| عمومي ,

 ****************************


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
استفاده از کفش‌های تنگ منجر به ایجاد میخچه می‌شود | عمومي ,

یك متخصص پوست:
استفاده از کفش‌های تنگ منجر به ایجاد میخچه می‌شود

ایسنا
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

یك متخصص پوست با بیان این كه میخچه در اثر ضربه‌های کفش به پوست ایجاد می‌شود، افزود: کفش‌های تنگ یکی از عوامل ایجاد این مشکل است.

دکتر « حبیب انصارین » متخصص پوست در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: میخچه به عنوان زائده دفاعی بدن در مقابل ضربه‌های متعدد از طریق کفش به انگشتان ایجاد می‌شود و معمولا در قسمت‌های استخوانی و یا گاهی در بخش‌های کناری پا و بعضا در بین 2 انگشت مشاهده می‌شود.

این متخصص پوست در ادامه گفت: میخچه معمولا دردناک است و راه رفتن را با مشکل مواجه می‌کند. برای جلوگیری از ایجاد میخچه بهترین راه استفاده از کفش‌های پنجه پهن یا استفاده از یک کفش با یک شماره بزرگ و نهایتا استفاده از کفشی است که بتوان پا را در آن به راحتی تکان داد و یا به عبارتی نرم توصیه می‌شود. زیرا شایع‌ترین میزان میخچه در افرادی است که از کفش‌های نوک باریک استفاده می‌کنند.


دکترانصارین درباره درمان میخچه اظهار داشت: استفاده از داروهای میخچه، چسب، کرم و محلول‌های مختلف در رفع میخچه موثر بوده و در بعضی موارد با استفاده از لیزر و یا دستگاه کوتر با سوزاندن یا برداشتن میخچه می‌توان آن را درمان و در موارد بسیار حاد نیز با عمل جراحی و برداشتن قسمت شاخی شده‌ی پوست آن را از بین برد.

انتهای پیام
=============================================

=============================================

یك متخصص کودکان:
نوع وسایل بازی در تکامل کودکان موثر است


خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

وسایل و اسباب بازی‌های زیادی برای کمک به تکامل کودکان وجود دارند، اما در انتخاب این اسباب بازی‌ها باید کاربرد، ایمنی و مرحله تکاملی کودک را نیز مد نظر قرار داد.

دکتر « رامین مظفری » متخصص کودکان و رییس مرکز رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران در گفت وگو با خبرنگار« بهداشت و درمان » ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، درباره وسایل بازی و ارتباط آن با تکامل کودکان گفت: والدین باید محیط امنی را برای کودکان ایجاد کنند تا آن‌ها بتوانند به راحتی و بدون مشکل، مهارت‌های فیزیکی لازم را کسب کنند. کودکان نیاز به فضایی دارند كه بتوانند آزادانه در آن حرکت کنند و امکان این را بیابند كه در زمینه حرکات ظریف نیز کسب مهارت کنند.

وی افزود: می‌توان فعالیت‌های زیادی را برای کسب مهارت با توجه به مرحله تکاملی کودک طراحی کرد اما این بازی‌ها نباید خیلی سخت و پیچیده و یا آسان باشد چرا که در هر دو حال کودک علاقه خود را به آنها از دست می‌دهد. کودکان نخست تلاش می کنند یک مهارت را کسب کنند، سپس به تمرین آن می پردازند و پس از تکمیل مهارت مورد نظر از به کار بردن آن در انجام فعالیت‌های مختلف لذت می‌برند.

دکتر مظفری با اشاره به اهمیت نوع وسایل بازی در تحریک پذیری کودکان برای تکامل آنان گفت: هر چند خریدن اسباب‌بازی می تواند مفید باشد، اما اشیای زیادی در گوشه و کنار منزل وجود دارند که والدین می‌توانند از آنها برای تحریک تکامل کودک استفاده کنند.

وی به جعبه‌های چوبی برای بالارفتن و داخل شدن به آنها، قفسه‌های اتاق یا آشپزخانه برای کشف اشیاء مختلف، قاشق‌های چوبی، پارچه‌های رنگی و عروسک‌هایی که پدر و مادر می‌توانند آنها را با وسایل ساده درست کنند، اشاره کرد و افزود: همچنین بیرون از منزل در حیاط یا پارک، فضای زیادی برای حرکت کردن وجود دارد. کودک می‌تواند به کشف گیاهان، حشرات و حیوانات بپردازد و با مراقبت والدین آنها را لمس و تجربه کند.


رییس مرکز رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران به ایسنا گفت: بازی کردن در فضای آزاد باید توام با رعایت اصول ایمنی باشد. همچنین در این فضا باید سطوح مختلف، محل‌های محافظت شده برای هوای بارانی یا آفتابی و فضای مناسب برای حرکت کودک یا اسباب‌بازی‌های چرخ دار وجود داشته باشد.

دکتر مظفری، درختان، گیاهان، حیوانات و محیط آزاد را جهت کسب تجربه و آموزش کودک مناسب دانست.

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های ابتکاری کودکان گفت: شرکت در فعالیت‌های ابتکاری، قوای خلاقه کودک را تحریک می‌کند. برای این کار می‌توان از وسایل بسیار ساده مثل جمع‌آوری گیاهان، برگ‌ها، سنگ‌ها و اشیای مختلف طبیعی و ساخت اشکال گوناگون استفاده کرد. همچنین می‌توان عکسی آشنا برای کودک را به قطعات و اشکال گوناگون برید و کودک را تشویق کرد تا با کنار هم قرار دادن آنها عکس را دوباره بازسازی کند.

وی در پایان رعایت تمام نکات یاد شده را سبب رشد محدوده‌های مختلف تکاملی مانند حرکات ظریف و درشت، شناخت زبان، احساس و عاطفه و محدوده اجتماعی ذکر کرد.

انتهای پیام

=============================================

=============================================

توصیه یک متخصص تغذیه:
افراد مسن که قدرت جویدن ندارند باید از تفاله فیبرهای غذایی استفاده کنند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

به توصیه یک متخصص تغذیه، افراد مسنی که به علت کهولت یا نداشتن دندان قادر به استفاده از فیبرهای غذایی از جمله انواع میوه‌ها و سبزیجات نیستند، باید حتما از تفاله این مواد غذایی استفاده كنند.

دکتر ترانه استکی متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار « بهداشت و درمان » ایسنا واحد علوم پزشکی ایران با تاکید بر اهمیت مصرف فیبرهای غذایی برای افراد مختلف به خصوص مسن‌ترها، گفت: این افراد به دلیل آن که غالبا به یبوست دچار هستند، حتما باید از این گروه غذایی استفاده كنند و مشکلاتی از جمله عدم امکان جویدن یا نداشتن دندان نباید مانع مصرف آنان شود.

وی با اشاره به نان‌های سبوس‌دار و نان گندم، انواع سبزیجات همچنین حبوبات به عنوان فیبرهای غذایی، تصریح کرد: بهتر است تا این مواد غذایی رنده و یا ساتوری شده و یا این که بسیار خرد شده و با ریختن تفاله آن در آب به مصرف این افراد برسد.

دکتر استکی در پایان اضافه کرد: همچنین بهتر است تمام افراد از جمله افراد مسن حتی‌الامکان میوه‌ها را با پوست مصرف کنند.

انتهای پیام

=============================================

=============================================

یك فوق تخصص بیماری‌های عفونی:
حدود سه درصد مردم ناقل سالم ویروس هپاتیت B هستند
تزریق واكسن هپاتیت مانع بروز سرطان كبد می‌شود

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

یك فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: تزریق واكسن هپاتیت می‌تواند باعث پیشگیری از سرطان كبد شود.

دكتر مسعود مردانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا، با بیان این كه هپاتیت ویروسی یك بیماری التهابی كبد است، افزود: یرقان، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ و درد شكم از علایم آن به شمار می‌روند كه ناقل آن می‌تواند ویروس، باكتری و عوامل بیماری زا باشد.

وی با بیان این كه شایع‌ترین عامل هپاتیت، عفونت‌های ویروسی هستند، اظهار كرد: هپاتیت‌ها بر اساس طول دوره بیماری به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شوند كه در هپاتیت حاد، بیماران عمدتا با بی‌اشتهایی مفرط، زردی، تهوع، استفراغ و درد شكم مراجعه می‌كنند. اما در موارد مزمن ممكن است علایم بیماری، طولانی شده و با خستگی، ضعف و بی حالی بیمار همراه باشد.

دكتر مردانی تصریح كرد: راه انتقال هپاتیت A از راه مدفوعی دهانی است. به طوری كه عامل ویروس زا در فرد بیمار از راه مدفوع دفع شده و در صورتی كه بیمار رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را نكند، باعث انتقال بیماری به افراد حساس دیگر می شود.

وی با بیان این كه در كشورهای جهان سوم یكی از راه‌های شایع انتقال هپاتیت A به دنبال مصرف مایعات و مواد غذایی در رستوران‌ها و فروشندگان دوره گرد صورت می‌گیرد، اذعان داشت: همچنین راه انتقال هپاتیت B بیشتر به دنبال تزریق خون یا تزریقات آلوده از طریق سرنگ مشترك در معتادان تزریقی مواد مخدر است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با بیان این كه در ایران حدود دو میلیون نفر ناقل سالم ویروس هپاتیت B‌هستند، یادآور شد: هپاتیت یك بیماری بسیار خوش خیم است. به طوری كه قسمت عمده‌ای از بیماران بدون مصرف دارو مداوا می شوند. همچنین در مور هپاتیت A ممكن است یك در هزار به فرم برق آسا منجر به مرگ شود، درهپاتیت B سه تا پنج درصد و درهپاتیت C، سی درصد بیماری می تواند به شكل مزمن بروز كرده و باعث مرگ شود.

وی با بیان این كه هپاتیت به هیچ عنوان نمی‌تواند باعث ایدز شود،‌ تصریح كرد: فرد معتاد به دنبال استفاده از سرنگ مشترك به همان نسبت كه امكان ابتلا به انواع هپاتیت را دارد، ممكن است دچار بیماری ایدز نیز شود.

مردانی رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را در جلوگیری از هپاتیت A بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: می‌توان با شست و شوی مكرر دستها، نظارت بر رستوران‌ها و فروشنده‌های مواد غذایی در معابر از ابتلا به این نوع هپاتیت جلوگیری كرد. همچنین چنانچه دانش‌آموزی دچار هپاتیت A می‌باشد،‌ والدین باید تا بهبودی كامل فرزند خود از رفتن او به مدرسه ممانعت به عمل آورند.

وی خاطرنشان كرد: تزریق واكسن هپاتیت B باعث عدم ابتلا به بیماری هپاتیت شده به طوری كه فرد تا پایان زندگی دچار بیماری نمی‌شود. همچنین از اردیبهشت سال 72 تاكنون به كلیه افراد متولد شده، به صورت رایگان این واكسن تزریق می شود. چنانچه هر فردی واكسن هپاتیت را تزریق كند، از ابتلا به هپاتیت B مزمن و عواقب آن از جمله سرطان كبد مصون می‌ماند.

انتهای پیام

=============================================

=============================================


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
چگونه می توان شكمی صاف داشت ؟ | عمومي ,

چگونه می توان شكمی صاف داشت ؟

سئوالی كه این روزها بیش از هر زمان دیگری شنیده می شود . متخصصین ورزشی در جواب این نكته را ذكر می كنند كه اگر بخواهید شكمی صاف داشته باشید باید روی آن كار كنید . شكم لاغر نیازمند تركیبی از تغذیه خوب ، سلامت قلب و عروق و ورزشهای شكمی می باشد . كسانیكه این سه را تركیب كنند بهترین نتایج را خواهند گرفت .
Flat-Stomach-821225.jpg

تغذیه خوب برای سلامت كلی بدن یك جزء بسیار ضروری است . در صورتیكه اكثریت كالری مصرفی خود را از غذاهای آماده بدست بیاورید دارای بدنی ناسالم و فاقد مواد مغذی خواهید بود . از سوی دیگر انتخاب غذای مناسب باعث لاغر شدن خواهد بود . اگر غذای كامل و طبیعی بخورید می توانید به نسبت زمانیكه از غذاهای آماده استفاده می كنید غذای بیشتری بخورید .

اگر چه تعادل كالری های مصرف شده یا كالری های استفاده شده مهم است ولی فقط محاسبه ها كافی نیست . توصیه می شود كه در روز پنج تا شش وعده غذا ولی با حجم كم مصرف كنید . به این ترتیب متابولیسم شما در تمام روز حفظ شده و به شما انرژی می دهد . و همچنین مانع پرخوری شما خواهد شد .

ورزش به تنهایی برای مصرف كالری ها خوب است ولی بدون كنترل رژیم غذایی فقط تكیه به ورزش یك راه طولانی و كند رسیدن به نتیجه است .

تحرك قلبی - عروقی به شكل دویدن ،‌ پیاده روی ، دوچرخه سواری می تواند به سوزاندن كالری ها كمك كند . ورزش آئروبیك همراه با یك رژیم غذایی متعادل می تواند به شما در كاهش چربی روی عضلات كمك كند .

بیشتر بهتر نیست

شما نمی توانید میزان چربی خود را كاهش دهید مگر با میزان زیادی ورزش شكم ( و یا انواعی از ورزشهای آئروبیك ) كه غیرضروری و اتلاف وقت است .

عضلات شكمی از سه لایه تشكیل شده اند . عمیقترین لایه عضله ترانسورسوس ابدومینیس است كه بعنوان كمربند بدن عمل كرده و حمایت و ثبات بدن را فراهم آورده و نقش مهمی در بازدم دارد . در وسط عضله ركتوس ابدومینیس است كه باعث خم شدن ستوان فقرات به جلو می شود . سطحی ترین عضلات نیز مایل داخلی و خارجی هستند كه تنه را چرخانده و برای بدن حركات چرخشی و جانبی را ایجاد می كنند .

ورزش های زیر عمدتاً برای افراد در دهه دوم و سوم زندگی طراحی شده و هر چقدر سن بالاتر می رود این ورزش ها مشكل تر می شود زیرا چربی زیرجلدی بیشتری تجمع می یابد . اگر چه با برنامه ریزی دقیق حتی افراد در دهه چهارم و پنجم زندگی خود نیز می توانند به هدف مطلوب برسند .

از لحاظ ژنتیكی زنان نسبت به مردان دارای یك نكته منفی می باشند . بدن آنها چربی بیشتری از مردان ذخیره می كند . علت این مسئله این است كه بدن زنان برای بارداری و تغذیه كودك طراحی شده و چربی منبع انرژی اولیه برای حمایت از تكامل جنین است . بعلاوه مردان با تمرینات مرتب سریعتر وزن خود را كاهش می دهند . كاهش شدید چربی بدن در زنان حتی ممكن است منجر به نامنظمی سیكل قاعدگی آنان شود .

اگر چه داشتن شكم كاملاً تخت و صاف یك هدف بسیار مشكل می باشد كه نیازمند صرف وقت زیادی است ولی با این وجود دلایل مهم دیگری نیز برای ورزش شكم وجود دارد . عضلات شكم باعث بهبود وضعیت بدن ،‌ كاهش كمردرد و كاهش صدمات می شوند .

مؤثرترین ورزشهای شكم به شرح ذیل می باشد . این ورزش ها باید ۲ تا ۳ بار در هفته انجام شوند . ( برای مبتدیان دوبار در هفته برای شروع كافی است ) هر ورزش باید تا آخرین لحظه قدرت عضلات انجام شود كه معمولاً بین ۹۰-۳۰ ثانیه طول می كشد . همچنین هر بار نباید بیش از ۲۰-۱۵ بار این حركات را تكرار كرد . بین حركات برای ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت كنید . روی انجام هر ورزش به شكل مناسب تمركز كنید .

شماره ۱ - روی زمین دراز كشیده و زانوها را ۹۰ درجه خم كنید . كف پاها از همدیگر و از سطح زمین چند سانتیمتر فاصله داشته باشد . دست ها را كنار بدن بگذارید ( اگر تجربه بیشتری دارید دست ها را پشت گوش ها قرار دهید ) روی انقباض شكم تمركز كنید و لگن خود را بالا آورده و به سمت قفسه سینه خود نزدیك كنید . در زمان انقباض عضلات ، نفس خود را خارج كنید . هنگام برگشت به وضعیت شروع هوا را بداخل بكشید .
Flat-Stomach.gif

Flat-Stomach (1).gif

شماره ۲ - این ورزش باعث فعالیت تمام تنه بخصوص عضله ترانسورسوس ابدومینیس می شود روی شكم خود دراز كشیده و سپس خود را روی انگشتان پا و ساعد بالا ببرید ( ساعد موازی شانه ها و روی زمین ) در حالیكه عضلات شكم را منقبض كرده و پشت خود را صاف نگه می دارید . این وضعیت را برای ۵ ثانبه حفظ كرده ، سپس استراحت كرده و تكرار كنید . نهایتاً سعی كنید كه این وضعیت را برای ۹۰ ثانیه بدون استراحت برای یكبار حفظ كنید . اگر با تجربه تر باشید می توانید این ورزش را بجای ساعد روی دستها انجام دهید ( بعنوان یك مبتدی روی دستان و زانوها با ستون فقرات صاف شروع كرده و فقط عضلات شكم را هنگام بازدم منقبض كنید بدون اینكه پشت خود را حركت دهید .
Flat-Stomach (2).gif
Flat-Stomach (3).gif


شماره ۳ - ( دوچرخه ) این ورزش روی عضلات مایل وركتوس ابدومینیس مؤثر است . به پشت دراز كشیده در حالیه مفصل لگن و زانوها در حالت ۹۰ درجه خم شده باشند و سینه به بالا كشیده شده باشد و دستها پشت سر باشد پای چپ را بطرف جلو داده و در همان زمان زانوی راست را به سمت سینه كشیده و شانه چپ را به سمت زانوی راست بچرخانید مراقب باشید كه بازو بصورت نچسبد . حركات آهسته و كنترل شده بدون حركت لگن داشته باشید .
Flat-Stomach (4).gif
Flat-Stomach (5).gif

در صورتیكه ورزشهای فوق بصورت منظم انجام شوند تغییر واضح در قدرت و توان تمام بدن ظرف شش هفته ملاحظه خواهد شد .

صبور باشید و معتقد باشید كه شكم تخت امكان پذیر است .


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
در مورد لیپوساكشن چه میدانید؟ | عمومي ,

در  مورد لیپوساكشن چه میدانید؟

 لیپوساكشن كه با اسامی لیپوپلاستی ( « تغییر شكل چربی») یا ساكشن لیپكتومی ( برداشت چربی با كمك ساكشن) نیز شناخته می شود یك عمل جراحی زیبایی است كه چربی را از قسمتهای متفاوتی از بدن بر می دارد. نواحی كه بر روی آنها عمل انجام می شود عبارتند از شكم، رانها، باسن، گردن، دست ها و جاهای دیگری از بدن. چربی معمولا" از طریق یك كانول یا آسپیراتور برداشته می شود. اگر چه فعالیت بدنی و رژیم غذایی برای از دست دادن وزن و چربی های اضافی مفید می باشد ولی بعضی از رسوبات چربی ممكن است به این تلاشها پاسخ ندهند. در اینگونه موارد استفاده از لیپوساكشن می تواند یك انتخاب باشد.لیپوساكشن یك جایگزین بدون زحمت برای فعالیت و رژیم غذایی نیست. این كار نوعی شكل دادن به بدن است و نه یك روش كاهش وزن. میزان چربی برداشت شده بسته به پزشك، روش جراحی و بیمار متفاوت است ولی میزان میانگین آن معمولا" كمتر از ۱۰ پوند ( ۵ كیلوگرم ) است.

عوامل متعددی وجود دارند كه میزان چربی را كه در یك جلسه می توان با اطمینان برداشت كرد، محدود می نمایند.
ولی در نهایت پزشك و بیمار تصمیم می گیرند . برداشت زیاد چربی عواقب منفی بدنبال دارد. در افرادی كه بیش از حد ساكشن می شوند در پوست برجستگی ها و یا دندانه های غیر طبیعی ممكن است دیده شود.
گزارش هایی در مورد افرادی كه ۵۰ پوند ( ۷/۲۲ كیلوگرم) چربی از بدنشان برداشت شده اغراق آمیزاست. در عین حال ، امكان شكل دادن با لیپوساكشن می تواند كاهش وزن ظاهری كه ایجاد می كند بیشتر از میزان چربی واقعی برداشت شده از بدن باشد . این عمل تحت بیهوشی عمومی یا لوكال قابل انجام است. بی خطر بودن تكنیك به میزان بافت برداشت شده، انتخاب بیهوشی و سلامت عمومی بیمار دارد.
● انتخاب بیمار
هر فردی كاندید مناسبی برای لیپوساكشن نمی باشد . همانطور كه قبلا" ذكر شد، این عمل جایگزین مناسبی برای رژیم غذایی یا تحرك بدنی نیست . یك كاندید مناسب باید :
▪ بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد.
▪ از سلامت عمومی بهره مند باشد .
▪ رژیم غذایی و فعالیت بدنی را بكار برده باشد ولی ۱۰ تا ۱۵ پوند آخر اضافه وزن در بعضی از قسمتهای ذخیره ای بدن باقی مانده باشد.
دیابت ، عفونت و مشكلات قلبی عروقی معمولا" فرد را فاقد صلاحیت برای انجام این عمل می گردانند.
در افراد مسن، پوست الاستیسیته كمتری دارد، بنابراین معمولا" به سادگی در اطراف شكل جدید سفت نمی شود. در این موارد علاوه بر لیپوساكشن, عمل های دیگری نیز باید انجام گردد.
● روش انجام
اساس هر عمل جراحی لیپوساكشن بدین منظور است كه :
▪ میزان مناسبی از چربی برداشت شود.
▪ حداقل آسیب در بافتهای مجاور نظیر عروق خونی و بافت همبند ایجاد كنند.
▪ تعادل مایعات بیمار مصون بماند
▪ حداقل ناراحتی برای بیمار و جراح ایجاد گردد
● تكنیك ها
در روش اصلی، یك كانول كوچك (مثل نی ) از طریق یك برش كوچك وارد می شود. این كانول به یك دستگاه واكیوم متصل می گردد. جراح با احتیاط كانول را در داخل لایه چربی به عقب و جلو می كشد، سلولهای چربی را جدا كرده و با ساكشن آنها را از بدن خارج می كند.
امروزه بندرت از این روش استفاده می شود و جراحان از اصلاحات متعددی كه در این روشها بوجود آمده است بهره می گیرند.
● لیپوساكشن پایه تزریق مایع
مقدار اندكی مایع، كمتر از حجم چربی كه برداشت می شود، در محل تزریق می گردد.
این مایع حاوی :
▪ لیدوكائین : بعنوان بی حسی موضعی
▪ اپی نفرین: جهت انقباض عروق خونی و كاهش حجم خونریزی
▪ یك محلول نمكی : مشابه محلولهای نمكی بدن باشد.
این محلول كمك می كند كه سلولهای چربی شل شده و خونریزی را به حداقل برسانند.سپس سلولهای چربی ساكشن می شوند.
● لیپوساكشن تورمی
در این روش یك تغییر عمده نسبت به لیپوساكشن پایه ایجاد شده است . به جای حجم اندك مایع، مقدار زیادی مایع، حدود ۳ تا ۴ برابر حجم چربی كه قرار است برداشت شود، به داخل محل تزریق می شود.
نوع مایع مشابه با لیپوساكشن پایه است ولی این افزایش حجم، بین عضله و بافت چربی فضایی را ایجاد می كند كه مكان كافی برای لوله ساكشن كه جراح برای برداشت سلولهای چربی استفاده می كند، فراهم می نماید .
بسته به اندازه محل، این عمل حدود ۴ ساعت یا بیشتر نسبت به لیپوساكشن پایه به طول می انجامد. دلیل آن اینست كه این مایع باید با احتیاط وارد شود و حدود یكساعت زمان لازم است تا قبل از انجام هر كاری مایع پخش شده و ناحیه را متسع نماید.
● بخیه
بخیه زدن یا نزدن به نظر جراح بستگی دارد. چون برشها كوچك هستند و مقدار مایعی كه باید تخلیه شود زیاد است :
▪ بعضی از جراحان برشها را باز می گذارند، تا مایع اضافی بهتر خارج شود. آنها دریافتند كه خروج آزاد مایع به بهبود سریعتر برشها كمك می كند.
▪ بعضی دیگر بخشی از برش را بخیه می زنند و فضایی را برای درناژ مایع باز می گذارند.
▪ بعضی دیگر بخیه زدن را ۱ یا ۲ روز به تاخیر می اندازند تا بخش اعظم مایع تخلیه گردد. در هر صورت، چون مایع در حال تخلیه شدن است، پوشش زخم باید مرتب تعویض شود.
لیپوساكشن فوق مرطوب ( Super- Wet )
در این روش، حجم تزریق شده با میزان حجم چربی كه قرار است برداشته شود تقریبا" برابر است. بسیاری از جراحان پلاستیك برای موارد لیپوساكشن با حجم زیاد این روش را ترجیح می دهند. زیرا تعادل بهتری از جهت هموستاز و اضافه بار بالقوه مایع برقرار می سازد. عمل بسته به اندازه محل ۱ تا ۳ ساعت به طول می انجامد .جهت انجام عمل تسكین وریدی همراه با لیدوكائین موضعی یا بیهوشی كامل ضرورت دارد.
لیپوساكشن با كمك اولترا سوند ( UAL )
این عمل كه لیپوساكشن اولتراسونیك نیز نامیده می شود، یك نوعی از لیپوساكشن تورمی است. كانول ویژه ای ارتعاشات اولتراسوند را به داخل بدن هدایت می كند . این ارتعاش دیوارۀ سلولهای چربی را می تركاند و چربی را امولسیونه می كند، یعنی آنرا به شكل مایع در می آورد تا راحت تر ساكشن شود.برای كار در مناطقی كه بافت چربی بیشتری دارند مانند قسمت بالای پشت و ناحیه سینه در مردان ، UAL انتخاب مناسبی است.
▪ زمان انجام نسبت به لیپوساكشن متداول بیشتر و نسبت به لیپوساكشن تورمی كمتر است.
▪ میزان از دست دادن خون كمتر است.
▪ ولی به نظر می رسد كه ریسك تشكیل سروما مختصری بیشتر است كه باید با سوزن تخلیه شود.
لیپوساكشن با كمك نیرو ( Power -assisted)
در این روش از كانول ویژه ای كه دارای تحرك مكانیكی است استفاده می شود، بگونه ای كه نیاز به حركات دستی جراح نمی باشد از سایر جهات این روش مشابه UAL می باشد.
▪ حركات كانولا ظریف تر است بگونه ای كه ناراحتی كمتری برای بیمار ایجاد می كند.
▪ در ضمن ، به نظر می رسد به علت كنترل بهتر كانولا خطر سوراخ شدن ارگانهای داخلی كمتر باشد
لیپوساكشن با كمك اولتراسوند خارجی ( EUAL یا XUAL )
XUAL نوعی از UAL است كه انرژی اولتراسوند از خارج از بدن و از طریق پوست تامین می گردد و دیگر نیازی به كانولای ویژه UAL نمی باشد.
این روش بدین دلیل ابداع گردید، كه در بعضی از موارد ، روش UAL منجر به نكروز پوستی و سروما می شود.
XUAL با بهره گیری از اولتراسوند خارجی یك روش ممكن برای پیشگیری از اینگونه عوارض می باشد. همچنین این روش می تواند بصورت بالقوه :
▪ هم در زمان عمل و هم بعد از آن ناراحتی كمتری برای بیمار ایجاد كند.
▪ از دست دادن خون را كاهش دهد.
▪ در بافت اسكار امكان دسترسی بهتری فراهم نماید
▪ نواحی وسیعتری را مورد درمان قرار دهد
در عین حال، امروزه كاربرد وسیعی ندارد و مطالعات به اندازه تاثیرات آن قطعی نیستند .


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
شایع ترین علل ایجاد لك صورت | عمومي ,

شایع ترین علل ایجاد لك صورت


ملاسما یا لك حاملگی :
ملاسما یكی از شایع ترین علل ایجاد لك صورت است و اغلب در خانم های مراجعه كننده برای درمان لك صورت دیده می شود كه یك لك اكتسابی قهوه ای رنگ است كه به صورت آهسته به وجود می آید.

به دلیل اینكه این لك ها بیشتر در زنان حامله  ظاهر می شود یا عود می كند، به لك های حاملگی شهرت دارد، ولی می تواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان نیز دیده شود. این لك ها بیشتر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده می شود و در افراد سبزه مشخص است.

تیرگی یا لك پوست معمولا پس از زایمان ناپدید می شود، اما ممكن است برای ماه ها یا سال ها باقی بماند. این نوع لك صورت ممكن است بدون علت مشخص یا به صورت خانوادگی، مخصوصاً در افرادی كه حتی در تماس با نور آفتاب خفیف تیره می شوند، دیده شود.

بعضی خانم ها متوجه می شوند كه درست قبل از قاعدگی، لك ها واضح تر می شود. ملاسما یا لك حاملگی به طور شایع در خانم هایی كه قرص ضد بارداری مصرف می كنند، دیده می شود كه در تماس با نور آشكارتر می شود.

این خانم ها هنگامی كه حامله شوند، همین لك را پیدا می كنند. زمان زیادی طول می كشد تا پس از قطع قرص ضد حاملگی، این لك بر طرف شود و یا ممكن است كه هرگز به طور كامل برطرف نشود.


كك مك یا فركل(FRECKLE):


كك و مك بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده می شود و از سن 5 سالگی شروع می شود كه به صورت لك های كوچك قهوه ای روشن، در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت دیده می شود.

در تابستان تعداد، اندازه و عمق كك مك افزایش می یابد و در زمستان كوچك تر، روشن تر و كم تعدادتر می شود. این نوع پیگمانتاسیون ممكن است از نظر زیبایی آزار دهنده باشد، ولی خطری ندارد.

در افراد مبتلا به فركل، شیوع خال های بدن افزایش می یابد. كك مك هایی كه در سنین پایین شروع می شود و در زمستان هم باقی می ماند، بایستی حتما توسط پزشك بررسی گردد.


لك های پیری:


این لك ها در اثر تماس حاد یا مزمن با نور آفتاب و افزایش سن بوجود می آید. معمولا لك های قهوه ای رنگ مسطح به اندازه ی یك سانتی متر یا بیشتر كه روی صورت و پشت دست ها، در سنین 30 تا 40 سالگی شروع می شود و با افزایش سن گسترده تر، پررنگ تر و با تعداد بیشتر نمایان می شوند.

هر چند در نمونه برداری تغییرات بدخیمی ندارند، ولی می توانند در سال های بعد تبدیل به ضایعات بدخیم شوند. لذا بایستی درمان شوند.


لك های ناشی از سوء تغذیه و كمبود ویتامین :


این لك ها در اثر كمبود ویتامین B12  اتفاق افتاده و در نژادهای با پوست تیره شایع تر است. این لك ها ظاهر لكه لكه دارند.

در اثر كمبود ویتامین A  این لك ها گسترده بوده و همراه با برجستگی های شبیه پوست مرغ ظاهر می شود. همچنین در كمبود اسید فولیك ، كمبود اسید اسكوربیك (ویتامین C)  و در انواع كم خونی ها نیز لك های مشابه دیده می شود.


لك در اثر مصرف بعضی داروها :


مصرف بعضی داروها از قبیل كلرپرومازین، دی پنیسیلامین، هیدانتوئین، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان باعث ایجاد لك به اشكال گوناگون به همراه علائم دیگر می شوند. مصرف طولانی مدت قرص ماینوسیكلین در درمان جوش و غرور جوانی، باعث تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.


لك ناشی از التهاب پوست:


این نوع لك پس از التهاب های پوستی در اثر بیماری هایی مثل لیكن پلان (بیماری التهابی پوست و دهان)، لوپوس اریتماتویا (بیماری التهابی بافت همبند پوست)، بعد از سوختگی پوست در اثر آفتاب سوختگی  یا سوختگی خفیف با عوامل دیگر، جوش غرور جوانی  دست كاری شده، سائیدن پوست برای برطرف كردن اسكار(جای زخم) و فرو رفتگی پوست در همان محل ایجاد می شود.

این لك ها در نژادهای تیره و افراد سبزه شایع تر است و بیشتر در نواحی باز بدن مثل صورت رخ می دهد. همچنین ضربه به پوست، محكم كشیدن كیسه و لیف زبر در حمام یا مالش پوست ران ها روی یكدیگر هنگام راه رفتن در افراد چاق، می تواند باعث ایجاد لك در همان محل شود.


لك ناشی از بیماری ها:


لك در اثر بیماری هایی مثل آسم ، نارسایی كبدی و كلیوی كه در زمان حملات آسماتیك، تیرگی منتشر پوست برای سه تا چهار روز ممكن است وجود داشته باشد.

همچنین در روماتیسم و نارسایی كلیه  و سیروز كبدی و بعضی بیماری های دیگر تیرگی گسترده ی پوست دیده می شود.


لك هایی با علل متفرقه:


سایر علل ایجاد لك های تیره ی پوست شامل: ملانیسم یا لك ارثی منتشر بدن؛ لك اطراف دهان؛ لك اطراف چشم و لك های كوچك قهوه ای در نقاط مختلف بدن است كه می تواند همراه یا بدون علایم دیگر باشند.

عطرها و ادوكلن هایی كه حاوی 5- متوكسی پورالن و برگاموت هستند، اگر پس از استعمال روی پوست در معرض نور آفتاب قرار گیرند، باعث لك های تیره در پشت گوش، گردن و صورت می شوند.

لك های شغلی نیز در اثر تماس با تركیبات حاوی تار مانند آسفالت و روغن های معدنی، و تماس با نور آفتاب به وجود می آیند.

علل زیاد دیگری نیز در ایجاد لك روی صورت و بدن موثرند كه به دلیل نادر بودن، ذكر آنها ضروری نیست، ولی حتما بایستی توسط پزشك در موقع مراجعه مد نظر قرار گیرد.


درمان لك های قرمز


لك های تیره ی پوست، همان طوری كه گفته شد، علل مختلفی دارند كه بایستی بعد از بررسی علمی علت، معاینه ی دقیق و گرفتن شرح حال از بیمار، و بعضی مواقع پس از انجام آزمایشات و حتی تكه برداری از پوست، درمان شوند.


گاهی افراد غیرمتخصص یا آرایشگاه ها، برای درمان لك صورت، یك یا چند نوع كرم ضد لك را بدون توجه به علت آن تجویز می كنند. بعضی از این داروها تحت عنوان داروهای گیاهی، ممكن است حاوی تركیباتی باشند كه در دراز مدت برای پوست وضعیتی بوجود می آورند كه حتی توسط متخصصین پوست هم غیر قابل درمان شوند.


روش های متعددی برای درمان لك صورت وجود دارد كه پزشك پس از بررسی های اولیه، از آنها استفاده می كند.

استفاده از داروهای موضعی مثل هیدروكسین، تره سنیونین، اسیدهای آلفا هیدروكسی، اسید كوجیك، اسید آزلاتیك و كراتركسی ها مثل اسید ساسبك، اسید لاكتیك؛ و نیز روش های درمانی مانند پلیگیك های شیمیایی مثل TCA ، فنول، محلول جستر و پا ارم بریزن، كوتر كرایو؛ و به كارگیری لیزرهای اربیوم یاك، لیزر CO2 و لیزر روبی مواردی هستند كه پزشك با توجه به وضعیت بیمار، نوع لك و علت آن، برای درمان از آنها استفاده می كند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

ده توصیه مهم برای پوست

همه ما بطریهای رنگارنگ محصولات بهداشتی و آرایشی اتظار معجزه داریم و تبلیغات متعدد نیز ما را به سوی این باور سوق میدهند كه با استفاده از این محصولات، پوستی صاف و محكم، بدون جوش و به نرمی حریر داشته باشیم.


اما این وسواس برای بینقص بودن به حدی نامعقول رسیده است. چین و چروكها بالاخره می آیند و به چهره شخصیت و عمق میدهند. تغییرات دیگر هم به دنبال آن از راه میرسند، طرح صورت مشخصتر شده و استخوانها در طول زمان زاویه دارتر میشوند. چهره زخمی میشود، كك و مك در می آورد و خلاصه از گذشت زمان تاثیر میگیرد.

آیا این آثار فاجعه هستند؟ یا تنها نقشی از زندگی به شمار میروند؟ محصولات خاصی برای پوشاندن تمام اینها وجود دارند، اما پا به سن گذاشتن روندی طبیعی و زیباست برای همه رخ میدهد و ما با پذیرفتن آن به چشم همه زیباتر خواهیم بود.

تعداد بسیاری از محصولات ماجرا را بیش از حد پیچیده كرده اند و علاوه بر گران بودن، وقت گیر هم هستند. شما میتوانید از روشهایی بسیار ساده تر و به همان اندازه موثر استفاده كنید. از افراط بپرهیزید، اگر پوستی خشك دارید آنرا بیش از حد مرطوب نكنید و اگر پوستتان چرب است، تمام چربی آن را نگیرید. در اینجا به ده توصیه برای داشتن پوستی سالم و زیبا اشاره میكنیم:

1. پوست را در برابر خورشید محافظت كنید. از كرمهای ضد آفتاب استفاده كرده و از تابش مستقیم آفتاب در ساعات 10 تا 2 بپرهیزید.

2. سیگار نكشید. پوست اندامی بزرگ است و به مقدار زیادی خون نیاز دارد. سیگار به شدت به این جریان خون آسیب میرساند. به همین دلیل پوست افراد سیگاری كدر و خاكستری است. زیرا خونی كه باید اكسیژن را به پوست برساند سرشار از سموم و مواد اكسید كننده است.

3. استراحت و تغذیه كافی و صحیح داشته باشید.

4. تا حد امكان در شرایط تنش زا-چه احساسی و چه محیطی- قرار نگیرید. ممكن است مشكل به نظر برسد اما كافی است صفحه حوادث روزنامه را مطالعه نكنید!


5. دو مرتبه در روز صورت خود را بشویید و سپس از یك محصول مناسب استفاده كنید. عده ای به تصور تمیزی چهره، صبح صورت خود را نمیشویند و این بسیار عجیب است. پوست صورت در طول شب پر از گرد و غبار رختخواب و سلولهای مرده میشود. حتما صبح صورت خود را با آب و صابون بشویید.


6. گاهی بخشهایی از پوست فراموش میشوند. آرنج، پاشنه پا، گردن و سینه نیز به كرم مرطوب كننده نیاز دارند. اگر در تابستان صندل میپوشید، روی پا را هم كرم ضد آفتاب بزنید.

7. تا حد امكان از دستكاری پوست صورت خودداری كنید و دستهای خود را بیشتر بشویید. گاهی نمیتوان از خراشاندن، فشردن و كندن دانه های پوست خودداری كرد. اما هرچه بیشتر به پوست خود آسیب برسانید، آثار باقی مانده روی صورت بیشتر و عمیق تر میشوند.

8. لوازم آرایش خود را تمیز نگهدارید. اسفنجها و برسهای پودر و سایه چشم را در داخل قوطی دربسته و تمیز نگهدارید. درب لوازم آراش را محكم ببندید و هر از گاهی لوازم كهنه را دور ریخته و برسها را بشویید. عمر مفید لوازم آرایش بین 6 تا 12 ماه است. از خریدن لوازم بسیار گران خودداری كنید تا در زمان مشخص بتوانید با دل راحت آن را دور بیاندازید.

9. اعتدال را رعایت كنید. دلیل نمیشود كه چون محصولی خوب است ان را بیش از حد مصرف كنید. برای مثال، مرطوب كننده ها از جمله محصولات بسیار پرطرفدار هستند و معمولا بیش از حد مصرف میشوند. ما تحت تاثیر تبلیغات تصور میكنیم كه هر سانتی متر از پوست بدنمان باید با یك نوع كرم پوشانده شود. یك محصول دیگر كه مورد استفاده افراطی قرار میگیرد مواد لایه بردار هستند كه استفاده بیش از حد آنها میتوان پوست را به شدت تحریك پذیر و آسیب دیده كند.

10. مراقب فروشندگان محصولات آرایشی باشید. اگر بخواهید به نصایح تبلیغاتی آنها توجه كنید باید روزی دو ساعت و نیم جلوی آینه باشید و 80 لایه مختلف روی پوست خود قرار دهید. تعداد و تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی خود را مختصر و مفید نگهدارید و هنگام به كار بردن یك محصول جدید، عجله نكنید، ابتدا آنرا روی پوست بازو یا مچ امتحان كنید. هر محصول آرایشی حاوی 20 تا 40 ماده مختلف است و شما با بكار بردن یك محصول جدید، بدن خود را در معرض 20 تا 40 ماده جدید كه ممكن است آلرژی زا باشند قرار میدهید.

===============================================

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو


در این میوه ویتامینA به حد وفور یافت می شود كه به رشد اطفال كمك كرده و باعث تقویت قوه بینایی انها می شود.

زردآلو منبع بتا كاروتن
دربین سبزیجات، هویج بیشترین مقدار بتا كاروتن را دارد ودربین میوه ها ، زردآلو اینگونه است. هیچ میوه دیگری به این اندازه دارای بتا كاروتن نیست. بتا كاروتن از دسته كاروتنوئیدها و پیش ساز ویتامین  A دربدن است . همچنین به عنوان یك آنتی اكسیدان، بدن را از صدمات رادیكال های آزاد حفظ می كند.

اخیراً ثابت شده است كه تعداد زیادی كاروتنوئیدهای دیگر مثل كورستین ومقادیر زیادی اسید سالیسیلیك در زردآلو وجود دارد . این مواد متعلق به گروه بزرگی از مواد بیواكتیو هستند ومی توانند از مواد غذایی ، مواد درمانی بسازند و غشاء مخاطی را نوسازی  بكنند.

جوان كردن پوست با خوردن زردآلو

بتا كاروتن موجود در زرد آلو مانع پینه بستن وخشك شدن پوست می شود. وقتی پوست بدن ، پوسته پوسته شده وسفید یا خاكستری رنگ می شود نشانه كمبود بتا كاروتن است. بتا كاروتن مثل یك پوست طبیعی از داخل اثر می كند.

زرد آلو محافظی درمقابل صدمات ناشی از اشعه ما وراء بنفش خورشید

درتابستان مقدار كاروتن محافظ موجود درپوست كم می شود و هر قدر اشعه ماوراء بنفش شدیدترباشد، به همان نسبت كاروتن بیشتری در بدن مصرف می شود. بتا كاروتن دربدن یك پوشش محافظ در مقابل رادیكال های آزاد به وجود می آورد .

نور آفتاب ، نیكوتین سیگار، استرس ومواد مضر ، سبب تولید رادیكال های آزاد خطرناك دربدن می شوند. بتا كاروتن این توانایی را دارد كه به مقابله با این رادیكال ها برخیزد وانرژی تخریبی آنها راكم كند.

كاروتن موجود در پوست به عنوان یك محافظ درمقابل اشعه ماوراء بنفش عمل می كند. اگر از كرمهای ضد آفتاب هم استفاده نشده باشد، قهوه ای شدن پوست راتسهیل واز سرخ وسوختن پوست جلوگیری می كند.

روغن مغز هسته شیرین زرد آلو

ملین معده و نرم كننده مفید است وروغن مغز هسته تلخ زردالو اماس است وخوردن ومالیدن ان برای مبتلایان به بواسیر مفید است وریختن چند قطره از ان در گوش باعث تسكین درد می شود.

جوشانده برگ درخت خشك زرد الو كرم معده (یك نوع انگل ) را از بین می برد و ادرار را زیاد می كند . شكوفه درخت ان ضد خونریزی است واگر جوشانده ای از ان تهیه كرده و چند قطر در بینی مبتلایان به خون دماغ بچكانید اثر معجزه اسای ان را بسیار سریع مشاهده می شود .


=================================================

چرا پوست خشك می شود؟

 
محتوای آب موجود در پوست زنده ( اپیدرم و درم ) تقریبا 80 درصد است. لایه ی خارجی تر پوست، یعنی لایه ی كراتینوز ( شاخی ) از سلول های مرده ای تشكیل شده كه محتوای آب كمتری در حدود 30 – 10 درصد دارد.

تصویر بالا سه لایه ی تشكیل دهنده ی پوست را نشان می دهد (روی آن كلیك كنید) كه به ترتیب از خارج پوست به داخل شامل:

1- اپیدرم (EPIDERMIS) كه خارجی ترین لایه ی پوست است.

2- درم(DERMIS) كه لایه ی میانی پوست است.

3- هیپودرم یا آندودرم(HYPODERMIS) كه داخلی ترین لایه هی پوست است.

در صورتی كه محتوای آب موجود در پوست طبیعی باشد، پوست نرم، صاف، قابل ارتجاع و درخشان است. در حالت طبیعی یك حركت مداوم آب از لایه های عمقی پوست به طرف لایه های سطحی وجود دارد و در نهایت این آب از سطح پوست تبخیر می شود.

هنگامی كه پوست به عللی اعم از عوامل داخلی یا خارجی نتواند این میزان آب را حفظ كند، پوستی خشك ایجاد می شود.


عوامل خارجی مسبب خشكی پوست
از عوامل خارجی كه سبب خشكی پوست می شوند، می توان مواجهه با آب و هوا یا باد گرم را نام برد.

از طرف دیگر شستن زیاد از حد پوست سبب از بین رفتن لایه های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشك می كند.

مواجهه ی پوست با بعضی از مواد نیز از دسته عوامل خارجی محسوب می شود. مشاغلی كه در تماس مداوم با مواد شوینده و پاك كننده هستند، مانند جراحان و تكنسین های آزمایشگاه نیز، فرد را مستعد پوست خشك می سازند.

همچنین درمان هایی كه برای آكنه(جوش)  و روی سطح پوست انجام می شود، اگر به صورت بی رویه و بیش از حد اعمال گردد، می تواند پوست خشك ایجاد نماید.


عوامل داخلی مسبب خشكی پوست
عامل داخلی مربوط به توانایی پوست در نگهداری رطوبت است.

یك عامل مهم، بالا رفتن سن است كه سبب كم شدن توانایی پوست در حفظ رطوبت می شود. همچنین بعضی از بیماری ها مانند درماتیت آتوپیك (یا اگزمای سرشتی كه یك بیماری شایع خارش‌دار، مزمن و عود كننده ی پوستی است كه در نوزادان و كودكان شایع تر است) از میزان این توانایی می كاهد.

رژیم های سخت، سوء تغذیه و كمبود مواد غذایی نیز می تواند سبب به هم ریختگی این سد حفاظتی شود. پوست خشك، ظاهری خشن و مات دارد و گاهی پوسته های ریزی روی آن دیده می شود.

همچنین خطوط پوست در این موارد واضح تر به نظر می رسد. ممكن است خشكی پوست به حدی باشد كه سبب ایجاد خارش شود كه خود این امر، پوست را مستعد عفونت های باكتریایی و قارچی  می كند. هنگامی كه خشكی پوست به حد بالایی برسد، اصطلاحا به آن XERPSIS گفته می شود.

علی رغم تبلیغاتی كه می شود هرگز ثابت نشده كه مرطوب كردن پوست، باعث برگرداندن و برعكس كردن روند پیری پوست و تاثیر نور آفتاب شود، ولی می توان منافع زیر را از مرطوب كننده ها انتظار داشت.

اثرات مرطوب كننده ها بر پوست
1- جلوگیری از آسیب پوست در اثر خشكی

2- محافظت از پوست به دلیل ایجاد لایه ی نازكی از چربی بر روی آن

3- بهبود بخشی ظاهر پوست كه پوست را نرم تر و صاف تر نشان می دهد.

به هر حال كار عمده ی مرطوب كننده ها، حفاظت از رطوبت پوست و دفاع در برابر آسیب های محیطی است.

معمولا همه ی افراد نیاز به استفاده از مرطوب كننده ندارند و افرادی كه پوست شان چرب است به مصرف مرطوب كننده احتیاجی پیدا نمی كنند. هر چند این افراد هم در مواجهه با هوای گرم و خشك ، باد یا هوای سرد ممكن است نیاز به استفاده از مرطوب كننده ها پیدا كنند.


محافظ های طبیعی كه سبب جلوگیری از خشكی پوست می شوند:
1- لایه ی چربی روی پوست:

این لایه ی چربی نازك میزان تبخیر آب را كاهش می دهد.

2- عامل مرطوب كننده طبیعی یا NMF ((NATURAL MOISTURIZING FACTOR:

این عامل تركیبی از چند ماده ی ساخته شده توسط پوست است و حدود 25 – 20درصد لایه ی كراتینوز(لایه ی سطحی و خارجی تر پوست) را تشكیل می دهد. این عامل سبب باقی ماندن محتوای آب در لایه ی كراتینوز می گردد.

مواد متشكله NMF :

1- اوره

2- اسید لاكتیك

3- اسید گلیكولیك

4- فسفولیپیدها

5- اسید مالئیك

6- اسید پیرویك

7- نمك های اسید كربو كسیلیك پیرولیدوننوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

خطاهای ۱۱گانه در آرایش

اگرچه بیشتر خانم‌ها آرایش كردن را بلدند و اغلب اوقات، آرایش را خودشان انجام می‌دهند اما به هر حال در روش آرایش، اشتباه می‌كنند. هم اشتباهات و هم توصیه‌ها را بخوانید.

رنگ‌ها و جعبه‌های بزرگ و كوچك با بسته‌بندی‌های جالب در فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی بهداشتی، این محصولات را به یكی از پرفروش ترین كالاها تبدیل كرده است. آرایش كردن راهی برای زیباتر شدن است و راه و روش خاص خودش را دارد تا به زیبایی‌ طبیعی چهره لطمه‌ای وارد نسازد.
● خطای انتخاب
اگر میل دارید یكی از لوازم آرایشی راخریداری كنید، به‌دنبال مارك‌های جدید و ناشناخته نباشید بلكه بهترین روش كه دردسرهای كمتری نیز دارد این است كه مارك‌ها و انواعی را انتخاب كنید كه دیگران آنها را امتحان كرده‌اند و از آن محصولات راضی بوده‌اند. حتما قبل از استفاده از این محصولات آن را روی بخش كوچكی از پوست‌تان امتحان كنید تا به آن آلرژی نداشته باشید.
خطای سفر
بسیاری از بانوان لوازم آرایشی و بهداشتی را كه در منزل استفاده می‌كنند، همراه خود در كیف دستی به خارج از منزل و یا حتی مسافرت می‌برند ولی بهترین كار این است كه شما لوازم خود را دو دسته كنید. بخشی از وسایل را كه جعبه‌های بزرگ‌تری دارند مثل سایه‌های ۲۴ تایی یا ۳۶ تایی، شیشه‌های عطر بزرگ، موس، ژل و... را برای استفاده در منزل قرار دهید و كیف كوچكی با لوازم ابتدایی برای بردن به خارج از منزل تدارك ببینید.
● خطای روز
لوازم و مواد آرایشی را برای روز استفاده كنید كه دوام كافی روی پوست‌تان داشته باشند و شما مجبور نشوید دایما آنها را تجدید كنید. فراموش نكنید كه آرایش روز باید بسیار سبك و كم‌رنگ باشد، در غیر این صورت به شكل عروسك‌های نمایشی در خواهید آمد. برای پشت چشم از سایه‌های روشن و محو استفاده كنید. رژ‌لب‌های كم‌رنگ برای روز بهترین و طبیعی‌ترین جلوه را به چهره شما می‌بخشند. ریمل‌های ضد آب و رژلب‌های مات بهترین دوام را در آرایش شما خواهند داشت.
● خطای تعریق
برای حل مشكل پوست‌هایی كه عرق می‌كنند. باید از مواد و محصولات ضد عرق كه حاوی درصد بیشتری از نمك‌های آلومینیم هستند، استفاده كرد. می‌توان از این محصولات به ویژه برای پوشاندن گردن استفاده كرد.
●خطای لوسیون
شما می‌توانید برای شستشو و مراقبت از پوست‌تان از لوسیون‌هایی با PH ۵/‌۵ استفاده كنید. این لوسیون‌ها برای پوست‌های خشك و حساس بهترین جواب را می‌دهند. لوسیون‌هایی كه دارای تركیب شیمیایی پنتانتریول هستند، برای برداشتن و جذب باكتری‌هایی كه موجب جوش‌های پوستی و سایر ضایعات پوستی می‌شوند، مناسب‌اند. اگر پوست شما دچار خارش شده است، لوسیون‌هایی را برگزینید كه حاوی تركیب شیمیایی پولی‌دكانول باشند.
● خطای دئودورانت
در صورتی كه به تازگی اصلاح و از تیغ استفاده كرده‌اید یا پوستی بسیار حساس دارید، باید در انتخاب دئودورانت مناسب دقت كنید. بهترین دئودورانت برای شما دئودورانتی است كه بدون الكل باشد یا حداقل مقدار بسیار اندكی الكل در تركیب شیمیایی آن به كار رفته باشد، در این غیر این صورت دچار خارش و حساسیت خواهید شد.
● خطای رنگ
یكی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی كه بانوان در آرایش می‌كنند، انتخاب فوندیشن نامناسب برای پوست‌شان است، به همین علت، صورت بعضی‌ها بسیار طبیعی و شاداب به نظر می‌آید و برخی دیگر از خانم‌ها مثل این است كه یك ماسك بر چهر‌ه‌شان زده‌اند. به طور كلی رنگ پوست بیشتر بانوان یك ته زمینه زردرنگ دارد و این ته‌رنگ پوست در بانوان آسیایی، آمریكای لاتین و برخی از مناطق آفریقا دیده می‌شود. بنابراین برای اینكه پوست‌شان طبیعی‌تر به نظر بیاید، باید فوندیشنی را انتخاب كنند كه یك ته رنگ زرد داشته باشد. بیشتر فوندیشن‌های موجود در بازار، ته رنگ نارنجی یا صورتی رنگ دارند. به همین دلیل بانوانی كه این رنگ فوندیشن‌ها را استفاده می‌كنند، صورتی مصنوعی پیدا می‌كنند.
● خطای شستشو
پوست، پیش‌زمینه یك آرایش است و شادابی و سلامت پوست اولین شاخص یك چهره زیبا است. برای اینكه لوازم و مواد آرایشی بهتر روی صورت شما بنشینند، پوست شما باید سالم و صاف و بدون چین و چروك و جوش باشد. در پایان هر روز صورت‌تان را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید. غذاهای چرب و سرخ كردنی، سلامت پوست شما را تهدید می‌كنند.
● خطای تثبیت
مشكل بسیاری از بانوان این است كه پوست بسیار چربی دارند و لحظاتی پس از اینكه آرایش چهره‌شان تمام شد، مواد آرایشی روی پوست آنها راه می‌افتد. راه حل این مشكل، استفاده از یك پودر سبك روی كل آرایش صورت است كه آرایش را در محل خود تثبیت می‌كند. اگر شما به‌ویژه در مناطقی كه آب و هوا گرم است زندگی می‌كنید یا مجبورید در یك مهمانی یا عروسی در هوای گرم ساعاتی را بگذرانید، لازم است حتما آرایش را با پودر، روی پوست‌تان تثبیت كنید.
● خطای تقارن
اگر لب‌های شما شكل متقارن ندارد، به آسانی می‌توانید با استفاده از رژ لب این مشكل را حل كنید. فقط كافی است رژ لب‌هایی را انتخاب كنید كه رنگ روشن‌تر و براق‌تری داشته باشند چون در این صورت، شما با استفاده از آرایش اصلاحی، نقایص صورت‌تان را پنهان كرده‌اید. این رژلب‌ها، لب‌های شما را پرتر نشان می‌دهند. برای اینكه دندان‌هایتان را رنگی نكند، انگشتان را در در دهان‌تان قرار دهید و در همین حالت لب‌هایتان را روی هم بگذارید، رنگ اضافی رژ لب به انگشتان خواهد چسبید. برای اینكه لب‌هایتان خشك و ترك‌خورده به نظر نرسند، می‌توانید پیش از استفاده از رژ لب، مقداری ویتامین E‌ روی لب‌تان بمالید. اگر سن‌تان بالای ۴۰ است، از رژ لب‌های مات استفاده نكنید بلكه به جای آن رژ لب‌های براق را همراه خط لب به كار ببرید تا افتادگی و جمع‌شدگی لب‌هایتان كمتر به نظر بیاید. برای پاك‌كردن لك رژ لب از روی لباس‌تان، از گلیسیرین استفاده كنید و سپس لباس‌تان را بشویید. برای اینكه لب‌هایتان را با استفاده از خط لب، آرایش كنید، باید ابتدا رژ لب و پس از آن، خط لب را دور لب‌هایتان بكشید. هیچ‌گاه از رژ لب و خط لبی كه با هم تفاوت رنگ زیادی دارند، استفاده نكنید چون جلوه زیبایی نخواهد داشت.
● خطای فرچه
نخستین اشتباه رایج برای استفاده از رژگونه استفاده از رنگ‌های تند است. فراموش نكنیدكه همیشه یك ته رنگ، زیباتر و طبیعی‌تر جلوه می‌كند. رژ‌گونه را در امتداد استخوان گونه‌تان به كار ببرید. محل شروع آن باید خط رویش مو در كنار گوشتان باشد. برای اینكه گونه‌هایتان برجسته‌تر به نظر بیایند، باید از یك پودر روشن در زیر استخوان گونه‌تان استفاده كنید. رنگی را برای رژگونه انتخاب كنید كه ته رنگ قرمز زیادی نداشته باشد چون در این صورت، چهره شما بسیار آفتاب‌سوخته به نظر خواهد رسید. قبل از استفاده از فرچه مخصوص رژگونه، آن را حتما تمیز كنید و اضافات رژگونه را از لابه‌لای موهای آن بتكانید. برای پخش رژگونه، روی استخوان گونه، از حركت‌های نیمه هلالی فرچه روی استخوان گونه استفاده كنید. فراموش نكنید كه شما نباید رژگونه را تا نزدیكی پره‌های بینی پخش كنید. برای آرایش روز از مقدار بسیار كمی رژگونه استفاده كنید چون چربی روی پوست شما رنگ را به خود گرفته و آن را شدیدتر نشان می‌دهد

==================================================

8 توصیه برای پاك‌كردن آرایش

 اگر شما از آن دسته بانوانی هستید كه بدون پاك‌كردن آرایش صورت‌تان به رختخواب می‌روید، بدانید كه دارید بزرگ‌ترین خیانت را به پوست صورت‌تان می‌كنید. در صورتی كه باقی‌مانده مواد آرایشی روی سطح پوست شما باقی بمانند، جذب روزنه‌های پوستی شده و می‌توانند سلامت پوست‌تان را به خطر بیندازند. پاك‌‌كردن آرایش به پوست فرصت می‌دهد تا نفس بكشد.

فراموش نكنید بهتر است یك پاك‌كننده آرایش خوب تهیه كنید. این از آن مواردی است كه خرج كردن پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارك‌های معروف تجاری لوازم آرایش، به‌طور معمول پاك‌كننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌كنند.

برای پاك‌كردن آرایش چشم، از مواد پاك‌كننده آرایش كه ویژه چشم است، استفاده كنید. چشمان شما بسیار حساسند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

* آرایش صورت شما مانند كرم‌پودر و رژ لب به راحتی به وسیله پاك‌كننده‌های آرایشی كه پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاك می‌شوند. ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاك‌كننده قوی‌تری دارند. این مواد پاك‌كننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاك كنند.

برای پاك كردن آرایش چشمان‌تان، از حركات ملایم‌تر دست‌تان روی پوست اطراف چشم استفاده كنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امكان آسیب‌دیدن و چروك خوردن آن زیاد است.

* برای پاك‌كردن آرایش یك تكه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مواد پاك‌كننده آغشته كنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشید. در صورتی كه با این روش، آرایش شما پاك نشد، چند نقطه از ماده پاك‌كننده را در چند جای صورت‌تان بگذارید، سپس با یك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورت‌تان پخش كنید با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ كرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

در صورتی كه اصلا آرایش نمی‌كنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورت‌تان را با یك پاك‌كننده ملایم تمیز كنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی‌های هوا از روی سطح پوست‌ شما پاك شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگیری می‌كند. تمیزكردن منظم پوست آن را براق و سالم می‌كند.

* پاك‌كننده‌هایی را كه در آن الكل به كار رفته است، خریداری نكنید. این پاك‌كننده‌‌ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی كنید ولی در طولانی مدت موجب خشكی پوست شما می‌شوند.

* كسانی كه پوست حساسی دارند باید در هنگام خرید پاك‌كننده‌ها دقت بیشتری به خرج دهند. می‌توانید نمونه این محصولات را روی پوست بازوی‌تان امتحان كنید و اگر به آن حساسیت نداشتید، آن را خریداری كنید. پاك‌كننده‌های ملایم برای شما مناسب‌ترند.‌

iranianuk.com منبع


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
رابطه مواد آرایشی با سرطان | عمومي ,

رابطه مواد آرایشی با سرطان
تركیبات شیمیایی استفاده شده در مواد و لوازم آرایشی، از جمله مواد پارابن (Parabens) و فتالات (Phetalates) ارتباط مستقیم با رشد تومورهای سرطانی، به ویژه تومورهای سرطان سینه دارد.

پژوهش های اخیر سازمان مبارزه با سرطان آمریكا نشان می دهد كه پارابن ها در 20 نوع از نمونه تومورهای سرطان سینه كشف شده اند. هم چنین نمونه برداری از تومورهای بیماران مبتلا به سرطان سینه نشان داده است، زنانی كه بیشتر از مواد آرایشی استفاده می كرده اند، سرطان پیشرفته تر و طول عمر كم تری داشته اند.

برخی از پزشكان معتقدند كه مواد آرایشی چون بر روی پوست مالیده می شوند، می توانند خیلی سریع تر تاثیر گذار باشند.

سازندگان لوازم و مواد آرایشی گرچه سعی كرده اند تا استفاده از این دو تركیب شیمیایی را در شامپو و ژل های خود حذف كنند یا تا حد زیادی پایین بیاورند، اما در استفاده كم تر از آن ها در سایر مواد آرایشی ناموفق بوده اند.

پزشكان به زنان توصیه می كنند كه استفاده از مواد آرایشی را تا حد زیادی پایین آورند و یا از مصرف آن ها به كلی بپرهیزند. آن ها بر این باورند كه سعی برای زیبایی بیشتر با استفاده از مواد شیمیایی آرایشی، انسان را به مرگ نزدیك تر می كند.

در سال های اخیر، با افزایش استفاده از مواد آرایشی توسط خانم ها در ایران ، آمار رشد بیماری سرطان سینه نیز تا حد قابل توجهی بالا رفته است. هم اكنون این نوع سرطان، شایع ترین نوع در بین زنان ایرانی است. این در حالی است كه اكثر بیماران مبتلا به این سرطان، دارای سنین پایین و میان سالی هستند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
رنگ مو را دست كم نگیرید! | عمومي ,

رنگ مو را دست كم نگیرید!

میزان آلرژی و حساسیت ناشی از مصرف رنگ مو در مصرف‌كنندگان رو به افزایش است و این رقم به نسبت چندسال گذشته، دو‌برابر شده‌است.


گذشت آن روزگاری كه روی سر مردم نهایتا سه رنگ مو می رویید: مشكی، قهوه‌ای و بور. حالا به اندازه آدم‌های روی كره زمین، رنگ مو وجود دارد و اغراق نیست اگر بگوییم حتی می‌توان هر كسی را با رنگ مویش معرفی كرد!

البته در كشور ما هنوز آقایان رویشان نمی‌شود مویشان را به رنگ‌های قرمز و بنفش و آبی در بیاورند و كم و بیش به همان رنگ موی طبیعی خود قناعت كرده‌اند و مصرف این رنگ‌های خاص توسط خانم‌ها نیز محدود به مهمانی‌ها می‌شود!

اما در كشورهای دیگر اوضاع كمی متفاوت‌تر است و جوانان‌شان دیگر با انواع و اقسام تاتو و آویزان كردن حلقه به گوش و ابرو ارضا نمی‌شوند و در حال حاضر آرایش مو با رنگ‌های عجیب و غریبی مثل نارنجی جیغ و صورتی متالیك و آبی كهربایی، به یكی از پر طرفدارترین انواع آرایش (و البته ابزار جلب توجه!) تبدیل شده‌است.

یكی از تازه‌ترین هشدارهای بهداشتی كه مدتی پیش منتشر شد، دقیقا در همین رابطه است؛ محققان و متخصصان امراض پوستی اعلام كرده‌‌اند میزان آلرژی و حساسیت ناشی از مصرف رنگ مو در مصرف‌كنندگان رو به افزایش است و این رقم به نسبت چندسال گذشته، دو‌برابر شده‌است.

بر‌اساس بررسی‌های انجام شده، كاهش سن مصرف‌كنندگان و افزایش علاقه به رنگ به رنگ كردن موها از عواملی است كه باعث بروز این مشكل (افزایش حساسیت‌های پوستی) می شود. بر اساس تحقیقاتی كه سال 1992 در ژاپن با مطالعه و بررسی سن مصرف‌كنندگان و میزان استفاده از لوازم رنگ مو، انجام شد، مشخص كرد 13 درصد دختران دبیرستانی، 6درصد زنان 20 تا 30 ساله و 2 درصد مردان همین بازه سنی از محصولات رنگ كردن مو استفاده می‌كنند.

اما فقط چند سال بعد نتایج تحقیق مشابهی در سال 2001 در این كشور، باعث تعجب و نگرانی متخصصان امراض پوستی شد؛ در سال 2001، 41 درصد از دختران دبیرستانی، 85 درصد زنان و 33 درصد مردان 20 تا 30 ساله از این محصولات استفاده می‌كنند.

همچنین تحقیق دیگری كه 4 هزار فرد بزرگسال دانماركی را مورد بررسی قرار داد، حكایت از آمار 18درصدی مردان و 75 درصدی زنان مصرف كننده رنگ مو و مواد آرایشی مشابه داشت كه بیش از 5 درصد آنان تا كنون حداقل یك‌بار دچار حساسیت‌ها و سایر مشكلات پوستی شده‌اند.

نكته جالب توجه در مورد «رنگ مو گزیده‌»ها این است كه فقط 15درصد این افراد برای معالجه به مراكز درمانی مراجعه كرده‌اند. یكی دیگر از اتفاقاتی كه باعث شده توجه محققان به تاثیرات رنگ مو و مضرات آن جلب شود، اتفاقی است كه سال گذشته رخ داده؛ اكتبر سال 2006، گزارشی از حساسیت پوستی در 8 نوجوان 12 تا 15 ساله در كوپنهاگ به دست مسوولان رسید. تاثیر رنگ مو روی 5 نفر از این نوجوانان به قدری شدید بود كه در بیمارستان بستری شدند و یكی از آنها نیز تحت مراقبت ویژه قرار گرفت.

و اما دلیل بروز چنین مشكلی حین رنگ كردن موها، مربوط به ماده‌ای به نام «پارا‌فنیلن‌دیامین» است كه در تركیبات رنگ موها وجود دارد. این ماده در استفاده‌های طولانی مدت و مداوم از محصولات رنگین‌كردن مو، باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود و گاهی این آسیب‌‌های پوستی به حدی شدید است كه می‌تواند فرد را راهی بیمارستان كند.

پارا‌فنیلن‌دیامین همان «PPD» است كه روی بسته‌بندی دو سوم رنگ موها نوشته شده و نوع حساسیتی كه در استفاده از رنگ موی حاوی این ماده ایجاد می‌شود، به صورت تاول روی پوست صورت، به خصوص درناحیه خط رویش موها، بروز می‌كند.

PPD ماده‌ای است كه باعث آسیب‌های جدی به پوست می‌شود و به همین دلیل در قرن 20 میلادی، به دلیل افزایش این مشكل، مصرف این ماده در تركیبات آرایشی مو در كشورهای آلمان، سوئد و فرانسه، ممنوع شد.

بر اساس تحقیقی كه توسط متخصصان امراض پوستی در لندن انجام شده، مشخص شد واكنش منفی پوست نسبت به PPD نه تنها در لندن بلكه در تمام كشورهای جهان در حال افزایش است و آمار گزارش شده از میزان حساسیت به این ماده در شش سال گذشته دو برابر شده و به 1/7 درصد رسیده است و با اینكه خطرات ناشی از مصرف این ماده به اثبات رسیده است، اما بسیاری از كارخانه‌های تولیدكننده محصولات مختلف رنگ مو، نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند و روی بسته‌بندی این محصولات، هیچ هشداری نسبت به عواقب استفاده از این رنگ موها درج نمی‌كنند.

البته این مشكلات فقط برای گروه سنی جوانان پیش نمی‌آید و كودكان زیادی تا كنون با این مشكل دست پنجه نرم كرده‌اند؛ بسیاری از كودكان تحت شرایطی خاص، مجبور به رنگ كردن موهای خود می‌شوند. البته نه اینكه فكر كنید موهای آنها را با ضرب و زور، رنگ می‌كنند، نه! اما در آیین و رسوم خاصی كه در برخی كشورها برگزار می‌شود، موی كودكان شركت‌كننده در مراسم را رنگ می‌كنند و همین امر می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی در كودكان شود.

البته در حال حاضر، مقدار مشخصی از PPD برای استفاده در رنگ موها و سایر محصولات این‌چنینی از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده است و بر این اساس تولیدگنندگان این لوازم آرایشی مجازند تا حداكثر از 6 درصد PPD در تهیه مواد آرایشی استفاده كنند.

اگر شما از كسانی هستید كه رنگ مو مصرف نمی كنید، می‌توانید از دردسرهای ناشی از مصرف رنگ مو در امان بمانید؛ در غیر این صورت دست كم توصیه های ایمنی را جدی بگیرید! تست كردن رنگ مو روی قسمت كوچكی از پوست دست (48 ساعت قبل از رنگ كردن موها)، می‌تواند از هرگونه اتفاق ناگواری در این زمینه جلوگیری كند.


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
همه چیز در باره ریزش مو و پیوند مو | عمومي ,

همه چیز در باره ریزش مو و پیوند مو

مصاحبه ای با دكتر نیلفروش زاده متخصص پوست و مو،پیرامون علل و درمان ریزش مو،پیوند موی سر ومراحل پس از عمل جراحی انجام داده ایم كه در ادامه آمده است.

-علل ریزش مو را به اختصار توضیح دهید:

ریزش مو می تواند ناشی از عوامل متعددی مانند بیماری تیروئید، تب مالاریا، رژیم غذایی، زایمان و استفاده از برخی داروها باشد. شایعترین نوع ریزش موی سر، طاسی مردانه (آلوپسی آندروژنیك) می باشد. این نوع طاسی در مردان ناشی از عوامل ژنتیكی و عمل هورمونهای مردانه یا آندروژنها شامل، تستوسترون و دری هیدروتستوسترون می باشد. زمینه ژنتیك این نوع طاسی از طریق پدر و مادر انتقال یافته است و پس از دوران بلوغ شروع می شود. بخشی از موهای سر كه از لحاظ ژنتیكی تحت تاثیر دی هیدروتستوسترون می باشد شامل موهای پیشانی و جلو سر است كه شروع به ریزش می كنند و طاسی كامل می تواند پیشرفت كند. اما موهای پشت سر و طرفین سر، موهای دائمی می باشد چون تحت تاثیر هورمون نمی باشد.

 

-لطفا بفرمائید برای درمان و مقابله با طاسی مردانه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

در حال حاضر، راههای بیشتری برای درمان این نوع طاسی وجود دارد. عمل جراحی پیوند مو، تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته می باشد. درمان های دارویی در دسترس شامل قرص فیناستراید و استفاده از اشكال دارویی (محلول و اسپری) مینوكسیدیل می باشد.

روشهای غیر جراحی ترمیم مو از قبیل استفاده از كلاه گیس یا موهای طبیعی یا مصنوعی كه به موی سر بافته می شوند و یا توسط كلیپس یا چسب به موهای اصلی سر متصل می گردد. روشهای ترمیمی گرچه در مقایسه با جراحی كم قیمت تر هستند ولی نگهداری آنها بسیار مشكل تر است این موها فاقد رشد هستند،‌ سایر افراد ممكن است متوجه طبیعی نبودن آن بشوند كه برای فرد خوشایند است و برای حفظ حالت اولیه و اطلاح آن، هر چند ماه یكبار مراجعه به موسسه ترمیم مو ضروری می باشد.

- آقای دكتر لطفا روش های جراحی پیوند مو، و پیشرفت های جدید بفرمائید.

با پیشرفت های علمی اخیر، موهای طبیعی و قابل رشد امكان پذیر شده است. در این روش یك نوار از موهای دائمی پشت سر  برداشته می شود سپس با استفاده از روشهای متعدد به قطعات میكروگرافت (حاوی 1 تا 3 مو) و مینی گرافت (حاوی 3 تا 8 مو) تقسیم می گردد. این قطعات در نواحی بدون مو یا كم تراكم جلوی سر كاشته می شوند. پیوند میكروگرافت می تواند باعث ایجاد خط موی كاملا طبیعی در جلوی سر شود. بسته به شدت طاسی سر از 1000 تا 4000 یا بیشتر تار مو كاشته می شود تا تراكم مناسبی در این ناحیه ایجاد شود در صورت طاسی شدید ممكن است بیش از یك جلسه برای ایجاد پوشش مناسب لازم باشد. موهای پیوند شده اغلب در طی 18 تا 22 هفته پس از عمل شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می دهند. استفاده از كاشت مو بوسیله لیزر CO2 یاEr-Yag موفقیت چندانی نداشته است. همچنین كاشت مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتیك توسط دستگاه كاشت موAutomated Hair Restoration system امروزه در دنیا كنار گذاشته شده و همچنین توسط انجمن تخصصی پوست و وزارت بهداشت به دلیل مشكلات فراوانی مطرود گشته است. بهترین روش كاشت مو در حال حاضر استفاده از اسلیت گرافت و پیوند مو به روش فولیكولاریونیت است كه در این روش می توانیم تراكم خوب و مناسب و ظاهر بسیار زیبا و طبیعی را داشته باشیم. روش F.U.E هم برای افرادی كه پشت مو (donor) مناسبی ندارد بصورت محدود كاربرد دارد.

-آقای دكتر فرمودید كه انجمن متخصص پوست ایران استفاده از دستگاه كاشت مو را ممنوع اعلام كرده است. این به چه دلیلی است و آیا امكان دارد كه این نامه را در اختیار بخش علمی این مجله قرار دهید؟

بله، انجمن متخصصین پوست ایران طی نامه شماره 751485/پ مورخ 18/12/81 در مورد دستگاه Omni graft ساخت كارخانه Medicaenot فرانسه (AHRS) درخواست ممنوعیت این دستگاه را به دلیل زیان آور بودن برای افرادیكه تحت عمل پیوند قرار می گیرند نموده است كه بدنبال آن به دعوت اداره  كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت كمیته تخصصی متشكل از متخصصین پوست،‌ جراحی پلاستیك و ENT تشكیل شده و این كمیته تخصصی نیز نظریه انجمن متخصصین پوست را تایید نمودند این كمیته عمده عللی كه برای غیر علمی بودن این دستگاه (AHRS) ذكر كرده، احتمال انتقال بیماریها و ایجاد تخریب در Donor و گیرنده و استفاده از مكانیزم قدیمی و مطرود شده پانچ گرافت دانسته است،‌ البته در ESHRS 2002 لندن، یكی از پزشكان فرانسوی كه جزو شركت سازنده دستگاه می باشد،‌ مقاله ای ارائه داد كه مورد مخالفت تمامی اعضاء و متخصصین كشورهای دیگر قرار گرفت و ایشان نتواست پاسخ سوالات مختلف مطرح شده را بدهد و یكی از ایرادات عمده ی مطرح شده این بود كه مكانیسم دستگاه طوری است كه 30 تا 50 درصد فولیكولهای ناحیه دهنده را از بین میبرد و بقیه دستگاه همان دستگاه پانچ قدیمی است كه دیگر همه جراحان كاشت مو بدلیل اسكارهای ناحیه گیرنده چند سالی است كه آن را كنار گذاشته اند و كسی هم خریدار آن نیست زیرا نه بیمار راضی است و نه  پزشك راضی می شود كه با آن كار كند و حتی الان سازندگان دستگاه اعلام كرده اند این دستگاه برای آموزش كاشت مو و برای افراد مبتدی و تازه كار خوب است و خلاصه در هیچ كشور پیشرفته دنیا توفیق نیافته اند، در حقیقت امروز پیشرفتهای جدید كاشت مو این است كه در ناحیه دهنده و تقسیم فولیكولی از روشهای میكروسكوپی و تهیه F.U استفاده می شود و در ناحیه كاشت در قسمت گیرنده با دقت و ظرافت توسط اسیلت كاشت می وشد و این روشی است كه تمامی بزرگان این رشته انجام می دهند و نتایج بسیار خوب و رضایت بخش است. 

-پیوند مو را درمورد چه كسانی می توان انجام داد؟ و توضیح مختصر در مورد محل پیوند بفرمائید:

هر فردی كه دچار ریزش دائمی موها باشد می تواند یك كاندیدای بالقوه برای عمل پیوند باشد لذا در طاسی موی مردانه در مردان و زنان و در افرادی كه دارای اسكارهای (جوشگاه) فاقد مو در ناحیه سر می باشند همینطور در مواردی برای ایجاد پوشش مناسب در برخی نواحی ابرو یا ریش از این روش پیوند مو می توان استفاده كرد. روش های پیوند مو معمولا 3 تا 6 ساعت طول می كشد. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و بیمار هوشیار است ولی چون داروی آرام بخش ملایم دریافت می كند احساس راحتی می كند. در طی عمل معمولا دردی احساس نمی كند (و یا خیلی خفیف است) پس از عمل یك بانداژ توری شكل روی سر قرار داده می شود تا مانع جابجایی گرافت شود. روز پس از عمل پانسمان تعویض و این بانداژ برداشته می شود، ناحیه پشت سر كه موها از آن برداشته می شوند بخیه می شود كه بین 7 تا 12 روز پس از عمل بخیه ها كشیده می شوند و بهبودی كامل دارند.

-پس از عمل جراحی پیوند مو چه مراحلی وجود دارد؟

پیوند مو یك روش بسیار بی خطر است و یك عمل جراحی كوچك محسوب می شوند بیمار پس از عمل یك داوری مسكن ملایم دریافت می كند. در طی 2 تا 3 روز پس از عمل بیمار باید در وضعیت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روی هر كدام از گرافتها دلمه ای بسته می شود كه حداكثر طی 10 تا 14 روز پس از عمل می افتد. ممكن است تعدادی از موهای پیوند شده در ابتدا ریزش داشته باشند، ولی چون پیاز مو زنده و سالم است پس از طی یك دوره سكون 3-4 ماهه، شروع به رشد می كنند و تا ماه هشتم رویش موها كامل می شود و چون این موها تحت تاثیر آنزیم 5 آلفا ردوكتاز نیستند، به هیچ وجه تا آخر عمر ریزش ندارند. ممكن است احساس كرختی خفیفی در ناحیه دهنده یا گیرنده پیوند وجود داشته باشد كه در طی 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف می شود، عوارض پس از عمل پیوند بسیار نادر است. عفونت خفیفی ممكن است در ناحیه گیرنده پیوند ایجاد شود كه براحتی با تجویز آنتی بیوتیك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و براحتی با موهای اطراف پوشانده می شود. موهای گرافت شده در جلوی سر هیچ اسكاری بر جای نمی گذارند و پس از رویش موهای پیوند شده كاملا پوشانده میشوند تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحیه پیشانی و اطراف چشم متورم شده كه ظرف مدت چند روز جذب و كاملا پوشانده و اطراف چشم متورم شده كه ظرف مدت چند روز جذب و كاملا بهبود می یابد. در بعضی بیماران 4-6 ماه پس از عمل بر اثر پدیده تلوژن افلوویوم موهای قبلی بمار ریزش موقت پیدا می كند. در تعداد زیادی از بیماران 6-8 ماه پس از عمل كاشت مو، ریزش مو قطع شده و حتی بعضی موهای نازك قبلی بیمار ضخیم تر می شود،‌ لذا بسیاری از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرایط،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

بر گرفته از iranianuk.com


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
پیوند مو چیست؟ | عمومي ,

پیوند مو چیست؟

جناب آقای دكتر محمد علی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو، فلوشیپ جراحی پوست و لیزر از انگلستان و بورد تخصصی جراحی پیوند مو از كانادا، دانشیار دانشگاه و ریاست مركز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالك می باشد. ایشان یكی از جراحان پیوند مو و فردی صاحب نظر در سطح بین المللی و دارای تئوری تعیین حداكثر تراكم F.U در واحد سطح و Minimum Scar in donor site كه در مجله علمی Forum ارگان رسمی ISHRS آمریكا بچاپ رسیده میباشد. وی همچنین در كنگره بین المللی سالیانه ESHRI اروپا كه در سال 2002 لندن و سال 2003 برلین برگزار گردیده بعنوان Medical Faculty در دو سال پیاپی برگزیده شده و در كنگره سال 2005 استرالیا متد جدید پیوند مو Nilforoush Method را ارائه كرده است. ایشان در سالهای 1383 و 1384 موفق به اخذ جایزه برتر جشنواره رازی گردیده و توانسته است كتب، مقالات و نوآوریهایی در زمینه لیزر و زیبایی پوست داشته باشد. كار بر روی سلولهای بنیادی پوست، انجام موفقیت آمیز استفاده از فیبروبلاستها در جوانسازی و درمان چین و چروك پوست كه با همكاری مشترك مركز تحقیقات پوست و پژوهشكده رویان انجام گردید از جمله موارد فوق است. لذا سلسله گفتگوهایی در مورد پوست، لیزر و پیوند مو با ایشان انجام شده كه در این شماره و شماره های آتی به نظر خوانندگان گرامی میرسد.

1- لطفا بطور خلاصه بفرمائید كه پیوند مو چیست؟
پیوند مو عمل جراحی است كه  به صورت سرپایی و  با بیحسی موضعی انجام می شود. در این عمل یك نوار باریك از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیكولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر كاشته می شود. پیوند مو به روش جدید یك عمل راحت ، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اكثر بیماران می باشد. هر چند  كه این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت كامل نكات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای كاشته شده در الویت قرار می گیرد.عمل در مكانی انجام می شود كه تجهیزات چراحی آن كامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب كنترل میشود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت، این كار توسط یك تیم چند نفره انجام میشود.این عمل 4 تا 6 ساعت طول می كشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.


2- اصولا میزان فراوانی طاسی در آقایان و خانمها در جامعه چقدر است ؟
گزارش شده 3 نفر از هر 5 مرد تا قبل از سن 50 سالگی از درجات متفاوتی از طاسی رنج میبرند.البته زنان هم از این مسئله ایمن نیستند 1 نفر از هر 4 زن از دست دادن مو و نازك شدن مو را تجربه میكنند و بعد از یائسگی بیشتر مستعد طاسی هستند.   


3- عمل پیوند مو شامل چه مراحلی است؟
بطور كلی  میتوان مراحل مختلف پیوند مو را به مرحله مقدماتی، مرحله برداشت گرافت از پشت سر، مرحله آماده كردن ناحیه گیرنده مو، مرحله آماده كردن گرافتهای فولیكولی و در نهایت مرحله كاشت گرافتهای ظریف تقسیم كرد.


4-  آیا این عمل دردناك است؟
بیشتربیماران از اینكه هیچ گونه دردی در حین عمل احساس نكرده اند و حتی زمان زیادی از آن را خواب بوده اند متعجب می شوند. فقط ممكن است مقداری درد به هنگام تزریق اولیه بی حسی درسر احساس شود بعد از یك تا دو تزریق پوست بی حس شده و دیگر هیچ دردی احساس نمی شود.در حین عمل در صورتی كه دردی احساس شود دوباره بی حسی تزریق می شود در ضمن یك آرام بخش هم به بیماران داده میشود و معمولا بیماران به خواب عمیقی می روند.


5-عمل پیوند مو در چند جلسه انجام میشود؟
بطور كلی تعداد جلسات كاشت به عوامل زیربستگی دارد: 
1- اهداف بیمار ( تراكم مورد نظر بیمار)  2- وسعت منطقه طاسی 3- تعداد گرافتهایی كه در هر جلسه كاشته می شود4- تراكم و خصوصیات ظاهری موها  مانند ضخامت و رنگ و مجعد بودن 5- مهارت و تجربه جراح 6- موقعیت اقتصادی بیمار. در طی جلسه مشاوره قبل از عمل بعد از معاینه موهای بیمار و وسعت طاسی می توان تعیین كرد به چند جلسه عمل احتیاج دارد. البته تیم جراحی ما از روش «نیلفروش متد» استفاده میكند و لذا شیوه كار به گونه ای است كه با یك جلسه عمل تراكم موهای جدید كاملا مورد قبول بیماران می باشد و به ندرت به جلسه دوم احتیاج دارند.


6- مزایای روش نیلفروش متد نسبت به سایر روشها چیست؟
با بهره گیری از این متد كه در كنگره استرالیا نیز مطرح و به عنوان یك روش نوین در عمل كاشت مو پذیرفته شده است در بیشتر موارد  میتوان عمل پیوند را صرفا در یك جلسه انجام داد. به علاوه ظاهر موهای  بیمار كاملا طبیعی است و جای بخیه پشت سر دیده نمیشود.


7- آیا زنان هم می توانند این عمل را انجام دهند؟
   بله، در بعضی از خانم ها افزایش غیر طبیعی هورمون مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود. در مواردی هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیكی فولیكولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یك ریزش موی منتشر در سر ایجاد میشود كه در این موارد میتوان عمل پیوند مو را انجام داد.


8- چه مدت بعد از عمل موهای كاشته شده رشد خواهند كرد؟
 در طی ماه اول بعد از عمل موهای كاشته می ریزند در حالیكه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد كرد.رشد تمام موهای كاشته شده 9 تا 12 ماه بعد كامل می شود.موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت، زاویه، جهت رشد حفظ كرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیكولهای كاشته شده می شود. در ابتدا ممكن است موهاظاهر نرم ونازك داشته باشند و به ندرت ضخیم تر می شوند.


9- آیا امكان دارد موهای كاشته شده دوباره ریزش پیدا كنند؟
       خیر. زیرا موهای كاشته شده از پشت سر برداشته می شود و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو یعنی دی  هیدروتستوسترون حساس نیستند .عامل از بین رفتن فولیكولها اثر این هورمون می باشد بنابراین بقای این موها همیشگی است.


10 –آیا محل  بخیه های پشت سر مشخص می باشد؟
خیر.در صورتی كه جراح مهارت و اطلاع كافی داشته باشد می تواند با رعایت نكات دقیق در زمان برش و برداشت نوار دهنده و همچنین حین بخیه زدن یك اسكار ناچیز در حد یك خط بسیار نازك ایجاد كند كه به خوبی توسط موهای اطراف آن پوشیده می شود.


11-آیا زیر 25 سال پیوند مو می توانند انجام دهند؟
 معمولا پیوند مو در افراد زیر 25 سال انجام نمی شود. این افراد كاندید مناسبی برای جراحی نمی باشند زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امكان پذیر نمی باشد.اگر در یك فرد جوان با موی كم پشت ناحیه پیشانی با یك جلسه پیوند موبنا به در خواست خود فرد  یك خط رویش موی جدید كه پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می كند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش می یابد كه موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست كه بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد كند. در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست . ولی در مواردی خاص با توجه به نحوه و میزان ریزش موی جراحی می شوند.


12-آیا شامپوها و تركیبات خاصی كه برای ریزش مو تبلیغ می كنند موثر هستند؟
 این تركیبات هنوز مورد تایید FDA  قرار نگرفته اند و تنها داروی مورد تایید مینوكسیدیل و فیناستراید می باشد.


13-آیا شدت فعالیت جنسی در ریزش مو موثر است؟
میزان فعالیت جنسی در آقایان به ریزش موی آنها هیچ گونه ارتباطی ندارد.


14-آیا ریزش های سكه ای با پیوند مو درمان می شوند؟
خیر. بهترین درمان برای این نوع ریزش استفاده از دارو می باشد و جراحی در این مورد بی فایده است.


15-آیا پیوند مو فقط در افراد كاملا طاس انجام می شود یا به منظور پرتر كردن موهای كم پشت هم می توان از این عمل استفاده كرد؟
در هر دو صورت پیوند مو انجام می شود و احتیاج نیست شما صبر كنید تا كاملا طاس شوید .


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

آیا می دانید بهترین راهکار برای داشتن پوستی مرطوب این است که روزانه به میزان مناسبی آب بنوشید؟ شما با خرید محصولاتی که دارای برچسب مرطوب کنندگی هستند تنها رطوبتی برای پوست تان مهیا می شود که آن ماده دارای آن است. رطوبت پوست شما باید بیشتر از درون بدن تامین شود, بنابراین به موارد زیر توجه کنید:

نوشیدن حداقل سه لیوان آب نیاز روزانه بدن را تامین می کند.
سعی کنید روزانه حداکثر 2 تا 3 لیوان چای یا قهوه مصرف کنید. این نوع نوشیدنی ها ادرار را زیاد می کنند, در نتیجه باعث دفع آبی می شوند که می نوشید.
با چروک مبارزه نکنید , بلکه از ایجاد آن جلوگیری نمایید.زمانی که در معرض نور آفتاب و پرتو مضر آن قرار می گیرید باید این ضرب المثل معروف را به یاد آورید: ذره ای مراقبت بهتر از مداوایی پردردسر است/ دوری از این پرتو اولین راهکار برای جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد چروک است. این روش ساده است و زیبایی پوست شما را به دنبال خواهد داشت.

با رعایت نکات زیر می توانید از پیری زودرس جلوگیری کنید:

1_ از کرم ضد آفتاب با طیف بالا استفاده کنید.
2_ بدون توجه به وضعیت آب و هوا هم در روزهای ابری و هم آفتابی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
3_ از مصرف محصولاتی که دارای الکل و مواد معطر هستند خودداری کنید. این مواد باعث خشکی پوست می شوند و در نهایت ایجاد جوش های زیر پوستی را تسریع می کنند.
4_ از دستمال های کتانی برای پاک کردن پوست تان استفاده کنید. دستمال کاغذی دارای فیبرهای چوبی است و همین امر باعث صدمه می شود.
5_ پوست تان را تمیز نگه دارید. ساییدن و کشیدن پوست از انعطاف آن می کاهد, در نتیجه به مرور زمان پوست آویزان می شود.

هر فردی می تواند پوستی زیبا داشته باشد.

با پیشرفت علم, محصولات جدیدتری به بازار خواهد آمد و به دنبال آن توصیه های تازه تری بازگو می شوند. بنابراین ارایه نظریه ای واحد برای بهبود و محافظت پوست بسیار مشکل است. یک برنامه مناسب برای بهبود پوست خانم ها استفاده از محصولات مناسب و داشتن یک برنامه غذایی مناسب است. باید روش زندگی تان را تغییر دهید, چون این دو عامل در سلامت پوست بسیار مهم هستند. این روزها اغلب افراد از غذاهای کنسرو شده و بدون کیفیت استفاده می کنند و وضعیت پوستشان برایشان مهم نیست. فراموش نکنید که مصرف سبزی و میوه هنوز جزو بهترین راهکارها محصوب می شوند.

از غذاهای مقوی استفاده کنید.

متخصصان معتقدند که باید روزی 8 لیوان آب بنوشید. چون این روش انعطاف پوست را افزایش داده و آن را نرم می کند. در ضمن به جای آب, از کافئین استفاده نکنید, چون این ماده آب بدن را کم می کند.

نسبت به مواد آرایشی مصرفی خود دقت کنید.

سعی کنید دوبار در ماه با مواد شوینده ملایم ( مثل شامپو بچه ) شانه ها و دستمال های آرایشی خود را بشویید, چون در غیر اینصورت حامل انواع میکروب و باکتری خواهند بود.

با مراقبت مکرر مانع از نفوذ آلودگی محیط اطراف به پوستتان شوید.

می توانید این کار را با یک مرطوب کننده مناسب انجام دهید. قبل از تهیه این مواد به برچسب پشت آن دقت کرده و مطمئن شوید که حاوی ویتامین E,C,A هستند, چون این مواد مانع نفوذ آلودگی می شوند.

از یک برنامه ورزشی مناسب پیروی کنید.

ورزش های ایروبیک پوست را جوان و شاداب می کنند و جریان خون را در این ناحیه افزایش می دهند. در ضمن, عرق بدن باعث تحریک تولید ماده ای به نام “سبوم” می شود که خود در ایجاد رطوبت طبیعی پوست موثر است.
یکی از متخصصان پوست توصیه می کند ( نصف یک لیمو ترش را در یک فنجان ماست ساده بریزید ) این ترکیب را در یخچال نگهداری کنید و به عنوان کرم قبل از خواب شبانه مصرف نمایید. در ضمن می توانید پس از 5 دقیقه مصرف این ماده از یک لایه مرطوب کننده مناسب هم استفاده کنید. اگر به طور مداوم و به مدت سه دقیقه این کار را انجام دهید پوست تان نرم شده و رنگدانه هایش نیز بیشتر می شود.

با اضطراب و تنش مقابله کنید.

اغلب جوش های پوستی در اثر نگرانی ایجاد می شوند. در ضمن اکثر بیماری های مزمن پوستی با تنش تشدید می شوند. بهتر است که زمانی را یه خود اختصاص دهید و به تفکر عمیق و عبادت بپردازید تا آرام شوید. به علاوه از میزان کافی خوابتان آگاه باشید. برای جلوگیری از پف دور چشم و صورت بهتر است که به پشت بخوابید تا مایعات زیر پوستی در این قسمت ها تجمع نکنند. برای جلوگیری از انتقال چربی موها به پوست بهتر است که قبل از خواب از پیشانی بندهای مناسب استفاده کنید. دقت نمایید که اضطراب زیاد نه تنها به پوست تان آسیب می رساند, بلکه سلامتی عمومی بدنتان را نیز تهدید می کند.

افرادی که دارای پوستی خشک هستند بهتر است به توصیه های زیر توجه کنند:

1_ به جای آب داغ با آب گرم استحمام کنید. اغلب مایلیم که حتی در تابستان هم با آب داغ و در محیطی پر از بخار, حمام کنیم. آب داغ رطوبت پوست را از بین می برد. مدت زمان استحمام را نیز کاهش دهید. با توجه به برسی های انجام شده مدت زمان استحمام بین 10 تا 15 دقیقه است.
2_ از صابون های ملایم استفاده کنید. سعی کنید از صابون هایی که ضد باکتری و معطر هستند استفاده نکنید. صورت تان را صبح ها نشویید, شب ها بهترین زمان این کار است.
3_ تا زمانی که هنوز پوستتان مرطوب است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. می توانید این راهکار را در مورد دست هایتان هم انجام دهید. زمانی که پوست تان هنوز مرطوب است توانایی جذب رطوبتش بیشتر می شود

بر گرفته از araiesh.blogfa


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
| عمومي ,

عوارض برنزه كردن زیاد پوست

عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید  (UV)است كه به 3جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می‌شود. این اشعه با وجود فایده‌هایی مثل تولید ویتامینD در بدن می ‌تواند بسیار مضر باشد.

در دستگاه‌های سولاریوم هم كه ادعا می ‌كنند كم‌ خطرتر از تابش مستقیم آفتاب است، از اشعه ی ماورای بنفش استفاده می‌ شود. به خاطر مضر بودن این اشعه و استفاده ی بی‌ رویه ی بعضی افراد از آن، سازمان بهداشت جهانی قوانینی برای كنترل این پدیده تعریف كرده و به چند گروه درباره ی برنزه كردن پوستشان هشدار داده است :

- یكی افرادی كه دارای پوست شماره ی 1 و 2 هستند، یعنی كسانی كه معمولا موهای بور و چشم‌های روشن دارند و اشعه ی ماورای بنفش، به پوست آنها بیشتر از بقیه آسیب می ‌رساند.

- دومین گروه، افراد زیر 18سال هستند كه نباید از دستگاه‌های سولاریوم استفاده كنند یا حمام آفتاب بگیرند.

- همچنین كسانی كه كك و مك و خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه ی آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحله‌ای از زندگی ‌شان داشته‌اند.

- در ضمن افرادی كه داروی خاصی مصرف می ‌كنند، باید قبل از برنزه كردن با پزشك معالج‌شان مشورت كنند.

 -سازمان بهداشت جهانی به خانم‌ها هم توصیه كرده كه موقع برنزه كردن از لوازم آرایشی استفاده نكنند، چون ممكن است اشعه ی ماورای بنفش برایشان ایجاد حساسیت كند.

با همه ی این احوال، همچنان بر تعداد كسانی كه پوست خود را برنزه می كنند، اضافه می‌ شود.

برنزه كردن چگونه مد شد؟
در گذشته رنگ پوست افراد، طبقه ی اجتماعی آنها را تعیین می ‌كرد. سفید پوست‌ها متعلق به طبقه ی بالای اجتماع و سیاه‌ پوست‌ها و رنگین‌ پوست‌ها جزء طبقه ی پایین و كارگر بودند. در یونان باستان و روم، زن‌ها برای اینكه سفیدتر و رنگ پریده‌تر به نظر برسند، صورتشان را با سرب رنگ می ‌كردند، تا جایی كه حتی به این خاطر مسموم می ‌شدند!

در اواسط قرن دهم میلادی هم از آرسنیك برای سفید كردن صورت استفاده می ‌شد كه آن هم نتایج مرگباری به دنبال داشت! در بریتانیا ملكه الیزابت و بانوان اشرافی از خانه خارج نمی‌ شدند تا چهره رنگ پریده ی خود را حفظ كنند! ولی این وضعیت مدتی بعد عوض شد.

سال 1930 مدهای جدید به تدریج جای خود را بین خانم‌ها باز كرد. خانم كوكوكانل (از طراحان مد) در حین سفر از پاریس به كن برای شركت در یك فستیوال مد، به ‌طور تصادفی زیر آفتاب برنزه شد و به زودی همه جای دنیا، طرفداران مد دنبال این بودند كه برنزه شوند.

سال 1970 گروه‌های مختلف از هر رده ی سنی، خودشان را زیر آفتاب كباب می ‌كردند، بدون اینكه بدانند برنزه شدن می ‌تواند زمینه ‌ساز ابتلا به سرطان در 10 تا 20 سال بعدی عمرشان باشد.

سال 2005 میزان سرطان پوست شدیدا در حال افزایش است، ولی طرفداران خورشید همچنان به برنزه كردن خود مشغول‌اند! لایه ی اوزن در سرتاسر كره ی زمین نازك ‌تر شده است و حفره‌های موجود در آن، كه تهدیدی برای پوست به شمار می ‌روند، همچنان در حال افزایش هستند.

هر كسی مختار است كه با دانستن عواقب هر كاری، آن را انجام دهد، اما افرادی كه علاقه ‌مند به برنزه كردن هستند، باید بدانند كه در سال‌های آینده، حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پیرتر و شكسته ‌تری خواهند داشت.
برنزه نكنید
كسانی كه شیفته ی برنزه شدن هستند، مثل سیگاری‌ها، هرچه از مضرات اشعه ی ماورای بنفش بشنوند و بخوانند، باور نمی ‌كنند یا اگر هم باورشان شود، آن روز را دورتر از آن می ‌بینند كه بخواهند از ترسش پا روی دلشان بگذارند و قید تیره كردن پوستشان را بزنند.

اما پزشكان راجع به عوارض اشعه ی ماورای بنفش خورشید، با اطمینان‌تر از مضرات سیگار كشیدن حرف می ‌زنند. با دكتر هوشنگ احسانی-متخصص بیماری‌های پوست و مو- در این‌باره گفت‌وگو كرده‌ایم.

آقای دكتر! اشعه ی ماورای بنفش واقعا باعث سرطان پوست می ‌شود؟

یك قسمت از اشعه ی UV می ‌تواند سرطان پوست ایجاد كند. UVB كه بین 290 تا 320 نانومتر طول موج دارد، در صورت تماس مكرر با پوست این تأثیر را می‌ گذارد. UVA هم كه طول موجش بین 320 تا 400 نانومتر است، خاصیت انعطاف ‌پذیری پوست را از بین می‌ برد و باعث پیری پوست می ‌شود.

UVA، سریع ‌تر باعث تغییر رنگ پوست می ‌شود، به طوری كه در عرض یكی دو ساعت تماس با آن، رنگدانه‌های پوست زیاد می شود و قهوه‌ای شدن اولیه ی پوست، ناشی از همین اثر است.

اما تأثیر UVB دیرتر مشخص می‌ شود، اگر میزان اشعه زیاد باشد، UVB هم رنگدانه‌های پوست را با دو سه روز تأخیر تحریك می ‌كند. تأثیر این اشعه و دوامش هم بیشتر است و از همین مكانیزم است كه در سالن‌های سولاریوم برای تحریك رنگدانه‌های پوست استفاده می ‌شود.

آیا می ‌توان گفت چند بار استفاده از سولاریوم یا حمام آفتاب، می ‌تواند منجر به این عوارض شود؟

قدر مسلم با یكی دو بار برنزه كردن، عوارض شدیدی ایجاد نمی ‌شود. اما اگر این كار در درازمدت ادامه پیدا كند و دفعات تكرار تماس با UV زیاد شود، اثر تجمع رنگدانه‌ها باعث ایجاد سرطان پوست و قبل از سرطان، باعث از بین رفتن قوام پوست می‌ شود. در نتیجه پوست فرد، لطافت خودش را از دست می ‌دهد.

آیا می ‌شود به افرادی كه قصد برنزه كردن دارند توصیه كرد این كار را انجام ندهند؟

به دفعات محدود ضرر ندارد. اما كسی كه این كار را انجام می ‌دهد، قطعا این رنگ را برای پوستش می ‌‌پسندد و دوست دارد كه باز هم تكرارش كند و همین تكرار است كه مشكل ایجاد می‌ كند. هر كسی مختار است با دانستن عواقب هر كاری، آن را انجام دهد، اما افرادی كه علاقه ‌مند به برنزه كردن هستند، باید بدانند كه در سال‌های آینده – حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند – نسبت به هم‌سن و سال هایشان پوست پیرتر و شكسته ‌تری خواهند داشت.

======================================================

======================================================

ماسک های زیبایی
ماسک ها موادی هستند که معمولاً از محصولات طبیعی تهیه می شوند و برای پاکیزه کردن، خروج مواد زائد از منافذ پوستی، نرم کردن و لطیف کردن پوست ، به کار می روند. هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه بر روی پوست قرار داد و سپس آن را به وسیله شستوی کامل با آب پاک کرد. می توان به جای شستشو با آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد.

در اینجا به برخی از ماسک های مفید و رایج اشاره می کنیم :
- ماسک آناناس
این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید.
سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.
- ماسک پرتقال
یک پرتقال را پوست بکنید، هسته ها و پوست های نازک پره های آن را جدا کنید، روی پوست صورت خود بخوابانید و پس از بیست دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک برای درمان جوش های غرور جوانی (آکنه) مؤثر است ولی افرادی که پوست خشک دارند نباید آن را مصرف کنند.

- ماسک آلوی قرمز
هفت یا هشت عدد آلوی قرمز تهیه کنید و هسته های آنها را خارج کنید. سپس آنها را با افزودن ده قطره روغن بادام کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری درآید. آنگاه این مخلوط را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید. این ماسک به ویژه در *انی که منافذ پوستی آنها مثلاً در پوست بینی، باز و زشت منظره شده مؤثر است و پوست را زیبا می کند. استفاده از این ماسک را به افرادی که پوست چرب دارند توصیه می کنیم.
- ماسک خیار
یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک نمایید. ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.
- ماسک زرده تخم مرغ
به *انی که پوست خشک دارند توصیه می شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می کند. برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله ی آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید.

- ماسک سیب
یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالع* ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود.
حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید. این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می شود.
- ماسک سفیده تخم مرغ
سفیده تخم مرغ را با همان مقدار الکل طبی (الکل سفید) مخلوط کنید و آن را با نوک انگشتان خود بردارید و روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. روش ماساژ باید از پایین به بالا و از سمت راست به چپ و چپ به راست باشد.
سپس کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و بیست دقیقه بعد بشویید. این ماسک نیز برای رفع چین و چروک صورت مناسب است.
- ماسک هلو
برای تهیه این ماسک کافی است سه یا چهار هلوی تازه را بشویید و هسته آنها را خارج کنید. (لازم نیست پوست هلوها را بکنید.) هلوها را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملاً مخلوط کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید. این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار مؤثر است.

- ماسک لیموترش
این ماسک برای پوست های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و بر روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.
- ماسک گلابی
این ماسک برای پوست های چرب بسیار مفید است . استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می کنیم. برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه ی بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید

ماسک هایی برای برطرف کردن جوش های چرکی یا دمل

جوش ها و دمل ها را نباید بدون دستکش لمس کرد زیرا این کار باعث گسترش عفونت می شود مخصوصا نباید به جوش های چرکی نزدیک بینی یا لب ها دست زد زیرا در این صورت میکروب ها و باکتری ها به طور مستقیم وارد جریان خون شده و باعث ایجاد انواع بیماری ها می شوند.

باید دانست که یکی از علل پیدایش جوشها ،درست عمل نکردن کبد و غدد زیرپوستی می باشد برای رفع این مسئله به شما توصیه می شود که از جوشانده ریشه کاسنی و یا از آب کاهو استفاده نمایید زیرا هر دوی اینها سلولهای کبد را نوسازی می کنند و خون را اصلاح می نمایند و در بهبودی جوش ها بسیار موثر می باشند.

برای از بین بردن جوش های چرکی یا دمل می توان از یکی از ماسک های زیر استفاده کرد:

1_مقداری کلم سفید را ریز نموده و با پوست موز له شده و مقداری عسل روان مخلوط نموده، از این ماسک برای میکروب زدای پوست صورت استفاده نمایید، این ماسک را به مدت 40 دقیقه بر روی جوش ها قرار داده و پس از آن پوست را با آب سرد و بعد با آب گرم تمیز بشویید، این عمل را هر روز تکرار نمایید. 2_مقداری ریشه زنجبیل را در مقدار کمی آب جوش دم نموده تا عصاره ریشه خارج شده، پس از سرد شدن دوباره آنرا روی حرارت قرار داده(حدود 20 دقیقه) سپس ریشه ها را از آب جدا نموده ، این عصاره برای از بین بردن جوش ها بسیار مناسب می باشد

3_جعفری را له کرده و له شده آن را با نمک و مقداری روغن زیتون مخلوط نموده و این ماسک را بر روی صورت قرار داده ، این عمل را باید قبل از خواب انجام داد و پس از آن صورت را با آب ولرم بشورید، هر روز آن را تکرار کرده تا جوش ها کاملا از بین برود.

4_ اسفناج را پخته ، آن را له کرده و با سفیداب مخلوط نموده و به صورت ماسک بر روی صورت به مدت 20 دقیقه بمالید. این ماسک نیز باعث از بین رفتن جوش های جلدی می گردد.

5_ شلغم را رنده کرده با مقداری لیموترش مخلوط نمایید حالا این مخلوط را بر روی صورت بمالید، این ماسک را حدود 30 دقیقه بر روی جوش ها قرار داده و سپس صورت را با آب ولرم خوب بشویید.

6_ استفاده از جوشانده گیاه بابا آدم نیز برای جوش های دوران نوجوانی و بهبودی آن بسیار موثر است.

7_60 گرم برگ مو خشک شده را در یک لیتر آب سرد بریزید و آ نرا روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، بعد از چند دقیقه جوشیدن ، آن را صاف کرده و به صورت نیمه گرم یا سرد با کمک قطعه ای پنبه به روی جوش های صورت خود بمالید . 8_پماد صمغ کاج استعمال خارجی دارد و برای التیام جوش ها به کار می رود، برای تهیه آن چهار جز بادام شیرین و چهارجزء صمغ را با هم مخلوط کرده، در روی حمام باری (ظرف پرازآب جوش مانند قوری چای بر روی کتری آب) گرم کرده و بعد یک جز موم عسل به آن بیافزایید. حالا پماد برای استعمال آماده است. 9_پماد همیشه بهار جهت رفع دمل ها و جوش ها به کار می رود، برای تهیه آن دو قاشق غذاخوری از آب برگ تازه گیاه را با 500 گرم کره به خوبی مخلوط کرده، سپس پماد حاصل را مصرف نمایید.

10_کاه جو دو سر دارای ویتامین “A” می باشد و جوشانده غلیظ حاصل از این کاه را چنانچه برای شست و شوی پوست به کار ببرید، برای رفع جوش ها و بیماری های جلدی بسیار موثر می باشد.

11_ضمادی که از آرد جو تهیه شده باشد چنانچه بر روی دمل قرار داده شود، باعث باز شدن و گشودن دمل می شود.

12_عدس را چنانچه در سرکه بپزید و به صورت خمیری نرم بر روی قطعه پارچه ای گذاشته و به شکل ضماد در محل ورم های چرکی قرار دهند، باعث تحلیل آن می شود.

13_کاهوی سوخته را به صورت گرد، چنانچه بر روی جوش ها و زخم ها بپاشند برای التیام جراحات و ترمیم آنها مفید است.

14_اگر پیاز پخته شده و گرم را بر روی دمل قرار دهید موجب باز شدن آن می شود.

15_ اگر محل جوش ها را با جوشانده غلیظ گل بابونه شست و شو دهید برای از بین رفتن جوش ها بسیار مفید است.

16_مازو، پوست انار، گل ارمنی، صندل را کوبیده و با سرکه و گلاب آمیخته و بر روی جوش ها مالیده تا بهبودی حاصل شود.

17_مازوی سبز و گوگرد ، از هر کدام دو مثقال بگیرید، ساییده در یک فنجان سرکه و نیم استکان گلاب حل کرده ، بر روی جوش ها بمالید تا از بین بروند. 18_سبوس جو با کرفس یا تخم کرفس را در سرکه جوشانده، صاف نموده و به صورت ماسک بر صورت خود بمالید.

19_برای از بین بردن دمل باید تا سه روز، آب برگ خرفه یا تخم خرفه و اسفرزه را در گلاب ساییده با سفیده تخم مرغ به روی دمل بمالید تا بهبودی حاصل شود و اگر در آن ماده جمع شده باشد و می خواهید سر باز کند، دو عدد انجیر خشک یا تر را بجوشانید تا خوب نرم شود، مشتی مویز را هسته درآورده با آن بکوبید و سه مثقال خردل به آن اضافه کرده ، با هم بمالید و نیم گرم ضماد اندازید و یا سقز و انجیر را پخته و کوبیده روی دمل بگذارید و یا تخم مرو را کوبیده و با شیر و عسل استفاده کنید ، یا خمیر گندم را با کمی نمک و عسل و تخم کتان بکوبید، همراه روغن روی دمل بگذارید، یا آرد ذرت چهار جزء، شنبلیله ساییده یک جزء، صبر زرد نیم جز هر سه را در دوغ بپزید تا مثل خمیر شود و نیم گرم بیندازید (این دارو اثر قوی ترداشته) ، یا خمیر ترش ، تخم مرو، آهک آب ندیده با عسل و زرده تخم مرغ ضماد نمایید.

20_ کمپرس با جوشانده تخم جعفری برای از بین بردن آثار جوش ها مفید می باشد.

21_جوش های سعفه (شیرینک) جوش هایی است سرخ، که در سر و صورت پدید می آید و گاه در تمام بدن می ریزد. این جوش ها در ابتدا جوش های ریز و محکم اند که متفرق ظاهر می شود و بعد بزرگتر و آبدارتر شده و چرکی از آنها به شکل عسل بیرون می آید و یا خشک و بی آب شبیه شوره بوده و پوست های سفید از آن جدا می شود، برای درمان باید زاج سیاه دو مثقال، اشنان 5 مثقال را بکوبید و بپزیدو با سرکه آمیخته و سپس روی جوش ها بمالید و یا زردچوبه، پوست انار، مردار سنگ، حنا را ساییده با روغن گل سرخ، یا مغز قلم گاو بمالید. اگر جوش ها خشک شده باشد سرکه و نمک یا سرکه و آب صابون بمالید .

22_اگر جوش ها سفید بوده و بر صورت و پیشانی باشند و چون آنها را فشار دهید چیزی شبیه روغن از آن خارج شود، برای درمان بهتر است ابتدا صورت را با آردی که در آب حل شده یا پوست تخم مرغ سوزانده یا استخوان سوزانده که ساییده باشید خوب بشویید و سپس آرد باقلا را نرم ، خمیر کرده و بر روی آن بمالید(باقلا را کوفته و آرد کنید) و یا بیخ سوسن و خریق را مساوی گرفته، نرم کوفته با سرکه ضماد ساخته و بمالید.

23_گاه جوش های ریز سرخ با خارش زیاد در بدن پدیدار می شوند که آزارآنها چنان است که گویی خار فرو می رود. برای درمان باید حمام آب نیم گرم بروید و آب جوشانده بابونه و ناخنک و سبوس گندم بر بدن بمالید و یا سرکه و روغن کنجد یا نمک و سرکه و حنا بمالید و یا مازو و زردچوبه را کوبیده و با روغن کنجد و گلاب و سرکه بعد از حمام به پوست مالیده و بعد از یک ساعت با آب سرد و سبوس بشویید.

24_ضماد عدس پخته ،مخلوط با عسل، جوش ها و زخم ها و جوش های خارش دار و کهیر را التیام می بخشد.

25_سیر ضدعفونی کننده پوست و درمان کننده اختلالات پوستی بوده و شست و شوی زخم ها و جوش های چرکی با آب سیر، سبب ضدعفونی و التیام آن می گردد.

26_کمپرس با جوشانده زنجبیل شامی، خارش و جوش های عفونی را التیام می بخشد.

27_ پوست خردل سیاه، توام با سرکه درمان کننده جوش ها و کهیر ها می باشد.

28_استفاده از ماسک توت فرنگی درمان کننده جوش ها و التهابات پوستی می باشد.

29 آب تره باعث درمان جوش ها و کهیر می گردد.

30_ ضماد بادام تلخ توام با سرکه موجب درمان جوش می گردد.

31_ مالش پوست با ضماد سرکه التهاب جوش های خارش دار را برطرف می کند.

32_ضماد مخلوطی از آلو و سرکه، جوش های چرکی پوست را التیام می بخشد.

تذکر: اصولا بهترین مواد برای سلامتی پوست و عاری کردن آن از جوش ها ،مالیدن آب غوره و گلاب یا سرکه با روغن گل سرخ بر روی پوست می باشد. این افراد باید از مواد غذایی شور، شیرین،چرب و مقوی پرهیز کنند و بیشتر از ترشیجات استفاده نمایند و بهتر است که حمام گرم رفته و عرق نمایند


نوشته شده توسط حسام در جمعه 4 آبان 1386 و ساعت 11:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ نظر یادتون نره+ + تغذیه در سلامت نیوز+ مرگ ومیر سالیانه ناشی از مصرف سیگار در کشور معادل تلفات ناشی از زلزله بم است+ عفونت های سیستم ادراری و کلیه ها در کودکان+ پیرچشمی+ درمان به موقع میگرن را جدی بگیرید!+ ژنتیك واسترس‌های محیطی ازعوامل تشدیدكننده بیماری روماتیسم مفصلی است+ مصرف پسته سبب آرامش قلب و اعصاب می‌شود+ + فشارخون + چگونه بر خستگی راه فائق آییم؟+ سونا و خواص آن+ +

صفحات:
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو