفظ رطوبت در لایه شاخی پوست است. همچنین آنها به‌عنوان یك سپر موقتی عمل می‌كنند كه به سلول‌های آسیب‌دیده پوست زمان می‌دهد تا خود را ترمیم كنند. در كرم‌های مرطوب‌كننده اجزای مختلفی وجود دارد كه مهم‌‌ترین آنها موارد زیر هستند. جذب‌كننده‌های رطوبت )Humectants(: موادی مانند اوره و گلیسیرین كه تمایل به جذب آب دارند. نرم‌كننده‌ها : )Emollients( این مواد فضای بین سلول‌ها در لایه شاخی را پر می‌كنند و به جایگزین شدن چربی‌ها در این نواحی كمك می‌كنند و به این ترتیب باعث چرب و لطیف شدن پوست می‌شوند. برای پوست‌های بسیار خشك و نیز افراد مسن، نرم‌كننده‌هایی كه به‌صورت محلول آب در چربی هستند، مفیدتر است. در این نرم‌كننده‌ها، پایه اصلی چربی است كه مقداری آب هم به آن افزوده شده است. اكثر كرم‌های شب چنین فرمولاسیونی دارند. اما اگر شما جوان هستید، پوست شما مستعد جوش و تاول است و نیز اگر دچار خشكی خفیف یا موقتی پوست هستید، نرم‌كننده‌هایی كه به‌صورت محلول چربی در آب هستند، برای شما مناسب‌تر است. فراموش نكنید كه بعضی از اجزاء كرم‌ها به‌ویژه مواد معطر و مواد نگهدارنده، خودشان می‌توانند باعث تحریك و خشكی پوست شوند. بنابراین دنبال كرم‌هایی باشید كه بو ندارند و مواد نگهدارنده آنها هم، به كمترین میزان ممكن است. مواد نگهدارنده‌ای كه بیشترین احتمال خطر را دارند عبارتند از: كواترنیوم15-، ایمیدازولیدینیل اوره و پروپلین گلیكول. در ‌مورد‌ مصرف مرطوب ‌كننده‌ها زمان خاصی وجود ندارد و هر وقت خودتان احساس نیاز كردید می‌توانید از آنها استفاده كنید. اما به‌طور كلی بهتر است بعد از هر بار استحمام و شستشوی صورت و قبل از ورزش در فضاهای باز و هوای سرد حتما از مرطوب‌كننده‌ها استفاده كنید. دست‌هایتان را هم فراموش نكنید. پوست دست‌های شما به اندازه پوست بقیه بدنتان اهمیت دارد و باید دائما با كرم‌های مرطوب‌كننده چرب شود. برخی متخصصین حتی توصیه می‌كنند كه قبل از خواب هم از مرطوب‌كننده‌ها استفاده كنید. چند اقدام عملی خانه را مرطوب نگه دارید: بهترین دما برای منزل بین 20 تا 25 درجه‌سانتی‌گراد‌و‌بهترین رطوبت بین 40 تا 50 درصد است. استفاده از دستگاه‌های مرطوب‌كننده كمی هزینه دارد اما شما می‌توانید همین كار را با یك دستگاه‌ بخور و حتی یك كتری آب جوش انجام دهید. بهترین مكان برای استفاده از دستگاه بخور یا كتری هم اتاق خواب شماست. هر لباسی را نپوشید: اگر پوست شما حساس و یا خشك است، بهتر است از خیر ژاكت یا لباس‌های پشمی و یا ترمه بگذرید. در مقابل، پارچه‌های طبیعی از جنس كتان و سیلك به پوست شما اجازه نفس كشیدن می‌دهند. هنگام شستشوی لبا‌س‌ها هم از پاك‌كننده‌های دارای رنگ یا بو استفاده نكنید، زیرا هر دو باعث تحریك پوست می‌شوند. چربی بخورید. رژیم كم‌چربی ممكن است دور كمر شما را باریك كند ولی به پوست شما كمكی نمی‌كند. پوست شما به انواع خاصی از چربی به‌ویژه چربی امگا3- برای حفظ عملكرد مناسب خود نیاز دارد. اما بدن انسان قادر به تولید امگا3- نیست و شما باید آن را از طریق برخی مواد غذایی به‌ویژه روغن ماهی، روغن دانه كتان، گردو، دانه سویا و روغن كانولا به‌دست آورید. بعضی از سبزیجات دارای برگ تیره مثل اسفناج، كلم پیچ وكلم بروكلی هم به میزان متوسطی امگا3- دارند. روش دیگر، مصرف مكمل‌های امگا3- است. وارد كردن این مواد در رژیم غذایی نه تنها باعث می‌شود پوستی لطیف و انعطاف‌پذیر داشته باشید، بلكه خطر سكته قلبی و مغزی را كاهش می‌دهد و فشارخونتان را نیز پایین می‌آورد. اگر فكر می‌كنید همه این صحبت‌ها به نوعی قرتی‌بازی! است، به شدت در اشتباهید، اشتباه شما هم ناشی از این است كه پوست را فقط یك عامل زیبایی می‌‌دانید. فراموش نكنید كه به عقیده تمام پزشكان، پوست سالم اولین سد دفاعی بدن در مقابل همه انواع میكروب‌ها و مواد آسیب‌رسان خارجی است.

علت کاهش وزن خود به خودی در چیست؟!

 تاریخ ارسال: دوشنبه، 8 خردادماه 1385
ایسکانیوز ـ کاهش وزن در برخی مواقع به صورت خود به خودی صورت می گیرد، حتی اگر فرد کاملا سالم باشد از این رو ممکن است سبب ناراحتی شخص شود. به گزارش سرویس علمی- پژوهشی ایسکانیوز، به نقل از نشریه science، کاهش وزن در افراد سالم در اکثر اوقات نشانه‌ای از بروز بیماری است. البته باید متذکر شد که کم و زیاد شدن وزن بدن در طول چند روز شاید به دلیل از دست دادن مایعات بدن باشد. دانشمندان بر این باورند که هر قدر میزان کم و زیاد شدن وزن بدن متغیر باشد، فرد ممکن است به بیماری های انگلی، سل و حتی ایدز مبتلا شده باشد. مشکلاتی از قبیل کم کاری و یا پرکاری غده تیروئید، مشکلات گوارشی، سوء هاضمه، اختلالات قلبی- عروقی، دستگاه تنفسی و کلیوی شاید از دیگر عوامل این کاهش وزن ناخودآگاه در فرد باشد که اگر با پیگیری‌های لازم مداوا شود، فرد را از مشکلات دیگر می‌رهاند.

نویسنده: آذرشکیب

رابطه میان آرتروز زانو و چاقی در زنان!

تاریخ ارسال: دوشنبه، 8 خردادماه 1385


ایسکانیوز ـ محققان به این نتیجه دست یافتند که رابطه مستقیم میان آرتروز زانو و چاقی در میان زنان وجود دارد. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هر قدر وزن در میان قشر زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به آرتروز و رماتیسم زانو و مفاصل پا در آنان بیشتر خواهد شد. رماتیسم یکی از بیماری‌های رایج در سنین کهنسالی است و معمولا برای افراد چاق و سنگین وزن بروز می‌کند. افرادی که با بالا رفتن سن خود از وزنشان نمی‌کاهند باید منتظر آرتروز زانو باشند. این بیماری شایع‌ترین نوع رماتیسم پا است و ممکن است حتی برای نوجوانان و جوانان چاق نیز رخ دهد. از این روست که پزشکان به کلیه اقشار در هر سن توصیه می‌کنند که از رژیم‌های غذایی و ورزشی مناسب پیروی کنند تا به رماتیسم مفاصل پا دچار نشوند.

نویسنده: آذرشکیب

مسکن ها مانند سمی برای قلب

تاریخ ارسال: دوشنبه، 8 خردادماه 1385
ایسکانیوز ـ طبق آخرین تحقیقات مشخص شد مصرف مسکن های رایج مانند هیپوبروفن سبب بروز عارضه های قلبی در بزرگسالان می شود. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از مجله Heart، محققان طی آزمایشی تاثیر مسکن هایی از جمله هیپوبروفن، ایندومتاسین، پندوکسن، دیکلوفناک، ملوکسی کام، کتوپروفن و پیروکسیکام را بررسی کردند و برای به دست آمدن نتیجه 1400 نفر از بریتانیایی های بین 65 تا 84 سال را که برای اولین بار به دلیل مشکلات قلبی به بیمارستان مراجعه کرده بودند در اواخر دهه 1990 با 5000 نفر از افراد سالم مقایسه کردند و دریافتند افرادی که از مسکن های ایندومتاسین استفاده کرده بودند نسبت به افراد سالم در حدود سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به عارضه های قلبی بودند و این آمار در مورد افرادی که هیپوبروفن استفاده کرده بودند نیز صدق می کرد به شکلی که از کل بیماران قلبی یک چهارم آنها به مقدار زیادی از هیپوبروفن استفاده کرده بودند. هیپوبروفن مسکنی بسیار قوی و معروف است که در بیشتر داروخانه ها وجود دارد که در حدود 46 تن از آن در بریتانیا به فروش می رسد.

نویسنده: فرهادیان‌پور

رابطه بین چاقی و سرطان سینه

تاریخ ارسال: دوشنبه، 8 خردادماه 1385
ایسکانیوزـ طبق آخرین تحقیقات دانشمندان آمریکایی مشخص شد زنانی که در دوران بزرگسالی دچار اضافه وزن می‌شوند به احتمال بسیار زیاد نسبت به بقیه زنان در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری چین، طبق آزمایشاتی بر روی 44000 نفر از زنان مشخص شد هر چه زنان در دوران بزرگسالی دچار اضافه وزن شوند بیشتر درمعرض ابتلا به انواع سرطان‌های سینه هستند. دانشمندان این تعداد را با زنانی که در دوران بزرگسالی ده کیلوگرم اضافه وزن داشتند مقایسه کردند و دریافتند که در دوران بزرگسالی در حدود 27 کیلوگرم به وزنشان اضافه شده بود در حدود دو برابر بیشتر نسبت به گروه اول به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و همچنین این خطر در زنانی که بیش از 27 کیلوگرم به وزنشان اضافه می‌شود به سه برابر می‌رسد. به اعتقاد دانشمندان سرطان سینه رابطه مستقیمی با افزایش سطح هورمون استروژن دارد و قابل توجه است افزایش بافت‌های پرچرب استروژن تولید می‌کند و همین عمل سبب بروز سرطان سینه در زنان چاق می‌شود. طبق تئوری استروژن که بافت‌های پر چرب مهمترین تولید استروژن است قابل ذکر است سطح هورمون استروژن در زنان یائسه درحدود 50 الی 100 درصد بیشتر از زنان دیگر است وهنگامی که بافت‌های حساس استروژن درمعرض برانگیختگی استروژن قرار گیرند بیشتر رشد می‌کنند و منجر به سرطان سینه می‌شود. زنانی که در قسمت شکم خود چربی دارند بیشتر از زنانی که در قسمت مفصل ران خود چربی دارند در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

 نویسنده: فرهادیان پور

موسیقی، آرام كننده دردها

 تاریخ ارسال: شنبه، 6 خردادماه 1385
جام جم آنلاین: تحقیق نشان داد موسیقی باعث كاهش میزان دردهای مزمن و مشكلات روانی و اجتماعی افراد مختلف می شود. به نوشته عرب آنلاین، محققان آمریكایی با بررسی 60 نفر دریافتند موسیقی 21 درصد از درد جسمی بیماران و 25 درصد از رنج های روانی افراد می كاهد. مارتن گود از مدرسه پرستاری باین بولتون در كلف لند گفت: تاثیر موسیقی روی دو دسته از افراد پنجاه ساله ای كه از درد مفاصل و بیماری های دیگر رنج می برند طی شش سال بررسی شد. وی افزود: گروه اول كه برای معالجه آنها از موسیقی استفاده شده بود، بهبود بیشتری به دست آوردند و به نتایج مثبتی رسیدند


نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 10 خرداد 1385 و ساعت 01:05 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات: