| عمومي ,


نوشته شده توسط حسام در جمعه 27 مرداد 1385 و ساعت 12:08 ب.ظ
| عمومي ,

هسته زردآلو کشنده است

محققان می گویند هسته زردآلو به علت داشتن ترکیبات سیانور در صورتی که زیاد مصرف شود، ممکن است کشنده باشد. بر اساس توصیه های پزشکان مقدار مصرف هسته های زردآلو به مدت طولانی در صورتی که تلخ باشند نباید بیش از دو عدد در هر روز باشد و مقادیر بالاتر ممکن است برای سلامت زیان آور باشد.  خوردن  هسته  زردآلو به علت داشتن ویتامین ب 17 موجب تقویت دستگاه ایمنی می شود به همین علت از این ماده در درمان بیماران سرطانی استفاده می شود.

نقش اختلالات خواب در بروز بیماری ها

محققان می گویند اختلا لات خواب که چندان مورد توجه پزشکان قرار نگرفته است نقش قابل ملا حظه ای در ایجاد بیماریهای مختلف دارد . به گفته دانشمندان اختلالات خواب علا وه بر تاثیر بر زندگی شخصی و حرفه ای فرد سبب بروز بیماریهایی نظیر چاقی ، دیابت و بیماری های قلب و عروق می شود. آنان اختلالات خواب را شامل دیر به خواب رفتن ، زود  بیدار شدن ، بیدارشدن مکرر پس از شروع خواب وهمچنین اختلالاتی مانند خرخرکردن درخواب می دانند. به گفته پژوهشگران بسیاری از افراد از ابتلای خود به این اختلالات بی اطلا عند اما درطول روز احساس خستگی و ناکارآمدی در انجام وظایف شغلی خود می کنند

استرس موجب ریزش مو می شود

استرس و تنش عصبی زیاد عامل مهم ریزش مو در جوانان به ویژه نوجوانان 16 ساله است. کارشناس برجسته علوم پزشکی هند گفت: استرس و فشارهای روانی سطوح گلوکوکورتیکوید در بدن را افزایش می دهد و همین امر موجب نازکتر شدن موها می شود. به گفته وی عوامل دیگری همچون رژیم غذایی و آلودگی هوا نیز در ریزش مو تاثیر

تاثیرسرب موجوددرهوا بر پوکی استخوان

سرب موجود درهوای آلوده ، نقش زیادی در پوکی استخوان دارد . محققان دانشگاه روچستر درتحقیقات خود دریافته اند، سرب موجود در محیط زندگی ، بـــه تدریج دراستخوان ها جمع و موجب بـــروز واکنش هـــای شیمیـــایی می شود و امکان پوکی استخوان را در آینده افزایش می دهد. پیش ازاین نیز تاثیر سرب برکم خونی وکاهش بهره هوشی افراد، به ویژه کودکان، ثابت شده بود .

لامپ‎ روشن‎‎ در شب‎ خطر آفرین است‎

 برای‎‎‎ اجتناب از ابتـلای کـودکـان بـه‎ سرطان‎‎‎ خون، والدین آنها هنگام‎ خـواب‎ کـودک‎ باید چراغ اتاق‎ خوابش‎‎ را خاموش کنند. به‎‎ گزارش‎ پایگـاه اینترنتی‎ ایونینگ‎ استاندارد، اختلال‎ در تولید مواد شیمیایـی‎ بدن‎‎‎ در زمان خواب‎ می‎تواند با بروز سـرطان خون‎‎ در کودکان مرتبط باشد. پیش‎ از این‎‎ پژوهشگران اعلام‎ کرده‎ بودند:زنانی‎‎ که‎ در شیفت‎ های‎ شـب‎ کار می کنند بیشتر از سایر زنان‎‎ به‎‎ سـرطان سینه مبتـلا می شـوند و افرادنابیناکه ‎ به کاهش میزان‎ ملاتونین‎‎ حساس‎ نیستند کمتر به‎ سرطان مبتـلا می‎شوند.پزشکان‎‎‎ فکر می‎کننـد بـروز سـرطان خـون درکودکان‎‎‎ نیز ممکن است‎ مشابه‎ همین روند باشد. به‎‎ گفته پزشکان‎‎‎‎ روشن بودن چراغ در زمـان خواب‎‎ کودک‎ سبب می‎‎ شود واکنش‎ شیمیایی بـدن‎ کودک‎ دچار اختلال‎ شود و تولیـد مـلاتـونیـن‎ مختل‎ شود. ملاتونین‎ از تولید غـدد بـدخیـم‎ جلـوگیـری‎ می‎کند. پزشکان‎ هشدار داده‎اند: نور چراغ های‎ خیابانها برای کسانی که تا دیروقت در خیابانها می مانند، خطر ساز است‎. پزشکان‎‎ توصیه‎‎‎ کرده اند، هر زمان افراد به رختخواب‎ مـی‎‎رونـد دیگـر چـراغـی را روشـن‎ نگذارند زیرا به‎ محض‎ روشن‎‎ شدن چـراغ مغـز انسان‎‎‎ نور را تشخیص‎ می‎ دهد و بدن انسان به‎ گمان این‎‎ که‎ روز است‎ تولید ملاتونین را متوقف‎ می‎کند. از همین رو حتی روشن کردن چراغ برای رفتن به دستشویی در شب را مخاطره آمیز می دانند!

تاثیر غذاهای‎ چرب‎ بر ریزش‎ مو

 تحقیقات‎ نشان می‎دهد مصرف‎ غذاهای‎ چرب‎ ریزش‎ مو را در مردان‎ تسریع‎ می‎کند. به‎‎ گفته متخصصان، وجود چربی‎ زیاد در غـذا با افزایش‎‎ فعالیت‎ برخی‎ از غدد مو ریزش آن‎ را سرعت‎ می‎بخشد. در حالیکه اسیدهای‎ چـرب‎ امگـا 3 و امگا 6 که‎‎ در روغن‎ ماهـی‎ و تـخمـه آفتـابگردان‎ وجود دارد بر‎ سلامت‎‎ مو تأثیرگذار است. افزون بر این پژوهشگران‎ بر این باورند عامل‎ اصلـی‎ ریـزش‎ مو در زنان‎ تغذیه نامناسب است که به علت رژیم سخت غذایی برای تناسب‎ اندام‎ استفاده‎ می‎ کنند.

خواب راحت حافظه را تقویت می‌کند

 پژوهشگران معتقدند اتفاقاتی که در طی یک روز پرمشغله رخ می دهد و برخی از افراد قادر نیستند آنها را به یاد بیاورند، می تواند به دنبال یک خواب راحت و عمیق در طی شب یکبار دیگر احیا شود. پژوهشگران دانشگاه شیکاگو در یک کار تحقیقاتی از داوطلبان خواستند کلمات ساده را به یاد آورند. بسیاری از افراد مورد مطالعه اظهار نمودند حافظه آنها در ساعات پایانی روز آنها را یاری نمی‌دهد، اما افرادی که شب را به خوبی خوابیده بودند صبح روز بعد حافظه بهتری داشتند. پژوهشگران ضمن انتشار مقاله ای در نشریه "نیچر" اظهار داشته‌اند که مغز می تواند خاطرات را از فراموشی نجات دهد. وقتی ابتدا از مغز خواسته می شود چیزی را به یاد آورد، خاطره مربوطه در یک وضعیت "ناپایدار" قرار دارد. به این معنی که امکان از میان رفتن آن وجود دارد. مغز به تدریج خاطراتی را که مهم تلقی می شود تقویت و وارد وضعیت "پایدار" می کند. با این حال پژوهشگران دانشگاه شیکاگو تأکید نموده‌اند که امکان دارد یک خاطره "پایدار" بار دیگر وارد مرحله "ناپایدار" شود. دکتر دنیل مارگولیاش، یکی از پژوهشگران فوق‌الذکر می نویسد: خواب خاطرات را تقویت و از فراموش شدن آنها جلوگیری می‌کند.

کم خوابی عامل چاقی و مرگ زودرس

 تازه‎ ترین تحقـیقـات‎ نشـان مـی‌دهد: کم‎ خوابی‎‎ موجب‎ کاهش‎ متوسـط عمر می‌شود. به عقیده پژوهشگران امریکایی‎ کمبود خواب‎ مـوجب‎ کاهش‎ توانایی‎‎ حافظه‎ نیز می شود ، زیرا مغز انسان‎ فقط می‎توانـد اطلاعات‎ و یافته‎ های‎ ذهنی‎ را هنگام‎ خواب‎ عمیق‎ و بلند مدت‎ ساماندهی‎ کند. بر اثر کمبود خواب‎ هورمونی به نام‎‎ گارلین در بـدن‎ ترشح‎ می‎ شود که‎ موجب‎ افزایش‎ اشتهای‎ انسان‎‎ و در نتیجه‎ چاق‎ شدن فرد می‌شود. پیش‎ از این‎ نیز رابطه‎ کم‎ خـوابی‎ بابیماری‌های قلبی‎ و اختلال‎ در دستگاه‎ گوارش‎‎ و گردش خون‎ ثابت‎ شده‎ بود.

غبار روی‎ صفحه‎ مانیتور خطرناک‎ است‎

غبار روی‎ صفحه‎ مانیتور وتلویزیون سمی‎ ترین‎‎ و آلوده‎ ترین غبارها است‎. پژوهشگران‎ معتقـدنـد، غبار روی‎‎ مانیتور رایانه‎ هـا دارای مـواد شیمیایی‎ موثر در بروز عارضه های گوناگون از قبیل اختلال در‎‎ تولید مثـل و بیماریهای‎ عصبی‎‎ است‎ که‎ می تـوانـد بـسیـار خطرآفرین‎ باشد. این‎ غبارها درمانیتورهای‎ صفحـه‎ مسـطح‎ یـا دراصطلاح‎ فلت (flat‎‎) بسیار سمی‎ تر است. پژوهشگران‎‎ توصیه‎‎ کردند کاربران رایانه از تماس‎ دست‎ با صفحه‎ مانیتور خودداری‎ کنند یا یـک‎ روز در میـان‎‎ صـفحـه‎ آن را بـا دستمال‎ مرطوب‎ پاک‎ کنند.

ورزش مرتب و رژیم غذایی مناسب بهترین داروی بیماری قند

پژوهشگران فنلاندی با بررسی بسیار جالبی بر روی 522 نفر به این نتیجه رسیده اند که ورزش مرتب ، داشتن وزنی مناسب و رژیم غذایی سالم می تواند از بروز بیماری قند نوع دوم (بیماری قند که معمولاً اشخاص از 40 سالگی به بعد به آن متبلا می شوند) جلوگیری یا آن را کنترل کند.

زندگی کردن در کنار خطوط انتقال قوی الکتریسیته خطرناک است

 سال ها است که محققین در مورد ضرر و زیان اثر خطوط انتقال برق در سلامت و بهزیستی مردم اختلاف نظر دارند و بسیاری از مطالعات علمی این نظریه را تأیید کرده و گروهی نیز آن را رد نموده اند. با وجود این اکثراً معتقدند که زندگی کردن در محدوده خطوط انتقال برق می تواند موجب سرطان خون در کودکان گردد.

رژیم غذایی حاوی ویتامین C زیاد، می تواند از مرگ و میرهای زودرس جلوگیری کند

پژوهشگران انگلیسی مقاله ای در نشریه علمی Lanccl منتشر کردند که بیانگر نقش مهم ویتامین C موجود در غذاها جهت پیشگیری از مرگ و میرهای زودرس ناشی از بسیاری بیماری ها علی الخصوص بیماری های قلبی و سرطان است . مثلاً مصرف روزانه سبزیها و میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، می تواند 20 درصد امکان مرگ و میر را کاهش دهد. در این مطالعه از 20 هزار نفر آزمایش خون به عمل آمده و عادات غذایی آنها به طور جامع بررسی گردیده است .

 

www.tici.info


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 26 مرداد 1385 و ساعت 10:08 ق.ظ
| عمومي ,

به قول یکی از دوستان   ---->>>چی میشه گفت! ؟ من از این ناکرده گناه می رنجم ....<<<-----

http://www.shahre-shab.blogfa.com


نوشته شده توسط حسام در سه شنبه 24 مرداد 1385 و ساعت 11:08 ق.ظ
| عمومي ,
نامه‌ی سرگشاده به تمام آزادگان جهان

وجدان بیدار ملتها کجاست؟

آیا انسانیت و شرف و مردانگی فراموش شده؟

آیا بمباران مناطق مسکونی و بیمارستانها و کشتن افراد غیر نظامی در لبنان و فلسطین، جنگ با تروریسم است؟

آیا وقت آن نرسیده که در برابر سلاخی زنان و کودکان و بی توجهی مجامع بین المللی سکوت را بشکنیم؟

آیا آنان که از حقوق بشر و آزادی و دموکراسی دم می زنند می توانند این جنایات را نادیده بگیرند؟

آیا حمایت کورکورانه قدرت طلبان جهان، به خصوص دولتهای آمریکا و انگلیس از اسرائیل یک اتفاق است و یا یک بازی سیاسی؟

...

ما امضاء کنندگان ذیل:

1- جنایات اسرائیل در لبنان و فلسطین را محکوم کرده و خواستار جلوگیری از کشتار غیر نظامیان در این درگیریها هستیم.

2- ما حمایت آمریکا و انگلیس و دیگر حامیان جنایات اسرائیل را که با سکوت و کار شکنی خود در تشدید این جنایات و قتل عام مردم بیگناه نقش دارند را محکوم می کنیم.

3- ما خواستار آنیم که سازمان ملل و شورای امنیت به وظیفه قانونی خود در برابر ملتها عمل کرده و نگذارند که بازیچه دست قدرتهای سیاسی گردند و بیش از این حیثیت قانونی خود را از دست دهند!

4- ما کالاهای اسرائیلی را تحریم کرده تا پول سلاحهای اسرائیلی و آمریکایی را که برای کشتن انسانهای بی گناه خرج می شود را نپردازیم!

5- ما خواستار پایان جنگ و ایجاد صلح بدون پیش شرط می باشیم.

و در پایان ما خواستار صلح و برابری جهانی هستیم. به امید روزی که خون کودکان و زنان و بی گناه به دست جنایت کاران جهانی بر زمین ریخته نشود.

العربیة

أینَ ضمائرُ الشُعوبِ و الاُممِ؟

هل نُسیَ الشَّرَفُ و الرُّجولة و الإنسانیّةُ ؟

هل قصفُ المناطقِ السَّکَنیَّة و المُستشفِیاتِ و قتل المدنییّن الأبریاءِ فی لبنانَ و فلسطینَ ،هو حَربٌ ضدُّ الإرهاب؟

هل حالیّاً وقت الصَّمتِ أمامَ المَجازِرِ البِشعة بحقِّ النّساءِ و الأطفالِ فی ظلِّ الصَّمتِ الخانِقِ المَجامعِ الدّولیَّة و منظَّماتِ حقوقِ الإنسان؟

هل هؤلاءِ الّذی یتکلَّمونَ عن حقوق الإنسان و الحُریَّةِ و الدّموقراطیَّةِ یَستطیعونَ أن لا ینظُرونَ إلی هذه المجازرِ؟

هل هذا الدّعمُ الواضح عن جانبِ الآمریکا و البریتانیا عن قطرسة الإسراﺌیلیَّة، هو مجرَّدُ حدثٍ أو هو مخطّطٌ سیاسیٌّ لُضرب شعب عُزّل و مظلوم؟

نحنُ الموَقعون نُعلنُ بأنّ:

1- نستنکِرُ عنف العمیاء الإسراﺌیلیّ بحقِّ المدنییّن فی لبنانَ و فلسطینَ ونطلب عدم ضرب المدنییّن فی هذا القتال.

2- نستنکرُ دعم الآمریکا و البریتانیا عن إسراﺌیل و الصّمت العربیّ و الإسلامیّ ألذی یؤدّی إلی إستمرارِ هذه المجازرِ لحقّ المدنییّن.

3- نطلب مِن اممِ المتّحدّة و مجلس الأمن بأن یعمَلوا وفق المبادﺉ الشّرعی و القانونی و یُعلِنوا إسراﺌیلَ أکبرَ دولة الّتی تُهدِّد الأمن و الإستقرارَ فی العالَم و لا یسمحوا لآمریکا و دولٌ اُخری بأن تلاعبوا بهذه المنظّمات أکثر من هذا.

4- تقاطع منتوجات و البضایع الإسراﺌیلیّ حتّی لا ندفع ثمن الأسلحة الّتی تُقتَل بها المدنییّن.

5- نطلب وقف اطلاق النّار دونَ شروطٍ سیاسیٍّ مُسبقٍ.

و فی الخاتمة :

نطلب السّلامة و العدالة فی جمیع آناء العالَم و ننتظرُ یوماً لا یسفک فیه دماءُ النّساءِ و الأطفالِ بأیدی الطغاة والجبابِرةِ.

To masses' awareness

What has happened to masses' awareness?

Have them forgotten humanity, honor and valiancy?

"Killing Lebanese and Palestinian citizens and bombing hospitals and residential areas": Is it what you mean by suppressing the terrorism?

Isn't it the time to put an end to women and children's slaughtering and inattention of international associations?

Those acclaiming human rights, freedom and democracy; can they ignore these all violations?

Is this "slavish support of Zionism by USA & UK governments" just an incident or a political plot?

We sign this petition and:

1. Do condemn all Israel 's crimes in Lebanon & Palestine and demand the prevention of these violations against innocent people in the war.

2. Condemn consecutive supports of USA & UK governments and other supporters of Israel 's crimes which aggravate its violations against innocent people with their silence and sabotage.

3. Ask UNITED NATON & SECURITY COUNCIL to fulfill their legal duties as of crowds and not to lose their legal prestige as a deputy of superior powers.

4. Do boycott all Israelian goods not to pay for what sustains their military service and armed forces.

5. Ask for the end of this war thing besides setting up an unconditional peace.

And eventually;

We hope for an omnipresent peace and justice all over the world without any threat, fear and bloodshed.

==================================================

<script language='JavaScript' type='text/javascript' src='http://www.peace4lebanon.com/lebanon-war.js'></script>

==================================================

اگر شما نیز مایلید تا با قرار دادن این نشان در گوشه سمت چپ سایت یا وبلاگ خود، همبستگی خود را با مردم مظلوم لبنان اعلام کنید ، کافی است که کدهای بالا را کپی کرده و در قالب خود   قرار دهید 

If you want Peace and Justice for Lebonan poeple, You can let this logo in yuor blog left and top, just copy and past code below in your blog (or site) template after <body> tag.


نوشته شده توسط حسام در پنجشنبه 19 مرداد 1385 و ساعت 08:08 ق.ظ
| عمومي ,

قطره و قرص گیاهی آفرودیت 
      
آفرودیت محتوی چندین گیاه شامل دارچین خارخاسك زعفران و زنجبیل می باشد مطالعات وسیعی روی اثر این گیاهان برای رفع اختلالات جنسی در سطح جهان انجام شده است مواد موثره گیاهی بخصوص ساپونین و اسانسها و استروئیدهای موجود در این گیاهان در برطرف نمودن ناتوانی جنسی موثر می باشد و با اتساع عروق آلت تجمع خون را در این عضو زیاد كرده و موجب نعوظ می گردد همچنین تمایلات جنسی را افزایش می دهد و از انزالهای زودرس وناقص جلوگیری نموده و موجب ظهور یك عمل جنسی رضایت بخش می شوند .
مطالعات بالینی نشان می دهند كه آفرودیت موجب افزایش تعداد اسپرم شده و می تواند در بیمارانی كه بعلت كمبود اسپرم دچار درجاتی از عقیمی هستند موثر واقع شود ، درمطالعات بالینی اثر ساپونین جداشده از خارخاسك روی اختلالات ناشی از ناتوانی های جنسی مورد ارزیابی قرار گرفته است و اثر بخشی آن به اثبات رسیده است .
 

اثربخشی آفرودیت در افراد تحت مطالعه برسی شده و معلوم گردیده كه حداقل در هشتاد درصد این افراد نعوظ بادوامی ایجاد می گردد همچنین نشان داده شده است كه آفرودیت تعداد اسپرم را افزایش میدهد جالب توجه است كه ساپونین مجزا شده از خارخاسك تولید فولیكول استیمولیت هورمون از هیپوفیز را زیاد می كند كه خود باعث افزایش تعداد اسپرم می شود ساپونین پیوند رسپتورهای استروژن در هیپوتالاموس شده و از طریق واكنش پس نورد منفی تولید فولیكول استیمولیت هورمون را زیاد می كند .
در بعضی افراد اختلالات جنسی همراه با اضطراب ناشی از ناتوانی انجام دهی عمل جنسی است آفرودیت قادر به برطرف كردن این اضطراب بوده موجب آرامش و اعتماد به نفس می شود
موارد احتیاط ومنع مصرف :
بیماران قلبی بیمارانی كه اخیرا مبتلا به سكته قلبی شده اند در مصرف این دارو باید احتیاط كنند .
 

عوارض جانبی :
بیمارانی كه نسبت به اسانس های گیاهی حساسیت دارند باید این دارو را با احتیاط مصرف كنند در كمتر از یك درصد بیماران عدم تحمل گوارشی سردرد مختصر و برافروختگی صورت گزارش شده است
مقدار مصرف قطره به میزان 50 تا60 قطره 3 بار در روز در یك فنجان آب قند بعد از غذا میل شود ، قرص به میزان یك قرص 3 بار در روز بعد از غذا میل شود آفرودیت را می توان برای حصول نتیجه بهتر مستمر مصرف نمود

 
 

بیشتر داروهای ضد آسم برای استفاده در دوران حاملگی مورد تایید هستند

تحقیقات نشان می‌دهد به جز قرص‌های استروئیدی تجویز دیگر داروهای ضد آسم و مصرف آنها طی دوران بارداری بر روی جنین تاثیر سوء ندارد.
بر اساس نتایج این تحقیق كه در نشریه "اخبار پزشكان" ویژه همایش تخصصی آسم به چاپ رسیده است ،این یافته‌ها تاكید مجددی برای پزشكان است تا با دستورالعمل‌های درمانی موجود زنان باردار مبتلا به آسم را تحت درمان مناسب قرار دهند.
 

در این مطالعه محققان میزان رشد جنین را در ‪ ۵۵‬زن باردار مبتلا به آسم كه از استروئیدهای استنشاقی سیستمیك (خوراكی)استفاده می‌كردند و با ‪ ۳۰۳‬زن در گروه كنترل كه فاقد آسم بودند مقایسه نمودند.
به گفته محققان ،نوزادان زنانی كه استروئیدهای خوراكی مصرف می‌كردند به طور متوسط نزدیك به ‪ ۲۰۰‬گرم از نوزادان زنان دیگر گروهها كم وزن تر بودند. وزن و قد هنگام تولد نوزادان مادران در سه گروه دیگر تفاوت چندانی با هم نداشتند.
همچنین اندازه متوسط دور سر و میزان ‪ SGA‬در میان گروه‌ها،تفاوت قابل ملاحظه‌ای با یكدیگر نداشتند.
البته این گزارش نشان می‌دهد میزان ‪ SGA‬در میان كسانی كه از دوزهای بالاتر استروئیدهای خوراكی استفاده می‌كردند نسبت به كسانی كه از دوزهای كمتر استفاده می‌كردند بیشتر بود.
به گفته محققان ،استراتژی مطلوب در زنانی كه در سنین تولید مثل هستند و دچار بیماری مزمن می‌باشند این است كه تحت رژیم درمانی مناسب قبل از بارداری بر اساس بیماری یشان قرار گیرند تا در صورت باردار شدن كنترل مناسب روی بیماریشان وجود داشته باشد.
 
 آگهی
 

به گفته محققان ،كورتیكوستروئیدهای استنشاقی همچنان بهترین درمان برای كنترل آسم هستند و به نظر نمی‌رسد كه به میزان زیادی بر رشد جنین تاثیر بگذارد.


البته محققان هشدار می‌دهند كه برای حصول اطمینان و رد هرگونه اثر جانبی بالقوه كورتیكوستروئیدهای استنشاقی بر رشد جنین ،لازم است مطالعات وسیع تر و بزرگتری در این زمینه انجام شود.
دومین همایش تخصصی آسم توسط انجمن آسم و آلرژی ایران از ‪ ۲۳‬تا‪ ۲۵‬آبان ماه سال جاری در بیمارستان امام خمینی برگزار شد.

مصرف شیرگاو در اغلب نوزادان زیر یک سال، باعث بروز علائم آلرژی می شود 

    
متخصصان تغذیه می گویند شیر گاو حاوی نوعی ماده آلرژی زاست و مصرف آن در نوزادان زیر یک سال به دلیل ضعف سیستم ایمنی ضعیف تر موجب بروز علائم آلرژی می شود."‌میترا زراتی " کارشناس ارشد تغذیه و استاد دانشگاه ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با ایسنا، گفت : حساسیت پوستی همچون قرمزی، سرفه و تنگی نفس از علائم آلرژی ناشی از مصرف زیاد شیر گاو در نوزادان زیریک سال است که حتی در موارد شدید این نوع آلرژی ، اسهال و خونریزی دستگاه گوارش نیز مشاهده می شود.
 
زراتی ضمن برشمردن شیرمادر به عنوان غذای اول نوزادان زیر یکسال، افزود : به این ترتیب بعد از یک سالگی باید تغذیه تکمیلی، غذای اول و شیر مادر به عنوان غذای دوم نوزاد محسوب شود و تا پایان دو سالگی نوزاد، شیردهی مادر ادامه داشته باشد.وی مصرف شیر گاو را بعد از دو سالگی در نوزادان منوط به پاستوریزه بودن و جوشاندن آن دانست و اظهار داشت : به مادران توصیه می شود حتی، تا دو سالگی نوزاد در تهیه فرنی و غذاهای کمکی از شیرخود استفاده کنند.
 
چرا که هیچ شیری از نظر مواد مغذی نمی تواند جایگزین شیر مادر شود
.

آلرژی به مواد غذایی می‌تواند باعث ایجاد آسم شود

دبیر علمی كنگره بین‌المللی بیماریهای ریوی، مراقبت‌های ویژه و سل گفت: نتایج بررسی آلرژی غذایی افراد به سویا و شیر در بیماران مبتلا به درمان «آتوپیك» نشان می‌دهد كه این آلرژی می‌تواند باعث ایجاد بیماری آسم شود.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، دكتر محمدرضا مسجدی با بیان این مطلب تصریح كرد: در این خصوص توسط محققان مركز تحقیقات سل و بیماریهای ریوی تحقیقاتی به انجام رسیده كه نتایج آن در این كنگره ارایه می‌شود.
 
این محقق با اشاره به این مساله و روشها و راهكارهای مقابله با آن افزود: یك مطالعه بر روی 115 كودك مبتلا به «درماتیت آتوپیك» نشان داده است كه حساسیت غذایی می‌تواند عامل ایجاد آسم باشد.
همچنین دكتر مجید ولی‌اله پور امیری دبیر اجرایی این كنگره اظهار كرد: در كنگره مذكور روش جدید تشخیص لخته در وریدهای عمقی معرفی و مورد ارزیابی علمی قرار خواهد گرفت.
وی افزود: در این روش كه در نوع خود یكی از دستاوردهای جدید علم پزشكی محسوب می‌شود از اشعه مادون قرمز استفاده می‌شود و در مدت زمان اندكی حدود 10 دقیقه، تغییرات حجم خون در داخل وریدها را نشان خواهد داد.
این متخصص بیماریهای عفونی گفت: گاز خردل كه در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به كرات استفاده می‌شد عوارضی ایجاد می‌كند كه تا مدتها بدون مشخصه و علامت است و گاهی تا 18 سال پس از استعمال خود را نشان می‌دهد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: نتایج مطالعات در ایران نشان می‌دهد كه تست تنفسی جانبازان جنگ تحمیلی كه در معرض استنشاق گاز خردل بوده‌اند تا 74 درصد دارای اختلال است.
 
 آگهی
 
كنگره بین المللی بیماریهای ریوی، مراقبتهای ویژه و سل از روز 24 آبان ماه به مدت 4 روز به همت مركز تحقیقات سل و ریه بیمارستان مسیح دانشوری وابسته به دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و با همكاری انجمن ریه اروپا، در تهران برگزار می‌شود. 

                                        شکستگیها

                              شکستگی چیست ؟

         شکستگی به معنای ایجاد شکستگی کامل یا ناکامل در استخوان است. بطور کلی شکستگی ها به دو دسته شکستگی باز و بسته طبقه بندی می شوند.

         شکستگیهای باز: ( اصطلاحاً به آنها شکستگی های مرکب نیز گفته  می شود ) در این شکستگی استخوان روی پوست و یا در داخل زخم قابل روئیت می باشد.

         شکستگیهای بسته اصطلاحاً به آنها شکستگیهای ساده نیز گفته می شود.) در این حالت استخوان می شکند اما پوست سالم است شکستگیها به اسامی مختلف شناخته می شود. در ادامه انواع شکستگیها که در اطفال امکان دارد رخ دهد اشاره خواهد شد.

         شکستگیهای در جا یا ترکه چوبی :نوعی شکستگی ناکامل بوده و استخوانهای شکسته بطور کامل از یکدیگر جدا نشده اند.

         شکستگیهای عرضی : شکستگی بصورت خطی عرضی در عرض استخوان ایجاد می شود.

         شکستگیهای مارپیچی : خط شکستگی بصورت مارپیچی استخوان را دور می زند و بیشتر در ضایعاتی که همراه با پیچ خوردگی باشد ایجاد می شود.

         شکستگیهای مایل :خط شکستگی بصورت یک حالت هرمی شکل می باشد.

         شکستگیهای فرورفته : در این حالت استخوان خرد می شود و استخوان شکسته پهن تر یا تخت تر به نظر می رسد.

         شکستگیهای چند قطعه ای : در محل شکستگی استخوانها به تعداد سه قطعه یا بیشتر وجود دارند.

·                               علل بروز شکستگی چیست ؟

         شکستگی ها زمانی ایجاد می شوند که نیروی وارد شده به استخوان بیش از توان جذب استخوان جهت جذب انرژی آن باشد. به خصوص زمانیکه استخوانها پیچ می خورند، بسیار ضعیف هستند و به راحتی می شکنند.

         شکستگی در استخوان می تواند به علت سقوط ، ضربات و تصادفات یا در نتیجه برخورد چیزی به استخوان ، ایجاد شود.

         استخوان کودکان در بعضی جهات با استخوان بزرگسالان متفاوت است. استخوان بچه ها خیلی سریعتر از استخوان بالغین بهبود می یابد. هر چه فرد کوچک تر باشد سرعت بهبودی بالاتر است.

         در بچه ها استخوانها نرم تر بوده در برابر نیروها بیشتر تمایل دارند که قوس بردارند تا اینکه بطور کامل بشکنند.

         بچه ها دارای صفحات رشد باز هستند که اصطلاحاً  اپی فیز نامیده می شود. این صفحات در دو انتهای استخوانها قرار دارند. ایجاد صدمه به این ساختارها منجر به بروز اختلاف در طول استخوانها شده و به زاویه دار شدن و بد شکل شدن استخوانها می انجامد.

·                               علائم شکستگی چیست ؟

         در ادامه بعضی علائم شکستگی آورده شده است. ولی با این حال امکان دارد هر کودکی علایم متفاوتی را تجربه کند. علائم شامل: وجود درد در ناحیه صدمه دیده، ایجاد تورم در آن ناحیه، ایجاد حالت غیر معمول در ظاهر ناحیه صدمه دیده، ایجاد مشکل در حرکات طبیعی مربوط به ناحیه آسیب دیده و گرمی ، کوفتگی یا قرمزی ناحیه آسیب دیده می باشد.

         علائم شکستگی ها ممکن است با علائم سایر اختلالات اشتباه گرفته شود. بدین منظور جهت تشخیص درست و به موقع به پزشک کودک خود مراجعه نمائید.

·                               چگونه می توان شکستگی  ها را تشخیص داد ؟

         پزشک از طریق انجام معاینات بالینی و آزمایشهای تشخیصی قادر به تشخیص شکستگی خواهد بود. در طی معاینه پزشکی باید یک تاریخچه کامل از بیمار گرفته شود و در مورد نحوه ایجاد صدمه سؤال گردد.

·                               روشهای تشخیص شامل موارد ذیل است.

         عکس برداری :  در این روش با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی غیرقابل روئیت و تصویری که از بافتها، استخوانها و ارگانهای داخلی برروی فیلم ایجاد می شود، می توان شکستگی را تشخیص داد. با استفاده از این روش می توان نحوه شکستگی را نیز مورد بررسی قرار داد.

         ام .آر. آی MRI : در این روش با استفاده از ابزارهای خاص می توان تصاویر افقی از ارگانها و ساختارهای داخل بدن به دست آورد. با استفاده از این روش می توان وجود یا عدم وجود هرگونه آسیب به طناب نخاعی و اعصاب را مورد بررسی قرار داد.

         سی تی اسکن  : در این روش نیز با استفاده از ابزارهای خاص می توان تصاویر افقی از ارگانها داخل بدن به دست آورد. با استفاده از این روش می توان استخوانها ، بافت چربی و ارگانهای داخلی را بصورت دقیق مورد بررسی قرار داد.بطور کلی سی تی اسکن از عکسبرداری دقیق تر است.

·                              
روشهای تشخیص شامل موارد ذیل است.

         درمانهایی که توسط پزشک برروی شکستگی در رده سنی اطفال در نظر گرفته می شود بر اساس:

-                     سن کودک ، سلامت عمومی و سابقه پزشکی وی

-                     وسعت شکستگی

-                     تحمل کودک شما در مقابل بعضی داروها، روشهای درمانی جراحی

-                     ماهیت شکستگی

-                     و نظر شما و آنچه شما ترجیح می دهید، است.

         هدف درمانی شامل کاهش درد و کنترل آن، تسریع بهبودی، جلوگیری از عوارض شکستگی و حفظ عملکرد ناحیه دچار آسیب می باشد.

         شکستگیهای باز که استخوان از پوست بیرون می زند یا اینکه یک زخم عمیق سبب نمایان شدن استخوان شکسته از پوست می شود) بعنوان موارد اورژانسی به حساب می آیند. در صورت بروز چنین شکستگی هایی باید بلافاصله فرد مصدوم به مرکز درمانی فرستاده شود.

         درمان شامل موارد ذیل است:

-                     گچ/ آتل : بدین وسیله می توان نواحی دچار آسیب را نا متحرک  ثابت کرده تا نحوه قرارگیری استخوانها در مقابل یکدیگر حفظ شده و فرآیند بهبود تسریع یابد.

-                     داروها : به منظور کنترل درد.

-                     کشش : به معنای ایجاد نوعی نیرو بروی نواحی خاص از بدن و در جهت های خاص
می باشد. عمل کشش توسط ابزارهای مختلف قابل انجام است. هدف آن، کشیدن عظلات و زردپی های اطراف ناحیه شکسته می باشد تا از این طریق دو انتهای شکسته در برابر یکدیگر باشند و راحت تر بهبود یابند.

جراحی: در این روش به طرق مختلف استخوانهای شکسته در محل اصلی و طبیعی خود قرار داده می شوند. گاهی اوقات می توان از طریق پیچها یا پلیت های فلزی استخوان های شکسته را در برابر یکدیگر ثابت نمود و بدین ترتیب نحوه قرارگیری آنها بصورت طبیعی در مقابل یکدیگر حفظ شده و فرآیند بهبودی تسریع می یابد

 


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 15 مرداد 1385 و ساعت 02:08 ق.ظ
| عمومي ,

ارتباط فشار خون بالا و مشكلات جنسی


بر اساس نتایج تحقیقات انجمن فشار خون نیویورك، زنانی كه مبتلا به فشار خون بالا هستند نسبت به زنان سالم دارای مشكلات جنسی بیشتری هستند.
 

به نقل از مدیكال نیوز تودی، این دانشمندان با بررسی 400 زن در درمانگاه سرپایی دریافتند، مشكلات جنسی و عدم رضایت جنسی در میان زنانی كه مبتلا به فشار خون هستند، بیشتر است.به گفته این دانشمندان فشار خون در 20 در صد افراد وجود دارد و حتی عامل بسیاری از مشكلات جنسی در مردان نیز به شمار می آید.
اختلالات جنسی در زنان مبتلا به فشار خون، شامل كاهش امیال جنسی، ناتوانی در رسیدن به مرحله لذت جنسی و درد هنگام مقاربت است


اهل دوغ هستید یا نوشابه؟

در تابستان گرم تشنگی تان را با نوشابه برطرف می كنید یا با یك لیوان دوغ خنك !

دوست عزیز، شما از دسته دوغی ها هستید یا نوشابه ای ها!؟ منظورم این است كه وقتی حسابی تشنه اید یا زمانی كه غذایی میل می كنید تمایل دارید دوغ مصرف كنید یا نوشابه؟ آیا از خواص هر كدام خبر دارید؟

نوشابه یكی از پرطرفدارترین نوشیدنی های دنیاست و مصرف آن هر روز بیشتر می شود. حتی كودكان هم مقدار زیادی نوشابه مصرف می كنند و نوجوانان و جوانان در تمام دنیا، میل و رغبت زیادی به مصرف آن نشان می دهند. ولی آیا این سؤال در ذهنتان پیش آمده است كه؛ این نوشیدنی چقدر مفید است یا چقدر ضرر دارد؟ مصرف این میزان قند و كالری موجود در آن ومصرف  كافئین، بدون وجود هیچ گونه مواد مغذی در نوشابه چه اثری بر بدن شما دارد؟

-----------
امـروزه مصرف نوشابه های گازدار بطور فزاینده میان مـردم
باب گردیده است. اما  آیـا مـصـرف كنـنـدگان از مـضرات این
نوشابه های رنگارنگ با خبرند؟ پیـش از آن كـه جـــرعه ای
دیـگر از نـوشـابـه خـود را بــنوشید بهتر است این مـقاله را
مطالعه نمایید:

پــژوهشگران مضرات مصرف نوشابه های گازدار را چـنـیـن
برمیشمارند:

1- پـوسیدگی دندانها: تمام نوشابه های گازدار خاصیت
اســیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندانها میگردند.
همچنین میزان قند بالای این گـونه مـحــصولات پوسیدگی
دندانها را تسریع میكنند.

2- چاقی: نوشابه های گازدار عمدتا از آب تصفیه شده، افزودنیهای مصنوعی و شكر تصفیه شده تهیه میگردند. بنابراین فاقد هرگونه ارزش تغذیه ای بوده و تنها به  خاطر میزان  قند بالایشان دارای كالری زیادی میباشند كه سبب چاقی در فرد مصرف كننده میگردند. در نوشابه های رژیمی نیز جای شكر معمولی از آسپارتام استفاده میكنند كه در ضمن آنكه یك ماده اشتها آور میباشد برای سلامتی نیز مضر بوده و مصـرف آن میگرن، سرگیجه و كاهش توان حافظه را بدنبال دارد.

3- سوء تغذیه: افرادی كه به مصرف  نوشابه های گازدار اعتیاد دارند و از طرفی كه این محصولات موجب كاهش اشتها میگردند بنابراین فرد معتاد تنها به مصرف نوشابه های گازدار روی آورده و دچار سوء تغذیه میگردند.هنگامی كه شما در بطری یك نوشابه گازدار را میگشایید بلافاصله حبابها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده وظاهر میگردند.گاز اینگونه محصولات بسبب وجود  اسید فسفریك و دی اكسید كربن در تركیباتشان میباشد كه سبب اسیدی گشتن اینگونه محصولات نیز میگردند.PH  نوشابه های گازدار بین 2.5 تا 3.5 میباشد كه موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده میگردند. در كل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی میباشد. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد میگردد. چراكه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیر میباشند. اسید فسفریك موجود در این نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروكلریك معده عملكرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار میدهد. هنگامی كه معده ناكارآمد میگردد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ میگردد. افرادی كه از زخم معده و
سوزش سر سینه رنج میبرند باید از مصرف نوشابه های گازدار جدا خودداری كنند.

4- تاثیر بروی كلیه ها: هنگامی كه میزان اسید فسفریك خون افزایش می یابد كلیه ها قادر بدفع سریع آن نمیباشند بنابراین فشار مضاعفی بروی كلیه ها تحمیل میگردد. مصرف نوشابه های گازدار سبب  میگردد تا كلسیم از استخوانها برداشته شده و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب كلسیم اضافی در كلیه ها گردیده كه در نهایت منجر به سنگ كلیه میگردد.

5- تاثیر بروی پوست: خون اسیدی بروی عملكرد گلوتایتون تاثیر میگذراد. گلوتایتون یك آنزیم با خاصیت آنتی اكسیدانی میباشد. علاوه بر آن نوشابه های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین میباشند. افرادی كه نوشابه مصرف میكنند معمولا مصرف آب میوه، شیر و حتی آب را كاهش میدهند و بدن خود را از ویتامینها و مواد معدنی كه برای سلامتی پوست ضروری میباشند محروم میسازند. بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروك  میگردد.

6- تاثیر بروی استخوانها: اسید فسفریك موجود در نوشابه های گازدار ماده ای بسیار سمی میباشد. در صنعت از اسید فسفریك بعنوان سختی گیر آب استفاده میگردد. به این طریق كه اسید فسفریك سبب زدودن كلسیم و منیزیوم از آب سخت میگردد. اسید فسفریك در بدن نیز دارای عملكرد مشابهی میباشد. یعنی یون كلسیم را از استخوانها بر داشته و پوكی استخوانها را سبب میگردد.

7- تاثیر كافئین: به نوشابه های گازدار عمدا كافئین افزوده میگردد تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف كنندگان خود كنند. كافئین موجود در نوشابه های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنیهای حاوی كافئین  مانند قهوه و چای جذب بدن میگردد. كافئین سبب برهم خوردن نظم خواب گردیده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید كرده و سبب كم آبی در بدن میگردد.

به خاطر داشته باشید كه بیماریها یك شبه پدیدار نمیگردند بلكه در طی سالها بر اثر پیروی از  رژیمهای غذایی نامناسب ایجاد میگردند.بنابراین مصرف نوشابه های گازدار را به حداقل ممكن رسانده و در عوض به نوشیدن آب وآب میوه های طبیعی روی آورید. هرگاه هم كه هوس مصرف نوشابه های گازدار را كردید حتما از نی استفاده كنید تا از تماس مستقیم نوشابه با دندانها خودداری كرده باشید.

 

اثر نوشابه بر چاقی نوجوانان

تحقیقات اخیر حاكی از اثر مستقیم نوشابه بر افزایش درصد چاقی در كودكان و نوجوانان است. یك بررسی 2 ساله نشان داد كودكان 12 ساله ای كه بطور مرتب نوشابه مصرف می كنند، 6/1 برابر، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند و چاقی در این سن به احتمال زیاد به چاقی در بزرگسالی می انجامد.

افرادی كه به طور مرتب نوشابه مصرف می كنند، می توان گفت بطور متوسط روزانه 7 قاشق مرباخوری شكر از این طریق دریافت می كنند كه این میزان شكر هم كالری بالایی دارد و هم بر سلامت دندان ها اثر مخرب دارد.

 
زنان شیرده، و نوشابه

زنان شیرده، نوشابه و مواد حاوی رنگ‌های مصنوعی مصرف نكنند 
متخصصان تغذیه با مهم دانستن نوع تغذیه زنان در دوران شیردهی برای رشد كودكان توصیه می‌كنند:زنان شیرده از مصرف نوشابه‌های گازدار و حاوی رنگ‌های مصنوعی و تنقلات كاذب مطلقا خودداری كنند.

به گفته آنان، تغذیه مناسب مادر در این دوران موجب حفظ سلامت خود و كمك به رشد و تكامل طبیعی نوزاد می‌شود.

متخصصان علوم تغذیه اظهار می‌دارند: نیازهای غذایی مادر باید در دوران شیردهی تامین تا پس از آن با مشكلی روبه‌رو نشود.

دكتر " مریم زارعان " متخصص علوم تغذیه از دانشگاه اصفهان با اشاره به اینكه هرچه مواد غذائی مصرفی طبیعی تر باشد، مصرف آنها سالمتر است، گفت:
زنان شیرده باید از مصرف مواد غیرطبیعی مانند نوشابه‌های گازدار بپرهیزند.

وی در گفت و گو با ایرنا افزود:این مواد نه‌تنها دارای مواد مغذی نیست بلكه باعث از بین رفتن مواد مغذی در شیر مادر می‌شود كه به این ترتیب شیر مادر كه می‌تواند بهترین غذا برای كودك باشد، تبدیل به یك ماده با ارزش غذایی كم می‌شود.

وی به مادران توصیه كرد كه در دوران شیردهی از نوشیدنی‌های طبیعی نظیر عرقیجات ، دوغ ، آب میوه و همچنین سبزیجات استفاده كنند.

وی اضافه كرد: مادر در دوران شیردهی به آب بیشتری احتیاج دارد كه باید به این نیاز بدنی خود پاسخ دهد.

زارعان با اشاره به اینكه در دوران شیردهی نیاز مادر به مواد غذایی در حدود ? ??درصد بیش از زنان عادی است، افزود: در میان گروه‌های مواد غذایی، "سبزیجات" به دلیل داشتن فیبر، ویتامین ? Cو ? ، Aپتاسیم و منیزیم ،مهمترین گروه مواد غذایی است كه مادران شیرده باید استفاده كنند.

دكتر"مهلا زكی زاده"نیز دراین‌باره گفت:سبزیجات تیره بیشتردارای ویتامین ? A ،Cو فیبر هستند و در سبزی‌های زرد و نارنجی رنگ مثل هویج بیشتر ویتامین ? ،Aپتاسیم و فیبر وجود دارد.

وی افزود: گروه میوه‌ها هم دارای فیبر، ویتامین ? A، Cو پتاسیم هستند.

وی گفت: گروه بعدی كه از نظر تامین‌كننده مواد مغذی برای زنان شیرده بسیار لازم و ضروری است، گروه مواد غذایی "ماكیان "است.

وی بااشاره به اینكه این مواد غذایی شامل ماهی،تخم مرغ ، حبوبات و آجیل است، افزود : این گروه مواد غذایی فسفر، ویتامین ?،B6 ? ،B12روی، منیزیم و آهن لازمه بدن زنان شیرده را تامین می‌كند.

وی تصریح كرد: بهتر است گروه‌های غذایی سبزیجات و گوشتی به شكل آب پز مصرف شود تا چربی كمتری به غذا اضافه شود.

وی گفت:در گروه لبنیات نیز می‌توان از شیر، ماست ، پنیر و كشك به عنوان بهترین مواد غذایی و تامین‌كننده فسفر و كلسیم برای مادران شیرده نام برد.

وی با تاكید براینكه مواد چربی و قندی برای تامین انرژی مادران شیرده ضروری است ،گفت: مصرف بیش از اندازه مواد چربی و قندی به هر شكل طبیعی و كاذب باعث افزایش چربی و قند مادر و كودك و بی‌اشتهای مادر و عدم تمایل به مصرف مواد مغذی می‌شود.

زكی‌زاده افزود: با توجه به افزایش تولد نوزادان كم وزن به دلیل سوتغذیه مادران و بی‌توجهی به‌مصرف مواد غذایی دردوران بارداری انتظار می‌رود مادران در دوران شیردهی به مصرف مواد غذایی‌مانند سبریجات، ماكیان و لبنیات توجه كنند.

خطرات نوشابه های گازدار


متاسفانه امروزه سن شروع به مصرف نوشابه های غیر الکلی بسیار پایین آمده است کمی فکر کنید و ببینید امروز چند نوشابه گازدار نوشیده اید؟ کودکان شما چطور؟ مقدار متوسط مصرف نوشابه های غیر الکلی و گازدار (سودا) بسیار بالا است اما این دلیل نمیشود که شما قبل از برداشتن یک لیوان سودا به این حقایق توجه نکنید.

هر قوطی نوشابه گازدار معادل 10 قاشق شکر، 150 کالری و 55-30 میلی گرم کافئین دارد و غرق در رنگهای مصنوعی است. این مقدار شکر، کالری و مواد افزودنی مضر، در یک محصول که هیچ ارزش غذایی ندارد، نگران کننده است. به علاوه تحقیقات نشان داده است که انواع نوشابه های گاز دار بیماریهایی چون پوکی استخوان، چاقی، پوسیدگی دندان و بیماریهای قلبی را تشدید میکنند. اما با تمام اینها یک چهارم مصرف سالیانه نوشیدنی ها را انواع سودا تشکیل میدهد.نوجوانان و کودکان، هدف بازار این نوشیدنیها هستند. در 10 سال گذشته مصرف نوشابه های غیر الکلی و گازدار در کودکان آمریکایی دو برابر شده است.این آمار به دلیل سود جویی مدارس که با بستن قراردادهای کلان مدرسه را پر از ماشینهای خودکار فروش سودا میکنند باز هم بالاتر رفته است. اخیرا در بعضی ایالات قانونی برای منع استفاده از سودا و نوشیدنیهای مشابه در مدارس به اجرا در آمده است. بیایید نگاهی به مواد اصلی تشکیل دهنده یک قوطی سودا یاندازیم:

• اسید فسفریک : این ماده موجب کاهش توانایی بدن در مصرف کلسیم میشود که منجر به پوکی استخوان و سستی دندانها شده و اسید کلریدریک موجود در معده را خنثی میکند که موجب سوئ هاضمه و جذب ناقص مواد غذایی میشود.

• قند : سازندگان نوشیدنیهای غیرالکلی بزرگترین مصرف کننده قند تصفیه شده هستند. این یک امر اثبات شده است که قند میزان انسولین خون را بالا میبرد و منجر به افزایش فشارخون و کلسترول، بروز بیماریهای قلبی، دیابت، افزایش وزن و پیری زودرس میشود. بیشتر انواع سودا، بیش از 100 درصد مقدار قند مورد نیاز روزانه را تامین میکنند.

• آسپراتام Aspartame : این ماده شیمیایی در سوداهای رژیمی به عنوان جانشین قند به کار میرود و بیش از 90 عارضه جانبی دارد. از جمله می توان به تومور مغزی، معلولیت جنین، دیابت، عدم تعادل احساسی و بروز حمله های صرع اشاره کرد. بعلاوه، زمانی که آسپراتام مدت زیادی در فضای گرم نگهداری شود به متانول تبدیل میشود. الکلی که میتواند به فرم آلدئین یا اسید فرمیک مبدل شده که از عوامل سرطان زا هستند.

• کافئین : نوشیدنیهای کافئین دار موجب بروز اضطراب، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم یا تپش قلب و بالا رفتن مقدار کلسترول خون میشوند. ویتامینها و مواد معدنی را میسوزانند و موجب مشکلات بارداری و سرطان میشوند.

در نهایت باید گفت که مصرف نوشیدنیهای غیرالکلی گاز دار یا ساده، علاوه بر داشتن مضرات فراوان، اشتهای افراد را برای مصرف مواد غذایی مفید مانند سبزیجات، پروتئینها، لبنیات و سایر مواد مغذی از بین میبرند. ترک عادت مصرف این نوشیدنیها ساده ترین راه به سوی سلامتی است. اگر ترک این عادت برایتان مشکل است، میتوانید مدتی از آب معدنیهای گازدار استفاده کنید و کم کم مصرف آنها را نیز قطع کنید. فراموش نکنید که بهترین راه حفظ سلامتی استفاده هرچه بیشتر از مواد غذایی طبیعی است

نو شابه و كوتاهی قد


از آنجایی كه بچه ها بیش از یك سوم روز را در مدارس می‌گذارانند، نوع غذایی كه در مدرسه دریافت می‌كنند در سلامت آنها تاثیر مهمی دارد. آنها وعده های مهمی چون میان وعده های صبحگاهی كه اغلب به جای صبحانه مصرف می‌شوند و نیز ناهار را در مدرسه میل می‌كنند و همین مسئله، توجه زیاد متخصصین را به نوع غذایی كه آنها دریافت می‌كنند بیشتر می‌كند. یكی از معضلات دوران كودكی، چاقی در این گروه سنی است كه زمینه ساز چاقی در بزرگسالی است و مشكلات روانشناختی نظیر عدم خودباوری، كاهش معاشرت، افزایش چربی خون، فشار خون و افزایش احتمال دیابت را به دنبال دارد. در این سنین كم وزنی و لاغری نیز خیلی بیشتر از چاقی دیده می‌شود كه نتیجه آن، نارسایی رشد و كاهش قدرت تمركز و یادگیری بچه‌ها است و موفقیت آنها را در درس و امتحانات كاهش می‌دهد. نوع مواد غذایی كه كودك در میان‌وعده‌های صبحگاهی در میان همسن و سالانش دریافت می‌كند، می‌تواند به تدریج این مشكلا‌ت را كاهش دهد.

 كوتاهی قد، مشكل دیگری است كه رابطه مستقیمی با تغذیه نادرست دارد. دكتر كیمیاگر در این رابطه می‌گوید: <قد از جمله معیارهایی ست كه وضعیت تغذیه‌ای افراد را در درازمدت نشان می‌دهد. بسیاری از خانواده ها در تلاش هستند تا بچه هایشان قدی بلند داشته باشند و به این دلیل نزد هزاران متخصص می‌روند و نظر آنها را در این رابطه جویا می‌شوند. به‌طور كلی مواد مغذی نظیر كلسیم، آهن، روی، پروتئین و ویتامین A نقش موثری در رشد قدی بچه ها داشته و مصرف منظم مواد غذایی نظیر انواع گوشت‌ها و ماهی، انواع لبنیات، میوه ها و سبزیجات این تاثیر را بیشتر می‌كند.>
در دوران بلوغ به دلیل جهش رشدی، نیاز به مواد مغذی افزایش می یابد، اما در اغلب موارد این نیازها با تغییر عادات غذایی تامین نشده و در بسیاری از موارد كمبودهای تغذیه‌ای دیده می‌شود.

در این دوران املاحی چون كلسیم، آهن، روی و منیزیم هم باید به میزان دو برابر دریافت شوند، اتفاقی كه معمولا‌ رخ نمی‌دهد. وضع وقتی بدتر می‌شود كه بدانیم 14 درصد از مجموع انرژی دریافتی نوجوانان پسر و 15 درصد از كل انرژی دریافتی نوجوانان دختر از نوشابههای گازدار و آبمیوههای آماده تامین می شود.

 همچنین نیاز به اسید فولیك و ویتامین‌های گروه B و نیز ویتامین‌های A،C و‌E برای‌رشد بافت‌های جدید به شدت بالا می رود و در نتیجه نیاز به مصرف میوه ها و سبزیجات چندین برابر می‌شود. در این میان عواملی نظیر خوردن وعده های غذایی نامناسب، كم خوردن غذا، خارج از خانه غذا خوردن به ویژه در فصل مدرسه‌ها و... كمبود این مواد مغذی را افزایش می‌دهد. در نتیجه دادن آموزش به این سنین در جهت اصلاح عادات غذایی بسیار موثر خواهد بود.

بوفه مدرسه از جمله مكان‌هایی است كه در سلامت تغذیه ای بچهها در هر گروه سنی تاثیر فراوانی دارد. درواقع اگر پول توجیبی بچه ها اجازه دهد، ترجیح می دهند اصلا از خانه غذایی نیاورند و همه میان وعده های خود را با خوراكیهای بوفه تامین كنند.
مطالعات نشان می‌دهد كه در اغلب غذاهای آماده، اسید فولیك، آهن، كلسیم و ویتامین‌A به ندرت دیده می شود. به علاوه میزان ویتامین‌C در این غذاها بسیار كم است و اغلب، 50 درصد از كالری این غذاها از گروه چربیها تامین می شود، كه مصرف مداوم آنها چاقی را هم به دنبال دارد. جالب است بدانید كه در سال‌های نوجوانی بیش از یك‌صد هزار غذای تبلیغی از نظر بچه ها می گذرد كه اكثر آنها از چربی فراوان و كربوهیدراتهای ساده تشكیل شده اند و بیش از 65 درصد آنها را نوشیدنیها و شیرینیها تشكیل می دهند. بیش از 80 درصد مواد غذایی كه در بوفههای مدارس به فروش می‌رسند نیز از همین گروه مواد غذایی هستند.


دكتر مسعود كیمیاگردر مورد بوفه‌های مدارس می گوید: <بوفههای مدارس هم یك فرصت هستند و هم یك تهدید. فرصت هستند از این نظر كه با فروش شیر، كیك، بیسكوئیت، انواع آبمیوه های تازه (به شرطی كه در خود مدرسه آبمیوه های طبیعی تهیه شود ) و خود میوه های تازه، می‌توانند اثرات بسیاری را در سلامت بچه ها داشته باشند اما از سوی دیگر با فروش مواد غذایی كم ارزش و یا حتی بی‌ارزش می‌توانند سلامتی آنها را به مخاطره بیاندازند.>


دوغ به جای نوشابه

 یك نوشیدنی لبنی مناسب كه می تواند جای نوشابه را در سبد غذایی تمام ما ایرانی ها بگیرد دوغ است. یك نوشیدنی سالم و مفید كه تأمین كننده یك چهارم نیاز روزانه به كلسیم و حاوی ویتامین های B2 و B6 و  B12 است. از این رو دقیقاً برعكس نوشابه، قوی كننده استخوان ها است.

دوغ علاوه بر مزایای تغذیه ای، حاوی باكتری های مفیدی است كه اثرات زیادی بر سلامت دستگاه گوارش دارند. اگر بطور مرتب دوغ مصرف كنید، باكتری های مفید استرپتوكوكوس، ترموفیلوس و لاكتوباسیلوس بولگارس موجود در آن، در دستگاه گوارش شما لانه می گزینند و اثرات بسیار مفیدی بر سلامت دستگاه گوارش شما خواهند داشت . همچنین موجب عدم رشد ارگانیسم های مضرمی شوند.

حالا جواب این سئوال چیست: در این تابستان گرم تشنگی تان را با چه رفع می كنید؛ نوشابه یا یك لیوان دوغ خنك؟

 

« دوست عزیز بهتر است قبل از آنكه تصمیم بگیریم چیزی را بخوریم، كمی هم به كیفیت آن و اثرش بر سلامتی بدنمان بیاندیشیم »

 

تنظیم و تهیه: كارشناس تغذیه تبیان

 
محققان می گویند:
قند موجود در یک بطری نوشابه گازدار برابر با دو بسته شکلات است
نتایج تحقیقات انجام شده نشان می دهد هر بطری نوشابه گاز دار که به اندازه مصرف دو بسته شکلات ، قند وارد بدن افراد می کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، محققان می گویند که با مصرف هر بطری نوشابه گازدار، مقدارزیادی قند وارد بدن می شود که این قند به سلول های لوزالمعده که محل ترشح انسولین است، فشار وارد کرده بدین ترتیب یک مرحله دیگر شخص را به ابتلا به بیماری دیابت نزدیک می کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که روزانه حداقل یک بطری نوشابه مصرف می کنند 83 درصد بیشتر از افرادی که در طول یک ماه فقط یک بطری نوشابه مصرف می کنند به دیابت مبتلا می شوند.

گفتنی است برخی از پژوهشگران نوشابه های گازدار را شکلات مایع نامیده اند
 

تعریف

 
نوشابه، نوعی نوشیدنی شیرین گازکربنیک دار است که به عنوان نوعی نوشیدنی خنک و معمولاً برای برطرف نمودن تشنگی و یا به همراه غذا، مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب نوشابه ها حاوی کافئین هستند. در برخی مناطق به دلیل گاز موجود در نوشابه مثل کالیفرنیا و فلوریدا، به آن سودا (بی کربنات دو سود) می گویند. در اکثر مناطق کانادا، به نوشابه پاپ می گویند. معمولاً پاپ، نوشابه ایست که درون بطری قرار دارد؛ در حالی که سودا درون قوطی می باشد. البته در بیشتر نقاط دنیا به این نوع نوشیدنی، همان نوشابه می گویند.


برای طعم دادن به نوشابه از وانیل، دارچین، کارامل و همچنین اسانس انواع مرکبات، مخصوصاً پرتقال و لیمو ترش استفاده می کنند. از آنجا که بخش اعظم نوشابه آب بوده و سایر مواد افزودنی، بخش ناچیزی دارند، این نوشیدنی را نوشابه نام نهاده اند.

نوشابه ها اغلب کافئین دار هستند. البته انواعی از آن بدون کافئین هم تهیه می شوند. نوشابه ها را با شیره ی ذرت یا شکر شیرین می کنند. برای تهیه ی نوشابه های رژیمی، از مواد شیرین کننده مصنوعی همچون ساخارین استفاده می کنند که این مواد، اگرچه مزه شیرینی ایجاد می کنند، اما کالری یا مواد مغذی ندارند و سبب چاقی هم نمی شوند.

معروف ترین کارخانجات تولید نوشابه در جهان، پپسی و کوکا کولا هستند که محصول خود را به تمام نقاط دنیا صادر می کنند و همچنین در بسیاری از نقاط دنیا شعبه دارند.

در سال 2002م، نوشابه ای به نام نوشابه مکه (مکا کولا)، در فرانسه مخصوص مسلمانان تولید شد. گفته می شود که کارخانه تولید این نوشابه، ایده ی خود را از کارخانه ی نوشابه ایرانی زمزم، گرفته است. بخشی از سود حاصل از فروش این نوشابه به عنوان کمک های محلی، برای کمک به مردم فلسطین مورد استفاده قرار می گیرد.

چند نمونه نوشیدنی که در ایران هم تهیه می شود
سینالکو: آلمانی، نوعی لیمو ترشناد که در ایران، انواع طعم های آن یافت می شود.
زمزم: کشور ایران، این نوشابه را در طعم های مختلف تهیه نموده است. کارخانه زم زم، یکی از بزرگ ترین کارخانجات تولید نوشابه در ایران می باشد.
میریندا: اسپانیایی، که معمولاً طعم آن پرتقالی است.
سون آپ: آمریکایی، معمولاً لیمویی است.
کانادا درای: کانادایی
کوکا کولا: آمریکایی
فانتا: نوشابه ای که کارخانه کوکا کولا آن را تهیه می کند.
پپسی: آمریکایی

 


نوشته شده توسط حسام در شنبه 14 مرداد 1385 و ساعت 01:08 ق.ظ
| عمومي ,

سلام

بچه ها بابت تاخیر معذرت میخوام راستش من دچار یک سانحه وحشتناک تصادف شدم و اگه دعای شما دوستای خوبم نبود الان زیر خاک بودم   در هر حال بابت تاخیر معذرت میخوام واسم دعا کنید  ازتون خواهش میکنم دعا کنید تا چند وقت دیگه که حالم بهتر شد مطلب میذارمSmiley

ضمنا مرضیه جان من اون مطالب رو میل کرده بودم واست


نوشته شده توسط حسام در یکشنبه 8 مرداد 1385 و ساعت 12:07 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic