| عمومي ,

خیلی دلم واستون تنگ شده

خیلی دوستون دارم

راستی اونهایی که سوال کردند یه بار گفتم باز هم میگم

من دانشجو تغذیه نیستم رشته ی من هم ربطی به این موضوع نداره هدف من فقط اینه که به نوعی به هموطن هام کمکی کرده باشم یا حد اقل به نوبه خودم واسه شما عزیزام مفید باشم و مطالبی که  پست میکنم به درد ۴ نفر بخوره  و حالاکه دارم یه وبلاگی رو مدیریت میکنم و واسش وقت میگذارم پوچ نباشه

اما خدمت  اونهایی که سوال کردند عرض کنم من در ترم ۷  مهندسی اکتشاف معادن مشغول تحصیل هستم.


نوشته شده توسط حسام در شنبه 24 تیر 1385 و ساعت 10:07 ق.ظ
| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 11 تیر 1385 و ساعت 04:07 ق.ظ
| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در جمعه 9 تیر 1385 و ساعت 12:06 ب.ظ
| عمومي ,

دانستنی های جدید پزشکی

پوست نارنگی وکاهش دردهای روماتیسمی

     تحقیقات نشان داد که ماده ای که از پوست نارنگی به دست آمد ، می تواند دردهای ناشی از روماتیسم راالتیام دهد . این ماده که هسپریجین نام دارد گونه ای پلی فنول است که درپوست نارنگی وجوددارد ومی تواند رگهای دست وپا را نرم کند واز شدت درد روماتیسم بکاهد .irna))
 

عسل ودرمان سرطان

    پژوهشگران دریافته اند عسل می تواند به عنوان سلاحی قوی برای مقابله با سرطان به کار رود . این آزمایش که برروی موشها انجام شد نشان داد عسل می تواند رشد تومورهای سرطانی را متوقف کند .(دانشگاه زاگرب کرواسی )

مجله درد

مصرف موز وسبزی و کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه

   مصرف موز ، هویچ وچغندر ، خطر ابتلا به سرطان کلیه را کاهش می دهد . همچنین این تحقیقات نشان داد خطرابتلا به سرطان کلیه در زنانی که در طول هفته 5تا 6 موز می خورند نسبت به زنانی که موز نمی خورند به نصف کاهش می یابد . بامصرف منظم سبزی های غده ای مانند هویچ و چغندر این درصد به 50 تا 65 درصد کاهش می یابد . ( Reuters.ion )

مصرف موز وسبزی و کاهش خطر ابتلا به سرطان

   مصرف موز ، هویچ وچغندر ، خطر ابتلا به سرطان کلیه را کاهش می دهد . همچنین این تحقیقات نشان داد خطرابتلا به سرطان کلیه در زنانی که در طول هفته 5تا 6 موز می خورند نسبت به زنانی که موز نمی خورند به نصف کاهش می یابد .
تزریق‎ طلای‎ مایع‎ به‎ بدن‎‎ بـیمـاران مبتلا به‎‎ روماتیسم‎ به درمان‎‎ ایـن بـیمـاری‎ كمك‎ می‎ كند.

 به‎ گزارش‎ ایلنا, محققان‎ مركـز تـحقـیقـات‎ روماتیسم‎ كانادا با بررسی‎ 65 بیمار مبتـلا به‎‎ روماتیسم‎ در مدت‎ 48 هفته دریـافـتنـد, همراه‎ شدن‎‎‎ این روش‎ با درمان های‎ رایـج‎ از شدت‎ بیماری‎ روماتیسم‎ در بیمارانی‎ كـه‎‎ بـه دارو" ی‎ متتركسات‎ " واكنش‎ نشان‎ نمی‎ دهند, می‎ كاهد.
 محققان‎‎ هـزینـه‎ پـائیـن را نیـز از دیگـر مزایای‎ طلا درمانی‎ دانستند.
 به‎ تازگی‎ داروهای‎‎ ضـد TNF بــرای درمــان‎ روماتیسم‎ به‎‎‎ بازار عرضه شده اند اما قیمت‎ آنها بسیار زیاد است.

ماء الشعیر رشد سرطان را متوقف می کند

این تحقیق که در ژاپن روی موش ها انجام شد نشان داد که نوشیدن ماءالشعیر موجب توقف واز بین رفتن سرطان می شود . این تحقیق نشان داد موشهایی که ماءالشعیر به آنها خورانده می شد وقتی در مواجه با مواد شیمیایی پدید آورنده سرطان قرار می گرفتند
 تا 85% کمتر نسبت به سایر موش ها به سرطان کبد ، کلیه و ریه مبتلا می شوند .( BBC.news 

لنزهای رنگ غیرطبی و عوارض آن و نكات قابل توصیه

لنزهای رنگی غیرطبی كه برای تغییر رنگ چشمها و افزودن زیبایی به كار می‏رود این لنزها معمولا از جنس لنزهای نرم می‏باشند كه كاملا روی قرنیه چشم می‏خوابد. افراد اكثرا این لنزها را از داروخانه‏ها یإے؛ے  فروشگاه‏های لوازم آرایشی تهیه می‏كنند. بعضی از این لنزها یك بار مصرف هستند و بعضی برای مدت محدودی (مثلا یك هفته) قابل استفاده است.

 در مورد استفاده از این لنزها باید به چند نكته توجه كنید.

  بیش از مدت تعیین شده ( )EXP.dateآنها را استفاده نكنید.

  هنگام گذاردن لنز كاملا دستها را با آب و صابون بشوئید و بهداشت را رعایت كنید.

  احتمال عفونت چشمها و زخم قرنیه در اثر مصرف این لنزها زیاد است. لذا اگر احساس كردید كه چشمهایتان می‏سوزد یا اندكی قرمز شده یا مبتلابه عفونت یا بیماری‏هایچشم هستند از مصرف این لنزها اجتناب كنید.

  به محض احساس اشك‏ریزش و سوزش چشمها، قرمزی چشمها یا احساس وجود جسم خارجی در چشمها فورا لنزها را خارج كنید و چشمها را استراحت دهید درصورت عدم بهبود به چشم پزشك مراجعه كنید.

چین و چروك و پیری پوست و علل آن

پوست بدن با گذشت زمان تحت روند پیرشدن دستخوش تغییراتی می‏شود كه تغییررنگ و چین و چروك بارزترین آنهاست. پیرشدن پوست فقط یكی از علل چین و چروك پوست است و مهمترین علل دیگر آن: نور خورشید، سیگار، حالات چهره می‏باشد.

 در طی فرآیند پیری حالت انعطاف‏پذیری پوست از بین می‏رود و شیارهای پوستی افزایش می‏یابد. و با كاهش چربی زیر پوست، پوست شل می‏شود و علاوه بر آن سرد و رنگ‏پریده می‏شود. ضخامت پوست كم می‏شود یا تغییر نمی‏كند.

 اگر پوست در معرض تابش طولانی‏مدت نور خورشید قرار گیرد پوست شل شده و شیارهای ظریفی در سطح آن ظاهر می‏شود و ضخامت پوست افزایش می‏یابد.

 سیگار نیز بر پوست اثر كرده و باث تسریع و تشدید پیری پوست می‏شود.

 وضعیت‏های خاص مثل حالت خندان، غمگین و اخمو در طولانی‏مدت باعث بروز شیارهای عمیق روی پوست می‏شود

كرم مقوی دور چشم، مژه‏ها، لبها

خیسانده روغن رومارون  50گرم، روغن جوانه گندم  25گرم روغن نارگیل  25گرم، این مواد را با یكدیگر آهسته حرارت می‏دهند تا یكنواخت گردد، سپس حرارت را كم كرده آن را آنقدر هم می‏زنند تا سرد شود این كرم برای جلوگیری از چروك‏های زودرس اطراف چشم به كار می‏رود.

  كرم ویژه مژه‏ها، روغن كرچك  5گرم، شیره پوست سبزگردو یك گرم وازلین سفید خالص  20گرم، اسانس لاداند یك قطره. وازلین را به كمك حرارت ذوب كرده بقیه مواد را ضمن به هم زدن به آن می‏افزایند. سپس می‏گذارند تا سرد شود. برای تقویت مژه‏ها هر شب قبل از خواب روی آن می‏مالند.

  محصولات ویژه لبها، دهان‏شوی اینسون، تخم اینسون  30گرم، شبدر  5گرم، دارچین  5گرم، آترلیك  5گرم، الكل  90درجه  20گرم خیسانده روغنی نعناع  3قطره كلیه مواد را به استثنای خیسانده روغنی نعناع دو هفته در الكل قرار می‏دهند سپس صاف كرده خیسانده روغن نعناع را به آن اضافه می‏كنند یك قاشق غذاخوری در یك لیوان آب برای شستشوی دهان مناسب است

بهداشت ناخن و وسائل پیرایش آن

لكه‏های سفید روی ناخن كه به صورت خال سفید یا خطهای سفید كه شبیه برفك روی ناخن پیدا می‏شوند ناشی از كمبود كلسیم نیست تغییررنگ دادن ناخن‏ها می‏تواند نتیجه مصرف دخانیات یا خون‏مردگی باشد و آرایش ناخن را هرگز خودتان روی ناخن‏های خود انجام ندهید. به كاربردن لاك ناخن به طور صحیح و درست ورزیدگی خاصی لازم دارد و باید طوری انجام گیرد كه خسته‏كننده نباشد برای داشتن ناخن‏های زیبا و به منظور تقویت و تسریع رشد ناخن‏ها هر روز صبح ناشتا دو قاشق مرباخوری ژلاتین را با یك لیوان آب پرتقال مخلوط كرده میل كنید. اگر یا دقت ناخن‏ها درست شوند بسیار زیبا خواهند شد

كك و مك صورت

نقاط تغییر رنگ داده پوست كه به صورت لك‏هایی روی صورت دیده می‏شود در اثر افزایش رنگدانه در بعضی از سلول‏های رنگدانه‏ای پوست به وجود می‏آید معمولا به شكل دانه‏های قهوه‏ای روشن در پوست دیده می‏شود و بیشتر در صورت، بازوها و پشت دیده می‏شود.

 این ضایعات بعد از سن  5سالگی در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید در مناطق غیر پوشیده پوست دیده می‏شود و در ماه‏های زمستان به تدریج كم‏رنگ‏تر و گاهی محو می‏شود.

 كك و مك معمولا در افراد سفیدپوست دیده می‏شود. و معمولا ارثی نیز می‏باشد.

 برای جلوگیری از ایجاد كك و مك و یا جلوگیری از پیشرفت آنها باید از كرم‏های ضدآفتاب با درجه ضدآفتاب یا  SPFبالای  5استفاده شود. و در مناطق غیرپوشیده و در معرض نور آفتاب باید هر  4ساعت یك بار توسط این كرم‏ها پوشیده شود و هر چه درجه ضدآفتاب یاكرم بالاتر باشد فواصل مصرف بیشتر می‏شود 

حمام زیبائی، گیاهی، معطر

حمام زیبائی. ثابت شده است كه حمام‏های گیاهی پوست را تازه و معطر می‏كند. اعمال حیاتی آن را تقویت می‏نماید و بعضی از آنها موجب آرامش اعصاب و خواب راحت می‏شود.  10گرم (رومارن)،  10گرم تیم (نوعی آویشن)،  10گرم اسطوخودوس،  10گرم مرزنگوش،  10گرم مریم‏گلی، كلیه گیاهان بالا را خوب خرد كرده مخلوط می‏كنید. یك قاشق مرباخوری از مخلوط گیاهی را در یك لیتر آب ریخته به روش معمولی جوشانده آن را یك ظرف شیشه‏ای نگهداری می‏نمائید یك فنجان از این جوشانده برای یك بار حمام كردن كافی می‏باشد. جوشانده مزبور را حداكثر دو تا سه هفته می‏توان در یخچال نگهداری كرد.

حمام معطر. برگ بو، اسطوخودوس، تیم امنتین، رومارن، نعناع، مرزنگوش، با. الكل  40درجه، ده گرم از هر گیاه تازه و یا  5گرم خشك آن را در دو لیتر آب ریخته  10دقیقه می‏جوشانند پس از صاف كردن  350گرم الكل  40درجه به آن می‏افزایند و خوب به هم می‏زنند هر مرتبه دو قاشق غذاخوری از این محلول را به آب حمام می‏افزایند استحمام با آن موجب نرم و شفاف شدن پوست می‏شود خستگی را برطرف، خواب را تسهیل و باعث آرامش اعصاب می‏گردد.

انواع ماسك‏های خانگی

ماسك‏ها باید بر روی مام نواحی صورت یكنواخت مالیده شود مدت  20دقیقه با كمال آرامش و بدون حركت صبر نموده و سپس به آرامی پاك گردد و با آب یا گلاب شسته شود

سیب‏زمینی وچغندر خام رنده شده را با كمی خامه مخلوط كرده برای جلوگیری و مبارزه با چروك‏های صورت و گردن و كیسه‏های زیرچشم از آن استفاده كنید

 یك زرده تخم‏مرغ را با یك قاشق قهوه‏خوری روغن زیتون مخلوط می‏كنند چنانچه پوست خیلی خشك و حساس باشد از شیر ولرم می‏توان استفاده نمود

پوست‏های خشك. گل‏ختمی را به صورت عرق تهیه كرده و بر روی صورت كمپرس كنید كاهو را پخته و آب آن را با پنبه به صورت بمالید.

  پوست‏های چرب. آب برنج به هنگام صاف‏كردن لوسیون برای پوست‏های چرب و بستن منافذ می‏باشد ولی استفاده از آن برای پوست‏های حساس منع شده است.

 آب پرتغال بهترین لوسیون برای پوست‏های چرب و كم آب، آب اسفناج نیز برای درمان پوست‏های جوشدار بسیار مفید است. آب لیمو و كمی روغن زیتون مخلوط كرده ماسك ضدچربی به دست می‏آید.

 برای پوست‏های چروك و پیر، اگر پوست مقاوم باشد دو قاشق سوپخوری عسل را با یك سفیده تخم‏مرغ مخلوط كرده به آن آبلیمو اضافه كنید و ماسك را به روی تمام صورت قرار دهید.

 پوست‏های منفذدار. سفیده تخم‏مرغ را با دو قاشق سوپخوری شیر بدون چربی مخلوط كنید خوب به هم زد به صورت ماسك روی صورت قرار دهید.

 تفاوت فرآوردهای گیاهی و شیمیائی چیست و كدام یك مؤثرتر است بسیاری از تركیبات شیمیائی كه در فرآورده‏های پوستی مورد استفاده قرار می‏گیرند واقع مشتقات گیاهی هستند و از طرفی بسیاری از فرآورده‏هائی كه به عنوان تركیبات گیاهی عرضه می‏گردند عصاره یك گیاه در پایه مواد شیمیائی می‏باشند بهر حال هر ماده‏ای چه گیاهی و چه غیرگیاهی دارای یك فرمول شیمیائی است بنابراین چنین تعبیری كه مواد را به دو گروه شیمیائی و گیاهی تقسیم كنیم صحیح نیست البته در صورتی كه منظور از مواد شیمیائی تركیبات صناعی هستند و یا مواد مانند تركیباتی كه از مواد نفتی مشتق می‏شوند باید گفت كه هر ماده‏ای با یك فرمول خاص مثل الكل‏ها یا اسیدها و دارای خواص مخصوص به خود هستند بنابراین در صورتی كه ماده‏ای برای پوست مفید تشخیص داده شده باشد چگونگی و ساخت ماده اولیه آن را نباید درنظر گرفت

برای داشتن پوستی شاداب باید هم از درون و هم از بیرون بدن مراقب پوست خود باشیم.
یک رژیم غذایی متعادل به داشتن پوستی شاداب کمک می‌کند. مصرف قندهای طبیعی مثل قند موجود در عسل، شیر و میوه‌ها، استفاده از پروتئین موجود در گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، غلات و حبوبات برای رشد و ترمیم بافت پوست لازم است.
مصرف مقدار مناسب و متعادل چربی برای تولید چربی طبیعی محافظ پوست لازم است.
مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی برای رشد و ترمیم سلول‌ها و تنظیم فرآیندهای شیمیایی پوست لازم است. ویتامین‌هایی که بیش از همه در پوست اهمیت دارد ویتامین A، B2، B3، C و E است.
ویتامین B2 در لبنیات، ماءالشعیر، جگر و حبوبات ویتامین B3 در گوشت قرمز، ماءالشعیر، غلات و آجیل، ویتامین A در کره و پنیر، سبزی‌ها و تخم‌مرغ، ویتامین C در سبزی‌ها و میوه‌ها و ویتامین E در ماهی وجود دارد.
در نتیجه خوردن مقادیر مناسبی از سبزی‌ها و میوه‌های تازه در ایجاد پوست باطراوت موثر است. مصرف حدود 1 تا 2 لیتر آب خالص در روز نیز از کم آب شدن پوست جلوگیری می‌کند.

تأثیر میوه ها بر مو
میوه ها به دلیل دارا بودن املاح و موادمعدنی تأثیر بسزایی را در سلامت بدن، پوست و مو ایفا می كنند.
 به طور متوسط میوه ها به مقدار قابل توجهی سرشار از كلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، منیزیم و آهن بوده و برای تأمین، رشد و استحكام پوست و مو بسیار مؤثر و سودمند هستند و انواع ویتامین ها را به بدن می رسانند. انسان می تواند با مصرف میوه ها مقداری از كمبود غذایی خود راتأمین كنند، زیرا تركیبات غذایی كه برای بدن لازم است، كم و بیش در ساختمان میوه ها به كار رفته اند. همچنین مصرف مداوم میوه ها به دلیل داشتن آب، قندها، چربی ها، پروتئین ها، اسیدهای آمینه، ویتامین ها و... در پیشگیری از بیماری های مختلف خصوصاً بیماری های پوست و مو مانند ریزش مو و حتی درخشندگی، استحكام و رشد و نمو موها نقش چشمگیری را ایفا می كنند و حالت طراوت و زیبایی را به پوست و مو می دهند، با توجه به این كه علت اصلی ریزش مو در افراد، كمبود ویتامین، پروتئین و املاح معدنی است، بنابراین عدم مصرف میوه ها و سبزی ها صدمات جبران ناپذیری را بر جای می گذارد.دكتر «مسعود داوودی» محقق پوست و مو در این زمینه معتقد است: اصولاً میوه ها و سبزی های تازه انواع و اقسام ویتامین ها و موادمعدنی را به بدن می رسانند و از آن جا كه وجود این مواد در سلامت پوست و مو مؤثرند، بنابراین خوردن میوه ها می تواند در سلامت و شادابی پوست و مو نقش مهمی را ایفا كنند. همچنین ویتامین های CوE موجود در میوه ها به دلیل داشتن خواص آنتی اكسیدانی، فرآیندهای تخریبی موجود در پوست و مو را تاحدودی كاهش می دهد و پوست و مو در اثر عوامل آسیب رسان بیرونی همچون آفتاب، داروها و سن و تغییر و تحولات موجود آسیب پذیر خواهند بود.وی معتقد است: افراد فقط با مصرف و خوردن میوه های تازه می توانند ویتامین های موجود در آن ها را جذب كنند و از تخریب و ریزش مو جلوگیری نمایند، این در حالی است كه عصاره آن ها و مالیدن آنها روی موی سر به دلیل عدم جذب فایده ای ندارد و حتی كرم های گیاهی نیز می توانند باعث لطافت و مرطوب كنندگی پوست و مو شوند ولی باعث سلامت پوست و مو نمی شوند و موخوره ها را نیز از بین نمی برد.دكتر «غلامحسین غفارپور» متخصص پوست و مو نیز معتقد است: مالیدن و خوردن میوه ها تفاوت چندانی در سلامت و رشد موها ندارد، فقط تاحدودی می توانند پروتئین ها را به موها برسانند به عنوان مثال وجود ماده پروتئینی در گیاه سویا باعث درخشندگی موها می شود ولی باعث استحكام موها نمی شود.همچنین موادی همچون روغن بادام شیرین به عنوان مرطوب كننده موها نقش مفیدی داشته ولی باعث سلامت موها نمی شود و موخوره ها را نیز از بین نمی برد.
«میترا روزبهانی» متخصص تغذیه در این زمینه می گوید: میوه ها و سبزی ها به دلیل داشتن ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی را در رشد و حفظ موها دارد، همچنین غذاهایی مانند نان و برنج كه منابع قوی ویتامین B هستند مركباتی همچون كیوی كه منابع غنی ویتامین C هستند، نیز در رشد و نمو موها تأثیر بسزایی دارند. وی معتقد است: عنصر روی نیز كه در موادی همچون گوشت قرمز و منابع پروتئینی یافت می شود از جمله عناصری است كه باعث استحكام موها شده و از ریزش مو جلوگیری می كند، همچنین كمبود آهن كه به صورت مخفی خود را نمایان می سازد باعث خستگی، بی حالی و حتی ریزش موها می شود بنابراین افراد خصوصاً زنان باید منابع حاوی آهن همچون گوشت قرمز، جگر، عدس، كشمش را در برنامه غذایی خود بگنجانند و از ویتامین هایی همچون A مانند جگر و ویتامین E مانند دانه های روغنی موجود در روغن كبد ماهی در این زمینه استفاده نمایند.وی معتقد است: ویتامین بیوتین نیز كه از خانواده ویتامین B است و حتی عنصر سلنیوم در رشد و حفظ موها تأثیر بسزایی دارند.وی می گوید: مصرف میوه ها به طور موضعی تأثیری بر رشد و نمو موها ندارد، زیرا مدت زمان تماس با این مواد كوتاه است، همچنین شامپوهای حاوی مواد پروتئینی نیز تأثیر مثبتی را بر روی استحكام و رشد موها ندارد، بنابراین توصیه می شود تا افراد بیشتر خوردن میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند و از ویتامین ها و پروتئین های موجود در آن نهایت استفاده را ببرند.دكتر «مونا بهار» متخصص پوست و مو نیز می گوید: كمبود مواد غذایی و میوه ها ازمهمترین علل ریزش مو محسوب می شود زنانی كه عمدتاً برای پیشگیری ازچاقی و افزایش وزن از رژیم های غلط غذایی كه پایه آن ها براساس مصرف نكردن میوه ها و غذاهای سرشار از پروتئین، ویتامین، مواد قندی و نشاسته ای است، عوارضی همچون افزایش ریزش را به دنبال خواهد داشت. همچنین افرادی كه به دلیل بیماری ها مواد غذایی و میوه های كافی به آن ها نمی رسد، بیش از سایرین در معرض ریزش مو قرار می گیرند. وی معتقد است: افراد برای تقویت موها و جلوگیری از ریزش مو باید به مقدار قابل توجهی از میوه ها، سبزیجات، آب میوه های گوناگون همچون آب (خیار، هلو، انگور و...) استفاده نمایند. نوشیدن سه لیوان آب انگور در شبانه روز برای كسانی كه در بیماری هستند و برای پیشگیری از ریزش مو بسیار مفید و مؤثر است.وی می گوید: كمبود ویتامین های B و همچنین سوءتغذیه نیز در ریزش مو ها نقش مهمی را ایفا می كنند، بنابراین مصرف میوه هایی كه حاوی این ویتامین ها هستند، نقش چشمگیری در جلوگیری از ریزش موها دارد، مصرف سبوس گندم، جو، پوست شلتوك برنج و ماءالشعیر، كاهو، گوجه فرنگی، شیر، كدو، انبه نیز از جمله منابع غذایی محسوب می شوند كه تأثیرات بسزایی را در رشد واستحكام موها ایفا می كند. وی می گوید: ویتامین Aموجود در میوه هایی همچون زرد آلو، توت فرنگی و خرما نیز برای تقویت پوست و مو لازم است.مصرف مغز ها نظیر نارگیل، پسته، بادام زمینی به دلیل داشتن پروتئین، ویتامین B۱ و B۲ برای درمان شوره سر و ریزش مو مفید است، همچنین مصرف موضعی روغن نارگیل و روغن بادام باعث تقویت و درخشندگی موها می شود.وی می گوید: افراد مبتلا به شوره سر و ریزش مو می توانند هفته ای یك یا دو مرتبه باروغن زیتون سرشان را ماساژ دهند كه علاوه بر درخشندگی موها از سفید شدن مو نیز جلوگیری می كند.وی در پایان می گوید: كمبود مس نیز باعث اختلال در رشد مو و رنگدانه پوست می شود كه با مصرف میوه هایی همچون خرما، انجیر خشك، سیب قرمز، فندق ، گردو، مواد غذایی نظیر زرده تخم مرغ، جگر، دل و قلوه می توان كمبود مس را جبران كرد و از ریزش مو ها به طور چشمگیری جلوگیری كرد.
ارمغان جوادنیا
 aftab.ir


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 8 تیر 1385 و ساعت 09:06 ق.ظ
| عمومي ,

وسایل مورد نیاز برای رفتن به ساحل

بـا شـروع تـابسـتان خـیـلی از مـردم تصمیم می گیرند که بخـشی از وقـت خــود را در زیر نور آفتاب صرف کنند. شما چـه ورزش کـنـید، چـه بـاغـبـانی کنـیـد و یا تنها استراحت کـنـید، بـاید حتما از محصولات محافظتی پوست در مقابل خورشید استفاده کنید تا پوست شما آسیب نبیند.

اولـیـن دلیـل ایـجـاد سرطان پوست اشـعـه فرابنفش (UV) مـی بـاشد کـه هر سـاله میـلـیون هــا نفر را به خود مبتلا مـی سازد. در حالی کـه تشعشعات زیان آور نور خورشید همواره رو به افزایش است شما میـبایست هنگامیکــه در مـعـرض نـور آن قـرار می گیـریـد از پـوست بـدن، لـب هـا و
موی خـود در مـقـابـل ایـن اشـعـه های خطرناک و زیان آور مراقبت کنید.

در این قسمت لیستی از وسایلی را آماده کرده ایم که باید حتما در ساک مسافرتی شما قرار داشته باشد:

1- کرم ضد آفتاب (که ضد آب هم باشد)-- یک کرم ضد آفتاب با عیار محافظتی 25 یا بالاتر به شما کمک می کند تا از پوست خود در مقابل اشعه زیان آور UV محافظت کنید. شما می بایست حداقل 15 دقیقه پیش از خارج شدن از منزل کرم ضد آفتاب را بر روی پوست خود بمالید تا به داخل پوست نفوذ کند. همچنین پس از شنا کردن و تعرق کرم باید مجددا استعمال شود. تقریبا یک انس کرم برای پوشاندن مناسب نقاطی که در معرض آفتاب قرار می گیرند ، کافی است.

2- مرهم لب (با عیار حفاظتی)-- بهترین محافظ برای مراقبت از لب ها در مقابل نور خورشید داروهای ضد آبی هستند که هم لب ها را مرطوب نگه می دارند و همچنین دارای عیار محافظتی 15 درصدی و یا بالاتر نیز هستند. مرهمی مانند زیلاکتین مرهمی است با عیار محافظتی 24 که ضد آب هم می باشد و در مقابل آفتاب دوام خوبی دارد. این دارو حاوی نوعی نرم کننده غیر روغنی است که لب ها را صاف و نرم و منعطف نگه می دارد.

3- کلاه لبه دار بزرگ-- جدا از اینکه صورت خود را با پوششی از ضد آفتاب ها محفوظ نگه می دارید، کلاه می تواند از موهای شما در مقابل آفتاب محافظت کند و از فرسودگی ، فساد و شکنندگی لایه های خارجی مو جلوگیری کند. یک کلاه راحت و مناسب انتخاب کنید که دارای لبه های بزرگ باشد نا بتواند از گردن شما نیز محافظت کند و بهتر است در صورت امکان زیر سایه بنشینید.

4- اسپری ضد آفتاب برای موها-- یکی دیگر از روش های محافظتی برای موها در مقابل نور خورشید استفاده از اسپری محافظتی است که مخصوص همین کار ساخته شده است. اسپری ضد آفتاب باید قبل، بعد و در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده شود.

5- پماد برای جوش ها-- این بیماری به علت قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بروز می کند به همین دلیل لازم است که داروهای لازم را برای وقایع پیش بینی نشده در دسترس داشته باشید. زلاتین محصولی تولید می کند شبیه به نوعی ژل خنک که فرایند بهبودی را تسریع می بخشد و مایع دیگری نیز دارد که باعث خشک کردن جوش و تسکین آن شده و مانع انتشار آنها به سایر نقاط بدن میشود.

اجازه ندهید که آفتاب سفر تابستانی شما را خراب کند. می توانید این محصولات محافظتی مخصوص تابستان را از داروخانه و دراگ استورها تهیه کنید. همچنین اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری در این زمینه پیدا کنید می توانید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

mardoman.com

در تمام فصول از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید


ایسنا:یک متخصص بیماریهای پوستی گفت: محافظت از پوست در مقابل نور آفتاب باید از سنین کودکی شروع شود.


دکتر علی ابراهیمی استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه کرمانشاه - با بیان این که حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب تنها مختص به یک فصل خاص نیست و در تمام فصول سال باید انجام شود، بر لزوم حفاظت از پوست در دوران کودکی تاکید کرد و گفت: 80 درصد نور آفتابی که به پوست ما می‌خورد و ممکن است به پوست آسیب برساند مربوط به سنین زیر 18 سالگی است، یعنی زمانی که فعالیت شغلی نداریم تا در مکان ثابتی باشیم.


ابراهیمی اظهار كرد: محافظت از پوست در دوران کودکی مهمتر از دوران بزرگسالی است، لذا توصیه
می‌شود کودکان از سنینی که شروع به راه رفتن می‌کنند محافظ آفتاب داشته باشند، البته این تنها به معنای استفاده از کرم های ضد آفتاب نیست، بلکه استفاده از یک کلاه آفتاب‌گیر ساده و یا پوشیدن لباس آستین بلند می‌تواند محافظ پوست در دوران کودکی باشد.

وی با بیان این که در سنین بالاتر چه در فصل تابستان وچه در فصل زمستان فرد باید برای محافظت از پوست خود از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند، در خصوص بهترین نوع کرم‌های ضد آفتاب به ایسنا گفت: بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب با فاکتور محفاظتی حدود 25 درصد استفاده شود، زیرا ممکن است ریسک حساسیت در افرادی که از کرم های ضد آفتاب با درجه بالاتر استفاده کنند بیشتر شود.

ابراهیمی افزود: تعداد موادی که در کرم های ضد آفتاب با SPF های بالا بکار می‌رود بیشترست و ممکن است پوست به یکی از این مواد حساسیت داشته باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان این که هر پوستی خصوصیت خاص خود را دارد،

اظهاركرد: پوست برخی افراد جوش می‌زند و باید از کرم های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنند، برخی

پوست‌ها نیز خشک هستند و افراد دارای این پوست‌ها باید از کرم‌های ضد آفتابی که مقداری مرطوب کننده هم دارد استفاده کنند.

ابراهیمی افزود: بطور کلی باید از کرم ضد آفتابی استفاده کرد که پوست با آن راحت باشد.
vajeb.com

مصرف كرم‌های ضد آفتاب غیر استاندارد ، ضایعات پوستی را تشدید می‌كند
یك فوق تخصص پوست و مو و زیبایی معتقد است : باتوجه به این كه كرم‌های ضد آفتاب در كاهش ضایعات پوستی كه یك عامل سرطانی است، نقش موثری دارند، اما مصرف غیراستاندارد آن نیز باعث بروز و تشدید ضایعات پوستی می‌شود.


دكتر" كامران جزایری " روز دوشنبه افزود : افزایش رویكرد مردم به‌استفاده ازكرم‌های ضدآفتاب درسال‌های اخیرموجب شده برخی محصولات قلابی با مارك محصولات معروف واردبازار شود كه نه‌تنها هیچ مزیتی برای پوست ندارد بلكه باعث تشدید ضایعات پوستی نیز می‌شود.

وی اظهار داشت : به‌نظر می‌رسد عدم نظارت مناسب برنحوه تولید و عرضه كرم‌های ضدآفتاب یكی از مهمترین عوامل در بروز این مشكلات است .

این متخصص با تاكید بر اینكه كرم‌های ضدآفتاب باید حتما استاندارد باشد ، گفت:
استانداردبودن محصولات آرایشی بخصوص كرم‌های ضدآفتاب مهمترین عامل در شناخت آن می‌باشد، در این صورت مارك آن چندان مهم نیست.

وی ادامه‌داد: كرم ضدآفتاب بستگی به سن فرد، نوع پوست وشرایط آب و هوایی منطقه دارد و باید توسط متخصص پوست تعیین شود.

این متخصص تصریح كرد: میزان محافظت ضدآفتاب‌ها با عیارهای حفاظتی بالاتر از ‪ ،۲۵‬تفاوت مختصری با عیار ‪ ۲۵‬دارند، زیرا عیار محافظتی ‪ ،۲۵‬حدود ‪۹۲‬ درصد پوست را در مقابل اشعه آفتاب محافظت می‌كند.

جزایری استفاده‌از كرم ضدآفتاب بعداز شش ماهگی را نیز مهم‌ترین عامل برای جلوگیری از پیرشدن پوست عنوان كرد و افزود: علاوه براین، كرم‌های ضد آفتاب در جلوگیری از سرطان، لك شدن و سالم و زیبا نگه‌داشتن پوست نقش مهمی دارند.

جزایری باذكراینكه استفاده ازبعضی ازكرم‌های ضدآفتاب خارجی ویا داخلی موجب حساسیت پوستی می‌شود،گفت:باتوجه به‌اینكه ضدآفتابها از سه‌نوع شیمیایی، فیزیكال و شیمیایی - فیزیكال تشكیل شده‌اند، بهتراست افرادی كه به ضدآفتاب حساسیت دارند و همچنین زنان باردار و كودكان از ضدآفتابهای فقط فیزیكال استفاده كنند.

به‌اعتقاد وی، كرم‌های ضدآفتاب از موارد آرایشی و بهداشتی هستندكه استفاده از آن برای جلوگیری از پیروی زودرس و اثرات مخرب نور آفتاب ضروری است.

متخصص پوست ومو افزود: اگر از این كرمها باغلظت كافی و به دفعات استفاده نشود، خطر بروز لك‌های پوستی وجود دارد.

وی بااشاره به‌اینكه ازتماس طولانی‌مدت با نور خورشید در ساعاتی كه بیشترین میزان تابش نور خورشید وجود دارد، خودداری شود، گفت: حتی در روزهای ابری نیز باید از ضدآفتاب استفاده‌كرد، زیرا دراین روزها‪ ۷۰‬تا‪ ۸۰‬درصد نورخورشید وجود دارد.

جزایری همچنین در پایان برنزه كردن پوست را بسیار مضر خواند و گفت: بهترین رنگ پوست همان رنگ طبیعی آن است پس باید حتی الامكان از برنزه كردن آن خودداری شود.

irna.ir

با پوست خود بیشتر آشنا شویم

درست است که کتاب را از روی جلد آن نباید قضاوت کرد، اما انصافاً کتاب هایی که جلد زیباتری دارند، لااقل در نظر اول، توجه انسان را بیشتر به خود جلب می کنند!!

این موضوع خیلی هم بی دلیل نیست، پوست چیزهای زیادی درباره شکل ظاهری و سلامتی انسان مشخص می کند و تا حد زیادی هم نشان دهنده سن و سال شخص است.

داشتن پوستی سالم، شفاف و زیبا کار سختی نیست، اما از آنجا که ما انسان ها فقط به دنبال راحت ترین راه هستیم، نه مؤثرترین راه، دستیابی به پوستی با این مشخصات، تبدیل به آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از افراد، بخصوص بانوان شده است.

همه ساله میلیون ها تومان، فقط در ایران، صرف انواع و اقسام کرم ها، لوسیون ها و ماسک های آرایشی، تقویتی و بهداشتی می شود، بدون این که فکر کنیم پوست ما واقعاً بهاین مواد احتیاج دارد؟ یا به عبارت بهتر، آیا نیازهای پوست ما فقط همین کرم ها و لوسیون ها هستند؟

جالب اینجاست که انجام کارهای واقعاً مؤثر و رفع نیازهای واقعی پوست نه تنها دشوار نیست، بلکه هزینه زیادی هم ندارد.

بعضی از نیازهای پوست که به آنها بی توجهی می شود آن قدر ساده و کم هزینه هستند که باور آن برای خود افراد هم مشکل است.

در برخورد با مراجعینی که از پوست خشک و چروک های زودرس گله مند بودند، افرادی را دیده ام که کم آبی و بی توجهی به نوشیدن مقادیر کافی آب در طول روز مشکل اصلی شان بود، حال آن که مبالغ هنگفتی صرف کرم های مرطوب کننده و چرب کننده کرده بودند.

مشکل اصلی بسیاری از آنان این است که شناخت کافی از پوست، ساختمان آن، نیازهای اصلی و تقویت کننده هایش ندارند.

برای این که بتوانیم پوستی زیبا داشته باشیم و پوست مان شاداب بماند یا شاداب تر شود، ابتدا باید شناخت بهتری از ساختمان و عملکرد گسترده ترین عضو بدن پیدا کنیم، سپس نیازها، دوستان و دشمنانش را بشناسیم و در نهایت کارهای مؤثری برای تقویت آن انجام دهیم.

 

انواع پوست

بر حسب مقدار چربی پوست، چهار نوع پوست داریم:

پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند، پوست شان همیشه براق و درخشان به نظر می رسد و همواره دارای لایه  ای از چربی روی پوست شان هستند.

علت های چربی زیاد پوست عبارتند از: زمینه ارثی، فعالیت غدد داخلی، تغذیه (چربی و شیرینی زیاد)، تنش، مصرف بعضی از داروها.

این افراد باید از کرم های مرطوب کننده که پایه آنها آب است و برای جلوگیری از اشعه آفتاب از کرم های ضد آفتاب بر پایه الکل استفاده کنند.

پوست خشک

این نوع پوست معمولاً نازک و کشیده است؛ زبر است، گاهی پوسته پوسته می شود و ضمناً مستعد چروک های زودرس است. این پوست به اشعه آفتاب و باد حساس است.

استفاده از صابون های معمولی برای این نوع پوست توصیه نمی شود زیرا خشکی آن را تشدید می کند و بهتر است از انواع صابون های نرم کننده برای شستشوی این پوست استفاده کرد.

بی توجهی به این پوست، باعث چین و چروک های زودرس می شود و از آنجا که این نوع پوست رطوبت و چربی کافی ندارد، باید به مرطوب کردن و چرب کردن آن توجهی ویژه داشت؛ نوشیدن آب کافی، استفاده مرتب از کرم های مرطوب کننده و چرب کننده؛ به طوری که پوست همیشه لطافت، رطوبت و چربی کافی داشته باشد؛ توصیه می شود.

افرادی که دارای پوست خشک هستند نیاز به کرم مرطوب کننده باپایه روغن و برای جلوگیری از نفوذ اشعه آفتاب نیاز به کرم های ضد آفتاب با پایه کرم دارند.

پوست معمولی

پوست خوش اخلاق!! حالتی مابین خشک و چرب که دردسری برای صاحب خود ایجاد نمی کند و با مراقبت های معمول و کمی توجه سلامت و شادابی آن حفظ می شود.

پوست مختلط

بیشتر منظور پوست صورت است زیرا مثلاً پیشانی و بینی پر چربی هستند و گونه ها و اطراف چشم خشک است.

 

بهداشت پوست

هدف اساسی بهداشت پوست، زیبایی و تمیزی آن است. پوست اگر کثیف هم نباشد استحمام روزانه به پاک کردن مواد زائد روی آن کمک می کند.

در عین حال آب نیمه گرم باعث تسکین و آرامش اعصاب می شود؛ صابون اثر آب را زیاد می کند و چربی پوست بدن را به خوبی از بین می برد. چربی ای روی پوست اغلب با گرد و غبار مخلوط می شود و به صورت چرک در می آید   و منافذ روی پوست را می پوشاند و در نتیجه بدن نمی تواند از راه پوست تنفس کند و دفع عرق و نمک را انجام دهد.

هنگام استحمام باید از حوله و لوازم اختصاصی استفاده کرد زیرا تعدادی از بیماری ها واگیردار هستند و از این طریق منتقل می شوند؛ پس از حمام این لوازم و حوله را در مقابل تابش نور خورشید قرار دهید.

 

تعذیه و پوست زیبا

پوست انسان بافتی زنده است و همانند دیگر ارگان های زنده بدن برای حفظ حیات و سلامت خود نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارد.

غذایی که ما می خوریم، پس از هضم و جذب در دستگاه گوارش از طریق گردش خون به قسمت های مختلف بدن و از جمله به پوست می رسد.

با آن که انواع لوسیون ها و داروها از جمله عوامل خارجی زیباسازی پوست هستند، اما بدون برنامه غذایی سالم، تلاش در اصلاح ظاهر آن، چون از درون رسیدگی کافی به آن نشده است، نتیجه مطلوب نخواهد داد، زیرا مواد غذایی پوست از راه گردش خون تأمین می شود.

این که آیا ویتامین ها و موادی که در ماسک های مختلف وجود دارند از راه پوست جذب می شوند و مفیدند، هنوز ثابت نشده است.

شما نیز حتماً در تبلیغ بسیاری از کرم ها یا ماسک ها دیده اید که این مواد باعث تغذیه پوست می شوند؛ ولی آن چه باید دانست این است که پوست نسبت به بیشتر مواد همانندسدی نفوذ ناپذیر عمل می کند و به طور کلی تغذیه پوست از سطح خارجی آن از نظر عملی فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضی از داروها می توانند از این سد دفاعی بگذرند و بر روی بافت های عمقی تر اثر کنند ولی این گونه مواد نقشی در تغذیه پوست از سطح خارجی آن از نظر علمی فعلاً ثابت نشده است.

البته بعضی از داروها می توانند از این سد دفاعی بگذرند و بر روی بافت های عمقی تر اثر کنند ولی این گونه مواد نقشی در تغذیه پوست ندارند.

بیشتر این تبلیغات فقط برای سوء استفاده از ناآگاهی مردم است. به طور مثال آگهی ایی که با عنوان ویتامینه کردن پوست با کرم های حاوی ویتامین و... هر روز در روزنامه ها، مجلات و سالن های آرایش با آن برخورد می کنید.

اصولاً ویتامینه کردن پوست از سطح خارجی آن به هیچ وجه از نظر علمی صحت ندارد و ویتامینی که به صورت موضعی بر پوست مالیده شود فایده ای بیشتر از آن چه کرم خود به تنهایی به پوست می بخشد، ندارد و این کار در بسیاری از مواقع برای خالی کردن جیب مشتری است.

به عبارت دیگر نرم و لطیف شدن پوست پس از مصرف کم مرطوب کننده حاوی ویتامین های متعدد ناشی از وجود ویتامین های موجود در آن نیست، بلکه به دلیل مواد دیگری است که با افزایش میزان آب موجود در لایه شاخی (سطحی ترین لایه پوست) و جلوگیری از تبخیر آب سطح پوست، باعث نرم شدن پوست می شوند و این موضوع ربطی به تغذیه شدن پوست یا ویتامینه شدن آن از سطح خارجی ندارد.

بنابراین شکی نیست که داشتن تغذیه صحیح، مناسب وکافی برای حفظ طراوت و شادابی پوست ضروری است و هرگونه نقصی در این نظام غذا رسانی وجود داشته باشد، بر روی پوست اثر می گذارد و باعث خراب شدن پوست می شود.

کمبود مواد غذایی همیشه به دلیل فقر مواد غذایی نیست و گاهی اوقات بیماری هایی باعث عدم هضم و جذب غذا و سوخت و ساز صحیح آن در  اعضایی نظیر کبد می شوند، یا اشکالاتی که در عروق تغذیه کننده آن به وجود می آید، می توانند این مشکل را ایجاد کنند.

 

مواد غذایی موردنیاز پوست

 پوست نیز همانند اعضای دیگر بدن به تمامی مواد غذایی از جمله پروتئین چربی، قند و ویتامین ها و املاح نیازمند است.

اگر وضعیت تغذیه طوری باشدکه نیازهای اساسی بدن تأمین شود، پوست نیز حالت طبیعی خود را حفظ می کند ولی این بدان معنی نیست که مصرف زیاد و بیشتر از حد مورد نیاز واقعی آنها، باعث بهتر شدن پوست می شود.

در برخی موارد زیاده روی در مصرف ویتامین ها، مثل ویتامین A، خود باعث ایجاد بیماری پوستی می شود.

بنابراین فردی که در حد معمول در طی روز از انواع مواد غذایی، مانند سبزی ها، میوه، حبوبات، لبنیات و غلات استفاده می کند، نیازی به مصرف مکمل های ویتامینی ندارد، مگر این که در حال رعایت یک رژیم غذایی جهت کاهش وزن باشد، یا تغذیه مناسبی نداشته باشد.

متأسفانه امروزه بسیاری از کتاب ها و مجلات مملو از توصیه هایی در مورد پوست و زیبایی هستند؛ توصیه هایی بی فایده از افرادی که بدون داشتن اطلاعات علمی صحیح اقدام به رواج چنین شایعاتی می کنند.

مثلاً مصرف زیاد فلان میوه یا ماده غذایی باعث نرمی و لطفت پوست می  شود یا پوست را به طور معجزه آسایی شاداب می کند، در صورتی که اگر شما روزانه حتی چند کیلو از آن میوه بخورید حتی ذره ای حالت پوست را تغییر نمی دهد.

 

آب

مهم ترین عنصر ضروری بدن آب است، برای ادامه حیات بعد از اکسیژن، آب اهمیت دارد و بدن در برابر بی آبی مقاومت کمی دارد.

هر چند نوشیدنی های گرم نیز می توانند نیاز بدن به آب را رفع کنند، اما موادی مانند کافئین که در بعضی از آنها موجود است، می توانند موجب دفع آب و کم آبی شدیدتر شوند. هیچ چیز خود آب نمی شود!

آب در تمامی سلول های بدن وجود دارد و دو سوم وزن بدن را تشکیل می دهد و برای جابه جایی آسان مواد غذایی و هورمون ها و رسیدن آنها به سلول های گرسنه و منتظر و همچنین برای کمک به کلیه ها در دفع فضولات بدن و مواد مازاد و پاک کردن خون، ضرورت اساسی دارد.

آب هم چنین از طریق مکانیزم خنک کننده، حرارت بدن را تنظیم می کند و پوست و بافت های مخاطی را مرطوب نگه می دارد و اثر زیادی بر بافت های پیوندی و مفاصل دارد.

اغلب افراد دچار بی حالی و سستی می شوند ولی نمی دانند آب بدن شان کم شده است و فقط یک لیوان آب کافی است تا بدن دوباره انرژی از دست رفته را باز یابد.

اکثر این افراد در حین خستگی می گویند، نیاز به یک لیوان چای یا قهوه دارند و بعد با نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه، سر حال شدن «موقت» خود را به اثرات آن مواد نسبت می دهند در صورتی که در حقیقت وارد شدن آب به جریان خون و بهبود کارکرد دستگاه قلبی عروقی است که موجب سرحال شدن آنها می شود.

از این نظر گفتیم سر حال شدن موقت، چون موادی مانند قهوه و چای در حقیقت ادرارآور هستند و باعث دفع بیشتر آب از بدن می شوند.

پیشنهاد من این است اگر احساس نیاز به یک لیوان قهوه یا چای داشتید، اول یک لیوان آب بنوشید. اگر بعد از چند دقیقه خستگی شما رفع نشد، آن وقت است که واقعاً نیاز به کافئین دارید. اگرچه آب در غذاهایی که می خوریم، وجود دارد، اما روزانه باید حداقل هشت لیوان آب نوشید تا واقعاً نیاز بدن به آب برطرف شود.

ما معمولاً آن قدر صبر می کنیم، تا کاملاً تشنه شویم و آن وقت به فکر نوشیدن آب می افتیم و در این موقع ممکن است که مقدار زیادی از آب بدن از طریق تعرق، گرگرفتگی (در بانوان یائسه) یا گرمای روز و غیره از بدن خارج شده باشد.

خشکی و چروک پوست بسیاری از افراد، به دلیل کم آبی بدن است؛ فرد دائماً سعی می کند با کرم های مرطوب کننده این مشکل را برطرف کند، حال آن که خانه از پای بست ویران است!

این افراد با نوشیدن منظم چند لیوان آب در طول روز در مدت کوتاهی می توانند پوستی شاداب، شفاف و لطیف داشته باشند.

در عین حال با بالا رفتن سن، آب سلول های بدن کم می شود. در سنین بالای شصت سال حتی تا 15 درصد آب سلول ها از دست رفته است.

دلیل بعضی افراد برای ننوشیدن آب، نگرانی از چاقی است؛ مطمئن باشید، آب موجب چاقی نمی شود؛ در روزهای گرم تابستان، شاید بیش از این هم بدن به آب نیاز داشته باشد.

 

ویتامین ها و املاح

ویتامین A برای رشد و ترمیم بافت پوست لازم است و کمبود آن موجب خشکی، خارش و از بین رفتن انعطاف پذیری پوست می شود. غذاهایی که سرشار از این ویتامین هستند عبارتند از: جگر، ماهی، شیر، کره و مارگارین، تخم مرغ، روغن ماهی، هویج، سبزی ها و میوه های زرد. افرادی که پوست چرب یا اضافه وزن دارند بهتر است از منابع گیاهی برای تأمین ویتامین A استفاده کنند.

مصرف مقدار زیادی از این ویتامین به کبد و پوست آسیب می زند و در حقیقت ضرب المثل «هر چه بیشتر بهتر» لااقل در مورد این ویتامین صدق نمی کند و نباید برای بهبود وضعیت پوست، مقدار زیادی از آن مصرف کرد.

ویتامین C آنتی اکسیدانی قوی است و در ساخت کلاژن هم نقش دارد و به این ترتیب به طور چند جانبه ای از پوست محافظت می کند. اولاً موجب خنثی شدن موادی می شود که به پوست آسیب می رسانند، دوماً جذب مواد مورد نیاز پوست را تسهیل می کند، سوماً با دخالت در ساخت کلاژن، به حفظ استحکام و انعطاف پذیری آن کمک می کند. توت فرنگی، مرکبات و سبزی ها سرشار از این ویتامین  هستند. مصرف بیش از حد آن، حتی تا 10 برابر حد مجاز، در روز نیز برای افرادی که از هر نظر طبیعی هستند، ضرری ندارد و مقادیر اضافی از ادرار دفع می شود.

ویتامین E نیز آنتی اکسیدانی قوی است و باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد و جذب بیشتر ویتامین ها و املاح دیگر می شود. به علاوه کارکرد صحیح غشای تمام سلول های بدن ما به این ویتامین بستگی دارد.

منابع غذایی آن عبارتند از جوانه گندم، روغن غلات و دانه های نباتی، فندق، گردو، تخم مرغ، لبنیات.

روی نیز به همراه ویتامین A در تولید کلاژن و الاستین نقش دارد و متأسفانه تحقیقات جدید نشان دهنده این است که کمبود آن فعلاً بیش از آنچه تصور می شد، درکشور ما زیاد است.

 

پوست را از نور آفتاب حفظ کنید

اشعه ماوراء بنفش خورشدی اثرات ثابت شده ای بر روی افزایش انواعی از سرطان های پوست، تسریع و تشدید پیری و چروک پوست و بدتر شدن برخی از بیماری های پوستی و ایجاد و تشدید لک صورت و کک و مک دارد.

در حقیقت یکی ازمهم ترین علت چین و چروک پوست، نور آفتاب است و از همه مهم تر این که یکی از دلایل بروز سرطان پوست، قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه آفتاب است.

اشعه ماوراء بنفش آفتاب صدمه هایی عمیق به پوست وارد می آورد و شدت آن بین ساعت یازده صبح تا سه بعدازظهر به حداکثر خود می رسد.

همه باید هر روز از .کرم ضد آفتاب استفاده کنند، چه در تابستان و چه در زمستان، چه مرد، چه زن. برخلاف تصور عامه مردم، پرتوهای زیان آور آفتاب نه تنها در روزهای گرم تابستان، بلکه در ماه های سرد زمستان نیز خطرناکند.

مصرف کرم ضد آفتاب پوست را از پیری زودرس، آفتاب سوختگی و سرطان محافظت می کند. افرادی که پوست روشن دارند بیشترین صدمه را از اشعه آفتاب می بینند و لازم است این افراد بیشتر مراقب باشند.

بر روی تمام نقاطی که در معرض اشعه آفتاب هستند، باید لایه ای از این کرم های محافظ قرار دارد: دست ها و صورت معمولاً در معرض آفتاب هستند.

در تابستان زمانی که پیراهن آستین کوتاه می پوشید، یا در کنار ساحل و استخر رو باز باید تمامی نواحی در معرض خورشید با لایه ی از این کرم ها محافظت شوند.

اگر پوست شما چرب است یا دائماً جوش می زنید، باید از ضد آفتاب های مایع استفاده کنید که الکل هم دارند.

اگر پوست شما خشک است ضد آفتابی تهیه کنید که دارای کرم و مواد مرطوب کننده است.

در هر صورت ضد آفتاب را حتماً روی بینی، لب ها و پشت دست ها بمالید زیرا این نواحی بیش از قسمت های دیگر بدن در معرض آفتاب قرار دارند و اشعه آن را جذب می کنند.

 

ضد آفتاب

به موادی که بتوانند از نفوذ اشعه فرابنفش به قسمت های عمقی اپیدرم و درم جلوگیری کنند، محافظ یا ضد آفتاب می گویند.

نحوه اثر این ضدآفتاب ها جذب یا انعکاس اشعه، از رسیدن آن به پوست جلوگیری می کنند؛ هر مانع فیزیکی که این عمل را انجام دهد از این گروه است؛ مانند پمادهای حاوی اکسید روی که از نفوذ اشعه به روش انعکاس آن جلوگیری می کند یا استفاده از کلاه لبه دار و حتی نقاب که مانع رسیدن اشعه به پوست می شوند را جزء این گروه به حساب می آورند.

2. ضد آفتاب های شیمیایی: این گروه از ضد آفتاب ها از طریق جذب اشعه از رسید‌ن آن به لایه های عمقی پوست جلوگیری می کنند.

 

یار محافظتی ضد آفتاب ها SPF

این واژه  مخفف اصطلاح Sun Protection Factor است، یعنی ضریب محافظت در برابر آفتاب.

هر چه فرآورده ضد آفتاب SPF بالاتری داشته باشد، حفاظت کنندگی آن در برابر پرتوهای زیانبار فرابنفش بیشتر خواهدبود، اما عملاً در عیارهای بالاتر را انتخاب کنیم، به طور مثال در مناطق جنوبی ایران.

هر نوع ضد آفتاب با هر عیاری بیشتر از سه ساعت  روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از سه ساعت تکرار شود. بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی ده صبح تا سه بعدازظهر به زمین می رسد. بهتر است در این فاصله زمانی از قرار گرفتن به طور مستقیم در برابر اشعه آفتاب خودداری کنید.

توصیه شده در ورزش هایی مانند کوهنوردی، شنا، اسکی، فوتبال و... از ضد آفتاب استفاده شود.

با توجه به این که بعضی از ضد آفتاب ها در آب محلول هستند و با شستشو، شنا، یا تعریق پاک می شوند یا از انواع ضد آب آن استفاده شود یا مصرف آن تکرار شود.

در کودکان از سن شش ماهگی به بعد به راحتی می توان از ضد آفتاب های شیمایی استفاده کرد.

ترکیبات موجود در ضد آفتاب در بعضی افراد حساسیت ایجاد می کندو باید نوع ضد آفتاب در این مواقع عوض شود. افرادی که جوش صورت دارند باید از ضد آفتاب های محلول یا لوسیون استفاده کنند چون کرم ها و پمادهای چرب می توانند باعث بدتر شدن جوش صورت شوند.

نکته مهم: استفاده از ضد آفتاب ها به معنی ایمنی 100 درصد نیست و باید سایر موارد محافظتی را نیز رعایت کرد.

 

پوست را مرطوب نگه دارید

همواره با استفاده منظم از کرم های مرطوب کننده، رطوبت لازم را به پوست خود برسانید، به هر میزانی که به آن احتیاج دارد.

اگر پوست شما مرطوب و چرب است، ممکن است یک یا دوبار در روز مرطوب کردن آن به وسیله کرم، کافی باشد، اما برای پوست خشک خود، محدودیتی قائل نباشید و به میزان موردنیاز به آن برسید، اما پوست را خفه نکنید، یعنی همواره لایه ای نازک از کرم را روی پوست خود بمالید تا سریع جذب شود و امکان تنفس از پوست گرفته نشود.

کسانی که دارای پوست چرب هستند باید کرم های مرطوب کننده ای تهیه کنند که پایه آنها آب است و پوست های خشک نیاز به کرم مرطوب کننده با پایه روغن دارند.

بهترین زمان برای استفاده از کرم های مرطوب کننده، زمانی است که فرد از حمام بیرون می آید؛ سه تا پنج دقیقه اول بعد از حمام کرم های مرطوب کننده بیشترین تأثیر خود را خواهند داشت به طوری که اثر آنها در این زمان چندین برابر زمان های معمول دیگر است.

مراقب هوای بد باشید، هوای بسیار سرد یا گرم، بخصوص اگر خشک باشد، موجب از دست رفتن رطوبت مورد نیاز پوست، خشکی و آسیب به آن می شود. به همین سبب در آب و هوای بد، پوست رابه طور منظم مرطوب نگه دارید.

ضمناً بدانید که اگر در طول روز به مقدار کافی آب ننوشید، هر چه سعی در مرطوب کردن پوست، با کرم های مختلف داشته باشید، فایده ای نخواهد داشت؛ حتماً روزانه 5 تا 8 لیوان بنوشید.

 

آکنه یا جوش صورت

آکنه یا جوش یک اختلال پوستی است که در سنین نوجوانی شروع می شود و تا آخر جوانی همراه فرد مبتلا است و شدت و مدت آن در میان افراد متفاوت است.

این بیماری ممکن است جزئی باشد و فقط با تعداد کمی جوش سر سیاه یا چرکی همراه باشد یااین که به صورت جوش های چرکی شدیداً ملتهب که حفراتی بر روی پوست ایجاد می کنند، رخ دهد.

شدیدترین انواع آکنه بیشتر در مردان دیده می شود، اما این بیماری معمولاً در زنان، که ممکن است پیش از هر دوره قاعدگی با عود آن مواجه شوند، دیرپاتر است و ممکن است تا هنگام یائسگی تداوم یابد.

بعضی از ضایعات پوستی شباهتی زیادی به جوش دارند و باید مطمئن شد که آنچه واقعاً می  بینیم واقعاً جوش است یا نه.

جوش بیشتر در نواحی ای از بدن که دارای غدد چربی فراوان هستند، دیده می شود.

غدد چربی مسئولیت چرب نگه داشتن سطح پوست هستند و در عین حال به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند.

این غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند و بیشترین تراکم آنها در صورت، سر، سینه و قسمت بالای پشت است.

آکنه بیشتر در صورت دیده می شود و اشکال گوناگونی دارد، مانند، کومدون (جوش های ریزی که به صورت سر سیاه و سر سفید دیده می شوند)، پاپول (جوش های برجسته و قرمز رنگ)، پاسچول (جوش های چرکی) و بالاخره ناجول و کیست (جوش های بزرگ و دارای عمق و مواد داخل آنها).

از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی به علت های گوناگون جوش به وجود می آید.

علل بسته شدن این منافذ و ایجاد آکنه به طور خلاصه عبارتند از تولید و ترشح زیادی چربی، مسدود شدن دهانه این غدد و رشد میکروب در دهانه آنها.

افزایش تولید و ترشح چربی می تواند به علت ارثی بودن یا عدم تنظیم هورمونی باشد. البته گاهی سطح هورمون در سطح طبیعی است ولی پوست به این مقدار طبیعی حساسیت بیشتری دارد.

 

با دیدن چند جوش ساده هم حتماً به متخصص مراجعه کنید

اغلب اوقات جوش های صورت را نمی توان به طور کامل از بین برد اما می توان آنها را تحت کنترل درآورد.

درمان این جوش ها بستگی به نوع آن انجام می گیرد. نکته مهم اینجاست که به هیچ عنوان نباید بروز آنها را دست کم گرفت و شروع به خوددرمانی کرد. گاهی اوقات در شروع ایجاد آکنه تعداد آنها کم است و به خوبی هم قابل کنترل هستند.

اما اگر اینها به حال خود رها شوند، می توانند به جوش های بزرگی که اثرات نامطلوب از خود برجای می گذارند، تبدیل شوند.

این حرف پوسیده را که می گوید: «اگر جوش را به حال خود بگذاری، خود به خود خوب می شود» فراموش کنید.

اولاً که این طور نمی شود، دوماً گر نشد چی؟ چه کسی پاسخگوی اثرات نامطلوب آن روی پوست صورت خواهد بود، اثراتی که نمی توان پنهان شان کرد، از اثرات نامطلوب روانی و ذهنی صرف نظر می کنیم!

اغلب خانواده ها توصیه به شستشوی مکرر یا تهیه صابون های گوگرددار و... می کنند، اما این کارها معمولاً بی فایده هستند و بعضاً عوارض ناگوار و ماندگار از خود بر جای می گذارند.

 

برای درمان حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید، حتماً!

در صورت عدم مراجعه به موقع به متخصص پوست، جوش ها می توانند گسترش پیدا کنند و اِسکارها یا به عبارت ساده تر چاله های ماندگاری روی پوست بر جای بگذارند که نه تنها بر زیبایی اثر نامطلوب می گذارند، بلکه اثرات ذهنی و روانی بدی نیز بر جای می گذارند. بخصوص در میان بعضی از جوانان مبتلا به آکنه، افسردگی و حتی میل به خودکشی به دلیل احساس زشت بودن، دیده می شود.

از نظر علمی و آن چه در کتب علمی و تحقیقات پزشکی موجود است هیچ نوع غذا و خوراکی در ایجاد و تشدید جوش صورت دخیل نیست ولی بر اساس طب قدیم و گفته افرادی که جوش می شود.

از جمله غذا و خوراکی هایی که به عنوان علل آکنه از آنها نام برده شده است، می توان به آجیل و خشکبار، شکلات، چیپس، غذاهای چرب، خرما، کشمش، موز، خرمالو، نارگیل و گاهی اوقات محصولات دریایی اشاره کرد.

بهتر است اگر فرد احساس می کند با خوردن غذا یا میوه خاصی جوش می زند، از خوردن آن پرهیز کند.

یکی از عوارض مصرف مواد آرایشی هم ایجاد آکنه است و این نوع آکنه را به اسم آکنه آرایشی یا آکنه کاسمیک نام گذاری کرده اند.

پس استعمال مواد آرایشی در نوجوانانی که در حوالی سن بلوغ هستند و خودبه خود استعداد ابتلا به آکنه را دارند موجب مضاعف شدن گرفتاری آنها می شود.

این خاصیت مواد آرایشی به آکنه زایی یا قدرت تولید آکنه یا به عبارت بهتر قدرت تولید جوش های سرسیاه و سر سفید معروف است. آکنه یعنی جوش های قرمز و چرکی در عرض چند روز و کمدون یعنی جوش های سرسیاه و سرسفید دیرتر و در عرض چند هفته پدید می آیند.

روی این اصل کارخانه های بزرگ مواد آرایشی محصولات خود را از این بابت آزمایش می کنند، در صورتی که مواد مصرفی آنها این عیب را نداشته باشد، روی آنها برچسب غیر آکنه زا یا به اصطلاح noncomedogenic می چسبانند.

با وجود این صرف داشتن برچسب غیر آکنه زا همیشه کفایت نمی کند و در صورت بروز یا تشدید آکنه در هنگام مصرف مواد آرایشی باید از استعمال آنها خودداری کرد.

بنابراین بهتر است نوجوانان و افرادی که مستعد جوش زدن هستند، از مصرف مواد آرایشی حتی الامکان خودداری کنند و درصورت تمایل، از مواد آرایشی کم ضررتر که دارای برچسب غیر آکنه زا باشد مصرف کنند و در صورت ایجاد آکنه یا تشدید آن در حین مصرف این مواد، به طور کلی آن را کنار بگذارند.

تعدادی از کارخانه های مواد آرایشی محصولات خود را تحت عنوان مواد طبیعی، گیاهی و... به بازار عرضه و تبلیغ می کنند، اما خوش بینی زیاد به این محصولات هم جایز نیست و نباید جانب احتیاط را از دست داد.

علت ایجاد آکنه در اثر مواد آرایشی یکی انسداد مجاری غدد چربی است و دیگری افزایش چربی پوست است که اکثر مواد آرایشی به درجات مختلف باعث انسداد مجاری چربی و افزایش چربی پوست می شوند.

 

میخچه

مالش یا فشار طولانی مدت باعث تحریک پوست و تکثیر بیش از حد سلول های پوستی می شود. محل شایع میخچه و پینه در پاها و به طور عمده روی برجستگی استخوانی است.

 

تفاوت میخچه و پینه

در مرکزِ میخچه هسته سفتی وجود دارد و نوک تیز آن در اثر فشار درد می گیرد. اما پینه عموماً دردناک نیست.

 

درمان

درمان موفقیت آمیز و قطعی میخچه و پینه با از بین بردن عامل مالش و فشار امکان پذیر است. برای این کار باید از کفش با اندازه مناسب استفاده کرد.

محلول ها و برچسب هایی که باعث از بین رفتن میخچه می شوند نیز وجود دارند، اما گاهی اوقات بعضی از میخچه ا به آنها پاسخ نمی دهند یا تعداد آنها آن قدر زیاد و دردناک است که تنها راه باقی مانده، انجام یک جراحی کوچک با بی حسی وضعی است که پزشک آن را انجام می دهد.

 

توصیه های کلی به خانم های خانه دار

1.              سعی کنید در طول روز دست های تان کمتر به طور مستقیم با آب و صابون تماس داشته باشد. هر چند این کار سختی است، بخصوص برای خانم های ایرانی که تا حدی وسواس شستن دارند، اما با کمی تمرین، این مسئله جا می افتد.

2.              استفاده از کرم های مرطوب کننده بسیار کمک کننده است، اما در مورد نوع و مارک مصرف باید با متخصص پوست مشورت کرد و هیچ گاه نباید سر خود آن را از داروخانه خرید؛ علت این است شما می خواهید این کرم را مرتب و مکرراً استفاده کنید و اگر این کرم به هر دلیل مناسب پوست شما نباشد.

بسیار مضر است و چه بسا مشکل دست تان را بدتر کند. بلافاصله بعد از شستشو یا حمام، با یک حوله نرم پوست را به آرامی خشک کنید و فوراً کرم نرم کنند یا مرطوب کننده بمالید. از همین کرم درطول ساعات بیداری هم باید به دفعات و مکرراً استفاده شود.

3.              ارتباط خوردن برخی مواد  غذایی با اگزمای تماسی دست دقیقاً مشخص نیست. اگر فکر می کنید رابطه ای بین بیماری شما و ماده غذایی خاصی وجود دارد بهتر است حداقل برای سه ماه آن ماده غذایی خاص را از رژیم خود حذف کنید.

البته گاهی تماس دست با آن ماده غذایی در حین خوردن موجب بروز اگزما می شود یعنی ورود آنها به دستگاه گوارش نقشی ندارد. به طور کلی بهتر است که از خوردن نوشیدنی های حاوی رنگ های خوراکی و مواد شیمیایی افزودنی، قهوه، کاکائو، شکلات، تنقلات مثل پفک نمکی، سوسیس و کالباس، کنسرو و بخصوص کنسروهای مانده، سس، ادویه و فلفل پرهیز کنید.

4.              داشتن آرمش فکری و پرهیز از تنش در کلیه مراحل زندگی و برای هر کس 0(بیمار یا سالم) مفید است.

5.              از مصرف مواد آرایشی، عطرها، اسپری های خوشبو کننده و سیگار حتی الامکان پرهیز کنید.

6.              جهت کارهای منزل حتماً از دستکش استفاده کنید. دستکش پوشش محافظی است که پوست شما را از گزند مواد آسیب رسان خارجی حفظ می کند. بهانه هایی مانند این که با دستکش نمی توان کارهای منزل را انجام داد یا ظرف ها خوب تمیز نمی شوند و غیره، حتی اگر هم صحیح باشند، فایده ای برای پوست ندارند.

باید به فکر پوست دست خود باشید و این وسواس ها را از خود دور کنید اگر دستکش به طور منظم و مرتب استفاده نشود دیر یا زود پوست خراب می شود و هیچ وقت به حال اول (حتی با درمان) بر نمی  گردد، پس تا دیر نشده به فکر باشید.

7.              صابون مصرفی باید ملایم، خنثی یا چرب باشد.

8.              از خاراندن موضع تا حد امکان خودداری کنید و در عوض داروهای ضد خارش را کهبرای شما تجویز شده مصرف کنید. اگر داروها مؤثر نبود یا عوارضی (مانند خواب آلودگی) داشتند، با متخصص پوست خود مشورت کنید. داروها باید منظم و طبق دستور استفاده شوند و مراجعات به متخصص پوست مطابق برنامه باشد.

9.              غالباً بیماران به محض اندکی بهبودی از مصرف داروها خودداری می کنند یا این که داروها را به صورت نامنظم استفاده می کنند. این کار بسیار غلط است. بدون دستور متخصص پوست، هیچگاه درمان خود را تغییر ندهید یا قطع نکنید.

از به کاربردن نصایح درمانی دیگران جداً پرهیز کنید، به پزشک خود اعتماد کنید و مشکلات درمانی خود را فقط با ایشان (نه با افراد خانواده، کوچه و محله) در میان بگذارید. برای درمان صحیح منحصراً به متخصص پوست مراجعه کنید.

10.         بهترین جنس لباس برای اشخاص دارای اگزما، لباس های نخی خالصی (کتان) است و باید از پوشش های پشمی، نایلونی، پلاستیکی و کلاً موادمصنوعی تا حد امکان پرهیز کنند. در ضمن لباس باید نرم و لطیف یا حداقل پرز و نسبتاً آزاد (نه تنگ نه گشاد) باشد.

11.         دما و رطوبت محل کار و منزل شما باید متعادل و سیستم تهویه منزل به خصوص آشپزخانه مناسب باشد. از هر موقعیت و مکانی که ذرات معلق در هوا باشد پرهیز کنید (عدم استفاده از گیاهان گل دار در منزل، استفاده از موکت کم پرز به جای قالی و جارو برقی به جای جاروی دستی و...).

 

پیسی یا برص

بیماری شایعی نیست، اما آزارنده و تا حدی لاعلاج است: بیماری است که تمام نژادها را گرفتار می کند. علت آن ناشناخته است ولی به نظر می رسد که اختلالی در سیستم ایمنی و دفاعی بدن است که بر علیه سلول های سازنده رنگدانه های پوست پادتن ساخته می شود یا بر اساس فرضیه دیگری آنها خود را تخریب می کنند، اما متأسفانه فعلاً درمان قطعی ندارد.

ایجاد لکه های سفید بر روی سر، صورت، دست و پا و قسمت های در معرض دید از علائم بارز این بیماری است.

در هر سنی دیده می شود ولی در نیمی از موارد قبل از بیست سالگی است و به تدریج پیشرفت می کند.

در پوست مبتلا، سلول های رنگدانه ای و رنگدانه وجود ندارد. در بعضی از نقاط پوست یا مو، رنگدانه از بین می رود و در تشکیل آن نقصانی رخ می دهد. برعکس گاهی اوقات در مرز این لکه، پوست تیره

نوشته شده توسط حسام در چهارشنبه 7 تیر 1385 و ساعت 09:06 ق.ظ
| عمومي ,

كشیدن سیگار ریسك ناتوانی جنسی در فرد را به 2 برابر افزایش می‌دهد 
       
دومین كنگره خانواده و مشكلات جنسی ‌2 و ‌3 آذر ماه سال جاری به همت دانشگاه شاهد در مركز همایشهای رازی برگزار می‌شود.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ دكتر سید كاظم فروتن دبیر دومین كنگره خانواده و مشكلات جنسی با توجه به نقش زیان آور سیگار گفت: كشیدن سیگار در طول حاملگی اثرات مضری بر مادر و جنین دارد. 
سیگاری‌هایی كه قرص ضد بارداری خوراكی مصرف می‌كنند ریسك بیشتر برای ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی نسبت به غیر سیگاری‌ها دارند. همچنین سیگاری‌ها مشكلات بیشتری در رابطه با پوكی استخوان دارند و سرطان ریه در زنان در حال افزایش است كه به طور واضحی با كشیدن سیگار مرتبط می‌باشد.
وی گفت: اثرات زیانبار سیگار خصوصا بر روی نظم سیكل عادات ماهیانه، عملكرد لوله‌های رحمی و انتقال جنین، رشد و زنده ماندن تخمك، سن یائسگی و متابولیسم و استخوان قابل توجه هستند.
فروتن خاطرنشان كرد: میزان ناباروری میان زنان سیگاری بیشتر از زنان غیر سیگاری بوده است و شیوع ‌21 درصدی ناباروری در زنان سیگاری قابل توجه هست لذا ضروریست تمام افرادی كه می‌خواهند صاحب فرزند شوند به خصوص آنها كه اختلالات ناباروری دارند باید از استعمال سیگار خودداری كنند.
دبیر دومین كنگره خانواده و مشكلات جنسی گفت:‌ از نظر علمی ثابت شده است مردان سیگاری تعداد اسپرم‌های غیر طبیعی بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند و كاهش تعداد و حركت اسپرم‌های سالم نیز در آنها بیشتر است.
 آگهی
كشیدن سیگار در افرادی كه دچار نارسایی قلبی هستند باعث افزایش ناتوانی جنسی از ‌14 به ‌41 درصد شده و در افرادی كه داروهای فشار خون مصرف می‌كنند این ناتوانی در اثر سیگار كشیدن از ‌5/7 درصد به ‌53 درصد افزایش می‌یابد.
فروتن تاكید كرد: هرچه مدت سیگار كشیدن طولانی‌تر باشد و یا تعداد آن در روز بیشتر باشد شانس ابتلای آنها به ناتوانی جنسی در آینده بیشتر است و افراد سیگاری كه درصدد ترك سیگار هستند باید بدانند كه قطع سیگار بخصوص در سنین جوانی موجب بهبود وضعیت عروقی و كاهش شدید ناتوانی جنسی در سالهای بعد می‌شود

مواد مخدر منجر به ناتوانی جنسی در مردان می‌شود     

رییس هشتمین كنگره انجمن اورولوژی نسبت به استعمال مواد مخدر و كاهش قدرت جنسی مردان هشدار داد. به گزارش سرویس «بهداشت و و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، دكتر محمدعلی زرگر، جراح و متخصص بیماری‌های كلیه و مجاری ادراری كه به مناسبت برپایی این كنگره سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: افزایش سن، سیگار كشیدن، مصرف داروهای مهار كننده فشار خون و نارسایی كلیه، بیماریهای اعصاب، مشكلات اجتماعی و ورزش نكردن از عمده علل كاهش توانایی جنسی مردان به شمار می‌رود. 
وی با اشاره به اینكه كاهش توانایی جنسی در مردان بنیان خانواده را تضعیف می‌كند، یادآور شد: یكی از مهمترین دلایل كم شدن میل جنسی در مردان به كاهش میزان تستسترون خون بر می‌گردد. دكتر زرگر اظهار كرد: ناتوانی جنسی اولیه به ناتوانی گفته می‌شود كه در تمام طول عمر وجود داشته، در حالیكه ناتوانی جنسی ثانویه بیانگر از دست رفتن توانایی جنسی طبیعی است كه فرد قبلا دارای آن بوده است. وی گفت: ناتوانی جنسی كه تنها به دلیل استرس روحی یا بیماریهای روانپزشكی ایجاد می‌شود، ناتوانی جنسی سایكولوژیك نامیده می‌شود كه 10 تا 50 درصد تمام موارد ناتوانی جنسی را تشكیل می‌دهد. رییس هشتمین كنگره انجمن اورولوژی اضافه كرد: در اكثر مردان دچار ناتوانی جنسی، اختلال هم زمینه روانپزشكی و همه زمینه ارگانیك دارد. 
وی تصریح كرد: جدیدترین یافته‌ها در زمینه درمان ناتوانی جنسی در هشتمین كنگره انجمن اورولوژی به متخصصان ارایه می‌شود. قابل ذكر است، هشتمین كنگره انجمن اورولوژی ایران توسط انجمن اورولوژی ایران و دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور در تالار دكتر غرضی بیمارستان میلاد برپا می شود. 
 آگهی
علاقه مندان به كسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی این انجمن به نشانی www.iuanet.org مراجعه نمایند
 درصد مردان سیگاری با كاهش قدرت باروری مواجه می‌شوند   
تحقیقات اخیر نشان داده است علاوه بر ارتباط سیگار كشیدن با ابتلای افراد به انواع بیماریها، كاهش قدرت باروری مردان نیز از عوارض دیگر استعمال دخانیات است.  
دكتر شیرین زاهد متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - واحد علوم پزشكی ایران - با بیان این مطلب اظهار كرد: علاوه بر آن كه سیگار مسؤول حدود 80 درصد مرگهای ناشی از سرطان ریه و 20 درصد از مرگهای ناشی از كل سرطانهاست.
كشیدن سیگار بر باروری افراد، حاملگی و رشد جنین و نوزاد اثر منفی می‌گذارد.
وی با اشاره به این كه كشیدن سیگار در دوران بارداری خطر بروز سقط‌های جنینی و تولد نوزاد مرده و نارس را افزایش می‌دهد، افزود: براساس آخرین یافته‌ها مشخص شده نیمی از مردان سیگاری نیز قدرت باروریشان كاهش می‌یابد.
دكتر زاهد وجود نوعی ماده در سیگار را عامل كم تحركی و كاهش عمر اسپرم مردان دانست و تصریح كرد: ماده شیمیایی به نام استیل كولین در سیگار عملكرد طبیعی اسپرم را مختل می‌كند و موجب تغییر شكل طبیعی آن نیز می‌شود.
این متخصص در پایان خاطرنشان كرد: نكته جالب آنكه استعمال دخانیات ناباروری موقتی ایجاد می‌كند و فرد می تواند با ترك آن به حالت طبیعی باز گردد.

ناتوانی جنسی با سیگار‌      
ایسنا: 21 درصد زنان سیگاری نابارور هستند.
دكتر سید كاظم فروتن دبیر دومین كنگره خانواده و مشكلات جنسی گفت: <كشیدن سیگار در افرادی كه دچار نارسایی قلبی هستند باعث افزایش ناتوانی جنسی از ‌14 به ‌41 درصد شده و در افرادی كه داروهای فشار خون مصرف می‌كنند این ناتوانی در اثر سیگار كشیدن از ‌7/5 درصد به ‌53 درصد افزایش می‌یابد. 
دومین كنگره خانواده و مشكلات جنسی ‌2 و ‌3 آذر ماه سال جاری به همت دانشگاه شاهد در مركز همایش‌های رازی برگزار می‌شود..

ww.iransalamat.com

ww.abcdiet.ne


نوشته شده توسط حسام در جمعه 2 تیر 1385 و ساعت 08:06 ق.ظ
| عمومي ,

از آنجا که برروی ورزشکاران زن تحقیقات دقیق و گسترده ای صورت نگرفته است،یک اتفاق نظر کلی در مورد سطح عملکرد آنها وجود ندارد.وجود اختلافات فیزیولوژیک و نیز ساختاری بین جنس زن و مرد هم مزید بر علت شده است.اما با توجه به آنچه که تا به امروز میدانیم،به تعدادب از خصوصیات و ویژگی های جنس مونث در ارتباط با ورزش و فعالیت بدنی اشاره میکنیم.اگر چه بر اساس نظر سنجی ها،اکثر ورزشکاران زن معتقد به افت عملکرد بدنی در جریان دوران قاعدگی هستند،اما از لحاظ فیزیکی زنان بوده اند که در طی زمان قاعدگی قادر به شکستن رکورد های جهانی شده اند.فعالیت ورزشی شدید باعث کاستن سطح استروژن خون میشود،اما لزوماً روی سطح عملکرد بدنی اثری نمی گذارد.در تمرینات با شدت برابر،اختلافی در میزان بروز آسیبهای ناشی از ورزش در زن ومرد دیده نمیشود.قرص های ضد بارداری احتمالاً سبب تغییرات چشمگیر فیزیولوژیک در بدن زن می شوند،اما تاثیر عمده ای روی عملکرد فرد نخواهند گذاشت.حاملگی در 2 تا 3 ماه اول،اثر منفی روی عملکرد نمی گذارد.لابد میدانید در المپیک سال 1956 ملبورن،3 تن از برندگان مدال طلا حامله بودند.حتی بعد از طی حاملگی اگر وضعیت جسمی و شکل پیش از حاملگی زن بازگردد،مشکلی در رقابتهای ورزشی نخواهد داشت.ورزش سبب بهبود دانسیته(تراکم)استخوانی زنان نمیشود بلکه فقط سبب حفظ آن میگردد.در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم،ورزش احتمالاً در شکل گیری استخوانهای قویتر کمک خواهد کرد.هیچ محدودیت سنی برای شرکت در ورزشهای استقامتی وجود ندارد.حتی زنان80 ساله هم توانایی شرکت منظم در دوهای ماراتن را دارند،گرچه که مدت زمان طی شده بیشتر خواهد بود.دقیقاً معلوم نیست که آیا زنان سریعتر می دوند یا مردان،فقط می دانیم که در ازای هر دهه عمر،زنان توانایی سرعت بخشی در دویدن به میزان 14 متر در دقیقه دارند.در حالیکه این رقم برای مردان 7 متر در دقیقه است البته با توجه به اختلافات فیزیکی به نظر نمیرسد که زنان توانایی غلبه بر مردان در مسافتهای کوتاه را داشته باشند.اما عکس این موضوع در دوهای در مسافت طولانی صدق می کند که به نظر میرسد به علت چربی بالاتر موجود در بدن زنان است که به عنوان منبع انرژی عمل میکند.به علاوه تعریق ران در دماهای بالاتر بدنی،سبب حفظ و نگهداری بیشتر آب بدن خواهد شد.

آیا بین مردان و زنان ورزشکار اختلافات فیزیولوژی وجود دارد؟

بله این اختلافات در زمینه سیستم اسکلتی و عوامل بیومکانیکی نمود دارند.ورزشکاران زن بطور معمول(ولی نه همیشه)کوچکتر و کوتاهتر بوده،لگنی پهن تر دارند،زانوها به داخل متمایل شده و ساق پاها انحنای کمتری دارند.این خصوصیات از جمله مواردی است که احتمال ایجاد بعضی از آسیبها مانند دردهای کشککی-رانی را بالا میبرد.ورزشکاران زن درصد بالاتری از چربی بدن داشته و حدود30 درصد قدرت عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند که خصوصاً مربوط به اندام فوقانی است.اما در هر صورت به رشته ورزشی خاص است تا اینکه جنسی خاص عاملشان باشد.

آیا ورزش کردن برای زنان سودمند است؟

تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است.یعنی کاهش فشار خون،پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن،تمام تمام موارد فوق به پیشگیری از آترواسکلروز و بیماریهای قلبی کمک میکنند.به علاوه ورزشهای توام با اعمال وزن روی بدن،سبب تقویت استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند.

در چه مواردی بانوان نباید ورزش كنند ؟

زمانی تصور میشد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب وارد میکند.در ضمن عقیده داشتند که زنان خصوصاً در جریان عادت ماهیانه نباید ورزش کنند.امروزه خلاف هر دوی این موارد ثابت شده است.

 اثرات ورزش روی قاعدگی

ورزشکاران زن مستعد اختلالات قاعدگی از جمله تأخیر در شروع آن،فقدان اولیه و ثانویه  ،افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری می باشند.مثلاً فقدان قاعدگی در 3 تا 5 درصد کل جمعیت رخ میدهد اما در 15تا60 درصد زنان ورزشکار مشاهده میشود.از جمله علل آن وزن پایین بدن،از دست دادن سریع وزن،شروع سریع ورزشهای سنگین،تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس های فیزیکی و روانی است.

خطر فقدان قاعدگی در چیست؟

در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی،خطر کاهش دانسیته استخوانی و ایجاد پوکی استخوان زودرس وجود دارد.به نظر میرسد سایر اختلالات قاعدگی ناشی از ورزش هم در کاهش دانسیته استخوان در دراز مدت موثر باشند.فقدان هورمون استروژن،لااقل به صورت تئوریک سبب بالا رفتن چربیهای خون و ایجاد آتروسکلروز زودرس میشود.پس درمان مناسب اختلالات قاعدگی اهمیت بسزایی دارد.

بهترین راه جلوگیری از حاملگی در یک زن ورزشکار در سنین باروری چیست؟

در کل روشهای متعددی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد.یکی از قابل پذیرش ترین این روشها،استفاده از قرصهای ضدبارداری است که با توجه به نسل جدید آنها که دارای تعادل مناسبی از هورمونهای استروژن و پروژسترون است،دارای عوارض کمتری میباشند.از جمله فواید دیگر آنان میتوان به رفع علائم دردناک پیش از شروع قاعدگی،کاهش آنمی فقر آهن،ضایعات خوش خیم پستانی،بیماریهای التهابی لگن،کیستهای تخمدانی و رماتیسم مفصلی اشاره کرد.به هر حال در صورت نیاز،از طریق مشاوره با پزشک نوع و نحوه مصرف دارو معلوم خواهد شد.

فواید  فعالیت بدنی و ورزش در یک زن باردار

انجام تمرینات منظم بدنی در طی حاملگی سبب بهبود خواب،بالا رفتن حس اعتماد به نفس،کاهش شدت و یا بروز درد کمر و وریدهای واریسی،جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و حفظ سطح آمادگی بدنی مادر میشود.اگرچه از لحاظ تئوریک،ورزش شدید در جریان حاملگی میتواند سبب ایجاد آسیب هایی به نوزاد و یا مادر شود.با توجه به تحقیقات انجام شده لزومی به کاهش شدت ورزش در زن باردار حس نمی شود.

چه ورزشهایی در یک حاملگی سالم و بی خطر توصیه میشوند؟از انجام
چه ورزشهایی باید خودداری کرد؟آیا شکل ورزش برای تمام زنان باردار یکسان است؟

در جریان حاملگی،ورزشهای با شدت کم تا متوسط انجام میشود.ورزش منظم(حداقل 3 بار درهفته)به شکلهای مقطع ترجیح داده میشود.بعد از سه ماه اول حاملگی از ورزش در حالت خوابیده به پشت خودداری ورزند.چرا که این حالت سبب کاهش برون ده قلبی در بعضی زنان میشود.در ضمن دوره های طولانی مدت ایستادن هم توصیه نمیشود.در صورت احساس خستگی باید ورزش را قطع کنند.اصولاً فعالیت تا حدی توصیه میشود که به خستگی نیانجامد.ورزشهای بدون وزنه مثل دوچرخه سواری و شنا با حداقل خطر آسیب به مادر و جنین همراه بوده و میتوانندتا پایان دوران حاملگی ادامه یابند.انجام هر گونه ورزش که با خطر برخورد ضربه و آسیب به شکم هر ماه باشد،ممنوع است.خصوصاً در سه ماه آخر حاملگی،با توجه به وزن رحم حامله و نیز اضافه وزن،مادر باید مراقب از دست دادن تعادل بدن،ناشی از تغییر در محور ثقل باشد.باید رژیم غذایی مناسب در جریان حاملگی و ورزش تأمین شود،به علاوه تأمین آب مورد نیاز بدن داراری اهمیت است.ورزشهای دوران حاملگی وابسته به وضعیت هر فرد تفاوت خواهد کرد.نوع این ورزشها بسته به سطح آمادگی بدنی قبلی خانم باردار،وضعیت پزشکی وی،در دسترس بودن وسایل تمرینی و ترجیح خود وی است.

قطع ورزش در صورت وجود هر یک از علائم زیر توصیه میشود:تنگی نفس،سردرد،ضعف عضلانی،تهوع،خستگی،درد قفسه سینه،درد پشت،درد لگن،اشکال در راه رفتن،کاهش فعالیت جنین،انقباضات متوالی رحم،خونریزی از واژن و ترشح مایع آمنیوتیک.

منع مطلق انجام ورزش در حین حاملگی شامل موارد زیر است:خونریزی های اخیر رحمی،دیسترس جنینی،بیماریهای قلبی،سابقه سقط یا زایمان زودرس(بیش از یکبار)،فشار خون حاملگی دیابت و بیماری کلیوی کنترل نشده،پارگی اخیر پرده ها. از شیرجه زدن در آب،رفتن به مکانهای با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم،شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد و اسکی روی آب نیز خودداری شود

منبع : پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

نقش بدنسازی در سلامت بانوان

ایسکانیوز ـ آن چه اخیرا توسط محققان مورد بررسی قرار گرفته است، ارایه روش مناسبی است در جهت ایجاد و حفظ تناسب اندام در زنان البته با ارایه میزان معین از تمرینات فیزیکی و جسمی.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش‌های نامناسب و سنگین می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. علی‌رغم بررسی‌های گسترده‌ای که بر روی نقش و جایگاه فعالیت‌های جسمانی در زندگی و البته میزان ظرفیت افراد برای انجام فعالیت‌های فیزیکی، صورت گرفته است، هنوز هم در بسیاری از موارد فقدان اطلاعات مناسب وجود دارد. با این وجود محققان توانسته‌اند نمودار و نقشه‌ای را ترسیم کنند که طبق این نمودار مشخص می‌شود فرد با هر شرایط سنی، چه میزان نیاز به فعالیت‌های جسمانی دارد تا بتواند به تناسب اندام دست یابد. همچنین طی تحقیقات جدید که صورت گرفته، محققان توانسته‌اند به رابطه‌ای که میان مرگ و میر انسان‌ها با میزان فعالیت‌های جسمانی آنها وجود دارد، دست پیدا کنند. در این راستا مشخص شده که در آن دسته از زنانی که کمتر از 85 درصد به تناسب اندام دست می‌یابند، 5/2برابر احتمال مرگ آن هم به دلیل ناراحتی‌های قلبی بیش از دیگران است.


سلامSmiley

 بالاخره در اوج بدبختی امتحانام به پایان رسید و من به انتظار  نمره های در حد جام جهانی میشینم  (خدا کنه در حد نتایج تیم ملی ما نباشه هر چند میدونم هستSmiley)

تازه هایی از جهان پزشکی


ویتامین D بیشتر ، لثه های سالم تر

افرادی که سطوح بالایی از ویتامین D را در خونشان دارند احتمالا کمتر دچار بیماری های لثه می شوند.
به گزارش مدلاین پلاس ، محققان دریافته اند نوجوانان و بزرگسالانی که در خونشان سطوح بالایی از این ویتامین وجود دارد ، 20 تا 30 درصد کمتر از افرادی با سطح ویتامین D پایین علائم ژنژیویت را نشان می دهند.
ژنژیویت نوعی بیماری خفیف لثه است که در آن لثه متورم می شود و براحتی خونریزی می کند.
مطالعه فوق تنها وجود ارتباط بین وضعیت ویتامین D را در بدن با سلامت لثه نشان می دهد و این ویتامین را بعنوان یک عامل دخیل در این سلامتی معرفی نمی کند.


هم اکنون محققان در حال انجام مطالعاتی هستند که دریابند آیا ویتامین D واقعا بر حساسیت افراد به ژنژیویت تاثیر می گذارد.
آنها می گویند ممکن است ویتامین D مستقیما بر احتمال بیماری لثه تاثیر نگذارد اما در عوض مارکر الگوی سلامت عمومی است.
سطوح این ویتامین تا حد زیادی به قرار گرفتن در معرض نور خورشید دارد و افرادی که وقت زیادی را در حال ورزش در محیط بیرون می گذرانند دارای سطوح بیشتری از آن هستند.

بالش ها ، پناهگاهی برای قارچها هستند!
نتایج یک مطالعه نشان می دهد بالشی که سر بر آن می گذاریم ممکن است میزبانی برای قارچهای مضر باشد.
به گزارش بی بی سی ، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه منچستر در بالش هایی که بررسی کرده اند 16 نوع قارچ یافته اند.
محققان می گویند بالش های پر نسبت به انواع سنتتیک کمتر دارای قارچ بویژه قارچی که آلرژِ را تشدید می کند ، هستند.
اسپورهای قارچی یافت شده در بالش ها از پوسته های بدن انسان تغذیه می کنند.
آلودگی قارچی تختخواب و ملحفه اولین بار در دهه 1930 مشخص شد اما از آن پس تحقیق زیادی در این مورد صورت نگرفت.
محققان دریافتند هر 10 بالشی که مورد بررسی قرار دادند حاوی تعداد قابل ملاحظه ای از 4 تا 16 گونه قارچی بودند.
قارچ میکروسکپی آسپرژیلوس فومی گاتوس بویژه در بالش های سنتتیک موجود بود.این قارچ معمولا به ریه و سینوس حمله می کند و می تواند موجب تشدید آسم هم بشود.
همچنین مشخص شده که عامل عفونت در بیماران مبتلا به لوسمی و دریافت کنندگان پیوند مغز استخوان است.
موضوع دیگر این بود که در میان گونه های قارچی یافت شده در بالش ها کپک نان نیز به چشم می خورد.
برخی از بالش ها هم حاوی انواع قارچی موجود در دیوارهای نمناک بودند.
به گفته سرپرست این تحقیق در واقع یک اکوسیستم کوچک در درون بالش های که سر بر آن می گذاریم عمل می کند.
وی می گوید از آنجا که افراد یک سوم طول زندگی خود را در حالت خواب می گذرانند و در تماس نزدیک با منبع بزرگ و متنوعی از قارچها نفس می کشند ، یافته های فوق بویژه برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی بخصوص آُسم و سینوزیت پیادهای مهمی در بردارد.


سیب غذاست یا دارو؟
ضرب المثل انگلیسی می گوید یك سیب در هر روز شما را از رفتن پیش پزشك بی نیاز می كند. به نوشته الحیات‘ تحقیقات جدید نشان می دهد سیب‘ نقش بسیار زیادی در كاهش احتمالی ابتلا به خیلی از بیماری ها دارد.
سیب دارای مواد جلوگیری كننده بیماری قلبی و سرشار از ماده كرستین از خانواده فلافونیات و آنتی اكسیدان هاست. محققان می گویند مصرف كرستین تا 70 درصد باعث كاهش ابتلا به بیماری  های قلبی می شود.
محققان فنلاندی با بررسی 5000 زن و مرد دریافتند كسانی كه سیب می خورند 43 درصد كمتر از دیگران به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.
سیب در عین حال دارای ماده پكتین است كه در محافظت از قلب و ریه نقش دارد. بكتین به همراه كرستین از اسیدهای صفراوی در معده جلوگیری می كند و بدن را مجبور به ساخت اسیدهای دیگری به طور مشخص از كلسترول می كند و این موضوع باعث كاهش میزان كلسترول خون می شود.
هر دانه سیب 100 گرمی ‘ 78 گرم پكتین دارد. گرشوین‘ محقق آمریكایی دانشگاه كالیفرنیا گفت: آب سیب مانع رسوب كلسترول به دور رگ ها می شود و این موضوع در جلوگیری از بیماری قلبی بسیار موثر است.
سیب همچنین دارای مواد جلوگیری كننده از انواع سرطان است.
محققان فنلاندی با بررسی 10000 نفر كه به میزان زیاد سیب می خوردند‘ به این نتیجه رسیدند كه این گروه تا 58 درصد از ابتلا به سرطان ریه در امان ماندند.

پسته سرشار از ویتامین
پسته سرشار از ویتامین و مواد معدنی است و برای معالجه بند آوردن خون و بیماری های زنان بسیار مفید است.
پسته از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است و برای جلوگیری از تشمع كبد تقویت حافظه و از بین بردن سرفه مزمن خیلی مفید است.
همچنین پسته دارای ویتامین های ای و بی 2 و بی 1 و سرشار از مواد غذایی مثل كلسیم آهن و منگنز است.
پزشكان همواره این میوه را دارای فواید بسیاری می دانستند و می گفتند: پسته به دلیل روغنی بودن خشكی كبد را از بین می برد و برای معده نیز مفید است.

خرما سرشار از انرژی
خرما جدا از داشتن اهمیت فراوان غذایی دارای مواد مقاوم ساز بدن در برابر سم هاست و از ابتلا به سرطان جلوگیری می كند.
به گزارش پایگاه اینترنتی خوردن ده خرمای بدون هسته به وزن 80 گرم ، 10 درصد از نیازهای بدن به ویتامین نیاسین را جبران می كند. نیاسین برطرف كننده مشكلات گوارشی ، روانی و پوستی است.
این مقدار خرما همچنین 5 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین های بی 1 و بی 2 را تامین می كند كه باعث سلامت اعصاب و دستگاه گوارشی می شود.
وی افزود: سعی كنید در روز حداقل این مقدار خرما بخورید تا فسفر، كلسیم و آهن بدن تان تامین شود. دكتر نوفل اضافه كرد: بسیاری از شركت های تولید كننده غذا سعی دارند از خرما به عنوان ماده اصلی تولیدات خود استفاده كنند.

لزوم دریافت كلسیم كافی در صورت مصرف قرص ضدبارداری

نتایج یك مطالعه جدید نشان میدهد زنانی كه از داروهای ضدبارداری استفاده میكنند، می توانند با دریافت كلسیم كافی در رژیم غذایی روزانه خود با كاهش جرم استخوانی مقابله كنند.
پیش از این نیز مشخص شده بود بهینه‌سازی جرم استخوان در نوجوانان و جوانان از پوكی استخوان در سالهای بعد جلوگیری میكند.
طبق اعلام آكادمی ملی علوم، میزان كلسیم مجاز و توصیه شده برای زنان 19 تا 50 ساله، هزار میلی‌گرم در روز است. میزان مجاز برای نوجوانان بین 9 تا 18 سال نیز 1300 میلی گرم در روز است.

ویتامین E كافى مصرف مى كنید؟

دانشمندان هنوز هم مطمئن نیستند كه مصرف چه مقدار ویتامین E در روز مناسب و لازم است، اما معتقدند بسیارى از جوانان و كودكان در دنیا مقدار لازم و مناسب ویتامین E را در روز مصرف نمى كنند.
زیرا اكثر آنها از رژیمهاى غذایى استفاده مى كنند و مقدار لازم چربى و روغن مصرف نمى كنند، درحالى كه چربیها و انواع روغنها مهمترین منابع اصلى ویتامین E هستند.
مقدار لازم ویتامین E توصیه شده توسط پزشكان براى جوانان حدود ۱۵ میلى گرم است. روغنهاى گیاهى اصلى ترین منبع ویتامین E هستند. یك قاشق غذاخورى روغن زیتون حدود ۱‎/۹ میلى گرم ویتامین E داراست.
در میان خشكبار نیز بادام مهمترین و بهترین منبع است و یك سوم فنجان بادام داراى ۱۳‎/۵ میلیگرم ویتامین E است. همین مقدار بادام زمینى ۲‎/۴۴ میلیگرم ویتامین E داراست. همین مقدار حبوبات حدود ۷ تا ۱۷ میلیگرم ویتامین E داراست. سبزیجاتى كه داراى برگهاى سبز تیره و پخته شده اند، حدود ۲ میلیگرم ویتامین E دارا هستند.
به دلیل اینكه بسیارى از غذاهاى غنى از ویتامین E كالرى زیادى دارند، چون افراد تمایل به كاهش كالرى و كم كردن خون خود دارند، بنابراین كمتر از منابع غنى ویتامین E استفاده مى كنند.
ویتامین E به عنوان یك آنتى اكسیدان عمل مى كند و براى قلب نیز مفید است و با كاهش تمایل سلولهاى خونى نسبت به لخته شدن و چسبیدن به دیوارهاى رنگ خونى از قلب محافظت مى كند و با بى اثر كردن و خنثى كردن موادى كه رادیكالهاى آزاد نامیده مى شوند و سلولهاى DNA را از بین مى برند و موجب آسیب دیدگى آنها مى شود، از بروز سرطان جلوگیرى به عمل مى آمد و ویتامین E همچنین مى تواند سلولهاى سرطانى را كه از رشد منابع خونى كه احتیاج به رشد و شیوع دارند، متوقف كند.
۲۱ درصد افرادى كه ویتامین E مصرف مى كنند، به خاطر مشكلات قلبى در بیمارستان بسترى مى شوند، ولى چنانچه میزان مصرف آن را كمتر كنند، بروز چنین خطرهایى كاهش پیدا مى كند.
منبع  www.ashena.com پیام آشنا


نوشته شده توسط حسام در جمعه 2 تیر 1385 و ساعت 06:06 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic